Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Eflenew είπε:

      Εγώ νόμιζα το εξωμητριο δίνει πολύ υψηλές τιμές στη χοριακη. Αλλά ο γιατρός ξερει καλύτερα. Μακάρι να μηδενιστεί άμεσα...

      Εγώ πάλι δεν έχω ιδέα από εξωμητρια κύηση και λόγω του ότι έχω κλειστές σάλπιγγες, πιστευα πως είναι αδύνατον να μου συμβεί.Ο γιατρός είπε πως το έμβρυο κινείται και προσπαθεί να κολλήσει κάπου,οπότε υπάρχει πιθανότητα να πάει στη σάλπιγγα..Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο,μιλάμε για την υπέρτατη γκαντεμια

Μια νέα αρχή ....στην Αγγλία ;


Recommended Posts

Για την ακριβεια τωρα μολις το κοιταξα και ελεγε το εξης

You canʼt do a criminal records check on yourself.

If you need to run a check on yourself, you can get a ʽbasic disclosureʼ with details of any unspent convictions from Disclosure Scotland (anywhere in the UK).

Μεσω εργοδοτη το εκανες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μονη σου εκανες αιτηση για DBS? Αυτη κανονικα την κανει ο εργοδοτης, εκτος και εισαι self employed (e.g. childminder). Αν πας να δουλεψεις οπουδηποτε δε θα το δεχτουν και θα κανουν δικη τους. Το συστημα ειναι διαφορετικο και χρειαζεσαι ξεχωριστο ελεγχο για καθε establishment οπου δουλευεις ή παρεχεις εθελοντικες υπηρεσιες, ακομα και αν ειναι συγχρονως.

Παντως εγω οταν εκανα λιγο καιρο στο σχολειο μου το εβγαλε το σχολειο σε δυο μερες χωρις πιστοποιητικο γεννησης.

Αφού το λες και η ίδια οτι δεν μπορείς να αιτηθείς ο ίδιος τότε πώς υπάρχει περίπτωση να το έκανα μόνη μου μπρε;;; :tongue:

Το nursery που δουλεύω το αιτήθηκε και πήρε ακριβώς ένα μήνα για να βγει. (Του φίλου μου για μια εθελοντική δουλειά έκανε 6 εβδομάδες να έρθει).

Εξαρτάται ίσως τί προτιμάει κανείς από τις λίστες με τα απαιτούμενα έγγραφα. Ή τί έχεις εσύ. Ίσως εμένα θα μου έλειπε κάποιο άλλο χαρτί και ζήτησαν το πιστοποιητικό αντ' αυτού. Τί να σου πω εγώ σου λέω τί μου ζήτησαν...

Link to comment
Share on other sites

Αφού το λες και η ίδια οτι δεν μπορείς να αιτηθείς ο ίδιος τότε πώς υπάρχει περίπτωση να το έκανα μόνη μου μπρε;;; :tongue:

Το nursery που δουλεύω το αιτήθηκε και πήρε ακριβώς ένα μήνα για να βγει. (Του φίλου μου για μια εθελοντική δουλειά έκανε 6 εβδομάδες να έρθει).

Εξαρτάται ίσως τί προτιμάει κανείς από τις λίστες με τα απαιτούμενα έγγραφα. Ή τί έχεις εσύ. Ίσως εμένα θα μου έλειπε κάποιο άλλο χαρτί και ζήτησαν το πιστοποιητικό αντ' αυτού. Τί να σου πω εγώ σου λέω τί μου ζήτησαν...

δεν το διευρκινησες, ετσι που εγραφες στην ενεργητικη φωνη σκεφτηκα οτι εκανες το basic ή οτι εισαι self employed.

Link to comment
Share on other sites

δεν το διευρκινησες, ετσι που εγραφες στην ενεργητικη φωνη σκεφτηκα οτι εκανες το basic ή οτι εισαι self employed.

Όχι καλέ μάλλον το θεώρησα δεδομένο οτι θα καταλαβαίνατε οτι εννοούσα ο εργοδότης μου το ζήτησε :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να χρειάζεται ανάλογα με το ποιος φορέας κάνει τον έλεγχο. Γι' αυτό ανέφερα ότι δουλεύουμε σε πιστωτικά ιδρύματα και ο έλεγχος όπως αντιλαμβάνεστε είναι ενδελεχης γιατί διαχειριζομαστε τραπεζικούς λογαριασμούς και προϊόντα. Το πρώτο οκ απο το watchdog βγήκε σε 2 εβδομάδες όπου μου προσέφεραν conditional offer και το τελικό πήρε συνολικά 6.

Δεν βλάπτει να μεταφράσεις πιστοποιητικό σε καμια περίπτωση απλά ανέφερα ότι εμάς δεν μας έχει χρειαστεί στα 3 χρόνια που είμαστε εδώ, οπότε ίσως να πρέπει να γίνει μια επιλογή στο ποια πρέπει να μεταφραστουν γιατί το κόστος είναι μεγάλο.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες και τις ευχές. Κάπως μπαίνουν τα πράγματα σε μια σειρά και περνάει σιγά σιγά και ο πονοκέφαλος! Για την ώρα μετέφρασα μόνο το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και βλέπουμε. Κλείσαμε αεροπορικά, τρένα, προσωρινό διαμέρισμα και από βδομάδα ανεβαίνουμε για να δούμε σπίτια από κοντά και με το καλό να κλείσουμε ένα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα προλάβεις να το δεις αυτό, αλλά θα το γράψω μήπως και τσεκάρεις το φόρουμ μια τελευταία φορά πριν φύγεις.

Η συνολική διάρκεια της διαδρομής είναι 1 ώρα: 25 λεπτά από Gatwick για Clapham Junction (αυτό προφέρεται Κλάπαμ, το h είναι άφωνο) και άλλα 20 λεπτά από Clapham Junction για Hersham. Εισιτήριο θα αγοράσεις στο Gatwick, πριν κατεβείς στις πλατφόρμες του τρένου. Από εκεί που θα πάρεις τις αποσκευές σου θα ακολουθήσεις τις επιγραφές που λένε Trains, θα πάρεις εισιτήρια και μετά θα κοιτάξεις από ποια πλατφόρμα φεύγει το τρένο για Clapham Junction (ή ρώτα να σου πουν όταν πάρεις το εισιτήριο). Το εισιτήριο έχει 14 λίρες. Θα ζητήσεις one-way.

Το Gatwick έχει δύο terminals. Δεν ξέρω σε ποιο θα φτάσεις, πάντως τα τρένα φεύγουν από το South Terminal.

Τα τρένα της Southern είναι έτσι:

Southern%20trains-300x168.jpg

Και της South West έτσι:

South-West-Trains2.jpg

Αυτός είναι ο σταθμός των τρένων στο Gatwick. Ευθεία και δεξιά είναι τα γκισέ των εισιτηρίων, πάνω αριστερά βλέπεις τους πίνακες αναχωρήσεων, ένας για κάθε αναχώρηση. Στο πάνω μέρος του κάθε πίνακα γράφει τον τελικό προορισμό και την αποβάθρα και στο κάτω μέρος το όνομα της εταιρίας, εσύ θα ψάχνεις να λέει Southern Trains. Eκεί που δείχνει το βελάκι είναι οι σκάλες που οδηγούν στις αποβάθρες των τρένων (πίσω από αυτό το ασημένιο που φαίνεται σαν τοιχάκι).

a1989-0000378a.jpg

Όταν φτάσεις στο Clapham Junction να τσεκάρεις μήπως πρέπει να αλλάξεις πλατφόρμα για το επόμενο τρένο σου. Θα έχει κι εκεί πίνακες αναχωρήσεως, αλλά μάλλον θα είναι σε μικρότερες οθόνες.

Να πάρεις ζεστά ρούχα, κασκώλ, καπέλο, γάντια. Έχει -1 στο Gatwick σήμερα και χιονίζει!! Μόλις μπεις στο αεροπλάνο να αλλάξεις το ρολόι σου να δείχνει ώρα Αγγλίας για να μην μπερδευτείς όταν φτάσεις.

Καλό ταξίδι και καλή τύχη!

Biggi μου,ειχα συγκινηθει οταν το ειδα,εχει πολυυυυυ καιρο βεβαια αλλα τωρα βρηκα παλι ευκαιρια που χαλαρωσα λιγο να ευχαριστησω τους παντες εδω μεσα..........thanks girls!!!!

Λοιπον ειμαι ελλαδα τωρα εδω κ καποιους μηνες αλλα γυρναω παλι πισω σε καμια εβδομαδα.........

Μακαρι να εβλεπα αυτο το μνμ πριν φτασω αλλα δν το ειδα...:(

οταν εφτασα λοιπον ημουνα μεσα στο αγχος......

γνωρισα μια κοπελα στο αεροπλανο η οποια με κατατοπισε λιγο,πηραμε μαζι το εισητηριο μου κ μετα κατεβηκαμε μαζι στα τρενα και μετα ξαφνικα επρεπε να φυγει κ εμεινα μονη μ:shock::shock::shock::shock::shock::shock:.........

να κοιταζω γυρω μου....... εκεινη την στιγμη με πηρε τηλ ο αντρας μου και ναι,αρχισα να κλαιω,κλεινω το τηλ και συνεχιζω να κλαιω(μονη μ):oops:

νομιζα οτι χαθηκα,φοβομουνα δν ξερω......σαν χαζο εκανα:confused::confused:

Με πλησιασε μια κυρια τοτε αγγλιδα και με ρωτησε αν χρειαζομαι βοηθεια και αν ειμαι καλα(το ξεπεταξα κ το αγγλικο τοτε που το ειχα αγχος,σε αναγκη μιλαςςςςςςςςς),της ειπα οτι χαθηκα (συνεχιζα να κλαιω εν τω μεταξυ) και μ ειπε οτι θα με βοηθησει,ανεβηκαμε στο πρωτο τρενο μαζι,και μετα στο 2ο ρωτησε τον κοσμο ποιος πει hersham κ αν μπορει να με βοηθησει....κ ναι υπηρχε καποιος(γιουπιιιιι) εφτασα hersham βρηκα την εταιρια και ναι στη μεση του δρομου πλεον δν εκλαιγα γελουσα......

Καθησα κοντα 2 μηνες αγγλια,δουλεψα γνωρισα πολλους,ερωτευτικα την χωρα εκανα φιλες αλλα δν αντεξα να ειμαι μακρυα απο το παιδι μου,απο το φως μου.......γυρισα ελλαδα ΠΑΛΙ στα ιδια προβληματα,οργανωθηκαμε μπορω να πω πολυυυ με τον αντρα μου κ ειπαμε να παω παλι εγω(ισως ο αποχωρισμος 2η φορα να ειναι πιο δυσκολος αλλα ο στοχος ειναι δυνατοτερος τωρα,λογω οικονομικης καταστασης) και μετα απο κανα μηνα να ερθει μονος του να βρει δουλεια και να ρθω να παρω το παιδακι μου......

Πιστευω πως αξιζε ολο αυτο,μερικες φορες ελεγα γιατι να επρεπε να το κανω εγω κ οχι αυτος αλλα αξιζε,νοιωθω πιο δυνατη τωρα,πιο καλα και λεω οτι''ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ'''γιατι το παιδι μου αξιζει μια καλυτερη ζωη.......;)

Link to comment
Share on other sites

Κάθε αρχή και δύσκολη! Αλλά το σημαντικό είναι ότι πιστεύεις πως αξίζει τον κόπο. Με το καλό να επανέλθεις δριμύτερη!! :D

Ευχαριστω πολυ.....ερχομαι τεταρτη.....:D:D:D αναμικτα συναισθηματα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα στην παρεα!

Προσπαθω να διαβασω τα τοπικ εδω και μερες και να συλλεξω τις πολυ χρησιμες πληροφοριες που παραθετετε. Για την ιστορια σκεφτομαστε κι εμεις το ενδεχομενο να μεταναστευσουμε (εδω και δυο χρονια δλδ) αλλα δεν το παιρνουμε αποφαση. Οσο περναει ο καιρος τοσο δυσκολευουν τα πραγματα και λιγοστευουν τα χρηματα που ειχαμε στην ακρη και πλεον το ψαχνουμε πιο εντατικα.

Παρολο που η Αγγλια θα ηταν η πρωτη μου επιλογη, μιας και περασα εκει ενα εξαμηνο ως φοιτητρια και μου αρεσε πολυ η χωρα, θεωρουσαμε πολυ κορεσμενη την αγορα εργασιας, και μεχρι τωρα ψαχναμε μεταξυ Βελγιου και Ολλανδιας. Αλλα διαπιστωνω οτι και εκει δυσκολα ειναι και εχουν παρελθει οι εποχες που δουλευες χαλαρα με αγγλικουλια. Πλεον ειναι απαραιτητο να μαθεις Ολλανδικα κατι που φαινεται δυσκολο ιδιως στον αντρα μου (που εχει ηδη περιορισμενα αγγλικα). Περιμενουμε να δουμε αν θα βρεθει καποια δουλεια στον τομεα του στο Βελγιο (ειναι ελαιοχρωματιστης) γιατι μου ειπαν οτι τα τεχνικα επαγγελματα εχουν ζητηση σε αυτες τις χωρες. Ειναι σχεδον ακατορθωτο να βρεις σπιτι εκει χωρις συμβολαιο εργασιας και μαλιστα με μισθο τριπλασιο απο το νοικι. Περιμενοντας αρχισα να διαβαζω τις εμπειριες σας απο Αγγλια και αρχισα να το βλεπω με αλλο ματι, διαπιστωνοντας οτι για το επαγγελμα μου (διακοσμητρια) η αγορα ισως να μην ειναι τοσο κορεσμενη.

Οποτε θα με ενδιεφερε η εμπειρια σας. Πιστευετε οτι εκει η ηλικια των 40 που ειμαι εγω, ειναι απαγορευτικη για να βρεις εργασια (οπως εχει γινει στην Ελλαδα?)

Ειμαστε 2 χρονια χωρις δουλεια (εγω περισσοτερο-λογω ανατροφης παιδιων), ο χωρος μας υπολειτουργει σε δραματικα επιπεδα και αμφιβαλω οτι θα αναβιωσει συντομα. Ο αντρας μου ειναι 46 και δεν υπαρχει περιπτωση να βρει κατι αλλο να κανει, πλεον ειναι τοσες λιγες οι εργασιες που ζητανε οτι θελουν οι εργοδοτες. Θα θελουμε μεταπτυχιακο για να κανουμε αιτηση να δουλευουμε ως καθαριστριες όπως παει!

Εμενα με ενδιαφερει γενικοτερα ο χωρος της διακοσμησης, σε καποια εταιρεια ως υπαλληλος κλπ και εχω ασχοληθει με πολλα πραγματα, οπως η κεραμικη και το κοσμημα, ενω μιλαω 4 γλωσσες. Ο αντρας μου παλι μπορει να ασχοληθει μονο με το επαγγελμα του και στην αρχη θα πρεπει να εργαστει με Ελληνες (λογω γλωσσας)

Εχουμε δυο παιδια 3 μισι κι 6 ετων. Απο οτι καταλαβα κερδιζουν χρονια εκει κατι που δε με ενθουσιαζει. Θα πρεπει δλδ ο μεγαλος να παει δευτερα δημοτικου. Και ο μικρος αν καταλαβα παει προνηπιο? Τα προνηπια εχουν μεγαλο κοστος, οπως οι παιδικοι σταθμοι?

Επισης, αν καταλαβα καλα δεν ειναι τοσο δυσκολο να βρεις σπιτι χωρις συμβολαιο εργασιας αν μπορεις να προπληρωσεις πχ 3 νοικια? Η καταλαβα λαθος? Σκεφτομαστε το ενδεχομενο να πουλησουμε το πατρικο του ωστε να μπορεσουμε να χρηματοδοτησουμε την μετεγκασταση χωρις να βρεθει πρωτα εργασια. Μακαρι να βρεθει δλδ αλλα πολυ δυσκολο το βλεπω απο την Ελλαδα. Δυστυχως ο συζυγος δεν ειναι ο ανθρωπος που μπορει να μεταβει μονος του στο εξωτερικο και να ψαξει σπιτι η δουλεια, λογω γλωσσας αλλα και χαρακτηρα, δεν εχει τετοια εμπειρια κι αν αναγκαστουμε θα πρεπει να αφησω την οικογενεια και να το κανω εγω, οπως διαβαζω οτι εκανε η Ρια22 (και την συμπονω αφανταστα!). Δεν θα το ηθελα ομως γιατι ο μικρος μου χρειαζεται ειδικη φροντιδα και διατροφη τα οποια του τα παρεχω αποκλειστικα εγω.

Αυτα προς το παρον κι ελπιζω να μη σας κούρασα με το μακροσκελές μου ποστ :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...