Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 11 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ναι εμένα ήταν ευχαριστημένος ο γιατρός με την τιμή. Μην αγχώνεσαι αν κάτι δεν του άρεσε θα στο έλεγε. Μια χαρά είσαι, θα πάνε όλα καλά αυτή τη φορά ❤️ 

      Μου είπε πως είναι πολύ καλή η τιμή απλώς όταν περίμενα να με πάρουν είπα να ρωτήσω για να δω περίπου τ να περιμένω !! Όλα καλά μου είπε προχωράμε Σάββατο πρώτα ο θεός θα μεταφέρουμε τα εμβρυακια μουυυ🙏🏼❤️

      • Μου αρέσει 1
      • Ευχή 1

Cafe Αύγουστος 2011


Συντονιστής Org

Recommended Posts

Ρένα μου φυσικό είναι από τώρα αρχίζει το λεγόμενο άγχος αποχωρισμού μια από τα ίδια και εγώ....Πότε γυρνάς δουλειά;

Μαριλού σούπερ σε κόβω και δεληβοριά και πίτα;;;;Άντε και το φλουρί δικό σου....

Κεχρί με μήλο μου αρέσει και μένα πολύ είναι πεντανόστιμο(πως φαίνεται η χοντρή μαμά ε;;;;τα δοκιμάζει όλα χαχαχα)

Χαίρομαι που μαζευτήκαμε πάλι από εδώ :)))))


PiB4p3.png y5drp3.png Z9IAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Ε τώρα που μεγάλωσαν λιγάκι έχουμε το χρόνο να μπαίνουμε κι από δω. Μαριλού τέλεια που θα πας Δεληβορια!!!!!Ζηλεύωωωωω.... Πότε ξεκινάτε δουλειά κορασίδες; Το διαισθάνονται λέτε τα μικρά σας;


VbTYp1.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τώρα διανύω την κανονική μου άδεια από το 2011 και μόλις τελειώσει θα πάρω το 9μηνο που δικαιούμαστε οπότε για δουλειά γυρνάω 7 Νοεμβρίου όταν η μικρή θα είναι 15 μηνών ακριβώς.Δεν το σκέφτομαι καθόλου γιατί αυτή την φορά το απολαμβάνω με τα παιδιά στο σπίτι....Μου φαίνεται ότι ο χρόνος μου τελειώνει γρήγορα μιας και είναι η τελευταία φορά που θα κάθομαι τόσο πολύ.... :(


PiB4p3.png y5drp3.png Z9IAp3.png
Link to comment
Share on other sites

ουου έχεις μέλλον ακόμα! Τέλεια Ξανθή μου, θα ξεκουραστείς (ο Θεός να την κάνει ξεκούραση αυτή βέβαια με 2 παιδιά στο σπίτι...) αλλά θα απολαύσεις τα παιδάκια σου! Δημόσιος υπάλληλος είσαι κι εσύ; Εγώ επιστρέφω απο Σεπτέμβρη, το νέο σχολικό έτος, 1 έτους ακριβώς ο μικρούλης! Θα τον αρχίσω παιδικό τότε.


VbTYp1.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια τώρα είμαι στο 6μηνο του ΟΑΕΔ και γυρνάω γραφείο 21 Μαΐου στη γιορτή μου όταν ο μικρούλης θα είναι 10,5 μηνών και σε σχέση με τη Λένα που γύρισα όταν ήταν 4,5 μηνών μου φαίνεται παράδεισος!!!!!


dWXVp3.png

YqUap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ γυρνάω 28 Μαιου και μ' έχει πιάσει...

Από τη μία λέω ότι θα φεύγω από το σπίτι, αλλά από την άλλη είναι πολλές ώρες!!!!

Τι να κάνουμε... Τουλάχιστον έχουμε τη δουλειά μας (προς το παρόν)...


81332fc420.png

6e08565c49.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια μου....

Είμαστε βολτούλα στους δικούς μου! Ήρθαμε κατ'ευθείαν μετά το tour στη Στερεά Ελλάδα. Σήμερα το πρωί πήγαμε στην Αρχαία Ολυμπία και περάσαμε πολύ ωραία! Την Κυριακή γυρίζουμε στην Αθήνα οπότε θα τα λέμε πιο συχνά. Περνάμε πολύ ωραία και δεν καθόμαστε καθόλου.Ο θηλασμός είναι τρελή ευκολία,πάντα και παντού!

Φιλιά!!!!!!


mxOsp2.pngBr57p2.pngEWfBp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω στη δουλειά 4 Οκτωβρίου,όταν η μικρή μου θα είναι περίπου 14 μηνων.Είναι πολύ ωραίο να μένεις οσο περισσότερο χρόνο μπορείς με το μωράκι.Απο τώρα πιάνω τον εαυτό μου να αναρωτιέται τι θα κάνω όταν γυρίσω στη δουλειά και πως θα αντέχω ένα οχτάωρο μακρυά της.Οι γιαγιάδες απο την άλλη το περιμένουν πως και πως.Προβλέπω μάχη μεταξύ τους για το ποιά θα την κρατάει περισσότερο.

Αλήθεια,σκέφτεστε για βρεφονηπιακό?Μου έχει περάσει απ'το μυαλό αλλά δεν το έχω συζητήσε με κανέναν ακόμη....


omTVp3.png
Link to comment
Share on other sites

marroz τι καλά! Πήγατε εκδρομούλες οικογενειακώς! Μπράβο! Αναστασία εγώ θα τον πάω από 1 ετους, έχουν πολύ καλούς σταθμούς εδω πέρα, τα μαθαίνουν να τρώνε, να χρησιμοποιούν το γιο-γιο και φυσικά να κοινωνικοποιούνται. Αν ημουν Ελλάδα θα τον κρατούσαν γιαγιάδες, και να σου πω δεν το προτιμώ (ειδικά την πεθερά δεν την εμπιστεύομαι). Εδώ θα ειναι με δασκάλες, με εκπαιδευμένα άτομα που ειναι πολύ υπεύθυνα, δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για τους σταθμούς στην Ελλάδα και οι γιαγιάδες (οι δικές μας τουλάχιστον) δεν έχουν την υπομονή να κρατάνε όλη μέρα εγγόνια όσο κι αν το θέλουν. Η πεθερά είναι και μεγάλη, φοβάμαι μην ξεχνάει κιόλας.. (την έθαψα πάλι τη γυναίκα). Ας επωφεληθούμε και κανα καλό μιας και είμαστε έξω.


VbTYp1.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τι κανετε? εγω ειμαι πολυ θυμωμενη κ παρολου που το συζητησα με τον αντρα μου,μεσα μου βραζω.απο τοτε που εχω γεννησει δεχομαι συνεχως την κριτικη της πεθερας,αλλα κ απο τα κουνιαδια μου.αν το παιδι κλαψει μου λενε φερτο εδω εσυ δεν ξερεις! λενε με παιδικη φωνη...οταν μεγαλωσω μαμα δεν θα ερχομαι σπιτι,εδω θα καθομαι με την γιαγια μου.και οταν την αφησω για καποιο λογο να την φυλαξουν ,οταν θα με δουν λενε..ηρθε ο χιτλερ! προχθες ηταν που ξεχειλισε το ποτηρι,οταν ο κουνιαδος μου πεταχτικε με νευρα την ωρα που ταιζα την μπεμπα κρεμα,και μου λεει δεν ξερετε να μεγαλωσετε παιδι να το αφησετε εδω...και δεν το αφησετε οταν μεγαλωση ουτε που θα παταει σπιτι.σημιοτεον ο κουνιαδοις μου ειναι 25 και εννοειται ανυπαντρος!αυτο που του ειπα ειναι οτι οταν κανει παιδι να το μεγαλωσει οπως ααυτος ξερει ,και προς το παρον εγω θα μεγαλωσω το παιδι μου οπως εγω ξερω..αλλα την επομενη το δηλωσα και στον αντρα μου....θα ακουσει οτι δεν εχει ακουσει ποτε στην ζωη του..μεσα μου βραζω..ρε πειτε με εγωιστρια,αλλα τραβαμε τα πανδινα να τα φερουμε στην ζωη και μετα ακομα περισοτερα για να τα μεγαλωσουμε και θα ερχεται ο καθε ασχετος να σου την λεει.που h μανα μου 9 παιδια εχει κανει και πως να αλλαζω πανα δεν ηρθε να μου πει,και οι εδελφες μου τωρα γεννησαν! καμια δεν μου ειπε τον σωστο τροπο να μεγαλωσω το παιδι μου...γιατι πιστευω δεν υπαρχει πιο σωστος απο αυτον που μανουλα θα κρινει


HouVp2.png

oVGVp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έτσι ακριβώς είναι αστερίνα μου! Η μανούλα είναι η καλύτερη για το παιδί της και μόνο εκείνη ξέρει (μαζι και ο μπαμπάς). Γιατί τους έχετε μονίμως μες στα πόδια σας; Καλό είναι να μην τους την αφήνεις να την κρατάνε γιατι παίρνουν θάρρος και ανακατεύονται.. Έφριξα με αυτά που σου λένε, λογικό να είσαι έξαλλη! Ούτε τσακωμοί, ούτε επεξηγήσεις, η καλύτερη λύση είναι μακριά κι αγαπημένοι! Προσπάθησέ το! Η μάνα σου μένει μακριά; Καλύτερα πάντως είναι το ζευγάρι μόνο του να έχει αποκλειστικά το παιδί. Όλοι οι άλλοι να έρχονται απλά να το βλέπουν, να το παίζουν, να καμαρώνουν που μεγάλωσε, μέχρι εκεί! Γνώμη μου..


VbTYp1.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την Οτίλια.Κάθε μανούλα θέλει και προσπαθεί για το καλό του παιδιού της.Οι συμβουλές είναι πάντοτε καλοδεχούμενες αλλά ως εκεί.Αυτοι απ'ότι κατάλαβα θέλουν να σου επιβάλλουν την άποψή τους.Και πολύ σωστά απάντησες στον κουνιάδο σου.Ισως θα έπρεπε και ο άντρας σου να τους μιλήσει και να τους βάλει στη θέση τους(εκτός αν τους υποστηρίζει).

Αλλιώς,μακρυά και αγαπημένοι.


omTVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σημασια για μενα ειναι το πως θα το πει αυτο που θελει ο καθενας!

Προσωπικα της πεθερας (:twisted:) την τον εχω κοψει τον αερα καιρο τωρα ... το πρωτο μηνα ερχεται μια μερα και σηκωνα τη μικρη και γυριζει και μου λεει "δεν την βαζεις να κοιμαται και απο τις δυο μεριες, ε?" της λεω γιατι? (ετσι ξερα, κοφτα) μου απανταει "ε, βλεπω το κεφαλακι της και ειναι καπως" και της απανταω "ε, τοτε να μην το βλεπεις!" δεν τολμησε να ξανακρινει τι κανω στο μωρο μου ... λες και τα νεογεννητα εχουν το τελειο πλασμενο κεφαλακι. Καλλιστα θα μπορουσε να μου πει σε στυλ συμβουλης "παιδι μου να το βαζεις το μωρο να κοιμαται και απο τις δυο μεριες να κανει ομορφο κεφαλακι" κλπ κλπ

Η γιαγια μου αντιθετα μιλαμε στο τηλεφωνο και μου ελεγε γενικα για το μωρο και κατεληξε μονη της να μου πει "τι στα λεω αυτα τωρα και σε κουραζω, η καθε μαμα λειτουργει με το ενστικτό της και κανει το καλυτερο για το παιδι της!"


lnUXp3.png

κανείς δε γνωρίζει το παιδί σου όπως εσύ ...

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε κοριτσια μεγαλο θεμα αυτο με τις πεθερες..εμενα και η μαμα μου με εκνευριζει που και που (αν και ποτε δε μου κανει υποδειξεις)αλλα της μαμας μου της βαζω και μια φωνη και ερχεται στα ισα της. στην πεθερα τι να πω που της μιλαω στον πληθυντικο και την προσφωνω κυρια ταδε?

ο μικρος επρεπε να κανει επιτελους το εμβολιο και εγινε ενα μπερδεμα με το γιατρο οποτε το ραντεβου μας αναβληθηκε για την επομενη μερα.ετσι,προκειμενου να μην πηγαινοερχομαστε μειναμε εκει.και ηρθαν ετσι τα πραγματα που τελικα μειναμε 2 βραδυα εκει. αφου εκανε λοιπον ο μικρος το εμβολιο ειχε ανησυχια,μεχρι που σημερα σηκωσε και πυρετο. χθες το βραδυ λοιπον κι αφου επιτελους καληνυχτιστηκαμε(ο συζυγος ελειπε και καθοταν μαζι μου στο δωματιο) εβαλα το μωρο να φαει και να κοιμηθει. ο καημενουλης ειχε ζορι και γκρινιαζε,μεχρι που η γκρινια εγινε κλαμα.ηρθε λοιπον ανεμιζοντας τα νυχτικα της και με υφος που δε σηκωνει αντιρρηση με ρωτησε τι εχει το παιδι.το μωρο να ουρλιαζει κι αυτη να λεει τα δικα της.καποια στιγμη μου απλωνει τα χερια της και μου λεει επιτακτικα ''φερ'το εδω να το κουνησω εγω!''. ρε κοριτσια ειχα τετοιον εκνευρισμο εκεινη την ωρα που γυρισα και της ειπα-αποτομα ομολογω- πως μπορω και μονη μου. οταν πια το παιδι ηρεμησε μου ειπε να του δωσω ντεπον.της εξηγησα οτι ειμαι κατα της αλογιστης χρησης φαρμακων και οτι αφου ηρεμησε δεν υπαρχει λογος να το μαστουρωνω τζαμπα.ασε που αηδιαζει με το σιροπι. οπως καταλαβαινετε,του εδωσα τελικα το σκατοσιροπο,το παιδι μπλαβιασε απο το κλαμα κι εγω κοντεψα να χτυπησω το κεφαλι μου στον τοιχο.με επιασε κριση κολιτιδας και ημικρανια και δεν ξερω πως κρατηθηκα να μην ουρλιαξω πως αφου αυτη μεγαλωσε τα παιδια της οπως ηξερε να μ'αφησει να κανω κι εγω το ιδιο.σημερα ολη την ωρα μου ελεγε πως μπορει να κολλησε τιποτα και να κρυωσε και ο πυρετος να μην ειναι μονο απο το εμβολιο.στο μεταξυ χθες εβηχε ο αντρας μου και του ειπα να βαζει το χερι του.ε,ολοι εβηξαν χερι κανεις δεν εβαλε(μονο ο αντρας μετα την παρατηρηση).θα ημουν πολυ σκυλα αν ελεγα οτι αυτοι το κολλησαν και βηχει το παιδι? τιποτα δεν ειπα.κοιταω μονο το πατωμα και ριχνω μπινελικια απο μεσα μου

αστερινα οπως βλεπεις ειμαστε πολλες οι πονεμενες...κι εμενα και η κουνιαδα συναινει σε πολλες τετοιες χαζομαρες κι ας ειναι κι αυτη μανα.απλα αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι στο τελος εμεις μονο χαλιομαστε...απαραδεκτα τα οσα ακουσες..απομακρυνσου και μη δινεις λογαριασμο?ο αντρας σου τι λεει?


line_line_typew4_beg_d_typew6_time_1247889600_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.giftt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ένα θα σας πω από αυτού του είδους τις υποδείξεις έφαγε ξέχεσμα η πεθερά όταν είχα τον Σωτήρη νεογέννητο και κάναμε να μιλήσουμε 4 χρόνια σχεδόν...Όσον αφορά το παιδί μου δεν σηκώνω μύγα στο σπαθί μου.Δικό μου είναι ότι θέλω το κάνω στην τελική.Γράψτε τους όλους εκεί που δεν πιάνει μελάνι...

Αστερίνα για κόψε τις πολλές επισκέψεις στην πεθερά να δει την γλύκα που σε κρίνει κιόλας όσο για τον κουνιάδο μη το σχολιάσω όταν κάνει παιδί θα πάρεις την εκδίκησή σου υπομονή....

Τινγκερ και εμένα η δική μου και γενικά εδώ στην περιοχή βάζουν για αρχή μήλο-αχλάδι μαζί και μετά από 3 μέρες βάζουμε ένα ένα τα υπόλοιπα με το πορτοκάλι τελευταίο.Τώρα για το απόγευμα να σου πω με σιγουριά ότι οι έτοιμες κρέμες εμπορίου αν τις κάνεις με μητρικό γάλα νερώνουν τόσο που γίνονται σαν γάλα λόγω του ότι το μητρικό έχει ένζυμα μέσα που το υδρολύουν.

Το είχα δοκιμάσει στον γιο μου και μου γινόταν όλες οι κρέμες νερό όμως ακόμα και αν έβαζα 30 μλ μητρικό και 7 μεζούρες σκόνη.Εμείς ξεκινήσαμε χθες με μήλο αχλάδι και σήμερα και αύριο το ίδιο και την τρίτη θα βάλω και μπανάνα για αρχή.Για απογευματινό θα δώσω όταν φτάσω εκεί κεχρί με μήλο ή κεχρί με μήλο και αχλάδι, ή κινόα με μήλο ή κινόα με μήλο αχλάδι.

Τώρα αν θες για καμιά εβδομάδα να δώσεις και έτοιμη κρέμα βανίλια οκ δεν χάλασε και ο κόσμος για μένα και φυσικά αν είναι να είμαι εκτός σπιτιού ίσως με βολέψει αραιά και που να δίνω και καμιά φορά έτοιμη.Ας έχει σε γενικές γραμμές σωστή διατροφή και ας έχει τις έτοιμες κρέμες σαν σνακ ας πούμε...

Λοιπόν χθες κάναμε την πρεμιέρα μας και εμείς με τα φρούτα τα οποία η μικρή ένα μικρό μήλο και ένα αχλάδι το τελείωσε σχεδόν.Της έδωσα λίγο στην αρχή το επεξεργάστηκε να δει πως είναι και μετά άνοιγε το στόμα και περίμενε και αν αργούσα πάταγε τσιρίδα.Εν τω μεταξύ χτύπαγε τα ποδαράκια της και μούγκριζε από ευχαρίστηση τόσο πολύ που όταν την σταμάτησα γιατί ήθελα να πιει και γάλα έβαλε τα κλάματα.Και φυσικά δεν ήπιε γάλα παρά μόνο μετά από 2 ώρες...Είχε τόσο πλάκα το ευχαριστήθηκε το μικράκι μου και σήμερα ένα μήλο και ένα αχλάδι τα έκανε σκόνη όλα...Της άρεσαν της ψυχούλας μου τόσο πολύ....Απλά λυπάμαι γιατί έκοψε απότομα το γεύμα αυτό...Δεν πειράζει θα ακολουθήσω τους ρυθμούς του παιδιού μου.

Καλή αρχή και στις επόμενες...


PiB4p3.png y5drp3.png Z9IAp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...