Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Lila ki είπε:

      Εννοείς εάν είναι γραμμή εξάτμισης ; Πάντως δεν θα είχε γραμμή εάν ήταν αρνητικό … τόσα τεστ έχω κάνει παλιά ήταν όλα λευκά όταν δεν ήμουν .. η εξάτμισης πάντως βγαίνει μετά από παρά πολύ ώρα … 

      Ναι ναι,γραμμή εξάτμισης πιστεύω πως είναι.Το πρωί έκανα άλλο τεστ και δεν είδε δείξει τέτοια γραμμή,αυτό το έκανα πριν λίγο. Έχω μπερδευτεί 🤷

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Kοριτσια γεννηθηκαμε και εμεις..ακομα δεν το πιστευω..την βλεπω και λεω εγω το εκανα αυτο..μπορω να πω εχω θετικη περιπετεια απο τον τοκετο..μια ωρα εσπρωχνα αλλα χαλαλι..2900 βγηκε..και σε ωραια ημερομηνια γεννηθηκε..11-11-22 :wub:

Να σου ζήσει το μωράκι σου!!! Εύχομαι υγεία και ευτυχία.  Ναι η ημερομηνία είναι ξεχωριστή!!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Marianthi27 είπε:

Πολλές φορές ο πόνος έχει ψυχολογικά αίτια και επιδεινωνεται με το άγχος. Δοκίμασε να κάνεις χαλαρωτικά μπάνια, να πίνεις κανένα χαμομήλι, να ακούς στο Youtube ήχους της φύσης 

Σύμβουλο θηλασμού άμεσα. Να σου δείξει στην πράξη πως γίνεται. Και όταν λέω πράξη εννοώ να σου πιάσει το βυζι και να στο βάλει στο στόμα του μωρού. Συνδυαστικά με το πρωτόκολλο μείωσης ξένου. Εναλλακτικά σε κάποια μαία σε δημόσια δομή όπως σε δημοτικά ιατρεία ή Κέντρα μάνας και παιδιού του ικα

Συγχαρητήρια κορίτσι μου! Φυσιολογικά γέννησες; Με το καλό να πάτε και σπιτάκι σας σύντομα και καλούς θηλασμούς! 

Καλημέρα κορίτσια! Εμείς σήμερα θα πάρουμε επιτέλους εξιτήριο από το νοσοκομείο! Μετά από 4 νύχτες διαμονής γιατί γέννησα βράδυ και ήθελαν να κλείσω 3 24ωρα πριν μας δώσουν το εξιτήριο. Άρα σήμερα. Ανυπομονώ να πάμε σπιτάκι μας. Μου έχει λείψει τρελά και η κόρη μου. Και σε εκείνη έχω λείψει. Όλο βιντεοκλησεις κάναμε και μου έλεγε πόσο με αγαπάει.. Χθες με έπιασαν και οι ορμόνες μου και έκλαιγα σαν Μάρθα Βουρτση! Χαχα Τελείωσε και αυτό. Εύχομαι όλες σύντομα με τα νινακια τους αγκαλίτσα στο σπίτι σας! 

Να πω επίσης πως γέννησα στο Ιπποκράτειο στη Θεσσαλονίκη. Σε γενικές γραμμές πολύ καλή εμπειρία. Εντάξει όπως σε όλα, υπήρξαν καλοί και κακοί επαγγελματίες αλλά γενικά παίρνει θετικό πρόσημο. Και η γέννα ήταν μια πολύ θετική εμπειρία. Κράτησε γρήγορα και πονεσα τόσο όσο άντεχα 

Σε ευχαριστω πολυ..ναι φυσιολογικα γεννησα

πρίν από 25 λεπτά , Rina_87 είπε:

Να σου ζήσει το μωράκι σου!!! Εύχομαι υγεία και ευτυχία.  Ναι η ημερομηνία είναι ξεχωριστή!!!! 

Σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου..ευχομαι σε αυτες που περιμενουν να ερθει το θαυματακι τους να παρουνε σειρα και ολα να πανε καλα..γιατι δεν υπαρχει οτι πιο ωραιο σε αυτη την ζωη

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Kοριτσια γεννηθηκαμε και εμεις..ακομα δεν το πιστευω..την βλεπω και λεω εγω το εκανα αυτο..μπορω να πω εχω θετικη περιπετεια απο τον τοκετο..μια ωρα εσπρωχνα αλλα χαλαλι..2900 βγηκε..και σε ωραια ημερομηνια γεννηθηκε..11-11-22 :wub:

Να σου ζήσει κοπέλα μου!! Το μεγαλύτερο θαύμα είναι!! Γερή και ευλογημένη να είναι πάντα!! 

  • Μου αρέσει 2

url%5D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας,έρχομαι από τις μανούλες Φεβρουαρίου! Ήθελα να ρωτήσω αν κάνει κάποια κοπέλα ενεσεις ινσουλίνης ή γενικά αν ακολουθεί κάποια διατροφή για διαβήτη...έμαθα πρόσφατα Ότι έχω διαβήτη και έχω αγχωθεί πάρα πολύ...θα ήθελα να ακούσω εμπειρίες από κάποια που ξέρει ίσως...

Link to comment
Share on other sites

@Matina87    18-10 αγοράκι  :mrgreen:

@Blue Velvet 25-10 κοριτσάκι :tongue:

@KONNA28   27-10 κοριτσάκι :tongue:

@Irini__           1-11 κοριτσάκι :tongue:

@Laky              2-11 αγοράκι   :mrgreen:

@ArtemisK       4-11 κοριτσάκι :tongue:

@MeliD            7-11 κοριτσάκι :tongue:

@Eleniarch      7-11 αγοράκι   :mrgreen:

@Geo22            8-11 κοριτσάκι :tongue:

@Marianthi27 8-11 αγοράκι   :mrgreen:

@elena93        11-11 κοριτσάκι :tongue:

Να σου ζήσει !!

  • Μου αρέσει 2

dJaep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Jiji είπε:

Κορίτσια γειά σας,έρχομαι από τις μανούλες Φεβρουαρίου! Ήθελα να ρωτήσω αν κάνει κάποια κοπέλα ενεσεις ινσουλίνης ή γενικά αν ακολουθεί κάποια διατροφή για διαβήτη...έμαθα πρόσφατα Ότι έχω διαβήτη και έχω αγχωθεί πάρα πολύ...θα ήθελα να ακούσω εμπειρίες από κάποια που ξέρει ίσως...

Εγώ εμφάνισα διαβήτη κύησης και ξεκίνησα ινσουλίνη. Έκανα 10 μονάδες κάθε βράδυ χωρίς να στερηθω κάτι ιδιαίτερο απ' το φαγητό. Εννοείται όμως ότι δεν έτρωγα γλυκά. Έχω δέκα ημέρες που γέννησα. Αλλά εξαφανίστηκε σχεδόν αμέσως.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας κορίτσια, ήρθα κι εγώ στην όμορφη παρέα σας, αν και λίγο καθυστερημενα.

Σας παρακολουθώ σχεδόν από την αρχή αλλα τώρα αποφάσισα να σας γραψω.Με έχετε βοηθήσει πολύ με τα θέματα που θίγετε καθώς είναι το πρώτο μου παιδάκι..και σας ευχαριστώ πολύ .

Ειμαι 39εβδ και 3ημ με ΠΗΤ 16/11 και περιμένω αγοράκι .

Πήγα εχθές το μεσημέρι στον γιατρό και μου είπε ότι έχω διαστολή 1 και στις 10 το βράδυ ένιωσα να έχω αυξημένα υγρά .Μεχρι χθες το μόνο που είχα ήταν πόνους περιόδου σε μέση και κοιλιά αλλά υποφερτους και βλέννα κιτρινωπή. Πήγα στο Ρέα όπου και θα γεννήσω μετά από οδηγία του γιατρού και τελικά διαπιστώθηκε ότι δεν είναι αμνιακά τα υγρά . Μου έκαναν nst στο οποίο είχα πολύ λίγες ακανόνιστες συσπάσεις που έφταναν μέχρι το 40.Το θέμα είναι ότι με έστειλαν σπίτι και από την ώρα που γύρισα μέχρι και τώρα έχω ροζ υγρά και 2-3 σταγόνες κόκκινες κυρίως όταν σηκώνομαι από το κρεβάτι. 

Τα πονάκια περιόδου συνεχίζουν αλλά δεν είναι ρυθμικά και είμαι σε ετοιμότητα όπως μου πε ο γιατρός μου γιατί είναι αγγεία που σπάνε (αν το λέω σωστά) από τη διαστολή του τραχήλου.

Έχει κάποια κοπέλα παρόμοια εμπειρία? 

 

Να σας ζήσουν κιόλας τα μωράκια σε όσες γέννησαν και με το καλό να μας έρθουν και τα υπόλοιπα ..❤️❤️

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Laky είπε:

Εγώ εμφάνισα διαβήτη κύησης και ξεκίνησα ινσουλίνη. Έκανα 10 μονάδες κάθε βράδυ χωρίς να στερηθω κάτι ιδιαίτερο απ' το φαγητό. Εννοείται όμως ότι δεν έτρωγα γλυκά. Έχω δέκα ημέρες που γέννησα. Αλλά εξαφανίστηκε σχεδόν αμέσως.

Σ ευχαριστώ για την απάντηση σου! Γέννησες φυσιολογικά? Έχω αγχωθεί γιατί διαβάζω διαφορά ότι μπορεί να γεννησω πρόωρα κ αλλά τέτοια...επίσης η ένεση πονάει?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Jiji είπε:

Σ ευχαριστώ για την απάντηση σου! Γέννησες φυσιολογικά? Έχω αγχωθεί γιατί διαβάζω διαφορά ότι μπορεί να γεννησω πρόωρα κ αλλά τέτοια...επίσης η ένεση πονάει?

Η ένεση δε πονάει καθόλου. Εγώ γέννησα 37+1 γιατί ο μικρός απλά βιαζόταν. Γέννησα με καισαρική αλλά είναι άσχετο αυτό. Αν είναι ρυθμισμένο το σάκχαρο Φυσικά θα γεννήσεις φυσιολογικα. Μην αγχώνεσαι. 

8 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Kοριτσια γεννηθηκαμε και εμεις..ακομα δεν το πιστευω..την βλεπω και λεω εγω το εκανα αυτο..μπορω να πω εχω θετικη περιπετεια απο τον τοκετο..μια ωρα εσπρωχνα αλλα χαλαλι..2900 βγηκε..και σε ωραια ημερομηνια γεννηθηκε..11-11-22 :wub:

Να σου ζήσει κουκλα μου. Σιδερένιες και οι δύο!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Το ίδιο συνέβαινε και με μένα κορίτσι μου ..είχα και αιμορραγία..εύχομαι να έχεις γεννήσει ήδη!!

@Matina87είχες κόκκινο αίμα και αρκετό ή ροζ? Και πόσο κράτησε αυτό ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 29 λεπτά , Angel92 είπε:

@Matina87είχες κόκκινο αίμα και αρκετό ή ροζ? Και πόσο κράτησε αυτό ?

Είχα κανονικά αίμα καθόλη την διάρκεια του τοκετού, από την ώρα που μου έσπασαν τα νερά λίγο λίγο και μετά από δύο ώρες κανονικά μέχρι και την ώρα που γέννησα..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Matina87 είπε:

Είχα κανονικά αίμα καθόλη την διάρκεια του τοκετού, από την ώρα που μου έσπασαν τα νερά λίγο λίγο και μετά από δύο ώρες κανονικά μέχρι και την ώρα που γέννησα..

Ααα οκ..αλλά εσένα είχε προηγηθεί το σπάσιμο των νερών και ήσουν σίγουρη ότι γεννας.

Εγώ δεν ξέρω τι να πω..έχω μπερδευτεί γιατί βγάζω αυτα τα ροζ υγρά και λίγες κόκκινες σταγόνες ,πονάω σαν να έχω περίοδο αλλά τώρα ψιλοσταμάτησαν να τρέχουν και δεν ξέρω πόσο θα πάρει αυτό.Εχουν περάσει τόσες ώρες,από χθες βραδυ και δεν έχει γίνει τίποτα άλλο 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Jiji είπε:

Σ ευχαριστώ για την απάντηση σου! Γέννησες φυσιολογικά? Έχω αγχωθεί γιατί διαβάζω διαφορά ότι μπορεί να γεννησω πρόωρα κ αλλά τέτοια...επίσης η ένεση πονάει?

Και γω φυσιολογικα γεννησα στις 38 βδομαδες ακριβως, οι ενεσεις δεν πονανε και απλα πρεπει να περιορισεις τους υδατανθρακες και οχι ζαχαρη και θελει και περπατημα.Ο αρρυθμιστος διαβητης ειναι προβλημα . Και εγ στεναχωρηθηκα πολυ στην αρχη αλλα αληθεια δεν ειναι τιποτα.Στο ελενα που γεννησα κρατανε το μωρο για παρακολουθηση ενα 24ωρο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Kοριτσια γεννηθηκαμε και εμεις..ακομα δεν το πιστευω..την βλεπω και λεω εγω το εκανα αυτο..μπορω να πω εχω θετικη περιπετεια απο τον τοκετο..μια ωρα εσπρωχνα αλλα χαλαλι..2900 βγηκε..και σε ωραια ημερομηνια γεννηθηκε..11-11-22 :wub:

Να σας ζήσει κορίτσι μου!!! Χάρηκα τόσο πολύ!!!! Υγιείς και τυχερό στη ζωή του!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχω προβλημα το θηλασμο..δεν μου εχει καταβει ακομα το γαλα..το ζουλιξα λιγο το ενα στηθος και εβγαλε λιγο..βαζω την μικρη πολλες φορες..αλλα μου εχουν γινει πληγες και οταν την βαζω τρεμω..και με αυτα σιλικονης που εχω πονανε..αλλα δεν το βαζω κατω..ξερετε τροπους να κατεβει το γαλα ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...