Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

      Ναι ναι θα παω μέσα στο ΣΚ. Το ότι η κοιλιτσα μια φουσκώνει μια ξεφουσκώνει είναι νορμαλ; Τα πρωινά ξυπνάω ξεφούσκωτη και όσο προχωρά η μέρα (ίσως επειδή τρώω κιόλας) αρχίζει και φουσκώνει..

      Ναι συμβαίνει αυτό.. Δεν ξέρω γιατί, να πω την αλήθεια.. Αλλά το βράδυ κ εγώ φαινομουν "περισσοτερο έγκυος" σε σχέση με το πρωί..

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Κοριτσια πως ειστε; Εμεις το βραδυ δεν κοιμηθηκαμε καθολου...δεν ξερω αλλα σκεφτομαι οτι εκανα το λαθος και το μεσημερι εφαγα λιγο πικαντηκη σαλτσα..εκλαιγε ασταματητα το βραδυ μεχρι το πρωι..σας εχει τυχει κατι τετοιο; Σημερα το πρωι δεν ηθελε απο το στηθος..εχω βγαλει γαλα με το θηλαστρο αλλα δεν θα της το δωσω..τι λετε να μην θηλασω καθολου σημερα; 

καλησπέρα κορίτσι μου και καλή δύναμη.. εγώ έχω φάει αρκετές φορές καυτερά και δεν τον έχει επηρεάσει,  μπορεί να είναι και τυχαίο.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 10 λεπτά , Anastasiade είπε:

καλησπέρα κορίτσι μου και καλή δύναμη.. εγώ έχω φάει αρκετές φορές καυτερά και δεν τον έχει επηρεάσει,  μπορεί να είναι και τυχαίο.. 

το δοκιμασα παλι τωρα να της δωσω δεν ηθελε.. φοβαμε οτι θα το σταματησει τον θηλασμο

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, elena93 είπε:

το δοκιμασα παλι τωρα να της δωσω δεν ηθελε.. φοβαμε οτι θα το σταματησει τον θηλασμο

Καλησπέρα κορίτσι..δεν πιστεύω ότι θα τον κόψει αν είναι όντως από τα πικάντικα.Ισως είναι καλύτερα να κάνεις μερικές αντλήσεις και να το πετάξεις πριν της ξαναδώσεις.και μένα έχει τύχει να έχω φάει κάτι που τον ενοχλεί και για αυτό να μην τρώει από το στήθος ή να τρώει και να κλαίει πολύ..αλλά του περνάει μετα από κάποιες ώρες..Δοκίμασε και αύριο και βλέπεις ..τα καυτερά λένε ότι επηρεάζουν..εγώ δεν έχω φάει καθολου ..

Εμείς είμαστε καλά σχετικά...εγώ δουλεύω κάποιες ώρες μέσα στη μέρα και η αλήθεια είναι ότι πλέον που έχω μπει σε μια σειρά μου κάνει καλό.Προς το απόγευμα έχει λίγο γκρίνια ο μικρός και δεν ξέρω τι να τον κάνω για να περάσει η ώρα..έχετε καμία ιδέα ρε κορίτσια πως μπορούμε να περνάμε τον χρόνο μας μαζί τους τώρα που είναι πολύ μωρά?!

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Angel92 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι..δεν πιστεύω ότι θα τον κόψει αν είναι όντως από τα πικάντικα.Ισως είναι καλύτερα να κάνεις μερικές αντλήσεις και να το πετάξεις πριν της ξαναδώσεις.και μένα έχει τύχει να έχω φάει κάτι που τον ενοχλεί και για αυτό να μην τρώει από το στήθος ή να τρώει και να κλαίει πολύ..αλλά του περνάει μετα από κάποιες ώρες..Δοκίμασε και αύριο και βλέπεις ..τα καυτερά λένε ότι επηρεάζουν..εγώ δεν έχω φάει καθολου ..

Εμείς είμαστε καλά σχετικά...εγώ δουλεύω κάποιες ώρες μέσα στη μέρα και η αλήθεια είναι ότι πλέον που έχω μπει σε μια σειρά μου κάνει καλό.Προς το απόγευμα έχει λίγο γκρίνια ο μικρός και δεν ξέρω τι να τον κάνω για να περάσει η ώρα..έχετε καμία ιδέα ρε κορίτσια πως μπορούμε να περνάμε τον χρόνο μας μαζί τους τώρα που είναι πολύ μωρά?!

 

 

εγώ τον βάζω λίγο στο γυμναστήριο και χαζεύει με τα παιχνιδάκια που κρέμονται, τον βγάζω και καμία βόλτα.. δεν ξέρω πως αλλιώς να τον απασχολήσω τώρα που έχει αρχίσει να μένει ξύπνιος κάποια ώρα...

 

2 ώρες πρίν, elena93 είπε:

το δοκιμασα παλι τωρα να της δωσω δεν ηθελε.. φοβαμε οτι θα το σταματησει τον θηλασμο

εγώ κάποιες φορές που εχει γκρίνια και δεν θέλει το στήθος ενώ πεινάει, τον περπατάω στο δωμάτιο λίγο να ηρεμήσει και τον θηλάζω περπατώντας.. μετά από λίγο που ηρεμεί ξεκινάει και τρώει.. λέω ιδέες μπας και την καταφέρεις ❤️

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Angel92 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι..δεν πιστεύω ότι θα τον κόψει αν είναι όντως από τα πικάντικα.Ισως είναι καλύτερα να κάνεις μερικές αντλήσεις και να το πετάξεις πριν της ξαναδώσεις.και μένα έχει τύχει να έχω φάει κάτι που τον ενοχλεί και για αυτό να μην τρώει από το στήθος ή να τρώει και να κλαίει πολύ..αλλά του περνάει μετα από κάποιες ώρες..Δοκίμασε και αύριο και βλέπεις ..τα καυτερά λένε ότι επηρεάζουν..εγώ δεν έχω φάει καθολου ..

Εμείς είμαστε καλά σχετικά...εγώ δουλεύω κάποιες ώρες μέσα στη μέρα και η αλήθεια είναι ότι πλέον που έχω μπει σε μια σειρά μου κάνει καλό.Προς το απόγευμα έχει λίγο γκρίνια ο μικρός και δεν ξέρω τι να τον κάνω για να περάσει η ώρα..έχετε καμία ιδέα ρε κορίτσια πως μπορούμε να περνάμε τον χρόνο μας μαζί τους τώρα που είναι πολύ μωρά?!

 

 

Εγώ τον βάζω στο ρηλαξ και βλέπει τα παιχνιδάκια κ κουνιούνται. Μετά του φέρνω παιδικά βιβλία και του διαβάζω και του δείχνω τις εικόνες. Μετά τον κάνω βόλτες στο σπίτι αγκαλιά κ του μιλάω ή τραγουδάω. Του αρέσει πολύ να τον βάζω πάνω σε ένα τεράστιο μαξιλάρι κ έχω και να του μιλάω ή να τραγουδάω. Και ας λέω και βλακείες. Και το αγαπημένο του είναι η αλλαξιερα. Εκεί παίρνουμε το χρόνο μας. Δεν πάμε μόνο για να αλλάξουμε αλλά περνάμε και χρόνο. Του αρέσει όταν κάνω γκριμάτσες. Και παίρνουμε και βιντεοκληση όποιον θέλουμε να δει το μωράκι μας πχ οι γονείς μ που μένουν μακρυά αυτοί κάθονται κοιτάνε το παιδί κ του μιλανε.  Και εγώ από πίσω. Κάνω γκριμάτσες κ γελάει αυτός. 

πρίν από 12 λεπτά , elena93 είπε:

Εμενα κοριτσια μου λενε οτι ειναι αλμα και θα περασει..θα στεναχωρηθω αν το σταματησει

Για τον θηλασμό λες; Του δίνεις κ ξένο; Σαν απεργία θηλασμού ακούγετε αυτό π έχει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Rina_87 είπε:

Εγώ τον βάζω στο ρηλαξ και βλέπει τα παιχνιδάκια κ κουνιούνται. Μετά του φέρνω παιδικά βιβλία και του διαβάζω και του δείχνω τις εικόνες. Μετά τον κάνω βόλτες στο σπίτι αγκαλιά κ του μιλάω ή τραγουδάω. Του αρέσει πολύ να τον βάζω πάνω σε ένα τεράστιο μαξιλάρι κ έχω και να του μιλάω ή να τραγουδάω. Και ας λέω και βλακείες. Και το αγαπημένο του είναι η αλλαξιερα. Εκεί παίρνουμε το χρόνο μας. Δεν πάμε μόνο για να αλλάξουμε αλλά περνάμε και χρόνο. Του αρέσει όταν κάνω γκριμάτσες. Και παίρνουμε και βιντεοκληση όποιον θέλουμε να δει το μωράκι μας πχ οι γονείς μ που μένουν μακρυά αυτοί κάθονται κοιτάνε το παιδί κ του μιλανε.  Και εγώ από πίσω. Κάνω γκριμάτσες κ γελάει αυτός. 

Για τον θηλασμό λες; Του δίνεις κ ξένο; Σαν απεργία θηλασμού ακούγετε αυτό π έχει. 

Ναι και ξενο.. πρωτη φορα ακουω απεργια θηλασμου

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, elena93 είπε:

Ναι και ξενο.. πρωτη φορα ακουω απεργια θηλασμου

Αν του δίνεις ξένο με ποιον τρόπο το δίνεις; Μήπως είναι σύγχυση θηλων μπες στην ομάδα στο φβ Πανελλήνιο δικτυο εθελοντικών ομάδων υποστήριξης θηλασμου και μητρότητας και να βρεις την ομάδα της περιοχής σου. Και ψαξε στα αρχεία να διαβάσεις και για την σύγχυση θηλων και για την απεργία. Εμένα είχε πάθει στην αρχή σύγχυση επειδή έδινα ξένο με μπιμπερό. Και όταν του πρόσφερα το στήθος κάναμε αγώνα να το πιάσει. Αλλά και με το μπιμπερό νόμιζε ότι ήταν το στήθος μου και το πιπιλαγε. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Rina_87 είπε:

Εγώ τον βάζω στο ρηλαξ και βλέπει τα παιχνιδάκια κ κουνιούνται. Μετά του φέρνω παιδικά βιβλία και του διαβάζω και του δείχνω τις εικόνες. Μετά τον κάνω βόλτες στο σπίτι αγκαλιά κ του μιλάω ή τραγουδάω. Του αρέσει πολύ να τον βάζω πάνω σε ένα τεράστιο μαξιλάρι κ έχω και να του μιλάω ή να τραγουδάω. Και ας λέω και βλακείες. Και το αγαπημένο του είναι η αλλαξιερα. Εκεί παίρνουμε το χρόνο μας. Δεν πάμε μόνο για να αλλάξουμε αλλά περνάμε και χρόνο. Του αρέσει όταν κάνω γκριμάτσες. Και παίρνουμε και βιντεοκληση όποιον θέλουμε να δει το μωράκι μας πχ οι γονείς μ που μένουν μακρυά αυτοί κάθονται κοιτάνε το παιδί κ του μιλανε.  Και εγώ από πίσω. Κάνω γκριμάτσες κ γελάει αυτός. 

Για τον θηλασμό λες; Του δίνεις κ ξένο; Σαν απεργία θηλασμού ακούγετε αυτό π έχει. 

Καλημέρα σας. Μην τον αφήνεις να βλέπει καθόλου την οθόνη του κινητού. Και γενικά οθόνη. Μέχρι τα δύο έτη απαγορεύεται ρητά. Να γυρνάς τη κάμερα ανάποδα ώστε αυτός να μη μπορεί να τη δει.

 

Επίσης κορίτσια σύγχιση θηλών νομίζω δε γίνεται πια με τα μωράκια μας. Μόνο στην αρχή μπορεί να συμβεί!

Κι εγώ στο γυμναστήριο τον βάζω. Και ειδικά το απόγευμα πριν το μπάνιο του για να κουράζεται και λίγο. Τον γυρίζω και μπρούμυτα αλλά ελάχιστα κάθεται. Μετά γκρινιάζει.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω δεν νομιζω συγχιση θηλων.. δεν ειχαμε προβλημα με αυτο απο την αρχη.. και χθες το βραδυ  τα ιδια.. και κλαιει με το ζορι φαινεται οτι δεν της ποναει κατι.. της εβαλα λευκους ηχους και κοιμηθηκε αμεσως.. οσο για τον θηλασμο ακομα το πιανει και το αφηνει.. σημερα ηπιε ενω ηταν νυσταγμενη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


12 ώρες πρίν, Laky είπε:

Καλημέρα σας. Μην τον αφήνεις να βλέπει καθόλου την οθόνη του κινητού. Και γενικά οθόνη. Μέχρι τα δύο έτη απαγορεύεται ρητά. Να γυρνάς τη κάμερα ανάποδα ώστε αυτός να μη μπορεί να τη δει.

 

Επίσης κορίτσια σύγχιση θηλών νομίζω δε γίνεται πια με τα μωράκια μας. Μόνο στην αρχή μπορεί να συμβεί!

Κι εγώ στο γυμναστήριο τον βάζω. Και ειδικά το απόγευμα πριν το μπάνιο του για να κουράζεται και λίγο. Τον γυρίζω και μπρούμυτα αλλά ελάχιστα κάθεται. Μετά γκρινιάζει.

Ναι ανάποδα έχω το κινητό. Δεν τον αφήνω καθόλου σε οθόνη. Τον βλέπουν οι παππούδες και του μιλανε κ αυτός τους ακούει κ κάνει αγκου. Χαίρεται αυτός χαίρονται κ αυτοί.  
Κορίτσια σήμερα κάναμε τα πρώτα εμβόλια. Ελπίζω να μη κάνουμε πυρετό. Μας ζύγισε κιόλας είναι 4850 είχε πάρει 610 γραμμάρια από τη προηγούμενη φορά. Μας είπε δεν πήρε πολύ αλλά είναι στα φυσιολογικά  και άρχισε τις ερωτήσεις κάθε ποτέ τον ταΐζω αν χορταίνει κλπ. Και στο τέλος μας είπε αν είναι να του δώσουμε κ ξένο να δούμε αν θα το πιει. Όταν φύγαμε και πήγαμε σπίτι, συζητήσαμε  με τον άντρα μου και είπαμε ότι δεν θελουμε να δώσουμε ξένο. Το θεωρώ λάθος να πάω να του δώσω ξένο ενώ το παιδί χορταίνει, τρώει ανα δυο ώρες και το βράδυ κάνει κ 5ωρο σερι. Και υψος είχε πάρει αρκετο και το κεφάλι του είχε μεγαλώσει αρκετά. Μόνο το βάρος δεν ήταν όσο ήθελε ο γιατρός. 
Εφτιαξα και τις καμπύλες κ είδα ότι έχει πέσει μια καμπύλη. Αλλά αυτό το μήνα που έπεσε ήταν που κόψαμε τον χαλινό και εκείνο το διάστημα δεν είχε όρεξη να φάει για περίπου μια εβδομάδα. Δεν ξέρω αν κάνω σωστά αλλά δεν τον εμπιστεύομαι τελείως τον γιατρό. Και δεν μπορώ να αλλάξω εδώ που μένω δεν έχω πολλές επιλογές και είναι καλύτερος από τους άλλους που υπάρχουν. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!πώς είστε;τι κάνουν τα μωράκια σας; παίρνεται κάποιο συμπλήρωμα βιταμινών τώρα που θηλάζετε;;έκανα αιματολογικές και έχει πέσει πολύ η d ..από αύριο λεω να ξεκινήσω το συμπλήρωμα που έπαιρνα στην εγκυμοσύνη πιστεύω να μην υπάρχει πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Matina87 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!πώς είστε;τι κάνουν τα μωράκια σας; παίρνεται κάποιο συμπλήρωμα βιταμινών τώρα που θηλάζετε;;έκανα αιματολογικές και έχει πέσει πολύ η d ..από αύριο λεω να ξεκινήσω το συμπλήρωμα που έπαιρνα στην εγκυμοσύνη πιστεύω να μην υπάρχει πρόβλημα..

Καλησπέρα και σε σενα! Παίρνω gynotardyferon(σίδηρο και φυλλικό οξύ),mollers Ω3, καθώς και ασβέστιο calcioral,τα οποία τα έπαιρνα και στην εγκυμοσύνη 

Αυτό που λέτε με τις οθόνες,έχετε απόλυτο δίκιο και το λέω ΣΥΝΕΧΕΙΑ στον άντρα μου και δε νιώθει! Του λέω ότι απαγορεύεται να βλέπει το παιδί τηλεόραση και να εκτίθεται στις οθόνες και όταν την παίρνει αγκαλιά ,έχει και το κινητό του στο άλλο χέρι και το μωρό σκαλωνει!! Τρελαίνομαι εκείνη την ώρα, βράζω,θέλω να του πετάξω παντόφλα στη μαπα!! Τόσο δύσκολο είναι να αφήσει το σκατοκινητο από το χέρι? Έχει απίστευτο κόλλημα με το κινητό και την τηλεόραση ο άντρας μου κορίτσια,έχει σοβαρό εθισμό και φοβάμαι ότι θα του μιμηθεί και το παιδι στο μέλλον και θα έχω δύο βλαμμένους να καίγονται μπροστά από τις οθόνες!!

Εγώ να της διαβάζω βιβλιαράκια από τότε που έγινε ενάμιση μηνών και αυτός να την βάζει μπροστά από μια οθόνη..Θα με τρελάνει τελείως 

  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!πώς είστε;τι κάνουν τα μωράκια σας; παίρνεται κάποιο συμπλήρωμα βιταμινών τώρα που θηλάζετε;;έκανα αιματολογικές και έχει πέσει πολύ η d ..από αύριο λεω να ξεκινήσω το συμπλήρωμα που έπαιρνα στην εγκυμοσύνη πιστεύω να μην υπάρχει πρόβλημα..

Καλησπερα κορίτσι ..καλά είμαστε . Ο μικρός καλά αλλά με τον βραδινό ύπνο πσμφ χειρότερα αντί για καλύτερα .Από εκεί που κοιμόταν 23.00-00.00 και ξυπνούσε το πρωί γύρω στις 06.00-07.00 τώρα ξαφνικά ,τις τελευταίες 10μερες, κοιμάται την ίδια ώρα και ξυπνάει και 02.30-3παρα και γενικότερα δεν έχει καθόλου ήρεμο ύπνο. Συνεχώς τον ακούω να σφίγγεται και να είναι έτοιμος να κλάψει .Εσεις πως είστε με τον βραδινό ύπνο;!

Όσο για τα συμπληρώματα μου έχει πει ο γιατρός να παίρνω σίδηρο , φυλλικό και ασβέστιο αλλά η αλήθεια είναι ότι τα αμελω αρκετά 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angel92 είπε:

Καλησπερα κορίτσι ..καλά είμαστε . Ο μικρός καλά αλλά με τον βραδινό ύπνο πσμφ χειρότερα αντί για καλύτερα .Από εκεί που κοιμόταν 23.00-00.00 και ξυπνούσε το πρωί γύρω στις 06.00-07.00 τώρα ξαφνικά ,τις τελευταίες 10μερες, κοιμάται την ίδια ώρα και ξυπνάει και 02.30-3παρα και γενικότερα δεν έχει καθόλου ήρεμο ύπνο. Συνεχώς τον ακούω να σφίγγεται και να είναι έτοιμος να κλάψει .Εσεις πως είστε με τον βραδινό ύπνο;!

Όσο για τα συμπληρώματα μου έχει πει ο γιατρός να παίρνω σίδηρο , φυλλικό και ασβέστιο αλλά η αλήθεια είναι ότι τα αμελω αρκετά 

Καλημέρα και από εμάς! Μια απ' τα ίδια,εκεί που κοιμόταν σερί 5-6 ώρες,πλέον κάνει πιο ανήσυχο ύπνο και στο 4ωρο( μάξιμουμ)ξυπναει. Και μένα σφίγγεται και κουνιέται πολύ και επίσης έχει πέντε μέρες που πάλι άρχισε να μην κάνει κακά κάθε μέρα και πονάει η κοιλιά της . Βρε λες να συνεννοούνται κρυφά? 🤣

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...