Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Σχολεία στην Αγγλία


eugie

Recommended Posts

me mia grgori matia den katalava ti einai auto

tha to do avrio

an exei kamia sas kamia idea gia to ti mporoume na kanoume gia na voithisoume ta paidia mas as pei. psaxno gia lessons plans kai vivlia klp. upopsin o gios mou einai 2.5 k thelo na arxisoume siga siga. episeis pou mporo na vro activities gia ta sk?


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 173
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Νατάσσα για δραστηριότητες με το μικρό θα σου συνιστούσα να αγοράσεις το περιοδικό London Baby. Βγαίνει 4 φορές το χρόνο και είναι πολύ καλό γιατί έχει λίστα με όλες τις εκδηλώσεις, παραστάσεις και δραστηριότητες για παιδια στο Λονδίνο. Εμείς μέσα απ΄αυτό μάθαμε πχ οτι η national gallery κάθε κυριακή έχει workshops ζωγραφικής για παιδάκια. Εχει πολλές λίστες με δραστηριότητες για παιδιά. Υπάρχει και το angels and urchins που είναι παρόμοιο και διανέμεται δωρεάν. Νομίζω μπορείς να το βρεις σε βιβλιοθήκες και σε children's centers.

Link to comment
Share on other sites

Τα καλα του να ζεις στο Λονδινο. Υπεροχα ακουγονται.


Η Ιθάκη σ'έδωσε τ' ωραίο ταξείδι. Χωρίς αυτήν δεν θα βγαινες στον δρόμο. Άλλα δεν έχει να σε δώσει πια. Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε. - Κ. Καβάφης

an1cE-60g410010MjA3ZHwwMDAwNTU0ZGF8T3VyIHByZWNpb3VzIGxpdHRsZSBib3kgaXM.gifan1cMc80g410010MDAwOGQ0fDEzNDU2cGF8T3VyIGdvcmdlb3VzIG5ldyBiYWJ5IGJveSBpcw.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι το Λονδίνο έχει πολλά ωραία τέτοια. Χρειάζεται ομως οργάνωση γιστί κατι τέτοια γίνοντσι γρήγορα booked out και πρέπει να τα κλείσεις καιρό πριν.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι. Πρέπει να είσαι προετοιμασμένος να δεσμευτείς 2-3 βδομάδες πριν και να αψηφίσεις τον καιρό. Εγώ για να πω την αλήθεια δεν έχω μεγάλη όρεξη να τρέχω στο κέντρο τα σαββατοκύριακα, θέλω να χαλαρώσω. Μου φτάνουν τα τρεξίματα όλη την εβδομάδα. Τις Κυριακές που οι συγκοινωνίες είναι αραιές, δύσκολα θα το πάρω απόφαση να ξεκουνηθώ, ειδικά συν τέκνοις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...

Όντως πολύ ωραίο σάιτ, είναι καλό να έχεις όλες τις πληροφορίες μαζεμένες και να μπορείς να δεις τα σχολεία πάνω σε χάρτη.

Εμείς έχουμε επιλέξει ήδη. Ευτυχώς το δημοτικό σχολείο της γειτονιάς μας είναι Good με ανοδική πορεία. Στέλνει εκεί το γιο της μια φίλη μου που είναι δασκάλα και έχει ψάξει όλα τα σχολεία της περιοχής ένα-ένα, άρα είμαστε ΟΚ :mrgreen:

Θεωρώ πολύ σημαντικό το δημοτικό να είναι κοντά στο σπίτι, και το συγκεκριμένο είναι μόλις δύο τετράγωνα πιο κάτω.

Εσείς έχετε βρει σχολείο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • 1 month later...

Κοπελιές καλημέρα! Διαβάζοντας τα ofsteds και τα dashboards από διάφορα σχολεία, σχημάτισα την εντύπωση πως μπορεί ένα σχολείο να έχει outstanding ofsted αλλά να είναι κατώτερου επιπέδου από ένα άλλο με ofsted good.

Κι ο λόγος από ό,τι κατάλαβα είναι ότι βαθμολογούν κάθε σχολείο ανάλογα με το αν έχει επιτύχει τους στόχους που του θέτουν, οι οποίοι στόχοι όμως ΔΕΝ είναι οι ίδιοι σε όλα τα σχολεία, αλλά διαφέρουν ανάλογα με τις ιδιαίτερες συνθήκες του κάθε σχολείου (επίπεδο και ιδιαίτερες ανάγκες της πλειοψηφίας των μαθητών ίσως?)

Θα ήθελα τη γνώμη των έμπειρων από εδώ, κατάλαβα καλά ή κάπου κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

kai egw kati tetoio katalavainw katrin!

malista prospa8w na katalavw anamesa se 2 sxoleia (pou akoma vevaia den ta exw episkeftei apo konta) ti einia pio sumantiko:

1. CoE sxoleio Ofsted Good alla me teleia apotelesmata se KS2 kai megalo ari8mo ma8htwn 25daskalo.

2. community school, outstanding alla me asxhma apotelesmata sto KS2 alla mikrotero ari8mo ma8htwn ana daskalo (peripou 18)

to 1o einai pio makrua enw to 2o polu konta sto kainourgio spiti pou pame.


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα ofsted σχολείου που είναι outstanding λέει:

"The school exceeds the governmentʼs current floor targets, which are the minimum standards expected for attainment and progress". Εγώ από αυτό καταλαβαίνω πως το σχολείο δεν έχει και πολύ υψηλά στάνταρτς.... επιπλέον, οι επιδόσεις των ΚS1 και KS2 δεν είναι και πολύ καλές, άρα το outstanding εδώ μάλλον δεν υποδεικνύει ένα αντικειμενικά άριστο σχολείο, συγκρινόμενο με όλα τα σχολεία της χώρας.

Νομίζω ότι ίσως είναι προτιμότερο να κοιτάει κανείς τις επιδόσεις των μαθητών και μάλιστα τα διαγράμματα που δείχνουν τη σύγκριση με όλα τα σχολεία της χώρας και όχι αυτά με τα "όμοια" σχολεία.

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα ofsted σχολείου που είναι outstanding λέει:

"The school exceeds the governmentʼs current floor targets, which are the minimum standards expected for attainment and progress". Εγώ από αυτό καταλαβαίνω πως το σχολείο δεν έχει και πολύ υψηλά στάνταρτς.... επιπλέον, οι επιδόσεις των ΚS1 και KS2 δεν είναι και πολύ καλές, άρα το outstanding εδώ μάλλον δεν υποδεικνύει ένα αντικειμενικά άριστο σχολείο, συγκρινόμενο με όλα τα σχολεία της χώρας.

Νομίζω ότι ίσως είναι προτιμότερο να κοιτάει κανείς τις επιδόσεις των μαθητών και μάλιστα τα διαγράμματα που δείχνουν τη σύγκριση με όλα τα σχολεία της χώρας και όχι αυτά με τα "όμοια" σχολεία.

sxedon se ola ta Ofsted report pou exw diavasei exei anaphora sta standars ta opoia nomizw einai:

The floor standard measure will be for at least 60% of pupils to attain L4 in reading, writing and maths. Rising to 65% in 2014.

Nomizw pws ena Ofsted mono tou den leei polla. mallon prepei na ginete kai poiothkos elegxos. ti leei mesa to report, ti leei pws xreiazete to sxoleio gia na ginei kalutero klp.

kai ta apotelesmata einai shmantika (isws perissotero) alla 8a prepei mallon na vlepoume kai tis prohgoumenes xronies mias kai mia xronia mporei na mhn einai antiproswpeutikh

nomizw telos oti oi episkepseis sta sxoleia kai h suzhthsh me to head einai exisou oisiodhs mias kai mporei na pareis ousiastikes plhrofories.

katrin psaxneis sxoleio gia to mikro? tou xronou paei reception?


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

ο μικρός τώρα πάει nursery και η μεσαία μου 1η. Πηγαίνουν στο ίδιο σχολείο, που έχει ofsted 2, αλλά dashboard χάλια. Εν τω μεταξύ μας έχουν φερθεί γενικά πολύ καλά, η διευθύντρια και το προσωπικό είναι πολύ εντάξει, εκτός.... από τη δασκάλα της 1ης ! Εκεί έχουμε ένα θεματάκι και αυτός είναι ένας ακόμη λόγος να θέλω να αλλάξω σχολείο και για τα 2. Οπότε ψάχνω κάτι καλό μήπως μπορέσει να μπει ο μικρός μου του χρόνου και να "τραβήξει" και την κόρη μου.... Δύσκολο φαίνεται πάντως, σε ένα πραγματικά πολύ καλό σχολείο που έκανα αίτηση για την κόρη μου να πάει, είναι νο 22 στη λίστα αναμονής και το σχολείο έχει 60 παιδιά ανά τάξη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...