Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 7 λεπτά , Eflenew είπε:

      Συγνώμη αν κάνω χαζή ερώτηση αλλά δεν έχω δει παλιότερα posts. Γιατί θα γεννήσεις μέσα στο μήνα? Πότε θα σε δει ο εμβρυολογος?

      Συμφωνώ! 🥰Το να φτάσω ποτέ 30 βδομάδες το θεωρώ απίστευτο και όνειρο!

      😁🙏

      ειμαι με περιδεση από 22η εβδομάδα λογω τραχήλου και με συσπάσεις από 17η ! ε λίγο αυτό λίγο το μωράκι είναι χαμηλά, λίγο ο γιατρός μου κάτι βλέπει και υπολογίζει τα δικά του! ε μου είπε μέχρι 35η εβδομαδα!  τρίτη εχω ραντεβού 

Μετά την εμβρυομεταφορά


Recommended Posts

13 hours ago, Alekos said:

Αγχώθηκα παρά πολύ...καμία κοπέλα με θετική έκβαση και να είχε τέτοια μικρό πονάκια;

Μην αγχώνεσαι εμένα ήταν θετική η χοριακη και είχα πόνους και νόμιζα ότι θα έρθει η περίοδος και είχα απογοητευτεί 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα σας! Σήμερα ξύπνησα ξημερώματα απο τσιμπήματα χαμηλά στην μήτρα. Σαν να με τρυπούσαν με καρφίτσες. Είναι λέτε αυτό σύμπτωμα ή έχει να κανει με τα φάρμακα και τις ενέσεις;


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, kateriiina25 said:

Καλημερα σας! Σήμερα ξύπνησα ξημερώματα απο τσιμπήματα χαμηλά στην μήτρα. Σαν να με τρυπούσαν με καρφίτσες. Είναι λέτε αυτό σύμπτωμα ή έχει να κανει με τα φάρμακα και τις ενέσεις;

Η προγεστερονη συνήθως προκαλεί συμπτώματα τέτοια .Βασικά είναι αυτό που λέμε στην περίπτωση μας ποτέ δεν ξέρεις γιατί τα φάρμακα προκαλούν όλα τα συμπτώματα που νιώθεις πριν την καθυστέρηση .Αυτό όμως δεν αποκλείει ότι μπορεί να είναι και η μήτρα που μεγαλώνει για να υποδεχτεί το ή τα μωράκια .Όποτε υπομονή μέχρι το Σάββατο που θα κανείς την χοριακη 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας κορίτσια κι απο μενα. Εκανα εμβρυομεταφορά 2 εμβρύων από κατεψυγμένα ωάρια πριν 5 ημέρες. Τις πρωτες μέρες είχα ζαλάδα, τσιμπήματα στην κοιλια, σήμερα τίποτα. Νιώθω ότι θέλω να σηκωθώ να πάω βόλτα κιόλας. Επίσης ειχα τις νυχτες υπερένταση, άλλοτε εφιδρωση και άλλοτε κρυάδες, καμιά σχέση γενικώς. 

Παίρνω όλο το σετ φαρμάκων (Cycklacur 6/ημερα, prolutex, vasclor, κορτιζόνη και αντιπηκτικες - είμαι 43). Πέρυσι τέτοια εποχή ήμουν έγκυος από φυσική σύλληψη, δυστυχώς το χάσαμε στις 8 εβδομάδες, μεγάλος πονος κ απογοήτευση. Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης έπαιρνα μόνο βιταμίνες, ενώ τώρα με έχουν βομβαρδίσει με φάρμακα. Από τότε κανενα αποτέλεσμα παρολο που οι γιατροί επέμεναν ότι αφου έγινε μια φορά φυσικά θα ξαναγίνει. Απελπιστηκαμε, εχω και χαμηλή αμη κ ετσι είπαμε να ανασύρουμε παλια κατεψυγμένα ωάρια που είχα. 

Λόγω της ηλικίας εχω τεράστιο άγχος, δε βοηθάει το ξέρω. Η αναμονή για τη χοριακη σε κάνει να σκέφτεσαι όλη μέρα τι μπορουσες ακόμα να είχες κάνει, τι δεν πηγε καλά τότε, αν τα κάνεις όλα σωστά τώρα κ αλλά τέτοια όμορφα. 

Ευχομαι σε όλες μας θετικές χοριακες κ τελειομηνες ευχαριστες εγκυμοσυνες! Πολυ χαίρομαι που σας βρήκα! 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα πλησιαζει κ η δικη μ η μερα για την ετ .. βεβαια ειμαι ετοιμη για το καθε ενδεχομενο .. σημερα ενημερωσα κ στη δουλεια μ οτι θα λειπω απο 2 μεχρι κ 14 του μηνα .. δεν ηθελα να τους πω το λογο κ τους ειπα πως θα κανω επεμβατικη υστεροσκοπηση απλα .. επειδη η δουλεια μου ειναι χειρωνακτικη ειπα οτι τις χρειαζομαι αυτες τις μερες για να αναρρωσω πληρως .. νιωθω τοσο ασχημα που ειπα ψεμματα αλλα δεν ηθελα να το πω για τους γνωστους λογους που προβληματιζομαστε ολοι ☹️

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό το προβλημα τι θα πουμε στη δουλειά με προβληματιζει κι εμένα πολυ. Και δεν είναι το γεγονός ότι θα μάθουν ότι έκανα αυτή τη διαδικασία, αλλά είναι ότι σε περιπτωση που δεν προχωρησει δεν θα αντεχω να με ρωτάνε τι έγινε ή να μου λένε λόγια συμπαράστασης... 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, KONNA28 said:

Η προγεστερονη συνήθως προκαλεί συμπτώματα τέτοια .Βασικά είναι αυτό που λέμε στην περίπτωση μας ποτέ δεν ξέρεις γιατί τα φάρμακα προκαλούν όλα τα συμπτώματα που νιώθεις πριν την καθυστέρηση .Αυτό όμως δεν αποκλείει ότι μπορεί να είναι και η μήτρα που μεγαλώνει για να υποδεχτεί το ή τα μωράκια .Όποτε υπομονή μέχρι το Σάββατο που θα κανείς την χοριακη 

Ψάχνω από κάπου να πιαστώ κι εγώ. Μία είμαι αισιόδοξη και μία νιώθω ότι δεν γίνεται τίποτα. 

24 minutes ago, Iraki2022 said:

Καλημέρα σας κορίτσια κι απο μενα. Εκανα εμβρυομεταφορά 2 εμβρύων από κατεψυγμένα ωάρια πριν 5 ημέρες. Τις πρωτες μέρες είχα ζαλάδα, τσιμπήματα στην κοιλια, σήμερα τίποτα. Νιώθω ότι θέλω να σηκωθώ να πάω βόλτα κιόλας. Επίσης ειχα τις νυχτες υπερένταση, άλλοτε εφιδρωση και άλλοτε κρυάδες, καμιά σχέση γενικώς. 

Παίρνω όλο το σετ φαρμάκων (Cycklacur 6/ημερα, prolutex, vasclor, κορτιζόνη και αντιπηκτικες - είμαι 43). Πέρυσι τέτοια εποχή ήμουν έγκυος από φυσική σύλληψη, δυστυχώς το χάσαμε στις 8 εβδομάδες, μεγάλος πονος κ απογοήτευση. Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης έπαιρνα μόνο βιταμίνες, ενώ τώρα με έχουν βομβαρδίσει με φάρμακα. Από τότε κανενα αποτέλεσμα παρολο που οι γιατροί επέμεναν ότι αφου έγινε μια φορά φυσικά θα ξαναγίνει. Απελπιστηκαμε, εχω και χαμηλή αμη κ ετσι είπαμε να ανασύρουμε παλια κατεψυγμένα ωάρια που είχα. 

Λόγω της ηλικίας εχω τεράστιο άγχος, δε βοηθάει το ξέρω. Η αναμονή για τη χοριακη σε κάνει να σκέφτεσαι όλη μέρα τι μπορουσες ακόμα να είχες κάνει, τι δεν πηγε καλά τότε, αν τα κάνεις όλα σωστά τώρα κ αλλά τέτοια όμορφα. 

Ευχομαι σε όλες μας θετικές χοριακες κ τελειομηνες ευχαριστες εγκυμοσυνες! Πολυ χαίρομαι που σας βρήκα! 

 

Καλημέρα σου! Λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου. Εύχομαι αυτή να είναι η τυχερή σου. Καταλαβαίνω φουλ το άγχος σου. Έβαλες 3ης ή 5ης μέρας?

19 minutes ago, Natassou85 said:

Κοριτσια καλημερα πλησιαζει κ η δικη μ η μερα για την ετ .. βεβαια ειμαι ετοιμη για το καθε ενδεχομενο .. σημερα ενημερωσα κ στη δουλεια μ οτι θα λειπω απο 2 μεχρι κ 14 του μηνα .. δεν ηθελα να τους πω το λογο κ τους ειπα πως θα κανω επεμβατικη υστεροσκοπηση απλα .. επειδη η δουλεια μου ειναι χειρωνακτικη ειπα οτι τις χρειαζομαι αυτες τις μερες για να αναρρωσω πληρως .. νιωθω τοσο ασχημα που ειπα ψεμματα αλλα δεν ηθελα να το πω για τους γνωστους λογους που προβληματιζομαστε ολοι ☹️

Μην νιώθεις άσχημα. Έκανες αυτό που θεώρησες καλύτερο για σένα και για την διαδικασία. Μακάρι να πάνε όλα καλά και μετά να τους ανακοινώσεις με χαρά την εγκυμοσύνη σου :) 

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να πάνε καλά τα πράγματα για όλες τις κοπέλες 

Εγώ το έχω πει στη δουλειά 

Αδιαφορώ για τυχόν (τα γνωστά σχόλια συμπαραστασης) σχόλια γιατί πολύ απλά 

αύριο έχω την χοριακη μου και αν είναι αρνητική το μόνο που με απασχολεί είναι να μαζέψω τα χρήματα της 2ης εμβρυομεταφορας ώστε να προχωρήσω άμεσα 

Δεν νιώθω κάτι ισα ίσα που νιώθω καλύτερα απο ποτέ και προβληματιζομαι για το αυριανό αποτέλεσμα 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, kateriiina25 said:

Ψάχνω από κάπου να πιαστώ κι εγώ. Μία είμαι αισιόδοξη και μία νιώθω ότι δεν γίνεται τίποτα. 

Καλημέρα σου! Λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου. Εύχομαι αυτή να είναι η τυχερή σου. Καταλαβαίνω φουλ το άγχος σου. Έβαλες 3ης ή 5ης μέρας?

Μην νιώθεις άσχημα. Έκανες αυτό που θεώρησες καλύτερο για σένα και για την διαδικασία. Μακάρι να πάνε όλα καλά και μετά να τους ανακοινώσεις με χαρά την εγκυμοσύνη σου :) 

Και εγώ το ίδιο έψαχνα συνέχεια συμπτώματα αλλαγές επάνω μου .Τώρα βέβαια είμαι στην άλλη φάση που ο πόνος που νιώθω με αγχώνει πολλές φορές για το αν πάνε όλα καλά 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Vk79 είπε:

Μακάρι να πάνε καλά τα πράγματα για όλες τις κοπέλες 

Εγώ το έχω πει στη δουλειά 

Αδιαφορώ για τυχόν (τα γνωστά σχόλια συμπαραστασης) σχόλια γιατί πολύ απλά 

αύριο έχω την χοριακη μου και αν είναι αρνητική το μόνο που με απασχολεί είναι να μαζέψω τα χρήματα της 2ης εμβρυομεταφορας ώστε να προχωρήσω άμεσα 

Δεν νιώθω κάτι ισα ίσα που νιώθω καλύτερα απο ποτέ και προβληματιζομαι για το αυριανό αποτέλεσμα 

Με το καλό κορίτσι μου. Άνοιξε τον δρόμο κ για τις υπόλοιπες. Κ γω μια απο τα ίδια. Συμπτώματα μηδέν. Κρατιέμαι να μην κάνω το home test που έχω. Αυτή τη φορά δεν ξέρω ίσως επειδή έβαλα τα 2 τελευταία εμβρυακια , ψιλοεχω φρικάρει. Να φανταστεις τον προηγ μηνα πριν αδιαθετισω (εννοείται οτι δεν υπήρχε περίπτωση εγκυμοσ γιατι προετοιμαζομασταν για την εξωσωματική) ειχα περισσότερα συμπτώματα από τώρα....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Iraki2022 είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια κι απο μενα. Εκανα εμβρυομεταφορά 2 εμβρύων από κατεψυγμένα ωάρια πριν 5 ημέρες. Τις πρωτες μέρες είχα ζαλάδα, τσιμπήματα στην κοιλια, σήμερα τίποτα. Νιώθω ότι θέλω να σηκωθώ να πάω βόλτα κιόλας. Επίσης ειχα τις νυχτες υπερένταση, άλλοτε εφιδρωση και άλλοτε κρυάδες, καμιά σχέση γενικώς. 

Παίρνω όλο το σετ φαρμάκων (Cycklacur 6/ημερα, prolutex, vasclor, κορτιζόνη και αντιπηκτικες - είμαι 43). Πέρυσι τέτοια εποχή ήμουν έγκυος από φυσική σύλληψη, δυστυχώς το χάσαμε στις 8 εβδομάδες, μεγάλος πονος κ απογοήτευση. Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης έπαιρνα μόνο βιταμίνες, ενώ τώρα με έχουν βομβαρδίσει με φάρμακα. Από τότε κανενα αποτέλεσμα παρολο που οι γιατροί επέμεναν ότι αφου έγινε μια φορά φυσικά θα ξαναγίνει. Απελπιστηκαμε, εχω και χαμηλή αμη κ ετσι είπαμε να ανασύρουμε παλια κατεψυγμένα ωάρια που είχα. 

Λόγω της ηλικίας εχω τεράστιο άγχος, δε βοηθάει το ξέρω. Η αναμονή για τη χοριακη σε κάνει να σκέφτεσαι όλη μέρα τι μπορουσες ακόμα να είχες κάνει, τι δεν πηγε καλά τότε, αν τα κάνεις όλα σωστά τώρα κ αλλά τέτοια όμορφα. 

Ευχομαι σε όλες μας θετικές χοριακες κ τελειομηνες ευχαριστες εγκυμοσυνες! Πολυ χαίρομαι που σας βρήκα! 

 

Δε  χρειαζεται να αναφερεις το 43 αφου τα ωάρια σου ειναι νεωτέρα :))  .. εγω οςες φορές ήμουν εγκυος τις πρώτες ημερες ειχα τσιμπηματα τραβήγματα πονάκια και ενοχλήσεις στην μητρα όπου μετα απο 3-4 ημερες εξαφανίζονταν.. πότε είναι η χοριακη σου; Καλή επιτυχία !!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

Σήμερα έκανα την χοριακη και βγήκε 368. Ο γιατρός μου είπε πως είμαι έγκυος και να ξαναπάω σε δύο μέρες για να ξανακάνω χοριακη,έτσι ώστε να ελέγξει αν ανεβαίνουν οι δείκτες. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό? Στην εμβρυομεταφορα είχε βάλει δύο έμβρυα και ίσως υπάρχει πιθανότητα να επιασαν και τα δύο. Απ' τη μια χάρηκα πολύ,διότι παιδευτηκα αρκετά και απ' την άλλη αγχώνομαι λιγο για την επανεξέταση.

 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Blue Velvet said:

Καλησπέρα κορίτσια,

Σήμερα έκανα την χοριακη και βγήκε 368. Ο γιατρός μου είπε πως είμαι έγκυος και να ξαναπάω σε δύο μέρες για να ξανακάνω χοριακη,έτσι ώστε να ελέγξει αν ανεβαίνουν οι δείκτες. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό? Στην εμβρυομεταφορα είχε βάλει δύο έμβρυα και ίσως υπάρχει πιθανότητα να επιασαν και τα δύο. Απ' τη μια χάρηκα πολύ,διότι παιδευτηκα αρκετά και απ' την άλλη αγχώνομαι λιγο για την επανεξέταση.

 

Κοπέλα μου συγχαρητήρια! Γιατί αγχώνεσαι? Ο γιατρός σου σου είπε απλώς να ξανα πας για χοριακή για να δει τους διπλασιασμούς. Έτσι γίνεται σε όλες τις γυναίκες. Δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Είχες πολύ καλή χοριακή. Πόσες μέρες μετά την εμβρυομεταφορά είσαι και τι έμβρυα βάλατε? 3ης ή 5ης μέρας? Συγχαρητήρια και πάλι!!

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Blue Velvet είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

Σήμερα έκανα την χοριακη και βγήκε 368. Ο γιατρός μου είπε πως είμαι έγκυος και να ξαναπάω σε δύο μέρες για να ξανακάνω χοριακη,έτσι ώστε να ελέγξει αν ανεβαίνουν οι δείκτες. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό? Στην εμβρυομεταφορα είχε βάλει δύο έμβρυα και ίσως υπάρχει πιθανότητα να επιασαν και τα δύο. Απ' τη μια χάρηκα πολύ,διότι παιδευτηκα αρκετά και απ' την άλλη αγχώνομαι λιγο για την επανεξέταση.

 

Μπράβο κορίτσι μου. Συγχαρητήρια η τιμή της χοριακης σου είναι εξαιρετική. Σίγουρα θα κάνεις μια ακόμα για να δεις οτι διπλασιάζεται.  Μην ανησυχείς είναι στην τυπική διαδικασία. Κάποια κέντρα ζητάνε σύνολο τρεις. Είχες καθόλου συμπτώματα μέχρι την χοριακη?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Κοπέλα μου συγχαρητήρια! Γιατί αγχώνεσαι? Ο γιατρός σου σου είπε απλώς να ξανα πας για χοριακή για να δει τους διπλασιασμούς. Έτσι γίνεται σε όλες τις γυναίκες. Δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Είχες πολύ καλή χοριακή. Πόσες μέρες μετά την εμβρυομεταφορά είσαι και τι έμβρυα βάλατε? 3ης ή 5ης μέρας? Συγχαρητήρια και πάλι!!

Σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου για την απάντηση ❤️Είμαι στην δέκατη μέρα μετά την εμβρυομεταφορα και βάλαμε δύο έμβρυα 5ης ημέρας. Τι σημαίνει αυτό που είπες σχετικά με τους πολλαπλασιασμούς? 

πρίν από 11 λεπτά , Depy81 είπε:

Μπράβο κορίτσι μου. Συγχαρητήρια η τιμή της χοριακης σου είναι εξαιρετική. Σίγουρα θα κάνεις μια ακόμα για να δεις οτι διπλασιάζεται.  Μην ανησυχείς είναι στην τυπική διαδικασία. Κάποια κέντρα ζητάνε σύνολο τρεις. Είχες καθόλου συμπτώματα μέχρι την χοριακη?

Καλησπέρα κορτσι μου, σ'ευχαριστώ πολύ ❤️ Τις πρώτες μέρες δεν είχα τπτ από συμπτωματα,όμως τις τρεις τελευταίες είχα κάτι τσιμπήματα χαμηλά,πρησμένο στηθος και εφίδρωση το βραδυ. Δεν μπορώ να το πιστέψω ότι είμαι έγκυος,φοβάμαι πολύ για την Τετάρτη το τι θα προκύψει από τη δεύτερη χοριακη.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...