Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Σεπτέμβριος 2009


CoffeeFilter

Recommended Posts

καλησπερα!

το βλασταρι μου απο το ΣΚ εχει γκρινια και πιπιλαει χερι φουλ. ο παιδιατρος ειπε οτι αν και νωρις καμια φορα ξεκιναει διαδικασια οδοντοφυιας :confused:. οψομεθα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 23,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • makarinaerthei

    3411

  • fairytale

    3304

  • maria_s

    2450

  • zoi_m

    1533

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

καλησπερα!

το βλασταρι μου απο το ΣΚ εχει γκρινια και πιπιλαει χερι φουλ. ο παιδιατρος ειπε οτι αν και νωρις καμια φορα ξεκιναει διαδικασια οδοντοφυιας :confused:. οψομεθα...

Μακ μαρακι εμενα καμια φορα τρωει το χερι του οταν τον ποναει το στομαχακι του....προσπαθησε να του το ζεστανεις λιγο να δεις.....


an1cF0ueg3D1210OTQ1NjZvfDg4OTk4M2RhfFRoZW8gaXM.gif

an1cJVi-O6k1210NzIzNjMxfDEzNDU1NTZsamF8TXkgc3dlZXQgQnV0dGVyZmx5IGlz.gif

Link to comment
Share on other sites

Μακ μαρακι εμενα καμια φορα τρωει το χερι του οταν τον ποναει το στομαχακι του....προσπαθησε να του το ζεστανεις λιγο να δεις.....

Ζωή μου εμας οταν μας ποναει κοιλιτσα-στομαχι, σφιγγομαστε, τιναζουμε ποδια, κοκκινίζουμε. αυτα ειναι καινουργια κολπα :(.

Link to comment
Share on other sites

τελειωσα το σιδερο κ ειπα να μπω να σας πω μια καληνυχτα.

μακμαρακι μια χαρα τα ειπε ο παιδιατρος μην ανησυχεις τα ουλα του θα ειναι...απ οτι ειδα ολα το κανουν.

πηρα κ εγω το παιδιατρο γιατι ειναι 2 μερες τωρα που την ακουω να ναι βραχνιασμενη κ εχει κ 5 μερες με διαρροια μου ειπε να μην ανησυχω μαλλον καποιος εντεροιος θα ναι κ να τον ξαναπαρω σε 2 μερες.εχουμε κ το εμβολιο την αλλη βδομαδα αλλα αν ειναι ετσι δε το βλεπω να το κανουμε...

καλο βραδυ κ ησυχο;)


uVBDp3.png MkMgp2.png

kJdJp2.png

Δεν είναι ευτυχία να κάνεις πάντα αυτό που θέλεις,

αλλά πάντα να θέλεις εκείνο που κάνεις.

-Τολστόι-

Link to comment
Share on other sites

Ζωή μου εμας οταν μας ποναει κοιλιτσα-στομαχι, σφιγγομαστε, τιναζουμε ποδια, κοκκινίζουμε. αυτα ειναι καινουργια κολπα :(.

Ετσι καναμε και εμεις αλλα μετα ειπαμμε να το αλλαξουμε το στυλ....


an1cF0ueg3D1210OTQ1NjZvfDg4OTk4M2RhfFRoZW8gaXM.gif

an1cJVi-O6k1210NzIzNjMxfDEzNDU1NTZsamF8TXkgc3dlZXQgQnV0dGVyZmx5IGlz.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nα 'μαι κι εγω!

Θα σας απαντησω με καθυστερηση αλλα ας οψεται η δουλεια:-(

μια εντολή πληρωμής είναι από συγεκριμένο υποκατάστημα...σε άλλη σοβαρή χώρα θα είχαν μπει τα λεφτά στο λογαριασμό μου εδώ και 2 μήνες!!!! :evil::evil::evil::evil::evil:

Εγω Μαρακι δεν ταλαιπωρηθηκα καθολου.Απο τον ΟΑΕΔ μου δωσανε μια επιταγη για να εισπραξω τα χρηματα απο την Εθνικη.Απο οποιαδηποτε,δεν ειχε σημασια.Και την ιδια ωρα αν ηθελα παρακαλω.Μια χαρα.Εσενα γιατι σε ταλαιπωρησανε τοσο,δεν μπορω να καταλαβω.

Μαρακι ο γιος σου ειναι το αγαπημενο μου παιδακι.:)

Αν ειχα κορη θα στην εδινα με ολη μου την ψυχη.Που ξερεις?Ισως το επομενο...;)

Ειναι ενας κουκλος.Και τι ωραια που τον εντυσες με τα χριστουγεννιατικα!

Και το δεντρακι σας ειναι σουπερ!!!

Κι εγω ελεγα φετος να αλλαζαμε στολιδια αλλα δεν το βλεπω γιατι δουλευω και που καιρος για ψαξιμο.Του χρονου που θα ειμαι πιο χαλαρη και θα καταλαβαινει κιολας.

ρε κοριτσια.αδιαθετησε καμια απο εσας??

Λια εγω αδιαθετησα την προηγουμενη βδομαδα και ειχα πολυ αιμα και εντονο κοκκινο μαλιστα.Αν και δεν ηθελα καθολου να μου ερθει.Κι εγω οπως και η Μαρια δεν πονεσα καθολου.Πριν την γεννα πονουσα την πρωτη μερα.Μακαρι να μεινει ετσι και να μην ποναω καθε φορα.

Ζωιτσα τελειο το τραγουδακι που παρεθεσες.Κι εμενα ειναι το αγαπημενο μου αυτο τον καιρο.Να σου πω την αληθεια νομιζα πως το τραγουδουσε γυναικα.


eNortjKzUjI0MbQwMlKyBlwwFXMCzw,,34.png

eNortjKzUjI0Nzc1NFSyBlwwFZYC0w,,18.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου γεια σας. Είμαι μες στην αγωνία...Ήρθε η γιατρός σπίτι. Την βρήκε πολύ καλή αλλά εγώ είμαι κατααγχωμένη. Είναι 4760γρ. Έχει πάρει σε 20 μέρες μόνο 300γρ. Η Γιατρός ε΄πιμένει ότι το μωράκι μου χαίρει άκρας υγείας αφού ψηλώνει τόοοσο πολύ και ότι απλά διαφέρει η ζύγιση από γιατρό σε γιατρό. Βέβαια θυμάμαι ότι ο Μυκονιάτης την είχε ζυγίσει με φανελάκι ,φορμάκι,μπεμπιλίνο και φαγωμένη ενώ αυτή τη ζύγισε νηστικιά και εντελώς γυμνούλα. Η παιδίατρος μας καθησύχασε ότι είναι πολύ καλή και μάλιστα μας είπε ότι σπάνια ΄βλέπει τόσο ψηλά μωράκια στην ηλικία της,. Χαρακτηριστικά μας είπε: Αυτή θα γίνει Κουλιανού και θα την κυνηγάει ο μπαμπαμπάς στης στα στενά της Μυκόνου από μικρή! Επειδή όμως εγώ δεν ησύχαζα κι επειδή μένουμε και στο νησι που δεν έχει μικροβιολογικό, μου είπε να την ζυγίζω κάθε εβδομάδα αύτό τον μήνα και αν δεν πάρει ικανοποιητικό βάρος να κάνω μια εξέταση ούρων όταν θα ξανάρθω Αθήνα.Εγώ όμως δεν κρατιέμαι και δεν μπορώ να φύγω έτσι για το νησι..Τώρα το πρωί λοιπόν, αφού της μάζεψα τα τσισάκια τα πήγε ο άντρας μου στην βιοιατρική.Θα πεθάνω από την αγωνία μου!


dlmv0hz9t.png1ogehfdjy.png

kwtpmaqz0.png

Link to comment
Share on other sites

Καλοοοοοοο Μηναααααααααααα κοριτσακια μου γλυκα,με υγεια!!!

Αντε να ερθει λιγο κρυο μηπως και καταλαβουμε χειμωνα!!!!!

Γιωτουλα μην στεναχωριεσαι κοριτσακι μου,αφου στο λεει κ η παιδιατρος,θα δεις πως ολα θα ναι καλα,κακακια εκανε?τι ειπε η παιδιατρος??

εμεις παλι ρε κοριτσια πηγε πηρε ο αντρας μου αυτα τα παμπερς προσφορα 7,49 simply dry,και μου βρωμανε μολις κατουρηθει η μικρη,παω να την αλλαξω κ βλεπω πως δεν ειναι βρεγμενο πολυ,,το χει παρατηρησει καμια???παω γιατι ξυπνησε,νωρις σημερα ουφ


dwwxMjG.jpgdwwxp3.png

cPuSp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Γιωτα μην αγχωνεσαι βρε κοριτσι μου!Αφου σας ειπε η γιατρος οτι ειναι μια χαρα.

Η ουρολοιμωξη δεν ειναι τιποτα.Κι εμεις την περασαμε και φαντασου ηταν 28 ημερων.

Αφου εχει διαθεση η μικρουλα σου μην σε απασχολει.

Να δεις που ολα θα πανε καλα.


eNortjKzUjI0MbQwMlKyBlwwFXMCzw,,34.png

eNortjKzUjI0Nzc1NFSyBlwwFZYC0w,,18.png

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα καλό μήνα!! Ξεχαστηκα με τα δικά μου..Ευμορφία μου και Λία μου, ευχαριστώ για το κουράγιο! Λία , έκανε μόνη της κακάκια χθες το πρωί 4 μέρες μετά το κλύσμα. Και ήταν και πάααααρα πολλά!!! Πήρα χθες τηλ. και μια σύμβουλο θηλασμού που έχω ξαναμιλήσει μαζί της και της εξέθεσα την κατασταση. Μου είπε ότι για τα κακά να μην ανησυχω γιατί είναι απόλυτα φυσιολογικό για μωράκια που θηλάζουν.Και μια φορα στις 20 είναι φυσιολογικό και από τη στιγμή που το μωρό δεν δείχνει να ενοχλείται και να σφίγγεται να μην επεμβαίνω. Όσο για το πάχος προς το παρόν μας βλέπει μια χαρά. Το ελάχιστο που πρέπει να πάρουν τα μωράκια που θηλάζουν είναι 450γρ το μήνα. Αν όμως τον επόμενο δεν πάρουμε μου είπε να αρχίσω να την ξυπνάω τη νύχτα και να της δίνω ένα εξτρά γεύμα. Επίσης να αντλώ γάλα, να πετώ το πρώτο το ελαφρύ και μετα να ξανααντλώ και να της το δίνω μρ το μπουκαλάκι μια δυο φορές τη μέρα ως συμπλήρωμα του θηλασμου και όχι ως αντικατάσταση γεύματος. Μου είπε ακόμη δεν υπάρχει θέμα θρεπτικότητας του γάλακτος μου, γιατί έρευνες που έγιναν στο γάλα από μητέρες υποσιτισμένες και σε μητέρες του δυτικού κόσμου έδειξαν ότι δεν είχαν καμμια διαφορά σε θρεπτική αξια. Αυτά κορίτσια μου!!!


dlmv0hz9t.png1ogehfdjy.png

kwtpmaqz0.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα και καλό μήνα,

δείτε το παρακάτω... λίγη προσοχή για το που βάζετε φωτο των παιδιών σας μέσα στο fb... και ρυθμίστε το ποιος μπορεί να τις δει!

http://troktiko.blogspot.com/2009/12/facebook.html

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και καλό μήνα να έχουμε!

Γιωτούλα μου μην αγχώνεσαι κοριτσάκι μου.Αφού λέει η παιδίατρος ότι είναι το μωρό γερό,γιατί αναστατώνεσαι;Και ουρολοίμωξη να'χει ειναι κάτι περαστικό.Άσε που δεν το νομίζω.Πάντως καλά έκανες και έστειλες για εξέταση τα ούρα της έτσι για να ησυχάσεις κι εσύ. 'Οσο για τα κακά κι εμένα ξαφνικά άρχισε να μη μου κάνει.Μια μέρα κάνει, δυο όχι.Αύριο που θα πάμε για εμβόλιο θα τη ρωτήσω αλλά έτσι έχω ακούσει όπως λές κι εσύ ότι για μωράκια που θηλάζουν είναι φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα καλό μήνα!! Ξεχαστηκα με τα δικά μου..Ευμορφία μου και Λία μου, ευχαριστώ για το κουράγιο! Λία , έκανε μόνη της κακάκια χθες το πρωί 4 μέρες μετά το κλύσμα. Και ήταν και πάααααρα πολλά!!! Πήρα χθες τηλ. και μια σύμβουλο θηλασμού που έχω ξαναμιλήσει μαζί της και της εξέθεσα την κατασταση. Μου είπε ότι για τα κακά να μην ανησυχω γιατί είναι απόλυτα φυσιολογικό για μωράκια που θηλάζουν.Και μια φορα στις 20 είναι φυσιολογικό και από τη στιγμή που το μωρό δεν δείχνει να ενοχλείται και να σφίγγεται να μην επεμβαίνω. Όσο για το πάχος προς το παρόν μας βλέπει μια χαρά. Το ελάχιστο που πρέπει να πάρουν τα μωράκια που θηλάζουν είναι 450γρ το μήνα. Αν όμως τον επόμενο δεν πάρουμε μου είπε να αρχίσω να την ξυπνάω τη νύχτα και να της δίνω ένα εξτρά γεύμα. Επίσης να αντλώ γάλα, να πετώ το πρώτο το ελαφρύ και μετα να ξανααντλώ και να της το δίνω μρ το μπουκαλάκι μια δυο φορές τη μέρα ως συμπλήρωμα του θηλασμου και όχι ως αντικατάσταση γεύματος. Μου είπε ακόμη δεν υπάρχει θέμα θρεπτικότητας του γάλακτος μου, γιατί έρευνες που έγιναν στο γάλα από μητέρες υποσιτισμένες και σε μητέρες του δυτικού κόσμου έδειξαν ότι δεν είχαν καμμια διαφορά σε θρεπτική αξια. Αυτά κορίτσια μου!!!

Πολύ ενδιαφέρον αυτά που έγραψες. Έκανες καλά που "άκουσες" το ένστικτό σου! Εύχομαι να διορθωθούν όλα το συντομότερο.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε Τατιάνα που είναι όλα καλά! Τσάμπα η ανησυχία! Όλα αυτά γιατί σταμάτησε να παίρνει βάρος με το ρυθμό που έπαιρνε;

μαρακι μου πολλες φορες η μικρη προσληψη βαρους προερχεται απο ουρολοιμωξη.ετσι για να ειμαστε καλυμμενοι και σιγουροι οτι δεν συμβαινει αυτο (δεν παιζεις με την ουρολοιμωξη χρειαζεται οπωσδηποτε αντιβιωση) καναμε την εξεταση,απλα ταλαιοωρηθηκαμε λιγο.

τατιανα να ναι καλα η μπεμπα ευτυχως δεν ειχε κατι!εμας οταν μας ειπε ο παιδιατρος να κανουμε εξετασεις για ουρολοιμωξη πηγαμε σε μια μικροβιολογο εδω στη γειτονια πολυ καλη φροντισε να μην εχει κοσμο οταν πηγαμε κ το μωρακι δε ταλαιπωρηθηκε...δε θα την πηγαινα ποτε στο ικα η σε νοσοκομειο με το μπαχαλο που γινεται.ασχετο τι εξετασεις σας ειπε ο παιδιατρος να κανετε για τη μπεμπα που δε παιρνει βαρος?το ιδιο προβλημα εχουμε κ εμεις κ περιμενω με αγωνια να ρθει ο παιδιατρος την αλλη βδομαδα να τον ρωτησω.

το βαρος της για την ηλικια της ειναι σουπερ.τωρα πια ειναι 7 κιλα.χτες την ζυγισα 7180 αλλα μπορει και να εκανα λαθος.θα δουμε την δευτερα που εχουμε εμβολιο και θα την ζυγισει και ο γιατρος στη ζυγαρια του η οποια δεν ειναι ηλεκτρονικη κ εχει μικροτερη αποκλιση.εμας ειναι ηλεκτρονικη και οταν χοροπηδαει (γιατι δεν καθεται ησυχα-νομιζει οτι η ζυγαρια ειναι παιχνιδι)αυξομειωνεται πολυ το βαρος εεε και το παιρνω στο περιπου.απλα ενω επαιρνε 400γρ την εβδομαδα ξαφνικα πηρε 100 και μετα 160 και μετα 100.οποτε για να ειμαστε σιγουροι καναμε την εξεταση.

εγω την μειωση αυτη την οφειλω στο γεγονος οτι τρωει λιγοτερο.δεν τρωει βεβαια λιγο,τρωει 800-900 την ημερα το οποιο ειναι μια χαρα!


eNortjKzUjI0MDAxMVKyBlwwFUUCyA,,17.png

Link to comment
Share on other sites

Ευμορφια καλο μηνα κοπελα μου,,αδιαθετησες εσυ εεεε,τυχερουλα!!

Εγω παλι πριν την εγκυμοσυνη δεν καταλαβαινα τπτ απο περιοδο,λιγο αιμα,3 μερες με κρατουσε κ πονος καθολου,αντε να δουμε πως θα ναι τωρα!!!

Γιωτακι γλυκο χαιρομαι πολυ για τα κακακια της,ποσο σε καταλαβαινω,τοσο στεναχωριομουνα και εγω αλλα το πηρα αποφαση!Ευτυχως εμενα αρχισε κ μου κανει ανα 3 μερες,,σημερα το πρωι ξυπνησε με κλαματα κ ζορισματα,της αλλαζα παμπερσ κ δεν καθοτανε με τπτ,,,την εβαλα κατευθειαν στο στηθος ουτε εκει καθοτανε,,,τελικα της εκανα χαμομηλακι κ μετα απο μιση ωριτσα τα κανε με πολυ ζορι ομως,εριξε πολυ κλαμα μεχρι να τα βγαλει!!!Ξεραθηκε στον υπνο τωρα,εφαγε κ 20 λεπτα και κοιμηθηκε στο στηθος μου!!!

Ελευθερια ευχαριστουμε πολυ,εγω ηδη εχω ρυθμισει να μην τις βλεπουν αλλοι εκτος απο τους φιλουσ μου που ειναι μετρημενοι..αλλα σκεφτομαι οπου να ναι να τις βγαλω!!!

Βουλα μου τι κανεις??Καλο μηνα κ σ εσενα,,τι κανει το αρειανακι μας???Εμβολιο αυριο?στον τεταρτο μηνα 2 εμβολια κανουνε?Το ενα ποσιμο?


dwwxMjG.jpgdwwxp3.png

cPuSp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...