Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 15 λεπτά , Melusa54 είπε:

      Καλησπέρα! Θα ήθελα τα φώτα σας, ακολουθεί σεντόνι..

      Εχουμε ανεξήγητη υπογονιμότητα. Προσπαθήσαμε δυο χρόνια «φυσικά» 2021-2023. Παρακολουθούσα ωορρηξία, είχαμε επαφές, ούτε ένα τεστ θετικό. 
      Αποφασίσαμε να κάνουμε εξωσωματική. Φτιάξαμε δέκα έμβρυα. Όλα πήγαιναν κατ’ευχην, όλες οι εξετάσεις ή φυσιολογικές ή εξαιρετικά καλές. 
      Έμεινα έγκυος στην πρωτη έμβρυομεταφορά δυο βλαστοκύστεων 5ης ημέρας κ αιμορράγησα την 6η εβδ, εγινε απόξεση. Ιστολογική οκ. Καρυότυπος: φυσιολογικός, αγόρι.

      Κάναμε μοριακή εξέταση για μικροβιωμα με βιοψία σε υστεροσκοπηση, τίποτα. Ανεξήγητη αποβολή. 

      Δεύτερη ετ, έμεινα έγκυος. Απέβαλα την 5η εβδομάδα με φοβερή αιμορραγία. Είχαμε δει δυο σάκους, χοριακη 14000. Δεν έμεινε υλικό για καρυοτυπο.

      Απο εξετάσεις έχουμε κάνει πάνελ θρομβοφιλιας, υστεροσαλπιγγογραφια, καρυοτυπο ζεύγους, έλεγχο για αυτοάνοσα.

      Κάτι πάει στραβά αλλά δεν το βρίσκουμε και δεν μπορώ να το διορθώσω, αν διορθώνεται. Θα ήθελα εμπειριες από αλλά άτομα με «ανεξήγητη» υπογονιμότητα. Βρήκατε αιτία και λύση; 
      Τί εξετάσεις ή ποίους γιατρούς μου προτείνετε; 
      Έχω σκεφτεί για λαπαροσκόπηση για σιωπηλή ενδομητρίωση και δρομολογώ προεμφυτευτικό έλεγχο. 
       

       

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

Μετά την εμβρυομεταφορά


Recommended Posts

πρίν από 11 λεπτά , Powerzen είπε:

Στο κέντρο που είσαι κάνουν μικρογονιμοποίηση ή εξαρτάται από την περίπτωση? Δε ξέρω πού το πάω απλά έχω αντιληφθεί ότι κάποια κέντρα κάνουν μόνο μικρογονιμοποίηση και άλλα μονο αν χρειάζεται ανάλογα με το σπέρμα. Εμείς πχ από τα 13 είχαμε 6 βλαστoκύστες αλλά με ICSI χωρίς ιδιαίτερο θέμα στο σπέρμα. Αλλά πιστεύω ότι αν τα άφηναν ετσι μπορεί και να μην είχαμε και τόσα... βέβαια αποδείχθηκε ότι μόνο το 1 ήταν καλό που μας έδωσε το κοριτσάκι μας (εντάξει αυτός ηταν και ο σκοπός βέβαια). Οπότε μήπως απλά έτυχε τώρα στην περίπτωσή σου;

Δεν ξέρω αν κάνουν μόνο μικρογονιμοποιηση.  Σε εμάς έκαναν μικρογονιμοποιηση με άριστο σπέρμα (μην με ρωτήσεις τιμές, αυτό θυμάμαι που είπε ο γιατρός). Οπότε υπολόγισα ότι έκαναν μικρογονιμοποιηση για πιο καλά αποτελέσματα. Ίσως ήταν όντως θέμα τύχης. 

Άσχετο,  αλλά θυμάμαι οτι με αγχωνε το ενδομητριο που ομωσ έφτασε 12 μια εβδομάδα πριν την ετ, που ήταν και η τελευταία φορά που με είχε δει ο γιατρός.... τότε ήταν που μου είπε "όλα πολύ καλά, δεν ανησυχούμε για τίποτα".

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 9 λεπτά , zouko είπε:

Mπράβο ! Συγχαρητήρια να σου ζήσουν! Εσένα τι σου είπαν?

(Δεν αναφέρομαι για το πόσα γίνανε τελικά βλαστοκύστες αλλα πόσα γονιμοποιήθηκαν. Είναι λογικό να φτάσουν μόνο τόσα σε βλαστοκύστη).

Ούτε καν βλαστοκυστες. 3ης μέρας ήταν. Τα μεταφέραμε και τα 3 βιοχημική. Στην δεύτερη πάλι 3 μεταφέραμε και πήρα θετική χοριακη.

πρίν από 10 λεπτά , Διδυμακια2 είπε:

Δεν ξέρω αν κάνουν μόνο μικρογονιμοποιηση.  Σε εμάς έκαναν μικρογονιμοποιηση με άριστο σπέρμα (μην με ρωτήσεις τιμές, αυτό θυμάμαι που είπε ο γιατρός). Οπότε υπολόγισα ότι έκαναν μικρογονιμοποιηση για πιο καλά αποτελέσματα. Ίσως ήταν όντως θέμα τύχης. 

Άσχετο,  αλλά θυμάμαι οτι με αγχωνε το ενδομητριο που ομωσ έφτασε 12 μια εβδομάδα πριν την ετ, που ήταν και η τελευταία φορά που με είχε δει ο γιατρός.... τότε ήταν που μου είπε "όλα πολύ καλά, δεν ανησυχούμε για τίποτα".

Μα δε σημαίνει ότι θα πετύχει κιόλας. Είναι πολλοί οι παράγοντες για να επιτευχθεί εγκυμοσύνη. Δεν αρκεί η ανθρώπινη παρέμβαση αλλά και η φύση.

Παντα αυτό μου έλεγε ο γιατρός μου. Κάνουμε το μέγιστο και από εκεί και πέρα αποφασίζει η φύση. 

Μην απογοητεύεσαι λοιπόν! Την επόμενη φορά   Θα τα καταφέρετε.

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Διδυμακια2 said:

Δεν ξέρω αν κάνουν μόνο μικρογονιμοποιηση.  Σε εμάς έκαναν μικρογονιμοποιηση με άριστο σπέρμα (μην με ρωτήσεις τιμές, αυτό θυμάμαι που είπε ο γιατρός). Οπότε υπολόγισα ότι έκαναν μικρογονιμοποιηση για πιο καλά αποτελέσματα. Ίσως ήταν όντως θέμα τύχης. 

Άσχετο,  αλλά θυμάμαι οτι με αγχωνε το ενδομητριο που ομωσ έφτασε 12 μια εβδομάδα πριν την ετ, που ήταν και η τελευταία φορά που με είχε δει ο γιατρός.... τότε ήταν που μου είπε "όλα πολύ καλά, δεν ανησυχούμε για τίποτα".

Μήπως έτυχε τελικά; πιστεύω ότι μπορεί να κανεις ακριβώς τα ίδια σε άλλη προσπάθεια και να αποκτήσεις το/α παιδάκια σου. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Powerzen said:

Στο κέντρο που είσαι κάνουν μικρογονιμοποίηση ή εξαρτάται από την περίπτωση? Δε ξέρω πού το πάω απλά έχω αντιληφθεί ότι κάποια κέντρα κάνουν μόνο μικρογονιμοποίηση και άλλα μονο αν χρειάζεται ανάλογα με το σπέρμα. Εμείς πχ από τα 13 είχαμε 6 βλαστoκύστες αλλά με ICSI χωρίς ιδιαίτερο θέμα στο σπέρμα. Αλλά πιστεύω ότι αν τα άφηναν ετσι μπορεί και να μην είχαμε και τόσα... βέβαια αποδείχθηκε ότι μόνο το 1 ήταν καλό που μας έδωσε το κοριτσάκι μας (εντάξει αυτός ηταν και ο σκοπός βέβαια). Οπότε μήπως απλά έτυχε τώρα στην περίπτωσή σου;

Εμας που ο σύζυγος είχε - όπως είπανε - εξαιρετικό σπέρμα, αλλα επειδή είχαμε ανεξήγητη, μας ρωτήσανε εαν θέλαμε να κάνουμε μιξ. Και κάναμε μισα μισα. Είχαμε ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα, 4/5 γονιμοποιήθηκανε με IVF και 4/5 με ICSI.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, zouko said:

Εμας που ο σύζυγος είχε - όπως είπανε - εξαιρετικό σπέρμα, αλλα επειδή είχαμε ανεξήγητη, μας ρωτήσανε εαν θέλαμε να κάνουμε μιξ. Και κάναμε μισα μισα. Είχαμε ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα, 4/5 γονιμοποιήθηκανε με IVF και 4/5 με ICSI.

Α πολύ καλά! Εμείς δεν είχαμε επιλογή, μετά το μάθαμε. Καλά οχι πως μας ένοιαξε, προς χάρην της συζήτησης μονο αναφέρθηκα σε αυτό :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 29 λεπτά , Powerzen είπε:

Μήπως έτυχε τελικά; πιστεύω ότι μπορεί να κανεις ακριβώς τα ίδια σε άλλη προσπάθεια και να αποκτήσεις το/α παιδάκια σου. 

Ίσως. Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Είναι καλό ομως να υπάρχει εμφύτευση, έτσι δεν είναι; Αν δεν προχωρήσει σημαίνει οτι ευθύνεται το έμβρυο και όχι η μήτρα ή δεν παίζει ρόλο;

Εννοείται ότι είναι καλό να γίνει εμφύτευση! Σε περίπτωση που δεν γίνει, τότε μπορεί να ευθύνεται είτε το έμβρυο, είτε η μήτρα. Τυχαίνει να είμαι δυστυχώς σε αυτή την κατηγορία (είχα μόνο μία φορά εμφύτευση στις 4 προσπάθειες εξωσωματικής) και τώρα θα ερευνήσουμε και τους δύο αυτούς παράγοντες (προεμφυτευτικός έλεγχος στα έμβρυα και βιοψία μήτρας). 

20 ώρες πρίν, Διδυμακια2 είπε:

Σε ευχαριστώ πολυ!!

Σήμερα με πήραν τηλέφωνο από το χημείο που έκανα χθες την χοριακή και με ρώτησαν ποτέ θα κάνω επανάληψη.  Τους είπα ότι ο γιατρός μου ζήτησε να μην κάνω ξανά. Μου είπαν ότι στις εξωσωματικες συνήθως γίνετε επανάληψη στις 4 ημέρες, για επιβεβαίωση και το βασικότερο να δούμε ότι μηδενίστηκε. Όντως έτσι είναι? Το 3.64 σημαίνει ότι ξεκίνησε εμφύτευση και σταμάτησε ή δεν έγινε καθόλου? 

Ο γιατρός ζήτησε να με δει σε 2 εβδομάδες.  Ανυπομονώ να δω τι πιστεύει ότι πήγε λάθος και τι προτείνει. 

Η αλήθεια είναι ότι έχω στο μυαλό μου την ωοληψια σε φυσικό. Όταν κάναμε μόνο 2 βλαστοκυστες,  ειπα στον γιατρό ότι απογοητευτηκα και μου είπε ότι πολύ καλό ήταν το αποτέλεσμα με τα δεδομένα μας. Ποια δεδομένα?? Αφού οι ορμονικές μου δεν είναι άσχημες.....

Κοίτα, την προηγούμενη φορά είχα εμφύτευση που όμως δεν προχώρησε. Η πρώτη μου χοριακή ήταν γύρω στο 24. Τότε ο γιατρός μου ζήτησε επανάληψη μετά από δύο μέρες, που ήταν χαμηλότερη (δε θυμάμαι πόσο), οπότε διαπιστώσαμε ότι σταμάτησε η ανάπτυξη του εμβρύου και αποβάλλοταν από τον οργανισμό. Χοριακή δεν ξαναέκανα, εφόσον είχε πτωτική πορεία δεν υπήρχε αμφιβολία για το αποτέλεσμα. Δεν ξέρω γιατί σου είπαν επανάληψη από το μικροβιολογικό, ο νους μου πάει στο κέρδος. Γιατί με χοριακή 3,64 τη 10η μέρα (αν θυμάμαι καλά), μου φαίνεται άσκοπο να την επαναλάβεις. Σκέφτομαι ότι ο γιατρός σου σίγουρα ξέρει και δε θα το ρίσκαρε αν υπήρχε ελπίδα. Για το αν έκανες εμφύτευση ή όχι δεν ξέρω να στο απαντήσω με βεβαιότητα. Πάντως δεν είναι 0, 1 ή 2, άρα υποθέτω ότι μάλλον έγινε εμφύτευση, αλλά σίγουρη δεν είμαι, γιατί δεν ξέρω από ποιο νούμερο και πάνω καταλαβαίνουν αν έγινε εμφύτευση. Τώρα, γιατί σου είπε ο γιατρός ότι με 2 βλαστοκύστες ήταν ευχαριστημένος στην περίπτωση σου (ιδίως με καλό ορμονολογικό προφίλ!!), απορώ κι εγώ!! Ρώτησε τον, να δούμε πού το βασίζει. Το σπέρμα είναι οκ να υποθέσω? Επίσης ήθελα να σε ρωτήσω γιατί θα κάνετε ραντεβού μετά από 2 βδομάδες και όχι πιο σύντομα? Με την έννοια ότι έχεις απορίες το λέω! Στη θέση σου θα επιδίωκα να τον δω νωρίτερα, αλλά αυτό μπορεί να είναι και δικό μου, επειδή έχω παρατηρήσει ότι μου κάνει καλό να περνάω στα επόμενα βήματα σύντομα! Εσύ ξέρεις ποιος ρυθμός σου ταιριάζει! Ελπίζω να πάρεις απαντήσεις σε όλα σου τα ερωτήματα, γιατί είναι βασικό να συνεχίζεις χωρίς δεύτερες σκέψεις! Περιμένουμε τα νέα σου όταν δεις τον γιατρό! 

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, happiness79 είπε:

Εννοείται ότι είναι καλό να γίνει εμφύτευση! Σε περίπτωση που δεν γίνει, τότε μπορεί να ευθύνεται είτε το έμβρυο, είτε η μήτρα. Τυχαίνει να είμαι δυστυχώς σε αυτή την κατηγορία (είχα μόνο μία φορά εμφύτευση στις 4 προσπάθειες εξωσωματικής) και τώρα θα ερευνήσουμε και τους δύο αυτούς παράγοντες (προεμφυτευτικός έλεγχος στα έμβρυα και βιοψία μήτρας). 

Κοίτα, την προηγούμενη φορά είχα εμφύτευση που όμως δεν προχώρησε. Η πρώτη μου χοριακή ήταν γύρω στο 24. Τότε ο γιατρός μου ζήτησε επανάληψη μετά από δύο μέρες, που ήταν χαμηλότερη (δε θυμάμαι πόσο), οπότε διαπιστώσαμε ότι σταμάτησε η ανάπτυξη του εμβρύου και αποβάλλοταν από τον οργανισμό. Χοριακή δεν ξαναέκανα, εφόσον είχε πτωτική πορεία δεν υπήρχε αμφιβολία για το αποτέλεσμα. Δεν ξέρω γιατί σου είπαν επανάληψη από το μικροβιολογικό, ο νους μου πάει στο κέρδος. Γιατί με χοριακή 3,64 τη 10η μέρα (αν θυμάμαι καλά), μου φαίνεται άσκοπο να την επαναλάβεις. Σκέφτομαι ότι ο γιατρός σου σίγουρα ξέρει και δε θα το ρίσκαρε αν υπήρχε ελπίδα. Για το αν έκανες εμφύτευση ή όχι δεν ξέρω να στο απαντήσω με βεβαιότητα. Πάντως δεν είναι 0, 1 ή 2, άρα υποθέτω ότι μάλλον έγινε εμφύτευση, αλλά σίγουρη δεν είμαι, γιατί δεν ξέρω από ποιο νούμερο και πάνω καταλαβαίνουν αν έγινε εμφύτευση. Τώρα, γιατί σου είπε ο γιατρός ότι με 2 βλαστοκύστες ήταν ευχαριστημένος στην περίπτωση σου (ιδίως με καλό ορμονολογικό προφίλ!!), απορώ κι εγώ!! Ρώτησε τον, να δούμε πού το βασίζει. Το σπέρμα είναι οκ να υποθέσω? Επίσης ήθελα να σε ρωτήσω γιατί θα κάνετε ραντεβού μετά από 2 βδομάδες και όχι πιο σύντομα? Με την έννοια ότι έχεις απορίες το λέω! Στη θέση σου θα επιδίωκα να τον δω νωρίτερα, αλλά αυτό μπορεί να είναι και δικό μου, επειδή έχω παρατηρήσει ότι μου κάνει καλό να περνάω στα επόμενα βήματα σύντομα! Εσύ ξέρεις ποιος ρυθμός σου ταιριάζει! Ελπίζω να πάρεις απαντήσεις σε όλα σου τα ερωτήματα, γιατί είναι βασικό να συνεχίζεις χωρίς δεύτερες σκέψεις! Περιμένουμε τα νέα σου όταν δεις τον γιατρό! 

Λες όντως ο χημικός να σκεφτόταν το κέρδος? Τι να πω? Μου είπε ότι κάποιοι γιατροί ζητούν να δουν μηδενική χοριακή κάποιοι άλλοι όχι, εξαρτάται από τον γιατρό. 

Ο γιατρός μου πιστεύω ότι ζήτησε να με δει σε 2 εβδομάδες, για να προλάβει να μου έρθει η περίοδος και να τελειώσω να δει ότι η μήτρα είναι καθαρή. Δεν ξέρω αυτό κατάλαβα.... Για να είμαι ειλικρινής δεν ανυπομονώ να με δει τώρα,  καλύτερα να περάσει ένα χρονικό διάστημα να ξεκαθαρίσω στο μυαλό μου πως θα ήθελα να προχωρήσω....

Η αλήθεια ο γιατρός μου είναι ένας από τους καλύτερους,  στην πιο γνωστή κλινική γονιμοποίησης στην Κύπρο. Πήγα με πολλή σιγουριά κοντά του. Δεν θέλω να πιστέψω ότι κάτι πήγε λάθος από τον γιατρό ή τους εμβρυολογους....όμως κάτι δεν μου κολλα.  Εύχομαι μόνο να ήταν θέμα τύχης και η επόμενη προσπάθεια μου, πρώτα ο Θεός να μου φέρει τ@ μωράκι@ μου.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , chitaneta είπε:

Καλησπερα! Μηπως σε καποια κοπελα απο Αθηνα περισσευει κολπικη κρεμα crinone και ενεσεις prolutex;

Στο mammyland χθες μια κοπέλα είπε ότι δίνει prolutex για κοίτα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, kateriiina25 είπε:

Γεια σας κορίτσια! Πολλή ησυχία έχει πέσει σε αυτό το γκρουπ. Δεν έχουμε κοπέλες να περιμένουν αυτές τις μέρες χοριακές??

Αφου μας ακυρωνουν τις εμβρυομεταφορες.. πως να περιμενουμε χοριακες! Χαχ Αστα να πανε! Κι εγω υπολογιζα οτι θα την ειχα ηδη κανει.. και τελικα.. παμε για τον αλλο μηνα! Κι αν εχω ξεφουσκωσει απο την υπερδιεγερση!

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Makelen said:

Αφου μας ακυρωνουν τις εμβρυομεταφορες.. πως να περιμενουμε χοριακες! Χαχ Αστα να πανε! Κι εγω υπολογιζα οτι θα την ειχα ηδη κανει.. και τελικα.. παμε για τον αλλο μηνα! Κι αν εχω ξεφουσκωσει απο την υπερδιεγερση!

Περαστικά σου! Δεν πειράζει κοπέλα μου. Πάνω απ’όλα η υγεία. Θα γίνει όταν θα επανέλθει το σώμα σου και θα ειναι έτοιμο να υποδεχτεί τα εμβρυακια!

1 hour ago, Powerzen said:

Κορίτσια καλησπέρα. Έπεσε η χοριακή στο 5 (από 16 την τρίτη) όπως περιμέναμε. Πάμε τώρα πάλι από την αρχή για να αποκτήσουμε το αδελφάκι μας. 

Κορίτσι μου λυπάμαι πολύ. Πραγματικά. Μην το βάζεις κάτω. Μίλησες με τον γιατρό; Θα προχωρήσετε άμεσα σε επόμενη; Αν ναι, σκέφτεστε να κάνετε κάτι διαφορετικά ή να τσεκάρετε κάτι παραπάνω; Με συγχωρείς που σε ρωταω τωρα όλα αυτά αλλά νομίζω εμένα θα με βοηθούσε ψυχολογικά να οργανώνομαι για τα επόμενα βήματα. 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...