Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

καλησπέρα μανούλες ελπίζω να είστε όλες καλά και τα μωράκια σας ακόμα καλύτερα 🥰 για όσες δεν το ξέρουν υπάρχει ένα site που λέγεται MNB center (my new baby center) το οποίο έχει πολλά σεμινάρια σχετικα με τα μωράκια, τον ύπνο, την διατροφή και άλλα πολλά,  εκ των οποίων κάποια είναι και δωρεάν. εμένα προσωπικά με βοήθησε πάρα πολύ, και στην εγκυμοσυνη και μετά τη γέννα. μέσω zoom γίνονται τα σεμινάρια είναι πολύ απλό. έχουν αυτές τις μέρες μέσω της humana δωρεάν σεμινάριο για τους κολικούς και το μασάζ.  Οποια την ενδιαφέρει ας ρίξει μια ματιά. ❤️❤️

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 28 λεπτά , Anastasiade είπε:

καλησπέρα μανούλες ελπίζω να είστε όλες καλά και τα μωράκια σας ακόμα καλύτερα 🥰 για όσες δεν το ξέρουν υπάρχει ένα site που λέγεται MNB center (my new baby center) το οποίο έχει πολλά σεμινάρια σχετικα με τα μωράκια, τον ύπνο, την διατροφή και άλλα πολλά,  εκ των οποίων κάποια είναι και δωρεάν. εμένα προσωπικά με βοήθησε πάρα πολύ, και στην εγκυμοσυνη και μετά τη γέννα. μέσω zoom γίνονται τα σεμινάρια είναι πολύ απλό. έχουν αυτές τις μέρες μέσω της humana δωρεάν σεμινάριο για τους κολικούς και το μασάζ.  Οποια την ενδιαφέρει ας ρίξει μια ματιά. ❤️❤️

Σε ευχαριστούμε πολύ κορίτσι μου!!

Κορίτσια αυτές τις μέρες κοιμόμαστε πολύ καλά!!το βράδυ ο μικρός κοιμάται στις 9 με 10 και ξυπνάει γύρω στις 5 το πρωί για γάλα και μετά κοιμάται πάλι μέχρι τις 8μιση με 9

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια διαβάζω τα ωράρια σας σχετικά με τον ύπνο και μου έρχεται να κλάψω... Έχω τόση πολύ ανάγκη να κοιμηθώ!!!! Σήμερα γινόμαστε τριών μηνών και ελπίζω σύντομα να αλλάξει αυτό το μαρτύριο. 

Τώρα σχετικά με το πάτωμα εγώ τον βάζω κάθε απόγευμα αλλά μπρούμυτα καθόμαστε κι εμείς ένα με δύο λεπτά το πολύ. Και μαξιλάρι του πήρα αλλά εννοείται δε του αρέσει.

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια διαβάζω τα ωράρια σας σχετικά με τον ύπνο και μου έρχεται να κλάψω... Έχω τόση πολύ ανάγκη να κοιμηθώ!!!! Σήμερα γινόμαστε τριών μηνών και ελπίζω σύντομα να αλλάξει αυτό το μαρτύριο. 

Τώρα σχετικά με το πάτωμα εγώ τον βάζω κάθε απόγευμα αλλά μπρούμυτα καθόμαστε κι εμείς ένα με δύο λεπτά το πολύ. Και μαξιλάρι του πήρα αλλά εννοείται δε του αρέσει.

Κουραγιο Laky μου,θα στρώσει ο μικρούλης σου.Εξακολουθεί να κοιμάται λίγο το βράδυ ο μπέμπης? Πονάει η κοιλίτσα του και πεινάει συνέχεια όπως πρίν?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Anastasiade είπε:

καλησπέρα μανούλες ελπίζω να είστε όλες καλά και τα μωράκια σας ακόμα καλύτερα 🥰 για όσες δεν το ξέρουν υπάρχει ένα site που λέγεται MNB center (my new baby center) το οποίο έχει πολλά σεμινάρια σχετικα με τα μωράκια, τον ύπνο, την διατροφή και άλλα πολλά,  εκ των οποίων κάποια είναι και δωρεάν. εμένα προσωπικά με βοήθησε πάρα πολύ, και στην εγκυμοσυνη και μετά τη γέννα. μέσω zoom γίνονται τα σεμινάρια είναι πολύ απλό. έχουν αυτές τις μέρες μέσω της humana δωρεάν σεμινάριο για τους κολικούς και το μασάζ.  Οποια την ενδιαφέρει ας ρίξει μια ματιά. ❤️❤️

Κορίτσι ευχαριστούμε πολύ.♥️♥️

Και γω είχα παρακολουθήσει όσο ήμουν έγκυος αλλά δεν ήξερα ότι έβγαλε το συγκεκριμένο της humana .Θα το παρακολουθήσω οπωσδήποτε!!

4 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Σε ευχαριστούμε πολύ κορίτσι μου!!

Κορίτσια αυτές τις μέρες κοιμόμαστε πολύ καλά!!το βράδυ ο μικρός κοιμάται στις 9 με 10 και ξυπνάει γύρω στις 5 το πρωί για γάλα και μετά κοιμάται πάλι μέχρι τις 8μιση με 9

😲😲Τυχερηηηηη...!!!

πες μας το μυστικό πλιζζ .εμένα σήμερα κοιμήθηκε σερί 16.00-19.00 το απόγευμα που εγώ δούλευα και έκανα πάρτυ. ..με την ελπίδα να μη ξαγρυπνήσουμε τη νύχτα 😜😜 χθες βράδυ κοιμήθηκε 00.00 με 3+ και μετά 4+ μέχρι 6+ και μετά πάλι 7+ μέχρι 10. .τέλειο ?! 🤔

3 ώρες πρίν, Laky είπε:

Κορίτσια διαβάζω τα ωράρια σας σχετικά με τον ύπνο και μου έρχεται να κλάψω... Έχω τόση πολύ ανάγκη να κοιμηθώ!!!! Σήμερα γινόμαστε τριών μηνών και ελπίζω σύντομα να αλλάξει αυτό το μαρτύριο. 

Τώρα σχετικά με το πάτωμα εγώ τον βάζω κάθε απόγευμα αλλά μπρούμυτα καθόμαστε κι εμείς ένα με δύο λεπτά το πολύ. Και μαξιλάρι του πήρα αλλά εννοείται δε του αρέσει.

Υπομονή κοριτσάκι μου ..μήπως η δική μου περίπτωση σε παρηγορεί καπως?! Δεν είσαι μόνη... Εμείς γινόμαστε 3ων στις 13/2 και έχουμε λγ γκρίνια ,πολλά σφυξιματα τη νύχτα κ πολλά ξυπνήματα ...σ στέλνω τη θετική μου ενέργεια 😘

14 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Πως είστε σήμερα?Εμείς κοιμηθήκαμε 7 ωρες σερί και η αλήθεια είναι ότι το χρειαζομουν και εγώ,διότι είμαι κρυωμενη και χθες τα παιξα τελείως 

Διάβασα αυτά που γράψατε και αποφάσισα να την βάζω πιο συχνά μπρούμυτα,αλλά από λίγο,έτσι ώστε να μην το μισήσει. Ήδη δεν θέλει καθόλου να κάθεται μπρούμυτα

@Rina_87ο παιδίατρος μου πρότεινε να πίνω κάθε μέρα μαγιά μπύρας (σε χάπια) , piulatte της humana(ένα φακελάκι) και ένα με δύο φλιτζάνια τσάι θηλασμού της weleda. Είναι όλα φυτικά και δεν χρειάζονται συνταγή. Μπορείς να πάρεις κάτι από αυτά η να τα συνδυάσεις όλα μαζί,εμένα με βοήθησαν πολυ ❤️

 

Kι εγώ τα ίδια παίρνω εκτός από τη μαγιά κ αυξήθηκε κατά πολύ η παραγωγή μου ...πιστεύω είναι ο συνδυασμός αλλά αφότου τα πήρα και τα δύο σερί για καιρό άρχισα να έχω αρκετό ακόμα κι οταν δεν πάρω τα φακελάκια της humana που είναι πανάκριβα

Κορίτσια μου να ρωτήσω ..έχει δοκιμάσει καμία το γάλα σε σκόνη για θηλάζουσες της frisomum??

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μου καλημέρα. Ναι ο ύπνος εξακολουθεί να είναι χάλια. Ευγνωμοσύνη νιώθω που το πρώτο τετρσωρο μένει σταθερό. Μετά χάλια. Κάθε μιάμιση ώρα το πολύ κιόλας ξυπνάει και κλαίει για να αεριστει και μπαίνουμε στο στήθος εννοείται. Και μπουκάλι που του φτιάχνω γάλα ανάμεσα την νύχτα πάλι σε μια ώρα θα ξυπνήσει για στήθος. Σωτηρία δεν υπάρχει!!!! Ευχαριστώ για τα κακά σας λόγια. Τουλάχιστον ακούω εσάς και λέω δε μπορεί θα κοιμηθεί και το δικό μου το σκασμενο όπου να ναι!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια ❤️ διαβάζω για τον ύπνο που λέτε και θα σας πω τι κάνω εγώ και πιστεύω πως βοήθησε και ο μικρός μου από 1 μηνών περίπου κοιμάται τα βραδιά και έτσι και εμείς . Λοιπόν , τη μέρα είμαστε συνέχεια στο σαλόνι με ανοιχτά πατζουρια και τηλεόραση και γενικά μιλάμε με τον άντρα μου ακόμα και όταν κοιμάται . Έτσι έχει μαθει και δεν ξυπνάει με τη φασαρία . Το βράδυ κατά τις 22.30 τον βάζω στήθος , αποκοιμιεται και τον πηγαίνω στο λίκνο του στο δωμάτιο μας με πλήρες σκοτάδι και ησυχία. Ξυπνάει μια φορά κατά τις 4 για να θηλάσει , μετά κατά τις 7 και ξυπνάει στις 8.30-9. Πιστεύω δηλαδή ότι έχει συνδυάσει το δωμάτιο , την ησυχία και το σκοτάδι με τον ύπνο τον καλό και έτσι δεν ξυπνάει . Από εκεί και πέρα βέβαια κάθε μανούλα ξέρει καλύτερα τι την βοηθάει με το μικράκι της .

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 29/1/2023 at 5:13 ΜΜ, Angel92 είπε:

Eχεις δικιο κορίτσι μου...μπορεί και να είναι άλμα αν και το πρώτο που περάσαμε ήταν πολύ χειρότερο .Δεν ανησυχω...ο γιατρός μου έχει πει ότι όλα πάνε καλά κ είναι φυσιολογικα αυτά .. απλα επειδή είναι το πρώτο μου μωράκι όλα είναι καινούργια . πόσο είναι το μωράκι σου @giota86μου;

Σήμερα ο μικρός έχει ενεργηθει δύο φορές και δεν μπορώ να το πιστέψω..ξεπέρασε τον εαυτό του! Μου κάνει πολλές γουλιες αυτές τις μερες ακόμα και αρκετή ώρα αφότου φάει ..μάλλον από τη λαιμαργία του .

Την 1η του μηνα γιναμε 3 μηνων

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Kallibabyboy είπε:

Καλημέρα κορίτσια ❤️ διαβάζω για τον ύπνο που λέτε και θα σας πω τι κάνω εγώ και πιστεύω πως βοήθησε και ο μικρός μου από 1 μηνών περίπου κοιμάται τα βραδιά και έτσι και εμείς . Λοιπόν , τη μέρα είμαστε συνέχεια στο σαλόνι με ανοιχτά πατζουρια και τηλεόραση και γενικά μιλάμε με τον άντρα μου ακόμα και όταν κοιμάται . Έτσι έχει μαθει και δεν ξυπνάει με τη φασαρία . Το βράδυ κατά τις 22.30 τον βάζω στήθος , αποκοιμιεται και τον πηγαίνω στο λίκνο του στο δωμάτιο μας με πλήρες σκοτάδι και ησυχία. Ξυπνάει μια φορά κατά τις 4 για να θηλάσει , μετά κατά τις 7 και ξυπνάει στις 8.30-9. Πιστεύω δηλαδή ότι έχει συνδυάσει το δωμάτιο , την ησυχία και το σκοτάδι με τον ύπνο τον καλό και έτσι δεν ξυπνάει . Από εκεί και πέρα βέβαια κάθε μανούλα ξέρει καλύτερα τι την βοηθάει με το μικράκι της .

Κι εγώ. Τα ίδια κάνω κορίτσι μου... Αλλά φως δε βλέπω!!!

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είμαι να σκάσω! Η μικρή κλείνει το 3ο σε 3 μέρες κ είναι περίπου 5,5 κιλά. Έτρωγε στο 2ο 120 ml ξένο  6 γεύματα κ σταδιακά έγινε 150 ml 5 γεύματα γιατί μου κοιμάται το βράδυ, ευτυχώς, αν κ όχι πάντα ήσυχα. Έχει όμως καμία 10αρια μέρες που άρχισε να αφήνει γάλα, να μη τρώει τα 150. Άρχισε να αφήνει 10-20 ml ,πήγε στα 30 κ τώρα από χθες μου άφησε σε κάποια γεύματα 50 κ τώρα πχ το απόγευμα μου ήπιε με το ζόρι 60 ml στο γεύμα!! Ανησυχώ!! Διώχνει το μπουκάλι με τη γλώσσα ή απλά το πιπιλίζει μετά από λίγο. Γιατί συμβαίνει ξαφνικά αυτό??? Δε θέλω να χάσει βάρος! Κ η πλάκα είναι ότι δε πεινάει νωρίτερα! Στο 3ωρο 4ωρο όπως παντα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, MeliD είπε:

Κορίτσια είμαι να σκάσω! Η μικρή κλείνει το 3ο σε 3 μέρες κ είναι περίπου 5 κιλά. Έτρωγε στο 2ο 120 ml ξένο  6 γεύματα κ σταδιακά έγινε 150 ml 5 γεύματα γιατί μου κοιμάται το βράδυ, ευτυχώς, αν κ όχι πάντα ήσυχα. Έχει όμως καμία 10αρια μέρες που άρχισε να αφήνει γάλα, να μη τρώει τα 150. Άρχισε να αφήνει 10-20 ml ,πήγε στα 30 κ τώρα από χθες μου άφησε σε κάποια γεύματα 50 κ τώρα πχ το απόγευμα μου ήπιε με το ζόρι 60 ml στο γεύμα!! Ανησυχώ!! Διώχνει το μπουκάλι με τη γλώσσα ή απλά το πιπιλίζει μετά από λίγο. Γιατί συμβαίνει ξαφνικά αυτό??? Δε θέλω να χάσει βάρος! Κ η πλάκα είναι ότι δε πεινάει νωρίτερα! Στο 3ωρο 4ωρο όπως παντα

Στη 12η εβδομάδα παίρνανε άλμα. Μήπως γιαυτο δεν σου τρώει;; Λένε στα άλματα κάποια μωράκια τρώνε κ καποια δεν τρώνε. Μήπως είναι αυτό;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, MeliD είπε:

Κορίτσια είμαι να σκάσω! Η μικρή κλείνει το 3ο σε 3 μέρες κ είναι περίπου 5,5 κιλά. Έτρωγε στο 2ο 120 ml ξένο  6 γεύματα κ σταδιακά έγινε 150 ml 5 γεύματα γιατί μου κοιμάται το βράδυ, ευτυχώς, αν κ όχι πάντα ήσυχα. Έχει όμως καμία 10αρια μέρες που άρχισε να αφήνει γάλα, να μη τρώει τα 150. Άρχισε να αφήνει 10-20 ml ,πήγε στα 30 κ τώρα από χθες μου άφησε σε κάποια γεύματα 50 κ τώρα πχ το απόγευμα μου ήπιε με το ζόρι 60 ml στο γεύμα!! Ανησυχώ!! Διώχνει το μπουκάλι με τη γλώσσα ή απλά το πιπιλίζει μετά από λίγο. Γιατί συμβαίνει ξαφνικά αυτό??? Δε θέλω να χάσει βάρος! Κ η πλάκα είναι ότι δε πεινάει νωρίτερα! Στο 3ωρο 4ωρο όπως παντα

Κι εμένα μου το σπρώχνει με τη γλώσσα και θεώρησα πως απλά δε πεινάει επειδή θηλάζει κιόλας. Με το ζόρι του το δίνω τις περισσότερες φορές.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και εμένα γενικά πίνει λιγότερο από πριν ο μικρός συνολικά μέσα στη μέρα.. κοιμάται συνεχόμενα το βράδυ χωρίς να φάει ανάμεσα και οταν ξυπνάει πίνει 150 αλλά και μέσα στην μέρα 120 του κάνω αλλά πάντα μένει μένουν 10-30 ml..τώρα ξεκινήσαμε και πιάνει πραγματακια παίζουμε με υφασμάτινα βιβλιαράκια και σιγά σιγά πιάνει και κρατάει για λίγη ώρα τις κουδούνιστρες.. σήμερα το απόγευμα παρατηρούσε τα δαχτυλακια του. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, MeliD είπε:

Κορίτσια είμαι να σκάσω! Η μικρή κλείνει το 3ο σε 3 μέρες κ είναι περίπου 5,5 κιλά. Έτρωγε στο 2ο 120 ml ξένο  6 γεύματα κ σταδιακά έγινε 150 ml 5 γεύματα γιατί μου κοιμάται το βράδυ, ευτυχώς, αν κ όχι πάντα ήσυχα. Έχει όμως καμία 10αρια μέρες που άρχισε να αφήνει γάλα, να μη τρώει τα 150. Άρχισε να αφήνει 10-20 ml ,πήγε στα 30 κ τώρα από χθες μου άφησε σε κάποια γεύματα 50 κ τώρα πχ το απόγευμα μου ήπιε με το ζόρι 60 ml στο γεύμα!! Ανησυχώ!! Διώχνει το μπουκάλι με τη γλώσσα ή απλά το πιπιλίζει μετά από λίγο. Γιατί συμβαίνει ξαφνικά αυτό??? Δε θέλω να χάσει βάρος! Κ η πλάκα είναι ότι δε πεινάει νωρίτερα! Στο 3ωρο 4ωρο όπως παντα

Αχ και μένα αυτό κάνει εδώ και 2 βδομάδες!Ανησυχώ πολύ και δεν εχει παρει το βαρος που έπαιρνε,βέβαια πέρασε και κοβιντ πριν  ένα μήνα και από τότε τρώει λιγότερο και σταδιακά το αυξάνει αλλά τελευταία διωχνει στήθος μπιμπερο τα πάντα και ρευεται σαν τρελή. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, MeliD είπε:

Κορίτσια είμαι να σκάσω! Η μικρή κλείνει το 3ο σε 3 μέρες κ είναι περίπου 5,5 κιλά. Έτρωγε στο 2ο 120 ml ξένο  6 γεύματα κ σταδιακά έγινε 150 ml 5 γεύματα γιατί μου κοιμάται το βράδυ, ευτυχώς, αν κ όχι πάντα ήσυχα. Έχει όμως καμία 10αρια μέρες που άρχισε να αφήνει γάλα, να μη τρώει τα 150. Άρχισε να αφήνει 10-20 ml ,πήγε στα 30 κ τώρα από χθες μου άφησε σε κάποια γεύματα 50 κ τώρα πχ το απόγευμα μου ήπιε με το ζόρι 60 ml στο γεύμα!! Ανησυχώ!! Διώχνει το μπουκάλι με τη γλώσσα ή απλά το πιπιλίζει μετά από λίγο. Γιατί συμβαίνει ξαφνικά αυτό??? Δε θέλω να χάσει βάρος! Κ η πλάκα είναι ότι δε πεινάει νωρίτερα! Στο 3ωρο 4ωρο όπως παντα

Μήπως απλά έχει αυξηθεί η παραγωγή σ και χορταινει; Κι εγώ ενώ του δίνω 120αρι μετά τον θηλασμό μερικές φορές τ διώχνει κ το ζητάει μετά από καμιά ώρα ή αφού ρευτει ή και καθόλου ...μην αγχώνεσαι πιστεύω δεν είναι ανησυχητικό .Άμα πεινούσε ή είχε κάτι άλλο δεν θα έκλαιγε?! .Εμένα είναι τεράστιος , 6.950 με ύψος 62-63εκ και δεν τον κάνω καλά στον θηλασμό ..μου πέφτουν τα χέρια 

7 ώρες πρίν, Matina87 είπε:

Κορίτσια και εμένα γενικά πίνει λιγότερο από πριν ο μικρός συνολικά μέσα στη μέρα.. κοιμάται συνεχόμενα το βράδυ χωρίς να φάει ανάμεσα και οταν ξυπνάει πίνει 150 αλλά και μέσα στην μέρα 120 του κάνω αλλά πάντα μένει μένουν 10-30 ml..τώρα ξεκινήσαμε και πιάνει πραγματακια παίζουμε με υφασμάτινα βιβλιαράκια και σιγά σιγά πιάνει και κρατάει για λίγη ώρα τις κουδούνιστρες.. σήμερα το απόγευμα παρατηρούσε τα δαχτυλακια του. 

Είναι μεγαλύτερο το μωράκι σου;; Εμένα δεν κρατάει ακόμα ..θα γίνει 3ων την άλλη Δευτέρα 🤔

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...