Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

CAFE ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΝΑΥΤΙΚΩΝ


Recommended Posts

Λοιπόν κορίτσια το βρήκα το σκέπαστρο, είναι ύφασμα πλαστικό, γαλλικού οίκου, blackout, M2, πλήρως αντηλιακό και πιο ανθεκτικό από τεντόπανο. Τελικά αυτό παρήγγειλα και μια τέντα από στοκ γερμανικού υφάσματος, για να έρθει κάπως φτηνότερα... Άντε και τώρα αρχίζει η αναζήτηση για σπιτάκι και ίσως μια τσουλήθρα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δε μου λες ayla, τις τιμές από το step2.gr τις ξέρεις;;; Αν η παιχνιδούπολή είναι ακριβή, τότε αυτό είναι φωτιά και λαύρα... Αλλά έχει πολύ ωραία πράγματα... Παίρνω κι εγώ ανυποψίαστη να ρωτήσω για ένα σπιτάκι, το πιο μεγάλο είναι η αλήθεια, και μου λέει από 1350 :shock::shock::shock::shock::shock: αν δεν κάνω λάθος γιατί έπαθά και κάτι... εμβοές εκείνη την ώρα, 1050!!!!! Καλά κόλπος μου ήρθε λέμε... Το καλό είναι ότι αυτά τα περισσότερα έχουν μεγάλο ύψος και μπορεί να τα χρησιμοποιεί πολλά χρόνια το παιδί... Έχω βρει κάτι φτηνά αλλά με ύψος 110εκ, τι να τα κάνω;;; Η δικιά μου είναι ήδη 101 πριν φτάσει τα 3 έτη!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως είναι πολύ ακριβά αλλά σκέψου ότι κάνεις μια επένδυση για να παίζει η μικρή για αρκετό καιρό και να το ευχαριστιέται (....χμ χμ κ ίσως και ένα επόμενο παιδάκι στο μέλλον λέω τώρα εγώ...χεεχε:mrgreen::mrgreen:) και αξίζει να διαθέσεις κάτι παραπάνω. Δεν είναι μόνο το μέγεθος είναι και η ανθεκτικότητα του υλικού, είναι και η ασφάλεια που παρέχει και ένα σωρό άλλα. Αν έχεις ήδη διαθέσει ένα σκασμό λεφτά για χλοοτάπητα και σιδηροκατασκευές κλπ..δεν είναι κρίμα να μη διαθέσεις για το σπιτάκι που κατά κόρον θα το χρησιμοποιεί η μικρή;;;

Φυσικά εσύ επιλέγεις και κουμάντο κάνει η τσέπη πάντα αλλά εγώ ειμαι της άποψης ότι όταν αποφασίζεις να κάνεις κάτι...να κάνεις το καλύτερο δυνατό!!! Σα φιλοσοφία ζωής το λέω γενικότερα..

Εμείς κατά τα άλλα σήμερα πήγαμε μια βολτίτσα στο Τζάμπο έτσι για να περάσει κάπως η ώρα και καταλήξαμε με κατι σακούλες πράγματα...που ούτε καν είχα στο πρόγραμμα να αγοράσω..Αχ...δε μπορώ να αντισταθώ στα μπιχλιμπίδια κ στα παιχνίδια για τη μπέμπα...και το χρυσούλι μου να σκεφτείς δε ζητούσε τίποτα ούτε έκανε σκηνές μέσα στο μαγαζί, απλά κοιτούσε ενθουσιασμένο..(έχουν δει δράματικές σκηνές τα ματάκια μου εκεί από παιδιά που σέρνονται στα πατώματα απαιτώντας παιχνίδια από τους δύσμοιρους γονείς...)..:D:D


age.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω βγάλει ένα συμπέρασμα... Κάθε φορά που μπαίνω στο jumbo (και το αποφεύγω όπως ο διάβολος το λιβάνι), είμαι βέβαιη πλέον ότι δεν ψωνίζω μόνο για να ευχαριστήσω το παιδί μου αλλά για να ικανοποιήσω τα δικά μου απωθημένα... Ό,τι έχω στερηθεί εγώ, δεν θέλω να το στερηθεί το παιδί μου. Στην πράξη πιο πολύ χαίρομαι εγώ με τα παιχνίδια, παρά η μικρή! Η μικρή ενθουσιάζεται με τα βιβλία... Της αρέσει τόσο πολύ να της διαβάζω ιστορίες, παραμύθια και άλλα τέτοια... Της έχω μάθει τώρα να αναγνωρίζει τα 4 βασικά γεωμετρικά σχήματα αλλά αυτό το τρίγωνο... στο λαιμό μου έχει κάτσει... μα με τίποτα να μην το θυμάται....

Η πλάκα είναι που πήγα σήμερα να δω έναν παιδικό σταθμό και μου λέει η νηπιαγωγός ότι τα τμήματα είναι 2.5-3.5 και 3.5-4.5 και ότι η μικρή πρέπει να πάει στο 2.5-3.5. Εγώ σάστισα λίγο γιατί πρώτη φορά μου είπαν κάτι τέτοιο, συνήθως μου λένε ότι είναι 2-3, 3-4 κλπ. Όταν τη ρώτησα αν γίνεται να δοκιμάσει να πάει στο 3.5-4.5 μου λέει με δύσπιστο ύφος:"Μπαίνει ΒΙΒΛΙΟ όμως σε αυτή την ηλικία!!!" Την κοίταξα λίγο σαστισμένη και μετά κατάλαβα τι έννοούσε... Αααα, λέω δεν έχουμε πρόβλημα.... "Έχει ξαναδεί βιβλίο:::" με ρωτάει. "Βιβλία, βιβλία πολλά και διάφορα!!!" της απαντάω εγώ και την αφήνω ξερή!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως είναι πολύ ακριβά αλλά σκέψου ότι κάνεις μια επένδυση για να παίζει η μικρή για αρκετό καιρό και να το ευχαριστιέται (....χμ χμ κ ίσως και ένα επόμενο παιδάκι στο μέλλον λέω τώρα εγώ...χεεχε:mrgreen::mrgreen:) και αξίζει να διαθέσεις κάτι παραπάνω. Δεν είναι μόνο το μέγεθος είναι και η ανθεκτικότητα του υλικού, είναι και η ασφάλεια που παρέχει και ένα σωρό άλλα. Αν έχεις ήδη διαθέσει ένα σκασμό λεφτά για χλοοτάπητα και σιδηροκατασκευές κλπ..δεν είναι κρίμα να μη διαθέσεις για το σπιτάκι που κατά κόρον θα το χρησιμοποιεί η μικρή;;;

Φυσικά εσύ επιλέγεις και κουμάντο κάνει η τσέπη πάντα αλλά εγώ ειμαι της άποψης ότι όταν αποφασίζεις να κάνεις κάτι...να κάνεις το καλύτερο δυνατό!!! Σα φιλοσοφία ζωής το λέω γενικότερα..

Εμείς κατά τα άλλα σήμερα πήγαμε μια βολτίτσα στο Τζάμπο έτσι για να περάσει κάπως η ώρα και καταλήξαμε με κατι σακούλες πράγματα...που ούτε καν είχα στο πρόγραμμα να αγοράσω..Αχ...δε μπορώ να αντισταθώ στα μπιχλιμπίδια κ στα παιχνίδια για τη μπέμπα...και το χρυσούλι μου να σκεφτείς δε ζητούσε τίποτα ούτε έκανε σκηνές μέσα στο μαγαζί, απλά κοιτούσε ενθουσιασμένο..(έχουν δει δράματικές σκηνές τα ματάκια μου εκεί από παιδιά που σέρνονται στα πατώματα απαιτώντας παιχνίδια από τους δύσμοιρους γονείς...)..:D:D

Λοιπόν, κάτσε να τα μάθω απέξω αυτά που μου έγραψες, να του τα ξεφουρνίσω του άντρα μου πριν του πω τις τιμές, μπας και γλιτώσει το εγκεφαλικό!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen: Βρε θα του πω, βρε είναι θέμα φιλοσοφίας και στάσης ζωής βρε, (θα του ξαναματαπώ). Και μετά θα περιμένω να ακούσω... τον γδούπο που θα πέφτει ξερός...:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τα παιχνίδια...που λες και εγώ στο ίδιο συμπέρασμα με σένα έχω καταλήξει!!! Εγώ τα χαίρομαι περισσότερο.Η μικρή και με μανταλάκια μια χαρά παίζει και με ταπεράκια ή πλαστικά ποτηράκια..

Αλλά και εμάς τα βιβλία είναι τα αγαπημένα μας.Ειδικά αυτά που έχουν ζωάκια την ξετρελαίνουν. Τα πρώτα της ήταν πάνινα με ήχους τώρα όμως που μεγαλώσαμε κάπως...έχουν προχωρήσει σε αυτά με το σκληρό χαρτονι. Επίσης της αρέσει να ξεφυλλίζει περιοδικά αλλά κάπου κάπου άμα λάχει σκίζει και μερικές σελίδες και ξεκαρδίζεται στα γέλια!!!

Οσο για τον άντρα σου όταν του πεις τις τιμέ στα σπιτάκια οκ θα πάει ένα μίνι έμφραγμα αλλά με τα επιχείρηματά σου θα τον συνεφέρεις.Αλλωστε και αυτός θα θέλει το καλύτερο δυνατό για την μονάκριβή του ετσι δεν είναι;;; Τι θαλασσοπνίγεται τόσο καιρό (πες κι αυτό:mrgreen: ναι ναι) μακριά σας; Για να έχει το καλύτερο δυνατό το παιδάκι σας!!!!!!!!!!!!!!

Πώς το βρίσκεις; :mrgreen:


age.png

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου καλημέρααααααααα!!!!

Λοιπόν έβαλα το σπίτι μας για ενοικίαση, και ψάχνω για άλλο!!!!! Και αποφάσισα να κάνω μόνη μου την μετακόμιση ώστε να μην τρέχουμε πανικόβλητοι όταν έρθει ο άντρας μου και να απολαύσουμε την παραμονή του!!!!

Βρε κορίτσια συγχωρέστε με αλλά να πω την γνώμη μου??? 1000 ευρώ τα θεωρώ μεγάλη υπερβολή για ένα πλαστικό σπιτάκι... Και δεν είπα να πάρεις κανένα της πλάκας αλλά 1000 ευρώ??? Ναι δεν διαφωνώ τα καλύτερα για τα παιδιά μας αλλά σε τομείς που είναι εποικοδομητικοί για το παιδί, πχ: ένα καλύτερο σχολείο, αλλά όχι για ένα παιχνίδι που μόλις το βαρεθεί ούτε για να το φτύσει δεν θα το έχει...

Τέλος πάντων απόψεις είναι αυτές...!

Καλημέρα μαςςςςςςς!!!!!!


eNortjKzUjI0MTQzN1ayBlwwFYAC0w,,02.pngeNortjKzUjI0NTUzNlCyBlwwFYYC0Q,,22.png

eNortjKzUjIysDQxMlKyBlwwFXsC0A,,26.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου καλημέρααααααααα!!!!

Λοιπόν έβαλα το σπίτι μας για ενοικίαση, και ψάχνω για άλλο!!!!! Και αποφάσισα να κάνω μόνη μου την μετακόμιση ώστε να μην τρέχουμε πανικόβλητοι όταν έρθει ο άντρας μου και να απολαύσουμε την παραμονή του!!!!

Βρε κορίτσια συγχωρέστε με αλλά να πω την γνώμη μου??? 1000 ευρώ τα θεωρώ μεγάλη υπερβολή για ένα πλαστικό σπιτάκι... Και δεν είπα να πάρεις κανένα της πλάκας αλλά 1000 ευρώ??? Ναι δεν διαφωνώ τα καλύτερα για τα παιδιά μας αλλά σε τομείς που είναι εποικοδομητικοί για το παιδί, πχ: ένα καλύτερο σχολείο, αλλά όχι για ένα παιχνίδι που μόλις το βαρεθεί ούτε για να το φτύσει δεν θα το έχει...

Τέλος πάντων απόψεις είναι αυτές...!

Καλημέρα μαςςςςςςς!!!!!!

Η αλήθεια είναι ότι δεν πρόκειται για ένα απλό πλαστικό σπιτάκι από τη μια και από την άλλη δεν είναι κάτι που το βαριέσαι σε λίγο καιρό. Πάντως είναι όντως πανάκριβό αλλά φυσικά βρήκα και άλλα με λιγότερα χρήματα στο ίδιο σάιτ, απλά έχω μια ιδιότητα όταν βλέπω μια βιτρίνα, ένα σάιτ ή οτιδήποτε τέλος πάντων, το ματάκι μου να πέφτει και να του αρέσει πάντα το ακριβότερο... Δεν θυμάμαι πόσες φορές στη ζωή μου έχω μπει σε ένα μαγαζί και έχω ακούσει τη φράση "α, βλέπω σας αρέσει το πιο ακριβό μας, ε;" με όλες τις σχετικές παραλλαγές της φράσης... Όταν διαλέγω από βιτρίνα και λέω πάμε να ρωτήσουμε, ο άντρας μου λέει πάντα "ωχ, κατάλαβα...":mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Paros99 να σου πω, έχεις σκεφτεί ότι αν βάλεις ενοικιαστές στο σπίτι μπορούν να στο καταστρέψουν και τέτοια;

Link to comment
Share on other sites

Α, και μια και μίλησες για σχολείο για πείτε, τί σκέφτεστε, δημόσιο ή ιδιωτικό;;; Είμαι σε μεγάλη κόντρα με τους δικούς μου επί του θέματος...:rolleyes:

Και τα δυο έχουν τα υπέρ και τα κατά τους. Εγώ έχω προσωπική εμπειρία και από τα δυο. Στο δημοτικό πήγαινα σε ιδιωτικό σχολείο, και μετά γυμνάσιο και λύκειο σε δημόσιο.

Σωστές βάσεις πήρα στο δημοτικό αυτό το λέω και το υπογράφω. Ωστόσο αυτό δε σημαίνει οτι σε ένα δημόσιο σχολείο δεν παίρνει το παιδί σωστές βάσεις. Εξαρτάται από το παιδί, την οικογένεια ΚΑΙ το σχολείο. Το ένα από τα τρία μόνο του δε φτάνει. Στο καλύτερο ιδιωτικό σχολείο αν πηγαίνει το παιδί...αν δεν υπάρχει ηρεμία και αγάπη στο σπίτι δε γίνεται τίποτα.

Η εμπειρία μου από το ιδιωτικό ως παιδί όσο μπορώ να θυμηθώ δεν ήταν καλή...όχι σε επίπεδο γνώσεων αλλά να...ήταν σφιχτό πρόγραμμα, αυστηροί οι δάσκαλοι, άλλος κόσμος τελείως εκεί.Δεν πήγαινα με χαρά, ούτε ευχαριστιομουν το μάθημα όσο θυμάμαι. Οχι ότι υπέφερα αλλά...δεν ήταν -τώρα που μπορώ να το κρίνω αυτό- ένα ευχάριστο περιβάλλον για μένα. ΟΙ γονείς ήταν ευχαριστημένοι, υπήρχε έλεγχος, ενημέρωση, ένα σωρό δραστηριότητες αλλά....πώς να στο πω...απέπνεε έναν απερίγραπτο συντηρητισμό...Επίσης πολύ σνομπαρία εκεί πέρα όλοι και όλες. Οι γονείς μου δεν ήταν πλούσιοι, αλλά η πλειοψηφία των παιδιών εκεί είχε πολύ εύπορους γονείς. Θυμάμαι πολλά σκηνικά με ξυπασμένες μανάδες και τα επισης ξυπασμένα παιδάκια τους:mrgreen::mrgreen:...

Στο δημοσιο πάλι όταν πήγα αρχικά έπαθα ένα σοκ με την χύμα κατάσταση που επικρατούσε στην οποία δεν ήμουν μαθημενη. Νομίζω όμως ότι τελικά μου έκανε καλό.

Αν μπορούσα να επιλέξω θα διάλεγα ένα πολύ καλό δημόσιο σχολείο για το δικό μου παιδί μετά απο ψάξιμο...εκεί καταλήγω. Αν δεν έβρισκα ένα καλό δημόσιο σχολείο, θα κατέληγα σε ένα (επίσης μετά από ψάξιμο) καλό ιδιωτικό.

Οι δικοί σου τι λενε;


age.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οι δικοί μου έχουν αντικρουόμενες απόψεις. Ο πατέρας μου, που δεν έχει μορφωτικό επίπεδο, τα θεωρεί πεταμένα λεφτά και η μητέρα μου, που είναι κάπως μορφωμένη, μου λέει να κάνω ό,τι θεωρώ καλύτερο για το παιδί. Έχω αρχίσει ήδη και ψάχνω σχολεία. Ρωτάω και μαμάδες από το άλλο σάιτ και γενικά ψάχνομαι. Έτυχε να έχω και αρκετά παιδιά μαθητές από ιδιωτικά σχολεία, κυρίως του Πειραιά και των δυτικών προαστείων (αφού έμενα Κορυδαλλό) είχα όμως και από το Αμερικάνικο κολλέγιο παιδιά για πολλά χρόνια... Αν δεν θες να πεις δημόσια, στείλε μου ένα π.μ. σε ποιο σχολείο πήγες.

Έχεις απόλυτο δίκιο για τις συνιστώσες της μορφωτικής προόδου. Στο ακριβότερο σχολείο να το στείλεις, αν έχει άλλα κενά το παιδί μπορεί να αποτύχει κάλλιστα μορφωτικά. Άσε που δε θεωρώ ότι το ακριβότερο σχολείο είναι και το καλύτερο μορφωτικά. Σου είπα, το ψάχνω το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, τί είναι αυτά που μου λέει η νηπιαγωγός εδώ στον παιδικό σταθμό;;; Όπου ρωτούσα μου έλεγαν για τμήματα 2-3,3-4,4-5(ηλικίες εννοώ). Αυτή εδώ μου λέει ότι έχει ένα τμήμα 2.5-3.5 και 3.5-4.5 και ότι η δική μου που θα είναι το Σεπτέμβρη 3, θα πρέπει να πάει στο πρώτο... Έχει δίκιο τώρα ή όχι;;;;:roll:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέραααααααααα!!!!!!!!

Pashalitsa δεν ξέρω να σου απαντήσω, γιατί εμένα ο παιδικός επειδή είναι μικρός έχει ένα τμήμα!!! Αλλά λογικό μου φαίνεται να πάει στο πρώτο.. Σε ποιον θα την πας, έχω μια φίλη που μένει Πειραιά και ήταν ανάμεσα στον Λαμπίρη και στην Παρεούλα και τελικά διάλεξε τον 2ο!

Όσο για σχολείο, τι να πω μου φαίνεται ακόμα μακρινό ώστε να το σκεφτώ σοβαρά, θα ήθελα να την πάω σε ιδιωτικό αλλά χωρίς όπως είπα να το έχω ψάξει το θέμα!

Όσο για το σπίτι που με ρώτησες θυμάσαι την διαφήμιση της visa??? Αξία ζημιών σπιτιού ... ευρώ, Αξία στο να μένουμε κάπου που μας ευχαριστεί ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ!!!!!!


eNortjKzUjI0MTQzN1ayBlwwFYAC0w,,02.pngeNortjKzUjI0NTUzNlCyBlwwFYYC0Q,,22.png

eNortjKzUjIysDQxMlKyBlwwFXsC0A,,26.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προς το παρόν μένω μόνιμα Σαλαμίνα και βρήκα εδώ έναν σταθμό με βασικές παροχές γιατί τον θέλω μόνο για λίγες ώρες, ίσα να πηγαίνει με παιδάκια να παίζει λίγο και να κάνω κι έγώ τις δουλειές χωρίς να φωνάζω συνέχεια μη και μη και δεν θέλω καθόλου την τηλεόραση... Θα πηγαίνει 9-1.30 και θα τρώει σπίτι. Θα μου την πηγαινοφέρνει σχολικό και η τιμή είναι 230Ε!!! Στον Πειραιά ήταν πολύ πιο ακριβά και όλοι πήγαιναν με πακέτο (δηλ. όσες ώρες και όσους μήνες και αν την πήγαινα ήταν η ίδια τιμή). Έψαξα Νέα Παιδεία και Πρότυπη παιδαγωγική στο Χαϊδάρι, Λιναρδάτου Περιστέρι, και κάποιους άλλους. Οι τιμές ξεκινούσαν από 5000Ε το έτος έως 6350 για τα βασικά, χωρίς έξτρα δραστηριότητες... Πήγα μαζί με μια φίλη μου που έψαχνε για την 4χρονη κόρη της και κατέληξε στην Πρότυπη Παιδαγωγική (Το σπιτάκι στο Δάσος λέγεται ο σταθμός). Μετά σκέφτηκα ότι ακόμα και αν έμενα κάποιες μέρες στο πατρικό στον Κορυδαλλό είναι κρίμα να την ταλαιπωρώ από τώρα με πολλά πολλά. Γι΄αυτό σκέφτηκα να τη στείλω εδώ στη Σαλαμίνα που είναι πολύ ήσυχα και το πολύ πολύ να γραφτούμε μπαλέτο στον Κορυδαλλό ή στον Πειραιά αφόύ ούτως ή άλλως είμαι 1-2 φορές τη βδομάδα εκτός νησιού για δουλειές....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...