Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Nima21 είπε:

      Και εγώ την Πέμπτη η πρώτη μου προσπαθεια! Εχεις τπτ συμπτωματα; Εγω σχεδον τπτ.. και παει να με παρει απο κατω , αλλα προσπαθώ να το μην το σκέφτομαι...κατι ψιλοπονακια περιοδου και λιγο πρησμενο στηθος..

      Καλή μας επιτυχία!! 😍

      Καλησπέρα κορίτσι μου.Μην ψάχνεις για σύμπτωματα.Τα συμπτώματα της περιόδου μοιάζουν με της εγκυμοσύνης.Ειναι τόσα πολλά τα φάρμακα που τα περισσότερα είναι από εκεί.Σου εύχομαι καλή επιτυχία 🙏❤️🙏

      • Καλή τύχη! 1

Cafe Αύγουστος 2011


Συντονιστής Org

Recommended Posts

νομιζω πως το σωστοτερο ειναι αυτο,να ακολουθουμε τους ρυθμους του παιδιου! πολυ χαρηκα με τη μικρουλα σου! παρολο που ηταν νεα γευση ενθουσιαστηκε!μακαρι να τα παρει και το δικο μου τοσο καλα τα φρουτακια.

λοιπον κι εγω το ιδιο θα κανω. θα του βαλω μηλο-αχλαδι για 3 μερες και μετα θα προσθεσω τα υπολοιπα και θα κανω συνδυασμους.

με το ρυζαλευρο μαλλον θα παρω να φτιαξω μονη μου αλλα οπως λες Ξανθη,θα παρω και το ετοιμο σαν σνακ. πειραματιζομαστε και κινουμαστε αναλογα με τα αποτελεσματα!


line_line_typew4_beg_d_typew6_time_1247889600_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.giftt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Ξανθή, αν κατάλαβα καλά πρώτα φρούτα έδωσες, δηλαδή το ρυζάλευρο θα το δώσεις σε δεύτερη φάση, σωστά? Κι εγώ σκέφτομαι σιγά-σιγά να ξεκινήσω τη μικρή αλλά προβληματίζομαι για τη σωστή σειρά των εισαγωγών.


 

120247mcv711uxx1.gif

Link to comment
Share on other sites

Laerta ναι ξεκίνησα με φρούτα σαν πρώτο γεύμα δηλαδή το δεκατιανό.Μετά εχόντων καλά των πραγμάτων θα πάω στο απογευματινό και τελευταίο θα εισάγω το μεσημεριανό.

Σου λέω τι θα κάνω εγώ και εσύ αν δεις ότι σε βολεύει το κάνεις, κρίνεις και αποφασίζεις αν σου αρέσει για τα παιδιά σου. Δες και εδώ http://pediatros-thes.gr/for-parents/diatrofi/%CE%B5%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%83%CF%87%CE%AD%CE%B4%CE%B9%CE%BF-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B5%CF%8E%CE%BD/

Λοιπόν χθες έδωσα μήλο αχλάδι(ακόμα και τα αλλεργικά μωρά μπορούν να τα φάνε μαζί αυτά) μαζί αλεσμένο με λίγο νεράκι(βρασμένο από πριν το νερό και είχε κρυώσει)Τώρα το πόσο νερό κρίνεις με το μάτι θα δεις. Μήλο-αχλάδι θα δώσω 3 μέρες από την Τρίτη θα βάλω και μπανάνα μέσα για άλλες τρεις μέρες. Μετά και αφού δω πως θα πηγαίνει και από γεύματα η μπέμπα θα βάλω το απογευματινό.Στο απογευματινό θα δώσω κεχρί(φουλ στο σίδηρο) με μήλό ή αχλάδι, ή κολοκύθα με κανέλα θα δω μέχρι τότε.Μετά αφού περάσουν οι γνωστές 3 μέρες θα βάλω στην φρουτόκρεμα και πορτοκάλι, ακτινίδιο(αν κάνει δυσκοιλιότητα κυρίως), αβοκάντο,μάνγκο και σε συνδυασμούς.

Τέλος θα αντικαταστήσω το μεσημεριανό, αρχικά βάζω πατάτα,καρότο,κολοκύθι +λίγο λάδι ωμό και λίγες σταγόνες λεμόνι όλα μαζί για τρεις μέρες και ύστερα θα προσθέσω πράσο για άλλες 3 και σέλινο(βγάζει ωραίο συνδυασμό με όλα αυτά μέσα).Αφού περάσουν κανά 2 εβδομάδες και πάμε καλά με τη λαχανόσουπα θα πάω και στο μοσχάρι. Σκοπός μου είναι στις αρχές Φεβρουαρίου να εισάγω και το μόσχαρι μιας και θα είμαστε 6 μηνών.Από εκεί και πέρα θα πειραματιστώ με όσα σας έγραψα τις προηγούμενες μέρες σαν υλικά και συνδυασμούς.Σκοπός μου είναι από 9 μηνών να αρχίσει να τρώει λιγότερο αλεσμένα και από το φαγητό του σπιτιού χωρίς μπαχαρικά-αλάτι.Μακάρι να τα καταφέρω και αυτή την φορά όπως και την πρώτη αν και είδα ότι αρχίσαμε καλά.

Θα σας γράφω κάθε τόσο τι τρώμε με συνδυασμούς να παίρνετε ιδέες και φυσικά θέλω και τις δικές σας.

Τέλος κρέμες εμπορίου θα δώσω φαντάζομαι και εγώ απλά θα είναι το σνακ μας αν τύχει και πάμε κάπου εκτός σπιτιού ή αν καμιά μέρα βαριέμαι γιατί είμαι και άνθρωπος που έχω και κακές μέρες και δεν έχω όρεξη να κάνω τίποτα.Ο γιος μου φανταστείτε έφαγε μόνο ένα κουτάκι κρέμα ρυζάλευρο βανίλια μετά δεν του άρεσε καθόλου και από τον 6ο βάλαμε το γιαουρτάκι που το τσάκιζε με μεγάλη ευχαρίστηση.

Επίσης με ενημέρωσε μια φίλη μου ότι υπάρχουν πλέον φακελάκια με σκόνη κρέμα οπότε για κάτι πολύ εξπρες θα βολεύουν.


PiB4p3.png y5drp3.png Z9IAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τινγκερ να σου πω την γνώμη μου; Και να μη δώσουμε ρυζάλευρο δεν έγινε και τίποτα μη ζοριστείς.Δες πως θα πάτε με τα φρούτα σας και αν είναι υπάρχουν εναλλακτικές για το απόγευμα με βιταμίνες και σίδηρο.Το ρυζάλευρο πραγματικά δεν προσφέρει τίποτα.Είναι ρύζι βρασμένο τι σου δίνει εσένα το ρύζι;πρωτεΐνες,θερμίδες και αύξηση της γλυκόζης στο αίμα σου για αίσθημα κορεσμού...

Επίσης να σε ενημερώσω ότι αν ο μικρός γλυκαθεί με το φαγητό θα κόψει θηλασμούς από μόνος του επειδή είπες ότι ο γιατρός είπε δεν αντικαθιστάς θηλασμό λίγο δύσκολο αυτό να ξέρεις. Να εμένα η μικρή ούτε σήμερα θήλασε μετά τα φρούτα έφαγε κανονικό γεύμα στις 2 το μεσημεριανό της ας πούμε.Ήδη με 2 μέρες κόψαμε έναν θηλασμό όπως και η μικρή της Αναστασίας που δεν ήπιε γάλα μετά το ρυζάλευρο της.


PiB4p3.png y5drp3.png Z9IAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δηλώνω ασχετη όσο αφορα το φαγητο της μικρής. Φυσικα ξερω τα πολυ γενικα ΑΛΛΑ επειδη απο την άλλη εβδομαδα παμε και εμεις παιδιατρο και ξεκιναμε να τρωμε θα ηθελα να παω λιγο προετοιμασμενη. Τον περασμενο μηνα την ρωτησα πως θα ξεκινησουμε και μου ειπε με βανιλια (να υποθεσω ρυζαλευρο με γευση βανιλια?) αλλα θα τα πουμε αναλυτικα αυτο το μηνα. Το ρυζαλευρο διαβασα πως μπορω να το κανω μονη μου, γευση βανιλια πως θα δωσω π.χ.? χαζες αποριες ή αστοχες? ουφ :rolleyes:

Διαβαζω διαβαζω και πολυ συντομα θα οργανωθω με σημειωματαριο να τα εχω ευκαιρα :D


lnUXp3.png

κανείς δε γνωρίζει το παιδί σου όπως εσύ ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mamouna κι εγώ κάπως έτσι, άσχετη αλλά χωρίς άγχος, θα τα βρούμε κι εδώ. Θα με πιάσει πάλι ο ενθουσιασμός μου όταν θα αρχίσει να τρώει με κουτάλι και δε με φοβάμαι, όταν ενθουσιάζομαι, δημιουργώ! Ξανθή πιστευω ότι τα παιδάκια μας μας καταλαβαίνουν, κι αυτό είναι κάτι το μαγικό... Εσένα πχ που δε σου αρέσει και τοσο ο θηλασμός αμέσως αμέσως η μικρή σου μείωσε ένα γεύμα και το αντικατέστησε με φρουτάκια. Να δούμε πώς θα το πάρει ο δικός μου που είναι ακόμα σούπερ κολλημένος στη μανούλα.. Και το παραδέχομαι, δε με χαλάει!


VbTYp1.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πιστεύω και εγώ ότι τα μικρά αντιλαμβάνονται τα πάντα από την γέννηση τους. Και αλήθεια πιστεύω ότι και για αυτό ο Σωτήρης σταμάτησε οικειοθελώς να θηλάζει στους 8 μήνες χωρίς να κάνω καμιά προσπάθεια γιατί θεώρησε ότι μπορεί και μόνος του και μάλλον ήθελε να με ανακουφίσει και μένα....Πείτε ότι λέω βλακείες αλλά αλήθεια το πιστεύω.

Τώρα η μικρή τρώει ένα μήλο και ένα αχλάδι ολόκληρο οπότε δεν έχω απαίτηση να πιει και γάλα ένα μικρό στομαχάκι έχει πόσο να φάει;Απλά ίσως αργήσω λίγο να βάλω και άλλα γεύματα.Θα δω πως θα πάει και με το απογευματινό και αν δω ότι κόβει και αυτόν τον θηλασμό δεν θα δώσω μεσημεριανό για λίγο καιρό.Άλλωστε από γάλα έχω άφθονο φτάνω σε σημείο να πετάω κιόλας...

Γεύση βανίλια αν θες να δώσεις μαμούνα ή θα πάρεις τα κλωναράκια βανίλιας και θα βάζεις λίγο ή την σκόνη που βάζουμε στα γλυκά,αλλά δε θεωρείται και βασικό υλικό για την διατροφή ώστε να κάνεις ρυζάλευρο με βανίλια.Τα έτοιμα έχουν γιατί ποντάρουν στην γεύση με την ζάχαρη ώστε να προκαλούν ευχαρίστηση στο μωρό και να τρώει και αυτοί να έχουν πωλήσεις κατά συνέπεια...

Οτι πότε ξαναπάτε στην μαία εσείς;


PiB4p3.png y5drp3.png Z9IAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια μου!

Χθες γυρίσαμε από την αβδομαδιαία εκδρομή μας..Τώρα πάλι Αθήνα.Περάσαμε τέλεια! Ο Κωνσταντίνος δε γκρίνιαξε καθόλου και το ευχαριστηθήκαμε κ οι 3 μας! Στο Καρπενήσι είχε -8 βαθμούς,αλλά τον ντύναμε καλά και ήταν κουκλάκος!

Όσο για τις στερεές που συζητάτε, εγώ λέω να τον αρχίσω έχοντας κλείσει τον 6ο μήνα. Βέβαια θα δω και αύριο αν έχει πάρει ικανοποιητικό βάρος..Αν όχι,θα ξεκινήσουμε 6 και κάτι με ρυζάλευρο και φρούτα. Νομίζω ότι θα πάθω κατάθλιψη και εγώ και αυτός,κόβοντας 1-2 γεύματα. Ειδικά τώρα τελευταία τρώει πιο πολλά γεύματα μέσα στη μέρα και τρελαίνομαι η μάνα με το παιδί μου!:D Δεν ξέρω τι να κάνω και πως να το ξεπεράσω...Είναι πολύ δύσκολο για μένα.:rolleyes:


mxOsp2.pngBr57p2.pngEWfBp3.png
Link to comment
Share on other sites

http://www.eimaimama.gr/2012/01/pikpa-pentelis.html

Το ΠΙΚΠΑ Πεντέλης φιλοξενεί 35 παιδάκια και έχει μεγάλη ανάγκη από διάφορα είδη και ειδικά ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ.

Επικοινωνήσαμε με το ΠΙΚΠΑ και όντως ισχύει.


O0hbp3.png

wqTBp3.png

Cwh6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ελένη ευχαριστούμε για την ενημέρωση πήρα όμως τηλ και μου είπαν ότι καλυφθήκαν οι ανάγκες τους αν θέλουν κάτι άλλο θα ειδοποιήσουν..

Σήμερα βάλαμε και μπανάνα και η μικρή κάνει πάρτυ....Αλλά ρε κορίτσια με τίποτα δεν τρώει 200 μλ που λένε 120 με 130 και ίσως λέω και πολύ.


PiB4p3.png y5drp3.png Z9IAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ξανθούλα μήπως τα 200ml είναι πολλά? Εγώ προσωπικά δε θα μπορούσα να φάω 3 φρούτα... Κι εμένα το θηρίο τώρα άρχισε να τρώει περίπου 170ml-180ml φρουτόκρεμα & κρέμα... κι εδώ και 2 μέρες δε με ταλαιπωρεί και πάρα πολύ (όσο στην αρχή). Όταν βέβαια έχει τιγκάρει η κοιλίτσα αρχίζει κάτι μουγκριτά!!!!

Τώρα εδώ και 2 βράδια με έχει ριμάξει ο μικρός! Ξυπνάει συνέχεια από τις 3 το βράδυ και θέλει πιπίλα και να μου κρατάει το χέρι και αυτό γίνεται μέχρι να πιει το γάλα του γύρω στις 6! Τα έχω δει όλα!!! Έχω και την μεγάλη που πρέπει να την ετοιμάζω για τον παιδικό οπότε ύπνος γιοκ!!!! Και το κακό είναι ότι δεν μπορώ να κοιμηθώ και πριν τις 12:30 το βράδυ!!! Ένα ράκος είμαι! Λέτε να κατάλαβε ότι σκέφτομαι να τον βάλω επιτέλους στο δωμάτιό του και να μου τα κάνει αυτά???? :)


81332fc420.png

6e08565c49.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Αυγουστομανούλες (και Ιουλίου και Σεπτεμβρίου βεβαίως βεβαίως). Βρήκα λίγο ησυχία τώρα που κοιμούνται και μπήκα να σας γράψω κι εδώ αναλυτικά τα νέα μας. Λοιπόν.... πήγαμε χθες παιδίατρο όπως σας είπα και ο Προκοπίκος είναι αισίως 6.310, 65 πόντους και 42 εκατοστά κεφάλι. Τα πάμε περίφημα και πλέον έχουμε αντικαταστήσει 3 γεύματα με φρούτα, λαχανικά και κρέμα και από σήμερα πίνουμε και πάλι μόνο γάλα μαμάς πρωί και βράδυ κυρίως και αν αποφασίσει και ενδιάμεσα φυσικά (πράγμα που δεν του συμβαίνει πολύ συχνά). Από φρούτα τρώμε μήλο-αβοκάντο-μπανάνα με λίγο κεχρί μέσα και το μεσημέρι τρώμε πατάτα-καρότο-κολοκύθι, πατάτα-μπρόκολο-καρότο και αύριο λέω να του δοκιμάσω πατάτα-κουνουπίδι-καρότο. Από Δευτέρα θα αρχίσουμε και το κοτόπουλο και φυσικά λαχανικά θα του δοκιμάσω σιγά σιγά διάφορα ανάλογα τι βρίσκω εποχής. Γενικά τον βρήκε πολύ καλό σε όλα και πολύ μπροστά κινητικά απλά για δόντι ακόμη ούτε που φαίνεται κάτι αλλά καθόλου δε με νοιάζει και η Λένα έκοψε τα αλεσμένα 8 μηνών αλλά δόντι έβγαλε 10 οπότε δεν ανησυχώ:tongue::tongue:

Marozzάκι καταλαβαίνω αυτό που λες ότι το σκέφτεσαι πώς να κόψεις θηλασμό για γεύμα κι εγώ στη Λένα ακριβώς το ίδιο ένιωθα αλλά μετά βρήκαμε ρυθμούς και θήλαζε άλλες ώρες και κυρίως (γιατί κι εκείνη συνήθισε αμέσως το φαγητό και θήλαζε μόνο πρωί - βράδυ από τον 7ο - 8ο μήνα περίπου) στο βραδινό τάισμα ήταν η καλύτερή μας ώρα!!!!!! Τώρα με τον Προκοπίκο που κάθεται στο στήθος μόνο πρωινές ώρες κυρίως (το βράδυ πίνει αντλημένο μητρικό με μπιμπερό), απολαμβάνουμε το θηλασμό εξίσου!!!!!! Άσε που όταν αρχίσει τελικά να τρώει δε θα τον χορταίνεις με αυτά που θα κάνει και θα τον καμαρώνεις πώς θα ανοίγει το στοματάκι του, τι γκριμάτσες θα κάνει κλπ. Βέβαια συμφωνώ μαζί σου ότι αφού πάτε τόσο καλά να κλείσετε τουλάχιστον γεμάτους 6 μήνες και μετά;););););)

Ρενάκι καλώς σε βρήκαμε πάλι, σε χάσαμε άντε μπαίνε να τα λέμε που και που!!

Ξανθή για τις ποσότητες που λες εγώ έχω τρομάξει με το μικρό πάντως, τρώει 200-250 φρούτα-κεχρί, 250-300 λαχανικά και κρέμα 200 γιατί επειδή του δίνω έτοιμη δεν του κάνω εγώ παραπάνω. Αφού ρώτησα τη γιατρό μήπως έχω φτάσει στο άλλο άκρο και τον παραταΐζω, αλλά μου είπε όχι και να μην ανησυχώ γιατί ακόμη αναπληρώνει:D:D:D:D:D

Ουφ, πολυλογία μ' έπιασε βραδιάτικα έφυγε ο καλός μου ταξίδι με τη δουλειά, κοιμούνται τα μικρά και βρήκα ευκαιρία να σας πρήξω. Χα! Χα!


dWXVp3.png

YqUap3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες μαριλού μου! Κι εμένα κοιμάται ο πρίγκηπάς μου και ο αντρούλης μου δεν έχει έρθει ακόμα (άκουσον άκουσον) από δουλειά! Κι εγώ σαν τη μαρροζ, δε θα αντέξω να αντικαταστήσω θηλασμό.. Πέταξα από τη χαρά μου που σήμερα η μαία μου έδωσε το οκ να συνεχίσω με αποκλειστικό θηλασμό και να μην εισάγω στερεές ακόμα. Φιλάκια και καληνύχτα σε όλες!!


VbTYp1.png
Link to comment
Share on other sites

Μαριλού φοβερός ο Προκοπίκος,φοβερή κι εσύ που κατάφερες τον επαναγαλακτισμό!

Κορίτσια,όσες δίνετε κρέμα,βλέπω οτι δίνετε φοβερές ποσοτητες και οτι τα μικρά σας το τρώνε με μεγάλη ευχαρίστηση.Μετά απο πόσο καιρό πετύχατε αυτές τις ποσότητες?

Εδώ και μια εβδομάδα αρχίσαμε κρέμα και δε λέει να φάει παραπάνω απο 100 ml κι αυτα με το ζόρι ενω το γάλα το καταβροχθιζει.

Να κάνω υπομονή,θα στρώσει?


omTVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μαριλού δεν φοβασαι με το μπροκολο και το κουνουπίδι μην του πέσουν λιγάκι ... βαριά? :rolleyes:

Πάντως και εγω αυτο σκεφτηκα οταν διαβασα για τις ποσοτητες που τρωει οτι αναπληρωνει. Μια χαρα ειναι ο Προκοπίκος! :D


lnUXp3.png

κανείς δε γνωρίζει το παιδί σου όπως εσύ ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...