Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μετά την εμβρυομεταφορά


Recommended Posts

Just now, Natty86 είπε:

Τι να πω ... Πάντως αν όχι μεταπτυχιακό ,ένα απλό πτυχιο στο 

εξωσωματικη&αυτό ψάξιμο

Εξωσωματικη&ψυχολογία 

Ας ερθει να μας το δώσει κάποιος κρίμα ειναι .... :-)

 

Ετσι ακριβώς ειναι! Με έκανες και γέλασα! Εμένα με βλεπω για μεταδιδακτορικό!

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Natty86 είπε:

Fifo σκέψου θετικά έχεις μια ακόμα προσπαθεια έτοιμη.!!! Ελπίζω να ειναι η τυχερή σου ! 

Σε ευχαριστώ κορίτσι μου! Δεν ξέρω σίγουρα γιατί ο γιατρός μου είπε ότι θέλει 5 ημερών για την επόμενη φορά. Οπότε δεν ξέρω αν θα επιβιώσουν. Κ η αλήθεια είναι ότι έχω κάνει ήδη 2 διεγερσεις, οπότε θα ήθελα με φυσικό ιδανικά κ αν μου το επιβεβαιώσει κ ο γιατρός. Έχω δρόμο δηλ. ακόμα.

Just now, Pandora36 είπε:

Τα εχουμε δει ολα, εκτός από τη μερα εμφύτευσης , νομιζω οτι ειναι μια ειδική εξέταση αυτή. Σας ευχαριστώ ολες για το ενδιαφέρον σας.

Σου στέλνω όση δύναμη και ενέργεια μπορώ για να μην το βάλεις κάτω. Όλα καλά τα έχετε κάνει και είναι θέμα χρόνου να έρθει!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pandora36 είπε:

Τα εχουμε δει ολα, εκτός από τη μερα εμφύτευσης , νομιζω οτι ειναι μια ειδική εξέταση αυτή. Σας ευχαριστώ ολες για το ενδιαφέρον σας.

λυπαμαι πολυ βρε κοριτσι... να ξεκουραστεις και να ηρεμησεις τωρα το καλοκαιρι και απο Σεπτεμβρη δοκιμαζεις και το era αν στο προτεινει και ο γιατρος σου.

Περιπου λενε ενα 20% δεν εχει το συνηθισμενο παραθυρο εμφυτευσης...εγω το εκανα μετα απο προτροπη του γιατρου αλλα ακομα ετ δεν εχω κανει να δω αν θα βοηθησει... σε σχεση με τις 2 προηγουμενες ετ που ειχα κανει εδειξε οτι χρειαζομαι λιγοτερη προγεστερονη, δηλαδη καταλαβα οτι ειχε κλεισει οταν τα βαζαμε. Στην επομενη θα δοκιμασουμε να τα βαλουμε νωριτερα. Αν δεν παλι, τοτε παω για προεμφυτευτικο. Ελπιζω να τα καταφερουμε πριν γινουμε γκουρου στις εξωσωμ

Link to comment
Share on other sites

Just now, maroullaki είπε:

λυπαμαι πολυ βρε κοριτσι... να ξεκουραστεις και να ηρεμησεις τωρα το καλοκαιρι και απο Σεπτεμβρη δοκιμαζεις και το era αν στο προτεινει και ο γιατρος σου.

Περιπου λενε ενα 20% δεν εχει το συνηθισμενο παραθυρο εμφυτευσης...εγω το εκανα μετα απο προτροπη του γιατρου αλλα ακομα ετ δεν εχω κανει να δω αν θα βοηθησει... σε σχεση με τις 2 προηγουμενες ετ που ειχα κανει εδειξε οτι χρειαζομαι λιγοτερη προγεστερονη, δηλαδη καταλαβα οτι ειχε κλεισει οταν τα βαζαμε. Στην επομενη θα δοκιμασουμε να τα βαλουμε νωριτερα. Αν δεν παλι, τοτε παω για προεμφυτευτικο. Ελπιζω να τα καταφερουμε πριν γινουμε γκουρου στις εξωσωμ

Ελπιζω να τα καταφέρεις και να μη χρειαστεί ο προεμφυτευτικός έλεγχος!! Οσο για το era test, το γνωρίζω. Μάλλον ήρθε η ωρα να το κανω και αυτο!!! Τί να πω;!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, maroullaki είπε:

λυπαμαι πολυ βρε κοριτσι... να ξεκουραστεις και να ηρεμησεις τωρα το καλοκαιρι και απο Σεπτεμβρη δοκιμαζεις και το era αν στο προτεινει και ο γιατρος σου.

Περιπου λενε ενα 20% δεν εχει το συνηθισμενο παραθυρο εμφυτευσης...εγω το εκανα μετα απο προτροπη του γιατρου αλλα ακομα ετ δεν εχω κανει να δω αν θα βοηθησει... σε σχεση με τις 2 προηγουμενες ετ που ειχα κανει εδειξε οτι χρειαζομαι λιγοτερη προγεστερονη, δηλαδη καταλαβα οτι ειχε κλεισει οταν τα βαζαμε. Στην επομενη θα δοκιμασουμε να τα βαλουμε νωριτερα. Αν δεν παλι, τοτε παω για προεμφυτευτικο. Ελπιζω να τα καταφερουμε πριν γινουμε γκουρου στις εξωσωμ

Δηλαδή πόση ήταν η τιμή της προγεστερόνης σου την ημέρα της ετ;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Pandora36 είπε:

Αν θυμάμαι καλα , η προγεστερονη μου ηταν 66.

Ήθελα να μάθω για το @maroullaki βασικά που λέει ότι ήταν πολύ ψηλή αλλά κι εσένα ψηλή είναι! Εμένα ήταν 14 την ημέρα της ετ.

Νομίζω το ιδανικό είναι να είναι στο 20...αν είναι πολύ ψηλή αλλά δεν ξέρω πόσο δε γίνεται εμφύτευση. Όντως πτυχίο πρέπει να μας δώσουν.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rose7 είπε:

Ήθελα να μάθω για το @maroullaki βασικά που λέει ότι ήταν πολύ ψηλή αλλά κι εσένα ψηλή είναι! Εμένα ήταν 14 την ημέρα της ετ.

Νομίζω το ιδανικό είναι να είναι στο 20...αν είναι πολύ ψηλή αλλά δεν ξέρω πόσο δε γίνεται εμφύτευση. Όντως πτυχίο πρέπει να μας δώσουν.

Δε το γνώριζα αυτο, για την προγεστερονη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pandora36 είπε:

Ο γιατρός μου υποστηρίζει ,τελικά, πως φταίει το έμβρυο , ανεξαρτήτως καλής προεμφυτικης διάγνωσης , για αυτο  και δεν εμφυτεύεται - αναπτύσσεται. Δε ξέρω τι να πω. 

Να κάνεις το ερα για το παράθυρο εμφύτευσης. Με προεμφυτευτικο αν έχεις πάνω από μια αποτυχια ψάχνεις αλλα ενδεχόμενα μετά. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rose7 είπε:

Ήθελα να μάθω για το @maroullaki βασικά που λέει ότι ήταν πολύ ψηλή αλλά κι εσένα ψηλή είναι! Εμένα ήταν 14 την ημέρα της ετ.

Νομίζω το ιδανικό είναι να είναι στο 20...αν είναι πολύ ψηλή αλλά δεν ξέρω πόσο δε γίνεται εμφύτευση. Όντως πτυχίο πρέπει να μας δώσουν.

Σε μια αποτυχημενη ετ τη μερα της ετ( γιατί παντα μετραμε και ενδομητριο με υπερηχο και ε2 κ prg)την ειχα 49 και μου ειχανε πει πολυ καλή και σε μια αλλη ετ(πετυχημενη)τη μερα ξανα ετ  ε2: 177 & prg:31,7 Και οταν ρωτησα τι σημαινει και τι πρεπει να εχουμε ,μου ειπανε απλα οτι τη θελουν τη προγεστερονη ανω του 20 κ την ε2 πανω απο 150( για τη συγκεκριμενη μερα μιλαω παντα)μετα οι τιμες αλλαζουν οσο προχωρανε οι εβδομαδες ...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Rose7 είπε:

Δηλαδή πόση ήταν η τιμή της προγεστερόνης σου την ημέρα της ετ;

Νομιζω σε μπερδεψα.... συγγνωμη

εγραψα: "σε σχεση με τις 2 προηγουμενες ετ που ειχα κανει εδειξε οτι χρειαζομαι λιγοτερη προγεστερονη, δηλαδη καταλαβα οτι ειχε κλεισει οταν τα βαζαμε. Στην επομενη θα δοκιμασουμε να τα βαλουμε νωριτερα." 

δεν εννοω τιμη την ημερα της ετ, και δεν γνωρίζω ποια ειναι καλη τιμή, δεν εχω ρωτησει τον γιατρο ουτε και μου εχει αναφερει ποτε, εγω ειχα 65 στην μια που θυμαμαι

Εννοω οτι χρειαζομαι να παρω λιγοτερες μερες προγεστερονη σε τεχνητο κυκλο ετ καταψυγμενων βλαστ, δηλαδη έπαιρνα 6 μερες και μετα καναμε την ετ και την συνεχιζα μεχρι την χοριακη ενω το era εδειξε οτι επρεπε να παρω 5 μερες 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, maroullaki είπε:

Νομιζω σε μπερδεψα.... συγγνωμη

εγραψα: "σε σχεση με τις 2 προηγουμενες ετ που ειχα κανει εδειξε οτι χρειαζομαι λιγοτερη προγεστερονη, δηλαδη καταλαβα οτι ειχε κλεισει οταν τα βαζαμε. Στην επομενη θα δοκιμασουμε να τα βαλουμε νωριτερα." 

δεν εννοω τιμη την ημερα της ετ, και δεν γνωρίζω ποια ειναι καλη τιμή, δεν εχω ρωτησει τον γιατρο ουτε και μου εχει αναφερει ποτε, εγω ειχα 65 στην μια που θυμαμαι

Εννοω οτι χρειαζομαι να παρω λιγοτερες μερες προγεστερονη σε τεχνητο κυκλο ετ καταψυγμενων βλαστ, δηλαδη έπαιρνα 6 μερες και μετα καναμε την ετ και την συνεχιζα μεχρι την χοριακη ενω το era εδειξε οτι επρεπε να παρω 5 μερες 

Ναι όντως μπερδεύτηκα !

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Πριν την εμβρυομεταφορα είναι μικρότερη η ποσότητα προγεστερόνης που παίρνετε και μετά την εμβρυομεταφορα σας την αυξάνουν ;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Rose7 είπε:

Ναι όντως μπερδεύτηκα !

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Πριν την εμβρυομεταφορα είναι μικρότερη η ποσότητα προγεστερόνης που παίρνετε και μετά την εμβρυομεταφορα σας την αυξάνουν ;

 μετραει πριν και φαντάζομαι αναλογως τιμης και εμβρυων λενε σε χ μερες ετ και παρε προγεστερονη πχ τρεις φορες την μερα απο στομα και κολπικα ή τζελ κολπικα ή μόνο απο το στομα, αναλογως τι θεωρουν οτι εχει καλυτερη απορρόφηση και τι δεχεται και η καθε γυναίκα. Την μερα της ετ συνηθως ξαναμετραει και αν η τιμη κρινει οτι ειναι οκ συνεχιζεις με τον ιδιο ρυθμο μεχρι την χοριακη. Εχω διαβασει εδω οτι καποιοι γιατροι ζητανε να μετρήσεις και ενδιαμεσα απο ετ και χοριακη για να προσαρμοσουν αν χρειαζεται.

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rose7 είπε:

Ναι όντως μπερδεύτηκα !

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα. Πριν την εμβρυομεταφορα είναι μικρότερη η ποσότητα προγεστερόνης που παίρνετε και μετά την εμβρυομεταφορα σας την αυξάνουν ;

Μετα την ωοληψια ενα κολπο ενα στομα utrogestan πρωι μεσημερι βραδυ.μετα τα ιδια εφοσον η τιμη ηταν ικανοποιητική δηλ.πανω απο 20 που μετρησαμε τη μερα της ετ(ειχα 37,7) και ξαναμετραμε την 6η μερα ετ μη τυχον επρεπε να παρω και αλλο..Εαν η τιμή ηταν 7 ή 15 σιγουρα θα μου εδινε επιπλεον.στη τελευταια δε πηρα τιποτα αλλο απο χαπια ουτε κορτιζονη ουτε καν αντιβιωση ουτε σικλακουρ.του ειχα πει να μη παρω ουτε προγεστερονη τοτε κ μου ειπε αυτο ειναι αδυνατο μετα την ωοληψια επιβαλλεται για να ανοιξει πρωτα απο ολα και καλά καλά το παραθυρο εμφυτευσης κ συνεχιζεται για στηριξη τυχον κυησης.

Αα ξεχασα να σου πω οτι η πρωτη μετρηση της prg γινεται τη μερα της οβιτρελ μαΖι με Lh και e2 και πρεπει να ειναι νομιζω κατω απο 1.εγω ειχα παντα 0,4 τη μερα της οβιτρελ

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εμένα μου μέτρησαν μόνο προγεστερόνη τη 10η μέρα και φυσικά ήταν κάτω από ένα και έκανα εμβρυομεταφορα την 16η μέρα...ε2 μόνο τη 2η μέρα περιόδου είδαμε...παίρνω βασκλορ πρωί κ βράδυ από την επόμενη της ωοληψιας, υπάρχει κάποια που να παίρνει το ίδιο; Τον εμπιστεύομαι τον γιατρό αλλά όσο να ναι διαβάζω και τις δικές σας εμπειρίες και προβληματίζομαι.


T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...