Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Nima21 είπε:

      Και εγώ την Πέμπτη η πρώτη μου προσπαθεια! Εχεις τπτ συμπτωματα; Εγω σχεδον τπτ.. και παει να με παρει απο κατω , αλλα προσπαθώ να το μην το σκέφτομαι...κατι ψιλοπονακια περιοδου και λιγο πρησμενο στηθος..

      Καλή μας επιτυχία!! 😍

      Καλησπέρα κορίτσι μου.Μην ψάχνεις για σύμπτωματα.Τα συμπτώματα της περιόδου μοιάζουν με της εγκυμοσύνης.Ειναι τόσα πολλά τα φάρμακα που τα περισσότερα είναι από εκεί.Σου εύχομαι καλή επιτυχία 🙏❤️🙏

      • Καλή τύχη! 1

Cafe για μαμάδες Μαίου 2012!!!


ksdesign

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Πώς πάτε με τη ζέστη κοριτσάκια?

Η μπουμπού μου δεν καλοκοιμάται σήμερα και μάλλον φταίει αυτό!

Λιάκι έσκασε χαμόγελο ο μπόμπιρας?

Θα δεις από δω και πέρα που θα αρχίσει τα κατορθώματα τα διάφορα τι χαρά θα παίρνετε,όταν θα πιάσει για πρώτη φορά παιχνιδάκι στα χέρια του, όταν πει τα πρώτα του αγού και μαμ, όταν κάνει παλαμάκια, θα σας ξετρελαίνει με όσα μαθαίνει κάθε φορά!

Κάνατε μπανάκι κι εσείς, μπράβο!

Μόνο εμείς δεν πήγαμε ακόμα Ελενίτσα!

Κατερινάκι περαστικά στο Χρήστο!

Πάλι αρρωστούλης ε? Προσοχή όσο μπορέις με το μικρό. Όλα ρε γμτ τα τσιμπάνε στον παιδικό?

Έκανα κι εγώ χαρτιά μήπως τον πάρουν στον δημόσιο από Σεπτέμβρη να περνάει η ώρα του και να μην βαριέται σπίτι αλλά δεν βλέπω να τον παίρνουν γιατί εγώ δεν δουλεύω για να έχουμε μόρια.

Ελενίτσα εγώ στο μαξιλάρι τη θηλάζω και τη στηρίζω με το ένα μου χέρι, το άλλο το χρειάζομαι τις πιο πολλές φορές εξάλλου, ή θα κάνω αέρα γιατί ζεσταίνεται η μικρή ή όλο και κάτι θα ζητήσει ο Γιάννης, να του διαβάσω παραμύθι, να του βάλω ντιβιντί κ.α

Έχεις μεγάλο στήθος και το κρατάς για να μην την πνίγει?

Μαλάξεις δεν νομίζω πως χρειάζεται να κάνεις..

Εσυ δηλαδη κρατας μονο τη μπεμπα και καθολου το στηθος; Χμμμ....δυσκολο μου ακουγεται! Οχι, νορμαλ ειναι το στηθος μου. Το κραταω ομως για να μην της βγαινει απο το στομα! Ετσι εμαθε απο την αρχη και αν κανω πως το αφηνω αμεσως της βγαινει η ρογα... Δεν ξερω τι γινεται... κατι μαλλον δεν κανω καλα!

Λια και Κατερινα ουτε εσεις κρατατε το στηθος την ωρα του θηλασμου;;;

Μπάνιο δε με βλεπω να κανω εγω φετος... Εχουμε μακρια μας θαλασσα της προκοπης και ειναι ολοκληρη διαδικασία! Ασε που δε μου χωρανε τα μαγιω που ειχα και ντρεπομαι κιολας να βγω με τα παχη μου τα καλη μου! Μου εχουν μεινει 3 κιλα απο την εγκυμοσυνη, αλλα ειχα αλλα 5 επιπλεον το καλοκαιρι πριν μεινω εγκυος, το συνολο 8 να χασω για να ειμαι στα καλα μου... :?


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Καλησπέρα,...προσπαθώ να ανεβάσω μερικές φωτογραφίες μας. Νομίζω ότι το κατάφερα!!!

Να' το το ζουζουνάκι μου, το μικρούλικο, γαλανομάτικο μου...

(Για να δούμε θα του μείνουν και τούτου εδώ, τα γαλανά ματάκια, που έχω αδυναμία!!!)

post-27615-14825440829864_thumb.jpg

post-27615-14825440830196_thumb.jpg

post-27615-14825440830449_thumb.jpg

post-27615-14825440830668_thumb.jpg

post-27615-1482544083087_thumb.jpg


an1cF250g410000NDN2fDkyMjQwMGRhfFhyaXN0YWtvIG1vdSwgc1wnYWdhcHcgcG9seSEhISE.gif

an1cMeS0g410000MDAwNzM4OGR8Mzk5MTQzMjJqZGF8TWlrcm91bGkgbW91LCBzXCdhZ2FwdyEhISA.gif

glitterfy3041429T805B81.gif

Link to comment
Share on other sites

Εσυ δηλαδη κρατας μονο τη μπεμπα και καθολου το στηθος; Χμμμ....δυσκολο μου ακουγεται! Οχι, νορμαλ ειναι το στηθος μου. Το κραταω ομως για να μην της βγαινει απο το στομα! Ετσι εμαθε απο την αρχη και αν κανω πως το αφηνω αμεσως της βγαινει η ρογα... Δεν ξερω τι γινεται... κατι μαλλον δεν κανω καλα!

Λια και Κατερινα ουτε εσεις κρατατε το στηθος την ωρα του θηλασμου;;;

Μπάνιο δε με βλεπω να κανω εγω φετος... Εχουμε μακρια μας θαλασσα της προκοπης και ειναι ολοκληρη διαδικασία! Ασε που δε μου χωρανε τα μαγιω που ειχα και ντρεπομαι κιολας να βγω με τα παχη μου τα καλη μου! Μου εχουν μεινει 3 κιλα απο την εγκυμοσυνη, αλλα ειχα αλλα 5 επιπλεον το καλοκαιρι πριν μεινω εγκυος, το συνολο 8 να χασω για να ειμαι στα καλα μου... :?

Eλενίτσα μου και εγώ με το ένα χέρι θηλάζω τον μπεμπούλι, με το άλλο τρώω, πίνω νερό, καφέ, αλλάζω κανάλια...

αλλιώς δεν την πάλευα!!!

θα την κρατάς έτσι ώστε να ακουμπάει το κεφαλάκι της στο εσωτερικό του αγκωνα σου και όταν βλέπεις πως απομακρύνεται θα σπρώχνεις ελαφρά με τον αγκ΄ωνα το κεφαλάκι της προς το στήθος, αν δεν το πιάνει τότε θα την βοηθάς με το άλλο χέρι..μαλάξεις δεν υπάρχει λόγος να κάνεις, πλέον το γάλα τρέχει μόνο του;)

Κατερινιω κουκλί ο Γιωργάκης σου!!!πολύ φατσούλα!

αλήθεια πότε παιρνουν το μονιμο χρώμα τα ματακια τους???


HDfQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μανούλες έχω απορία...

που κοιμούνται τα βλαστάρια σας?

ο δικός μου μέχρι τώρα ήταν στο πορτ μπεμπέ δίπλα στο κρεβάτι μας, επείδη όμως μεγάλωσε σε ΄λίγο δεν θα χωράει και θα τον πάω στο δωμάτιό του στην κούνια.

η απορία μου είναι, που τον βάζω στην κούνια να κοιμάται?τέρμα επάνω?

και πως τον σκεπάζω χωρίς να κινδυνεύει να χαθει κάτω από το σεντόνι ή να ξεσκεπαστεί?

εδώ τώρα στο πόρτ μπεμπέ και όλο μετακινείται και ξεσκεπάζεται...

Την ημέρα τον βάζω στην κούνια για ύπνο ξεσκέπαστο για να συνηθίζει αλλά στο τέταρτο μου ξυπνάει, έχω την εντύπωση πως τρομάζει επειδή έχει πολύ χώρο τριγύρω...


HDfQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημεραα!

Λια μου, θα το δοκιμασω αυτο σε λιγακι που ειναι να την ταισω! Ελπιζω να το καταφερω!! :rolleyes: Οντως δεν παλευεται αλλο να εχω πιασμενα και τα 2 χερια! Σχεδον 2 μηνες το κανω τοσες φορες τη μερα!! :shock: Πρεπει να βρω αλλο συστημα και ελπιζω να με βολεψει αυτο που μου ειπες! Δεν ξερω κι εγω για τα ματακια τους... Θα το ψαξω στο ιντερνετ! Η δικια μου για την ωρα εχει γαλανα λιγο σκουρα, και τα δικα σας,ε;;; :tongue: :tongue: :tongue: Εγω εχω καστανα ανοιχτα και ο αντρας μου πρασινα, αρα ακυρο το γαλανο! Θα αλλαξει σιγουρα! :?

Κατερινακι!! Τι ζουζουνακος!! χιχιχι Πολυ καλουλης ειναι! Εκει που κανει φατσουλες στις 2 τελευταιες ειναι μεταξυ υπνου και ξυπνιου;;;; Κια η δικια μου τα κανει! :rolleyes:


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μανούλες έχω απορία...

που κοιμούνται τα βλαστάρια σας?

ο δικός μου μέχρι τώρα ήταν στο πορτ μπεμπέ δίπλα στο κρεβάτι μας, επείδη όμως μεγάλωσε σε ΄λίγο δεν θα χωράει και θα τον πάω στο δωμάτιό του στην κούνια.

η απορία μου είναι, που τον βάζω στην κούνια να κοιμάται?τέρμα επάνω?

και πως τον σκεπάζω χωρίς να κινδυνεύει να χαθει κάτω από το σεντόνι ή να ξεσκεπαστεί?

εδώ τώρα στο πόρτ μπεμπέ και όλο μετακινείται και ξεσκεπάζεται...

Την ημέρα τον βάζω στην κούνια για ύπνο ξεσκέπαστο για να συνηθίζει αλλά στο τέταρτο μου ξυπνάει, έχω την εντύπωση πως τρομάζει επειδή έχει πολύ χώρο τριγύρω...

Πολυ πιθανο μα ξυπναει λογω ανασφαλειας απο τον τεραστιο για εκεινον χωρο, αλλα μην ανησυχεις, ειναι θεμα χρονου σιγουρα να το συνηθισει. Οσο για το που θα τον κοιμιζεις πιστευω οτι στη μεση και λίγο προς τα πανω ειναι καλα. Σχετικα με το σκεπασμα ειναι ενα θεμα γιατι και η δικια μου ξεσκεπαζεται ειδικα οταν κλωτσαει απο τους κολικους. Θα του το βαζεις κατω απο τις μασχαλες οσο γινεται να "κουμπωνει" εκει κατω απο τα χερακια. Αργοτερα το φθινοπωρο εγω θα της βαζω υπνοσακο λεπτο και τον χειμωνα θα παρω εναν πιο χοντρο με χερια ποδια και θα τη βαζω εκει για να μην ξεσκεπαζεται καταχειμωνο και πουντιασει. Τωρα και να ξεσκεπαστει με αυτη τη ζεστη μην ανησυχεις...


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Α! Η δικια μου κοιμαται τη μερα στο πορτ μπεμπε στη σαλοκουζινα και το βραδυ στο υπνοδωματιο μαζι μας στο λικνο που εχει ροδακια και το εχω διπλα μου στο κρεβατι. Δεν μπορω να παω το λικνο με τιποτα ακομη στο παιδικο και να κοιμαται μονη της. Φοβαμαι... :?


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κατερινιώ κούκλος ο μικρός!

Μεγάλωσε πολύ ρε συ!

Έχετε και μαλλί μπόλικο! Και μάτι όλα τα λεφτά εννοείται!

Πώς είναι ο Χρήστος με τον πυρετό?

Ελενίτσα όπως στο λέει η Λία την ταίζω κι εγώ, προσπάθησε το έτσι καλύτερα για να μην ταλαιπωρείσαι κι εσύ!

Καλά για το σώμα μέχρι να επανέλθουμε θέλει λίγο χρόνο, στα κιλά εγώ έχω 5 αλλά δεν πολυφαίνονται, λίγο η κοιλιά να μαζέψει και η περιφέρεια και είμαι ευχαριστημένη.

Εμένα τώρα κοιμάται στο δωμάτιο της μόνη της, καλά δίπλα είναι και το δικό μου, μόλις ξυπνήσει πάω για έλεγχο ή για τάισμα.

Προς την πάνω μεριά της κούνιας την βάζω εγώ, σκέπασμα σχεδόν καθόλου γιατί έχουμε ζέστη, μόνο προς το ξημέρωμα της ρίχνω λίγο το σεντονάκι μέχρι τη μέση.

ίσως του πάρει λίγες μέρες να συνηθίσει την κούνια, τους φαίνεται λίγο παράξενο στην αρχή που έχει τόσο χώρο μάλλον.


RJbwp3.png

bAW5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα δύσκολο βράδυ εχθές κορίτσια..ζοριζόταν ο καημενούλης μου και από τις 2 μέχρι τις πέντε κάναμε βόλτες μέσα στο σπίτι...

Ελένη ξέχασα να σου πω όταν θηλάζεις να βάζεις ένα μαξιλάρι από αυτά που κοιμόμαστε φουσκωτό και σκληρό στα πόδια σου, για να στηρίζεις το χερι και το μωρό, θα σε διευκολύνει πάρα πολύ!

ελπίζω να το πέτυχες;););)

Σοφάκι και εμένα 5 κιλά μου έχουν μείνει αλλά δε μου χωράνε καθόλου τα ρούχα μου (τα είχα και μικροσκοπικά όλα:rolleyes:) και γενικά βλέπω τεραστια διαφορά στο σωμά μου κυρίως στην πλάτη και στη περιφέρεια..:|

ελπίζω σιγά σιγά να μαζέψω...


HDfQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Hello...

Λιάκι, δυσκολο παλι το βραδυ σας.... Πολυ τον ζοριζουν οι κολικοι τον δικο σου... Λενε πως στα αγορακια ειναι πιο επωδυνοι.... :cry: Υπομονη, κοριτσι μου! Θα αρχισουν να περνανε σε λιγο καιρο...

Εγώ τον δοκίμασα χθες αυτόν τον τρόπο θηλασμού και έτσι το συνεχίζω! Είναι όντως καλύτερα, καθομαι πιο άνετα σίγουρα και με βολεύει. Αν το συνηθισουμε κιολας με τον καιρό θα ειναι μια χαρα και για τις 2 μας! :rolleyes: Αλλωστε αυτος ηταν και ο τρόπος που ξεκινησα να τη θηλαζω με το που γεννηθηκε και μια νοσοκομα στο ΡΕΑ μου εδειξε τον αλλο τροπο σαν πιο σωστο για νεογεννητο και ετσι το συνηθισαμε. Τωρα ομως που ειναι σχεδον 5 κιλα ειναι τελειως αβολο και καιρος να το αλλαξω παλι... Αν και βεβαια παλι έχω μερικες φορες, οχι συνεχεια, και τα 2 χερια πιασμενα γιατι με το ενα εχω το μωρο και το αλλο ποτε ποτε "ξεβουλωνει" τη μυτουλα της μικρης! Ακουμπαει ωρες ωρες πανω στο βυζι και δεν αναπνεει οποτε παταω λιγο το στηθος για να αναπνευσει... Κουναει το κεφαλακι της και μια ανοιγει και μια κλεινει η μυτουλα μας... :rolleyes: Θα το βρουμε πού θα πάει... Οσο για το μαξιλαρι εγω βαζω ενα μικρο που εχω κατω απο τη μπεμπα και το χερι μου για να στηριζομαι και να μην κουλαθω, ουτε να ειναι και η μπεμπα χαμηλα.

Το αλλο που ηθελα να σας ρωτησω σχετικα με το θηλασμό: Σε πόση ωρα χορταίνουν τα μωρακια σας;; Βεβαια ξερω οτι αυτο εξαρταται απο το ποσο δυνατα ρουφανε γαλα και ποσο κατεβαινει, αλλα στο περιπου και αν υποθεσουμε οτι ρουφανει συνεχομενα, δηλαδη ανασα και γουλια, πόση ωρα τρωνε ετσι; Ρωταω γιατί η δικια μου μού κανει κατι περιεργα εδω και αρκετες μερες, οχι τωρα. Τρωει συνεχομενα γυρω στα 5-6 λεπτα χωρις να σταματαει σχεδον καθολου παρα μονο ελαχιστα δευτερα και μετα αρχιζει να ζοριζεται και ψιλοβγαζει τη θηλη. Την ανασηκωνω λιγο και ρευεται. Μετα που την ξαναβαζω να συνεχισει το φαγητο ή θα φαει λίγο ή και καθολου αλλο κανοντας κατι σπαστικα! Κουναει το κεφαλι δεξια αριστερα, κουναει τα ποδια και δειχνει μια νευρικοτητα. Δεν ειναι οτι δεν μπορει να πιασει τη θηλη. Την πιανει κανει πως πιπιλιζει, ρουφαει και λιγο και τη βγαζει και αρχιζει τα κουλα! Μετα παει να την ξαναπιασει και παλι τα ιδια με αποτελεσμα οπως σας ειπα, μετα το ρεψιμο (που γινεται σχεδον παντα στο 5λεπτο) αλλες φορες να τρωει λιγο ακομη και αλλες καθολου γατι εν τελει κλαιει και τη σηκωνω! Αραγε να χορταινει στα 5-6 λεπτα;; Τι να παθαινει ρε γμτ.... Καποιες φορες εκεινη την ωρα κανει και κακα, αλλες αεριζεται....υπαρχει ενα ζορι γενικα!

Σοφακι, την κοιμίζεις ήδη μόνη της,ε; Πώς φαίνεται η δευτερομανούλα!!! Εμείς ειμαστε ψαρωμενες ακομη! Ειδικα εγω πολυ φοβαμαι να τη βαλω μονη ασε που και πρακτικα δε γινεται με τιποτα γιατι μετα τα γευματα της νυχτας τη βαζω στο λικνο και νανουριζεται με την πιπιλα. Ελα ομως που αρκετες φορες μεχρι να κοιμηθει βαθια της πεφτει η πιπιλα και ξυπναει και γκρινιαζει και τη ζηταει! Με φανταζεσαι να σηκωνομαι καθε 2-3 λεπτα να τρεχω να της βαζω την πιπιλα; Θα κλαταρω στο πρωτο βραδυ! Ενω ετσι που την εχω διπλα μου σηκωνομαι στο κρεβατι καθιστη και της την βαζω... Τωρα θα μου πεις στο 6μηνο που σκοπεύω να την παω στο δωματιο της δεν θα πεφτει η πιπιλα; Δεν ξερω τι θα γινει... Εως τοτε βλεπουμε...


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Mανουλίτσες sos!!!

ο μικρός μου εδώ και 2 μερες συνέχεια ΄στραβοκαταπ΄΄ινει και πνίγεται...

όταν λέμε πνίγεται του κόβεται η αναπνοή και τον ταρακουνάω για να πάρει ανάσα...περιττό να σας πω ότι παθαίνω απανωτά εγκεφαλικά μέχρι να τον δω να αναπνέει...

το παθαίνουν γενικά αυτό τα μωράκια ή πρέπει να πάρω την παιδίατρο να της το πω?

φοβάμαι πάρα πολυ...


HDfQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Mανουλίτσες sos!!!

ο μικρός μου εδώ και 2 μερες συνέχεια ΄στραβοκαταπ΄΄ινει και πνίγεται...

όταν λέμε πνίγεται του κόβεται η αναπνοή και τον ταρακουνάω για να πάρει ανάσα...περιττό να σας πω ότι παθαίνω απανωτά εγκεφαλικά μέχρι να τον δω να αναπνέει...

το παθαίνουν γενικά αυτό τα μωράκια ή πρέπει να πάρω την παιδίατρο να της το πω?

φοβάμαι πάρα πολυ...

Λιακι μου κι εμενα το παθαινε πιο μικρουλα και ακομη και τωρα μερικες φορες αν στραβοκαταπιει και σε νιωθω! Πρεπει να σας το ειχα πει κιολας γιατι κι εγω φοβομουν παρα πολυ καθε φορα που ηταν να φαει μη μου πνιγει παλι! Καλα την πρωτη φορα που το επαθε....ημουν και μονη, ηταν και βραδυ!!!!! Εχω παθει πολλα εγκεφαλικα κι εγω! Να μην τον ταρακουνας. Να εισαι ψυχραιμη γιατι εκεινη την ωρα νιωθει τον πανικο σου και στρεσαρεται περισσοτερο. Ηρεμες κινησεις!! Η παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο και να τον βαζεις μπρουμυτα στα ποδια σου και το κεφαλακι του να κρεμεται. Τον χτυπας δυνατουτσικα στην πλατη κι επανερχεται. Αν, λεω αν, δεν παρει ανασα σε ευλογο χρονικο διαστημα με αυτον τον τροπο και μελανιασει τοτε τον πιανεις απο τους αστραγαλους και τον κρεμας αναποδα! Ναι, αναποδα! Η γιατρος μας μάς το εδειξε με την μπεμπα. Την κρεμασε και δεν ειχε αναγκη μη φρικαρεις! Ουτε εκλαψε καν..


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το παθαινε οταν την επαιρνε υπνος πανω στο θηλασμο και μαζευοταν πολυ γαλα στο στομα χωρις να καταπινει και καταπνιγονταν! Αλλα και τωρα ακομη, χθες π.χ. παλι μου πνιγηκε γιατι την ειχα λιγο πιο ξαπλωτη απο τις αλλες φορες και επαθε αυτο ακριβως που λες. Δεν αναπνεει, κοκκινιζει και γουρλωνει και παει να μελανιασει και εγω παθαινω ταρακουλο!! Αυτο που σου ειπα κανε. Με το που πνιγει μη χασεις χρονο, γυρνα τον μπρουμυτα στα γονατα σου και χτυπα δυνατα την πλατη. Το κεφαλι του να κρεμεται και να κοιταει προς το πατωμα, μην ακουμπαει στα ποδια σου. Η γιατρος μου ειπε να μην ανησυχω γιατι με το γαλα που ειναι υγρη τροφη ειναι ευκολο να ξεπνιγει. Αργοτερα με τις στερεες τροφες ειναι πιο επικινδυνο το πνιξιμο... :?


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Με το χρώμα των ματιών, λένε ότι τα πιο πολλά μωράκια γεννιούνται με ανοιχτόχρωμα ματάκια...και σταθεροποιείται μετά το εξάμηνο...ή άν θηλάζεις, μετά που σταματάς τον θηλασμό...(και αρκεί να έχεις κλείσει εξάμηνο...). Ο Γιώργος μου έχει το ίδιο χρώμα μπλε σκούρο που είχε και ο Χρήστος...γενικά είναι μια κλωνοποίηση του Χρήστου...Του Χρήστου μου του έμειναν πάντος...και είναι γκρι-μπλε...(έχω εγώ γαλαζοπράσινα...) για να δούμε και του μικρούλη, τι θα γίνουν.... Η μεγάλη πλάκα είναι ότι ο άντρας μου φοράει φακούς επαφής...και κάποια στιγμή του έβαλα την ιδέα να βάλει χρωματιστούς (η οποία ιδέα του άρεσε - και την καθιέρωσε)...και έχει πάρει ένα χρώμα που του ταιριάζει καταπληκτικά...κανείς δεν καταλαβαίνει ότι είναι φακοί επαφής....οπότε όλοι βλέπουν τα παιδάκια μας και μας λένε..."ε, βέβαια η μαμά γαλαζοπράσινα, ο μπαμπάς γκριζογάλανα...ε, από που θα πάρουν τα παιδιά....!!!" ή λένε στον άντρα μου για το χρώμα ματιών του Χρήστου, ότι είναι ίδια με τα δικά του και ότι πήρε από αυτόν το παιδί...και λέει εκείνος..."Μπά, από την μαμά του πήρε...(και κοιταζόμαστε εμείς και γελάμε....πολύ πλάκα...)

Ελένη στις φωτογραφίες που με ρωτάς...είναι έτσι όπως λες...μεταξύ ύπνου και ξύπνιου...και φαγωμένος...ευχαριστημένος...έχει πλάκα γιατί μόλις φάει, μετά ναρκώνεται, κλείνει τα ματάκια του και κοιμάται και γελαει ....πολύ πλάκα έχει!!!

Ως προς το που κοιμάται...στην αρχή για τον 1ο μήνα τον είχα στην κούνια του και μόνο...νύχτα μέρα...και δεν κουνιότανε καθόλου...τώρα έχει αρχίσει και καταλαβαίνει, θέλει παρέα...οπότε την ημέρα τον έχω στο καρότσι που το σέρνω δίπλα μου (για να τον ελέγχω και από τον μεγάλο μην του κάνει τίποτα...), ή στο ρηλάξ του αυτοκινήτου, που του αρέσει πολύ απ' ότι έχω καταλάβει. Και το βράδυ από τις 12 περίπου, που κοιμάται μέχρι τις 5 - 6 το πρωί που ξυπνά ξανά για να φάει, και ξανά μέχρι τις 9 - 10 το πρωί τον βάζω στο κρεββάτι του...στο δωμάτιο του. από την 1η ημέρα που ήρθε σπίτι μας. Απλά για καμιά 10αριά μέρες κοιμόμουν κι εγώ στο ίδιο δωμάτιο σ' ένα ράντσο δίπλα του...και ο Χρήστος στο διπλό κρεββάτι με τον μπαμπά....μετά μας ήρθε το κρεββάτι του Χρήστου που είχαμε παραγγείλει, και ευτυχώς ξεκόλλησε από το κρεββάτι μας, που μας είχε κολλήσει από 18 μηνών περίπου μέχρι τους 30. Οπότε τώρα στο ίδιο δωμάτιο κοιμούνται ο Χρήστος και το μωρό. Απλά έχω την ενδοεπικοινωνία στο κρεββατι του μωρού και το βλέπω και τους ακούω κιόλας είτε τον ένα είτε τον άλλο.

Με τα κιλά ευτυχώς, επειδή δεν είχα πάρει πολλά...γύρω στα 10 αν θυμάμαι καλά, τα έχω χάσει όλα, και δύο ακόμη....(έλα όμως που μου είχαν μείνει 8 από τον Χρήστο, που είχα πάρει 22) Τώρα συνολικά μου έχουν μείνει 6 από τον Χρήστο, αλλά κανονικά θα πρέπει να χάσω άλλα 5 - 6 για να είμαι ευχαριστημένη...τέλος πάντων....είδωμεν!!!!!

Ως προς το τάισμα, εγώ όπως έλεγε και η Ελένη, χρησιμοποιούσα και τα δύο χέρια, γιατί έχω μεγάλο στήθος...(πλούσια τα ελέη που λένε)...και τον έπνιγα τον κακομοίρη!!!!!!! Τώρα όμως τον έκοψα τον θηλασμό, γιατί είχα αρχίσει να μην έχω πολύ γάλα...και είχε αρχίσει να μου κάνει κολικούς...πράγμα που δεν είχε μέχρι τώρα καθόλου...ούτε ο μεγάλος μου είχε κάνει...και σκέφτηκα μήπως φταίω εγώ....μήπως τρώω κάτι που τον πειράζει, και όντως, μόλις τον έκοψα κορίτσια...το μωρό μου κοιμάται σαν πουλάκι...κιχ δεν βγάζει...Ως προς το ερώτημα σου Ελένη, με το πότε χορταίνουν τα μωράκια με τον θηλασμό..πάντα την είχα κι εγώ αυτήν την απορία...δεν ξέρω.. να σου πω...ίσως ξέρει η Σοφία...σαν πιο παλιά..και που έχει θηλάσει αρκετά...γιατί εγώ λίγο το έκανα το "σπόρ".

Ελένη με την πιπίλα, εγώ του κάνω ένα κολπάκι...του βάζω την λαστιχένια πιπίλα και μπροστά από αυτήν του τυλίγω ένα πετσετάκι, ή του βάζω ένα κουκλάκι και την κρατάει λίγο παραπάνω...δεν του πεύτει κατευθείαν...στέκεται λίγο...

Λιάκι, ο μικρός σου πολύ ζόρικος ε? Αχ, πόσο σε καταλαβαίνω...υπομονή κοπέλα μου...κάποια στιγμή θα τα κόψει όλα μαχαίρι και θα στρώσει...εμένα ο Χρήστος μου έκανε πολλά ξενύχτια...γιατί δεν κοιμόταν μέρα νύχτα...αλλά με το που έγινε 3 μηνών, έστρωσε μαχαίρι...μου το έλεγαν και δεν το πίστευα....ότι θα έστρωνε...(γενικά βέβαια λιγόυπνος πάντα μέχρι τώρα....αλλά σε νορμάλ πλαίσια...)

Λία στην κούνια που ρωτάς πως να τον βάλεις να κοιμάται..εγώ έχω κάνει το εξής...κατ' αρχήν του έχω βάλει κάτω από το στρώμα στην πάνω μεριά του κρεββατιού ενα μαξιλάρι, και έχει κλίση το στρώμα...έτσι αποφεύγεις τις παλινδρομήσεις και γενικά τους πολλούς εμετούς...μετά από πάνω του έχω πάρει το μαξιλαράκι (λεγόμενο σφινάκι) που τον ακουμπάω εκεί ανάμεσα και νιώθεί λίγο μαζεμένα...δεν είναι χύμα σε όλο το κρεββατάκι...βέβαια κάθε πρωί μέχρι να τον ακούσω και να σηκωθώ....δεν το κρατάει ούτε σφινάκι ούτε τίποτα....έχει βγει, κι έχει φύγει...!!! τώρα τον έχω ξεσκέπαστο...και μέρα νύχτα με ένα ζιπουνάκι με μανικάκι....και άν νιώθω ότι κάνει λίγη ψύχρα, του ρίχνω ένα σεντονάκι, ή του βάζω και καμιά καλτσούλα αν δω κρύα τα πατουσάκια του...στην συνέχεια όταν ψυχραίνει ο καιρός τον ντύνω λίγο πιο βαριά..και ξεσκέπαστο πάλι, ή με κάτι πολύ ελαφρύ σκεπασμένο...και όταν χειμωνιάσει, θα τον βάλω στον υπνόσακο...είναι το καλύτερο και ασφαλέστερο νομίζω που μπορείς να του κάνεις....

Τώρα με τον Χρήστο μου, εγώ πάλι έχω ένα θέμα...γενικά αυτό το παιδί έχει μεγάλη ευαισθησία στο αναπνευστικό του....τον έχω πάλι άρρωστο αυτήν την εβδομάδα με πυρετό...ευτυχώς σήμερα 4η μέρα έκανε μόνο ψιλο-δέκατα...αλλά βήχει πολύ...έχει φλέμα, και τον έστειλα με τον αντρα μου στην παιδίατρο γιατί φοβήθηκα μην μου κάνει καμιά πνευμονία...(του κάναμε ακτινογραφία θώρακος, του κάναμε και γενικές εξετάσεις αίματος). Η ακτιν/φία έδειξε πολλά ακροαστικά και φλέμα...και οι γενικές ανεβασμένα πολύ τα λευκά και τα μονοπύρινα...συνεπώς έχουμε φλεγμονή - λοίμωξη του αναπνευστικού και στο παρα πέντε έτοιμος για πνευμονία... Οπότε μου λέει η παιδίατρος, για καμιά 10αριά μέρες κομένες βόλτες, και ο παιδικός, τα κεφάλια μέσα, για να μην κουράζεται και ιδρώνει και βήχει...Κάνουμε 2 διαφορετικές μάσκες πρωί - μεσημέρι - βράδυ, πίνουμε αντιβίωση, και βάζουμε κι ένα σκονάκι στο φαί μας...κατά τ' αλλα μια χαρά ...τι να σας πω!!!!!!! Γι'αυτό χάνομαι κατά καιρούς...

Αυτά...........για την ώρα...σας καληνυχτώ!!!!!!!!!!!!!!!


an1cF250g410000NDN2fDkyMjQwMGRhfFhyaXN0YWtvIG1vdSwgc1wnYWdhcHcgcG9seSEhISE.gif

an1cMeS0g410000MDAwNzM4OGR8Mzk5MTQzMjJqZGF8TWlrcm91bGkgbW91LCBzXCdhZ2FwdyEhISA.gif

glitterfy3041429T805B81.gif

Link to comment
Share on other sites

Αχ, Κατερινα!!! Πολύ στεναχωρέθηκα για τα ζόρια του Χρηστάκου! Λίγο πριν την πνευμονία ειναι το πουλακι μου;; Ππω, προσεξε τον πολυυ!!! Κανε κι εσυ υπομονη και κρατησε τον 10 μερες να περασει ο κινδυνος! Ειναι πολυ ευαισθητούλης..... Περαστικά σας και προσοχή!

Τι γέλιο με τους φακούς επαφής!!! χαχαχαχαχ! Φαντάζομαι γέλια που κάνετε με τον αντρα σου όποτε σας λένε έτσι οι γνωστοί!!! Πάντως όντως ματαααααρες ο Χρηστάρας σου!!! Φτου φτου! Ε, ρε γαμπρό που χάνουμε λόγω απόστασης....... Αλλά και τέλεια πεθερούλα βεβαίως βεβαίως!!!! :P :p :P Να μην αδικώ όμως και τον παίδαρο της Σοφίας μας Επίσης κουκλάκι είναι ο Γιαννάκης μας!! Αχ, πολυ γλύκας! Είστε και οι δύο κελεπούρια πεθερές και γιοί καλέ!! :D Τι βγάζει αυτή η Κρήτη η λεβεντογέννα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ;)

Χμμμ...κι εσύ στο δωμάτιό τους τον κοιμίζεις,ε; :rolleyes: Για να δούμε εμείς πότε θα τα αποχωριστούμε... Πάντως εμείς έχουμε και αυτό με την πιπίλα που έγραψα χθες οπότε για την ώρα δεν το σκεφτόμαστε καν!! Καλα δεν το κανει ολο το βραδυ. Συνηθως εχει την πιπιλα μεχρι να κοιμηθει βαθια και μετα τη φτύνει χωρίς να την αναζητάει. Μερικές φορές όμως που δεν κοιμάται βαθιά είτε λόγω ενοχλήσεων, είτε χωρίς λόγο της φεύγει και γκρινιάζει μέχρι να την πάρει πάλι. Καποιες φορες εχει πλάκα γιατι πάω τυχαία να τη δω και τη βλέπω να προσπαθεί να την ξαναπιάσει ενώ βρίσκεται κοντά στο πηγούνι της και βγάζει όλη τη γλωσσίτσα και πάλευει αλλα δύσκολο να τα καταφέρει μόνη της! Πρεπει να ειναι πολύ κοντά για την ξαναρουφήξει! :tongue: Αλλα και με αυτο το κολπο που λες με το κουκλακι παλι καποιες φορες θα της φευγει και θα τρεχω... :?

Εγω από το σφινακι εχω βγαλει το μικρο τριγωνακι και κρατησα μονο το μεγαλο πισω στην πλατη της. Την ενιωθα σφιγμενη εκει μεσα, δεν ξερω και ειδικα με αυτη τη ζεστη... Ασε που ζοριζομουν να τη σηκωσω απο εκει μεσα! Δεν μπορουσα να την πιασω καλα... :shock: Και οσο βαραινει... Σχεδον 5 κιλα ειμαστε! :rolleyes:

Κατα τα άλλα εμεις εχουμε τα αερια μας πρωι και βραδυ, εχουμε εκεινο το ζορι στο φαγητο και τρωμε με διαλειμματα (τωρα το ποσο τρωει ειναι αγνωστο και μαλλον χλωμο, θα σας πω γιατι..), αλλά ευτυχως κοιμάται καλά τη μέρα και τη νυχτα.. Που λέτε πριν λίγο την ταισα οπως παντα και εφαγε κλασικα με καποια δυσκολια. Εφαγε 7-8 λεπτά καθαρα μονο απο το ενα στηθος (ετσι κανω) και ειπα να βγαλω το υπολοιπο γαλα με το θηλαστρο μην παθω καμια μαστιτιδα τωρα που δεν τρωει αρκετα... Βαζω λοιπον να βγαλω, στο τερμα το θηλαστρο, φουλ ρουφηγμα δηλαδη και περιμενω....περιμενω....και σχεδον ΤΙΠΟΤΑ! Κοριτσια ουτε 10 ml! Σοκ! :shock: Πρωτη φορα το βλεπω αυτο! Εχω ξαναβγαλει μετα απο φαγητο της και εβγαζε αυτο το στηθος 30 -40 σιγουρα. (Το αλλο ειναι το πιο γερο μου απο παντα)... Το μωρο εφαγε παντως την ακουγα οτι καταπινε, τωρα το ποσο ειπαμε δεν το ξερω... Που πηγε ρε κοριτσια το γαλα οεο;;;; Ειπα κι εγω να το βγαλω μην πετρωσει τρομαρα μου! :shock: Θα κανω το ιδιο και απο το αλλο στηθος μολις φαει η μπεμπα να δω τι θα μεινει..... :| Θα ξαναβγαλω και απο το ιδιο αργοτερα να διαπιστωσω αν ετυχε, αν εφαγε πολυ το μωρο και τελειωσε (το αποκλειω βασικα..).


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...