Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Κωδικός βεβαίωσης κυοφορίας απο γυναικολόγο


Beba3103

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια. Έχω ένα κοριτσάκι λίγων ημερών, και επιθυμούμε να πάρουμε το επίδομα κυοφορίας και λοχείας του ΕΦΚΑ, έχουμε ταμείο ασφάλισης του ΙΚΑ, και διαθέτω κανονικά τα 2 τελευταία έτη τα απαιτούμενα 200 ένσημα για αυτό, ενώ ο τοκετός έγινε προ ολίγων ημερών, επομένως είμαστε εμπρόθεσμοι στο περιθώριο αίτησης προς τον ΕΦΚΑ που έχουμε. 

Το ερώτημά μου, είναι ότι για την ηλεκτρονική αίτηση για το επίδομα μητρότητας (κυοφοριας και λοχείας), απαιτείται ο "κωδικός βεβαίωσης κυοφοριας" του μαιευτήρα γυναικολόγου μέσω ηλεκτρονικής/άυλης συνταγής, αναρτημένη στην ΗΔΙΚΑ. Όμως ο τοκετός μου έχει γίνει, και ο γυναικολόγος μου δεν μου είχε εκδόσει αυτή τη συνταγή με τον κωδικό βεβαίωσης κυοφοριας γιατί δε γνώριζα να τη ζητήσω. Εάν μου την εκδόσει τώρα που έχει γίνει προ 20 ημερών ο τοκετός, θα μπορώ να επισυνάψω στην ηλεκτρονική πλατφόρμα την συνταγή αυτή του ιατρού, και να γίνει αποδεκτή από το ΙΚΑ (ΕΦΚΑ), με ημερομηνία έκδοσης της συνταγής σε χρόνο μεταγενεστερο απο τον τοκετό; γιατί η συνταγή αυτή αναγράφει μέσα πληροφορίες όπως εβδομάδα κύησης, την ΠΗΤ, και στη περίπτωση μου η κύηση έχει ολοκληρωθεί. Ή δεν υπάρχει πρόβλημα με αυτό και μπορεί να γίνει αποδεκτή η συνταγή μου ακόμη και τώρα;  

Την συνταγή αυτή το ΙΚΑ, τη ζητάει για να δουν την ΠΗΤ, ώστε να γνωρίζουν πότε θα δώσουν το επίδομα κυοφορίας. Αφού εμείς πλέον δεν έχουμε ΠΗΤ (αφού έχει γίνει ο τοκετός), υπάρχει περίπτωση τουλάχιστον με την βεβαίωση κυοφορίας αυτή, να μου δώσουν έστω μόνο το επίδομα λοχείας; 

Πληρώ όλες τις προϋποθέσεις ενσημων, και είναι άδικο επειδή δε γνώριζα ότι μπορώ και πρέπει να εκδοσω τη βεβαίωση αυτή, να χάσω τα επιδόματα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ιδανικο ειναι να τα κανεις χωριστα. Τη μερα που σταματας της δουλεια κανεις το κυησης και αφου γεννησεις το λοχειας.

Ωστοσο ειμαι 99.9% σιγουρη οτι μπορεις να το κανεις εκ των υστερων. Θα πρεπει να μιλησεις αμεσα με τον λογιστη σου κ να σοτ πει τι χρειαζεσαι απο χαρτια γιατρου.. αυριο κιολας επικοινωνησε για να λυθει. Γινεται αμεσα απλα περιμενεις εγκριση μερικες μερες μετα απο το ηδικα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Elle12 είπε:

Το ιδανικο ειναι να τα κανεις χωριστα. Τη μερα που σταματας της δουλεια κανεις το κυησης και αφου γεννησεις το λοχειας.

Ωστοσο ειμαι 99.9% σιγουρη οτι μπορεις να το κανεις εκ των υστερων. Θα πρεπει να μιλησεις αμεσα με τον λογιστη σου κ να σοτ πει τι χρειαζεσαι απο χαρτια γιατρου.. αυριο κιολας επικοινωνησε για να λυθει. Γινεται αμεσα απλα περιμενεις εγκριση μερικες μερες μετα απο το ηδικα

Εκ των υστέρων μπορείς να την κάνεις την αίτηση στη πλατφόρμα του ΕΦΚΑ, δίνουν και 8 μήνες περιθώριο για αυτό, εάν εννοείς αυτό φίλη, τότε ισχύει. Όμως η συνταγή που αναφέρει τον κωδικό βεβαίωσης κυοφορίας πρέπει να έχει ημερομηνία προγενέστερη του τοκετού υποχρεωτικά, ή όχι; 

Χωριστά τώρα δε μπορώ να κάνω την αίτηση, δηλαδή αφού ενημερώθηκα τώρα για το επίδομα μητρότητας, τώρα θα αιτηθω και τα δύο (κυοφοριας και λοχείας). Ελπίζω, αρχικά να δεχτούν στο ΙΚΑ την άυλη συνταγή με μεταγενεστερη ημερομηνία απο αυτή του τοκετού, και επειδή έχει συμβεί ο τοκετός, τουλάχιστον να μου δώσουν το επίδομα έστω μόνο το λοχείας, αφού δεν υπάρχει πλέον ΠΗΤ (αφού γέννησα) για να μου δώσουν το κυοφορίας, απλά το άγχος μου είναι μήπως υποχρεωτικά θέλουν τη συνταγή με ημερομηνία πριν τον τοκετό. 

Γνωρίζει κάποια φίλη να μου απαντήσει εάν παίζει ρόλο για να πάρω και τα δύο επιδόματα αυτά η ημερομηνία έκδοσης της εν λόγω συνταγής ; ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια τυχόν απάντηση. 

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σχεδον σιγουρη οτι τα παιρνεις μαζι. Δεν εχει σημασια. Παιρνεις καποια βεβαιωση τοκετου απο γιατρο/νοσοκομειο και το δηλωνεις ετσι κ τα παιρνεις μαζι σε δευτερο χρονο.

Επιμενω να μιλησεις με λογιστη αμεσα που θα σε καθοδηγησει σωστα ωστε να μη χασεις το επιδομα

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...