Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

πρίν από 41 λεπτά , elena93 είπε:

Εγω πριν που εβγαλα ηταν 70ml και απο τα δυο στηθοι

Εμενα η μαια μου ειπε οταν την θηλαζω αν δεν χορτασει να της κανω 60μλ συμπληρωμα..και αυτο εχω κανει και το πινει ολο 

Πόση ώρα έκανες θηλαστρο; Επίσης αν θυμάμαι καλά εσύ γεννησες και πιο πρόσφατα. Εγώ γέννησα 2/11 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Όσες κάνετε θηλαστρο πόση ποσότητα γάλακτος βγάζετε; Γιατί εγώ έχω που γέννησα 20 ημέρες και πάνω από 40ml και από τα δύο στήθη δε βγάζω.

Εγώ βγάζω στις 5 ώρες περίπου 150 κι από τα δύο. Και μ έχει κουράσει αυτό... Οκ, φυσικά κ θέλω να δώσω στο παιδί μου μητρικό  αλλά άλλες ώρες πεινάει κ τη ταΐσω, άλλες ώρες πρέπει εγώ να αρμέγομαι,  να αποστείρωση θήλαστρο μπουκάλια κλπ... κανένας χρόνος για ξεκούραση κ είμαστε εγχειρισμενες ρε συ!!! Μακάρι να θήλαζα απευθείας. Στην αρχή έπρεπε να βγάζω για να βλέπω πόσο τρώει γτ γεννήθηκε μικρή κ τώρα (που ακόμα μετράμε ποσότητες φυσικα) 2 εβδομάδες μετά δε πιάνει στήθος... Δε με πειράζει αλλά κουράστηκα ήδη πολύ και δε θέλω να θηλάζω πέραν του 2μηνου βαριά 50 μέρες γιατί επιστρέφω στη δουλειά...

Και πριν προλάβει καμία να παρεξηγήσει αυτό που λέω, μπορεί να είναι ότι καλύτερο το μητρικό γάλα για το μωρό αλλά και μια μαμά κουρέλι δε βοηθάει και πολύ...

4 ώρες πρίν, Marianthi27 είπε:

Τα μωρά που θηλάζουν δεν θέλουν ρεψιμο. Εμένα ο δικός μου όμως τρώει λαίμαργα και καταπίνει και αέρα. Οπότε ναι μετά από κάθε στήθος τον σηκώνω να ρευτει 

Συγχαρητήρια! Να σου ζήσει η ζουζούνα σου και καλούς θηλασμούς! 

Το θηλαστρο δεν είναι ενδεικτικό του πόσο γάλα έχεις. Σε μερικές γυναίκες το στήθος δεν ανταποκρίνεται στο θήλαστρο. Καλό είναι να χρησιμοποιείς ηλεκτρικό, διπλής άντλησης. 

Θα συμφωνήσω. Σημασία έχει να είστε και οι δύο καλά και όχι να επιμένεις σε κάτι που δεν σου βγαίνει γιατί μετά έρχονται και νεύρα και στεναχώρια και όλο αυτό επηρεάζει το μωρό. 

Δεν ισχύει ότι αυτά που θηλάζουν δε χρειάζονται ρέψιμο. Η δικιά μου σκέψου ταλαιπωρείται ώρα μετά γιατί δε μπορεί να ρευτει γρήγορα και καλά και γκρινιάζει κ ώρα μετά βγάζει γουλιές κ πνίγεται κ αν ρευτεί μετά ησυχαζει. Και σκέψου έχω μπουκάλια anticolic. Μάλιστα η παιδίατρος μου είπε να τη σταματαω στη μέση σε κάθε γεύμα κ να τη σηκώνω  να ρευεται.

Τέλος, συμφωνώ ότι πρέπει να είμαστε καλά κι εμείς κ το μωρό κ να μη ζοριζόμαδτε με οτιδήποτε και , μάλιστα, πρώτα η μαμά να είναι καλά για να είναι και το μωρό...

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, nairobi είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Γεννήθηκε η πριγκίπισσα μας περίπου 3 ώρες μετά την πρόκληση! Τα κιλά της 3,040 ! Θηλάζαμε πολλές ώρες από όταν γεννήθηκε μέχρι πριν καμία ώρα και έπιασε τη θηλή αμέσως ευτυχώς! Τώρα κάνει νάνι της!! Όλα πήγαν κατ' ευχήν!! Με το καλό στα κορίτσια που έμειναν και σύντομα με τα μωράκια σας αγκαλιά!! 

Να σου ζησει η μπεμπα σου! Πάντα γερή και ευτυχισμένη. Και γρήγορα σπίτι σας!!!

 

κοριτσια εμείς βγήκαμε από το νοσοκομείο χθες. Με τον θηλασμό πάμε αρκετά καλά αλλά έχω κανα 2 θέματα. Έπιασε αμέσως κ ήπιε γαλα ο μπέμπης. Αλλά τη τριτη και τεταρτη μέρα στο μαιευτήριο τα βραδια θηλάζαμε αρκετές ώρες και αυτός έδειχνε ότι πεινάει ξανά και ξανά. Κ είπαμε να δώσουμε ξένο. Ήπιε 20 ml και κοιμήθηκε. 
Και τώρα που ήρθαμε σπίτι μου έκανε το ίδιο και αυτή τη φορά ήπιε 60ml. Δεν με πειράζει που είναι στο στήθος μου αλλά νιώθω ότι τον ταλαιπωρώ. Επίσης δεν μπορώ να τον ξυπνήσω με τπτ. Ενώ πρέπει να ξυπνάει στις 3 άντε 3 μισή ώρες ο δικός μου δεν θέλει με τπτ να ξυπνησει και έτσι δεν μπαίνει στο στήθος. Σήμερα μιλήσαμε με τον παιδίατρο κ μας ειπε μετά από θηλασμό να δώσουμε ξένο. Κ έτσι κάναμε. Αλλά μετά τον θηλασμό δεν ξύπναγε και δωσαμε ξένο ενώ κοιμόταν κ ήπιε τα 60. 
Πως γίνετε να πεινάει και να μην ξυπνάει. Γιατί για να πιει ξένο 60 ml μετά από στήθος σημαίνει ότι πεινάει.  

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε κορίτσια μου; Χάθηκα λίγο γιατί επιτέλους έβγαλα τη μικρή απ' τη μεν τη Πέμπτη και είχα αφοσιωθεί λίγο εκεί μέχρι να βρούμε τα πατήματα μας..είμαι και 2 μέρες άυπνη γιατί δεν έβγαινε το στομαχακι της και πονούσε αλλά δόξα το θεό όλα καλά..εσείς πως είστε;

Σε όσες έχουν γεννήσει να σας ζήσουν τα μικρουλια σας..γερά και καλότυχα να είναι!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Laky είπε:

Πόση ώρα έκανες θηλαστρο; Επίσης αν θυμάμαι καλά εσύ γεννησες και πιο πρόσφατα. Εγώ γέννησα 2/11 

Ναι γεννησα στις 11/11 

20 λεπτα απο το ενα 20 λεπτα απο το αλλο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Όσες κάνετε θηλαστρο πόση ποσότητα γάλακτος βγάζετε; Γιατί εγώ έχω που γέννησα 20 ημέρες και πάνω από 40ml και από τα δύο στήθη δε βγάζω.

Κι εγώ μέχρι τις 40 μέρες που είχα γάλα έβγαζα περίπου 40μλ και από τα δυο στήθη. Προσπαθούσα με διάφορες μεθόδους να το αυξήσω αλλά τίποτα. Ρώτησα και το γιατρό μου τι κάνω λάθος και μου είπε ότι δεν κάνω εγώ λάθος, από τη φύση μου δεν έχω πολύ γάλα (σε επόμενη εγκυμοσύνη μπορεί να έχω πιο πολύ όμως). Στο λέω αυτό γιατί στεναχωριόμουνα που δεν έβγαζα πολύ ενώ άλλες μαμάδες μου έλεγαν ότι κάθε φορά έβγαζαν 100μλ+.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κι εμένα το μόνο που με νοιάζει είναι να είναι χορτατος και ήρεμος. Σαφέστατα να πάρει απ' το δικό μου όσο μπορεί αλλά δε θα σκάσω κιόλας αν κοπεί. Όσο πάρει κέρδος είναι. Απλά επειδή η παιδίατρος μου είπε όσο μπορώ να μειώσω το ξένο δε ξέρω πόσο να δώσω. Το θηλάζω και βλέπω πως πεινάει κι άλλο κάποιες φορές. Οπότε δε ξέρω πόσο συμοληρωμα να δώσω. Όπως και κάποια βράδια που θέλω να του δώσω ξένο δε ξέρω τι ποσότητα να φτιάξω.

Δεν είναι απαραίτητο ότι πεινάει. Αν χορταίνει το καταλαβαίνεις από τις πάνες που βρέχει και όχι από τα ml γάλακτος. Θέλεις περίπου 6-7 καλά βρεγμένες πάνες. Το στήθος το ζητάει και για άλλους λόγους, όχι μόνο για σίτιση. Το ξένο το πίνει γιατί η θηλή των μπιμπερό έχει μεγάλη τρύπα και δεν χρειάζεται να βάλει δύναμη για να τραβήξει γάλα (όπως γίνεται με το στήθος). Το γάλα φεύγει μόνο του. Οπότε αναγκαστικά το καταπίνει

16 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Εγω πριν που εβγαλα ηταν 70ml και απο τα δυο στηθοι

Εμενα η μαια μου ειπε οταν την θηλαζω αν δεν χορτασει να της κανω 60μλ συμπληρωμα..και αυτο εχω κανει και το πινει ολο 

προσοχή κορίτσια να μην παραμπουκώνετε τα μωρά με γάλα. Το αν χορταίνει ή όχι το καταλαβαίνουμε από τις πάνες. Θέλουμε 6-7 καλά βρεγμένες πάνες. Το στήθος το ζητάει και για άλλους λόγους, όχι μόνο για σίτιση. Το ξένο το πίνει γιατί η θηλή των μπιμπερό έχει μεγάλη τρύπα και δεν χρειάζεται να βάλει δύναμη για να τραβήξει γάλα (όπως γίνεται με το στήθος). Το γάλα φεύγει μόνο του. Οπότε αναγκαστικά το καταπίνει

12 ώρες πρίν, Rina_87 είπε:

Να σου ζησει η μπεμπα σου! Πάντα γερή και ευτυχισμένη. Και γρήγορα σπίτι σας!!!

 

κοριτσια εμείς βγήκαμε από το νοσοκομείο χθες. Με τον θηλασμό πάμε αρκετά καλά αλλά έχω κανα 2 θέματα. Έπιασε αμέσως κ ήπιε γαλα ο μπέμπης. Αλλά τη τριτη και τεταρτη μέρα στο μαιευτήριο τα βραδια θηλάζαμε αρκετές ώρες και αυτός έδειχνε ότι πεινάει ξανά και ξανά. Κ είπαμε να δώσουμε ξένο. Ήπιε 20 ml και κοιμήθηκε. 
Και τώρα που ήρθαμε σπίτι μου έκανε το ίδιο και αυτή τη φορά ήπιε 60ml. Δεν με πειράζει που είναι στο στήθος μου αλλά νιώθω ότι τον ταλαιπωρώ. Επίσης δεν μπορώ να τον ξυπνήσω με τπτ. Ενώ πρέπει να ξυπνάει στις 3 άντε 3 μισή ώρες ο δικός μου δεν θέλει με τπτ να ξυπνησει και έτσι δεν μπαίνει στο στήθος. Σήμερα μιλήσαμε με τον παιδίατρο κ μας ειπε μετά από θηλασμό να δώσουμε ξένο. Κ έτσι κάναμε. Αλλά μετά τον θηλασμό δεν ξύπναγε και δωσαμε ξένο ενώ κοιμόταν κ ήπιε τα 60. 
Πως γίνετε να πεινάει και να μην ξυπνάει. Γιατί για να πιει ξένο 60 ml μετά από στήθος σημαίνει ότι πεινάει.  

Για να πιει ξένο, δεν σημαίνει ότι πεινάει. Το αν χορταίνει ή όχι το καταλαβαίνουμε από τις πάνες. Θέλουμε 6-7 καλά βρεγμένες πάνες. Το στήθος το ζητάει και για άλλους λόγους, όχι μόνο για σίτιση. Το ξένο το πίνει γιατί η θηλή των μπιμπερό έχει μεγάλη τρύπα και δεν χρειάζεται να βάλει δύναμη για να τραβήξει γάλα (όπως γίνεται με το στήθος). Το γάλα φεύγει μόνο του. Οπότε αναγκαστικά το καταπίνει. Τέλος, το ξένο είναι δύσπεπτο για το στομάχι των μωρών για αυτό και πέφτουν ξερά για ύπνο. Αυτό δεν είναι καλό και να μην εφησυχάζετε. Μπορεί να χάσει και γεύματα έτσι

12 ώρες πρίν, MeliD είπε:

Εγώ βγάζω στις 5 ώρες περίπου 150 κι από τα δύο. Και μ έχει κουράσει αυτό... Οκ, φυσικά κ θέλω να δώσω στο παιδί μου μητρικό  αλλά άλλες ώρες πεινάει κ τη ταΐσω, άλλες ώρες πρέπει εγώ να αρμέγομαι,  να αποστείρωση θήλαστρο μπουκάλια κλπ... κανένας χρόνος για ξεκούραση κ είμαστε εγχειρισμενες ρε συ!!! Μακάρι να θήλαζα απευθείας. Στην αρχή έπρεπε να βγάζω για να βλέπω πόσο τρώει γτ γεννήθηκε μικρή κ τώρα (που ακόμα μετράμε ποσότητες φυσικα) 2 εβδομάδες μετά δε πιάνει στήθος... Δε με πειράζει αλλά κουράστηκα ήδη πολύ και δε θέλω να θηλάζω πέραν του 2μηνου βαριά 50 μέρες γιατί επιστρέφω στη δουλειά...

Και πριν προλάβει καμία να παρεξηγήσει αυτό που λέω, μπορεί να είναι ότι καλύτερο το μητρικό γάλα για το μωρό αλλά και μια μαμά κουρέλι δε βοηθάει και πολύ...

Δεν ισχύει ότι αυτά που θηλάζουν δε χρειάζονται ρέψιμο. Η δικιά μου σκέψου ταλαιπωρείται ώρα μετά γιατί δε μπορεί να ρευτει γρήγορα και καλά και γκρινιάζει κ ώρα μετά βγάζει γουλιές κ πνίγεται κ αν ρευτεί μετά ησυχαζει. Και σκέψου έχω μπουκάλια anticolic. Μάλιστα η παιδίατρος μου είπε να τη σταματαω στη μέση σε κάθε γεύμα κ να τη σηκώνω  να ρευεται.

Τέλος, συμφωνώ ότι πρέπει να είμαστε καλά κι εμείς κ το μωρό κ να μη ζοριζόμαδτε με οτιδήποτε και , μάλιστα, πρώτα η μαμά να είναι καλά για να είναι και το μωρό...

Θηλάζεις ή δίνεις μπουκάλι; Αν δίνεις μπουκάλι, ό,τι μπουκάλι και αν δώσεις, θα καταπιεί αέρα και άρα θα θέλει ρέψιμο. Κανένα μπουκάλι, όσο καλό και αν είναι, δεν είναι στήθος. Στο στήθος τα μωρά 9 στις 10 φορές δεν θέλουν ρέψιμο γιατί βεντουζάρουν απόλυτα στην θηλή και δεν καταπίνουν αέρα. Ωστόσο υπάρχουν περιπτώσεις, σαν τον δικό μου, που τρώνε λαίμαργα και πάνω στην τρέλα τους καταπίνουν και αέρα . Αλλά αναλογικά με τα μπουκάλια, στο στήθος είναι πιο σπάνιο το ρέψιμο

10 ώρες πρίν, MarthaK είπε:

Κι εγώ μέχρι τις 40 μέρες που είχα γάλα έβγαζα περίπου 40μλ και από τα δυο στήθη. Προσπαθούσα με διάφορες μεθόδους να το αυξήσω αλλά τίποτα. Ρώτησα και το γιατρό μου τι κάνω λάθος και μου είπε ότι δεν κάνω εγώ λάθος, από τη φύση μου δεν έχω πολύ γάλα (σε επόμενη εγκυμοσύνη μπορεί να έχω πιο πολύ όμως). Στο λέω αυτό γιατί στεναχωριόμουνα που δεν έβγαζα πολύ ενώ άλλες μαμάδες μου έλεγαν ότι κάθε φορά έβγαζαν 100μλ+.

το πόσο γάλα βγάζει το στήθος δεν είναι ενδεικτικό του πόσο γάλα έχεις. Πολλές γυναίκες δεν μπορούν να ανταποκριθούν στο θήλαστρο χωρίς να έχουν πρόβλημα με μειωμένη ποσότητα γάλακτος.

https://pediatros-thes.gr/θηλασμός/οδηγίες-θηλασμού/tο-θήλαστρο-δείχνει-πόσο-τρώει-το-μωρό/

  • Μου αρέσει 1

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Laky είπε:

Κορίτσια έχω πρόβλημα με τους κολλικους του μικρού. Πολύ κλάμα. Μπορώ να κάνω κάτι να το βοηθήσω;

Ζεστο μπανακι το βραδυ μασαζ με κυκλικες κινησεις σαν του ρολογιου στην κοιλιτσα, οταν τον περνεις αγκαλια κρατα τον μπρουμητα με το ενα χερι και περασμενο στην κοιλια και με το αλλο μαζεψε τα ποδαρακια

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια έχω πρόβλημα με τους κολλικους του μικρού. Πολύ κλάμα. Μπορώ να κάνω κάτι να το βοηθήσω;

Υπομονή και συνέχεια στο στήθος ή επαφή δέρμα με δέρμα μαζί σου


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


10 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια έχω πρόβλημα με τους κολλικους του μικρού. Πολύ κλάμα. Μπορώ να κάνω κάτι να το βοηθήσω;

Κι εγώ έχω. Έχουμε ξεκινήσει τις προβιοτικες σταγόνες biogaia και προχθές ξεκινήσαμε και ειδικό γάλα εναντίον των κολικων!!! το humana ac!!! Ελπίζουμε για βελτίωση αισθητή! Σήμερα μέχρι στιγμής είναι καλύτερα!!! 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ έχω στεναχωρηθεί πολύ. Μας πήρε η μπάλα με το ξένο που δωσαμε. Και βλέπω ότι σταματημό δεν έχει. Πήγαμε παιδίατρο χθες και είχε πάρει βάρος. Πάνες βρέχει αρκετές. Και μας έβγαλε ένα προγραμμα πως θα τον ταΐζω. Να δίνω κάθε φορά στήθος και μετά ξένο. Και να τον ταΐζω στις 3 ώρες περίπου όταν κλάψει. Και όχι όταν ψάχνει για στήθος. Θεωρώ ότι έτσι θα μου κοπεί το γαλα. Αυτός ισχυρίζεται ότι έτσι θα μου αυξηθεί κ σιγά σιγά θα μειωθεί το ξένο. Δεν ξέρω τι να κάνω. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Rina_87 είπε:

Κορίτσια εγώ έχω στεναχωρηθεί πολύ. Μας πήρε η μπάλα με το ξένο που δωσαμε. Και βλέπω ότι σταματημό δεν έχει. Πήγαμε παιδίατρο χθες και είχε πάρει βάρος. Πάνες βρέχει αρκετές. Και μας έβγαλε ένα προγραμμα πως θα τον ταΐζω. Να δίνω κάθε φορά στήθος και μετά ξένο. Και να τον ταΐζω στις 3 ώρες περίπου όταν κλάψει. Και όχι όταν ψάχνει για στήθος. Θεωρώ ότι έτσι θα μου κοπεί το γαλα. Αυτός ισχυρίζεται ότι έτσι θα μου αυξηθεί κ σιγά σιγά θα μειωθεί το ξένο. Δεν ξέρω τι να κάνω. 

@Rina_87 κοριτσι δεν ξερω αν θελεις να ακολουθησεις μεικτη διατροφη, αν ομως θελεις αποκλειστικο θηλασμο, τοτε οι οδηγιες του παιδιάτρου ειναι εντελως λάθος! Με αυτο που προτεινει θα πετυχεις μονο μειωση παραγωγης! Δεν βγαζουμε προγραμμα σε ενα νεογεννητο που θηλαζει. Αυτό αποφασιζει ποσο θα μεινει στο στηθος. Οι λεγόμενοι μαραθωνιοι θηλασμοι. Ο θηλασμος δεν ειναι μόνο σίτιση, καλύπτει κι αλλες αναγκες συναισθηματικες του μωρου σου. Διάβασε για το 4ο τριμηνο της εγκυμοσυνης αν δεν το χεις κανει ήδη. Τα μωρα νομιζουν πως ειναι ένα με την μητερα τους το πρωτο τους τριμηνο. Επισης, το στηθος δεν αποθηκευει γαλα. Το παραγει την στιγμη που το μωρο πιπιλιζει, δινοντας σημα στον εγκεφαλο να λειτουργησουν οι αδενες του μαστου. Όσο το μωρο ερεθιζει την θηλη τοσο περισσότερο γαλα παραγεται.Το χω ξαναγραψει αλλα θα το λεω συνεχεια! Κοριτσια μπειτε οπωσδηποτε στην ομαδα εθελοντικου θηλασμου στο facebook. (Υπαρχουν διαφορετικες αναλογα με την πολη που ζειτε). Εκει θα βρειτε τα αρχεια με ολες τις απαντησεις που χρειαζοσαστε απο πιστοποιημενους συμβουλους θηλασμου. Οι παιδιατροι δυστυχως 80% δινουν λαθος οδηγιες στις νεες μητερες με αποτελεσμα να τις αγχωνουν πως δεν εχουν γαλα και να δινουν ξενο. Εμπιστευτειτε το σωμα σας, ειναι φτιαγμενο για να τρεφετε τα μωρα σας!!:wub:

 

  • Μου αρέσει 1

dJaep3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτές οι διαφορές ανάμεσα στους παιδιάτρους και τις μαίες... Πρόγραμμα λέει ο ενας, συνέχεια στο στήθος λέει ο άλλος...

Είναι γιατί βλέπουν το θέμα από διαφορετική σκοπιά. Ο παιδίατρος θέλει το καλό του μωρού, κι όσο να ναι από βιολογικής απόψεως, είναι καλύτερο για το στομάχι του να τρώει πιο αραιά και τακτικά, πάρα να είναι όλη μέρα κολλημένο σε ένα στήθος, μην τρώγοντας καθόλου πολλές φορές, απλά ικανοποιώντας μόνο τη συναισθηματική του ανάγκη.

Η μαία, από την άλλη, βάζει πάνω από όλα το θηλασμό, το συναισθηματικό και το δεσμό μητέρας παιδιού, πάρα το οργανικό κομμάτι.

Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Στη θέση σου θα μιλούσα και με ένα σύμβουλο θηλασμού και θα προσπαθούσα να βρω τη Χρυσή τομή, με βάση το δικό μου μωρό και το δικό μου στήθος.

Καλή επιτυχία και μην απογοητεύεσαι.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό πρέπει να κάνω. Δυστυχώς με αγχώσε και το περιβάλλον που δεν ξέρει από θηλασμό. Ενώ έχω παρακολουθήσει άπειρα σεμινάρια κ τα ήξερα αυτά που λετε. Θεωρώ όμως ότι δεν είναι αργά. Είμαστε 7 ημερών σήμερα. Και θέλω να το παλέψω για αποκλειστικό. Πήρα ένα μπουκάλι της μεντελα με ειδική θηλή για να το κόψω σταδιακά. Ελπίζω να τα καταφέρω. Με έχει πάρει λίγο από κάτω όμως γιατί αντί να εμπιστευτώ το ένστικτο μου ακούω τους άλλους π δεν έχουν ιδέα. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...