Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλημέρα και από εμάς! Μια απ' τα ίδια,εκεί που κοιμόταν σερί 5-6 ώρες,πλέον κάνει πιο ανήσυχο ύπνο και στο 4ωρο( μάξιμουμ)ξυπναει. Και μένα σφίγγεται και κουνιέται πολύ και επίσης έχει πέντε μέρες που πάλι άρχισε να μην κάνει κακά κάθε μέρα και πονάει η κοιλιά της . Βρε λες να συνεννοούνται κρυφά? 🤣

Ωχχ...λες? Και δεν θυμάμαι, είμαστε κοντά στις εβδομάδες;κι εσύ πως είσαι κορίτσι Μ; Αντέχεις ;εγώ όχιι... είμαι σαν ζομπι 😜 Κάθε ποτε σ κάνει κακά;

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια. Εμείς στον ύπνο χτυπάμε ένα τετράωρο στην αρχή και μετά μέχρι το πρωί κάθε μία, δύο ώρες ξυπνάει. Ποτέ δε κοιμήθηκαμε τόσο καλά. Εχθές κάναμε και το δεύτερο εμβόλιο. Πήρε 1 κιλό εκατό γραμμάρια σ ένα μήνα. Τώρα είναι 6.130 και 62 εκατ. Ευτυχώς όμως ούτε πυρετό ούτε τίποτα. Μια χαρά ήταν. Αλλά ρε κορίτσια θέλω να κοιμηθώ το βράδυ. Δεν αντέχω άλλο σήκω κάτσε κάθε μία ώρα. Μόνο το πρώτο το τετραωρο κοιμάται. Πότε θα στρώσει αυτό το πράγμα; Σήμερα γίνεται 3 μηνών και δε βλέπω φως. Εσείς ρε κορίτσια όταν θηλάζει μέσα στη νύχτα τα σηκώνετε να ρευτουν ή όχι;

13 ώρες πρίν, Rina_87 είπε:

Ναι ανάποδα έχω το κινητό. Δεν τον αφήνω καθόλου σε οθόνη. Τον βλέπουν οι παππούδες και του μιλανε κ αυτός τους ακούει κ κάνει αγκου. Χαίρεται αυτός χαίρονται κ αυτοί.  
Κορίτσια σήμερα κάναμε τα πρώτα εμβόλια. Ελπίζω να μη κάνουμε πυρετό. Μας ζύγισε κιόλας είναι 4850 είχε πάρει 610 γραμμάρια από τη προηγούμενη φορά. Μας είπε δεν πήρε πολύ αλλά είναι στα φυσιολογικά  και άρχισε τις ερωτήσεις κάθε ποτέ τον ταΐζω αν χορταίνει κλπ. Και στο τέλος μας είπε αν είναι να του δώσουμε κ ξένο να δούμε αν θα το πιει. Όταν φύγαμε και πήγαμε σπίτι, συζητήσαμε  με τον άντρα μου και είπαμε ότι δεν θελουμε να δώσουμε ξένο. Το θεωρώ λάθος να πάω να του δώσω ξένο ενώ το παιδί χορταίνει, τρώει ανα δυο ώρες και το βράδυ κάνει κ 5ωρο σερι. Και υψος είχε πάρει αρκετο και το κεφάλι του είχε μεγαλώσει αρκετά. Μόνο το βάρος δεν ήταν όσο ήθελε ο γιατρός. 
Εφτιαξα και τις καμπύλες κ είδα ότι έχει πέσει μια καμπύλη. Αλλά αυτό το μήνα που έπεσε ήταν που κόψαμε τον χαλινό και εκείνο το διάστημα δεν είχε όρεξη να φάει για περίπου μια εβδομάδα. Δεν ξέρω αν κάνω σωστά αλλά δεν τον εμπιστεύομαι τελείως τον γιατρό. Και δεν μπορώ να αλλάξω εδώ που μένω δεν έχω πολλές επιλογές και είναι καλύτερος από τους άλλους που υπάρχουν. 

Αφού δε θέλεις να δώσεις συμοληρωμα Μήπως να προσπαθήσεις να αυξήσεις την παραγωγή σου; Πάντως σίγουρα έπαιξε ρόλο το ότι μια εβδομάδα δε τρεφόταν καλά λόγω χαλινού.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Angel92 είπε:

Ωχχ...λες? Και δεν θυμάμαι, είμαστε κοντά στις εβδομάδες;κι εσύ πως είσαι κορίτσι Μ; Αντέχεις ;εγώ όχιι... είμαι σαν ζομπι 😜 Κάθε ποτε σ κάνει κακά;

 

14 εβδομάδων είναι η μπέμπα ❤️ Εγώ αντέχω,απλά θέλω να κάνει κακά κάθε μέρα όπως μετά το δεύτερο εμβόλιο..Τώρα έχει δύο μέρες να κάνει,ρίχνει κάτι θανατηφόρες κλανιές και πονάει η κοιλίτσα της. Επίσης ξύπνησα και είμαι μπουκωμενη και πονάει ο λαιμός μου,μάλλον την άρπαξα...Εσύ πως είσαι κορίτσι μου? Νυστάζεις.τρομερα να φανταστώ ε? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Blue Velvet είπε:

14 εβδομάδων είναι η μπέμπα ❤️ Εγώ αντέχω,απλά θέλω να κάνει κακά κάθε μέρα όπως μετά το δεύτερο εμβόλιο..Τώρα έχει δύο μέρες να κάνει,ρίχνει κάτι θανατηφόρες κλανιές και πονάει η κοιλίτσα της. Επίσης ξύπνησα και είμαι μπουκωμενη και πονάει ο λαιμός μου,μάλλον την άρπαξα...Εσύ πως είσαι κορίτσι μου? Νυστάζεις.τρομερα να φανταστώ ε? 

Ααα εμείς 11 εβδομάδων..μας περνάτε!! Ναι θυμάμαι που λέγατε ότι στρώνουν με το 2ο εμβόλιο αλλά απ' ότι φαίνεται δεν κρατάει πολύ ε?! 😔 Κι εγώ το περίμενα πώς και πώς .Καλά οι κλανιές του δεν παίζονται κ του δικού μου...μιλάμε για πολύ μποχα 😜επιδεινώνεται η κατάσταση κ από τα προβιοτικά που του δίνω .Αλήθεια εσείς πότε θα τα σταματήσετε;;

Ωχ περαστικά αγάπη..πρόσεχε τη μπεμπουλα αν κ δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι .

Εγωωω καλά..με τρώει η αϋπνία κ νυσταζω τόσο πολύ.μεσα στη μέρα επειδή δουλεύω δεν ξεκουράζομαι κιόλας..οπότε καταλαβαίνεις 😕 αλλα καλά να ναι το παιδάκι μου και χαλάλι .απλά ανησυχώ γιατί δεν ηρεμεί σχεδόν καθόλου στον ύπνο του το βράδυ..3 ώρες σερί δεν είναι λίγο; Κι αυτές με το ζόρι ..μετά το 3ωρο ξυπνάει ανά 1 ώρα περίπου.

2 ώρες πρίν, Laky είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Εμείς στον ύπνο χτυπάμε ένα τετράωρο στην αρχή και μετά μέχρι το πρωί κάθε μία, δύο ώρες ξυπνάει. Ποτέ δε κοιμήθηκαμε τόσο καλά. Εχθές κάναμε και το δεύτερο εμβόλιο. Πήρε 1 κιλό εκατό γραμμάρια σ ένα μήνα. Τώρα είναι 6.130 και 62 εκατ. Ευτυχώς όμως ούτε πυρετό ούτε τίποτα. Μια χαρά ήταν. Αλλά ρε κορίτσια θέλω να κοιμηθώ το βράδυ. Δεν αντέχω άλλο σήκω κάτσε κάθε μία ώρα. Μόνο το πρώτο το τετραωρο κοιμάται. Πότε θα στρώσει αυτό το πράγμα; Σήμερα γίνεται 3 μηνών και δε βλέπω φως. Εσείς ρε κορίτσια όταν θηλάζει μέσα στη νύχτα τα σηκώνετε να ρευτουν ή όχι;

Αφού δε θέλεις να δώσεις συμοληρωμα Μήπως να προσπαθήσεις να αυξήσεις την παραγωγή σου; Πάντως σίγουρα έπαιξε ρόλο το ότι μια εβδομάδα δε τρεφόταν καλά λόγω χαλινού.

Τελειααα μεγάλωσε κι εσένα το γλυκουλιι..να ζήσει ,να είναι γερό .Κι εγώ αναρωτιέμαι μέχρι πότε θα κοιμάται έτσι σπαστά.και μέσα στη μέρα εν τω μεταξύ που κοιμάται ξυπνάει με το παραμικρό,στο 20λεπτο.Ειχα την εντύπωση ότι από 2-3 μηνών κοιμούνται παραπάνω ...όχι;!

Εγώ όταν τον θηλάζω δεν ρευεται πάντα.τον κρατάω 5-10 λεπτά όρθιο για σίγουρα ..με το ζόρι βέβαια 😜 μου κάνει μεγάλες γουλιες εν τω μεταξύ κ μετά από ώρες αφότου φάει..χειρότερα απ' ότι πριν λίγο καιρό .δεν έπρεπε να φτιάχνει κ αυτό σγ σγ εφόσον ωριμάζει το πεπτικό τους σύστημα!;

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Angel92 είπε:

Ααα εμείς 11 εβδομάδων..μας περνάτε!! Ναι θυμάμαι που λέγατε ότι στρώνουν με το 2ο εμβόλιο αλλά απ' ότι φαίνεται δεν κρατάει πολύ ε?! 😔 Κι εγώ το περίμενα πώς και πώς .Καλά οι κλανιές του δεν παίζονται κ του δικού μου...μιλάμε για πολύ μποχα 😜επιδεινώνεται η κατάσταση κ από τα προβιοτικά που του δίνω .Αλήθεια εσείς πότε θα τα σταματήσετε;;

Ωχ περαστικά αγάπη..πρόσεχε τη μπεμπουλα αν κ δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι .

Εγωωω καλά..με τρώει η αϋπνία κ νυσταζω τόσο πολύ.μεσα στη μέρα επειδή δουλεύω δεν ξεκουράζομαι κιόλας..οπότε καταλαβαίνεις 😕 αλλα καλά να ναι το παιδάκι μου και χαλάλι .απλά ανησυχώ γιατί δεν ηρεμεί σχεδόν καθόλου στον ύπνο του το βράδυ..3 ώρες σερί δεν είναι λίγο; Κι αυτές με το ζόρι ..μετά το 3ωρο ξυπνάει ανά 1 ώρα περίπου.

Τελειααα μεγάλωσε κι εσένα το γλυκουλιι..να ζήσει ,να είναι γερό .Κι εγώ αναρωτιέμαι μέχρι πότε θα κοιμάται έτσι σπαστά.και μέσα στη μέρα εν τω μεταξύ που κοιμάται ξυπνάει με το παραμικρό,στο 20λεπτο.Ειχα την εντύπωση ότι από 2-3 μηνών κοιμούνται παραπάνω ...όχι;!

Εγώ όταν τον θηλάζω δεν ρευεται πάντα.τον κρατάω 5-10 λεπτά όρθιο για σίγουρα ..με το ζόρι βέβαια 😜 μου κάνει μεγάλες γουλιες εν τω μεταξύ κ μετά από ώρες αφότου φάει..χειρότερα απ' ότι πριν λίγο καιρό .δεν έπρεπε να φτιάχνει κ αυτό σγ σγ εφόσον ωριμάζει το πεπτικό τους σύστημα!;

 

Είναι πολύ καλύτερα το εντερακι της μετά το δεύτερο εμβόλιο,πριν έκανε και πέντε μέρες χωρίς να κάνει κακά..Τα προβιοτικα δεν θα τα σταματήσουμε,μας είπε ο γιατρός ότι κάνουν καλό. Αυτό με το ρέψιμο τι να πω, παιδευομαι πόση ώρα θα ρευτει και μόλις την πάρει αγκαλίτσα ο άντρας μου,αμέσως ρευεται και πατάει και κλανιά,είναι η προσωπική της τουαλέτα 🤣 Να σου ζήσει το μπεμπακι το γλυκούλικο ❤️

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Blue Velvet είπε:

ΕΚΑΝΕ ΚΑΚΑ!ΠΟΛΛΑ,ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΚΑ🤣 Ηρέμησε κιόλας και κοιμάται σαν πουλάκι ❤️ Συγκλονιστικα τα νέα μας,δε μπορείτε να πείτε 🤣

Χαχαχα το περίμενες ποτε ότι θα πάρεις τέτοια χαρά από κακά; όλο απρόβλεπτα είναι η ζωη 🤣🩷 μπραβοοοο η κούκλα μπράβο 😁🩷

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Blue Velvet είπε:

ΕΚΑΝΕ ΚΑΚΑ!ΠΟΛΛΑ,ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΚΑ🤣 Ηρέμησε κιόλας και κοιμάται σαν πουλάκι ❤️ Συγκλονιστικα τα νέα μας,δε μπορείτε να πείτε 🤣

Σκτοπλημμυρα σαν να λέμε .... εύγε!! Πολύ χάρηκα ♥️♥️

πρίν από 14 λεπτά , Anastasiade είπε:

Χαχαχα το περίμενες ποτε ότι θα πάρεις τέτοια χαρά από κακά; όλο απρόβλεπτα είναι η ζωη 🤣🩷 μπραβοοοο η κούκλα μπράβο 😁🩷

Έλα μου ντε...και γω κάνω πάρτυ κάθε φορά...κι ας μου κόβεται η ανάσα από την υπέροχη αυτή μυρωδιά 🤣

10 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Είναι πολύ καλύτερα το εντερακι της μετά το δεύτερο εμβόλιο,πριν έκανε και πέντε μέρες χωρίς να κάνει κακά..Τα προβιοτικα δεν θα τα σταματήσουμε,μας είπε ο γιατρός ότι κάνουν καλό. Αυτό με το ρέψιμο τι να πω, παιδευομαι πόση ώρα θα ρευτει και μόλις την πάρει αγκαλίτσα ο άντρας μου,αμέσως ρευεται και πατάει και κλανιά,είναι η προσωπική της τουαλέτα 🤣 Να σου ζήσει το μπεμπακι το γλυκούλικο ❤️

Να ξέρεις κι εμένα στον άντρα μου ρευεται κ κλάνει...δεν ξέρω πως το καταφέρνουν αυτό...θα υπάρχει κπ επιστημονική εξήγηση..δεν μπορεί 😜

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να σας ρωτήσω: τα βάζετε τα μπεμπακια σας μπρούμυτα για να μάθουν να σηκώνουν το κεφαλάκι τους και να γυμνάζεται και η σπονδυλική στήλη? Εμείς μόλις τη βάζουμε μπρούμυτα,σέρνεται λίγο σαν σκουληκακι και σηκώνει το κεφάλι της,αλλά σε πέντε λεπτά το πολύ αρχίζει να τσιριζει και κοκκινίζει ολόκληρη από τα νεύρα της.. Ανησυχώ,είναι και τα δικά σας έτσι,η μόνο η μπεμπουλα μου δεν το αντέχει? Μας είπε ο παιδίατρος ότι είναι πολύ σημαντικό και πρέπει να τη βάζουμε όσο το δυνατόν περισσότερο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω: τα βάζετε τα μπεμπακια σας μπρούμυτα για να μάθουν να σηκώνουν το κεφαλάκι τους και να γυμνάζεται και η σπονδυλική στήλη? Εμείς μόλις τη βάζουμε μπρούμυτα,σέρνεται λίγο σαν σκουληκακι και σηκώνει το κεφάλι της,αλλά σε πέντε λεπτά το πολύ αρχίζει να τσιριζει και κοκκινίζει ολόκληρη από τα νεύρα της.. Ανησυχώ,είναι και τα δικά σας έτσι,η μόνο η μπεμπουλα μου δεν το αντέχει? Μας είπε ο παιδίατρος ότι είναι πολύ σημαντικό και πρέπει να τη βάζουμε όσο το δυνατόν περισσότερο

και εμείς τον βάζουμε κάθε μέρα από λίγο, του βάζουμε τα χέρια μαζεμένα στο στήθος να τον βοηθήσουμε, σηκώνει το κεφαλάκι του αλλά μετά από λίγο κουράζεται.. πάντως μέρα με τη μέρα θα δυναμώνουν και θα το κρατάνε περισσότερο,  υπομονή θέλει και μη τη ζορίζεις πολύ και το πάρει στραβά μετά το μπρούμυτα..🩷

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


16 ώρες πρίν, Laky είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Εμείς στον ύπνο χτυπάμε ένα τετράωρο στην αρχή και μετά μέχρι το πρωί κάθε μία, δύο ώρες ξυπνάει. Ποτέ δε κοιμήθηκαμε τόσο καλά. Εχθές κάναμε και το δεύτερο εμβόλιο. Πήρε 1 κιλό εκατό γραμμάρια σ ένα μήνα. Τώρα είναι 6.130 και 62 εκατ. Ευτυχώς όμως ούτε πυρετό ούτε τίποτα. Μια χαρά ήταν. Αλλά ρε κορίτσια θέλω να κοιμηθώ το βράδυ. Δεν αντέχω άλλο σήκω κάτσε κάθε μία ώρα. Μόνο το πρώτο το τετραωρο κοιμάται. Πότε θα στρώσει αυτό το πράγμα; Σήμερα γίνεται 3 μηνών και δε βλέπω φως. Εσείς ρε κορίτσια όταν θηλάζει μέσα στη νύχτα τα σηκώνετε να ρευτουν ή όχι;

Αφού δε θέλεις να δώσεις συμοληρωμα Μήπως να προσπαθήσεις να αυξήσεις την παραγωγή σου; Πάντως σίγουρα έπαιξε ρόλο το ότι μια εβδομάδα δε τρεφόταν καλά λόγω χαλινού.

Έτσι μου έκανε κ εμένα κοιμόταν στην αρχή 4-5 ώρες κ μετά ανα μια ώρα ξύπναγε μ ήθελε να φάει. Σιγά σιγά όμως το έκοψε μόνος του. Κ ξυπνάει 1-2 φορές μέσα στη νύχτα. 
Πως να την αυξήσω τη παραγωγή; Τον βάζω συνέχεια στήθος. Δεν ξέρω αν πρέπει να πάρω μόνη μου κάποιο σκεύασμα.  Ο παιδίατρος δεν θα με βοηθήσει γιατί δεν γνωρίζει κ φαίνεται από αυτά που μου λέει. 
Κοριτσια κ εγώ τον βάζω μπρούμυτα αλλά δεν του αρέσει καθόλου. Και τσιριζει να τον γυρίσουμε. Εμείς τον αφήνουμε κανα λεπτό μη φανταστείτε κ μετά αρχίζει τα αγκου αλλά με παράπονο. Μια φορά όμως τον βάλαμε έτσι κ σήκωσε και γύρισε κ το κεφάλι του. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω: τα βάζετε τα μπεμπακια σας μπρούμυτα για να μάθουν να σηκώνουν το κεφαλάκι τους και να γυμνάζεται και η σπονδυλική στήλη? Εμείς μόλις τη βάζουμε μπρούμυτα,σέρνεται λίγο σαν σκουληκακι και σηκώνει το κεφάλι της,αλλά σε πέντε λεπτά το πολύ αρχίζει να τσιριζει και κοκκινίζει ολόκληρη από τα νεύρα της.. Ανησυχώ,είναι και τα δικά σας έτσι,η μόνο η μπεμπουλα μου δεν το αντέχει? Μας είπε ο παιδίατρος ότι είναι πολύ σημαντικό και πρέπει να τη βάζουμε όσο το δυνατόν περισσότερο

Kαλημερα κορίτσια μου..κι εγώ τον βάζω κάθε μέρα κυρίως πρωί που είναι σε καλύτερη διάθεση και του κουνάω τα παιχνιδάκια του ή σκύβω και τον ενθαρρύνω για να του δώσω κίνητρο.Στην αρχή δυσκολευόταν και σερνόταν..ετρωγε η μούρη του χώμα 😜

Πλεον το απολαμβάνει και βάζει πολύ δύναμη στα χέρια με αποτέλεσμα να σηκώνει όλο το κορμο για μερικά δευτερόλεπτα..Δεν γκρινιαζει μάλλον γιατί το συνήθισε.

Του αγόρασα και ένα φουσκωτό μαξιλάρι με ψαρακια και νερό και τον βάζω μπρούμυτα πάνω σ' αυτό .Του αρέσει πολύ ,κοπανιεται ολόκληρος.θα σας πρότεινα να το πάρετε...πιστεύω θα βοηθήσει.

Κι εμένα ο γιατρός μου είπε ότι είναι πολύ σημαντικό να τον βάζω εκτός από την ώρα του ύπνου για αυτό και το καθιέρωσα.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Πως είστε σήμερα?Εμείς κοιμηθήκαμε 7 ωρες σερί και η αλήθεια είναι ότι το χρειαζομουν και εγώ,διότι είμαι κρυωμενη και χθες τα παιξα τελείως 

Διάβασα αυτά που γράψατε και αποφάσισα να την βάζω πιο συχνά μπρούμυτα,αλλά από λίγο,έτσι ώστε να μην το μισήσει. Ήδη δεν θέλει καθόλου να κάθεται μπρούμυτα

@Rina_87ο παιδίατρος μου πρότεινε να πίνω κάθε μέρα μαγιά μπύρας (σε χάπια) , piulatte της humana(ένα φακελάκι) και ένα με δύο φλιτζάνια τσάι θηλασμού της weleda. Είναι όλα φυτικά και δεν χρειάζονται συνταγή. Μπορείς να πάρεις κάτι από αυτά η να τα συνδυάσεις όλα μαζί,εμένα με βοήθησαν πολυ ❤️

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Πως είστε σήμερα?Εμείς κοιμηθήκαμε 7 ωρες σερί και η αλήθεια είναι ότι το χρειαζομουν και εγώ,διότι είμαι κρυωμενη και χθες τα παιξα τελείως 

Διάβασα αυτά που γράψατε και αποφάσισα να την βάζω πιο συχνά μπρούμυτα,αλλά από λίγο,έτσι ώστε να μην το μισήσει. Ήδη δεν θέλει καθόλου να κάθεται μπρούμυτα

@Rina_87ο παιδίατρος μου πρότεινε να πίνω κάθε μέρα μαγιά μπύρας (σε χάπια) , piulatte της humana(ένα φακελάκι) και ένα με δύο φλιτζάνια τσάι θηλασμού της weleda. Είναι όλα φυτικά και δεν χρειάζονται συνταγή. Μπορείς να πάρεις κάτι από αυτά η να τα συνδυάσεις όλα μαζί,εμένα με βοήθησαν πολυ ❤️

Καλημέρα! Επ' αυτού ήθελα να κάνω μια ερώτηση: Έπινα το piulatte της humana (3-4 κουτιά συνεχόμενα) και δεν είδα καμία βελτίωση. Απογοητεύτηκα, γιατί είχε πολύ καλές κριτικές.

Τώρα περνάω μια καραμπινάτη ίωση εδώ και μια εβδομάδα, και φυσικά έχει μειωθεί πολύ η παραγωγή μου. Μήπως να πάρω κάτι από τα άλλα δύο; Σκεφτόμουν το τσάι, αλλά διάβασα ότι έχει άθλια μυρωδιά (που δε με πολυνοιάζει, θα βάλω μανταλάκι) και κάνει τον ιδρώτα σου να μυρίζει, ισχύει; (ποιον ιδρώτα θα μου πεις, μες στο βαρυχείμωνο, αλλά έχω ακόμη πολλές εξάψεις και εναλλαγές θερμοκρασίας από τότε που γέννησα)

Τη μαγιά μπύρας θυμάμαι ότι παίρνεις τεράστια δόση, και επειδή ξέρω τον εαυτό μου και πόσο τραγική είμαι με τα χάπια που παίρνεις πολλές φορές την ημέρα, δε θα το ακολουθήσω. Θα πάρω μια φορά και τέλος. Άντε δύο. Ξέρω ότι είναι για καλό, θα το λέω συνέχεια για να το πιστέψω, αλλά στο τέλος θα το παρατήσω. 

Γι αυτό το piulatte που είναι ΕΝΑ φακελάκι και το παίρνεις ΟΠΟΤΕΔΗΠΟΤΕ μέσα στη μέρα με είχε βολέψει, αλλά δεν... σαν να μην το έπινα...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Melie είπε:

Καλημέρα! Επ' αυτού ήθελα να κάνω μια ερώτηση: Έπινα το piulatte της humana (3-4 κουτιά συνεχόμενα) και δεν είδα καμία βελτίωση. Απογοητεύτηκα, γιατί είχε πολύ καλές κριτικές.

Τώρα περνάω μια καραμπινάτη ίωση εδώ και μια εβδομάδα, και φυσικά έχει μειωθεί πολύ η παραγωγή μου. Μήπως να πάρω κάτι από τα άλλα δύο; Σκεφτόμουν το τσάι, αλλά διάβασα ότι έχει άθλια μυρωδιά (που δε με πολυνοιάζει, θα βάλω μανταλάκι) και κάνει τον ιδρώτα σου να μυρίζει, ισχύει; (ποιον ιδρώτα θα μου πεις, μες στο βαρυχείμωνο, αλλά έχω ακόμη πολλές εξάψεις και εναλλαγές θερμοκρασίας από τότε που γέννησα)

Τη μαγιά μπύρας θυμάμαι ότι παίρνεις τεράστια δόση, και επειδή ξέρω τον εαυτό μου και πόσο τραγική είμαι με τα χάπια που παίρνεις πολλές φορές την ημέρα, δε θα το ακολουθήσω. Θα πάρω μια φορά και τέλος. Άντε δύο. Ξέρω ότι είναι για καλό, θα το λέω συνέχεια για να το πιστέψω, αλλά στο τέλος θα το παρατήσω. 

Γι αυτό το piulatte που είναι ΕΝΑ φακελάκι και το παίρνεις ΟΠΟΤΕΔΗΠΟΤΕ μέσα στη μέρα με είχε βολέψει, αλλά δεν... σαν να μην το έπινα...

Καλημέρα Melie! Δεν ξέρω αν με βοήθησε κάποιο συγκεκριμένο σκεύασμα από μόνο του η ο συνδυασμός όλων,διότι τα ξεκίνησα μαζί και έκανα και πολλές αντλήσεις με το θηλαστρο,κάτι το οποίο είναι πολυ σημαντικό στην αύξηση του γάλακτος.

Το τσάι θηλασμού,έχει μια γεύση λίγο σαν καρύκευμα,δεν είναι άθλιο  όπως πχ η βαλεριάνα η ο λυκισκος που βρωμοκοπανε. Αλλά θα μου πεις ειναι θέμα γούστου,μπορεί και να σου αρεσει.

Τη μαγιά την έχω ελαττωσει,τον πρώτο μήνα έπαιρνα πολλά. Σίγουρα η μαγιά βοηθάει στην παραγωγή,διότι και στο μαιευτήριο μας έδιναν κάθε μέρα μπύρα χωρίς αλκοόλ και επίσης η κοπέλα που ήμασταν μαζί στο θάλαμο,της είχε πει ο γυναικολόγος της να πίνει μαγιά σε συμπληρωμα,διότι δεν έπινε γαλακτοκομικά.

Και σχετικά με το piulatte,έχει ωραία γεύση και όντως πολύ καλές κριτικές, αλλά δυστυχώς είναι πολύ ακριβο.. Θα μπορούσες να πάρεις τη συνιστώμενη ημερήσια δόση της μαγιάς (6χαπια τη μέρα) η και παραπάνω (κακό δεν κάνει),να πίνεις δύο φακελάκια τσάι θηλασμού και να βάζεις το μωρό στο στήθος όσο περισσότερο μπορείς. Πιστεύω πως θα δεις αποτελέσματα.

Σου εύχομαι να αυξηθεί η παραγωγή σου και να αναρρώσεις γρήγορα από την ιωση❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...