Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Nima21 είπε:

      Και εγώ την Πέμπτη η πρώτη μου προσπαθεια! Εχεις τπτ συμπτωματα; Εγω σχεδον τπτ.. και παει να με παρει απο κατω , αλλα προσπαθώ να το μην το σκέφτομαι...κατι ψιλοπονακια περιοδου και λιγο πρησμενο στηθος..

      Καλή μας επιτυχία!! 😍

      Καλησπέρα κορίτσι μου.Μην ψάχνεις για σύμπτωματα.Τα συμπτώματα της περιόδου μοιάζουν με της εγκυμοσύνης.Ειναι τόσα πολλά τα φάρμακα που τα περισσότερα είναι από εκεί.Σου εύχομαι καλή επιτυχία 🙏❤️🙏

Cafe για μαμάδες Μαίου 2012!!!


ksdesign

Recommended Posts

Μανούλες καλημέρα!

Ελενίτσα μου περαστικά στο ποπουδάκι σας!από ότι κατάλαβα δεν την πονάει, απλά έχει κοκκινίλα?ελπίζω να κάνει δουλειά η κρέμα, όντως τα δερματάκια είναι διαφορετικά από μωρό σε μωρό...

Κατερινάκι ...περαστικά και σε σένα ...για το επίδομα μιλάω;)άστα να πάνε , τα έχουν κάνει σαν τα μούτρα τους...και εγώ είναι να πάρω 600 ευρώ επίδομα αλλά θα αργήσει ..κάνει σχεδόν 2 χρόνια να μου έρθει:shock::shock::shock:οπότε μάλλον θα το χρησιμοποιήσω για το δεύτερο παιδί...χαχα!

Σοφάκι, όλο βόλτες είσαστε ..μπράβο ρε θηρίο με δυό παιδιά!Η μπεμπούλα σου πρέπει να είναι αγγελούδι!!!

Εμείς κορίτσια εχθές είχαμε άλλο παιδί...δεν τον αναγνώριζα τον μπεμπούλι μου...από το πρωί ήταν απίστευτα ήσυχος, όπου τον ακουμπούσα καθόταν και τον έπαιρνε και ο ύπνος...και όταν ήταν ξύπνιος μόνο παιχνίδια και γελάκια ήταν..αφού αποφασίσαμε και πήγαμε και για μπάνιο...

κοιμόταν στην παραλία ..κοιμόταν στο αυτοκίνητο:shock::shock::shock:αφού του έβαλα καμιά 10ριά φορές θερμόμετρο να σιγουρευτώ ότι είναι καλα...:D:D:D

τελικά τα ξημερώματα κατα τις 3 άρχισαν πάλι τα πονάκια και από τότε τώρα μόλις τον πήρε ο ύπνος...

αχ, κορίτσια είναι τόσο γλυκός όταν είναι καλά, η ψυχούλα μου πρέπει να πονάει πολύ και του χαλάει τόσο τα κέφια..


HDfQp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Ευχαριστούμε Λία μου, για τα περαστικά, κοριτσάκι μου! Πρέπει να την πονάει κι όλας σήμερα γιατί γκρινιάζει όταν την καθαρίζω εκεί και δεν κάθεται στον ώμο να ρευτει...μου κλαίει! Μάλλον έτσι όπως την πιάνω πιέζεται ή της βγαίνει γκρίνια από το ζόρι και δεν βολεύεται, δεν ξέρω... Αχ, της υπομονής είμαστε από χθες, αντε να δούμε! Ηταν ο φοβος μου το συγκαμα και ειχα πολυ το νου μου για να μην εχουμε αυτα που εχουμε τωρα. Αλλα προχθες το βραδυ κοιμηθηκε συνεχομενα 6 ώρες και κανει πριτσακια με νερουλα σκατουλια και εκανε και νωρις το πρωι παρα πολλα κακακια οποτε που να μην συγκαιγοταν.... Ελπιζω τουλαχιστον να περασει συντομα γιατι και το φαγητο της ειναι δυσκολο με αυτη την κατασταση... Ουφ!

Ηρεμησε ο καλουλης σου χθες,ε; Σιγουρα ποναει ο καημενος! :cry: Δεν μπορει να κλαιει τοσο πολυ και να γκρινιαζει χωρις λογο το μωρο! Να τον ανακουφιζεις εστω με ντεπονακι οταν παραγινεται το κακο! Να ηρεμει κι εκεινος λιγακι, δεν κανει να κλαιει συνεχεια...Καταπινει αερα και τα πονακια επιδεινώνονται!

Εγώ κορίτσια επίδομα δε θα πάρω, αλλά είχα την έκπτωση στο τρίκλινο στην κλινική.

Κατερίνα, όντως περαστικά για το επίδομα! Πολύ σπαστικό να περιμένεις μια ανάσα και να σου λένε εμμέσως πλην σαφώς ότι δεν πάιρνεις ΜΙΑ! :evil: Κακό χρόνο να έχουν! :evil:

Τέλοσπάντων, υγεία να έχουμε και να πάνε να πνιγούν οοολοι τους!


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Ελενίτσα περαστικά στη μικρούλα για το συγκαματάκι!

Να την πλένεις συχνά, μην της βάζεις μαντηλάκια καλύτερα τώρα, και άφηνε την χωρίς πάμπερς πάνω στο σελτεδάκι λίγη ώρα να παίρνει λίγο αέρα το πωπουδάκι, θα περάσει μην ανησυχείς!

Λιάκι μπράβο στο παιδί που ηρέμησε λιγάκι, μπορέι σιγά σιγά να αρχίσουν να περνάνε τα πονάκια, μακάρι! Να πηγαίνετε και τις βολτίτσες σας χωρίς άγχος!

Κατερινάκι στο Γιάννη το είχα πάρει το επίδομα τοκετού, 990 ευρώ ήταν τότε, τώρα το πήρε κατευθείαν το νοσοκομείο από το ΙΚΑ, δεν το παίρνεις ούτε στο νοσοκομείο να γεννήσεις δηλαδή! Τα έχουνε κάνει σαν τα μούτρα τους μωρέ τι να πεις!

Μπράβο που είναι καλύτερα ο Χρήστος με το βήχα και το κρύωμα, να κάνετε πολλά μπανάκια για να του φύγει τελείως!

Καλά ο παππούς τρελαμένος με τον εγγονό ε? χαχα!

Σήμερα πήγαμε κι εμείς γιατρό για εμβόλιο, λίγο έκλαψε η μπουμπού ευτυχώς, ζυγιστήκαμε κιόλας, 6.060 γρ. πήγε η μπουλούκα και 58 πόντους.

Θα της βάζω το τρία νούμερο στα μπεμπιλίνα σιγά σιγά, το δύο της είναι ίσα ίσα τώρα.

Μετά κάναμε και δουλίτσες με το καρότσι, πληρώσαμε λογαριασμούς, φτιάξαμε κάτι χαρτιά για τον παιδικό του Γιάννη, του πήραμε και πεδιλάκια, ευτυχώς ήταν καλό κορίτσι και δε γκρίνιαξε καθόλου κι ας είχε ζέστη το ψυχάκι μου μωρέ.


RJbwp3.png

bAW5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Πω πω κοριτσια μου χθες περασαμε πολυ δυσκολα! Η μικρή ηταν ολη μερα γκρινια και κλαμα μαλλον λογω του συγκαματος... Την ειχα σχεδον ολη μερα γυμνη και το παμπερς ανοιχτο απο κάτω της καθως κοιμοταν και σημερα θα κανω το ιδιο για να αεριζεται. Της βαζω και αυτη την κρεμα που μας ειπε η γιατρος και τουλαχιστον για την ωρα δεν χειροτερεψε απο χθες και ιιισως ειναι λιγο καλυτερα, αλλα θα δειξει! Και το βραδυ με το που εφυγε ο Τασος για τη δουλεια και ενω κοιμοταν, ξυπνησε και γκρινιαζε, τη σηκωσα και την εβαλα στο ριλαξ...με το που τη βαζω....αρχισε να τσιριζει τοσο που αν και τη σηκωσα αμεσως δε σταματουσε με ΤΙΠΟΤΑΑ!! Σου λέει εγώ θέλω αγκαλιά ή φαγητό ή δεν ξέρω εγώ τι και εσύ με βάζεις στο παλιοριλαξ;;; ) Την ξαπλωσα στον καναπε για να της βαλω παμπερς κακιν κακώς και να μπορεσω να την παρω αγκαλια καθοτι ηταν γυμνη (δεν τις αρεσει ανασκελα ειδικα οταν ειναι εκνευρισμενη) εε αυτο ηταν! Βρε τι σηκωθηκα και εκοβα βολτες σε διαφορες στασεις κρατωντας την...τι δοκιμασα να τη βαλω στο βυζι... τι πιπιλα να προσπαθω να της δωσω, τι ετσι..τι αλλιως...δε σταμαατουσε! Πρωτη φορα μου εκανε τετοιο πραγμα στο σπιτι (στην κλινικη το εκανε ακομη 1 φορα, αλλα εκει δν ημουν μονη...) και μου πνιγοταν απο το κλαμα και βραχνιασε και τιποτα αυτη! Ακαθεκτη! Να κλαιω και εγω απο τη στεναχωρια που την εβλεπα ετσι και απο τον πανικο μη μου παθει τιποτα απο το κλαμα (αληθεια κινδυνευουν απο το πολυ κλαμα; ). Κριση την επιασε για κακη μου τυχη και κουβαλησα τον αντρα μου απο τη δουλεια αρον αρον! Μεχρι να ερθει ειχε σταματησει και αφου εκλεγε συνεχομενα 10 λεπτα.... Την εβαλα ψηλα στο ώμο με πιπιλα και βολτα και της ηρθε και σταματησε...Κουραστηκε φαινεται... Φοβομουν να σταματησω να περπαταω μην αρχισει παλι! Ημουν και πτωμα επειδη ολη μερα ημουν στο ποδι και την καθαριζα απο τα πριτς πριτς που εβγαζε συνεχως (διαρροια εχει και συγκαηκε, δεν σας το ειπα) και κοντευα να πεσω κατω! Με τα πολλα ηρεμησε και ξαναπηγε ο αντρας μου στη δουλεια και εγω εκανα το σταυρο μου μην την ξαναπιασει ο οιστρος βραδιατικα! :shock: Ευτυχως κοιμοταν του καλου καιρου και εγω του κακου καιρου γιατι συνεχως την κοιταζα μην εβγαλε κακακια και επρεπε να την καθαρισω. Το βραδυ δεν εβγαλε ελπιζω να στρωνει..Ηταν μια εφιαλτικη εμπειρια.... :cry: Την επομενη φορα που θα την πιασει, θα ειμαι πιο ψυχραιμη και απο την αρχη βολτες, καθολου καθισμενη γιατι δεν της αρεσει.. Α, ρε ο,τι θελουν μας κανουν τα σκατουλια!

Σοφακι 6 κιλα ρε θηριο;;;;;;;;;; Αρχιζω να ανησυχω για τη δικια μου που ειναι 5! Εσυ χρησιμοποιεις μωρομαντηλα; Εμας μας το απαγορεψε η γιατρος γιατι ειναι κοριτσι και παθαινουν ουρολοιμωξη ετσι μας ειπε... Ειναι ευκολια βεβαια, αλλα ολα μια συνηθεια ειναι τελικα! Βαμβακακι και νερο βαζω εγω και πλυσιμο στη βρυση μερικες φορες.

Και το αλλο το κουλο ειναι οτι το γαλα μου σα να μειωνετε λιγο... Το βλεπω απο το στηθος μου που ειναι μαλακα παντα και απο το ποση ωρα κατεβαζει η μικρη...

Εσεις Λια με τα πνιξιματα πώς πάτε; Εχει κλαψει ποτε τοσο πολυ ο μπεμπακος σου;

Αχ, σορρυ για το μακροσκελες κειμενο... Ηθελα να τα πω να ξελαφρωσω γιατι ακομη ειμαι σφιγμενη απο το βραδινο πατατρακ! :?


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ελενίτσα μου το έχει κάνει κι εμένα αυτό το κλάμα μια μέρα για κανένα πεντάλεπτο, την πήραν αγκαλιά 2-3 συγγενείς και δεν της άρεσε μάλλον και ξεμυγίστηκε το καημένο και δεν ήξερε τι ήθελε, ούτε αγκαλιά, ούτε βυζί, ούτε βόλτα, ούτε πιπίλα, με τα πολλά ηρέμησε και κοιμήθηκε στο τέλος, δεν αγχώθηκα γιατί μου το έχει κάνει κι ο Γιάννης κάποιες φορές.

Δεν παθαίνουν κάτι βρε αν κλάψουν 10 λεπτά, μην ανησυχείς, δεν είναι πολύ αυτό, σίγουρα υπάρχουν πολύ χειρότερα!

Να σου πω δεν τα πολυθέλω κι εγώ τα μαντηλάκια, στη βόλτα μόνο αν είμαστε τα χρησιμοποίω και το βράδυ αν ξυπνήσει και την αλλάξω για να μην την πλένω και την ξεξυπνάω. Αλλιώς σε κάθε αλλαγή πλύσιμο με σαπουνάκι προδέρμ ή σκέτο νεράκι αν έχει μόνο τσίσα, σχεδόν πάντα όμως μαζί με τα τσίσα έχει και μια πορδίτσα, λίγα κακάκια και είναι κι εμάς λίγο κόκκινο το πωπουδάκι εξαιτίας αυτού και της βάζω πολλές φορές κρεμούλα γιατί φοβάμαι μη συγκαεί. Αλλά και το βαμβάκι με νερό που της βάζεις καλό ακούγεται, και καθαρίζει μια χαρά και τη δροσίζει.

Ναι η χοντρούλα, παχαίνει και πάει, άστα! Βρε μια χαρά είναι η ζουζούνα εσένα, κανονική και ακόμα παραπάνω, εμένα θέλει δίαιτα η κυρία!

Βρε κι εμένα πια δεν πρήζεται πολύ το στήθος, πρέπει να περάσουν πολλές ώρες για να πρηστεί. Κάθε πόσες ώρες τρώτε τώρα? Εμείς κάθε 2 ώρες περίπου, και το βράδυ ή θα ξυπνήσει 1 φορά ή καθόλου.


RJbwp3.png

bAW5p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελενίτσα μου το έχει κάνει κι εμένα αυτό το κλάμα μια μέρα για κανένα πεντάλεπτο, την πήραν αγκαλιά 2-3 συγγενείς και δεν της άρεσε μάλλον και ξεμυγίστηκε το καημένο και δεν ήξερε τι ήθελε, ούτε αγκαλιά, ούτε βυζί, ούτε βόλτα, ούτε πιπίλα, με τα πολλά ηρέμησε και κοιμήθηκε στο τέλος, δεν αγχώθηκα γιατί μου το έχει κάνει κι ο Γιάννης κάποιες φορές.

Δεν παθαίνουν κάτι βρε αν κλάψουν 10 λεπτά, μην ανησυχείς, δεν είναι πολύ αυτό, σίγουρα υπάρχουν πολύ χειρότερα!

Να σου πω δεν τα πολυθέλω κι εγώ τα μαντηλάκια, στη βόλτα μόνο αν είμαστε τα χρησιμοποίω και το βράδυ αν ξυπνήσει και την αλλάξω για να μην την πλένω και την ξεξυπνάω. Αλλιώς σε κάθε αλλαγή πλύσιμο με σαπουνάκι προδέρμ ή σκέτο νεράκι αν έχει μόνο τσίσα, σχεδόν πάντα όμως μαζί με τα τσίσα έχει και μια πορδίτσα, λίγα κακάκια και είναι κι εμάς λίγο κόκκινο το πωπουδάκι εξαιτίας αυτού και της βάζω πολλές φορές κρεμούλα γιατί φοβάμαι μη συγκαεί. Αλλά και το βαμβάκι με νερό που της βάζεις καλό ακούγεται, και καθαρίζει μια χαρά και τη δροσίζει.

Ναι η χοντρούλα, παχαίνει και πάει, άστα! Βρε μια χαρά είναι η ζουζούνα εσένα, κανονική και ακόμα παραπάνω, εμένα θέλει δίαιτα η κυρία!

Βρε κι εμένα πια δεν πρήζεται πολύ το στήθος, πρέπει να περάσουν πολλές ώρες για να πρηστεί. Κάθε πόσες ώρες τρώτε τώρα? Εμείς κάθε 2 ώρες περίπου, και το βράδυ ή θα ξυπνήσει 1 φορά ή καθόλου.

Αχ, Σοφάκι μου να΄σαι καλά κορίτσι μου! Με καθησύχασες πολύ με αυτά που έγραψες! :P Ουφφ!!

Με πιάνω να αγχώνομαι με την παραμικρή δυσκολία που αφορά το μωρό... Ώρες ώρες δεν μπορώ να τη χαρώ... :cry: Βάζω με το νου μου το κακό, τα βλεπώ συχνά μαύρα και χαλάει η ψυχολογία μου! Δεν έχω καταλάβει μάλλον οτι είναι μωράκι κι εχει κι αυτό τα δικά του και οχι ρομποτάκι!! Τι να πω, ελπίζω να συνηθίσω στις "παραξενιές" της και να μην τα παίρνω τόσο βαριά!

Εντάξει τότε, αν μου ξανακλάψει έτσι θα είμαι πιο ψύχραιμη γνωρίζοντας οτι δεν παθαίνει και κάτι στην τελική... Σάστισα πάντως χθες! :shock:

Ναι, εγώ και στα κακάκια μόνο με βαμβάκι και νερό την κάνω, δε βάζω σαπούνι. Στο μπάνιο της μόνο που βάζω αφρόλουτρο εννοείται. :rolleyes:

Χαχαχαχαχ!! Δίαιτα θέλει; Σας το είπε ο γιατρός ή το λες εσυ χαριτολογώντας; :tongue: Μάλλον τρώει καλά η μπουμπούκα σου και έχεις αρκετά λιπαρό γαλατάκι!! χιχι Σε αντίθεση με τη δικιά μου που εξεκολουθούμε να παλεύουμε στο θηλασμό 3στις 5 φορές! Στο 5λεπτο μου κάνει νούμερα! Μάλλον τρώει το πρώτο "κύμα" γάλακτος και μόλις κάνει διακοπή και βγαίνει λιγάκι μέχρι να ξαναβγεί το μπόλικο την πιανει αμοκ! Δεν έχει υπομονη να ρουφήξει σωστά και αρκετά για να κατεβεί η επόμενη δόση και κλαίει η σκατιάρα. Σημερα έκανα δοκιμή και αφού έκλαψε και δεν ήθελε άλλο στήθος της έδωσα δικό μου γάλα 75 ml με μπιμπερό και το ρούφηξε σε χρόνο ντε τε! Πώς ξενέρωσα! Είχε φάει και από μένα 5-6 λεπτά. Άρα.... Είναι της ευκολίας η καλή μου! Δε μας βλέπω να θηλάζουμε για πολύ με αυτά τα δεδομένα και δε σας κρύβω πως άρχισε να με κουραζει το πάλεμα στο φαγητό! Και με το πρώτο ζόρι (βλέπε σύγκαμα) ακόμη χειρότερα, λιγότερη υπομονή η κυρία.. Πού να αρχίσουν και τα δόντια... Πήρα την απόφαση να τη βάζω στο στήθος και όταν τρώει λίγο θα της δίνω και μπιμπερό με δικό μου γάλα για όσο έχω απόθεμα. Εντομεταξύ συνεχίζω να βγάζω γάλα με το θήλαστρο κουτσα κουτσα όταν δεν τρωει καλά. Και μετά το ξέρω ότι σταδιακά θα μου κοπέι το γάλα έτσι και θα φάει το ξένο της... Δεν πειράζει... 2-3 μήνες αποκλειστικός θηλασμός κάτι είναι από το τίποτα... :rolleyes:

Σοφάκι, τρώμε κάθε 3 ώρες περιπου. Μπορεί και 3,5 μπορεί και 4, μπορεί και 2,5... Το βράδυ τρωει κατα τις 10 περιπου με 11 και ξανατρωει στις 5 το ξημέρωμα. Αυτο είναι το μεγαλυτερο διαστημα που περνά χωρίς να φάει. Καλά είναι, κοιμόμαστε και λίγο...


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Ελενάκι μου, τι χουνέρι σου έκανε η μικρή μπουμπού??

πιστεύω σε έπιασε πανικός επειδή ήσουν και μόνη σου και όσο να ναι όταν σπαράζει το μωρό υποφέρουμε και οι μανουλες...

και εμένα τον είχε πιάσει κρίση την προηγούμενη εβδομάδα που είχαμε τους έντονους κολικούς και έκλαιγε σπαρακτικά, είχε βραχνιάσει, τον είχε πάρει και το παράπονο και έκλαιγε με λυγμούς και δάκρυα...τίποτα δεν ήθελε, ούτε αγκαλιά, ούτε κάτω ούτε βυζί..

τότε ήταν που πήρα την παιδίατρο και του δώσαμε ντεπον να ηρεμήσει..

η δική μου αντίδραση ήταν όπως και η δικη σου..έκλαιγα και εγώ μαζί του...απλά εμένα ήταν ο άντρας μου στο σπίτι και τον πήρε για λίγο μέχρι να συνέλθω..

και εμένα με πιάνει απόγνωση πολύ συχνά κυρίως με τον ύπνο του μωρού..

ο δικός μου τρώει κάθε 1μιση με 2μιση ώρες το πολύ:shock::shock:και στο ενδιάμεσο τις περισότερες φορές δεν κοιμάται...

αφού να σκεφτείτε όταν κοιμάται 3ωρο (συνήθως 12-3 το πρωί το κάνει) εγώ το θεωρώ ξεκούραση φοβερή:confused::confused::confused:

ίσως πρέπει να το παλέψεις λίγο ακόμα με το θηλασμό Ελενάκι, αφού κοιμάται τόσες ώρες η μπεμπού σημαίνει ότι χορταίνει..

εδώ το παλεύω εγώ που κλείνουμε 2 μήνες με συνεχόμενους θηλασμούς χωρίς διάλειμα..


HDfQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Ελενάκι μου, τι χουνέρι σου έκανε η μικρή μπουμπού??

πιστεύω σε έπιασε πανικός επειδή ήσουν και μόνη σου και όσο να ναι όταν σπαράζει το μωρό υποφέρουμε και οι μανουλες...

και εμένα τον είχε πιάσει κρίση την προηγούμενη εβδομάδα που είχαμε τους έντονους κολικούς και έκλαιγε σπαρακτικά, είχε βραχνιάσει, τον είχε πάρει και το παράπονο και έκλαιγε με λυγμούς και δάκρυα...τίποτα δεν ήθελε, ούτε αγκαλιά, ούτε κάτω ούτε βυζί..

τότε ήταν που πήρα την παιδίατρο και του δώσαμε ντεπον να ηρεμήσει..

η δική μου αντίδραση ήταν όπως και η δικη σου..έκλαιγα και εγώ μαζί του...απλά εμένα ήταν ο άντρας μου στο σπίτι και τον πήρε για λίγο μέχρι να συνέλθω..

και εμένα με πιάνει απόγνωση πολύ συχνά κυρίως με τον ύπνο του μωρού..

ο δικός μου τρώει κάθε 1μιση με 2μιση ώρες το πολύ:shock::shock:και στο ενδιάμεσο τις περισότερες φορές δεν κοιμάται...

αφού να σκεφτείτε όταν κοιμάται 3ωρο (συνήθως 12-3 το πρωί το κάνει) εγώ το θεωρώ ξεκούραση φοβερή:confused::confused::confused:

ίσως πρέπει να το παλέψεις λίγο ακόμα με το θηλασμό Ελενάκι, αφού κοιμάται τόσες ώρες η μπεμπού σημαίνει ότι χορταίνει..

εδώ το παλεύω εγώ που κλείνουμε 2 μήνες με συνεχόμενους θηλασμούς χωρίς διάλειμα..

Αχ, το παλευουμε, Λία μου, οσο μπορουμε! Να τη νυχτα έφαγε 2 φορες συνεχομενες μονο απο μενα για 10 λεπτα... Ειμαι υπερευχαριστημενη με αυτο, αλλα ελα μου που δεν το κανει παντα! Ακομη και διαλειμμα που κανουμε λιγων λεπτων πολλες φορες δεν θελει παλι.. Αλλες φορες ξανατρωει μετα απο 10 λεπτα ακομη λιγο. Δε θελω να μενει μισοχορτατη καθε 3 και λιγο επειδη της τη βιδωνει να τρωει μονο 5 λεπτα απο μενα... :cry: Και δεν γινεται να την πιεζω τοσο πολυ που να κλαιει και να κοκκινιζει.... Ετσι οταν ειναι δεν τρωει με τιποτα. Πρεπει να ηρεμησει, να ξεχαστει και να νιωσει οτι δε χορτασε μπας και φαει αλλα 5 λεπτα και να ειμαστε ικανοποιημενοι! Ενταξει, καλος, χρυσος και πολυτιμος ο θηλασμος δε λεω, αλλα δε θα αρρωστήσουμε κιολας!! Ουτε μπορω να βλεπω το μωρο μου να σφιγγεται και να ζοριζεται τόσο σε καθε γευμα... Ψιλοστεναχωρεθήκαμε με τον αντρα μου που τη βλεπουμε να κλαιει στο βυζι και να καταβροχθιζει το μπιπερο... Δε φταιει μωρε το μωρο... Εχει μειωθει το γαλα μου και τη δυσκολευει αυτο! Ειδικα το απογευμα και το βραδυ πριν κοιμηθω που ειμαι κουρασμενη εχω λιγο γαλα. Τρωει 5 λεπτα που πόσο μπορει να τρωει πια σε 5 λεπτα και βγαζω με το θηλαστρο το πολυ 40 ml. Ειναι λιγο για τις αναγκες της πλεον. Τα χαραματα ειχα περισσοτερο. Τωρα το γιατι μειωθηκε το γαλα πανω που εδραιωσαμε θηλασμο θα σας γελασω! Δεν πηρα χαμπαρι τι έγινε.... Τελοσπαντων, ευελπιστουμε μεχρι να κλεισουμε και τον τριτο μηνα να πίνει μονο το δικο μου γαλα και μετα ας φαει ξενο, τι να κανω... Για κανενα μηνα θα ειναι και μετα που θα αρχισουν οι κρεμουλες θα μειωθει η ποσοτητα ξενου που θα τρωει. Θα παρω ενα συμπληρωμα διατροφης με παστουρμα που μου ειπε ο γιατρος μου να παρω αν μειωθει το γαλα. Γιατροσοφια! χαχαχ... :tongue:

Κι εσενα Λια ειχε παθει κριση,ε;; Ε. λογικο να τα πιανει και αυτα καποια στιγμη η σύγχυση και ο πανικός. Το θέμα είναι οτι την δικιά μου την πιάνει όταν είμαστε μόνες και την τρελαίνει τη μανούλα! Και στο πρώτο γερό πνίξιμο που έκανε πάλι ήταν βράδυ και είμασταν μόνες!!! :shock: :shock: :shock: Αφήστε τα! 3 εγκεφαλικά και 2 εμφράγματα ήταν αυτά για μένα και μειον 4 χρόνια ζωής! :?

Με το σύγκαμα είναι πολύ καλύτερα ευτυχώς! Ακόμη την αφήνω γυμνούλα με την κρέμα να αερίζεται η περιοχη. Βοηθάει πολύ αυτό...

Λία, εσύ που το θηλάζεις κάθε 1,5 ώρα περίπου πόση ώρα τρώει κάθε φορά; Όση ώρα είναι στο βυζί τον ακούς να κατεβάζει κιόλας ή πιπιλίζει περισσότερο; Το έχει και παρηγοριά ο δόλιος με τέτοιο ζόρι που περνάει από τα πονάκια το γιαβράκι μου! :confused:


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αμαρτία μου Ελενάκι, τον αφήνω στο στήθος μέχρι να τον πάρει ο ύπνος και να το βγάλει μόνος του...συνήθως 20-30 λεπτά δηλαδή...ξεκινάει με όρεξη και καταπίνει γερές γουλιές και μετά σιγά σιγά μειώνει την έντασει μέχρι που το πιπιλάει΄για λίγο και το αφήνει..

αν δεν θέλει να κοιμηθεί και πονάει κανένα πεντάλεπτο κάθεται αλλά με πολύ νεύρο, πάει το κεφάλι πέρα -δώθε, χάνει τη θηλή μόνος του και εκνευριζεται, δεν βολεύεται κτλ.κτλ και στο πεντάλεπτο τον βγάζω γιατί βλέπω ότι δεν πίνει και έχει νευρικότητα..

Δεν ξερω, και εγώ δύσκολα καταλαβαίνω τι θέλει...εχθές έκανε έτσι σαν παλαβός, τον σήκωσα να ρευτεί και έβγαλε όλο το γαλα που ήπιε και μετά έκανε σαν τρελός να ξαναπιάσει θηλή:shock::shock::shock:

Είναι πολύ δύσκολος ο θηλασμός, απλά εγώ σκέφτομαι τι έχω τραβήξει 2 μήνες τώρα και δε θέλω να το παρατήσω γιατί θα πάει τσάμπα ο κόπος...μετά θα είναι μεγάλη ευκολία να μη κουβαλάς μπιμπερό και σκόνες όπου πας..

αλλά από την άλλη αν είναι να τρελαθείς κιόλας θα κοιτάξεις αυτό που βοηθάει την κατάσταση...εξάλλου εσύ έχεις κάνει και απόθεμα...

απλά να έχεις υπόψη ότι το μπιμπερό σε ξεγελάει και νομίζεις ότι το μωρό πεινούσε και τρώει λαίμαργα, αλλά ο μόνος λόγος που καταπίνει τόσο έντονα είνα γιατί δεν έχει άλλη επιλογή, τρέχει πολύ περισσότερο γάλα από ότι με το βυζί και είναι αναγκασμένο να καταπίνει γρήγορα για να μη πνιγεί:rolleyes:μας το είχε πει η μαία αυτό για να μη νομίζουμε πως με το στήθος το μωρό μένει νηστικό...


HDfQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αμαρτία μου Ελενάκι, τον αφήνω στο στήθος μέχρι να τον πάρει ο ύπνος και να το βγάλει μόνος του...συνήθως 20-30 λεπτά δηλαδή...ξεκινάει με όρεξη και καταπίνει γερές γουλιές και μετά σιγά σιγά μειώνει την έντασει μέχρι που το πιπιλάει΄για λίγο και το αφήνει..

αν δεν θέλει να κοιμηθεί και πονάει κανένα πεντάλεπτο κάθεται αλλά με πολύ νεύρο, πάει το κεφάλι πέρα -δώθε, χάνει τη θηλή μόνος του και εκνευριζεται, δεν βολεύεται κτλ.κτλ και στο πεντάλεπτο τον βγάζω γιατί βλέπω ότι δεν πίνει και έχει νευρικότητα..

Δεν ξερω, και εγώ δύσκολα καταλαβαίνω τι θέλει...εχθές έκανε έτσι σαν παλαβός, τον σήκωσα να ρευτεί και έβγαλε όλο το γαλα που ήπιε και μετά έκανε σαν τρελός να ξαναπιάσει θηλή:shock::shock::shock:

Είναι πολύ δύσκολος ο θηλασμός, απλά εγώ σκέφτομαι τι έχω τραβήξει 2 μήνες τώρα και δε θέλω να το παρατήσω γιατί θα πάει τσάμπα ο κόπος...μετά θα είναι μεγάλη ευκολία να μη κουβαλάς μπιμπερό και σκόνες όπου πας..

αλλά από την άλλη αν είναι να τρελαθείς κιόλας θα κοιτάξεις αυτό που βοηθάει την κατάσταση...εξάλλου εσύ έχεις κάνει και απόθεμα...

απλά να έχεις υπόψη ότι το μπιμπερό σε ξεγελάει και νομίζεις ότι το μωρό πεινούσε και τρώει λαίμαργα, αλλά ο μόνος λόγος που καταπίνει τόσο έντονα είνα γιατί δεν έχει άλλη επιλογή, τρέχει πολύ περισσότερο γάλα από ότι με το βυζί και είναι αναγκασμένο να καταπίνει γρήγορα για να μη πνιγεί:rolleyes:μας το είχε πει η μαία αυτό για να μη νομίζουμε πως με το στήθος το μωρό μένει νηστικό...

Γιατί αμαρτία;; Μια χαρά είναι αυτό που κάνεις! Κι εγώ θα ήθελα να είναι τόσο ήρεμη ώστε να την παίρνει ύπνος στο στήθος. Πιο μικρή το έκανε και η δικιά μου αυτό. Τώρα πολύ δύσκολα! Ίσως κανένα βράδυ, αλλά σπάνια και πάλι...

Το έχω ακούσει αυτό για το μπιμπερό, Λιάκι μου και το έχω στο νου μου. Γι' αυτό έκανα το εξής: Ενώ έτρωγε με όρεξη και με μια φατσούλα ικανοποίησης (καθόλου αναγκασμένη να καταπίνει δε φαινόταν..) της έβγαζα κάθε τόσο το μπιμπερό από το στόμα για να βολιδοσκοπήσω αντιδράσεις, μπας και χόρτασε ή αν καταπιέζεται και τρώει χωρίς να θέλει. Ε, λοιπόν μόλις καταλάβαινε ότι της το έβγαζα και πάπαλα το γαλατάκι έκλαιγε! Επίσης ήταν φανερό και το πότε χόρτασε καθώς είχε βαρύνει - γλαρώσει το βλέμμα της και βγήκε και λίγο γαλατάκι από το στόμα της σα να μην κατάπινε εντελώς. Μόλις το είδα αυτό της το έβγαλα και ας μην το είχε πιεί όλο (ήταν όλο 90 ml και έφαγε τα 60 ml) και δεν ζήτησε άλλο όπως τις προηγούμενες φορές. Και με δεδομένο ότι από μένα είχε φάει μόνο 5 λεπτά πριν λίγη ώρα, νομίζω πως τα 60 ml τα ήθελε. 5 κιλά μωρό είναι. Άσε που η θηλή στο μπιμπερό είναι η μικρή ροή μέχρι 2 μηνών που είναι και δεν την έχω αλλάξει ακόμη.

Ότι θα πάει τζάμπα ο κόπος που κάναμε τόσο καιρό δεν το συζητώ... Έτσι είναι! Και πέρα από αυτό, πάνε στράφι τόσα ονειρα και διαβάσματα περί θηλασμού που έκανα. Ήθελα πολύ και είχα σκοπό να θηλάσω ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μέχρι τους 6 μήνες και όσο παραπάνω μπορούσα καλοδεχούμενο θα ήταν φυσικά! :cry: Το σκέφτομαι αυτό και μου έρχεται να κλάψω που τα ζόρια ήρθαν τόσο νωρίς και που το μωρό μου δεν είναι και πολύ συνεργάσιμο σε αυτό το δύσκολο έργο... Μη νομίζεις οτι θα μου έρθει εύκολο να της δώσω γάλα αγελαδινό σε σκόνη και το στήθος μου να πέσει σε νάρκη.... Βασικά δεν ήθελα να της δώσω αυτο το γάλα και να πιεί κατευθείαν φρέσκο, αλλά τελοσπάντων αυτό είναι πιο απώτερο μέλλον. Ούτε όμως 6μηνο;;; :cry: Βέβαια ας μην μιλάω σα να είναι τετελεσμένο γεγονός ο αποθηλασμός. Από χθες το βράδυ τα πάμε καλύτερα και τρώει περισσότερη ώρα (κοντα 10-12 λεπτα) από μένα μόνο!! Γιούπιιι!! :tongue: Με ζόρια βέβαια και μουγκρητα από ένα σημείο και μετά, αλλά τρώει! Κάθε φορά που τρώει μόνο στήθος όφελος είναι! Προσπαθώ όμως να μη μου γίνει έμμονη ιδέα και άγχος το αν θα φάει καλά κάθε φορά ή όχι γιατί δεν θα την παλέψω έτσι.... :?


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ελενίτσα καλύτερα είναι το πωπουδάκι σας ευτυχώς!

Όχι βρε δε μου είπε η γιατρός για δίαιτα απλά μας είπε λίγο χοντρούλες!

Για το μπουκάλι έτσι ακριβώς είναι όπως στα είπε και η Λία, εννοέιται θα το πιει μονορούφι εφόσον βρίσκει γρήγορη ροή, σιγά μην το αφήσει!

Δεν είναι εύκολος ο θηλασμός, αυτό είναι αλήθεια, δεν ξέρεις πόσο τρώνε και πολλές φορές μπερδεύεσαι, τα παίρνει και ο ύπνος, πιπιλίζουν και πάλι από την αρχή. Όμως ρε συ αξίζει όλη την ταλαιπωρία του κόσμου για μένα.

Και εδώ που έφτασες πιστεύω να το προσπαθήσεις όσο πάει, δύσκολο μου φαίνεται να μειώθηκε το γάλα, ίσως το νομίζεις λόγω άγχους.

Μήπως θέλει το μωρό να αλλάξει πρόγραμμα στο φαγητό και τρώει 5λεπτά? Μήπως θέλει ας πούμε να τρώει 5 λεπτά κάθε 2 ώρες και όταν κλαίει εσύ την ξαναδίνεις πιπίλα νομίζοντας ότι νυστάζει? Δεν ξέρω κι εγώ, υποθέσεις κάνω. Μου φαίνεται και λίγο ίσως που τρώει κάθε 3 ώρες ή και παραπάνω. Γιατί ίσως μετά στις 3 ώρες να πεινάει πολύ, να τρώει πολύ λαίμαργα, να φουσκώνει, και να πονάει η κοιλιά της.

Και η δικιά μου πάντως καμιά φορά άμα πεινάει πολύ δεν τρώει καλά, βιάζεται και πολλές φορές αργεί να αφήσει το στήθος για να τη σηκώσω να ρεφτεί και το βγάζει το γάλα.

Αν τη βάζεις πιο συχνά θα αυξηθεί και το γάλα επίσης.


RJbwp3.png

bAW5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ελενίτσα καλύτερα είναι το πωπουδάκι σας ευτυχώς!

Όχι βρε δε μου είπε η γιατρός για δίαιτα απλά μας είπε λίγο χοντρούλες!

Για το μπουκάλι έτσι ακριβώς είναι όπως στα είπε και η Λία, εννοέιται θα το πιει μονορούφι εφόσον βρίσκει γρήγορη ροή, σιγά μην το αφήσει!

Δεν είναι εύκολος ο θηλασμός, αυτό είναι αλήθεια, δεν ξέρεις πόσο τρώνε και πολλές φορές μπερδεύεσαι, τα παίρνει και ο ύπνος, πιπιλίζουν και πάλι από την αρχή. Όμως ρε συ αξίζει όλη την ταλαιπωρία του κόσμου για μένα.

Και εδώ που έφτασες πιστεύω να το προσπαθήσεις όσο πάει, δύσκολο μου φαίνεται να μειώθηκε το γάλα, ίσως το νομίζεις λόγω άγχους.

Μήπως θέλει το μωρό να αλλάξει πρόγραμμα στο φαγητό και τρώει 5λεπτά? Μήπως θέλει ας πούμε να τρώει 5 λεπτά κάθε 2 ώρες και όταν κλαίει εσύ την ξαναδίνεις πιπίλα νομίζοντας ότι νυστάζει? Δεν ξέρω κι εγώ, υποθέσεις κάνω. Μου φαίνεται και λίγο ίσως που τρώει κάθε 3 ώρες ή και παραπάνω. Γιατί ίσως μετά στις 3 ώρες να πεινάει πολύ, να τρώει πολύ λαίμαργα, να φουσκώνει, και να πονάει η κοιλιά της.

Και η δικιά μου πάντως καμιά φορά άμα πεινάει πολύ δεν τρώει καλά, βιάζεται και πολλές φορές αργεί να αφήσει το στήθος για να τη σηκώσω να ρεφτεί και το βγάζει το γάλα.

Αν τη βάζεις πιο συχνά θα αυξηθεί και το γάλα επίσης.

Κι όμως Σοφακι, όταν χόρτασε άφησε λίγο γάλα στο μπιμπερό και δεν ήθελε άλλο.. Συμφωνω για την ευκολη ροη και την ευκολη λυση το ξερω, αλλα αυτο δε σημαινει πως οσο και να τους δωσεις με μπιμπερο θα το φανε πεινανε δεν πεινανε. Η λογική λέει πώς όταν χορτασουν σταματάνε και το διαπίστωσα στη δικιά μου ότι όντως έτσι είναι. Όταν λοιπον βγαινει απο το στηθος και γκρινιαζει και δε βολευεται πουθενα, δε στεκεται ήσυχη στον ώμο μου να ρευτει και κλωτσαει και ειναι ανησυχη εχοντας φαει 5 λεπτα από μενα, αυτο μου λεει οτι πιθανότατα το μωρο δε χορτασε. Κι η τρανή απόδειξη; Μολις συμπλήρωσε και απο το μπιμπερο οσο ηθελε ακομη για να χορτασει, να δεις τι καλα που ηρεμησε! Ειναι λαθος το συμπληρωμα με μπιμπερο το ξερω, οχι γιατι τρωνε ενεξελεκτα αν δεν πεινανε, αλλα επειδη ειναι ευκολη η καταποση και αν το συνηθισουν θα καθονται στο στηθος πολυ πιο δυσκολα. Γι αυτο προσπαθω κι εγω να το αποφευγω, δεν το εχω κανει συστημα. Στεναχωριεμαι ομως να τη βλεπω να μη χορταινει, το ειπα και πριν αυτο.

Το να θελει να αλλαξει το προγραμμα σε 5 λεπτο καθε 2ωρο δε νομιζω γιατι συνηθως πανω στο 2ωρο κοιμαται. Δεν την ξεγελαω με πιπιλα συνηθως. Τωρα τι να σου πω, δεν μπορω να ειμαι και σιγουρη. Παντως εχω διαβασει οτι ειναι φυσιολογικο να τρωνε καθε 3-4 ωρες. Δεν θεωρειται περιεργο δηλαδη. Αλλωστε απο την αρχη ετσι τρωει και δεν ειχαμε θεμα. Αν μου δειξει σημαδια ανησυχιας παρολα αυτα στο 2 ωρο ή στις 2μιση ωρες τη βαζω στο στηθος. Δεν περιμενω το τριωρο με το ρολοι. Προσπαθω να καταλαβαινω τα μηνυματα που μου δινει, να την μαθω και να καταλαβαινω στο περιπου τι θελει οσο γινεται... Πριν πεινασαμε στο 2ωρο, την εβαλα και εφαγε μια χαρα! Τωρα μπορει να κανει και 4 ωρες γιατι αργησε να κοιμηθει και αν την παρει βαρια....ναρκωνεται! :rolleyes:

Αυτο που ειπες με τη λαιμαργια ειναι πολυ πιθανο. Τρωει λαιμαργα και ισως εχει πονακια μετα. Και το 5 λεπτο που τρωει και μετα σταματαει δεν ειναι τυχαιο. Παντα θελει να ρευτει εκεινη την ωρα και ζοριζεται. Με το που τη σηκωσω αμεσως ρευεται και δυνατα! :shock: Ε, μετα απο αυτο ποτε συνεχιζει και ποτε οχι... Ή συνεχιζει μετα απο χιλια παρακαλια!

Το γάλα μου όντως μείωθηκε κάπως και δυστυχώς το βλέπω... Απο το ένα στήθος έτρεχε συντριβάνι κάθε μέρα! Τώρα εδώ και μέρες τίποτα. Επίσης μέσα στη μέρα 1-2 φορές ένιωθα τσιμπηματάκια έντονα στις θηλές και τις κοιτούσα και έτρεχαν σταγόνες γάλατα στο άσχετο. Τώρα αυτό δε συμβαίνει... :cry: Μακάρι να μη είναι αυτά δείγματα μείωσης του γάλακτος και απλά να προσαρμόστηκε στις ανάγκες του μωρού. Γιατί και το συντριβάνι δεν ήταν καλό, την έπνιγε!

Τελοσπαντων...σας ζαλισα κι εσας με το θεμα μας! Θα δειξουν οι μερες πώς θα πάει το πράγμα. Σας ευχαριστω πολύ για τις ιδέες και τις συμβουλές καθώς κααι για την υποστήριξη!!! 1218623ofbhi4zqh5.gif

Το σίγουρο είναι οτι όπως είπες Σοφάκι μου, ο θηλασμός αξίζει όλες τις ταλαιπωρίες του κόσμου και όσο και να απογοητεύομαι καμιά φορά μετά έρχομαι στα ίσα μου και ούτε να το δω θέλω το ξένο γάλα, όχι να το δώσω στο παιδί μου να το φάει.... Έχω κόλλημα με αυτό με όλα τα τέρατα που εχω διαβάσει περί του θέματος!


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Ελενίτσα γιατί μας ζάλισες καλέ?

Αν δεν τα πεις σε μας σε ποιον θα τα πεις?

Εδώ είμαστε εμείς για να λέμε όσα μας προβληματίζουν και να προσπαθούμε να βρούμε λύσεις!

Εγώ πιστεύω θα τη βρείτε την άκρη και δεν θα υπάρξει πρόβλημα με το θηλασμό, σε βλέπω ότι έχεις θέληση πολύ.

Για μένα άσε την να τρώει όσο θέλει, εκείνη ξέρει, και για το μπουκάλι εγώ δεν το εμπιστεύομαι και τόσο εφόσον δεν είναι αναγκαίο να το χρησιμοποιείς μην το μάθει και μετά ζητάει το γάλα μόνο από εκεί.

Πιστεύω αν ξεαγχωθείς λιγάκι θα ηρεμήσει και η μπουμπού και θα τρώει καλύτερα.

Σήμερα κατέβηκα με τη μπέμπα το πρωί και πήγαμε στο ΚΕΠ και στο σούπερ μάρκετ, θέλω να φτιάξω μια τούρτα, για να δω τι θα βγει, μακάρι να μάθω να φτιάχνω μόνη μου και για τα γενέθλια των παιδιών!

Ο Γιάννης πήγε για μπάνιο με τους γονείς μου και τις ανηψιές μου το πρωί και τώρα κοιμάται.


RJbwp3.png

bAW5p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα! :P

Πώς είστε μικρομανούλες;

Σοφούλα, και πάλι ευχαριστώ!! :D Σίγουρα το παρεάκι μας είναι για να μοιραζόμαστε τις χαρές κι ευτυχισμένες στιγμές, αλλά και για να παρεστεκόμαστε η μία στην άλλη και στα δύσκολα... :rolleyes: Άλλωστε οι συμβουλές σας για μένα είναι πολύτιμες, όπως ξαναείπα, καθώς είμαστε όλες στην ίδια πάνω κάτω φάση και καταλαβαίνόμαστε! ;)

Όπως είπες κι εσύ λοιπόν, της δίνω να φάει όποτε το ζητήσει και για όση ώρα θέλει. Από εκεί και πέρα έχει ο Θεός! Θα παρακολουθούμε και το βάρος που παίρνει και αν είναι το επιθυμητό συνεχίζουμε έτσι παρά τις αντιξοότητες... Εγώ έχω κουράγια ακόμη... :tongue: Γενικά περάσαμε δύσκολα τις προηγούμενες μέρες με το σύγκαμα και την διάρροια που είχε (μάλλον γι αυτό συγκάηκε κιόλας), αλλά τώρα είμαστε καλύτερα. Όχι ότι η διάρροια πέρασε εντελώς. Κάνει κακονικά κακάκια, αλλά βλέπω και χρωματισμένο υγρό να έχει ποτίσει στην πλανα της. Αυτό διάρροια δεν έιναι; Δεν ξέρω γιατί το έπαθε... :?

Η μέρα των γλυκών είναι σήμερα; Κι εγώ μόλις έφτιαξα ένα κορμό που είχε κάνει ο Δρίσκας στον ΣΚΑΙ τις προάλλες! Τώρα τον έχω στην κατάψυξη... Για να δούμε τι θα βγει... Πάντως μου έλιωσαν λίγο τα μπισκότα γιατι τα μούλιασα ίσως λίγο παραπάνω, αλλά η γεύση πρέπει να είναι καλή λίγο που το δοκίμασα.

Καλή επιτυχία στην τούρτα σου! Να μας πεις αν πέτυχε... Εγώ να σου πω δεν επιχειρώ τούρτα γιατί έχει παίδεμα και είναι δύσκολες από όσο ξέρω. Εσύ είσαι πιο χρυσοχέρα για να το τολμάς!! :D

Λιάκι, πού είσαι; Όλα καλά;

Κατερινάκι! Μπες καλέ να μας πεις τα νέα σου! Ή μάλλον, όχι μπες...γράψε, γιατι όπως μας έχεις πει μπαίνεις καθημερινά και μας διαβάζεις! :rolleyes: Πώς είναι ο Χρηστάκης σου; Ο Γιωργάκης; Πώς πάνε οι κολικοί σας;

Καλά, τα άλλα κορίτσια από τότε που γεννήσαμε έχουν ρίξει μαύρη πέτρα! Δεν πειράζει... Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και μάλλον βαριούνται να γράφουν στην παρέα μας!

Εμάς κορίτσια οι όποιοι κολικοι είχαμε (δεν είχαμε ιδιαίτερο ζόρι γενικά) έχουνε περάσει σχεδόν τελείως νομίζω. Κάτι αέρια έχει κάποια πρωινά γύρω στις 9 - 10 πριν σηκωθούμε από το κρεβάτι και την ακούω να σφίγγεται και να κάνει πριτσάκια, αλλά μόνο αυτό και για κανένα μισάωρο το πολυ. Ελπίζω να τους ξεφορτωθήκαμε... ;)


ZCE2p3.png

vSQmp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα μανούλες!

Ελένη μου και υπόλοιπες μανούλες είσαστε πολύ τυχερές που δεν έχετε μεγάλο πρόβλημα με τους κολικούς...

εμάς ακόμα βασανίζεται το αστεράκι μας και ζορίζεται και σφίγγεται τόσο πολύ που του βγαίνουν τα γάλατα από το στόμα και τη μύτη συγχρόνως και γυρίζουν τα ματάκια του...

αχ, κορίτσια μου είναι αδύνατον να τον πάω στο δωμάτιο του, κάθε μέρα από τις 3-4 το πρωί μέχρι τις 9 περίπου υποφέρει...και φοβάμαι από το πολύ σφίξιμο μη του γυρίσει και η γλώσσα:shock::shock::shock:

έτσι μένω ξύπνια και κάθομαι πάνω από το πορτ μπεμπε και τον παρακολουθω...

πραγματικά δεν το περιμενα να αντιμετωπίσουμε τόσο μεγάλο πρόβλημα...όλοι έλεγαν ότι με το θηλασμό μειώνονται τα συμπτώματα...

στενοχωριέμαι πάρα πολύ...

Ελένη σχετικά με τη διάροια και εμάς τώρα τελευταία είναι και λίγο νερουλά τα κακάκια του...λες?τι να το προκαλει άραγε?

Αχ, κοριτσια αύριο έχουμε εμβόλιο...τρέμω την ώρα και τη στιγμή...πιστεύω πως θα του πάρει πολύ καιρό να το ξεπεράσει...έχει μνήμη ο ατιμούλης...

με τη ζέστη πως τα πάτε?εμείς ανάβουμε το κλιματιστικό στην κρεβατοκάμαρα και καθόμαστε στο σαλόνι την ημέρα, και το αναποδο τη νύχτα...

επίσης παρήγγειλα από το ΗΡΑ παρκοκρέββατο...θέλω προς το τέλος αυγούστου να πάω με το μωρό στην Έδεσσα στους γονείς μου...βάβαια με τρομοκρατεί η ιδέα του πολύωρου ταξιδιού με το μωρό...

μου φαίνεται βουνό...τι λέτε?είναι πολύ νωρίς για τέτοιο ταξίδι?


HDfQp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...