Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 25 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      5 ημερών βάλαμε. Ενημερώσαμε την γιατρό έχει δει εγκυμοσύνη με 28.40 να πάει καλά. Πιστεύει ότι είναι νωρίς για 9 ημέρα. Εγώ πιστεύω ότι δεν είναι νωρίς γιατί 9 και 5 =14 . Πρώτη φορά βλέπουμε θετική απλά το 28.40 μασ φοβίζει. Δεν θέλουμε να το χάσουμε το μωράκι μασ . Σκέφτομαι και κάτι άλλο το πρωί την τρύπησαν 5 φορές για να βρούν αίμα και δεν έστειλαν πολύ μήπως παίζει και αυτό τον ρόλο του δεν ξέρω. Εσείς τι λέτε έχετε ακούσει καλή εγκυμοσύνη με χοριακη 28

      Ο γιατρός έχει απόλυτο δίκιο...έχουμε δει υψηλές χοριακες να πέφτουν και χαμηλές να γίνονται υγιη μωράκια! Πάνω από 25 είναι έξω από την γκρι ζώνη και θεωρείται θετικη χοριακη! Επίσης υπάρχουν καθυστερημένη ες εμφυτεύσεις. Να είστε αισιόδοξοι ως την επαναληπτική. Η κακή διάθεση και το στρες δε κάνει καλό. Επηρεάζει το νευρικό σύστημα και ίσως κάνει συσπασεις η μήτρα! Σας εύχομαι τα καλύτερα  γιατί νιώθω απολυτα το άγχος σας!!!

      Just now, Fay_ είπε:

      Στην 8η είμαι με δίδυμα. Έχω καφέ που πάνε και έρχονται από πριν την χοριακη. Τώρα έχω ηρεμήσει κάπως. Κάνω ξαπλοθεραπεια και Τετάρτη έχω προγραμματισμένο υπέρηχο.. 

      Τι ωραια! Διδυμακια! Η φίλη μου με δίδυμα 50 ετών είχε πολλές φορές αίμα. Κάποιες φορές ήταν μικρή αποκόλληση που ήθελε ξάπλα και μια ένεση. Τώρα εχει 2 πανέμορφα αγοράκια! Όσο μπορείς να ξεκουράζεται και εννοείται να ενοχλείς τον γιατρό! 😄

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

kisi η εμπειρία μου με τους γιατρούς είναι ότι δυστυχώς πρέπει να είσαι πάντα σε εγρήγορση διότι κάποιοι κάνουν τη δουλειά τους διεκπεραιωτικά, χωρίς πραγματικά να νοιάζονται για τον ασθενή. Το ισχυρότερο παράδειγμα η μητέρα μου που όντας στην αιμοκάθαρση έβγαινε από το μηχάνημα με 18 πίεση, κι ο γιατρός της έλεγε έτσι είναι, είσαι μια χαρά κτλ... Το αποτέλεσμα αγγειακό εγκεφαλικό επεισόδιο στα 57 της κι από τότε παραπληγική με προβλήματα στην επικοινωνία κτλ... Και μπορώ να σου πω κι άλλες προσωπικές εμπειρίες... Γι' αυτό πρέπει να έχεις κι εσύ πάντα το νου σου.... κι όσο κι αν δεν ξέρουμε, γιατί δεν είμαστε γιατροί, πρέπει να ρωτάμε και να ψάχνουμε και να μαθαίνουμε...

Να ρωτήσω και κάτι: Ένοιωθε κανείς πόνους διάσπαρτους ή σχετικά εστιασμένους στον προβληματικό όζο; Γιατί εδώ και κανα τρίμηνο έχω πονάκια και δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου.... :confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kisi,θα συμφωνησω απολυτα και εγω με την Cinnamon οτι θα πρεπει να το "ψαχνουμε" περισσοτερο και να γινομαστε και μεις γιατροι για να προλαβαινουμε τα χειροτερα!!Δεν εισαι καθολου υπερβολικη,ισα-ισα εχεις απολυτο δικιο!!Εμενα μου ειχαν πει οι ενδοκρινολογοι οτι δεν χρειαζομαι ακομα εγχειρηση και μετα απο παροτρυνση δικου μου φιλου γιατρου,αποδεικτηκε οτι ηταν σωτηριο για την ζωη μου αυτο που εκανα!!Ακομα θα με παρακολουθουσαν οι γιατροι !!Ρηνιω καλως ηλθες στη παρεα μας και περαστικα να ειναι ολα οσα περασες!!

Cinnamon εγω δεν ειχα τετοιους πονους.Μηπως ειναι ιδεα σου επειδη το μυαλο σου τωρα ειναι εκει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους και ολες.

Να καλωσορισω τη Ρηνιω μας και να ευχηθω σε ολους και ολες να εχουμε καλα αποτελεσματα σε οτι κανουμε.

Απο οταν αρχισα να ψαχνω πληροφοριες για να αποδειξω στο γιατρο μου οτι κατι δεν πηγαινε καλα με το χαπι που μου εδινε, εμαθα καποια πραγματα για τον αδενα και τωρα προσπαθω να αφυπνησω τους ανθρωπους που μου αναφερουν καποια δυσλειτουργεια του αδενα την οποια παραμελουν. Δυο φιλικα μου ζευγαρια, τεκνοποιησαν αφου πηγαν και ρυθμισαν με χαπι τις ορμονες τους ενω ενας φιλος και μια φιλη χειρουργηθηκαν και ειναι τωρα μια χαρα.Πολλοι αλλοι βρισκονται σε φαση παρακολουθησης με ή χωρις χαπι.

Καποιοι ανθρωποι, δε δινουν την πρεπουσα προσοχη στην αντιμετωπιση του προβληματος γιατι δε γνωριζουν τη σημασια του προβληματος. Το οτι η ορμονες ειναι εντος οριων δεν σημαινει απολυτα και οτι η κλινικη εικονα του λαιμου μας ειναι σε καλη κατασταση. Υπαρχουν οζοι που μπορει να ειναι ανεξαρτητου μεγεθους και να μην προκαλεσουν ποτε προβλημα αλλα υπαρχουν και καποιοι αλλοι που αν τους αφησουμε ανεξελεγκτους μπορει να μας κανουν μεγαλη ζημια. Τι ειναι προτιμοτερο λοιπον???? Να ρισκαρουμε ή να παρουμε την αποφαση και να αντιμετωπισουμε οτι υπαρχει με τον αναλογο τροπο?????

Μην αμελειτε για αυριο αυτο που μπορειτε να κανετε σημερα. Η προληψη σωζει!!!

Και μιας που στην παρεα μας πλεον εχουμε την τυχη να παρισταται ενα εξειδικευμενο ατομο, θα το παρακαλεσω, αν καπου σε αυτα που αναφερω ή ανεφερει καποιος αλλος, πιστευει οτι σφαλουμε, να μας διορθωσει.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Δεν είναι η πρώτη φορά που επισκέπτομαι τη σελίδα, πάει όμως αρκετός καιρός.

Για να μη σας κουράσω πολύ αρχίζω όσο μπορώ πιο γρήγορα.

Εχω πολυοζόδη βρογχοκήλη, με ενα όζο που δεν είναι ένας αλλα συρρέοντες να έχει φτάσει τα 32,77χιλ. και άλλους μικρότερους 12χιλ.-10χιλ. κ.λ.π. Η ενδοκρινολόγος μου είπε ότι έχει προδιαγεγραμμένη πορεία

-να βγεί- γιατί ενώ παίρνω Τ4 100mg συνεχίζει να μεγαλώνει. Τον έχω παρακεντήσει παλαιότερα 2 φορές χωρίς να δείξει κάτι, αλλά τώρα μου είπε και ο ακτινολόγος ότι επειδή είναι συρρέοντες δεν είναι εύκολο να τους ελέγξεις. Απο άποψη ορμονών η TSH είναι 0,51 με φ.τ. εργαστηρίου απο 0,55 και η καλσιτονίνη (την έκανα πρώτη φόρα) είναι 0,3 με φ.τ εργαστηρίου <11,5. Παρακαλώ περιμένω τα φώτα σας. Ευχαριστώ πολύ.;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Δεν είναι η πρώτη φορά που επισκέπτομαι τη σελίδα, πάει όμως αρκετός καιρός.

Για να μη σας κουράσω πολύ αρχίζω όσο μπορώ πιο γρήγορα.

Εχω πολυοζόδη βρογχοκήλη, με ενα όζο που δεν είναι ένας αλλα συρρέοντες να έχει φτάσει τα 32,77χιλ. και άλλους μικρότερους 12χιλ.-10χιλ. κ.λ.π. Η ενδοκρινολόγος μου είπε ότι έχει προδιαγεγραμμένη πορεία

-να βγεί- γιατί ενώ παίρνω Τ4 100mg συνεχίζει να μεγαλώνει. Τον έχω παρακεντήσει παλαιότερα 2 φορές χωρίς να δείξει κάτι, αλλά τώρα μου είπε και ο ακτινολόγος ότι επειδή είναι συρρέοντες δεν είναι εύκολο να τους ελέγξεις. Απο άποψη ορμονών η TSH είναι 0,51 με φ.τ. εργαστηρίου απο 0,55 και η καλσιτονίνη (την έκανα πρώτη φόρα) είναι 0,3 με φ.τ εργαστηρίου <11,5. Παρακαλώ περιμένω τα φώτα σας. Ευχαριστώ πολύ.;)

Σε ευχαριστουμε για την "επισκεψη" καθως και για την τιμη που μας κανεις.

Βρισκω την TSH σου, αρκετα χαμηλη για την περιπτωση που ο αδενας βρισκεται ακομη στο λαιμο σου. Πραγμα που σημαινει οτι σε κανει υπερθυροειδικο ατομο. Ειχα κι εγω πολυοζωδη τοξικη βρογχοληλη με 2 οζους αρχικα (τα χιλ. πλεον δε τα θυμαμαι γιατι τους δολοφονησα εδω και 3 χρονια απο οζους και γεινικοτερα ολο τον αδενα) με TSH 0.01 και αδυνατιζα στα ξαφνικα. Ξεκινησα αγωγη με Τ4 για την αντιμετωπιση τους, εκεινοι αντι να μικραινουν ή να σταθεροποιηθουν, αυξανονταν με ταχυτατο ρυθμο και επισης πολλαπλασιαζονταν, καταληγοντας σε 5 μηνες να εχουν γινει 6-7. Αποφαση γιατρων που με παρακολουθουσαν τοτε : αμεση εξαγωγη αδενα και ληψη χαπιου θυροξινης εφ ορου ζωης. Ξεμπερδεψα με δαυτον πριν μου κανει κολπα. Ασχετο που απο κει και επειτα, δημιουργηθηκαν αλλα προβληματα εξαιτιας της αφαιρεσης και την λανθασμενης δοσης που μου συστησε ο γιατρος μου. Μετα εψαξα, ρωτησα, εμαθα και ...αλλαξα γιατρο, αυξησα δοση, για να ειμαι σημερα εδω και να λεω την ιστορια μου.

Καλσιτονινη γιατι εκανες????

Αντισωματα εχεις κανει????

Ποσα χρονια παρακολουθεις την κατασταση του???


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kisi: πάλι καλά που υπαρχουν και γιατροι με συνειδηση !!!!!!!! οπως και να ειναι η κατασταση ,δηλαδη και να πρεπει να την κανει ο ανθρωπος την εξεταση με αυτον τον τροπο αμα σας πουν οτι δεν γίνεται διαφορετικά τωρα τουλαχιστον θα γνωριζετε και ελπιζω θα επιδειξουν μεγαλυτερη προσοχη και όλα θα πανε καλα και σε καμια περιπτωση δεν εχεις αδικο με την ανευθυνότητα αυτή.πάντως θεωρώ ότι εχουμε μεγαλη ευθυνη για τον εαυτο μας και παντα πρεπει να τον προσεχουμε πρωτοι εμεις

Link to comment
Share on other sites

vasvol ,ρηνιω,siapnrk καλως ηρθατε!!!!!!!

vasvol ειναι αξιόλογο να βλεπεις ανθρώπους να ενδιαφερονται να βοηθησουν ακόμα και αν οι ίδιοι δεν εχουν αντιπετοπισει κατι τέτοιο και ευαισθητοποιουνται πραγματικά ευχαριστουμε.

ρηνιω γιατι 2 φορες ; ηταν θέμα λάθους γιατρού;

ρηνιω

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλους σας για την συμπαράσταση και την ανταπόκρισή σας. Αλήθεια, κι εγώ το πιστεύω ότι πρώτα απ'όλα εμείς είμαστε υπεύθυνοι για τον εαυτό μας, αλλά ώρες ώρες λέω τι κρίμα που δεν σπούδασα γιατρός, γιατί σε κάποια θέματα είμαστε υποχρεωμένοι να παίρνουμε και να ακολουθούμε τη γνώμη του ειδικού. Κι εγώ τώρα πια, προσπαθώ να ελέγχω ότι μου λένε στο πλαίσιο που μπορώ και μπορώ να έχω τις σχετικές γνώσεις ύστερα από έρευνα και από εκεί και πέρα ..... τι να πω..........ας μας βοηθήσει ο θεός.

Καλωσορίζω κι εγώ τα νέα μέλη της παρεάς μας και είμαι σίγουρη ότι η εδώ επικοινωνία μας θα τους κάνει καλό όπως αναμφισβήτητα έκανε σε εμένα και κατ'επέκταση και στον άντρα μου. Εύχομαι καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

κοιταξτε

Το θεμα αφαιρω τον θυρεοειδη μου ακουγεται σχετικά απλο αλλα σεν παυει να ειναι ένας ακρωτηριασμός.

Αρα λοιπον με περισση σκεψη προχωραμε στην αφαίρεση του αδένα.

Υπαρχουν οζοι οι οποιοι απο τον υπέρηχο εχουν καποια ενδειξη υποπτη.Τοτε λοιπον σκεφτομαστε την πιθανότητα χειρουργειου.

Η παρακέντηση προηγειται αν και οπως εχει αναφερθει πολλες φορες,μπορει να ειναι αρνητικη και ομως να υπαρχει μικρότερη η μεγαλυτερη κακοηθεια,η οποια αναδυκνυεται μετα το χειρουργειο.

Ολα ομως διορθωνονται.

Ξεχασα να γραψω οτι στις περισσοτερες των περιπτωσεων οι ορμονες ειναι φυσιολογικές.Αρα ο συνδυασμος με εναν καλο υπέρηχο θυρεοειδους μπορει να μας οδηγησει σε καλυτερα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

vasvol θελω να σε ρωτησω επειδη τωρα στις 4/7 θα κανω ιωδιο αλλα θα προηγηθουν καποιες ενεσεις thyrogen και η ενδοκρινολογος μου δεν μου εχει πει να κανω καποια ιδιαιτερη διατροφη απλα λιγο προσοχη στο αλατι και ακουω αλλους που κανουν μερες σκληρη διατροφη ειναι λογικο λογω του οτι εγω θα κανω την ενεση; και ακόμα εαν μετα τις ενεσεις και το ιωδιο κινδυνευω να εχω παρενεργειες . ευχαριστω πολυ εκ των προτερων .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σε ευχαριστουμε για την "επισκεψη" καθως και για την τιμη που μας κανεις.

Βρισκω την TSH σου, αρκετα χαμηλη για την περιπτωση που ο αδενας βρισκεται ακομη στο λαιμο σου. Πραγμα που σημαινει οτι σε κανει υπερθυροειδικο ατομο. Ειχα κι εγω πολυοζωδη τοξικη βρογχοληλη με 2 οζους αρχικα (τα χιλ. πλεον δε τα θυμαμαι γιατι τους δολοφονησα εδω και 3 χρονια απο οζους και γεινικοτερα ολο τον αδενα) με TSH 0.01 και αδυνατιζα στα ξαφνικα. Ξεκινησα αγωγη με Τ4 για την αντιμετωπιση τους, εκεινοι αντι να μικραινουν ή να σταθεροποιηθουν, αυξανονταν με ταχυτατο ρυθμο και επισης πολλαπλασιαζονταν, καταληγοντας σε 5 μηνες να εχουν γινει 6-7. Αποφαση γιατρων που με παρακολουθουσαν τοτε : αμεση εξαγωγη αδενα και ληψη χαπιου θυροξινης εφ ορου ζωης. Ξεμπερδεψα με δαυτον πριν μου κανει κολπα. Ασχετο που απο κει και επειτα, δημιουργηθηκαν αλλα προβληματα εξαιτιας της αφαιρεσης και την λανθασμενης δοσης που μου συστησε ο γιατρος μου. Μετα εψαξα, ρωτησα, εμαθα και ...αλλαξα γιατρο, αυξησα δοση, για να ειμαι σημερα εδω και να λεω την ιστορια μου.

Καλσιτονινη γιατι εκανες????

Αντισωματα εχεις κανει????

Ποσα χρονια παρακολουθεις την κατασταση του???

Γειά σας και πάλι. Κάτσε να απαντήσω μία μια τις ερωτήσεις.

Καλσιτονίνη μου είπε η ενδοκρινολόγος "κάνε μια για να είμαστε πιο σίγουροι".

Αντισώματα νομίζω ότι δεν έχω κάνει.

Τον παρακολουθώ απο τον 6/2006 ακριβώς 6 χρόνια και για να πώ την αλήθεια μόλις τώρα το είδα που έχω μπροστά μου τις εξετάσεις. Οι περιοχή με τους συρρέοντες ήταν 17χιλ. που τώρα έχουν φτάσει τα 32,77. Αρχισα με Τ4 75 και τώρα Τ4 100.

Η χαμηλή TSH σημαίνει υπερθυροειδής???? και αυτό σημαίνει οτι αδυνατίζεις????? Γιατί εγώ τα παίρνω τα κιλάκια, αστο καλύτερα.

Ευχαριστώ πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Οταν κανεις thyrogen ο περισσοτεροι ενδοκρινολογοι διακοπτουν για τη εβδομαδα της θεραπειας την θυροξίνη.Καποια δίαιτα δεν χρειαζεται.

Τα συμπτωματα κατα τη διαρκεια της θεραπειας ειναι περισσοτερο απο τον υποθυρεοειδισμό και λιγότερο απο το ιώδιο.Αρα λοιπον εσω ανετη.

Link to comment
Share on other sites

κοιταξτε

Το θεμα αφαιρω τον θυρεοειδη μου ακουγεται σχετικά απλο αλλα σεν παυει να ειναι ένας ακρωτηριασμός.

Αρα λοιπον με περισση σκεψη προχωραμε στην αφαίρεση του αδένα.

Υπαρχουν οζοι οι οποιοι απο τον υπέρηχο εχουν καποια ενδειξη υποπτη.Τοτε λοιπον σκεφτομαστε την πιθανότητα χειρουργειου.

Η παρακέντηση προηγειται αν και οπως εχει αναφερθει πολλες φορες,μπορει να ειναι αρνητικη και ομως να υπαρχει μικρότερη η μεγαλυτερη κακοηθεια,η οποια αναδυκνυεται μετα το χειρουργειο.

Ολα ομως διορθωνονται.

Ξεχασα να γραψω οτι στις περισσοτερες των περιπτωσεων οι ορμονες ειναι φυσιολογικές.Αρα ο συνδυασμος με εναν καλο υπέρηχο θυρεοειδους μπορει να μας οδηγησει σε καλυτερα αποτελέσματα.

Απολαμβανω τις απαντησεις σου!!! Να ξερες ποσο μας ελειπε αυτη η παρουσια!!!!

Επειτα απο την εμπειρια μου, ο υπερηχος ειναι που παροτρυνω να κανουν φιλοι και γνωστοι και να μην επαναπαυονται στις αιματολογικες.

Ενημερωτικα, επειτα απο την δικη μου περιπετεια, εκανα αιματολογικες στα δυο μου παιδια (ενηλικα και τα δυο πλεον) οι οποιες ηταν ολες εντος φυσιολογικων οριων. Ομως επειδη ειμαι ανησυχη μαμα, τους εκανα ΚΑΙ υπερηχους και ναι, σωστα επραξα γιατι και οι δυο λαιμοι ειναι γεματοι απο οζους τους οποιους παρακολουθουμε λαμβανοντας θυροξινη και παμε πολυ καλα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

ποσο ειναι η TSHsiapnkr?Μερικες φορες η θυροξίνη λειτουργει και σαν αναβολικό.Αυξανει την ορεξη.Αρα προσοχη με την διαιτα σου,για να μη παρεις κιλά.

Αυτο το θεμα με "αγγιζει" πολυ. Το διαστημα μετα την αφαιρεση του αδενα, ο ενδ/γος μου, βλεποντας τις τιμες ΕΝΤΟΣ οριων, μου εδινε χαμηλη δοση, παρουσιαζοντας εντονα συμπτωματα υποθ. τα οποια δεν εδινε την πρεπουσα αξιολογηση με συνεπεια να δημιουργηθουν πολλα προβληματα στο σωμα μου οπως : εβαλα 19 κιλα σε 9 μηνες, με δυσκολια απωλειας παρα τη διατροφη και ασκηση, διαταραχτηκε σημαντικα ο γυν.κυκλος, δυσκοιλιοτητα, αρυθμιες καρδιας, αδικαιολογητη κοπωση. Για την ψυχολογια μου που επεσε στα πατωματα ας μην αναφερθω. Ας ειναι καλα το ιντερνετ που μπηκα να αναζητησω πληροφοριες και ΕΜΑΘΑ τι μου συνεβαινε και αλλαξα γιατρο. Τωρα εχω TSH 0,05 και μπορω να πω οτι αρχισα να μπαινω σε μια ....ταξη!!!!

Η σημαντικοτερη δε συνεπεια ηταν οτι στο διαστημα των 9 μηνων που λαμβανα μικρη δοση (100mg) αναπλαθηκε υπολειμμα ιστου απο τον αδενα μου δημιουργωντας κινδυνους. Τωρα παιρνω 150mg, εξαλειφεται αργα αργα και εγω αισθανομαι πολυ καλυτερα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...