Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 17 λεπτά , Lila ki είπε:

      Ναι ενώ δεν είχα έχω τώρα το απόγευμα πόνους δ ξέρω εάν είναι κοιλιά μέση η πόδια .. δ ξέρω ενώ ήμουν πολύ καλα σήμερα ξέφυγα κ βλέπω παντού φαντάσματα .. δηλαδή ακόμα κ εμένα την ίδια κούρασα 

      Λογικη τη βρίσκω την αντίδραση σου,δεν περνάμε και λίγα για να κάνουμε ένα παιδάκι.Δεν ξέρω που οφείλονται οι πόνοι σου,πάντως υπάρχει περίπτωση να είναι εμφύτευσης ☺️

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

On 19/11/2022 at 2:18 ΜΜ, Matina87 είπε:

Εμείς γίναμε ενός μηνός εχθές και το  βράδυ είμαστε και εμείς κάποιες ώρες αγκαλίτσα..την ημέρα πλεον τις περισσότερες ώρες στη φωλιά και στο ρηλαξ..το πορτ μπεμπέ δεν μας αρέσει,  κάθε δύο ώρες και λίγο τρώμε κ εμείς..το βράδυ εδώ και μερικές μέρες ώρες ενώ ξυπνάει για γάλα τρώει πολύ λίγο ..30 με 40 ml..και πρωί που ξυπνάει πίνει και 135..

Βγάζεις το δικό σου ή δίνεις ξένο; Πως ξέρεις πόση ποσότητα πρέπει να δώσεις;

On 19/11/2022 at 3:50 ΜΜ, MeliD είπε:

Έχω ερωτήσεις όσες έχετε τα μωράκια σας... πρώτον, έχετε συχνά λοξυγγα? Εμείς σε κάθε γεύμα κι αναρωτιέμαι αν την ενοχλεί κάτι ή της πέφτει πολύ... 60 ml τρώει (βγάζω με θηλαστρο) κάθε 3 ώρες.

Δεύτερον, το στήθος με τι το καθαρίζετε? Και πριν από κάθε θηλασμό? Εγώ με μανταλάκια για στήθος κι αναρωτιέμαι αν είναι οκ.

Τρίτον, δίνετε πιπίλα? Ξέρω ότι είναι μικρά αλλά έχει ώρες που δεν ησυχάζει με τίποτα το βράδυ κ ψάχνει να φάει ενώ έχει μόλις φάει κ στο στήθος μου δε κάθεται!

Τέταρτον, τα μπουκάλια τα πλένω με δικό της σφουγγαρακι πιάτων κ όχι με βούρτσα, φαντάζομαι δε πειράζει, Ε? 

Εγώ δίνω κανονικά πιπίλα. Αν δε τη θέλει τη φτύνει.

Επίσης κορίτσια ανάμεσα απ' το τάισμα στα δύο στήθη το σηκώνετε να ρευτει;

Επίσης κορίτσια ανάμεσα απ' το τάισμα στα δύο στήθη το σηκώνετε να ρευτει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 13 λεπτά , nairobi είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Γεννήθηκε η πριγκίπισσα μας περίπου 3 ώρες μετά την πρόκληση! Τα κιλά της 3,040 ! Θηλάζαμε πολλές ώρες από όταν γεννήθηκε μέχρι πριν καμία ώρα και έπιασε τη θηλή αμέσως ευτυχώς! Τώρα κάνει νάνι της!! Όλα πήγαν κατ' ευχήν!! Με το καλό στα κορίτσια που έμειναν και σύντομα με τα μωράκια σας αγκαλιά!! 

Να σας ζήσει κορίτσι μου!! Με το καλό να πατε σπίτι σας!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@Matina87    18-10 αγοράκι  :mrgreen:

 @Blue Velvet  25-10 κοριτσάκι :tongue:

 @KONNA28   27-10 κοριτσάκι :tongue:

@Irini__            1-11 κοριτσάκι :tongue:

@giota86          1-11 κοριτσάκι :tongue:

@Laky               2-11 αγοράκι   :mrgreen:

@ArtemisK       4-11 κοριτσάκι :tongue:

@MeliD            7-11 κοριτσάκι :tongue:

@Eleniarch      7-11 αγοράκι   :mrgreen:

@Geo22            8-11 κοριτσάκι :tongue:

@Marianthi27  8-11 αγοράκι   :mrgreen:

@elena93        11-11 κοριτσάκι :tongue:

@Kristy09        14-11 αγοράκι   :mrgreen:

@Anastasiade  17-11 αγοράκι  :mrgreen:

@Rina_87          17-11 αγοράκι  :mrgreen:

@nairobi           21-11 κοριτσακι :tongue:

Να σου ζήσει το κοριτσακι σου! Ευκολη αναρρωση σου ευχομαι!!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

dJaep3.png
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Laky είπε:

Βγάζεις το δικό σου ή δίνεις ξένο; Πως ξέρεις πόση ποσότητα πρέπει να δώσεις;

Εγώ δίνω κανονικά πιπίλα. Αν δε τη θέλει τη φτύνει.

Επίσης κορίτσια ανάμεσα απ' το τάισμα στα δύο στήθη το σηκώνετε να ρευτει;

Επίσης κορίτσια ανάμεσα απ' το τάισμα στα δύο στήθη το σηκώνετε να ρευτει;

Δίνω ξένο και θηλάζω με το θηλαστρο δεν με βόλεψε να βγάζω..δίνω όσο θέλει ο μικρός να πιεί..κάνω παραπάνω και πίνει όσο θέλει..

1 hour ago, nairobi είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Γεννήθηκε η πριγκίπισσα μας περίπου 3 ώρες μετά την πρόκληση! Τα κιλά της 3,040 ! Θηλάζαμε πολλές ώρες από όταν γεννήθηκε μέχρι πριν καμία ώρα και έπιασε τη θηλή αμέσως ευτυχώς! Τώρα κάνει νάνι της!! Όλα πήγαν κατ' ευχήν!! Με το καλό στα κορίτσια που έμειναν και σύντομα με τα μωράκια σας αγκαλιά!! 

Να σας ζήσει κορίτσι μου!!να έχετε υγεία εύχομαι!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, nairobi είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Γεννήθηκε η πριγκίπισσα μας περίπου 3 ώρες μετά την πρόκληση! Τα κιλά της 3,040 ! Θηλάζαμε πολλές ώρες από όταν γεννήθηκε μέχρι πριν καμία ώρα και έπιασε τη θηλή αμέσως ευτυχώς! Τώρα κάνει νάνι της!! Όλα πήγαν κατ' ευχήν!! Με το καλό στα κορίτσια που έμειναν και σύντομα με τα μωράκια σας αγκαλιά!! 

Να σας ζήσει η πριγκίπισσα !!! Όλα τα καλά του κόσμου της εύχομαι ! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,  όσες είχατε διαβήτη κύησης (αν ειχατε) ή γνωρίζετε σχετικά, τί κάνετε τώρα με αυτό? Μετριέστε? Ανησύχησα γιατί ενώ τη 3η ημέρα της γέννας είχε ήδη φύγει κ οι μετρήσεις μου ήταν αρκετά  χαμηλές,  πολύ καλές, έχει 2-3 μέρες τώρα που ανέβηκε λίγο το πρωινό(110+) κ μετά τα γεύματα στις 2 ώρες (130-155). Βέβαια δεν αντισταθηκα, έχω φάει ότι γλυκά δεν είχα φάει τόσο καιρό... Να ανησυχησω σοβαρά  ή θα περάσει λέτε? Καμπύλη μου είπαν ξανακάνουμε μετά το 3μηνο

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Δίνω ξένο και θηλάζω με το θηλαστρο δεν με βόλεψε να βγάζω..δίνω όσο θέλει ο μικρός να πιεί..κάνω παραπάνω και πίνει όσο θέλει..

Να σας ζήσει κορίτσι μου!!να έχετε υγεία εύχομαι!!

Κάθε φορά πάνω απ' το θηλασμό δίνεις και ξένο; Και πως ξέρεις ότι δε χόρτασε απ' το δικό σου και δίνεις και συμπληρώμα;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 54 λεπτά , Laky είπε:

Κάθε φορά πάνω απ' το θηλασμό δίνεις και ξένο; Και πως ξέρεις ότι δε χόρτασε απ' το δικό σου και δίνεις και συμπληρώμα;

Δεν έχει χορτάσει ποτέ μόνο από τον θηλασμό μπορεί να τον έχω 3τεταρτα και μόλις τον βγάλω ψάχνει κι άλλο και κλαίει..κάποιος φορές τον δίνω κατευθείαν συμπλήρωμα χωρίς να έχει θηλάσει..

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Δεν έχει χορτάσει ποτέ μόνο από τον θηλασμό μπορεί να τον έχω 3τεταρτα και μόλις τον βγάλω ψάχνει κι άλλο και κλαίει..κάποιος φορές τον δίνω κατευθείαν συμπλήρωμα χωρίς να έχει θηλάσει..

Και σου είπε ο παιδίατρος να δίνεις όσο ξένο θέλει; Γιατί σου είπε πως συμβαίνει αυτό και τι οδηγίες σου έδωσε;  Απλά ρωτάω γιατί εμένα μου είπε όσο μπορω να προσπαθήσω να το μειώσω το ξένο και να τον έχω συνέχεια στο στήθος.

5 ώρες πρίν, MeliD είπε:

Κορίτσια,  όσες είχατε διαβήτη κύησης (αν ειχατε) ή γνωρίζετε σχετικά, τί κάνετε τώρα με αυτό? Μετριέστε? Ανησύχησα γιατί ενώ τη 3η ημέρα της γέννας είχε ήδη φύγει κ οι μετρήσεις μου ήταν αρκετά  χαμηλές,  πολύ καλές, έχει 2-3 μέρες τώρα που ανέβηκε λίγο το πρωινό(110+) κ μετά τα γεύματα στις 2 ώρες (130-155). Βέβαια δεν αντισταθηκα, έχω φάει ότι γλυκά δεν είχα φάει τόσο καιρό... Να ανησυχησω σοβαρά  ή θα περάσει λέτε? Καμπύλη μου είπαν ξανακάνουμε μετά το 3μηνο

Θα περάσει μέσα στο δίμηνο. Είναι πολύ νωρίς ακόμη. Εγώ 20 ημέρες μετά κι έχει πέσει ήδη πολύ. Μήν αγχώνεσαι.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μου είχε πει πως από ότι βλέπει είναι πολύ φαγανο παιδί και καλά κάνω που δίνω και ξένο γιατί προφανώς δεν θα του έφτανε μόνο το δικό μου..τις πρώτες μέρες ήμουν πολυ χάλια ψυχολογικά με το θέμα του θηλασμού που δεν έφτανε στο μωρό δεν έχω καλή θηλή και γενικά επειδή δεν πήγε όπως τα περίμενα μετά όμως τα είδα αλλιώς σημασία έχει να είμαστε και οι δύο καλά και αν χρειάζεται ας τρώει και ξένο..δλδ δεν είμαι σε φάση που προσπαθώ να το γυρίσω σε αποκλειστικό θηλασμό απλά όσο θα έχω γάλα να θηλάζω για να κερδίσει κάτι ο μικρούλης μου..πάλι από την μύτη γάλα μου έβγαλε τώρα..

 

 

 

 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Laky είπε:

Βγάζεις το δικό σου ή δίνεις ξένο; Πως ξέρεις πόση ποσότητα πρέπει να δώσεις;

Εγώ δίνω κανονικά πιπίλα. Αν δε τη θέλει τη φτύνει.

Επίσης κορίτσια ανάμεσα απ' το τάισμα στα δύο στήθη το σηκώνετε να ρευτει;

Επίσης κορίτσια ανάμεσα απ' το τάισμα στα δύο στήθη το σηκώνετε να ρευτει;

Τα μωρά που θηλάζουν δεν θέλουν ρεψιμο. Εμένα ο δικός μου όμως τρώει λαίμαργα και καταπίνει και αέρα. Οπότε ναι μετά από κάθε στήθος τον σηκώνω να ρευτει 

9 ώρες πρίν, nairobi είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Γεννήθηκε η πριγκίπισσα μας περίπου 3 ώρες μετά την πρόκληση! Τα κιλά της 3,040 ! Θηλάζαμε πολλές ώρες από όταν γεννήθηκε μέχρι πριν καμία ώρα και έπιασε τη θηλή αμέσως ευτυχώς! Τώρα κάνει νάνι της!! Όλα πήγαν κατ' ευχήν!! Με το καλό στα κορίτσια που έμειναν και σύντομα με τα μωράκια σας αγκαλιά!! 

Συγχαρητήρια! Να σου ζήσει η ζουζούνα σου και καλούς θηλασμούς! 

πρίν από 27 λεπτά , Laky είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Όσες κάνετε θηλαστρο πόση ποσότητα γάλακτος βγάζετε; Γιατί εγώ έχω που γέννησα 20 ημέρες και πάνω από 40ml και από τα δύο στήθη δε βγάζω.

Το θηλαστρο δεν είναι ενδεικτικό του πόσο γάλα έχεις. Σε μερικές γυναίκες το στήθος δεν ανταποκρίνεται στο θήλαστρο. Καλό είναι να χρησιμοποιείς ηλεκτρικό, διπλής άντλησης. 

1 ώρα πρίν, Matina87 είπε:

Μου είχε πει πως από ότι βλέπει είναι πολύ φαγανο παιδί και καλά κάνω που δίνω και ξένο γιατί προφανώς δεν θα του έφτανε μόνο το δικό μου..τις πρώτες μέρες ήμουν πολυ χάλια ψυχολογικά με το θέμα του θηλασμού που δεν έφτανε στο μωρό δεν έχω καλή θηλή και γενικά επειδή δεν πήγε όπως τα περίμενα μετά όμως τα είδα αλλιώς σημασία έχει να είμαστε και οι δύο καλά και αν χρειάζεται ας τρώει και ξένο..δλδ δεν είμαι σε φάση που προσπαθώ να το γυρίσω σε αποκλειστικό θηλασμό απλά όσο θα έχω γάλα να θηλάζω για να κερδίσει κάτι ο μικρούλης μου..πάλι από την μύτη γάλα μου έβγαλε τώρα..

 

 

 

 

 

Θα συμφωνήσω. Σημασία έχει να είστε και οι δύο καλά και όχι να επιμένεις σε κάτι που δεν σου βγαίνει γιατί μετά έρχονται και νεύρα και στεναχώρια και όλο αυτό επηρεάζει το μωρό. 

  • Μου αρέσει 2

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Marianthi27 είπε:

Τα μωρά που θηλάζουν δεν θέλουν ρεψιμο. Εμένα ο δικός μου όμως τρώει λαίμαργα και καταπίνει και αέρα. Οπότε ναι μετά από κάθε στήθος τον σηκώνω να ρευτει 

Συγχαρητήρια! Να σου ζήσει η ζουζούνα σου και καλούς θηλασμούς! 

Το θηλαστρο δεν είναι ενδεικτικό του πόσο γάλα έχεις. Σε μερικές γυναίκες το στήθος δεν ανταποκρίνεται στο θήλαστρο. Καλό είναι να χρησιμοποιείς ηλεκτρικό, διπλής άντλησης. 

Θα συμφωνήσω. Σημασία έχει να είστε και οι δύο καλά και όχι να επιμένεις σε κάτι που δεν σου βγαίνει γιατί μετά έρχονται και νεύρα και στεναχώρια και όλο αυτό επηρεάζει το μωρό. 

Κι εμένα το μόνο που με νοιάζει είναι να είναι χορτατος και ήρεμος. Σαφέστατα να πάρει απ' το δικό μου όσο μπορεί αλλά δε θα σκάσω κιόλας αν κοπεί. Όσο πάρει κέρδος είναι. Απλά επειδή η παιδίατρος μου είπε όσο μπορώ να μειώσω το ξένο δε ξέρω πόσο να δώσω. Το θηλάζω και βλέπω πως πεινάει κι άλλο κάποιες φορές. Οπότε δε ξέρω πόσο συμοληρωμα να δώσω. Όπως και κάποια βράδια που θέλω να του δώσω ξένο δε ξέρω τι ποσότητα να φτιάξω.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Laky είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Όσες κάνετε θηλαστρο πόση ποσότητα γάλακτος βγάζετε; Γιατί εγώ έχω που γέννησα 20 ημέρες και πάνω από 40ml και από τα δύο στήθη δε βγάζω.

Εγω πριν που εβγαλα ηταν 70ml και απο τα δυο στηθοι

πρίν από 32 λεπτά , Laky είπε:

Κι εμένα το μόνο που με νοιάζει είναι να είναι χορτατος και ήρεμος. Σαφέστατα να πάρει απ' το δικό μου όσο μπορεί αλλά δε θα σκάσω κιόλας αν κοπεί. Όσο πάρει κέρδος είναι. Απλά επειδή η παιδίατρος μου είπε όσο μπορώ να μειώσω το ξένο δε ξέρω πόσο να δώσω. Το θηλάζω και βλέπω πως πεινάει κι άλλο κάποιες φορές. Οπότε δε ξέρω πόσο συμοληρωμα να δώσω. Όπως και κάποια βράδια που θέλω να του δώσω ξένο δε ξέρω τι ποσότητα να φτιάξω.

Εμενα η μαια μου ειπε οταν την θηλαζω αν δεν χορτασει να της κανω 60μλ συμπληρωμα..και αυτο εχω κανει και το πινει ολο 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...