Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια από ποιο μήνα και μετά σας αφήνει ο γιατρός να βάφετε νύχια; Εμένα μου έχει απαγορέψει τα μαλλιά αλλά τα νύχια μου έχει πει από την αρχή ότι μπορώ να τα βάφω. Εγω βέβαια φοβάμαι και δεν τα έχω βάψει έως τώρα αλλά τώρα που ανοίγει ο καιρός έλεγα μήπως φτιάξω λίγο τα ποδαράκια. Πήρα και μανό από το φαρμακείο για να μην έχει πολλά χημικά (λέμε τώρα..)

Cafe Αύγουστος 2011


Συντονιστής Org

Recommended Posts

Καλημέρα σας...Μαριλού μια χαρά η παράταση...

Δίνεις και σκόνη γάλα;Νόμιζα ότι πλέον αντλείς και συμπληρώνεις με δικό σου...

Τα νέα μας είναι τα ίδια σήμερα μπήκαμε πάλι όλοι στο πρόγραμμά μας μετά από τις βόλτες και την καλοπέραση κάθε κατεργάρης στον πάγκο του.

Μαροζ μη δίνεις σημασία όσο μπορείς χάνεις τον χρόνο και τα λόγια σου στη συγκεκριμένη περίπτωση.Ίσως όταν καταλάβει τι έκανε το μετανιώσει τι να πω....

Καλημέρα!!!! Ξανθή μου παρά το πρωτόκολλο δυστυχώς δεν έχω καταφέρει ακόμη να φτάσω την ποσότητα που χρειάζεται αφού δεν έχει αντικαταστήσει και παρά μόνο ένα γεύμα τη μέρα. Καμιά ιδέα τι να κάνω? Το κλάμα που έχω ρίξει για το ότι πίνει σκόνη δε στο συζητώ!!!!!!!!! Ομολογώ βέβαια ότι μέσα στις γιορτές δεν ήμουν πολύ τυπική με το πρωτόκολλο οπότε τώρα από χθες το ξαναξεκίνησα κανονικά κι έχω μια ελπίδα ότι θα αποδώσει αν και χθες όλη μέρα με αντλήσεις στο 3ωρο και το βράδυ και ζήτημα να έβγαζα 20 ml τη φορά, πρώτη μέρα περιόδου!!!!!!! Είμαι πολύ στεναχωρημένη με αυτό το θέμα και δε δείχνει και καμία διάθεση να φάει φρούτα και πατάτα μπας και αντικαταστήσει άλλα δύο γεύματα................


dWXVp3.png

YqUap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Μαριλού μου φάε λίγο μαυρομάτικα σαν σαλάτα αν δε τα θες για κυρίως γεύμα και θα δεις διαφορά.Επίσης είχε πει η Αναστασία ότι ήπιε το κιντερτε αυτή και είδε διαφορά πάνω που είχε αρχίσει να πέφτει πολύ η παραγωγή της.

Κοίτα μην στεναχωριέσαι προφανώς ο Προκοπάκος μας δεν θήλαζε ικανοποιητικά και σου μείωσε την παραγωγή σου.Κάνε λίγο υπομονή και συνέχισε τις αντλήσεις.Το βράδυ βγάλε μια στις 12 και μετά στις 6 να ξεκουράζεσαι και θα δεις ότι σιγά σιγά θα βγάλεις περισσότερο.Και σε κανά 2 μέρες κάνε πάλι προσπάθεια να δώσεις φρούτο ελαφρώς βρασμένο που είναι και λίγο πιο γλυκά μπας και τα φάει.

Πάντως να σκέφτεσαι θετικά και πάνω από όλα ότι έκανες ότι μπορούσες με 6 μήνες αποκλειστικό θηλασμό.

Να μπει πάλι στο στήθος με τίποτα λες ε;

Επίσης για μεσημέρι δοκίμασε καρότο και κολοκύθι που είναι πιο γλυκά χωρίς πατάτα και την βάζεις μετά ή βάλε γλυκοπατάτα μπας και του αρέσει και φάει ο κούκλος.

Επίσης δοκίμασε σε ότι δίνεις το απόγευμα να βάλεις και λίγο μήλο μέσα ή αχλάδι και κάθε μέρα να μειώνεις το απογευματινό σας ώστε να μείνουν μόνο τα φρούτα.Ακόμα και λίγες κουταλιές να τρώει θα πίνει λιγότερο γάλα μετά και σιγά σιγά θα το αντικαταστήσεις και αυτό το γεύμα.Στα φρούτα έβαλες μπανάνα;


PiB4p3.png y5drp3.png Z9IAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μαριλού μου φάε λίγο μαυρομάτικα σαν σαλάτα αν δε τα θες για κυρίως γεύμα και θα δεις διαφορά.Επίσης είχε πει η Αναστασία ότι ήπιε το κιντερτε αυτή και είδε διαφορά πάνω που είχε αρχίσει να πέφτει πολύ η παραγωγή της.

Ναι τα μαυρομάτικα μου αρέσουν και πήρα να φτιάξω. Επίσης λέω να αρχίσω πάλι τα χαμομήλια και τα γλυκάνισα μπας και δω αποτέλεσμα

Κοίτα μην στεναχωριέσαι προφανώς ο Προκοπάκος μας δεν θήλαζε ικανοποιητικά και σου μείωσε την παραγωγή σου.Κάνε λίγο υπομονή και συνέχισε τις αντλήσεις.Το βράδυ βγάλε μια στις 12 και μετά στις 6 να ξεκουράζεσαι και θα δεις ότι σιγά σιγά θα βγάλεις περισσότερο.

Εγώ βγάζω στις 12 μετά σηκώνομαι στις 3 και ξαναβγάζω και στις 6 θηλάζει ο μικρός, λες μόλις τελειώνει το γεύμα που υπάρχει και ερέθισμα να βγάζω τότε και να μη σηκώνομαι στις 3?

Και σε κανά 2 μέρες κάνε πάλι προσπάθεια να δώσεις φρούτο ελαφρώς βρασμένο που είναι και λίγο πιο γλυκά μπας και τα φάει.

Δοκίμασα με μήλο ελαφρώς βρασμένο και πάλι μου το έφτυσε στα μούτρα. Έβαλα μήλο - μπανάνα επίσης, έβαλα σκέτη μπανάνα με λίγο κρέμα επίσης!!!! Θα τον αφήσω δυό μέρες και μετά πάλι

Πάντως να σκέφτεσαι θετικά και πάνω από όλα ότι έκανες ότι μπορούσες με 6 μήνες αποκλειστικό θηλασμό. Να μπει πάλι στο στήθος με τίποτα λες ε;

Κοίτα αυτό είναι το άλλοθι που δίνω κι εγώ στον εαυτό μου ότι ουσιαστικά σκόνη ήπιε όταν άρχισε και κρέμα άρα είχε τελειώσει ο αποκλειστικός θηλασμός αλλά και πάλι σκάω από στεναχώρια η αλήθεια είναι γιατί σκέφτομαι ότι κάτι έκανα εγώ λάθος και αποφάσισε ξαφνικά να μη θηλάζει σωστά, ίσως που του έδωσα από νωρίς πιπίλα ας πούμε? Πάντως τουλάχιστον το πρώτο γεύμα της ημέρας το κάνει στο στήθος κανονικότατα κι έτσι δε χάνουμε τελείως την επαφή μας και δε στεναχωριέμαι κι εγώ ότι έκοψε μαχαίρι το στήθος. Και σε όλα τα υπόλοιπα γεύματα προσπαθώ πάντα πρώτα να τον βάλω στο στήθος αλλά στα 3 λεπτά το στύνει και κλαίει και φυσικά μετά από όλο αυτό που πέρασε με την απώλεια βάρους δεν το διακινδυνεύω να μην του δώσω μπουκάλι είτε δικό μου είτε σκόνη κι έτσι γίνεται φαύλος κύκλος..... Αυτή η αίσθηση ότι μόνη μου τα χάλασα όλα είναι που με στεναχωρεί! Ελπίζω το συστηματικό πρωτόκολλο να αποδώσει

Επίσης για μεσημέρι δοκίμασε καρότο και κολοκύθι που είναι πιο γλυκά χωρίς πατάτα και την βάζεις μετά ή βάλε γλυκοπατάτα μπας και του αρέσει και φάει ο κούκλος.

Σήμερα λέω να του δοκιμάσω καρότο σκέτο να δω μήπως το φάει με λίγο λαδάκι και θα πάω να πάρω και καμιά γλυκοπατάτα

Κατά τα άλλα πρέπει να πάρω μπρος να ξεστολίσω τώρα που κοιμάται ο μικρός αλλά βαριέμαι τόοοοσο πολύ!!!!!


dWXVp3.png

YqUap3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα ξεστόλισα πιτσ φυτίλι δεν άντεχα άλλο...

Μαριλού μη μασάς όλα καλά θα πάνε και να έχεις στο μυαλό σου το ταξίδι που ήδη κάνατε που ήταν μεγάλο μέχρι στιγμής.Εφόσον ο μικρός έχανε συνεχόμενα βάρος δεν μπορείς να το ρισκάρεις κατ'εμέ....Όλα καλά θα πάνε.


PiB4p3.png y5drp3.png Z9IAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα ξεστόλισα πιτσ φυτίλι δεν άντεχα άλλο...

Μαριλού μη μασάς όλα καλά θα πάνε και να έχεις στο μυαλό σου το ταξίδι που ήδη κάνατε που ήταν μεγάλο μέχρι στιγμής.Εφόσον ο μικρός έχανε συνεχόμενα βάρος δεν μπορείς να το ρισκάρεις κατ'εμέ....Όλα καλά θα πάνε.

Χα! Το καρότο έπιασε :) Για μεσημέρι έφαγε 2 ολόκληρα καρότα με λίγο δικό μου γάλα και λαδάκι και ήταν και πολύ χαρούμενος και δεν ήπιε και γάλα μετά, άρα ελπίζω πώς πάμε προς αντικατάσταση και δεύτερου γεύματος!!!!!!


dWXVp3.png

YqUap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο στον μικρό μας.....Είδες όλα καλά θα πάνε...Βρε σκέτη πατάτα έδινες; αν είναι δώσε πατάτα με καρότο και κολοκύθι να φάει πιστεύω θα του αρέσει..Άντε σιγά σιγά θα κόψεις και το ξένο πάλι μόνο δικό σου...


PiB4p3.png y5drp3.png Z9IAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια!

Μπράβο στον Προκοπάκη μας! Είναι κουνελάκι και του αρέσει το καροτάκι!χαχα

Την αφήνω κορίτσια αυτήν που λέγαμε...Δεν εκτιμάει τπτ! Θα προσπαθήσω να μην βγω εκτός εαυτού όταν την συναντήσω....:rolleyes::cool::cool:

Σας χαιρετω από το όμορφο και χιονισμένο Καρπενήσι...Κάναμε tour στη Στερεά και θα καθίσουμε εδώ για 3 μερούλες...Περάσαμε από Αράχωβα,Δελφούς,Λιβαδειά... Ο Κωνσταντίνος περνάει σούπερ και όλο γελάει!

Φιλακια πολλά σε όλες!


mxOsp2.pngBr57p2.pngEWfBp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μαρροζακι μην ξανασχοληθεις,αν ειναι και μεγαλη οπως λες τι να πω..κακο του κεφαλιου της.δεν μπορω να φανταστω οτι θα στερω την αγαπη και το χαδι απο το παιδι μου για να μην κακομαθει.ακους εκει της εξηγει οτι δεν κανει να γκρινιαζει!οτι να ναι,μη δινεις σημασια, εσυ αμολα καλουμπα!

Μαριλου μπραβο στον Προκοπακη σου! κοριτσια απορια,οταν λετε οτι βαζετε και δικο σας γαλατακι,πως το βαζετε?αφου εχετε πολτοποιησει τα λαχανικα ριχνετε και λιγο γαλα?

λοιπον εγω παλι ζορια εχω με το ψαρακι...τριτη μερα σημερα που δεν τρωει καλα. καθε γευμα τελειωνει μεσα σε 5 το πολυ λεπτα.χορταινει? ουρει και ενεργειται κανονικα κι ελπιζω οτι αυτο ειναι ενδειξη πως παιρνει ικανοποιητικη ποσοτητα γαλακτος.αλλα αγχωνομαι...μεσα στη βδομαδα εχουμε γιατρο και φοβαμαι μη μου πει οτι πρεπει να παρει συμπληρωμα.τελοσπαντων θα δουμε τι θα γινει.


line_line_typew4_beg_d_typew6_time_1247889600_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.giftt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Marroz να περάσετε σούπερ και ξέχνα την συννυφάδα ή τι την έχεις....

Τινγκερ γιατί να δώσεις συμπλήρωμα τώρα;;;;λίγο υπομονή και καλύτερα άρχισε στερεές.

Ναι βράζουν με νερό τα λαχανικά και μετά αλέθουν με γάλα.Αλλά να προσέχεις μη το κάνεις γιατί το ασβέστιο δεν αφήνει τον σίδηρο να απορροφηθεί και καλό είναι να το αποφεύγουμε.Γενικά προτιμώ να μην τα κάνω με γάλα πρέπει να μάθει το μωρό να τρώει κανονικά.


PiB4p3.png y5drp3.png Z9IAp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

ο μικρος συνεχιζει να τρωει για 5 λεπτα και μετα σταματαει.το βραδυ ξυπνουσε ανα 1 ωρα,ειμαι κομματια!εχω 3-4 βραδυα που ειμαι αυπνη.μαλον αυριο θα παμε γιατρο,θα δουμε τι θα μα πει.νομιζω για στερεες ειναι νωρις ακομα.4,5 μηνων ειναι ο μικρος. τελοσπαντων τι θελω και το σκαλιζω τωρα?θα μας πει ο γιατρος.

φανταζομαι οτι το μητρικο γαλα θα βοηθησει ισως λιγο στη μεταβαση του παιδιου στις στερεες γι'αυτο και ρωταω.πχ με πατατα που δεν περιεχει σιδηρο,αν δεν κανω λαθος, μπορω να το αναμειξω για να του ερθει πιο ηπια η αλλαγη,ε?

να ρωτησω και κατι αλλο?τι κανετε για να απασχολητε τα μικρα σας? εμενα καθεται καποια ωρα στο γυμναστηριο αλλα μετα βαριεται(και ποσο να κατσει στην τελικη),του μιλαω συνεχεια και του λεω οτι σαχλαμαρα μου ερθει κι απο κει κι επειτα δεν ξερω τι αλλο να κανω για να μην βαριεται. και εννοειται δεν γινεται ολη μερα να ειμαστε αυτοκολλλητοι.για πειτε λοιπον σουπερ μαμαδες,εσεις τι κανετε!:)


line_line_typew4_beg_d_typew6_time_1247889600_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.giftt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Εμείς τις ώρες που είμαστε μόνες μας ακούμε μουσική και χορεύουμε, μαγειρεύουμε με την μικρή στο καρότσι και πάντα με μουσική της λέω τι κάνω τραγουδάω και λίγο κάνω και τον καραγκιόζη, άλλο αγαπημένο παιχνίδι της βγάζω έξω τα μπουτάκια και τα φιλάω και αυτή λύνεται στα γέλια.Επίσης τις δείχνω εικόνες από βιβλία ενώ κάθεται στην αγκαλιά μου εγώ οκλαδόν.

Τις πιάνω τα χεράκια και λέω το τραγουδάκι με τα δάχτυλα και τις τα δείχνω ένα ένα εκείνη την ώρα δεν κάνει κάτι αλλά σε νεκρές στιγμές που την αφήνω λίγο μόνη βλέπω ότι ψάχνει τα δαχτυλά της.Επίσης την ξαπλώνω και εγώ κάθομαι δίπλα και λέω αυτοσχέδια τραγουδάκια για την μυτούλα,τα ματάκια και γενικά τα μέρη του σώματος.

Εχουμε το σκυλάκι της φισερ πραις και παίζουμε και με αυτό μαζί.

Ε αν έρθει ο Σωτήρης μετά η μικρή δεν 'εχει μάτια για άλλον οπότε απασχολείται με τον αδερφό της.

ΑΑΑΑΑΑΑ τις δίνω ένα κουταλάκι από τα δικά της και προσπαθεί να το βάλει στο στόμα.Προς το παρόν δεν μου έρχεται κάτι άλλο αλλά θα σου ξαναπώ σίγουρα κάνω κι άλλα που δεν τα παρατηρώ είναι αυθόρμητα.


PiB4p3.png y5drp3.png Z9IAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης της μαθαίνω παλαμάκια με το γνωστό τραγουδάκι παλαμάκια παίξετε κι ο μπαμπάκας έρχεται να του φέρει κάτι τι κουλουράκια στο χαρτί

Την βάζω στον καθρέφτη μπροστά και κοιταζόμαστε και γελάει με τις ώρες.Επίσης κόλπο που πιάνει βλέπουμε το πλυντήριο να γυρνάει όταν πλένει καθώς και έξω από το παράθυρο και όταν περνάει πουλάκι κάνει πάρτι ή της αρέσει να βλέπει τα κλαδιά των δέντρων να κουνιούνται.Παίζουμε μύτη μύτη και ακουμπάμε τις μύτες μας

Όταν μαγειρεύω την έχω στο καρότσι παίρνω δύο κουτάλες και τις λέω μετά ήχων από τις κουτάλες φύγε φύγε ποντικάκι μη σε πιάσει το γατάκι κι αν σε πιάσει πεινασμένο θα σε φάει το καημένο και όταν λέω φάει την τρώω και εγώ και γελάει.Ε αυτά δεν μου έρχεται κάτι άλλο τώρα.

Επίσης το ξέρω ότι είσαστε 4,5 μηνών αλλά από το να δώσεις σκόνη καλύτερα κάνε υπομονή 2 εβδομάδες ακόμα και άρχισε τροφές αν μπορείς.Το ψαράκι μας έχει πάει και πολύ καλά στα κιλά και δε νομίζω να έχετε πρόβλημα.Ίσως να βγάζει κανένα δόντι για αυτό δεν πολύ τρώει.Και εμένα που έκανε αποχή 6 μέρες στο χωριό πήρε μεν λίγο δε από τον προηγούμενο μήνα βάλαμε μόνο 150 γραμμάρια αλλά δε σκάω κιόλας.Θα είμαστε κομψές κοπέλες.


PiB4p3.png y5drp3.png Z9IAp3.png
Link to comment
Share on other sites

πραγματικη σουπερ μαμα! μουσικη ακουμε κι εμεις μονο που δεν ειναι παιδικα,πειραζει? για παιδικα περιοριζομαστε σ'αυτα που εχουν τα παιχνιδια με ηχους και τραγουδακια(να πω την αμαρτια μου αυτα τα ζουζουνια και ακομα χειροτερα εκεινους τους μαντραχαλαδες που τραγουδανε παιδικα δεν τους αντεχω καθολου).. με τα μπουτακια κι ο δικος μου τρελενεται(ακομα περισσοτερο εγω βεβαια:)) και γενικα δεν του αρεσει να ειναι ντυμενος,θελει τα μπουτια εξω!

Ξανθη μου με τα βιβλια δεν το ειχα σκεφτει καθολου!παρολο που ειχα διαβασει καπου οτι ειναι καλο να εχουν επαφημε τα βιβλια απο νωρις,θεωρησα πως ηταν για πολυ αργοτερα,αφου χρονισουν πχ. λοιπον μολις παω στην πολη το πρωτο πραγμα που θα κανω ειναι να παω στο βιβλιοπωλειο!thank u!


line_line_typew4_beg_d_typew6_time_1247889600_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.giftt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...