Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μια νέα αρχή ....στην Αγγλία ;


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Fairymummy, αν σε ενδιαφέρει, υπάρχει και κάλεσμα σε γενική απεργία.

I don't think that there are many people who are under the illusion that our government is 'making mistakes' any more. I think that it's painfully clear that this is all part of a well-laid out plan to personally profit from the poorest and most vulnerable from our economy.

Benefits and wages aren't increasing in line with inflation. The National Minimum Wage isn't rising either. Cuts all over the place, people being persecuted for being sick, disabled, foreign, poor. The top 1% is getting richer whilst we're hit by more cuts and 'reforms'. Reform: Definition: "Make changes in (something, typically a social, political, or economic institution or practice) in order to improve it." I ask you, what has been improved? And for whom?

If you're aged 18-24 and on Workfare then the government gives the provider (company who exploits people) £2,275. That's a £1 billion pound package that could have been invested in sustainable jobs. They won't do that though, because there isn't as much money to be made from job sustainability.

We have Workfare. Companies and charities profiting from people who are being exploited. I said before but Jobseekers are equally as vulnerable as the people who are sick and disabled. They are moment away from being sanctioned and never knowing whether they're going to have money in their account from one week to the next. If the person at the Jobcenter is supportive then maybe they'll get to pay their bills, afford to travel to their next Workfare placement.

MPs are awarding themselves more money for expenses, demanding 32% pay increases. The bankers are having payrises and bonuses even though the economy is stalling.

The whole system is geared towards the top profiting at the expense of us. Anyone who isn't a multi-millionaire who believes the government has their best interest at heart is painfully misguided.

We're losing the NHS to private companies. Outsourced by the government to 'reform' it.

Lots of companies are being 'outsourced'. A4E. Ingeous. Atos. Atos are a classic example of unnecessary outsourcing.

Something that we know is that the govnermnet have outsourced the contract for assessing people to Atos. What you may not be aware of is Atos are outsourcing the NHS! There is an unnecessary middle-man in the middle taking a cut of money when apparently the country is in desperate need for austerity.

If there's money to be made then it will be made and that's what you need to ask yourself. If you have any doubt about anything, ask 'where is the money going and who is profiting'.

The thing we need to do is ask "what can we do to stop it?"

What we can do is stand up and fight. A lot can be done via the power of word but we are talking about a bit more than that. The groups have collaborated and between us we have 220,000 'likes'. We are approaching unions and talking about strike action. General Strike and the People's Strike.

The collaboration of groups we have on board so far have discussed possible option. Something that we have come to is strike. We have approached unions and are going to ask them to consider our proposal. We need support from everyone who is on board. Share this widely and see what support is out there.

If you are in agreement for general strike and people's strike, please 'like' the page so we can show The Unions (NUT, NUS, Unison etc) and see if we have their support. We CAN do this peacefully. We CAN do this but we need to be together.

The power of numbers will show this government that we will not take this lying down. If you are in agreement, stand up and be counted! Share with everyone. People you meet on the street, people you see out and about. There is a huge space for change and we can do this if we all stand together!

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=509620869073218&id=509302279105077

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εsprit ποσο δίκιο έχει,όντως αν δεν τον έχεις τον άλλον μπροστά σου εύκολα μπορείς να παρεξηγήσεις αυτα που γράφει.Άσχετο, ανέβηκα για 1 1/2 μέρα Λονδίνο,ερωτεύτηκα την πόλη,έφαγα το κρύο της ζωής μου και έβαλα ένα κιλό απο τις σοκολάτες :-(

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλους, μόλις έκανα εγγραφή και θα ήθελα να με καθησυχάσετε σχετικά με το QTS. Έχω τελειώσει γερμανική γλώσσα και φιλολογία στο Καποδιστριακό πανεπιστήμιο Αθηνών. Έχω μετακομίσει Αγγλία από τον Οκτώβριο αλλά ήθελα να ξεκουραστώ λιγάκι από τη σχολή και έτσι δεν έχω ψάξει για δουλειές ακόμα. Πριν λίγες μέρες έλαβα το γράμμα από το Naric που πιστοποιεί οτι το πτυχίο μου είναι ισότιμο με to Bachelor Degree της Αγγλίας. Αύριο θα στείλω την αίτηση για το QTS και μαζί με αυτή έχω βάλει αντίγραφο πτυχίου, αναλυτική βαθμολογία, 2 συστατικές επιστολές γιατί έχω γράψει και τους προηγούμενους εργοδότες στην αίτηση, το χαρτί από το Naric καθώς και φωτοτυπία του Διαβατηρίου μου. Αν και είναι υπεραρκετά πιστεύω, αγχώνομαι για το πότε θα έχω απάντηση κ.ο.ε. Λέτε να μου στείλουν σύντομα κάτι? Έχω κάνει ήδη κάτι αιτήσεις για δουλειά αλλά δεν είχα κάποια απάντηση και νομίζω πως φταίει που δεν έχω το QTS.

Ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ρια.

Νομιζω οτι δε χρειαζεσαι κατι αλλο για το QTS. Παρολα αυτα το αν θα βρεις δουλεια εξαρταται κυριως απο ποση προυπηρεσια εχεις.

Επισης με προβληματιζει το οτι απο τον Οκτωβριο μεχρι τωρα ηθελες να ξεκουραστεις απο το πτυχιο..δεν ακουγεται καλα. δλδ θα πρεπει να εξηγησεις στον οποιο εργοδοτη οτι απο Οκτωβριο μεχρι Μαη "ξεκουραζοσουν" γιατι ηθελες λιγο χρονο μετα το πτυχιο. (8 μηνες?) Γενικα τα οποια κενα στην Employment history στο βιογραφικο σου πρεπει να τα εξηγησεις πειστικα πχ αν υπαρχει καποιος χρονος που δεν δουλεψες και δε σπουδαζες να εξηγησεις τι ακριβως εκανες...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, μόλις έκανα εγγραφή και θα ήθελα να με καθησυχάσετε σχετικά με το QTS. Έχω τελειώσει γερμανική γλώσσα και φιλολογία στο Καποδιστριακό πανεπιστήμιο Αθηνών. Έχω μετακομίσει Αγγλία από τον Οκτώβριο αλλά ήθελα να ξεκουραστώ λιγάκι από τη σχολή και έτσι δεν έχω ψάξει για δουλειές ακόμα. Πριν λίγες μέρες έλαβα το γράμμα από το Naric που πιστοποιεί οτι το πτυχίο μου είναι ισότιμο με to Bachelor Degree της Αγγλίας. Αύριο θα στείλω την αίτηση για το QTS και μαζί με αυτή έχω βάλει αντίγραφο πτυχίου, αναλυτική βαθμολογία, 2 συστατικές επιστολές γιατί έχω γράψει και τους προηγούμενους εργοδότες στην αίτηση, το χαρτί από το Naric καθώς και φωτοτυπία του Διαβατηρίου μου. Αν και είναι υπεραρκετά πιστεύω, αγχώνομαι για το πότε θα έχω απάντηση κ.ο.ε. Λέτε να μου στείλουν σύντομα κάτι? Έχω κάνει ήδη κάτι αιτήσεις για δουλειά αλλά δεν είχα κάποια απάντηση και νομίζω πως φταίει που δεν έχω το QTS.

Ευχαριστώ πολύ :)

Γεια σου συνάδελφε! :)

Εγώ τελείωσα γερμανική φιλολογία στο Αριστοτέλειο... Αρχικα να σου πω οτί τζάμπα χρήματα έδωσες στο naric :/

Κατά τα άλλα η ίδια η αίτηση που έστειλες αναφέρει αναλυτικά τί έγγραφα πρέπει να στείλεις. Η απάντηση όπως λένε οι ίδιοι μπορεί να κάνει μέχρι και 4 μήνες. Εμένα μου ήρθε σε 2,5 εβδομάδες!!! Εξαρτάται από την δουλειά που έχουν φαντάζομαι...

Για να πάρεις το QTS δεν τους ενδιαφέρει η προυπηρεσία κτλ θα το πάρεις σίγουρα δηλαδή το χαρτί. Απλά όπως λέει η Ελένη θα πρέπει αργότερα(στον εργοδότη) να μπορείς να δικαιολογήσεις μεγάλα κενά στο ιστορικό σου. Όσο για την ξεκούραση από το πτυχίο μάλλον μόνο εγώ σε καταλαβαίνω που τελείωσα την ίδια σχολή και ξέρω τι παλούκι είναι χαχαχα! :Ρ

Άντε καλή αρχή και μην αγχώνεσαι θα το πάρεις το QTS!!! ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βασικά Eleni ήταν και αργά και μάλλον δεν τα εξήγησα καλά.. Μετακόμισα Οκτώβριο Αγγλία αλλά το πτυχίο το πήρα στα χέρια μου 17 Απριλίου 2013 λόγω καθυστερήσης της ορκωμοσίας και τα λοιπά.. Οπότε δεν έχω κάποιο κενό απλά δεν εννοούσα πως ξεκουραζόμουν και δεν έιχα ασχοληθεί νωρίτερα με τις διαδικασίες. Συγγνώμη για την παρεξήγηση :) esprit ευχαριστώ για την καθησύχαση ελπίζω να είμαι και ενώ τυχερή και να μου έρθει γρήγορα γιατί κάνω αιτήσεις τον τελευταίο καιρό και καμία τύχη. Εσείς δουλεύετε ήδη εδώ ; Πως σας φαίνονται τα σχολέια;;

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο μου μάθημα το έδωσα με εργασία το Φεβρουάριο του 2013 ενώ ήμουν ήδη Αγγλία :) Κενό δηλαδή δεν έχω πουθενά!!! Απλά όταν ήρθα έκανα όλες τις απαραίτητες διαδικασίες ( τράπεζες, gp, Ni number, Nhs number και κάρτα υγείας κλπ) και δεν είχα ψάξει τα διάφορα για δουλειές :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά Eleni ήταν και αργά και μάλλον δεν τα εξήγησα καλά.. Μετακόμισα Οκτώβριο Αγγλία αλλά το πτυχίο το πήρα στα χέρια μου 17 Απριλίου 2013 λόγω καθυστερήσης της ορκωμοσίας και τα λοιπά.. Οπότε δεν έχω κάποιο κενό απλά δεν εννοούσα πως ξεκουραζόμουν και δεν έιχα ασχοληθεί νωρίτερα με τις διαδικασίες. Συγγνώμη για την παρεξήγηση :) esprit ευχαριστώ για την καθησύχαση ελπίζω να είμαι και ενώ τυχερή και να μου έρθει γρήγορα γιατί κάνω αιτήσεις τον τελευταίο καιρό και καμία τύχη. Εσείς δουλεύετε ήδη εδώ ; Πως σας φαίνονται τα σχολέια;;

Εγω Ρια δουλευα σε σχολεια εκει τωρα πια ειμαι Ελλαδα. ειχαν καποια αρνητικα και καποια θετικα. Εξαρταται εσυ τι θες απο τη δουλεια σου τι επιδιωκεις..


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...