Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια από ποιο μήνα και μετά σας αφήνει ο γιατρός να βάφετε νύχια; Εμένα μου έχει απαγορέψει τα μαλλιά αλλά τα νύχια μου έχει πει από την αρχή ότι μπορώ να τα βάφω. Εγω βέβαια φοβάμαι και δεν τα έχω βάψει έως τώρα αλλά τώρα που ανοίγει ο καιρός έλεγα μήπως φτιάξω λίγο τα ποδαράκια. Πήρα και μανό από το φαρμακείο για να μην έχει πολλά χημικά (λέμε τώρα..)

Cafe για μαμάδες Μαίου 2012!!!


ksdesign

Recommended Posts

Καλημέρα!

Λία μου, κι εγώ στεναχωριέμαι κοριτσάκι μου για το γιαβρί σου το όμορφο! Τόσο πολύ ζορίζεται που του γυρνάνε τα ματάκια και βγαίνει το γαλατάκι από τη μύτη; :cry: Αχ, η ψυχούλα μου! Πιάστηκε η καρδιά μου διαβάζοντας το μήνυμα σου! Τόσες πολλές ώρες παιδεύεται το καημενούλι;;;; :cry: Ναι, ρε γμτ, με το θηλασμό λένε πως το περνάνε πιο ήπια και καθόλου το ζόρι συτό.... Βέβαια τα αγοράκια λένε πως δυσκολεύονται περισσότερο, αλλά τόσο πολύ; Αχ, τι να πω! Ελπίζω τώρα που μπήκατε στον τρίτο μήνα να αρχίσουν να υποχωρούν τα παλιοπονάκια! Ντεπονάκι δεν του δίνεις όταν τον πιάνει τόσες ώρες για να ηρεμεί;

Για το εμβόλιο μην ανησυχείς, θα κλάψει εκείνη την ώρα και θα το ξεχάσει μετά από λίγο! Έχουν μνήμη χρυσόψαρου μας είπε η γιατρός μας σε αυτή την ηλικία! :tongue: Εσύ πως κατάλαβες οτι ο δικός σου εχει καλή μνήμη;;; Δεν πιστεύω να έχετε πρόβλημα. Θα τον πάρεις αγκαλίτσα και θα ηρεμήσει! Περιμένουμε νέα! :o

Δεν ξέρω γιατί είναι πιο νερουλά τα κακάκια, αλλά κι εμάς ακόμη είναι κάπως. Πρόσεχε μην συγκαεί, εμείς μάλλον γι αυτό την πάθαμε!

Τώρα όσον αφορά το ταξίδι, τέλος Αυγούστου δε θα είναι πολύ μικρούλης. Θα είναι καλά να ταξιδεύσετε. Τα πονάκια θα έχουν περάσει σίγουρα, οπότε μην αγχώνεσαι. Με τι θα ταξιδέψεις; Οικογενειακώς θα πάτε;


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλησπέρα κοριτσάκια!

Λιάκι δεν καλυτερεύουν τα πονάκια ακόμα ε, βρε το μικρούλι μας τι τραβάει!

Είπες ότι του γυρνάνε και τα ματάκια και τρόμαξα κι εγώ, από το ζόρι που του φέρνει ο εμετός μάλλον ε?

Στη μύτη και της δικιάς μου της ανεβαίνει ο εμετός καμιά φορά.

Η γλώσα μπορεί να γυρίσει τόσο εύκολα ρε συ?

Πάντως να ξεκουράζεσαι λέω εγώ γιατί δεν θα την παλέψεις, να κοιμάσαι κι εσύ δίπλα του μα αν ζοριστεί κάποια στιγμή θα τον ακούσεις και θα ξυπνήσεις κατευθείαν.

Για το θηλασμό δε νομίζω ότι βοηθάει τα πονάκια να περάσουν, απλά το στήθος δίνει παρηγοριά είχα καταλάβει εγώ όταν είχε κι ο Γιάννης τα δικά του, τα νανουρίζει κιόλας κάποιες φορές που δυσκολεύονται να κοιμηθούν, μέχρι εκεί όμως, άμα πονάει το παιδί δε νομίζω πώς κάνει τίποτα τρομερό.

Ντεπόν θα έλεγα κι εγώ να ρωτήσεις τη γιατρό μήπως του δίνεις κάποιες φορές για να ηρεμεί το παιδί να μην ταλαιπωρείται.

Το εμβόλιο ίσα ίσα αυτός που έχει συνηθίσει ο καημενούλης με τα πονάκια μην το φοβάσαι, λίγο αν κλάψει, μετά θα ηρεμήσει θα δεις.

Κι εγώ το άναψα το βράδυ το κλιματιστικό γιατί δεν μπορούσα να κοιμηθώ με τη ζέστη, ο Γιάννης τη βγάζει στην παραλία με τους παππούδες και δροσίζεται, εγώ κοιτάω να μην κάνω πολλές δουλειές τώρα με τον καύσωνα, πριν έρθουν τα πεθερικά θα κοιτάξω να συμμαζέψω το σπίτι, το άλλο Σαβ/κο έρχονται, παντρεύουμε τον αδερφό του Άρη τέλος του μήνα!

Κορμό έφτιαξες ελενίτσα? μμμμ! και έχω καιρό να κάνω!

Καλή βγήκε η τούρτα τελικά, έκανα και σχεδιάκι επάνω με χρωματισμένη σαντυγί, το νέμο το ψαράκι, θα την φτιάξω στα γενέθλια του Γιάννη το Σεπτέμβρη μάλλον σε πιο μεγάλο μέγεθος, εντάξει δεν είναι ίδια με του ζαχαροπλαστείου αλλά είναι πολύ πιο οικονομική και θα του την έχει φτιάξει η μαμά του!


RJbwp3.png

bAW5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς είμαστε με κλιματιστικό και το μεσημέρι, αλλά και το βράδυ! Δεν μπορούμε να κοιμηθούμε αλλιώς... Η παιδίατρος μας το επιτρέπει αρκει να μην χτυπάει πάνω στο μωρό εννοείται. Το βράδυ ανοίγουμε το κλιματιστικό της σαλοκουζίνας και αφήνουμε την πόρτα μας ανοιχτή λιγάκι κι έρχεται δροσούλα και σπάει η καούρα! :tongue: Έκανα και ρήμα! χεχε Τη μέρα πάλι της σαλοκουζίνας ανοίγουμε και έχω τη μπέμπα ή μέσα στο υπνοδωμάτιο ή μαζί μας σε σημείο που δν βαράει και ελαφρώς σκεπασμένη με σεντονάκι. Το κάνουμε αρκετές μέρες αυτό και μέχρι στιγμής δεν κρύωσε η ζουζούνα μου. Αφού το επιτρέπει και η γιατρός... :rolleyes:

Μπράβο για την τούρτα Σοφάκι! Καλά είπα εγώ...χρυσοχέρα! :P Δε μου λες, πότε ακριβώς έχει γενέθλια ο Γιαννάκης σου; Κι εγώ Σεπτέμβρη έχω τα γενέθλιά μου! Στις 8! :rolleyes:

Αυτό με τους κολικούς και το θηλασμό ξέρεις γιατί το λένε; Όταν το μωρό θηλάζει καταπίνει αρκετά λιγότερο αέρα σε σχέση με το μπιμπερό και αυτό βοηθάει να είναι ηπιότεροι οι κολικοί. Φαντάσου ένα μωρό να έχει πονάκια από τα εγκλωβισμένα αέρια και να καταπίνει και άλλα μπόλικα με το μπιμπερό... λογικό είναι να επιδεινώνεται η κατάσταση. Επίσης λένε οτι τα μωρά που θηλάζουν για τον ίδιο λόγο μπορεί να ρεύονται λιγότερο ή και καθόλου. (ασχέτως που η δικιά μου ρεύεται σα μεθύστακας! :tongue: )... Δεν ξέρω, έτσι έχω διαβάσει...

Με το καλό να αποκαταστήσετε τον κουνιάδο σου! ;) Σε σας θα μείνουν τα πεθερικά; Πόσες μέρες; :?


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

ήρθαμε και εμείς!

Σοφακι μου πόσο δίκιο είχες!

μάλλον είναι πολύ συνηθισμένος στον πόνο ο μικρούλης μου , ένα δευτερόλεπτο έκλαψε και μετά ξεχάστηκε...απίστευτο μου φάνηκε!

τώρα γυρίσαμε σπίτι στο κλιματιστικό και στη δροσούλα και κοιμάται το αστέρι μου...να δω μόνο μη μου κάνει πυρετο..

κατά τα άλλα πήγαμε 5200 γραμμάρια και 60 πόντους!είναι ψηλό το αγόρι μου..καλέ μέσα σε λίγες μέρες δεν του κάνουν τα φορμάκια:shock::shock::shock:

πολύ απότομο μου ήρθε!!!άντε τώρα πάλι ψώνια!

η γιατρός για τους κολικούς μου είπε υπομονή άλλον ένα μήνα...δεν μπορούμε να κάνουμε τιποτα το ιδιαίτερο..και το σιροπάκι που του δίνω δεν έχει αποτελέσματα οπότε...κουράγιο μάνα..


HDfQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ειδες, Λία μου; Κι εγώ σου το είπα οτι θα κλάψει μόνο για λίγο, όχι μόνο η Σοφία! :tongue: :tongue: :tongue: Αντε με το καλο και στα επομενα εμβολια για όλες μας! :rolleyes: Και η αναπτυξη του ειναι πολυ καλή παρά το ζόρι που τραβάει! Ποιο σιροπάκι του δίνεις; Το infacolic; Πάντως αυτό όντως δεν κάνει τίποτα! :mad:

Εμείς είμαστε καλά, τη ζυγίσαμε σήμερα και είμαστε 5300 ευτυχώς! Πήραμε 230 γρ. αυτη τη βδομάδα, μια χαρά δηλαδή παρά τις αντιξοότητες με το συγκαμα και το θηλασμό μετ' εμποδίων! Προχωράμε με αγωνία για την επόμενη μέτρηση!

Μολις έβαλα τα γεμιστα να ψήνονται και ανοιξα κλιματιστικό γιατί γίνεται φούρνος το σπίτι.... Η πεταλουδίτσα μου κοιμάται! ;)


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η δικιά μου παρακολουθεί τώρα στην κούνια το περιστρεφόμενο, της αρέσει και το χαζεύει λίγη ώρα, καμιά φορά αποκοιμιέται κιόλας!

Ελενίτσα στις 4 του Σεπτέμβρη τα έχει ο Γιάννης τα γενέθλια, κοντά είστε, παρθένος κι εσύ ε?

Και η δικιά μου κανονικά ρεψίματα κάνει! Θα καταπίνουν μάλλον λίγο αέρα κι αυτά, εφόσον τρώνει και γρήγορα οι δικές μας, άρα πιο λαίμαργα! Ο Γιάννης πάντως τις πιο πολλές φορές δε ρευότανε,αλλά καθότανε 20 λεπτά-μισή ώρα και έτρωγε.

Ευχαριστούμε για τις ευχές!

Εσείς έχετε αδέλφια ελεύθερα? αν ναι και στα δικά τους!

Ναι σε εμάς θα μείνουν εννοείται, άντε να μείνουν 1-2 μέρες και στον αδερφό του Άρη λέω εγώ να τον βοηθήσουν και με το γάμο. 2 βδομάδες θα μείνουν συνολικά.

Λιάκι μια χαρούλα με το εμβόλιο ε, μπράβο!

Ναι μωρέ, στιγμιαίο είναι το τσιμπιματάκι, το ξεχνάνε μετά!

Παχύνατε και ψηλώσατε πολύ καλέ!! 60 πόντους το θηρίο ε?


RJbwp3.png

bAW5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!!!!!!!!!!

Πήγαμε κι εμείς σήμερα στην παιδίατρο...κάναμε το εμβολιάκι μας....ήταν κύριος, ο ζουζούνος μου.......εύχομαι να μας "αποζημιώσει" σε σχέση με τον μεγάλο που έκλαιγε και τον άκουγε όλη η πολυκατοικία!!!!!!!!!!!! Λοιπόν ζυγιστήκαμε 5730 και ψηλώσαμε πολύ...πιάσαμε τα 60εκατοστά!!!!!!!!!!!!

...θα ξαναμπώ αργότερα για να πούμε περισσότερα!!!!!!!!!!!


an1cF250g410000NDN2fDkyMjQwMGRhfFhyaXN0YWtvIG1vdSwgc1wnYWdhcHcgcG9seSEhISE.gif

an1cMeS0g410000MDAwNzM4OGR8Mzk5MTQzMjJqZGF8TWlrcm91bGkgbW91LCBzXCdhZ2FwdyEhISA.gif

glitterfy3041429T805B81.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανουλίτσες!

χαθήκαμε καλέ!

επιτ'ελους πέρασε λίγο αυτή η παλιοζέστη και κλείσαμε το παλιοκλιματιστικό που δεν το χωνεύω καθόλου!Εδώ βέβαια χτυπήσαμε κατευθείαν τα 8 μποφόρ...χαλασμός γ΄νεται έξω!

κατα τα άλλα εμείς αυτές τις μέρες είμασταν λίιιιγο καλύτερα, είχαμε το πρώτο μας βράδυ εδώ και 2 μήνες χωρίς πονάκια μέχρι τις 6 το πρωί!!!

βέβαια από την επόμενη ημέρα επανήλθαν..αλλά τουλάχιστον πήρα μια ελπίδα ότι θα στρώσει κάποια στιγμή..

κατά τα άλλα κάναμε κάθε απόγευμα βολτίτσα ή με το μάρσιπο, ή με το καρότσι, βρήκα τρόπο να μη τον θηλάζω κάθε φορά που βγαίνουμε έξω...βγάζω 120 μλ γάλα και του δίνω με το μπουκάλι λίγο πριν φύγουμε...έτσι είμαι σιγουρη ότι είναι χορτάτος και όντως αντέχει 1μιση ώρα σίγουρα...

το πρόβλημα μου το μεγάλο είναι το κάθισμα του αυτοκινήτου....

δεν το θέλει βρε κορίτσια μου, τι να κάνω...γίνεται πόλεμος 8 στις 10 φορές που θα μπούμε στο αυτοκίνητο...και μιλάμε για σπαραχτικό κλάμα...του κόβεται η ανάσα και πνγεται...εγώ φυσικά παθαίνω πανικό κάθε φορά...και έτσι τελικά μας βγαίνει ξυνή η βόλτα και γυρίζω πολύ αγχωμένη και στενοχωρημένη...

Κατερινάκι, με τους γιούς σου, μεγαλώσατε και εσείς!φτου-φτου έχουμε ψηλά παλικάρια!

Ελένη μου, 230 γραμμάρια είναι πολύ καλά!πάρε και εσυ τα πάνω σου, μη το παρατάς, ίσως σε κουράζουν και οι αντλήσεις...εγώ μια την ημέρα κάνω και αυτό μόνο αν είναι να βγούμε...


HDfQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες και από μένα!

Κατερινα, μια χαρά το αντρακι σου! Λεβένταγας!! χεχε Πάντα τέτοια! :P

Λία μου, μπράβο που περάσατε μια νύχτα ηπιότερων συμπτωμάτων! Είναι σίγουρα η αρχή του τέλους των βρωμοκολικών ακόμη κι αν επανέρχονται οι ενοχλήσεις. Άρχισε η αντίστροφη μέτρηση, δεν μπορεί πια τόσο καιρό!

Τώρα το προβλημα με το καρεκλάκι ειναι οντως δυσκολο γιατι δεν κανει να τον εχεις αγκαλια μεσα στο αμαξι. Πρεπει να μαθει να καθεται για την δικη του ασφαλεια... Τι να πω... Τοσο κλάμα βρε παιδι μου; Ασχημα του εκατσε πολύ! Δεν ξερω τι μπορεις να κανεις πραγματικα! Ελπίζω να το συνηθισει καποια στιγμη, πώς θα ταξιδεψετε τελος Αυγουστου που ειχες πει;; :?

Τα νέα μας σχετικά με το θηλασμό δεν είναι καλά, κορίτσια μου! Μπορεί να πήρε το επιθυμητο βάρος, αυτό όμως έγινε με κόπο πολύ από μεριάς μου και από μεριάς της μπεμπας φυσικα! Εκει που ειχαμε στρωσει καπως και της εδινα πλεον και απο τα 2 στηθη μπας και χορταινει, προχθες μου εκανε τα ιδια και χειροτερα! Το ενα στηθος ουτε να το δει για 3 συνεχομενους θηλασμους! Με το που την εβαζα κοκκινιζε και εκλαιγε! Ουτε προσπαθεια να πιασει τη θηλη... Ε, δεν αντεξα! Ειπα τα παραταω, δεν ειναι κατασταση αυτη, ουτε υγιης θηλασμος! Και αυτη η ζεστη το κανει εντελως μαρτυριο και για τις 2 μας και αναθεμα πόσο τρωει! Τις 2 προηγουμενες βδομαδες ειχε παρει μονο απο 100 γραμμαρια περιπου. :? Το μωρο μου υποφερει, δεν τρωει ηρεμα και δεν τρωει και αρκετα! Μεσα στο σφιξιμο και στο ζορι της περισσοτερη ωρα. Μονο στη αρχη που τρεχει καλα ειναι ηρεμη και μετα αρχιζουμε τα παρατραγουδα! Πηρα την αποφαση να μην ξαναβαλω στο στηθος, δεν αντεχω. Ως εδω ηταν η υπομονη μου, δυστυχως. Βεβαια και η μικρη βρηκε την υγεια της ετσι; Να τα λεμε ολα!Να τη δειτε τι ηρεμα τρωει με το μπιμπερο! Ουτε κατα διάνυα να γκρινιάξει... Εμενα αυτη η εικονα της την ωρα που τρωει εστω με το μπουκαλι μου φτανει. Αντιθετως η συγχυση που εχει στο στηθος ειναι δυσκολο για μενα... Βγαζω το γαλα μου και της το δινω με μπιμπερο και οσες μερες κρατησει, δεν με πειραζει. Το μωρο μοτ δεν μπορει ανετα να φαει 120 ml! Που ειναι το ελαχιστο για τα κιλα της! Τι σημαινει αυτο; Οτι απο το στηθος ουδεποτε ετρωγε τοσο! Τωρα προσπαθω με το μπουκαλι να της δινω τοσο και πρηζεται! Τις πιο πολλες φορες τρωει 100 με 110. Δεν εχω πολυ γαλα βεβαια και με μια αντληση (2 στηθη) βγαζω μαξ 80 στο 2ωρο. Στο 5 ωρο εβγαλα χθες 130! :P Της καταψυξης ηδη τελειωνουν και δεν βγαζω αλλα τωρα. Εχω και τη σκονη και θα της δινω εναλλαξ σκονη και δικο μου οταν δεν φτανει πλεον μονο το δικο μου. Λια οι αντλησεις δε με κουραζουν περισσοτερο απο το θηλασμο... Ξερω και ποσο τρωει... Τα 110-120 την κρατανε 3ωρο μεχρι στιγμης. Ο δικος σου τρωει 120 καθε 1,5 ωρα;;; :shock:


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Eλενάκι μου, δεν πειράζει, μη το σκέφτεσαι, αφού βλέπεις την μπουμπού σου ευχαριστημένη κάνε σιγά σιγά αποθηλασμό, να ησυχάσετε και οι δύο!

πάντως γάλα φαίνεται πως έχεις αλλά μάλλον η μικρή σου δεν το βολεύεται το στήθος...

κοίτα να νιώθεις και εσύ και το μωρό καλά και μην ακούς κανέναν...εμπρός καλό μου συμπλήρωμαααααα!!!!!!!!

θα ξεκουράζεται και το μωράκι σου περισσότερο..

για τον δικό μου δεν ξέρω αν τρώει ΚΑΘΕ φορά 120 μλ γιατί με το στηθος δεν μπορώ να υπολογίσω, αλλά όταν βγαίνουμε και του δίνω το μπουκάλι περίπου 1μιση ώρα κρατάει η βόλτα μας αλλά μόλις γυρίσουμε σπίτι τον βάζω κατευθείαν στο στήθος για να ηρεμίσει από τον οδυρμό που κάνει στο αυτοκίνητο...οπότε δεν ξέρω αν όντως πεινάει ή όχι ακόμα...

εγώ του δίνω φαί για παρηγοριά, αλλιώς δεν ησυχάζει...

πραγματικά, δεν ξερω πως θα ταξιδέψω...θέλω πάρα πολύ να πάω στην Έδεσσα αλλά αν σε ένα μήνα δεν έχει αλλάξει η κατάσταση θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά...:cry::cry::cry:


HDfQp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια!

Δε μπήκα λίγες μέρες, ΠΣΚ πήγαμε σε τρεις γάμους-βαφτίσεις, είχαμε και 2 επισκέψεις σπίτι και δεν πρόλαβα να ηρεμήσω καθόλου! Πρέπει να βρω και φόρεμα για το γάμο του κουνιάδου μου, το άλλο Σάββατο είναι και δεν μου μένουν πολλές μέρες, αυτή τη βδομάδα θέλω να βρω γιατί την επόμενη θα έχω κόσμο σπίτι και τραπεζώματα μάλλον, ποιος τη χάρη μου!

Εχτές πήγα να ρίξω μια ματιά στα μαγαζιά αλλά είχε τόση ζέστη στην αγορά που η μικρή ενώ είναι ήσυχη συνήθως στη βόλτα με τίποτα δεν την πάλευε και φύγαμε, αύριο μάλλον θα ξαναπάω. Σήμερα δρόσισε λίγο κι εδώ.

Κατερινάκι μεγαλώσατε πολύ καλέ εσείς!

Ψηλός κι ο δικός σου άντρας!!

Λιάκι τι πράμα κι αυτό με το αυτοκίνητο να μην του αρέσει του μπόμπιρα, πιπίλα μου έχεις πει δεν παίζει να τον ηρεμήσει? ή δεν την πιάνει?

Πες του αν θέλει βολτούλες καλύτερα να είναι καλό παιδί!

Χαχα!

Τουλάχιστον έχει ηρεμήσει λίγο με τα πονάκια ε?

Άντε μακάρι να τελειώσει κι αυτό το βάσανο!

Ελενίτσα εσύ κοριτσάκι ξέρεις τι είναι καλύτερο για τη μπουμπού, αν τη βλέπεις πιο ήρεμη όταν τρώει με το μπουκάλι τότε εννοείται να το βγάζεις και να της το δίνεις παρά να νευριάζει και να αφήνει το ατήθος και να μην τρώει καθόλου. Μπορεί εξάλλου να κρατήσει και πολύ καιρό έτσι ο θηλασμός, εσύ όσο μπορείς να το προσπαθήσεις γιατί είναι κι αυτό λίγο μανίκι.


RJbwp3.png

bAW5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες!

Σοφάκι μου φαίνεται έχεις δουλειές με φούντες!από τη μια κούραση, αλλά από την άλλη ξεφεύγεις από το σπίτι βρε παιδί μου!

εγώ ούτε επισκέψεις έχω στο σπίτι ούτε έχω βγει με κανέναν άνθρωπο εκτός του μπέμπη και του συζύγου... θα γίνω ερημίτισσα...μα δεν έχω προλάβει να κάνω φίλους, και έτσι είμαι ολομόναχη...

γι αυτό θέλω να πάω στην έδεσσα...να ξελαμπικάρω λίγο..να δω αγαπημένα πρόσωπα και φυσικά να δείξω και το καμάρι μου!!!

θα μας πάει ο αδερφός μου γύρω στις 20 αυγούστου. που το κάνει ακόμα πιό δύσκολο γιατί θα μας πάρει πολλές ώρες και αν κλαίει συνέχεια το μωρό δεν ξέρω πως θα τα καταφέρει με την οδήγηση ο αδερφούλης...είναι λίγο ψυχοφθόρο..ο σύζυγος θα έρθει Σεπτέμβρη..

δυστυχώς πιπιλα ο μπεμπάκος δεν έχει πάρει...ακόμα το παλεύω και του δίνω με το ζόρι αλλά δεν τη θέλει...το κακο είναι ότι έχει αρχίσει και βάζει το χεράκι το στο στόμα...

καλή επιτυχία στην αναζήτηση φορέματος για το γάμο!στο γλέντι πως θα πας Σοφάκι?θα σου κρατήσει κανένας τα μωρά?


HDfQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια μου και απο μενα!

Σοφακι τρεχεις και δε φτανεις,ε;; Οπως ειπε και η Λια ειναι καλο γιατι ξεφευγεις λιγο απο την καθημερινοτητα! Καλη δυναμη και με τα πεθερικα που θα σου ερθουν τοσες μερες. Θα ειναι και αυτη μια βοηθεια ομως οπως και να το κανουμε!

Λία μου, ελπίζω μεχρι τοτε να συνηθισει ο μικρος το καθισματακι γιατι θα ειναι δυσκολο το ταξιδι διαφορετικα! Θα πας για αρκετες μερες δηλαδη,ε; Τι ωραια! Εμεις προς το τελος Σεπτεμβρη θα ανεβουμε να κανουμε και τι βαφτιση! :rolleyes: Δεν πιανει πιπιλα,ε; Χμμ... Αν επιανε θα τον βοηθουσε σιγουρα και στους κολικους! Τα ηρεμει πολυ τα μωρα, το βλεπω και στη δικια μου. Ξεδινει με την πιπιλα οταν εχει καποιο ζορι και οταν ειχε ενοχλησεις απο αερια και γκρινιαζε ήταν σωτηρια!

Εγω εχω πετρωσει λιγο απο τοτε που δε βαζω το μωρο στο στηθος αν και βαζω πολυ συχνα το θηλαστρο και βγαζω. Ισως επειδη το βαζω πολυ συχνα και στο δυνατο κατεβηκε πιο πολυ γαλα και μου πετρωσε... Εχω μπουχτισει να κανω κομπρεσες ζεστες και μασαζακι. Το ενα ειναι οκ το αλλο οχι ακομη... Θα δουμε! Ειναι και κοκκινο απο εξω, με βλεπω για μαστιτιδα! :shock: Σημερα το πρωι εβγαλα απο τα αλλο στηθος που μαλακωσε 130μλ με τη μια! Πρωτη φορα τοσο! Και παλι ομως δε βγαινει τοσο συχνα και δν εχω να ταιζω τη μπεμπα 120 στο 3ωρο με 4ωρο οποτε ειπα σημερα να της ξεκινησω και ξενο για συμπληρωμα... Δεν το ετρωγε με τιποτααα!!! Μολις καταλαβε αλλη γευση, παραξενευτηκε, δεν αρεστηκε και εβγαλε το μπιμπερο απο το στομα... Το ιδιο και αλλες 3-4 φορες που το δοκιμασα! Την εβαλα κακιν κακως στο αλλο το πονεμενο στηθος που δεν ειχα βγαλει ακομη με το θηλαστρο και εφαγε ενα 5 λεπτο και μετα ζορι και κλαμα κλασικα! Η παιδιατρος ειπε να την αφησω να πεινασει καλα για να το φαει.... Για να δουμε!!! :?


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου, μπήκα να σας γράψω ότι το στήθος μου είναι πλέον καλά! Το πέτρωμα έφυγε τελείως και γλίτωσα την αντιβίωση - μαστίτιδα. Η αλήθεια είναι ότι δύο μέρες το πρόσεξα πολύ, όλο με αυτό ασχολούμουν. Ζεστές κομπρέσες και μασάζ με λάδάκι πριν και κατά τις αντλήσεις. Αραίωσα λίγο τις αντλήσεις για να μην κατεβαίνει τόσο γάλα και κάνω πλέον κάθε 3 εως 5 ώρες. Τώρα το πόσο θα κρατήσει το γάλα είναι άλλο θέμα... :confused: Για την ώρα αυτό που βγάζω το δίνω στο μωράκι μου και μέχρι στιγμής μας φτάνει εκτός από δύο γεύματα το τελευταίο 24ωρο που της έδωσα συμπλήρωμα...και ναι, το ήπιε τελικά χθες το απόγευμα! :rolleyes: Πεινούσε περισσότερο μάλλον... Ήπιε και πριν λίγο το δεύτερο ξένο γεύμα και της ήρθε μια χαρά! Μέχρι στιγμής άλλαξαν τα κακάκια της, είναι πιο πηχτά και κάπως άλλο χρώμα. Δεν έκανε δυσκοίλια ευτυχώς, ούτε και εμετό πράγμα που σημαίνει ότι λογικά είναι καλό το γάλα και δεν της προκαλεί παρενέργειες. Ευτυχώς γιατί είναι ψυχοφθόρο και πολυέξοδο να ψάχνεις να βρεις ποιο γάλα ταιριάζει στο μωρό, έτσι ώστε να μην το πειράζει σε κάτι. Είναι βέβαια νωρίς και έχει φάει μόνο 2 γεύματα και όχι συνεχόμενα, αλλά ελπίζω να το έχει δεχτεί ο οργανισμός της. Αφού αναγκαστήκαμε να δώσουμε τελικά συμπλήρωμα, τουλάχιστον να μην την ενοχλεί! :rolleyes: Πάντως, μανούλες έχω ξεκουραστεί και ηρεμήσει πραγματικά! Δεν παλευόταν τα γεύματα στο στήθος τις περισσότερες φορές...

Από τα μπιμπερό που έχω πάρει, της αρέσουν πολύ αυτά της MAM. Ειναι πλαστικά, αλλά έχουν πολύ βολική θηλή. Είναι πλατιά και μεταξένια και μας βόλεψε τελεια! Το ίδιο και οι πιπίλες της ΜΑΜ. Έχουν πλατιά θηλή και της πιάνει πολύ πιο εύκολα από τις άλλες. Με τη μια που της αγόρασα αυτές και τις έμαθε, τις άλλες δεν τις έπιανε εύκολα. Τα μπιμπερό που έχω της ΜΑΜ είναι τα αντικολικ και είναι λίγο χοντροκομμένα με βιδωτο πατο και σημερα παρηγγειλα απο το ιντερνετ αλλα 2 πλαστικα με την ιδια ωραια θηλή, αλλά πιο μεγάλα και με νορμαλ πάτο. Είναι πολύ ωραία! Είναι αυτά: (δείτε τη θηλή τι καλή)

http://www.mambaby.com/gr//--//mam-baby-bottle-270-ml-573-26962-el.html

http://www.mambaby.com/gr//--//mam-baby-bottle-330-ml-1430-26962-el.html

Πήρα και αυτή την πιπίλα:

http://www.mambaby.com/gr///mam-perfect-607-11154-el.html

Σας αρέσουν; Δεν τα βρίσκω στα μαγαζιά.... Εντομεταξύ, λένε ότι τα πλαστικά μπιμπερό δν είναι καλά και να προτιμάμε τα γυάλινα, όμως πλέον που είναι σχεδόν όλα ΒΡΑ free είναι εξίσου καλά ποιοτικώς και πολύ πιο ελαφριά! Οπότε γιατί όχι;

Τα άλλα μπιμπερό που είχα πάρει και δεν την βολέυουν τόσο πολύ είναι της chicco τα γυάλινα τα καινούρια που είναι χωρίς σχέδια και λέγονται φυσική μέθοδος και είναι με βαλβίδα (μια μικρή τρυπούλα στις θηλές, ούτε φαίνεται) για τους κολικούς και αυτά. Δεν εφαρμόζουν όμως τόσο καλά στο στοματάκι της... Να αυτό είναι:

http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1110206&colID=1997&itmid=2974612#

Για να δούμε... Περιμένω με αγωνία να έρθουν! :P

Α! Τη ζυγίσαμε σήμερα και είναι 5540. Πήρε 240 αυτή τη βδομάδα. Μια χαρά δηλαδή. :P

Αυτά για τώρα!

Εσείς πώς είστε;; :cool:


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα!

Ελενίτσα μου ευτυχώς την γλίτωσες την μαστίτιδα...μπράβο, το μασαζάκι σωζει, και εμένα τώρα που άρχισε να κοιμάται παρισ΄΄οτερες ώρες τα βράδια ο μικρούλης, το στήθος μου πέτρωνε συνέχεια, και αντί να κοιμάμαι το βράδυ έκανα μασάζ και έβγαζα το γάλα με το χέρι ..ευτυχώς είναι αποτελεσματικό γιατί πονάει πολύ το άτιμο το πέτρωμα!

και είπιατε και το γαλατάκι σας!!!

μπράβο-μπράβο στην μπεμπούλα!!!

όλα καλά θα πάνε από εδώ και πέρα...θα μπορείς να την αφήνεις και στον μπαμπά της και θα βγαίνεις στα μαγαζιά για ψώνια!

κατάλαβα καλά?θα κάνετε τη βάφτιση τώρα τον Σεπτέμβρη???

μπράβο, πολύ καλά θα κάνεις, τώρα που ειναι μικρούλα και δεν καταλαβαίνει για να μη ταλαιπωρηθεί!πως θα την πείτε?Πως τα πας με τις προετοιμασίες?

Τα δικά μας νέα δεν είναι και τόσο καλά...πάνω που άρχισε να ηρεμεί το μωράκι μου από τυς κολικούς, άρχισαν τα ουλάκια του:shock::shock:

δεν το περίμενα κορίτσια...χθες όλη μέρα δάγκωνε τα χεράκια του, έτρχαν τα σάλια του και είχε κλάμα σαν να πονάει...πήρα την παιδίατρο με επιφύλαξη και της λέω , μα δεν είναι πολύ νωρίς για δόντια?

όχι, μου λεει συμβαινει σε πολά βρεφάκια από τόσο νωρίς:shock::shock:

ο καημενούλης μέχρι τις 12 το βράδυ που κοιμήθηκε έκλαιγε..

δεν το πιστεύω ότι το περνάμε και αυτό...πότε θα ηρεμήσει το καημένο το μωράκι μου?

άσε που κάπου διάβασα ότι οι ειδικοί λένε ότι οι πόνοι από τα δοντάκια των μωρών συγκρίνονται με τους πόνους της γέννας και έπαθα ΣΟΚ!

δε θέλω να το νιωσει αυτό ο μπεμπούλης μου....


HDfQp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...