Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

Μια νέα αρχή ....στην Αγγλία ;


Recommended Posts

Δεν θυμάμαι δυστυχώς. Αν το πάμε ανάποδα όμως, τα πράγματα που εφερα τα υπολογιζω γύρω στα 10-12 κυβ.μ. Γύρω στα 60 ευρώ? Κανε τους ένα τηλ.

ΤΜΗΜΑ ΔΙΕΘΝΩΝ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ

ΤΗΛ.: 210 9904370 - FAX: 213 00 59829

e-mail: [email protected]


RLcRp1.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν είναι τόσα είναι πολυ καλή τιμή. Πριν 3 χρόνια η mondial μας χρέωσε 150? το κυβικό και αυτή τότε ήταν η καλύτερη τιμή που είχαμε βρει.

Εμείς έπιπλα και οικοσκευές παρότι ολοκαίνουργια (τα είχαμε πάρει 3 χρόνια νωρίτερα, μόλις παντρευτηκαμε) τα αφήσαμε όλα πίσω. Τα περισσότερα τα μοιρασαμε στην οικογένεια και αλλα τα πήγαμε σε ένα εξοχικό που υπάρχει.

Εδώ όταν νοικιάζαμε, το σπίτι είχε ηλεκτρικές συσκευές οπότε αγοράσαμε μόνο έπιπλα από το outlet του House of Fraser. Οταν αγοράσαμε σπίτι αγοράσαμε ηλεκτρικές συσκευές από το outlet του John Lewis. Από τα λίγα καλα που έχει το Swindon. Πολλά outlet :)


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι τόσα είναι πολυ καλή τιμή. Πριν 3 χρόνια η mondial μας χρέωσε 150? το κυβικό και αυτή τότε ήταν η καλύτερη τιμή που είχαμε βρει.

Εμείς έπιπλα και οικοσκευές παρότι ολοκαίνουργια (τα είχαμε πάρει 3 χρόνια νωρίτερα, μόλις παντρευτηκαμε) τα αφήσαμε όλα πίσω. Τα περισσότερα τα μοιρασαμε στην οικογένεια και αλλα τα πήγαμε σε ένα εξοχικό που υπάρχει.

Εδώ όταν νοικιάζαμε, το σπίτι είχε ηλεκτρικές συσκευές οπότε αγοράσαμε μόνο έπιπλα από το outlet του House of Fraser. Οταν αγοράσαμε σπίτι αγοράσαμε ηλεκτρικές συσκευές από το outlet του John Lewis. Από τα λίγα καλα που έχει το Swindon. Πολλά outlet :)

δεν τα ειχα σκεφτει τα outlets, θα τους τ'αναφερω να κοιταξουν αν εχουν κανενα κοντα τους, ευχαριστω :-)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης υπάρχουν και τα charity shops αν δεν σνομπάρουν τα μεταχειρισμένα. Τους πρώτους μήνες είχαμε αγοράσει διφυλη ντουλάπα, διπλό κρεβάτι, διθέσιο καναπέ, τραπέζι με 4 καρέκλες, τηλεόραση (32" CRT, όχι LCD φυσικά) και τραπεζάκι για την τηλεόραση, όλα από το British Heart Foundation με 500 λίρες με παράδοση στο σπίτι την επόμενη μέρα. Σιγά σιγά όταν υπήρχαν προσφορές ή βρίσκαμε κάτι που μας άρεσε (από τα outlets που ανέφερα) χαριζαμε πίσω στο BHF το παλιό επιπλο το οποίο παρελαμβαναν χωρίς χρέωση.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση ακομα για οσες εχετε ερθει αγγλια προσφατα (ενα-δυο χρονια), ποια μεταφορικη χρησιμοποιησατε; Φερατε επιπλα; Τι κοστισε, συμφερει οικονομικα ή καλυτερα να αγορασεις απο'δω ΙΚΕΑ, homebase κλπ;

εμείς μεταφέραμε όλο μας το νοικοκυριό από Θεσσαλονίκη - Birmingham. Δεν αφήσαμε πίσω τίποτα, π.χ. ούτε πλαστικές λεκάνες!

Μιλάμε για 300 sqft αποθηκευτικό χώρο (γιατί εδώ τα αποθηκεύσαμε για 6 μήνες). Πάρα πολλά πράγματα, πολλά και βαριά έπιπλα + άπειρες κούτες.

Τεσπα, για όλα αυτά δώσαμε - αν θυμάμαι καλά - γύρω στα 2100 ευρώ για τη μεταφορά με κάποια εταιρεία από Θεσσαλονίκη. Δεν είχαμε μείνει πολύ ικανοποιημένοι, διότι κατά τη μεταφορά είχαμε μία μικρή ζημιά και ο μεταφορέας είχε ένα στυλάκι όταν του το είπαμε, αλλά ήταν ο φθηνότερος από όσους έχουμε βρει.

Αν κάποια ενδιαφέρεται, μπορώ να δώσω με π.μ περισσότερες λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμείς μεταφέραμε όλο μας το νοικοκυριό από Θεσσαλονίκη - Birmingham. Δεν αφήσαμε πίσω τίποτα, π.χ. ούτε πλαστικές λεκάνες!

Μιλάμε για 300 sqft αποθηκευτικό χώρο (γιατί εδώ τα αποθηκεύσαμε για 6 μήνες). Πάρα πολλά πράγματα, πολλά και βαριά έπιπλα + άπειρες κούτες.

Τεσπα, για όλα αυτά δώσαμε - αν θυμάμαι καλά - γύρω στα 2100 ευρώ για τη μεταφορά με κάποια εταιρεία από Θεσσαλονίκη. Δεν είχαμε μείνει πολύ ικανοποιημένοι, διότι κατά τη μεταφορά είχαμε μία μικρή ζημιά και ο μεταφορέας είχε ένα στυλάκι όταν του το είπαμε, αλλά ήταν ο φθηνότερος από όσους έχουμε βρει.

Αν κάποια ενδιαφέρεται, μπορώ να δώσω με π.μ περισσότερες λεπτομέρειες.

ευχαριστω πολυ κατριν. Φερατε και ηλεκτρικες συσκευες. Απ'ο,τι καταλαβα αυτους τα ηλεκτρικα τους καινε περισσοτερο, εκαναν το σπιτι τους πριν 6 μηνες και σηκωσαν ολη τη miele, ειναι ολα καινουρια και ακριβα και δε θελουν να τα αφησουν...

Παντως η τιμη ειναι καλη, 2000 για ολοκληρο νοικοκυριο. Μπορεις να μου στειλεις λεπτομερειες σε παρακαλω;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ κατριν. Φερατε και ηλεκτρικες συσκευες. Απ'ο,τι καταλαβα αυτους τα ηλεκτρικα τους καινε περισσοτερο, εκαναν το σπιτι τους πριν 6 μηνες και σηκωσαν ολη τη miele, ειναι ολα καινουρια και ακριβα και δε θελουν να τα αφησουν...

Παντως η τιμη ειναι καλη, 2000 για ολοκληρο νοικοκυριο. Μπορεις να μου στειλεις λεπτομερειες σε παρακαλω;

Θα σου στείλω με π.μ. το όνομά του.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Χαιρετώ κι εγώ την παρέα. Δυστυχώς σας βρήκα λίγο αργά και λέω δυστυχώς γιατί αφενός έχουν πλησιάσει αρκετά οι μέρες που είναι να φύγουμε για Αγγλία και αφετέρου είμαι τόσο μπερδεμένη από όλα αυτά που έχω διαβάσει (κι εγώ και ο άντρας μου) όλες αυτές τις μέρες που δυστυχώς δεν έχω κουράγιο να διαβάσω το θέμα από την αρχή για να βρω τις απαντήσεις σ' αυτά που ψάχνω. Γι' αυτό θα με συγχωρήσετε αν έχουν απαντηθεί αυτά που ρωτάω.

Πριν κάνω τις ερωτήσεις να σας πω την ιστορία μου κι εγώ για να έχετε μια εικόνα. Με τον άντρα μου είμαστε και οι δύο εκπαιδευτικοί. Εγώ καθηγήτρια Αγγλικών στο δημόσιο μέσω ΑΣΕΠ τα τελευταία 7 χρόνια και αυτός στον ιδιωτικό τομέα. Αποφασίσαμε κατόπιν αρκετής σκέψης να τα μαζέψουμε και να δοκιμάσουμε την τύχη μας στο εξωτερικό. Έψαξε ο άντρας μου για ένα μεταπτυχιακό που τον ενδιέφερε, τον πήραν, και είναι να πάμε στο York από Σεπτέμβρη με σκοπό αφού τελειώσει να μείνουμε UK. Γι' αυτόν τον χρόνο έχω πάρει άδεια άνευ αποδοχών και στην πορεία, αν πάνε όλα καλά και δεν γυρίσουμε πίσω, πολύ πιθανό να κάνω κι εγώ κάποιο μεταπτυχιακό ή να βρω μια δουλειά ανάλογα με το πού θα μείνουμε. Εκτός και αν προκύψει κάποιο παιδάκι που είναι και αυτό στο πρόγραμμα οπότε μπορεί να μείνουν όλα αυτά λίγο πίσω. :)

Πάμε τώρα στις ερωτήσεις. Τις χωρίζω σε σχετικά επείγουσες και σε μια μελλοντική. Ό,τι έχετε ευχαρίστηση απαντάτε.

Στις σχετικά επείγουσες, πρώτη πρώτη είναι αυτή για το θέμα της ενοικίασης σπιτιού. Θα μείνουμε σε σπίτι εκτός πανεπιστημίου, οπότε είμαστε στη φάση έρευνας. Το πρόβλημα είναι πως από ό,τι φαίνεται για να νοικιάσεις σπίτι χρειάζεσαι τραπεζικό λογαριασμό και για να ανοίξεις τραπεζικό λογαριασμό χρειάζεσαι σπίτι!!! Υπάρχει η δυνατότητα να πληρώσουμε κάποια νοίκια παραπάνω μπας και μας "εμπιστευτεί" ο ιδιοκτήτης, ελλείψει Άγγλου εγγυητή, αλλά και πάλι πώς τα δίνεις τόσα λεφτά; Μετρητά στο χέρι σε κάποιον που απλά θα σου δείξει το σπίτι και έχει ένα δυο χαρτιά; Δε νομίζω, οπότε φαντάζομαι πως πάλι θέλεις την τράπεζα για κάποια ασφάλεια. Δεν ξέρω τι γίνεται στην περίπτωση που του κάνεις έμβασμα από ελληνική τράπεζα. Τι εξασφάλιση μπορείς να έχεις έτσι άραγε; Εντωμεταξύ, ένα κάρο fees αυτοί οι μεσίτες... Δεν βλέπω να τα γλιτώνουμε. Άσε το πού μένεις, μέχρι να δεις το σπίτι, να περιμένεις ν' ανοίξεις λογαριασμό στην τράπεζα αν τα καταφέρεις, να του δώσεις τα λεφτά, να ετοιμάσει τα συμβόλαια και να μπεις μέσα για να πεις πως θα το σουλουπώσεις λίγο. Στην αρχή είχα μια αισιοδοξία πως σε 1 με 1,5 βδομάδα θα ήμασταν οκ. Πλέον βλέπω πως 2-3 βδομάδες θα τις φάμε μάλλον και θα μένουμε σε ξενοδοχείο... Δεν θέλω να το σκέφτομαι. :?

Από κει και πέρα η δεύτερη επείγουσα απορία μου είναι τι γίνεται με το θέμα της ασφάλισης της δικής μου. Εντάξει ο άντρας μου ως μεταπτυχιακός θα είναι λογικά ασφαλισμένος από το πανεπιστήμιο. Εγώ όμως; Μπορεί να με ασφαλίσει κι εμένα; Είμαι ασφαλισμένη ως Ευρωπαίος πολίτης; Πρέπει να κάνω κάτι; Να ετοιμάσω τίποτα χαρτιά; Αυτό με τα χαρτιά ισχύει και για το σπίτι. Γενικά γνωρίζετε τι χαρτιά είναι καλό να έχουμε έτοιμα και μεταφρασμένα; Μία λύση είναι να τα μεταφράσουμε όλα, αλλά με 50? το έγγραφο και τρέξιμο για σφραγίδες Χάγης κτλ. νομίζω πως δεν είναι η ενδεδειγμένη λύση. Φαντάζομαι πως το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης θα χρειάζεται.

Τέλος, μάλλον θα χρειαστούμε και μεταφορική, όχι για έπιπλα κτλ. αλλά για μερικές ηλεκτρονικές συσκευές και ρούχα. Αν γνωρίζετε κάποιον από Θεσσαλονίκη, θα το εκτιμούσα. Αν θέλετε στείλτε και πμ.

Από κει και πέρα η μελλοντική ερώτηση είναι το αν, από την εμπειρία σας, θα είναι εύκολο να βρω κάποια δουλειά σχετική με το επάγγελμά μου και τι διαδικασίες θα χρειαστούν για να αναγνωριστεί η προϋπηρεσία μου. Αυτό δεν επείγει προς το παρόν, αλλά αν π.χ. θα μου χρειαστούν και άλλα χαρτιά, μεταφράσεις κτλ. καλό θα ήταν αν μπορούσα να τα ετοίμαζα και αυτά τώρα.

Αυτά για την ώρα. Αν πιστεύετε πως υπάρχει κάτι ακόμη σημαντικό που δεν ανέφερα μη διστάσετε να μου το πείτε! Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

kalhspera sou happy kai sou euxomai na eisai ontws lucky ;)

loipon epeidh o andras sou erxete ws foithths (opws hr8e kai o dikos mou arxika) de 8a duskoleuteite toso polu.

arxika de nomizw na glutwsete to mesith. ekeinos 8a sas deixei to spiti kai isws parei thn prokatavolh kai to prwto enoikio metrhta alla meta 8a plhrwnwtw mesw trapezhs.

8a dextei to xarti pou 8a dwsei to panepisthmio ston andra sou. an exete kapoia lefta sthn akrh zhthste apo thn trapeza kanena apodeikteiko etsi wste na tous to dwsete (sto mesith) gia na noiwsoun oti den eiste apataiwnes kai 8a fugete afhnontas tous aplhrwtous logariasmous klp.

h asfalish sthn agglia (iatrikh) den parexete me thn ergasia alla me th monimh katoikia. molis vreite to spiti 8a pate ston kontino gp k 8a grafteite. nomizw mono xarti monimh katoikias 8eloun. kapoio logariasmo klp

twra gia to allo pou rwta de mporw na sou pw giati den einai ston tomea mou

good luck k rwta oti 8eleis!!


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Happy και καλως ηρθες στο φόρουμ.

Σχετικά με την αναγνώριση που ρωτάς κτλ θα σου πω τί παίζει μια που τα έκανα πρόσφατα.

Αρχικά κατεβάζετε την φόρμα από εδώ: http://media.education.gov.uk/assets/files/pdf/n/eea%20form.pdf

Την συμπληρώνετε και την στέλνετε με όλα τα απαιτούμενα. Κάνει από 2 ως 4 μήνες να έρθει και σας δίνετε το QTS=Qualified Teacher Status με το οποίο μπορείτε να δουλέψετε σε δημόσια και ιδιωτικά σχολεία από 5 χρονών και άνω.

Το θέμα όμως είναι οτι για να έχετε ελπίδες να βρείτε δουλειά ως δάσκαλοι/καθηγητές θα πρέπει να αποκτήσετε εμπειρία σε αγγλικό σχολικό περιβάλλον.

Αυτό μπορει να γίνει μόνο εθελοντικά... Θα πάτε στα τοπικά σχολεία και θα ζητήσετε τον/την headteacher. Θα εξηγήσετε την κατάσταση θα δώσετε ένα βιογραφικό και το qts σας κτλ και θα ζητήσετε να δουλέψετε εθελοντικά για ένα school term το οποίο είναι 6 εβδομάδες. Μετά από αυτό μπορείτε να κάνετε register σε teaching agencies και να δουλέψετε προσωρινά ως supply teacher ωστέ να μαζεύετε εμπειρία μέχρι να βρεθεί κάτι μόνιμο.

Ελπίζω να είναι κατανοητά αυτά που γράφω. Αν έχεις απορίες θα χαρώ πολύ να σε βοηθήσω! :)

Με το καλό να έρθετε και όλα βολικά να σας πάνε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Happy γεια σου κι από μένα! Σχετικά με σπίτι και ασφάλιση συμφωνώ με Νατάσα.

Σχετικά με μεταφράσεις κλπ, να σου πω καταρχήν ότι σφραγίδα Χάγης δεν νομίζω ότι θα σου χρειαστεί πουθενά. Εμείς δώσαμε ένα σκασμό λεφτά για να μεταφράσουμε τα πάντα, αλλά μέχρι στιγμής χρησιμοποιήσαμε μόνο τα πιστοποιητικά γέννησης των παιδιών (και τα δικά μας νομίζω), τα οποία μάλιστα τα δίνεις απλή φωτοτυπία και σε κάποιες περιπτώσεις σου τα γυρίζουν και πίσω.

Οπότε θα σου έλεγα να μεταφράσεις πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης (αυτό ίσως χρειαστεί γιατί εμείς δεν έχουμε το ίδιο επίθετο με τον άντρα μας, ενώ εδώ το έχουν, οπότε αν χρειαστεί κάπου να δείξεις ότι είστε παντρεμένοι θα το χρειαστείς), πτυχίο και ίσως πιστοποιητικό γέννησης. Αν στο μεταξύ σου χρειαστεί και τίποτα άλλο, το κάνεις αργότερα.

Για τη μεταφορική θα σου στείλω με π.μ. το όνομα του μεταφορέα που χρησιμοποιήσαμε εμείς.

Καλή σας επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης δεν μας έχει ζητηθεί απο πουθενά, ούτε καν όταν πήγαμε να δηλώσουμε τη γέννηση του μικρού γιου στο register office. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποια διαδικασία για την οποία να χρειάζεται αλλα το θεωρώ δύσκολο, καθώς εδώ δεν έχουν αντίστοιχο πιστοποιητικό.

Προσωπικα δεν μου ζητήθηκε ούτε το πιστοποιητικό γέννησης μου, ούτε του άντρα μου, παρότι και οι δυο δουλεύουμε σε πιστωτικά ιδρύματα και έγινε και στους δυο μας έλεγχος ποινικού μητρώου καθώς και άλλοι ενδελεχεις έλεγχοι (fraud, financial crime etc.) απο ένα watchdog του οποίου το όνομα αυτή τη στιγμή μου διαφευγει. Μέχρι στιγμής δώσαμε μόνο το πιστοποιητικό γέννησης του μεγάλου γιου για το child benefit και για τις δωρεάν ώρες τις οποίες δικαιούται σε nursery, το οποίο δέχτηκαν και στις δυο περιπτώσεις αμεταφραστο (ο μεγάλος γεννήθηκε Ελλάδα) και το οποίο επέστρεψαν μέσω ταχυδρομείου.

Δεν θέλω να σου πω μην μεταφράσεις τίποτα, γιατί δεν ξέρω αν υπάρχουν διαδικασίες που μπορεί τα πιστοποιητικά να σου χρειαστούν και απλά να μη μας έχουν τύχει μέχρι στιγμής. Απλά θέλω να σου πω μην αγχωθεις αν δεν προλαβεις και μη δώσεις ένα σωρό λεφτά για επίσημες μεταφράσεις που μπορεί να μη χρειαστείς.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει ενάμιση μήνα που έκανα τα χαρτιά για το ποινικό μητρώο και μου ζήτησαν πιστοποιητικό γεννήσεως. Είναι σε ποιον θα πέσεις μάλλον ξέρω γω. Ίσως παίζει ρόλο και η θέση δεδομένου οτι είναι επάγγελμα που έχει να κάνει με παιδιά κτλ. Απότι κατάλαβα είναι δύο ειδών οι έλεγχοι. Ένας κάπως επιφανειακός να το θέσω κι ένας πιο ενδελεχής που κάνει και περισσότερο καιρό να βγει. Εμένα μου έκαναν το 2ο και έκανε ένα μήνα να έρθει το χαρτί.

Πάντως όσο περισσότερα αποδεικτικά έχεις τόσο λιγότερο άγχος έχεις γιατί πολλές φορές πέφτεις σε υπάλληλο που είτε δεν έχει ιδέα είτε δεν έχει όρεξη να ασχοληθεί.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει ενάμιση μήνα που έκανα τα χαρτιά για το ποινικό μητρώο και μου ζήτησαν πιστοποιητικό γεννήσεως. Είναι σε ποιον θα πέσεις μάλλον ξέρω γω. Ίσως παίζει ρόλο και η θέση δεδομένου οτι είναι επάγγελμα που έχει να κάνει με παιδιά κτλ. Απότι κατάλαβα είναι δύο ειδών οι έλεγχοι. Ένας κάπως επιφανειακός να το θέσω κι ένας πιο ενδελεχής που κάνει και περισσότερο καιρό να βγει. Εμένα μου έκαναν το 2ο και έκανε ένα μήνα να έρθει το χαρτί.

Πάντως όσο περισσότερα αποδεικτικά έχεις τόσο λιγότερο άγχος έχεις γιατί πολλές φορές πέφτεις σε υπάλληλο που είτε δεν έχει ιδέα είτε δεν έχει όρεξη να ασχοληθεί.

μονη σου εκανες αιτηση για DBS? Αυτη κανονικα την κανει ο εργοδοτης, εκτος και εισαι self employed (e.g. childminder). Αν πας να δουλεψεις οπουδηποτε δε θα το δεχτουν και θα κανουν δικη τους. Το συστημα ειναι διαφορετικο και χρειαζεσαι ξεχωριστο ελεγχο για καθε establishment οπου δουλευεις ή παρεχεις εθελοντικες υπηρεσιες, ακομα και αν ειναι συγχρονως.

Παντως εγω οταν εκανα λιγο καιρο στο σχολειο μου το εβγαλε το σχολειο σε δυο μερες χωρις πιστοποιητικο γεννησης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...