Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

CAFE ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΝΑΥΤΙΚΩΝ


Recommended Posts

Πώ πω...πέρα από το ζόρι εκείνης της εποχής που μόνο εσείς οι δυο ξέρετε τι ακριβώς σημαίνει...για εμάς που τα διαβάζουμε...είναι μια πολύ πολύ ρομαντική κ όμορφη ιστορία αγάπης. Να είναι ο καλός σου τόσο μακριά...εσύ να του γράφεις..να τρέχεις με τα γράμματα στη τσάντα για να τα πας στην εταιρία...και εκείνος να τα περιμένει πως κ πως και να τα διαβάζει μόνος του στην καμπίνα του μετά τη βάρδια...αχ...

Ναι έτσι ήταν... Αγαπηθήκαμε τρελά με τον άντρα μου αυτό είναι αλήθεια... Και από πάρα πολύ μικροί... Βέβαια από τότε (μιλάω για 1992 έως και τη στιγμή που βγήκε το κινητό και χάλασε κάθε....ρομαντισμό) έχουμε περάσει ουκ ολίγες φουρτούνες... Ειδικά από θέματα υγείας... Άστα να πάνε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι έτσι ήταν... Αγαπηθήκαμε τρελά με τον άντρα μου αυτό είναι αλήθεια... Και από πάρα πολύ μικροί... Βέβαια από τότε (μιλάω για 1992 έως και τη στιγμή που βγήκε το κινητό και χάλασε κάθε....ρομαντισμό) έχουμε περάσει ουκ ολίγες φουρτούνες... Ειδικά από θέματα υγείας... Άστα να πάνε...

Ναι αλλά το σημαντικό είναι ότι παρόλες τις φουρτούνες καταφέρατε να είστε μαζί και να κάνετε μια ομορφη οικογένεια...

Που σου υπενθυμίζω αν το στριμώξεις καταλλήλως όταν ξεμπαρκάρει...μπορεί να μεγαλώσει κι όλας!!! :mrgreen::mrgreen::mrgreen:


age.png

 

Link to comment
Share on other sites

Να τον στριμώξω εεεε; Καλά κάτσε να χάσω όμως μερικά κιλά γιατί δεν βλέπω να μένω έγκυος με πολυκυστικές με τα κιλά που έχω τώρα...

Ωραία..βάλε πρόγραμμα δίαιτας ώσπου να ξεμπαρκάρει...όχι κανονική διαίτα που είναι εκνευριστική διαδικασία και ψυχοφθόρα..Απλά μείωσε τις ποσότητες φαγητού και βάλε στο διαιτολόγιό σου τροφές που δεν παχαίνουν τόσο πχ φρούτα λαχανικά...κλπ...Βάλε κ ψαράκια πολλά, κόψε το πολύ ψωμί κ τα γλυκά (όχι εντελώς και λαλήσεις φυσικά)...και θα δεις μεγάλη διαφορά...

Παρεπιπτόντως διαπίστωσα ότι ο θηλασμός (δε θα αναφερθώ τώρα καθόλου στα ωφέλη για το μωρό που είναι το πιο σημαντικό) πέρα του ότι είναι πρακτικός πολύ γιατί έχεις το γάλα όποτε το θες χωρίς αποστειρώσεις, νερά βρασίματα κλπ...βοηθάει και στη σιλουέτα απίστευτα!!! Να το έχεις κατα νού για το επόμενο όταν με το καλό έρθει!!!! :D


age.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μωρό το θηλάζεις αποκλειστικά;

Ναι!! Και τους πρώτους μήνες ήταν αρκετά κουραστικό καθώς δε μπορούσα να λείψω πολύ από το σπίτι (πριν μπαρκάρει λεμε ο άντρας μου)..γιατί κανένας άλλος δε μπορούσε να το ταίσει πέρα από μένα...Ούτε από μπουκάλι το δικό μου γάλα ήθελε!!...Είχαμε γίνει αυτοκόλλητες κυριολεκτικά με την κόρη μου!! :rolleyes:


age.png

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα γεννήθηκε οριακά πρόωρη 35η εβδομάδα και τους πρώτους δυο-τρεις μήνες ήταν αυτοκόλλητη με το... στήθος μου!!! Όλοι μου έλεγαν να της δώσω συμπλήρωμα αλλά όταν το τόλμησα την 20η μέρα, εξαντλημένη και διαλυμένη από τα συνεχή ξενύχτια, το μωρό έπαθε κολικό... Το πέταξα λοιπόν στα σκουπίδια και συνέχισα... Αλλά της έδινα και με το μπουκάλι μητρικό γιατί είχα μεγάλο άγχος (μου το δημιούργησαν από το νοσοκομείο) μήπως χάσει βάρος, γιατί ήταν έπικίνδυνο... Γεννήθηκε 2550γρ και βγήκαμε με ίκτερο και 2400γρ... Έδωσα μάχη στο νοσοκομείο για το θηλασμό, έκαναν ό, τι μπορούσαν για να μην με υποστηρίξουν και έδιναν κρυφά ξένο γάλα. Στην Κρήτη γέννησες εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα γεννήθηκε οριακά πρόωρη 35η εβδομάδα και τους πρώτους δυο-τρεις μήνες ήταν αυτοκόλλητη με το... στήθος μου!!! Όλοι μου έλεγαν να της δώσω συμπλήρωμα αλλά όταν το τόλμησα την 20η μέρα, εξαντλημένη και διαλυμένη από τα συνεχή ξενύχτια, το μωρό έπαθε κολικό... Το πέταξα λοιπόν στα σκουπίδια και συνέχισα... Αλλά της έδινα και με το μπουκάλι μητρικό γιατί είχα μεγάλο άγχος (μου το δημιούργησαν από το νοσοκομείο) μήπως χάσει βάρος, γιατί ήταν έπικίνδυνο... Γεννήθηκε 2550γρ και βγήκαμε με ίκτερο και 2400γρ... Έδωσα μάχη στο νοσοκομείο για το θηλασμό, έκαναν ό, τι μπορούσαν για να μην με υποστηρίξουν και έδιναν κρυφά ξένο γάλα. Στην Κρήτη γέννησες εσύ;

Φαντάζομαι το τι πέρασες! Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Να έχεις το άγχος σου με το παιδί και αντί να σε ηρεμήσουν να τα κάνουν χειρότερα ε;;;

Είναι απίστευτο το πως αγχώνουν τη λεχώνα οι περισσότερες μαίες και πως υπονομεύουν το θηλασμό από τα πρώτα κι όλας λεπτά! Και μένα τα ίδια μου έκαναν..την πρώτη μέρα επειδή γέννησα με καισαρική δεν ήθελαν να μου φέρουν το μωρό να το θηλάσω επειδή λεει ημουν εξαντλημένη. Μετά τις νυχτερινές ώρες του έδιναν ξένο και μόνο όταν το απαίτησα μου το έφερναν το μωράκι μου τα βράδια για θηλασμό. Δεν ήξερα καν αν έχω γάλα...και πάνω στο μισάωρο ερχότουσαν για να το πάρουν το παιδί να το πάνε στο θάλαμο νεογνών. Γέννησα στα Χανιά, σε ιδιωτική κλινική και είχα αποκλειστικό δωμάτιο, ωστόσο με είχαν τρομάξει ότι είναι επικίνδυνο για τις πρώτες μέρες να έχω το μωρό μαζί μου...έτσι του έδιναν και συμπλήρωμα. Την ημέρα που φύγαμε έδωσαν στον άντρα μου ένα μπουκάλι με έτοιμο γάλα να το δώσουμε λεει στο μικρό αμέσως μόλις πάμε σπίτι μας! Φυσικά και δεν του το δώσαμε. Ευτυχώς που είχα μια φίλη και με υποστήριξε και με ενημέρωσε και με ξεάγχωσε. Και φυσικά εδώ στο parents οι συμβουλές της Αγλαΐας με βοήθησαν επίσης πολύ.

Πάντως όντως τώρα που το σκέφτομαι οι πρώτες βδομάδες ήταν πολύ αγχωτικές...Είχα και γω κόλλημα με το βάρος...φοβόμουν μη χάσει ..επειδή δεν ήξερα αν χορταίνει με το δικό μου. Γέννηθηκε 3200 και τελικά όλα πήγαν καλά...έπαιρνε βάρος κανονικά θηλάζοντας αποκλειστικά ως και σήμερα!!


age.png

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο... Έχω πάει στο Χιούστον τουλάχιστον 5 φορές! Από εκεί (Galveston) ξεκινούσαν οι περισσότερες κρουαζιέρες...

Τώρα θα κάνουν υπέροχες κρουαζιέρες, τον γύρω της πετρέλαιοκηλίδας...

Όπως σου είπα, τους ετοιμάζουν υποδοχή με φιέστα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτό είναι το μόνο σίγουρο... Έχω πάει στο Χιούστον τουλάχιστον 5 φορές! Από εκεί (Galveston) ξεκινούσαν οι περισσότερες κρουαζιέρες...

Τώρα θα κάνουν υπέροχες κρουαζιέρες, τον γύρω της πετρέλαιοκηλίδας...

Όπως σου είπα, τους ετοιμάζουν υποδοχή με φιέστα...

Λες να έχουν ντράβαλα βρε pashalitsa??:confused:


age.png

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς μόλις κλείσαμε το τηλέφωνο... Η ώρα των ναυτικών ήταν...

Καλά με το θηλασμό είχα πάθει σοκ όταν μου κρατούσαν το παιδί στο θάλαμο κάτω από τη λάμπα για τον ίκτερο και δεν μου τη φέρνανε γιατί λέει έπρεπε να μένει συνέχεια κάτω από το φως (βλακείεεεεεες). Και εγώ η άμοιρη έκανα αντλήσεις και το έστελνα να της το δώσουν, έβγαζα πάντα παραπάνω από ότι μου έλεγαν... Αλλά ξέρετε, τριγυρνούσα έξω από την πόρτα του θαλάμου (έχετε δει πως τριγυρίζει η σκύλα έξω από τη φωλιά με τα κουτάβια;;; Ε, έτσι!) και κάποια νοσοκόμα με λυπήθηκε και μου λέει 'έλα να δεις τη μικρούλα την κούκλα σου". Μπαίνω κι εγώ και τι να δω;;;;; {Αφού είχα ζητήσει 7000 φορές αποκλειστικό θηλασμό και όχι κάθε 3ωρο αλλά όποτε κλαίει και είχα κάνει φασαρίες που ερχόταν ταϊσμένο μπλα, μπλα, μπλα} Βλέπω ένα μπουκάλι με το δικό μου γάλα δίπλα στο μωρό και ένα ωραιότατο με ξένο... Ε, από σκύλα έγινα λέαινα...

Link to comment
Share on other sites

Γύρω γύρω όλοι, στη μέση η νύστα μου...:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Κάτσε κλαίει η μικρή...

Κουράγιο καλή μου....τον πρώτο μήνα που μπάρκαρε ο άντρας μου έκανα τρελά ξενύχτια..κάθε 1-2 ώρες ήθελε αγκαλιές και παιχνίδια..κοιμόταν στην αγκαλιά μου και μόλις την έβαζα στο κρεβάτι λες και είχε alarm πεταγόταν στο δευτερόλεπτο και δώσου σπαραχτικά κλάματα....Ευτυχώς το έκοψε την τρίτη εβδομάδα διοτι δεν άντεχα άλλο είχα εξαντληθεί εντελώς...Αναρωτιομουν "μα δε νυστάζει καθόλου αυτό το παιδί; Πώς αντέχει";

Εύχομαι να την κοίμησες και να χαλαρώσεις και συ λιγάκι....(Εγώ διαβάζω γιατί έχω να παραδώσω κείμενο στον καθηγητή μου σε πέντε μέρες ...ΠΗΞΙΜΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ)

ΥΓ: Εβαλα και avatar επιτέλους!! Ένα αγγελούδι που κοιμάται..


age.png

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ξέρω ούτε πως να βάλω άβαταρ ούτε τίκερ. :oops::oops::oops:

Με το θέμα του ύπνου έχω πρόβλημα από τότε που ήταν βρέφος. Με το θέμα του ύπνου και το θέμα της γκρίνιας... Πολύ γκρίνια βρε παιδί μου... Κατά τα άλλα είναι αξιολάτρευτη... Εκτός του ότι η γλωσσάρα της μπορεί να σε στείλει αδιάβαστη ώρες ώρες... Δεν μπορείς να πας να αποφύγεις κάτι, αμέσως σου έχει τη λύση τί να κάνεις!

Βρε λες να γίνει δικηγόρος;;;:mrgreen::mrgreen::mrgreen:(ψωνάρα η μαμά).

Μην αγχώνεσαι για τον άντρα σου, εντάξει το καράβι θα είναι σε συναγερμό αλλά έχει μικρό βαθμό και δεν θα τραβήξει μεγάλο ζόρι νομίζω.

Κοίτα, αν είναι εντάξει και τυπικοί ΚΥΡΙΩΣ με τα θέματα ασφαλείας, δεν θα έχουν πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...