Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Νοέμβριος 2009


CoffeeFilter

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 44,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • aleca

    6117

  • omorfakia

    4099

  • mary77

    3427

  • kimi

    2958

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • aleca

    aleca 6.117 δημοσιεύσεις

  • omorfakia

    omorfakia 4.099 δημοσιεύσεις

  • mary77

    mary77 3.427 δημοσιεύσεις

  • kimi

    kimi 2.958 δημοσιεύσεις

Posted Images

θα μου στειλει η συμβουλος μειλ με βιβλια που προτεινει με συνταγες για μωρακια! Θα σας τα πω οποια θελει να παρει...

Γενικα τα παιδακια εχουν αλλες διατροφικες αναγκες απο εμας και καποιες τροφες εχουν ολα τα συστατικα ακομα και σε μικρες ποσοτητες...οποτε δεν ειναι ποσο τρωνε αλλα και τι τρωνε...

Επισημαινω...αν θελουμε να διατηρησουμε γαλουχια τα 3 γευματα ειναι επιφοβα...Μετα τους 9 μηνες τα 3 γευματα...δλδ την φρουτοκρεμα το πρωι , το μεσημεριανο και το απογευμα θηλασμοι συχνοι...η κρεμα ειναι περιττη...το μητρικο γαλα ειναι κλασσεις ανωτερο για να αντικατασταθει απο την κρεμα..σκεφτομαι οτι το απογευμα μπορει να του δινω λιγο ρυζακι βρασμενο και συνοδευμενο με μητρικο γαλα (μικη ποσοτητα) + θηλασμος..


waWmp3.png

9LyAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας τσούπρες !!!!

Μαρκελλε η συμβουλος μου ειπε οχι ακομα στην ντοματα..

Η ντοματα ειναι αλλεργιογονα εγω σημερα εβαλα ενα μικρο κομματακι χωρις τα σπορακια και ηδη απο τα υπολοιπα τρωει ενα μηνα ο μπεμπης οποτε καλα ειναι.

Ρε ομορφακια τι χαλι ειναι αυτο με το γαλα καθε βραδυ...γιατι δεν το κοβεις?!?!?!? Να τους πεις οτι γαλα δεν θα πιουν αν δεν βγει το φως της μερας...το βραδυ κανουμε νανι και αν διψασουμε πισνουμε νερο που θα τους το εχεις διπλα στο κομοδινο τους.. λεω εγω τωρα...

Αχ ....αυτη τουλαχιστον εχει μπιμπερο και αφηνει εμεις τι θα αφηνουμε μου λές????:rolleyes:

Η μπέμπα όντως αρρωστη. Εχει 37.6 δεν της δινω ακόμα deppon. Μαλλον δεν θα κάνει το εμβόλιο σημερα. Πολύ γκρίνια.. Παω

Βρε μπας και ειναι απο τα δοντια της????

περαστικούλια !!!!!

θενκς μαριανθακι... θα τα πω ετσι...γιατι ναι, περισσοτερο συνηθεια ειναι... αλλα μου λεει οτι πειναει ο νικηφ. κ λεω μπας κ αναπτυσσεται κ ψομολυσσαει ολη την ωρα? αλλα θα του το πω, κ αν δεν το κοψει, οντως θα πειναει...

Νομιζω πως θα το κοψουν μονα τους.....δεν μπορεις να μην δινεις γαλα.

Ο γιαννης μικρος δεν ξυπναγε και ξυπναγε οταν πηγε2 χρονων και μετα ξυπναγε για κανα τετραμηνο συνεχια....μετα το εκοψε και τωρα πια που παει παιδικο κοιματε σερυ(τι ευτυχια)!!!

emena το αβοκάντο μου αρεσει σε συνδιασμό με άλλες τροφες...μονο του ειναι άνοστο νομίζω

Σε σαλατα μαρουλι με μπαλσαμικο και ψιλοκομμενο καροτο...:rolleyes:


Γιαννης 1/7/2006 - Νικόλας 20/10/2009

 

Link to comment
Share on other sites

Ο Μητρικός Θηλασμός συνεχίζει να είναι σημαντικός για τη διατροφή, την ανάπτυξη και την φροντίδα των παιδιών και μετά τους πρώτους 6 μήνες της ζωής. Κατά μέσο όρο, θηλάζοντα μωρά 6-8 μηνών λαμβάνουν το 70% των ενεργειακών τους αναγκών από το μητρικό γάλα, αυτό μειώνεται σε περίπου 55% στους 9-11 μήνες και στο 40% στους 12-23 μήνες. Το μητρικό γάλα είναι επίσης μια κύρια πηγή πρωτεϊνών, βιταμινών, μετάλλων, απαραίτητων λιπαρών οξέων και προστατευτικών παραγόντων. Προσφέρει περισσότερες θερμίδες και θρεπτικά στοιχεία κατά μονάδα βάρους από όσο οι περισσότερες από τις άλλες τροφές και πολύ περισσότερο από μαλακά δημητριακά, ρύζι για βρέφη ή πολτοποιημένα λαχανικά που είναι τυπικά μερικές από τις πρώτες τροφές που δίδονται σε μεγαλύτερα μωρά. Εάν το παιδικό στομάχι γεμίσει με τροφές με χαμηλή θρεπτική αξία, θα λάβουν λιγότερο μητρικό γάλα και η γενικότερη δίαιτά τους και υγεία θα είναι υποδεέστερη. Η συμβολή του μητρικού γάλακτος συχνά παραβλέπεται επάνω στον ενθουσιασμό να ξεκινήσει η συμπληρωματική διατροφή. Η πρόκληση βρίσκεται στο πως να ταΐζουμε άλλες τροφές ώστε να προσθέτουν στην διατροφική συμβολή του μητρικού γάλακτος παρά να την αντικαταστήσουν.

Γιατί το Μητρικό Γάλα συνεχίζει να είναι Ιδανική Τροφή για Βρέφη και νεαρά παιδιά άνω των 6 μηνών:

  • Το Μητρικό Γάλα είναι τροφή υψηλής ποιότητας. Είναι τροφή πλούσια σε θρεπτικά στοιχεία και ενέργεια που είναι εύπεπτη. Περιέχει παράγοντες που βοηθούν στην απορρόφηση των θρεπτικών στοιχείων.
  • Μωρά που συνεχίζουν να θηλάζουν δεν πεινούν ποτέ. Τα κατά βούληση θηλάζοντα μωρά ρυθμίζουν τα ίδια την πρόσληψη της τροφής τους. Όταν πεινάσουν κλαίνε και αναζητούν να θηλάσουν. Όταν συνεχίζει ο μητρικός θηλασμός χωρίς περιορισμούς ταυτόχρονα με την παροχή άλλων τροφών, τα μωρά εξακολουθούν να έχουν τον έλεγχο της ποσότητας που τρώνε. Αν δεν τους αρέσει ένα ορισμένο φαγητό ή τους προσφέρεται ανεπαρκής ποσότητα μπορούν να θηλάσουν περισσότερο.
  • Το Μητρικό Γάλα παρέχει προστατευτικούς παράγοντες. Ο ανοσοποιητικοί παράγοντες στο μητρικό γάλα προσφέρουν προστασία κατά των ασθενειών κα μειώνουν την βαρύτητά τους όταν αυτές συμβαίνουν. Αυτή η προστασία συνεχίζει να βοηθά και μετά τους 6 μήνες επειδή παρέχοντας άλλες τροφές και ποτά μπορεί να εκθέσουν το μωρό σε περισσότερες μολύνσεις και τροφικά παθογόνα σε μια περίοδο που το ανοσοποιητικό σύστημα του βρέφους ακόμα ωριμάζει. Κάποια προστασία προσφέρεται ακόμα και αν ο μητρικός θηλασμός ελαττωθεί σε λίγες φορές την ημέρα.
  • Ο Μητρικός Θηλασμός βοηθά στην ανάρρωση. Τα άρρωστα μωρά συχνά δεν έχουν διάθεση να φάνε αλλά συνήθως θέλουν να θηλάσουν. Οι μητέρες μπορούν να ανταποκριθούν σε κρίσεις ασθενειών με θρεπτικό παρηγορητικό και θεραπευτικό θηλασμό. Αναπτυξιακοί παράγοντες στο μητρικό γάλα επιταχύνουν την αποκατάσταση των εντέρων μετά τη διάρροια. (Αν τα μωρά είναι τόσο άρρωστα που δεν επιθυμούν να θηλάσουν, πρέπει να διακομιστούν επειγόντως σε ένα κέντρο υγείας.)
  • Ο Ιδιαίτερος δεσμός μητέρας-παιδιού συνεχίζεται. Ο μητρικός θηλασμός παρέχει συναισθηματικό στήριγμα για τις μητέρες και τα μωρά που είναι πολύτιμο και ευχάριστο και πολύ μετά τους 6 μήνες.


waWmp3.png

9LyAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ελενη διαφωνω..θερμιδικα αν τρωει καλα και ισορροπημενα κατα την διαρκεια της μερας το γαλα δεν το χρειαζεται το βραδυ...ειναι πανω απο 2 χρονων...δεν ειναι βρεφη...ειναι μια συνηθεια για να δουν την μανα τους, να δροσιστουν και γενικα να κατευνασουν την ανησυχια τους...οποια και αν ειναι αυτη...


waWmp3.png

9LyAp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαριανθη τη ειναι αυτο που βγαζει κατω απο το ονομα σου????

Μπας και εχεις ''φαει πέναλντι'' απο τον αντμιν ?

Εγω ειχα στο αλλο παρεντς εμαιλ απο τον αντμιν για μια απαντηση μου που δεν τους αρεσε και μου εγραφε ακριβως αυτο και μαλιστα εχει και ημερομηνια ληξης......μαλλον αν κανεις πολλες ''πατατες'' σε διαγραφουν.

Για δες τα μηνυματα σου ρε Μαριανθη μπας και σου εχουν στειλει τπτ.


Γιαννης 1/7/2006 - Νικόλας 20/10/2009

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ απο μενα!!!

Ποια μου ματιασε το μαναρι εχθες κ ξυπνησε δις μες την νυχτα μου λετε;;;:tongue::tongue::tongue:

Κ οι γουλιες συνεχιζονται ακαθεκτα, κ φρουτοκρεμα δεν τρωει.Τι γινεται μου λετε;;

Μαριανθακι ευχαριστούμε για τις πληροφοριες!!


Έγιναν 4 οι άντρες στην ζωή μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ελενη διαφωνω..θερμιδικα αν τρωει καλα και ισορροπημενα κατα την διαρκεια της μερας το γαλα δεν το χρειαζεται το βραδυ...ειναι πανω απο 2 χρονων...δεν ειναι βρεφη...ειναι μια συνηθεια για να δουν την μανα τους, να δροσιστουν και γενικα να κατευνασουν την ανησυχια τους...οποια και αν ειναι αυτη...

ρε εσεις αυτο που κανουν τα ομορφακια ειναι το νανουρισμα μετα γαλακτος που ονομαζω εγω.Αντι για πιπιλα, πινουν μια μουκαλιά γαλα κ ξεραινονται...

Μην τα κατηγορειτε, το εκανα κ εγω ως λεχωνα στα ξενυχτια!!:tongue::tongue::roll:


Έγιναν 4 οι άντρες στην ζωή μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπας και εχεις ''φαει πέναλντι'' απο τον αντμιν ?

Εγω ειχα στο αλλο παρεντς εμαιλ απο τον αντμιν για μια απαντηση μου που δεν τους αρεσε και μου εγραφε ακριβως αυτο και μαλιστα εχει και ημερομηνια ληξης......μαλλον αν κανεις πολλες ''πατατες'' σε διαγραφουν.

Για δες τα μηνυματα σου ρε Μαριανθη μπας και σου εχουν στειλει τπτ.

Ναι κατι τετοιο παιζει Μαριανθη.


Έγιναν 4 οι άντρες στην ζωή μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ελενη διαφωνω..θερμιδικα αν τρωει καλα και ισορροπημενα κατα την διαρκεια της μερας το γαλα δεν το χρειαζεται το βραδυ...ειναι πανω απο 2 χρονων...δεν ειναι βρεφη...ειναι μια συνηθεια για να δουν την μανα τους, να δροσιστουν και γενικα να κατευνασουν την ανησυχια τους...οποια και αν ειναι αυτη...

Μωρε δικιο εχεις αλλα ελα πες μου αργοτερα που θα μεγαλωσει και ο δικος σου αν σε παρακαλαει και σου λεει ''μανουλιτσα μου λιγο γαλα σε παρακαλωωωωω'' ......να δω δεν θα του δινεις του παιδιου η θα τον αφηνεις να του φευγει τελειος ο υπνος και να εχεις κλαματα και μετα το πρωι να θες να σηκωθεις για να πας στην δουλεια και να κουτουλας???

Γραφε στα ποστ σου απο που ειναι αυτα που μας γραφεις για το θηλασμο.....μπας και ενοχληθηκαν για αυτο.


Γιαννης 1/7/2006 - Νικόλας 20/10/2009

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ρε εσεις αυτο που κανουν τα ομορφακια ειναι το νανουρισμα μετα γαλακτος που ονομαζω εγω.Αντι για πιπιλα, πινουν μια μουκαλιά γαλα κ ξεραινονται...

Μην τα κατηγορειτε, το εκανα κ εγω ως λεχωνα στα ξενυχτια!!:tongue::tongue::roll:

Αυτο ακριβώς !!!!!!

Εμενα εδω και 3 μερες ξυπναει μονο μια φορα κατα τις 3-4.....τι ευτυχια !!!!


Γιαννης 1/7/2006 - Νικόλας 20/10/2009

 

Link to comment
Share on other sites

Μου εστειλαν μειλ για την υπογραφη μου...εσβησα το τικερακι που ελεγε για μενα και τον Παυλο...τι αλλο να σβησω?!?!?!?!Και τα αλλα 2?!?!!??! Ρε αν η ομορφακια την βρισκει να σηκωνεται ας το κανει...εγω απλα λεω τι εναλλακτικη εχει για να ξεκουραστει... ;)


waWmp3.png

9LyAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μου εστειλαν μειλ για την υπογραφη μου...εσβησα το τικερακι που ελεγε για μενα και τον Παυλο...τι αλλο να σβησω?!?!?!. ;)

Συγνωμη τι ελεγε το τικερακι και τους πειραξε?:confused:


Γιαννης 1/7/2006 - Νικόλας 20/10/2009

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...