Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μια νέα αρχή ....στην Αγγλία ;


Recommended Posts

Ταξιδέψαμε όλοι μαζί με το ΙΧ και κάναμε 1 εβδομάδα ένα πολύ ωραίο ταξίδι, και όλα καλά.

Κανατε τετοιο ταξιδι? Απο που περασατε? Δεν ηταν δυσκολο? Το σκεφτομασταν για Βελγιο και μου φαινοταν βουνο! Σταματουσατε για υπνο σε προκαθορισμενα μερη?

Επισης δυσκολευεστε να οδηγειτε? Ο συζυγος το θεωρει αδιανοητο να οδηγησει σε μερος που οδηγουνε αναποδα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ποπο ταξιδι κανατε για να πατε? Πρεπει να κοστισε πολυ! Δηλαδη πηρατε και το αυτοκινητο σας για Αγγλια?

Εγω κοριτσια δεν φοβαμαι τον ξεριζωμο καθοτι οπως σας ειπα δεν μας κραταει κανεις εδω. Μονοι ειμαστε εντελως.. ουτε παππουδες ουτε γιαγιαδες ουτε τιποτα. Το μον που σκεφτομαι ειναι η μεγαλη κορη που θα ειναι σε μαγαλη ταξη γεματη με εφηβους, ξερει ελαχιστα αγγλικα και μπορει να την κοροιδευουν ή να ειναι τελειως μονη της χωρις παρεες μιας και ειναι πολυ ντροπαλη.

Κατι αλλο,.. τα σχολεια πρεπει να ειναι κοντα στα σπιτια? πως πανε τα παιδια? εδω που ειμαστε επαρχια εχουν πουλμαν ή λεωφορεια για την μεταφορα των μαθητων και ειναι δωρεαν. Εκει πως ειναι το συστημα?


EDIJp1.png

Link to comment
Share on other sites

Ηουμενίτσα - Βενετία (1 διανυκτέρευση αν και φτάσαμε πρωί, για να δούμε την πόλη)

Βενετία -Ανμάς (σύνορα Ελβετίας - Γαλλίας, 1 διανυκτέρευση)

Ανμάς - Παρίσι (εδώ 2 διανυκτερεύσεις για να δούμε και λιγάκι Παρίσι)

Παρίσι - Μπέρμινχαμ

Κάναμε συνολικά 1 εβδομάδα, γιατί είχαμε και διανυκτέρευση στην Ηγουμενίτσα.

Ήταν πολύ ωραίο ταξίδι, αλλά το κάναμε χειμώνα και είχε κρύο. Αν ήταν καλοκαίρι θα ήταν πολύ καλύτερο! Κόστισε περίπου 1800 ευρώ. Αεροπορικώς θα μας έβγαινε γύρω στα 1200 τότε, αλλά έπρεπε να πάρουμε και το ΙΧ μαζί....

Εδώ η οδήγηση με αριστερό τιμόνι δεν αποτελεί κανένα πρόβλημα. Σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις δεν μπορείς να δεις καλά, το πιο συχνό πρόβλημα είναι αν οδηγεί κανείς μόνος του δύσκολα κόβει το εισιτήριο στο πάρκινγκ :P Η ανάποδη οδήγηση θέλει προσοχή στην αρχή, αλλά συνηθίζεται εύκολα.

Τα primary σχολεία (τα δημοτικά δηλαδή) είναι συνήθως κοντά στα σπίτια. Τα secondary όμως, συνήθως όχι. Ο κόσμος συνήθως επιλέγει το σπίτι του με βάση τόσο την περιοχή όσο και το σχολείο, να είναι καλό δηλαδή, γιατί όλα έχουν βαθμολογίες και υπάρχει ένα μέτρο σύγκρισης. Αλλά τα γυμνάσια είναι λιγότερα από τα δημοτικά, και τα καλά γυμνάσια ακόμη λιγότερα, οπότε τα περισσότερα παιδιά πηγαίνουν με λεωφορεία στο σχολείο. Κι η δικιά μου θα παίρνει ένα λεωφορείο αναγκαστικά... :? Τα λεωφορεία φυσικά τα πληρώνεις, αλλά δεν είναι ακριβά, σε μας ας πούμε θα βγαίνει 95 λίρες το τετράμηνο.

Πάντως για τα παιδιά και την προσαρμογή τους μη στενοχωριέστε, όλοι οι δάσκαλοι εδώ μας λένε συνέχεια πόσο εύκολα μαθαίνουν κλπ. Και είναι πολύ υποστηρικτικοί στα ξένα παιδάκια...

Link to comment
Share on other sites

katrin den hxera oti eixate er8ei odhkos?

emeis xekiname th deutera me to amaxi apo a8hna!

avrio feugoume aeroporikos kai deutera feugoume apo a8hna

a8hna-->patra-->ancona-->como (menoume 2 vradua)-->Annecy (menoume 2 vradua)-->. reims(menoume 1-2 vradua)--> Calais-->London

gia pes sunh8hsate eukola thn anapodh odhghsh e? emena me tromazei arketa

me asfaleia kai allages ti kanante? poso sas phge?


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

katrin den hxera oti eixate er8ei odhkos?

emeis xekiname th deutera me to amaxi apo a8hna!

avrio feugoume aeroporikos kai deutera feugoume apo a8hna

a8hna-->patra-->ancona-->como (menoume 2 vradua)-->Annecy (menoume 2 vradua)-->. reims(menoume 1-2 vradua)--> Calais-->London

gia pes sunh8hsate eukola thn anapodh odhghsh e? emena me tromazei arketa

me asfaleia kai allages ti kanante? poso sas phge?

Καλο ταξιδι να εχετε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εχει γενεθλια το παιδακι σου? Χρονια του πολλα!!!!!!!!!!!!


EDIJp1.png

Link to comment
Share on other sites

katrin αληθεια συμφερει να φερεις το αυτοκινητο μεχρι Αγγλια. Εννοω, απο αποψη ασφαλειες φοροι βενζινες κλπ . Εκει χρησιμοποιουν βεζινοκινητα ή ντιζελ ?

Γιατι παραδειγμα το δικο μου ειναι 12ετιας περιπου , βενζινοκινητο, ναι μεν το ειχα αγορασει καινουριο αλλα μηπως δεν εχει αξια να το κουβαλησω εκει..

Επισης η μεταφορικη για τα πραγματα σου δεν πηγε πολλα ? Εδω περσι για να μου τα φερουν απο Αθηνα στην Κερκυρα μου ζητησαν ενα χιλιαρικο και χωρις αποδειξη. Ειχα πολυ λιγα πραγματα ευτυχως... Δηλαδη να τα παρω τα πραγματα μαζι ή να παρω απο εκει καινουρια επιπλα?

Γιατι αν τα βαλεις ολα μαζι , μιλαμε για ενα μεγαλο ποσο .


EDIJp1.png

Link to comment
Share on other sites

katrin den hxera oti eixate er8ei odhkos?

emeis xekiname th deutera me to amaxi apo a8hna!

avrio feugoume aeroporikos kai deutera feugoume apo a8hna

a8hna-->patra-->ancona-->como (menoume 2 vradua)-->Annecy (menoume 2 vradua)-->. reims(menoume 1-2 vradua)--> Calais-->London

gia pes sunh8hsate eukola thn anapodh odhghsh e? emena me tromazei arketa

me asfaleia kai allages ti kanante? poso sas phge?

natasa σας εύχομαι ένα όμορφο ταξίδι! Η οδήγηση θέλει λίγη προσοχή στην αρχή - αρκετή κυρίως μέσα στην πόλη - πρέπει δηλαδή να είσαι πάντα πολύ συγκεντρωμένος στο τιμόνι, αν αφαιρεθείς μπορείς άνετα να μπεις στην ανάποδη λωρίδα! :-) Αλλά συνηθίζεται! και το τιμόνι στα αριστερά δεν είναι πρόβλημα! Ασφάλεια έχουμε ακόμη την ελληνική, αυτό το διάστημα θα κάνουμε τις αλλαγές, δεν ξέρω ακόμη κόστος.

Και απο Γαλλια στην Αγγλια πως περνατε? Απο κεινη την υπογεια συραγγα που λενε?

Καλο ταξιδι Νατασα!

Πολύ σημαντικό για όσους έρθουν με ΙΧ και αποφασίσουν να πάρουν το τούνελ!!!! ΠΡΟΣΟΧΗ να έχετε κόψει εισιτήριο μέσω ίντερνετ γιατί έτσι κοστίζει 80 ευρώ, ενώ αν πας στο γκισέ εκεί, 180!!! (αυτά ήταν τα ποσά το χειμώνα που ταξιδέψαμε εμείς...) ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν, εισιτήριο από πριν (από κάποιο ξενοδοχείο π.χ. την προηγούμενη βραδιά)

katrin αληθεια συμφερει να φερεις το αυτοκινητο μεχρι Αγγλια. Εννοω, απο αποψη ασφαλειες φοροι βενζινες κλπ . Εκει χρησιμοποιουν βεζινοκινητα ή ντιζελ ?

Γιατι παραδειγμα το δικο μου ειναι 12ετιας περιπου , βενζινοκινητο, ναι μεν το ειχα αγορασει καινουριο αλλα μηπως δεν εχει αξια να το κουβαλησω εκει..

Επισης η μεταφορικη για τα πραγματα σου δεν πηγε πολλα ? Εδω περσι για να μου τα φερουν απο Αθηνα στην Κερκυρα μου ζητησαν ενα χιλιαρικο και χωρις αποδειξη. Ειχα πολυ λιγα πραγματα ευτυχως... Δηλαδη να τα παρω τα πραγματα μαζι ή να παρω απο εκει καινουρια επιπλα?

Γιατι αν τα βαλεις ολα μαζι , μιλαμε για ενα μεγαλο ποσο .

Το ΙΧ το φέρνεις εύκολα. Εχεις βγάλει από πριν μία "πράσινη" κάρτα για την ασφάλεια (από Ελλάδα). Φόρους έξτρα δεν πληρώνεις, απλά κάνεις κάποιες διαδικασίες μετά από 6 μήνες περίπου για να αλλάξεις πινακίδες, κοντέρ (για να δείχνει μίλια) και κάτι άλλα ψιλά. Εμάς είναι με υγραέριο, αλλά έτσι κι αλλιώς κανένα πρόβλημα. Τα μεταχειρισμένα ΙΧ πάντως είναι φθηνά εδώ.

Για την μεταφορική το έχω ξαναγράψει, μεταφέραμε όλο μας το νοικοκυριό, 7 μέτρα νταλίκας για να καταλάβεις, με 2600 ευρώ μαζί με το αμπαλάρισμα των επίπλων.

Link to comment
Share on other sites

Ποπο Κατριν τέλειο το ποσό , εγω για 4μετρο εδωσα το χιλιαρικο! Αν τα μεταφερω θα σε ρωτησω λεπτομερειες γαι εταιρεια κλπ..! Εισαι πολυ μεγαλη βοηθεια αληθεια !!!!! :D


EDIJp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες, ειναι πολυτιμες! :)

Κορίτσια, έχει μεταφέρει καμιά ποτέ σας πιάνο από Ελλάδα;


Caution: The author has a tendency to google margarita recipes when life hands her lemons. :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εγώ. Τι θέλεις να μάθεις?

Σκεφτόμαστε κάποια στιγμή να φέρουμε το πιάνο του Ντομάτου και δεν έχουμε ιδέα πως γίνεται. Θέλει εξειδικευμένη μεταφορική; Και πόσο περιπου κοστίζει; Γιατί ένας γνωστός (που ΔΕΝ το έχει κάνει) μας είπε ότι καλύτερα να πάρουμε καινούριο από εδώ.


Caution: The author has a tendency to google margarita recipes when life hands her lemons. :D

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα με το πιανο ειναι αρχικα πως θα το κατεβασεις απο το σπιτι και μετα πως θα το ανεβασεις. Ειναι κομματακι βαρια τα ατιμα!

Εγω που απλα μετεφερα απο το πατρικο μου σε μενα πληρωσα γερανο κανα 200αρι (ισως κατι λιγοτερο) γιατι δεν υπηρχε περιπτωση να παει με σκαλες.

Μετα θες φορτηγο να το μεταφερει. Σε μας επειδη ηταν κοντα τα δυο σπιτια ο ιδιος ο γερανος το εφερε και δεν ειχαμε το εξοδο του φορτηγου. Οποτε το θεμα σας ειναι καταρχας αν θα χρειαστειτε γερανο στην Ελλαδα και γερανο εκει που ζειτε, (διπλο το κοστος) και στην συνεχεια το φορτηγο που θα το μεταφερει εξωτερικο. Δεν ξερω αν εχετε βρει αλλο τροπο, εμεις δεν βρηκαμε τροπο να αποφυγουμε τον γερανο, δεν θα ανεβαινε απο σκαλες το πιανο στο δικο μου σπιτι ακομα και αν ειχα τοσα ατομα να κουβαλανε. Ενδεχομενως να συμφερει να αγορασετε ενα μεταχειρισμενο απο εκει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...