Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

      Για μια στιγμή αγχώθηκα γιατί έλειπα και δεν είχα δει το χαρτί αλλά τ τσέκαρα τώρα και λέει 1η μέρα εμένα δεν ξέρω γιατί αλλά και την προηγούμενη φορά 1ημερα ξεκίνησα και έφτιαξε καλό ενδομήτριο τ να πω δεν ξέρω πρωτόκολλο με πρωτόκολλο αλλάζει λογικά 

      Ναι εννοείται ο καθε γιατρός ξέρει το καλύτερο ανα περιπτωση. Εγώ και δεύτερη μέρα που ξεκίνησα και 3η γιατί την πρώτη δεν είχα ροή το ενδιομητριο μια χαρά έφτιαξε.  Εσένα αυτό που σου έγραψαν. Καλή αρχή!!!! 🙏

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Maris,σε ευχαριστω για τις ευχες σου και συ να`σαι παντα καλα!!Οσο για τον λεμφαδενα που ρωτησες,ηθελαν οι γιατροι πριν λιγους μηνες να μου κανουν παρακεντηση και βιοψια.Οσες φορες τους ρωτησα τι σημαινει ολο αυτο,μου ειπαν οτι ειναι κατι που παντα θα τους ανησυχει και θα το παρακολουθουμε!!Καταλαβαινεις λοιπον εγω πως νιωθω!!Τελος παντων,το παρακολουθουν και ευτυχως δεν εκαναν ακομα τιποτα!!!

Τουλάχιστον αυτό, να είναι υπό έλεγχο...Μην ανησυχείς όλα καλά θα πάνε!!!

Link to comment
Share on other sites

Sonia, προβλεπω να κανουμε γκρουπ AΘ Νο 2 !!!!!

(Γελας εεεε?????)

Απροβλεπτη η εξελιξη της σελιδας μας. Που να το φανταζομαστε τοτε.......!!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα katrin! Να ρωτήσω και τί ύψος έχεις? Τα 55 κιλά μια χαρά δεν είναι? Η αλήθεια είναι ότι πριν χειρουργηθώ ήμουν 57 κιλά και 3 βδομάδες μετά 59 (ύψος 1.73)! Βέβαια έχω κόψει και το τσιγάρο, όπότε παίζει ρόλο και αυτό..

είμαι 1,63. Δεν είμαι χοντρή, δεν λέω κάτι τέτοιο, αλλά για να κρατηθώ σ'αυτά τα κιλά πρέπει να υποσιτίζομαι, ενώ προ θυρεοειδούς έτρωγα χωρίς να σκέφτομαι τις θερμίδες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Dancer : εγώ καθυστέρηση δεν είχα αλλά πόνο και πρησμένο στήθος από την 10η ημέρα του κύκλου και τους 2 επόμενους μηνες μετά την επέμβαση και βλέπουμε...

Katrin, maris,georgiamami : έχω το ίδιο πρόβλημα 59 κιλά πρίν την επέμβαση ,61 τώρα (ύψος 1,72) και χωρίς να τρώω ιδιαίτερα και με γυμναστική , αλλά έκοψα και το τσιγάρο. Σε λίγες ημέρες θα κάνω τις εξετάσεις για να δούμε που βρίσκονται οι τιμές . Διορθώνεται ποτέ ο μεταβολισμός άραγε ?

Link to comment
Share on other sites

πειτε μου κατι βρε κοριτσια γιατι εχω αγχωθει παλι. Ποτε ξεκιναει η δραση των φαρμακων? τα πινω μια βδομαδα και χωρις να τρωω σχεδον τιποτα πηρα 1,5 κιλο. Παντα ημουν αδυνατη (πριν τη γεννα 50 κιλα, μετα τη γεννα εφτασα 57,5 και τωρα ειμαι 60) ειμαι 10 κιλα πανω απο αυτα που ημουν τα τελευταια 15 χρονια και ποτε δεν μπορουσα να παχυνω. Εχω την εντυπωση οτι αρχιζω να ξεφευγω τι θα κανω? δεν μπαινω σε κανενα ρουχο και το θεμα ειναι οτι πηρα την ανιουσα

Link to comment
Share on other sites

Ioanna καλημερα!Δυστυχως η θεραπεια με θυροξινη για να εχει αποτελεσματα πρεπει να περασουν 5-6 εβδομαδες.Μαλιστα προσφατα που και ο γιος μου εχει υπο-θ/σμο,η ενδοκρινολογος αυτο του ειπε.Υπομονη λοιπον και προσοχη στα πολυ παχυντικα(ειδικα τα γλυκα!!).Αν τρως φυσιολογικα,ειναι θεμα χρονου να ενεργοποιηθει ο μεταβολισμος σου.Ειδικα αν χρειαστει να αυξησεις σταδιακα τη δοση.Εγω να φανταστεις που περνω μεγαλη δοση(162 μιλ.),για να ειναι η TSH στο 0,μολις φαω λιγο παραπανω η κανενα γλυκο,αμεσως ανεβαινει η ζυγαρια!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα.

Ιωαννα, το καθε χαπι θυροξινης που παιρνουμε την ημερα αποροφαται πληρως απο τον οργανισμο μας μεσα στις επομενες 7-8 ημερες. Για να δειξει λοιπον ο οργανισμος μας αν η δοση που λαμβανουμε ειναι η απαιτουμενη για τις αναγκες μας, χρειαζονται περιπου 40-50 μερες. Γι αυτο και η ρυθμιση της αναλογης δοσης για τον καθενα μας ειναι μια χρονοβορα διαδικασια και φυσικα γινεται σταδιακα δηλ. δεν μπορουμε να παμε απο χαπι 88mg σε χαπι 150 mg πχ θα ανεβουμε τμηματικα ανα διμηνο περιπου στα 100 - 112 - 125 - 137 και τελος στα 150. πραγμα που σημαινει 12-14 μηνες για να παρουμε την επιθυμητη δοση. Βεβαια υπαρχουν περιπτωσεις που ξεκινα η αγωγη κατευθειαν απο τα 150 mg. Ολα αυτα τα καθοριζει ο ενδοκρινολογος που μας παρακολουθει αναλογα με την κλινικη περιπτωση του καθενος μας.

Σημερα αλλο ενα μελος της "παρεας" περιμενει αποτελεσματα για τον οριστικο θανατο του καρκινου. Θα σας ενημερωσω μολις εχω νεα για να χαρειτε κι εσεις.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα.

Ιωαννα, το καθε χαπι θυροξινης που παιρνουμε την ημερα αποροφαται πληρως απο τον οργανισμο μας μεσα στις επομενες 7-8 ημερες. Για να δειξει λοιπον ο οργανισμος μας αν η δοση που λαμβανουμε ειναι η απαιτουμενη για τις αναγκες μας, χρειαζονται περιπου 40-50 μερες. Γι αυτο και η ρυθμιση της αναλογης δοσης για τον καθενα μας ειναι μια χρονοβορα διαδικασια και φυσικα γινεται σταδιακα δηλ. δεν μπορουμε να παμε απο χαπι 88mg σε χαπι 150 mg πχ θα ανεβουμε τμηματικα ανα διμηνο περιπου στα 100 - 112 - 125 - 137 και τελος στα 150. πραγμα που σημαινει 12-14 μηνες για να παρουμε την επιθυμητη δοση. Βεβαια υπαρχουν περιπτωσεις που ξεκινα η αγωγη κατευθειαν απο τα 150 mg. Ολα αυτα τα καθοριζει ο ενδοκρινολογος που μας παρακολουθει αναλογα με την κλινικη περιπτωση του καθενος μας.

Σημερα αλλο ενα μελος της "παρεας" περιμενει αποτελεσματα για τον οριστικο θανατο του καρκινου. Θα σας ενημερωσω μολις εχω νεα για να χαρειτε κι εσεις.

καταλαβα. εκει που ολοι ελεγαν φαε να παχυνεις τωρα θα μου λενε πως εισαι ετσι κανε διαιτα. ουτε στη θαλασσα δεν θελω να παω. περιμενουμε τα ευχαριστα νεα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


περιμενουμε τα ευχαριστα νεα!!

99.9 % ειναι τελειωμενη υποθεση. Κραταει ενα μικρουλικο ποσοστο γιατι δεν εχει παρει ακομη τα αποτελεσματα απο τις ειματολογικες. Το σπινθηρογρεαφημα της ομως βγηκε ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ. Μαλιστα της ειπαν οτι ο χειρουργος της, την καθαρισε παρα πολυ καλα.

Γι αυτο να προσεχετε εσεις που θα χειρουργηθειτε να επιλεξετε ΚΑΛΟ γιατρο.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

99.9 % ειναι τελειωμενη υποθεση. Κραταει ενα μικρουλικο ποσοστο γιατι δεν εχει παρει ακομη τα αποτελεσματα απο τις ειματολογικες. Το σπινθηρογρεαφημα της ομως βγηκε ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ. Μαλιστα της ειπαν οτι ο χειρουργος της, την καθαρισε παρα πολυ καλα.

Γι αυτο να προσεχετε εσεις που θα χειρουργηθειτε να επιλεξετε ΚΑΛΟ γιατρο.

ετσι μπραβο ν ακουμε και κανα ευχαριστο !!!

Link to comment
Share on other sites

μηπως γνωριζει η έχει τύχει σε καποια εάν μετα το χειρουργειο είχε καθυστερηση στον κυκλο ;

καλησπέρα και απο μενα και καλως ορισες στην παρέα μας!!!Σαν πολυ καλη γνωστρια του θέματος και τις 3 φορες μετα την εγχειρηση ειχα 10 μερες καθυστέρηση αλλα επισης και μετα το ιωδιο,Μην ανησυχεις συμβαινει παντα λογω διαταραχης ορμονων.Θα ρυθμιστεις μετα παλι αμεσως

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σόλη την ομορφη παρεα μας!!!!!!!!Θα ηθελα την συμβουλη οποιου ξερει,Υπαρχουν πουθενα στην Ελλαδα οι βελόνες thyrogen?Πρεπει να την κανω τον Οκτωβριο και στο Νοσοκομειο της Κρητης δεν υπάρχουν ξέρετε αν μπορω καπου να βρω η υπάρχει ελλειψη και θα κόψω ξανα το χαπι?Φιλια σε ολους!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σόλη την ομορφη παρεα μας!!!!!!!!Θα ηθελα την συμβουλη οποιου ξερει,Υπαρχουν πουθενα στην Ελλαδα οι βελόνες thyrogen?Πρεπει να την κανω τον Οκτωβριο και στο Νοσοκομειο της Κρητης δεν υπάρχουν ξέρετε αν μπορω καπου να βρω η υπάρχει ελλειψη και θα κόψω ξανα το χαπι?Φιλια σε ολους!!!!

Καλησπέρα dosoula! Δυστυχώς δεν γνωρίζω κάν τί είναι αυτές οι βελόνες... αντί για διακοπή του χαπιού για να κάνεις ιώδιο κάνεις thyrogen προφανώς? Μα καλά εσύ από ότι έχω διαβάσει έχεις κάνει ήδη τρείς φορές ιώδιο, θα ξανακάνεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...