Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Τι όνομα να επιλέξω για το παιδί μου


Doras

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες. Είμαι καινούρια στο forum και θα ήθελα την βοήθειά σας για ένα θέμα το οποίο με απασχολεί ιδιαίτερα και δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

Τον Ιούνιο θα βαφτίσω το κοριτσάκι μου και είμαι ακόμα στην επιλογή ονόματος. Αποφασίσαμε με τον άντρα μου να δώσουμε ουδέτερο όνομα στο κοριτσάκι μας από των γιαγιάδων αλλά δεν μπορούμε να αποφασίσουμε πιο είναι πιο ωραίο.

Τα επικρατέστερα είναι Σμαράγδα, Εβελίνα, Μελιτίνη, Ναταλία και Καρολίνα. Σας παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας για το ποιο σας αρέσει καλύτερα. Η αλήθεια είναι ότι είχα καταλήξει στο Σμαράγδα το οποίο μου αρέσει πολύ αλλά κάποιοι δικοί μου θα τη φωνάζουν λένε Σμαρώ (που δεν μαρέσει καθόλου και όσο και αν τους λέω ότι θέλω να το φωνάζουν ολόκληρο το όνομα δεν καταλαβαίνουν) γιατί είναι πιο έυκολο λένε από το Σμαράγρδα. (Τι είναι αυτά τα πράγματα δηλαδή θα τρελαθώ).

Γι' αυτό λοιπόν ζητάω την γνώμη σας, μπάς και βγάλω καμιά άκρη. Χίλια Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σμαράγδα ασυζητητί και ας την φωνάζουν οι υπόλοιποι και Αφροξυλάνθη.

Σημασία έχει το πως θα την φωνάζουν οι γονείς της, πως θα συστήνεται η ίδια κτλ. Μην μπεις στη διαδικασία να πάρεις έγκριση και από τους υπόλοιπους και να έχεις το άγχος μην της βρουν υποκοριστικό που δεν θα σου αρέσει. θα τους πεις ότι το όνομα του παιδιού θα είναι Σμαράγδα (αν τελικά διαλέξεις αυτό) και έτσι ακριβώς σκοπεύετε να τη φωνάζετε. Από εκεί και πέρα, αν τους πέφτει μεγάλο, πρόβλημά τους.

Link to comment
Share on other sites

Σμαράγδα ασυζητητί και ας την φωνάζουν οι υπόλοιποι και Αφροξυλάνθη.

Σημασία έχει το πως θα την φωνάζουν οι γονείς της, πως θα συστήνεται η ίδια κτλ. Μην μπεις στη διαδικασία να πάρεις έγκριση και από τους υπόλοιπους και να έχεις το άγχος μην της βρουν υποκοριστικό που δεν θα σου αρέσει. θα τους πεις ότι το όνομα του παιδιού θα είναι Σμαράγδα (αν τελικά διαλέξεις αυτό) και έτσι ακριβώς σκοπεύετε να τη φωνάζετε. Από εκεί και πέρα, αν τους πέφτει μεγάλο, πρόβλημά τους.

Η αλήθεια είναι ότι έκανα αυτό το λάθος από την αρχή...έχω μπει στο τριπάκι να ρωτάω τι τους αρεσει και τι όχι και αυτό με έχει μπερδέψει πιο πολύ. Το όνομα να φανταστείς το ψάχνω πολλούς μήνες τώρα. Επίσης ήθελα να βρώ ένα ονοματάκι το οποίο να γιορτάζει και γι' αυτό είχα επιλέξει το Σμαράγδα που μου άρεσε κιόλας. Ακόμη το Εβελίνα αρέσει πολύ στον άντρα μου αλλά επειδη δεν γιορτάζει το απέριψα (μιάς και ο άντρας μου δεν έχει πρόβλημα και μου είπε να διαλέξω εγώ ή να την λέγαμε Εύα - Εβελίνα για να γιορτάζει κιόλας, απλά μου φαίνεται περιτό να δώσω δύο παρόμοια ονόματα στο παιδί μου.)

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι έκανα αυτό το λάθος από την αρχή...έχω μπει στο τριπάκι να ρωτάω τι τους αρεσει και τι όχι και αυτό με έχει μπερδέψει πιο πολύ. Το όνομα να φανταστείς το ψάχνω πολλούς μήνες τώρα. Επίσης ήθελα να βρώ ένα ονοματάκι το οποίο να γιορτάζει και γι' αυτό είχα επιλέξει το Σμαράγδα που μου άρεσε κιόλας. Ακόμη το Εβελίνα αρέσει πολύ στον άντρα μου αλλά επειδη δεν γιορτάζει το απέριψα (μιάς και ο άντρας μου δεν έχει πρόβλημα και μου είπε να διαλέξω εγώ ή να την λέγαμε Εύα - Εβελίνα για να γιορτάζει κιόλας, απλά μου φαίνεται περιτό να δώσω δύο παρόμοια ονόματα στο παιδί μου.)

Το Εβελίνα γιορτάζει το Ευαγγελισμού νομίζω έτσι κι αλλιώς...

Προτιμώ το Σμαράγδα πάντως.:P

Θα τους πεις λοιπόν, πως επειδή οι γνώμες διιστανται και δεν είναι δυνατόν να τους ευχαριστήσεις όλους, προτίμησες να δώσεις κάποιο όνομα που αρέσει σε εσένα και τον άντρα σου. Από εκεί και πέρα θα πρέπει να προσαρμοστούν όλοι, είτε τους αρέσει είτε όχι.

Link to comment
Share on other sites

Το Εβελινα ειναι υποκοριστικο του Ευαγγελια γι' αυτο γιορταζει του Ευαγγελισμου. Εάν την ονομασω Εβελινα δεν γιορταζει. Τελος παντων, σ' ευχαριστω για την απαντηση σου ekavi.

Πεστε μου κι άλλοι την γνωμη σας για τα ονοματα. Πιο θα προτιμουσατε απο αυτα που αναφερω παραπανω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομιζω οταν θα ειναι μικρουλι δεν θα καταλαβαινει και δεν θα ακουει σε υποκοριστικα. κι εμενα με ελεγαν με διαφορα ονοματα και απ οτι μου λεει η μαμα μου ακουγα μονο στο Μαγδα. μετα πιο μελαλη βεβαια με ελεγαν με διαφορα και με νευριαζαν... (Μυγδαλια, Μαγδαλω και τετοια)


s6Xpp2.png

Ff7Lp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

σου απάντησα και στο άλλο θέμα που έγραψες...Μελιτίνη...τόσο γλυκό! το Καρολίνα πολύ ξενόφερτο! το Σμαράγδα πολύ ωραίο και όχι τόσο σούπα!το Ναταλία σούπα και too much για μένα...και το Εβελίνα τόσο όμορφο αλλά με μειονέκτημα ότι δεν έχει γιορτή! αν την βγάλετε Μελιτίνη πως θα την φωνάζεται? Μελιτίνη, Μελίνα, Μελίτα, Μελία, Μελιά, Μέλια? ή όλα και ότι μείνει στο τέλος?:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τελικά αποφασίσαμε με τον άντρα μου να την ονομάσουμε Εύα-Εβελίνα.

Θα την φωνάζουμε Εβελίνα που μας αρέσει πολύ και θα γιορτάζει στις 11 Δεκεμβρίου που γιορτάζουν όλοι οι προπάτορες της εκκλησίας.

Ευχαριστώ για την βοήθειά σας και Καλό Πάσχα σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

kali soy mera..emeis bgalame tin megali mas kori natalia..kai aresei poly////opote akoune to onoma tis kati pa8enoyn..isos epeidi edo sta xania den einai polu sin8ismeno..opote psifizo natalia.giortazei stis 28 augoustou..

elpizo na boi8isa ligaki...

Καλημέρα και σε σένα.

Το Ναταλία είναι πολύ ωραίο όνομα. Να σου ζήσει η μικρούλα σου.

Το δεύτερο παιδάκι μου, εάν είναι κορίτσι θα το βγάλω Ναταλία γιατί ήταν και αυτό στα επικρατέστερά μας.

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Εμεις μολις εχθες βαπτισαμε την κορουλα μας,

ΖΩΗ-ΕΛΙΣΣΑΒΕΤ, ΕΛΙΖΕΤΑ θα τη φωναζουμε!

Πολύ ωραίο και πρωτότυπο όνομα.

Να σας ζήσει το κοριτσάκι σας. Να είναι πάντα ευτυχυσμένο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...