Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Εγκυμοσύνη η όχι ;


Eg93

Recommended Posts

πρίν από 16 λεπτά , Alice20 είπε:

Πολύ χαίρομαι που πήρες θετική χοριακη ❤️❤️🤩🤩...Να μην αγχώνεσαι καθόλου! Δεν έχει τόσο σημασία ο αριθμός της όσο η αύξηση της! Εξάλλου μην ξεχνάς ότι είχες και αυτά τα ροζ σημάδια που μπορεί να ήταν και η εμφύτευση. Δεν πάνε πολλές μέρες απο τότε! .. η κλίμακα του μικροβιολογικού είναι η ορθή και αυτή να ακολουθείς! .. εύχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσύνη!!❤️

Σε ευχαριστώ παρα πολυ... Μακαρι να ειναι ετσι, αλλα εχω πέσει πολυ.  Εχω κανει το μεγα λαθος να διαβασω παρα πολλα απο εκεινη την ωρα κι εχω εναν συνεχομενο κ εκνευριστικο πονο δεξια, χαμηλα στην κοιλιά,  ενω τρεχω κάθε τοσο στην τουαλέτα μηπως κ δω αιμα.... 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

21 minutes ago, Evdokia Pan said:

Σε ευχαριστώ παρα πολυ... Μακαρι να ειναι ετσι, αλλα εχω πέσει πολυ.  Εχω κανει το μεγα λαθος να διαβασω παρα πολλα απο εκεινη την ωρα κι εχω εναν συνεχομενο κ εκνευριστικο πονο δεξια, χαμηλα στην κοιλιά,  ενω τρεχω κάθε τοσο στην τουαλέτα μηπως κ δω αιμα.... 

 

Πρέπει να ηρεμήσεις... Τόσο στρες δεν σε ωφελεί σε κάτι!! .. κάνε κάτι που σου αρέσει ώστε να ξεχαστείς.. !!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Evdokia Pan είπε:

Σε ευχαριστώ που μου απαντησες!

Εχω δυο παλλινδρομες στο ιστορικο μου κ μαλιστα με πολυ καλυτερες χοριακες απο αυτη....

Μακαρι να διπλασιαστεί κ να πανε ολα καλα.

Και εγώ είχα μια βιοχημική και ξεκίνησε 70 μονάδες και μετά πήγε 50. 

Είναι πολύ σύνηθες να γίνεται σε πάρα πολλές γυναίκες. 

Μην κοιτάς που με την παραμικρή καθυστέρηση 'η ακόμα και πριν την καθυστέρηση έχουμε πλέον τα μέσα να ανιχνεύουμε την χοριακή. Αν δεν κάναμε αυτές τις υπερβολές πολλές γυναίκες δεν θα είχαν καταλάβει τίποτα. Οι παλλινδρομες μέχρι ποια εβδομάδα έφτασαν?

Έκανες χοριακή σήμερα?

Link to comment
Share on other sites

@Evdokia Panμια χαρά χοριακή εμένα μου φαίνεται καλέ! σκέψου ότι είναι πάρα πολύ νωρίς ακόμη και πως στις 5 εβδομάδες που βλέπουμε τον σάκο είναι περίπου στα 500 η χοριακή! Επίσης μην ξεχνάς ότι οι πίνακες του ίντερνετ (εκτός του ότι πρόκειται για πίνακες του 1800 τις περισότερες φορές) με τον πίνακα που έχει το μικροβιολογικό μπορεί να διαφέρουν στις μονάδες μέτρησης! 

Εντωμεταξύ το ξέρω ότι αυτό που θα πω είναι λίγο χαζό, αλλά τώρα τελευταία μου περνάει από το μυαλό το αχνό θετικό που είχα δει τον Φλεβάρη με την αρνητική χοριακή... 3/2 είχα μια σταγόνα (πριν είχα κάνει τη χοριακή), στις 7/2 που ήρθε η καταραμένη ήταν χωρίς πόνους. 1η μέρα μόνο στο σκούπισμα, 2η μέρα άντε 2 σερβιέτες να λέρωσα (συγγνώμη για την πληροφορία) και 3η μέρα πολύ λίγο... Το στήθος από τότε παραμένει φουσκωμένο, τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες έχω ένα έντονο πρήξιμο και μεγάλη δυσπεψία, δηλαδή τρώω μεσημεριανό και είναι λες και τρώω μια γουρουνοπούλα μόνη μου! 😂 Και όλη αυτή η δυσπεψία κλείνει με το πρήξιμο... κιλά δεν έβαλα γιατί δεν προλαβαίνω να τρώω... 
Επίσης, τότε στη χοριακή είχα πάει σε ένα καινούριο εργαστήριο και σκέφτομαι την πιθανότητα να την έκανα νωρίς ή τη πιθανότητα λάθους... Γενικά πολλά περίεργα ορμονικά "παιχνίδια", γιατί έτσι ήταν και η βιοχημική μου... 
 

Το λάθος μου ήταν ότι τότε δεν πήγα γυναικολόγο και λόγω οικονομικού και επειδή δεν ήθελα να απογοητευτώ ψυχολογικά για κάτι που μπορεί να υπήρξε ξανά και δεν ευδοκίμησε... 
Είναι τρελό αυτο το προσαίσθημα που έχω; να το πω στο γιατρό μου; Τον Γενάρη που είχα πάει ήμουν καθαρή και υγιής...
να περιμένω αν θα έρθει ξανά η περίοδος; πάντως σήμερα που περιμένω, ούτε δείγμα... και όταν ήταν να ήμουν στις γόνιμες μέρες που κλασικά έχουμε τα περίεργα κολπικά υγρά δεν έκαναν την εμφάνιση τους...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Rainbow2023 είπε:

Και εγώ είχα μια βιοχημική και ξεκίνησε 70 μονάδες και μετά πήγε 50. 

Είναι πολύ σύνηθες να γίνεται σε πάρα πολλές γυναίκες. 

Μην κοιτάς που με την παραμικρή καθυστέρηση 'η ακόμα και πριν την καθυστέρηση έχουμε πλέον τα μέσα να ανιχνεύουμε την χοριακή. Αν δεν κάναμε αυτές τις υπερβολές πολλές γυναίκες δεν θα είχαν καταλάβει τίποτα. Οι παλλινδρομες μέχρι ποια εβδομάδα έφτασαν?

Έκανες χοριακή σήμερα?

Καλημερα. Κ οι δυο παλλινδρομες εφτασαν στην 7η βδομαδα. Καλος σχηματισμος, ειχαμε ακουσει καρδια που στον επομενο υπέρηχο σταμάτησε.  Οι καρυοτυποι καθαροι...

Το μονο που τελικά μου βρηκαν ήταν αυτοανοσο αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο (μορφη θρομβοφιλιας) αλλα ουτε η γυναικολόγος ουτε ο αιματολογος με βεβαιοτητα ειπαν οτι οφειλοταν σε αυτο. Ολες οι αλλες εξετασεις μας πολυ καλες.

Τωρα παιρνω σαλοσπιρ κ μολις ακούσουμε καρδιά θα κεκινησω ενεσεις.

πρίν από 21 λεπτά , rodok είπε:

@Evdokia Panμια χαρά χοριακή εμένα μου φαίνεται καλέ! σκέψου ότι είναι πάρα πολύ νωρίς ακόμη και πως στις 5 εβδομάδες που βλέπουμε τον σάκο είναι περίπου στα 500 η χοριακή! Επίσης μην ξεχνάς ότι οι πίνακες του ίντερνετ (εκτός του ότι πρόκειται για πίνακες του 1800 τις περισότερες φορές) με τον πίνακα που έχει το μικροβιολογικό μπορεί να διαφέρουν στις μονάδες μέτρησης! 

Εντωμεταξύ το ξέρω ότι αυτό που θα πω είναι λίγο χαζό, αλλά τώρα τελευταία μου περνάει από το μυαλό το αχνό θετικό που είχα δει τον Φλεβάρη με την αρνητική χοριακή... 3/2 είχα μια σταγόνα (πριν είχα κάνει τη χοριακή), στις 7/2 που ήρθε η καταραμένη ήταν χωρίς πόνους. 1η μέρα μόνο στο σκούπισμα, 2η μέρα άντε 2 σερβιέτες να λέρωσα (συγγνώμη για την πληροφορία) και 3η μέρα πολύ λίγο... Το στήθος από τότε παραμένει φουσκωμένο, τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες έχω ένα έντονο πρήξιμο και μεγάλη δυσπεψία, δηλαδή τρώω μεσημεριανό και είναι λες και τρώω μια γουρουνοπούλα μόνη μου! 😂 Και όλη αυτή η δυσπεψία κλείνει με το πρήξιμο... κιλά δεν έβαλα γιατί δεν προλαβαίνω να τρώω... 
Επίσης, τότε στη χοριακή είχα πάει σε ένα καινούριο εργαστήριο και σκέφτομαι την πιθανότητα να την έκανα νωρίς ή τη πιθανότητα λάθους... Γενικά πολλά περίεργα ορμονικά "παιχνίδια", γιατί έτσι ήταν και η βιοχημική μου... 
 

Το λάθος μου ήταν ότι τότε δεν πήγα γυναικολόγο και λόγω οικονομικού και επειδή δεν ήθελα να απογοητευτώ ψυχολογικά για κάτι που μπορεί να υπήρξε ξανά και δεν ευδοκίμησε... 
Είναι τρελό αυτο το προσαίσθημα που έχω; να το πω στο γιατρό μου; Τον Γενάρη που είχα πάει ήμουν καθαρή και υγιής...
να περιμένω αν θα έρθει ξανά η περίοδος; πάντως σήμερα που περιμένω, ούτε δείγμα... και όταν ήταν να ήμουν στις γόνιμες μέρες που κλασικά έχουμε τα περίεργα κολπικά υγρά δεν έκαναν την εμφάνιση τους...

Ζεις κι εσυ ενα θριλερ. Δεν κανεις ενα τεστ στο σπιτι για αρχη? Ποτε δεν ξερεις. Αν το τεστ βγει αρνητικο περιμενε την περίοδο.  Αν βγει εστω κ αχνο πηγαινε για χοριακη σε αλλο εργαστηριο απο το πρωτο που είχες πάει. Πραγματικά ποτε δεν ξερεις.

Σε αλλα νεα, εγω περασα ενα πολυ ασχημο βραδυ. Ειχα εντονο πονο αριστερα χσμηλα στην κοιλια που με χτυπαγε κ στο πλαι, ενβ ειναι μεχρι τωρα μουδιασμενο ολο μου το αριστερό χερι κ το ποδι. 

Εχω μετρησει απο το πρωι πιεση (10 η μεγαλη, 6.9 η μικρη), εχω μετρήσει σακχαρο, εχω γινει γραφική... Ευτυχως που ειναι η απεργια κ δεν πηγα για δουλεια!

Για την δευτερη χοριακη θα παω στις 15.30 να ειναι ιδια ωρα με την χοριακη της Δευτέρας... κ ο Θεος βοηθος!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Evdokia Pan είπε:

Καλημερα. Κ οι δυο παλλινδρομες εφτασαν στην 7η βδομαδα. Καλος σχηματισμος, ειχαμε ακουσει καρδια που στον επομενο υπέρηχο σταμάτησε.  Οι καρυοτυποι καθαροι...

Το μονο που τελικά μου βρηκαν ήταν αυτοανοσο αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο (μορφη θρομβοφιλιας) αλλα ουτε η γυναικολόγος ουτε ο αιματολογος με βεβαιοτητα ειπαν οτι οφειλοταν σε αυτο. Ολες οι αλλες εξετασεις μας πολυ καλες.

Τωρα παιρνω σαλοσπιρ κ μολις ακούσουμε καρδιά θα κεκινησω ενεσεις.

Ζεις κι εσυ ενα θριλερ. Δεν κανεις ενα τεστ στο σπιτι για αρχη? Ποτε δεν ξερεις. Αν το τεστ βγει αρνητικο περιμενε την περίοδο.  Αν βγει εστω κ αχνο πηγαινε για χοριακη σε αλλο εργαστηριο απο το πρωτο που είχες πάει. Πραγματικά ποτε δεν ξερεις.

Σε αλλα νεα, εγω περασα ενα πολυ ασχημο βραδυ. Ειχα εντονο πονο αριστερα χσμηλα στην κοιλια που με χτυπαγε κ στο πλαι, ενβ ειναι μεχρι τωρα μουδιασμενο ολο μου το αριστερό χερι κ το ποδι. 

Εχω μετρησει απο το πρωι πιεση (10 η μεγαλη, 6.9 η μικρη), εχω μετρήσει σακχαρο, εχω γινει γραφική... Ευτυχως που ειναι η απεργια κ δεν πηγα για δουλεια!

Για την δευτερη χοριακη θα παω στις 15.30 να ειναι ιδια ωρα με την χοριακη της Δευτέρας... κ ο Θεος βοηθος!

Καλά αποτελέσματα εύχομαι. Πιστεύω αυτή θα είναι η τυχερή σου!! Αφού οι κσρυοτυποι σας είναι μια χαρά τότε θα έρθει και το μωράκι.  είχατε κάνει ποτέ ανάλυση στα έμβρυα να δείτε αν είχαν χρωμοσομικες ανωμαλίες 'η όχι?

Πώς και πας μεσημέρι? Συνήθως λένε να πηγαίνεις πρωί (όπως και τεστ σου λένε να τα κάνεις πρωί) επειδή η β χοριακή παράγεται το πρωί . 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Rainbow2023 είπε:

Καλά αποτελέσματα εύχομαι. Πιστεύω αυτή θα είναι η τυχερή σου!! Αφού οι κσρυοτυποι σας είναι μια χαρά τότε θα έρθει και το μωράκι.  είχατε κάνει ποτέ ανάλυση στα έμβρυα να δείτε αν είχαν χρωμοσομικες ανωμαλίες 'η όχι?

Πώς και πας μεσημέρι? Συνήθως λένε να πηγαίνεις πρωί (όπως και τεστ σου λένε να τα κάνεις πρωί) επειδή η β χοριακή παράγεται το πρωί . 

Λογω δουλειας, δεν προλαβα να παω το πρωι. Λες να φταιει κι αυτο που ηταν χαμηλη η τιμη?

Κ οι καρυοτυποι των εμβρύων ηταν καθαροί. 

Link to comment
Share on other sites

On 3/7/2023 at 2:10 PM, Evdokia Pan said:

Καλησπερα... μολις πηρα τα αποτελέσματα κ μαζι μεγαλη κρυαδα!!!! 243 μοναδες. Μου φαίνεται πολυ λίγο.  Υποτίθεται ειμαι 4+4. Με βαση εναν πινακα που έχει εδω στο φορουμ ειναι για κλάματα... Το μικροβιολογικο βεβαια έχει εύρος στη βδομάδα μου 45- 4500... Σημασια νομιζω εχει αρχικα η αυριανη που θα κανω να εχει διπλασιαστει, αλλα ειλικρινά απογοητευτηκα....

Πώς πήγε η χοριακη σήμερα; Διπλασιάστηκε;

12 minutes ago, Alice20 said:

Πώς πήγε η χοριακη σήμερα; Διπλασιάστηκε;

Χρόνια μας πολλά κορίτσια 🥰

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Alice20 είπε:

Πώς πήγε η χοριακη σήμερα; Διπλασιάστηκε;

Χρόνια μας πολλά κορίτσια 🥰

Αυριο το μεσημέρι θα μου την στειλουν. 16.00 την εκανα.

Ρώτησα στο μικροβιολογικο. Την κανεις οποιαδήποτε ωρα της μερας, δεν επιρεαζεται το αποτέλεσμα. Αρκει να ειμαι καθε φορά την ιδια ωρα. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Evdokia Pan said:

Αυριο το μεσημέρι θα μου την στειλουν. 16.00 την εκανα.

Ρώτησα στο μικροβιολογικο. Την κανεις οποιαδήποτε ωρα της μερας, δεν επιρεαζεται το αποτέλεσμα. Αρκει να ειμαι καθε φορά την ιδια ωρα. 

Ωραία... μέχρι τότε θετικές σκέψεις... Ανυπομονώ να ακούσω νέα σου αύριο 😊😊

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 13 λεπτά , Alice20 είπε:

Ωραία... μέχρι τότε θετικές σκέψεις... Ανυπομονώ να ακούσω νέα σου αύριο 😊😊

Σε ευχαριστώ παρα πολυ!!!!!

Ας με λυπηθει ο Θεός... προσπαθω οσο μπορώ να το εξορθολογικεψω... 

Μακαρι να ειναι διπλασιασμενη. Αν στραβωσει κ αυτη τη φορα δεν θα μπορεσω να το διαχειριστώ... 😥

  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Evdokia Pan είπε:

Καλημερα. Κ οι δυο παλλινδρομες εφτασαν στην 7η βδομαδα. Καλος σχηματισμος, ειχαμε ακουσει καρδια που στον επομενο υπέρηχο σταμάτησε.  Οι καρυοτυποι καθαροι...

Το μονο που τελικά μου βρηκαν ήταν αυτοανοσο αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο (μορφη θρομβοφιλιας) αλλα ουτε η γυναικολόγος ουτε ο αιματολογος με βεβαιοτητα ειπαν οτι οφειλοταν σε αυτο. Ολες οι αλλες εξετασεις μας πολυ καλες.

Τωρα παιρνω σαλοσπιρ κ μολις ακούσουμε καρδιά θα κεκινησω ενεσεις.

Ζεις κι εσυ ενα θριλερ. Δεν κανεις ενα τεστ στο σπιτι για αρχη? Ποτε δεν ξερεις. Αν το τεστ βγει αρνητικο περιμενε την περίοδο.  Αν βγει εστω κ αχνο πηγαινε για χοριακη σε αλλο εργαστηριο απο το πρωτο που είχες πάει. Πραγματικά ποτε δεν ξερεις.

Σε αλλα νεα, εγω περασα ενα πολυ ασχημο βραδυ. Ειχα εντονο πονο αριστερα χσμηλα στην κοιλια που με χτυπαγε κ στο πλαι, ενβ ειναι μεχρι τωρα μουδιασμενο ολο μου το αριστερό χερι κ το ποδι. 

Εχω μετρησει απο το πρωι πιεση (10 η μεγαλη, 6.9 η μικρη), εχω μετρήσει σακχαρο, εχω γινει γραφική... Ευτυχως που ειναι η απεργια κ δεν πηγα για δουλεια!

Για την δευτερη χοριακη θα παω στις 15.30 να ειναι ιδια ωρα με την χοριακη της Δευτέρας... κ ο Θεος βοηθος!

Πήρα ένα τεστ clearblue για να ειμαι σίγουρη, το έκανα σήμερα το πρωί.. ούτε για δείγμα να σχηματιστεί σταυρός! Μάλλον θα ξεκινησω κλομιφαινη... 
Όσο για σένα εύχομαι όλα να πάνε μια χαρά!! τώρα ξέρεις κάποια πράγματα παραπάνω, η επιστήμη έχει προχωρήσει, δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι για τίποτα! Ο Θεός είναι δίπλα σου!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, rodok said:

Πήρα ένα τεστ clearblue για να ειμαι σίγουρη, το έκανα σήμερα το πρωί.. ούτε για δείγμα να σχηματιστεί σταυρός! Μάλλον θα ξεκινησω κλομιφαινη... 
Όσο για σένα εύχομαι όλα να πάνε μια χαρά!! τώρα ξέρεις κάποια πράγματα παραπάνω, η επιστήμη έχει προχωρήσει, δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι για τίποτα! Ο Θεός είναι δίπλα σου!! 

Μήπως προέκυψε κάποια κύστη; βέβαια μπορεί να έχεις αυτά τα συμπτώματα και από άλλους παράγοντες!!

Πριν πάρεις κλομιφαινη να ενημερώσεις τον γιατρό σου ώστε να σε παρακολουθεί! ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Alice20 είπε:

Μήπως προέκυψε κάποια κύστη; βέβαια μπορεί να έχεις αυτά τα συμπτώματα και από άλλους παράγοντες!!

Πριν πάρεις κλομιφαινη να ενημερώσεις τον γιατρό σου ώστε να σε παρακολουθεί! ! 

Εννοείται, με είχε ελέγξει τον Ιανουάριο και ήμουν πολύ καλά! Κύστες δεν έχω βγάλει ποτέ, μόνο έναν μικρό πολύποδα (πολύ παλιά)που στους επόμενους υπερήχους φαίνεται ότι είχε φύγει από μόνο του! 

Μάλλον έντονο άγχος θα είναι όλα αυτά που έχω...

Μου είχε πει όταν αδιαθετησω να του τηλεφωνήσω. Οπότε περιμένω!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εχω ευχαριστα!!!! Απο 243 πηγαμε 489!!! Δοξα το Θεο διπλασιάστηκε! Ειμαι χαρούμενη,  ειμαι ευγνομων κ ευχαριστώ κ εσας που με στηριξατε!!!! 

Μακαρι να συνεχίσει ετσι. Να μας βοηθήσει η Παναγια!!!!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...