Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

Μια νέα αρχή ....στην Αγγλία ;


Recommended Posts

Γειά σου Grace3!

'Ασχετο, μα τρία παιδάκια βρε; Μπράβο σας, να τα χαίρεστε και να τα δείτε όπως επιθυμούν!

Πες μας τα δικά σου να σε κατατοπίσουμε σχετικά!

Τρια ναι , ευχαριστω πολυ!!! Η αληθεια ειναι ψιλοχαθηκα..ειναι πολλα αυτα που λετε!!!

Βασικα εχουμε σοβαροτατο προβλημα διαβιωσης! Εδω κι ενα χρονο ο αντρας μου ειναι ανεργος.(απολυθηκε ενω ημουν 5 μηνων εγκυος) Δουλεψε λιγους μηνες αλλα τα λεφτα ειναι πενιχρα. Τωρα τελος Σεπτεμβρη τελειωνει η 3μηνη συμβαση του κ ως Δεκεμβρη και το επιδομα ανεργιας. Η ειδικοτητα του ειναι τεχνικος υπολογιστων και δικτυων. Εγω δυστυχως εχω δουλεψει πολυ λιγο λογω παιδιων. Ειμαστε εντελως μονοι μας χωρις καμια βοηθεια. Μενουμε σε νησι και προβλεπεται δυσκολος χειμωνας. Ειμαστε και στο νοικι. Προσπαθουμε να δωσουμε ενα οικοπεδακι και να ερθουμε προς εσας μιας κι εδω προοπτικη για να ανοιξεις ουτε ενα μικροσκοπικο μαγαζακι υπαρχει. Προτιμησεις δεν εχουμε, δουλεια να υπαρχει, ο αντρας μου τεμπελης δεν ειναι. Δυστυχως ειναι 35 και δεν τον παιρνει κανενας πουθενα, μεγαλος για σερβιτορος , κορεσμενος ο τομεας του.

Θα ηθελα να μου πειτε βασικα ποσο δυσκολο θα ειναι για τα κοριτσια μου στο σχολειο μιας κ γνωριζουν ελαχιστα αγγλικα. λογω οικονομικων δεν καταφεραμε να τα στειλουμε φροντιστηριο, Προσπαθω οσο μπορω να τους μιλαω εγω (γνωριζω πολυ καλα αγγλικα)

και κατα ποσο θα μπορουσε κι οαντρας μου να βρει δουλεια ή στο αντικειμενο του ή οπουδηποτε..

Χιλια ευχαριστω κοριτσια μου εκ των προτερων


EDIJp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τρια ναι , ευχαριστω πολυ!!! Η αληθεια ειναι ψιλοχαθηκα..ειναι πολλα αυτα που λετε!!!

Βασικα εχουμε σοβαροτατο προβλημα διαβιωσης! Εδω κι ενα χρονο ο αντρας μου ειναι ανεργος.(απολυθηκε ενω ημουν 5 μηνων εγκυος) Δουλεψε λιγους μηνες αλλα τα λεφτα ειναι πενιχρα. Τωρα τελος Σεπτεμβρη τελειωνει η 3μηνη συμβαση του κ ως Δεκεμβρη και το επιδομα ανεργιας. Η ειδικοτητα του ειναι τεχνικος υπολογιστων και δικτυων. Εγω δυστυχως εχω δουλεψει πολυ λιγο λογω παιδιων. Ειμαστε εντελως μονοι μας χωρις καμια βοηθεια. Μενουμε σε νησι και προβλεπεται δυσκολος χειμωνας. Ειμαστε και στο νοικι. Προσπαθουμε να δωσουμε ενα οικοπεδακι και να ερθουμε προς εσας μιας κι εδω προοπτικη για να ανοιξεις ουτε ενα μικροσκοπικο μαγαζακι υπαρχει. Προτιμησεις δεν εχουμε, δουλεια να υπαρχει, ο αντρας μου τεμπελης δεν ειναι. Δυστυχως ειναι 35 και δεν τον παιρνει κανενας πουθενα, μεγαλος για σερβιτορος , κορεσμενος ο τομεας του.

Θα ηθελα να μου πειτε βασικα ποσο δυσκολο θα ειναι για τα κοριτσια μου στο σχολειο μιας κ γνωριζουν ελαχιστα αγγλικα. λογω οικονομικων δεν καταφεραμε να τα στειλουμε φροντιστηριο, Προσπαθω οσο μπορω να τους μιλαω εγω (γνωριζω πολυ καλα αγγλικα)

και κατα ποσο θα μπορουσε κι οαντρας μου να βρει δουλεια ή στο αντικειμενο του ή οπουδηποτε..

Χιλια ευχαριστω κοριτσια μου εκ των προτερων

Κοπελιά κι εμείς με 3 παιδιά έχουμε έρθει εδώ πριν από 7 μήνες. Ο άντρας μου είχε ήδη βρει δουλειά οπότε είχαμε κάπου να "πατήσουμε" ερχόμενοι. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες, αν χρειαστείς κάτι στείλε μου μήνυμα να σου πω ό,τι θέλεις.

Το πρώτο που θέλω να σου πω είναι ότι η ειδικότητα του άντρα σου, από ό,τι έχω καταλάβει, έχει αρκετή ζήτηση εδώ! Θα μπορούσε να αρχίσει να στέλνει βιογραφικά από Ελλάδα σε διάφορες δουλειές. Αν έχετε και κανένα γνωστό να μιλήσει γι αυτόν ακόμη καλύτερα!

Για τα παιδιά μην αγχώνεσαι! τα δικά μου τα 2 μπήκαν κατευθείαν σε αγγλικές τάξεις, η μεγάλη μου με κάτι ψευτοαγγλικά και η μικρή δεν μιλάει καθόλου. Ακόμη δεν μιλάει, αλλά πρώτον όλοι μας διαβεβαιώνουν ότι τα παιδιά θα μάθουν πολύ εύκολα και δεύτερον εδώ τα βοηθάνε πάρα πολύ στο σχολείο να προσαρμοστούν και να μάθουν τη γλώσσα! Φαντάσου ότι στις δικές μου και "ιδιαίτερα" μαθήματα έκαναν και μεταφράστρια φέρανε 2 φορές την εβδομάδα! Αυτό λοιπόν μη σε στενοχωρεί! Μη τους μιλάς αγγλικά αν έρθετε εδώ, γιατί θα ξεχάσουν τα ελληνικά τους!

Τέλος, θέλω να σου πω ότι η μετανάστευση δεν είναι εύκολη υπόθεση, περνάς μεγάλη στενοχώρια, στην αρχή τουλάχιστον, που δεν ξέρω πόσο κρατάει αυτή η αρχή....

Επειδή όμως καταλαβαίνω τους λόγους που σας οδηγούν σ'αυτή την απόφαση, θα σου πω ότι μόνο εάν πράγματι βλέπετε ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει μέλλον για σας πια, τότε ελάτε.

Link to comment
Share on other sites

Ronika δεν έχω ιδέα αν η ειδικότητα του άντρα σου έχει ζήτηση εδώ. Εγώ είμαι αρχιτέκτονας και από ό,τι είδα υπάρχουν αρκετές δουλειές στο δικό μου κλάδο, αν και ακόμη δεν άρχισα να ψάχνω, γιατί είχαμε άλλες προτεραιότητες στους 7 μήνες που είμαστε εδώ. Νομίζω πως η ηλικία δεν θα είναι πρόβλημα πάντως. Επιπλέον, τα οικοδομικά γενικότερα κινούνται αρκετά εδώ, σε σχέση με την ανακαίνιση κλπ.

Αυτό που προσωπικά - ίσως λόγω του χαρακτήρα μου - δεν θα συνιστούσα, είναι να έρθετε οικογενειακώς εδώ χωρίς να έχετε βρει κάτι. Για παράδειγμα, σε ποια πόλη θα πάτε? Έτσι στην τύχη, πού να νοικιάσεις, πώς θα ψάξεις για δουλειά?

Μου φαίνονται δύσκολα όλα αυτά.... Δεν ξέρω μήπως θα μπορούσατε να απευθυνθείτε σε καμιά ελληνική κοινότητα για ανεύρεση εργασίας του άντρα σου....?

Κατά τα άλλα, τα προνήπια εδώ nursery λέγονται, είναι δωρεάν. Βασικά είναι 15 ώρες την εβδομάδα, που διαφέρει ανά σχολείο/παιδικό, σε άλλα είναι 5 μέρες από μισές ώρες ανά ημέρα και σε άλλα είναι 2 ολόκληρες μέρες και 1 μισή. Αν θέλεις να κάνει το παιδί σου πλήρες ωράριο, υπάρχει συνήθως η δυνατότητα να πληρώσεις το υπόλοιπο μισό. Οι τιμές στην πόλη μου μένουμε είναι περίπου 50 λίρες την εβδομάδα για το άλλο μισό. Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις στις οποίες μπορείς να έχεις δωρεάν ολόκληρο ωράριο. Αυτό συμβαίνει είτε γιατί το σχολείο το παρέχει, είτε εάν πληροίς κάποιες προϋποθέσεις - π.χ. αν το μικρό δεν μιλάει αγγλικά (1η) και χαμηλό εισόδημα (2η).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Κατριν, σε ευχαριστω για την απαντηση. Μιας και εισαι αρχιτεκτονισσα οσο μπαινεις στο κλιμα εκει θα μας ενημερωνεις για τον κλαδο αφου ειμαστε συναφη επαγγελματα. Αν ερθει στο δρομο σου καποια χρησιμη πληροφορια, οπως για δουλεια σε καποιον Ελληνα (για τον αντρα μου) θα ημουν ευγνωμων :). Ξερω οτι αυτα ειναι θεμα τυχης και γνωριμιων. Θα μιλησω και με με αλλους γνωστους που ειτε πηγαν ηδη Αγγλια ειτε κανουν κι αυτοι προετοιμασια μηπως και προκυψει κατι.

Να σαι καλα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Κatrin και σ ευχαριστω για την απαντηση.

Να χαιρεσαι κι εσυ τα παιδακια σου. Ειναι μεγαλα? Γιατι οι δικες μου ειναι στ' δημοτικου και β' γυμνασιου. Τα βοηθανε δηλαδη ε? :D Πολυ ωραια!!!!

Κι εγω οπως το εκανες κι εσυ το σκεφτομαι. Δηλαδη να φυγει πρωτα ο αντρας μου να βρει δουλεια και σπιτι και μετα να παμε κι εμεις.

Ναι το σκεφτομαι παρα πολυ σοβαρα γιατι εδω αληθεια δεν εχουμε καμια προοπτικη. Εχει εναν φιλο στην Ουαλια ο οποιος ειναι εδω τωρα για διακοπες , ισως εκεινος βοηθησει αν εχει την δυνατοτητα.!

Σ ευχαριστω και παλι και οτι χρειαστω θα σου στειλω Μηνυμα ..


EDIJp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα Κατριν, σε ευχαριστω για την απαντηση. Μιας και εισαι αρχιτεκτονισσα οσο μπαινεις στο κλιμα εκει θα μας ενημερωνεις για τον κλαδο αφου ειμαστε συναφη επαγγελματα. Αν ερθει στο δρομο σου καποια χρησιμη πληροφορια, οπως για δουλεια σε καποιον Ελληνα (για τον αντρα μου) θα ημουν ευγνωμων :). Ξερω οτι αυτα ειναι θεμα τυχης και γνωριμιων. Θα μιλησω και με με αλλους γνωστους που ειτε πηγαν ηδη Αγγλια ειτε κανουν κι αυτοι προετοιμασια μηπως και προκυψει κατι.

Να σαι καλα!

Εγώ θα αρχίσω το ψάξιμο για δουλειά πιστεύω μέσα στο Σεπτέμβρη, θέλω να προσαρμοστεί πρώτα στο nursery ο μικρός μου. Θα δω τι γίνεται και με το δικό σου αντικείμενο και φυσικά αν ακούσω κάτι για τον άντρα σου θα σου πω. Απλά δεν ξέρουμε και πολύ κόσμο ακόμη εδώ, γιατί δεν είμαστε και πολύ καιρό... Πάντως θα το έχω υπόψη μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Κatrin και σ ευχαριστω για την απαντηση.

Να χαιρεσαι κι εσυ τα παιδακια σου. Ειναι μεγαλα? Γιατι οι δικες μου ειναι στ' δημοτικου και β' γυμνασιου. Τα βοηθανε δηλαδη ε? :D Πολυ ωραια!!!!

Κι εγω οπως το εκανες κι εσυ το σκεφτομαι. Δηλαδη να φυγει πρωτα ο αντρας μου να βρει δουλεια και σπιτι και μετα να παμε κι εμεις.

Ναι το σκεφτομαι παρα πολυ σοβαρα γιατι εδω αληθεια δεν εχουμε καμια προοπτικη. Εχει εναν φιλο στην Ουαλια ο οποιος ειναι εδω τωρα για διακοπες , ισως εκεινος βοηθησει αν εχει την δυνατοτητα.!

Σ ευχαριστω και παλι και οτι χρειαστω θα σου στειλω Μηνυμα ..

Εμείς δεν το κάναμε ακριβώς έτσι. Ο άντρας μου είχε βρει τη δουλειά από Ελλάδα και ήρθαμε όλοι μαζί από την αρχή, γιατί φέραμε και όλα μας τα υπάρχοντα, οπότε αν έμενα εγώ μόνη εκεί με τα παιδιά, δύσκολα θα τα κατάφερνα...

Τα παιδιά μου είναι 11, 6 και 3,5. Η μεγάλη μου πήδηξε εδώ τάξη και τώρα θα πάει στο γυμνάσιο, πράγμα που να σου πω την αλήθεια δεν το θέλαμε, γιατί θα δυσκολευτεί περισσότερο με τα μαθήματα στα αγγλικά, αλλά δεν την έβαζαν σε μικρότερη τάξη. Εχω ακούσει όμως και περίπτωση που έβαλαν το παιδί 1 τάξη πίσω.

Να ξέρεις ότι σε πολλές εταιρείες αν κάποιος προτείνει κάποιον γνωστό του για δουλειά και τον προσλάβουν, δίνουν και κάποιο μπόνους στον υπάλληλο που έφερε τον καινούριο! Οπότε, γενικά είναι συνηθισμένο να μιλάει κάποιος για κάποιον άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα αρχίσω το ψάξιμο για δουλειά πιστεύω μέσα στο Σεπτέμβρη, θέλω να προσαρμοστεί πρώτα στο nursery ο μικρός μου. Θα δω τι γίνεται και με το δικό σου αντικείμενο και φυσικά αν ακούσω κάτι για τον άντρα σου θα σου πω. Απλά δεν ξέρουμε και πολύ κόσμο ακόμη εδώ, γιατί δεν είμαστε και πολύ καιρό... Πάντως θα το έχω υπόψη μου!

Το ξερω το ξερω.....

Πολλοι του επαγγελματος εφυγαν για Αγγλια εδω και δυο χρονια. Επειδη εχω διαφορες ιδιοτητες (ειμαι και σκηνογραφος) ελπιζω οτι θα βρω πραγματα να κανω. Αλλα ο αντρας μου λογω γλωσσας πρεπει να βρει ελληνοφωνο να εργαστει, τουλαχιστον για αρχη.

Δε μου λες τα παιδια πως πηραν την μεταναστευση σας? Αρχισα λιγο να προετοιμαζω το εδαφος στα δικα μου και ο μεγαλος αρχικα ηταν ανενδοτος, εχει αδυναμια στους παππουδες, του κανουν ολα τα χατηρια. Αλλα αρχισα να ταζω διαφορα, παρκα με ζωα, ζωολογικους κηπους (εχουν αδυναμια στα ζωα) και ξεκινησαν να ψηνονται. Εβλεπαν φωτο απο σπιτια και διαλεγαν δωματια με ενθουσιασμο (που να ξεραν τι μας περιμενει χαχα). Αλλα τι γινεται οταν φθασεις εκει κι αντιλαμβανονται οτι εχασαν οσα ηξεραν, φιλους και αγαπημενους συγγενεις? Πως αντιδρουν? Και πως το αντιμετωπιζεις?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα Leicester οταν σπουδαζα (ενα εξαμηνο ολο κι ολο βεβαια) και μια χαρα περνουσα, μου αρεσε πολυ η Αγγλια παρα τα ελαττωματα της. Φοιτητρια ημουν βεβαια τοτε αλλα ισχυει οτι για να περνας καλα στο εξωτερικο πρεπει να εισαι connected με τα καταλληλα ατομα, ειτε ομοεθνεις ειτε οχι αρκει να ταιριαζετε.

Εζησα εκτοτε και σε αλλες χωρες και αν δεν εχεις ενα καλο κυκλο γυρω σου ειναι πολυ μοναχικα και στεναχωρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμεις ειμαστε εσωτερικοι μεταναστες. Εχουμε αλλαξει πολη 2 φορες ως τωρα, αυτο ελπιζω να βοηθησει τα κοριτσια μιας κ ο μικρος ακομα δεν καταλαβαινει. Η αληθεια ειναι πως την πρωτη φορα ηταν λιγο δυσκολα!!

Την δευτερη ομως το δεχτηκαν πολυ ευκολα και προσαρμοστηκαν αμεσως!


EDIJp1.png

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω το ξερω.....

Πολλοι του επαγγελματος εφυγαν για Αγγλια εδω και δυο χρονια. Επειδη εχω διαφορες ιδιοτητες (ειμαι και σκηνογραφος) ελπιζω οτι θα βρω πραγματα να κανω. Αλλα ο αντρας μου λογω γλωσσας πρεπει να βρει ελληνοφωνο να εργαστει, τουλαχιστον για αρχη.

Δε μου λες τα παιδια πως πηραν την μεταναστευση σας? Αρχισα λιγο να προετοιμαζω το εδαφος στα δικα μου και ο μεγαλος αρχικα ηταν ανενδοτος, εχει αδυναμια στους παππουδες, του κανουν ολα τα χατηρια. Αλλα αρχισα να ταζω διαφορα, παρκα με ζωα, ζωολογικους κηπους (εχουν αδυναμια στα ζωα) και ξεκινησαν να ψηνονται. Εβλεπαν φωτο απο σπιτια και διαλεγαν δωματια με ενθουσιασμο (που να ξεραν τι μας περιμενει χαχα). Αλλα τι γινεται οταν φθασεις εκει κι αντιλαμβανονται οτι εχασαν οσα ηξεραν, φιλους και αγαπημενους συγγενεις? Πως αντιδρουν? Και πως το αντιμετωπιζεις?

Ανοίγεις ένα θέμα τώρα, που δεν έχει νομίζω αναφερθεί ως τώρα εδώ και είναι ίσως ευκαιρία - αν και ίσως για πολλούς δευτερεύον ζήτημα - να το έχει υπόψη του όποιος σκέφτεται να μείνει Αγγλία. Η χώρα έχει πολλά και μεγάλα πάρκα, που όταν ο καιρός είναι καλός - όχι και τόσο συχνά δυστυχώς...- μπορεί κανείς να πάει με τα παιδιά του και να περάσει καλά. Στις σχολικές διακοπές, στήνουν στα πάρκα αυτά καρουζέλ και φουσκωτά και με μικρό κόστος πας με τα παιδιά σου. Τα υπόλοιπα όμως, ενυδρεία, ζωολογικοί κήποι, λούνα πάρκ κλπ τέτοια, είναι δυστυχώς πανάκριβα έως απλησίαστα! Εμείς με 3 παιδιά π.χ., πρέπει να δώσουμε τουλάχιστον 120 λίρες για να πάμε σε ένα μεγάλο λούνα πάρκ (τύπου θεματικό πάρκο). Ενα που είχε μια προσφορά τις προάλλες, κόστιζε με το πάρκινγκ μόνο (!) 78 λίρες!

Τα ποσά λοιπόν είναι τέτοια που γενικώς δεν μπορείς εύκολα να βγεις έξω οικογενειακώς και να πας σε κάτι τέτοιο.... μόνο τα μουσεία είναι δωρεάν.

Τώρα για τα παιδιά τα δικά μου να σου πω, γενικά εμείς ήμασταν όλοι ενθουσιασμένοι με την προοπτική να έρθουμε εδώ, γιατί - αν και ο άντρας μου είχε δουλειά στην Ελλάδα με καλό μισθό παρά τις μειώσεις που υπέστη (ο οποίος όμως δεν επαρκούσε πλέον για να μας καλύψει), επαγγελματικά ο χώρος και ο δικός μου και του άντρα μου είναι τελειωμένος.

Ο ενθουσιασμός αυτός είχε περάσει και στα παιδιά με κάποιο τρόπο, που δεν τους έκανε να αντιδρούν στο να έρθουν εδώ. Ταξιδέψαμε όλοι μαζί με το ΙΧ και κάναμε 1 εβδομάδα ένα πολύ ωραίο ταξίδι, και όλα καλά. Όπως είναι φυσικό (και αναμενόμενο όπως διαβάσαμε για την ψυχολογία του μετανάστη) μετά το πρώτο κύμα ενθουσιασμού ήρθε και η νοσταλγία για όλους μας.

Τα παιδιά σήμερα είναι σε στάδιο προσαρμογής όπως και εμείς. Έχουμε βρει και κάποιους φίλους που κάνουμε παρέα, οπότε βαδίζουμε. Το μόνο που συμβουλεύω οποιονδήποτε, είναι να φύγει από τη χώρα μόνο αν εκεί πια είναι δεδομένο ότι δεν έχει σήμερα και αύριο. Αλλιώς θα είναι πολύ δύσκολα, όπως πολύ σωστά το είπες και εσύ που το έχεις ήδη βιώσει!

Για την ιδιωτική σύνταξη δίνεις ένα ποσοστό από το μισθό σου και άλλο ένα ο εργοδότης. Ο άντρας μου π.χ. δίνει 4% του μισθού του. Υπάρχουν και σάιτς που υπολογίζουν πόσο αναμένεται να πάρεις ως σύνταξη ανάλογα με το ποσοστό που δίνεις και τα χρόνια που έχεις μέχρι τη σύνταξη.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τοσο ακριβα ε? Απογοητευτικο! Και θεωρουμε ακριβο το δικο μας ζωολογικο παρκο! :( αντε να εξηγησεις στα παιδια τωρα οτι δεν μπορεις να πληρωσεις τοσα χρηματα.

Αυτό με το ποσοστο μισθου και συνταξης καλο το βρισκω. Υποθετω οτι αν δεν δουλευεις παγωνει το συστημα μεχρι να ξαναδουλεψεις? Καλυτερο απο τα δικα μας συστηματα ιδιωτικης συνταξης που πρεπει να πληρωνεις βρεξει χιονιζει. Αναγκαστηκα να σταματησω το δικο μου μετα απο πολλα χρονια.

Δεν ξερω....ειναι δυσκολα τα πραγματα! Ο χωρος μας ειναι οντως τελειωμενος και εκνευριζομαι να ακουω "βρειτε κατι αλλο να κανετε" . Τι εχει μεινει εδω που να εχει προοπτικες εξελιξης? Μονο το φαι και κατι καφετεριες δουλευουν, παραδοξο αν σκεφτεις τα περιορισμενα οικονομικα των περισσοτερων. Στην ηλικια μας πρεπει να ψαξουμε κατι διαφορετικο να κανουμε? Και ποιος μας παιρνει σε κατι διαφορετικο? Δεν εχει λογο......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...