Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Αυτο το θεμα με "αγγιζει" πολυ. Το διαστημα μετα την αφαιρεση του αδενα, ο ενδ/γος μου, βλεποντας τις τιμες ΕΝΤΟΣ οριων, μου εδινε χαμηλη δοση, παρουσιαζοντας εντονα συμπτωματα υποθ. τα οποια δεν εδινε την πρεπουσα αξιολογηση με συνεπεια να δημιουργηθουν πολλα προβληματα στο σωμα μου οπως : εβαλα 19 κιλα σε 9 μηνες, με δυσκολια απωλειας παρα τη διατροφη και ασκηση, διαταραχτηκε σημαντικα ο γυν.κυκλος, δυσκοιλιοτητα, αρυθμιες καρδιας, αδικαιολογητη κοπωση. Για την ψυχολογια μου που επεσε στα πατωματα ας μην αναφερθω. Ας ειναι καλα το ιντερνετ που μπηκα να αναζητησω πληροφοριες και ΕΜΑΘΑ τι μου συνεβαινε και αλλαξα γιατρο. Τωρα εχω TSH 0,05 και μπορω να πω οτι αρχισα να μπαινω σε μια ....ταξη!!!!

Η σημαντικοτερη δε συνεπεια ηταν οτι στο διαστημα των 9 μηνων που λαμβανα μικρη δοση (100mg) αναπλαθηκε υπολειμμα ιστου απο τον αδενα μου δημιουργωντας κινδυνους. Τωρα παιρνω 150mg, εξαλειφεται αργα αργα και εγω αισθανομαι πολυ καλυτερα.

Καλησπέρα!!!

Georgiamami κάποια προβλήματα απ΄αυτά που αναφέρεις τα έχω. Να αναφέρω μερικά: από κιλά παίρνω εύκολα, χάνω δύσκολα, ταχυκαρδία, κόπωση - κάτι το οποίο δεν το είχα καθόλου συνδέσει με τον θυρεοειδή- ψυχολογία.... έχει πιο κάτω απ΄τα πατώματα??? επίσης δεν ξέρω αν συνδέετε με αυτό η κατακράτηση υγρών, τα ψιλοπρήξιμο στα άκρα, αυτά τα λίγα νομίζω. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ποσο ειναι η TSHsiapnkr?Μερικες φορες η θυροξίνη λειτουργει και σαν αναβολικό.Αυξανει την ορεξη.Αρα προσοχη με την διαιτα σου,για να μη παρεις κιλά.

Καλησπέρα

Η TSH είναι 0,51

Η FΤ4 είναι 1,26

Καλσιτονίνη 0,3

Από όρεξη άλλο τίποτα, έχω φτάσει περίπου 59-60 κιλά με ύψος 1,56. πότε δεν ήμουν αδύνατη, ήμουν 52-55. Τα τελευταία χρόνια παίζω στα παραπάνω κιλά με δίαιτα και ξανά δίαιτα φτάνω 56-57 και τα ξαναπαίρνω πάρα πολύ εύκολα.

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!

Georgiamami κάποια προβλήματα απ΄αυτά που αναφέρεις τα έχω. Να αναφέρω μερικά: από κιλά παίρνω εύκολα, χάνω δύσκολα, ταχυκαρδία, κόπωση - κάτι το οποίο δεν το είχα καθόλου συνδέσει με τον θυρεοειδή- ψυχολογία.... έχει πιο κάτω απ΄τα πατώματα??? επίσης δεν ξέρω αν συνδέετε με αυτό η κατακράτηση υγρών, τα ψιλοπρήξιμο στα άκρα, αυτά τα λίγα νομίζω. Ευχαριστώ.

ΟΚ. Ξερω οτι ο θυροειδης ενοχοποιεται για πολλα προβληματα αλλα μην του τα φορτωσουμε και ολα!!!!

Εχω κι εγω προβλημα με πρηξιμο ακρων κυριως ποδιων, αλλα μετα απο σχετικο ψαξιμο, βρηκαμε οτι φταιει κατι στο κυκλοφορικο μου το οποιο επιδεινωνεται με την καθιστικη δουλεια που κανω.

Η ειρωνια ειναι οταν ελεγα στο γιατρο μου:

οτι παιρνω βαρος, μου ελεγε να μην τρωω πολυ (εγω που μετρουσα τις μπουκιες μου για να μη παχαινω!!!:shock:)

οτι δεν λειτουργει το εντερο, μου ελεγε να φαω σαλατες (εγω που παντα ετρωγα μια γαβαθα στη καθισια):shock:

οτι κουραζομαι ευκολα, μου ελεγε να κανω λιγοτερες δουλειες και να κοιμαμαι 8ωρο (εγω που απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου ειμαι στην μπριζα αλα ντουρασελ) :shock:

οτι η καρδια μου χτυπαει σε τρελους ρυθμους στα καλα καθουμενα (εγω που ποτε δεν ειχα κανενα προβλημα υγειας):shock:

οτι εχω καθυστερηση και μου ελεγε οτι μπαινω σε κλημακτηριο .....στα 41 παρακαλω (εγω που 2 φορες στη ζωη μου ειχα καθυστερηση και τις 2 ημουν εγκυος στα παιδια μου):shock:

και μετα απο ολα αυτα τρεχω απο γιατρο σε γιατρο μια για την καρδια, μια για το εντερο, μια για τη διατροφη, μια για το κυκλο κλπ, ωσπου τελικα αλλαξα ενδ/γο και προσπαθω ακομα να ερθω στα συγκαλα μου.

Συγνωμη για το θυμο που διαφαινεται, μα οντως ειμαι θυμωμενη γιατι ταλαιπωρηθηκα ΑΔΙΚΑ και δημιουργηθηκαν, απο αγνοια δικη μου και απο βλακεια γιατρου, τοσα προβληματα στο σωμα μου εκει που ημουν ενα υγιεστατο ατομο.

:cry::cry::cry::cry:


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους/όλες! Ομοιοπαθής και πολύ αγχωμένη κι εγώ! Ήθελα τα φώτα σας σε κάποια θέματα αν έχετε το χρόνο. Λοιπόν, παρακολουθώ το θυροειδή μου χρόνια, ο οποίος λειτουργεί φυσιολογικά και χωρίς να μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα. Το μόνο του θέμα είναι οι όζοι. Έχω 11 όζους με το μεγαλύτερο να είναι 1,27 εκ. Τον έχω παρακεντήσει 2 φορές, μια πριν 1μιση χρόνο και μια τώρα. Δεν έδειξε κακοήθεια, αλλά η γιατρός μου λέει ότι είναι ύποπτος. Εχθές επισκέφθηκα τον Κο Γούση ο οποίος μου είπε ότι ο θυρεοειδής πρέπει να βγει για 2 λόγους: Πρώτον γιατί έχω πολλούς μικρούς όζους που δεν μπορούμε να ελέγξουμε και δεύτερον γιατι ο μεγάλος όζος ήδη από παλιότερα είχε δείξει ότι έχει περιφερειακή αγγείωση και στην πρόσφατη παρακέντηση έδειξε και κυτταροβρίθεια... Το θέμα μου είναι ότι έχω κι άλλα θέματα υγείας, βαριά υπέρταση και νεφρική νόσο, και φοβάμαι μη γίνει καμιά στραβή με τους παραθυροειδείς και την πάθω με τα νεφρά μου. Έχω λίγο φρικάρει με αυτά που διαβάζω, εντωμεταξύ για μένα είναι καίριας σημασίας να μείνουν οι παραθυροειδείς γιατί δεν κάνει το ασβέστιο για τα νεφρά. Μήπως να τον αφήσω έτσι καλύτερα και να τον παρακολουθώ, για να μην κάνω καμιά ζημιά στα νεφρά μου από το πουθενά; Κι από την άλλη αν έχω ή δημιουργήσω καρκίνο; Αφήστε που μας είπε κάποιος, ενώ έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια για τον κύριο Γούση, ότι λέει δεν προσέχει ιδιαίτερα τους παραθυροειδείς και τους βγάζει λίγο αβίαστα. Εμένα αυτό με ενδιαφέρει πάρα πολύ! Μου είπαν και για κάποιο Σακελλαρίου στην Αθηναϊκή νομίζω που λέει δεν είναι φίρμα και άνθρωπος χαμηλού προφίλ, αλλά εξαιρετικός...... Τι να κάνω;;;;; το μόνο που σκέφτομαι είναι η μπέμπα μου τίποτε άλλο........

Αγαπητη φίλη καλως ορισες στην παρεα μας!!!!!!Θα ηθελα να σου δωσω και εγω την συμβουλη μου.Καλυτερα να κανεις το χειρουργειο.Μην αρκαστεις στην παρακκέντηση γιατι εχει παρατηρηθει οτι μπορει να συλλέξει η βελόνα υγειει κύττταρα και να μην συλλέξει τα καρκινικα.Το εχω παθει και εκει που ελεγα την γλυτωσα οι γιατροι επεμεναν για επέμβαση.Όσο για τους παραθυροειδεις δεν τους αφαιρουν μην φοβασα απλα να βρεις κάποιον εμπιστο και πολυ καλο χειρούργο να σου κανει καλο καθαρισμο και να σου προσεξει τους παραθυροειδεις,Μην φοβασαι δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα να εχεις θαρρος και θα τα καταφερεις!!!!!!Στη διαθεση σου οτι χρειαστεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλήσπερα και από εμένα.Πιστεύω ότι πρέπει να κάνεις αυτό που λέει ο γιατρός σου για να είσαι σίγουρη και φυσικά να πάρεις και 2η γνώμη αλλά νομίζω ότι ο Γούσης είναι έμπειρος χειρουργός και ξέρει.Τον είχα συναντήσει και εγώ αλλά τελικά χειρουργήθηκα στον κ. Λινό στο υγεία καθώς είχα άμεση συνεργασία με την ιδιωτική ασφάλιση εκεί.Και όπως φάνηκε από τη βιοψια καλά έκανα γιατί βρέθηκε μια μικρή εστία 2 χιλ. Δε σημαίνει ότι έχεις απαραίτητα κάτι αλλά γιατί να μην ησυχάσεις έαν υπάρχουν ύποπτα σημάδια? Τώρα τα νέα μου

μετά από 1 1/2 μήνα από την επέμβαση είχα tsh : 0,57 tg : 0,25 ft4 1,87 .Η γιατρός μου μου είπε ότι είναι πολυ καλες και συνεχίζω με 125 τ4.Εαν εχετε εμπειρία πείτε μου τη γνώμη σας εαν πρέπει να ησυχάσω λίγο.

Αγαπητη lana εχω παρει μαστερ στις εξετασεις αφου πλεον τις κανω καθε μηνα χαχαχα.Ευτυχως τωρα τις πηγαμε στο τριμηνο.Λοιπον οι εξετασεις σου ειναι τέλεις!!!!!!!!!!Η Tsh και η Tg πρεπει να ειναι οσο πιο κοντα στο μηδεν.Εμενα ηθελαν Tsh =0 και Tg=0 εως 0,3. Η μια τιμη επηρρεαζει την αλλη οποτε αφου εχεις tsh : 0,57 αναλογικα σου παει η tg : 0,25.αν ήταν η Tsh =0 θα ηταν και Tg=0 οποτε εισαι μια χαρα!!!!Σου ευχομαι ολες οι εξετασεις να ειναι το ιδιο!!!Θα κανεις τελικα ιωδιο?Βρήκες ραντεβου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια εμενα θα μου κοψει το τ3 ,που πινω 2 φορες τη μερα ,για 3 μερες για να κανω τις πρωτες ,μετα το χειρουγειο ,εξετασεις και τον υπερηχο. ξερει καμια εαν θα εχω προβλημα χωρις χαπι για τρεις μερες γιατι εχω λιγο αγχωθει.

δεν θα προλαβεις να καταλαβεις τιποτα για τοσο λιγες μερες μην αγχωνεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα!!Ομοιοπαθεις και εγω πολυαστιακος και λεμφαδενες.Δυο χειρουργεια δυο ιωδια και πολυ δυναμη.:)Ευχαριστω για την φιλοξενια:)

Ρηνιω σε ξεπερναω 3 χειρουργεια και 3 ιωδια!!!!!χαχαχαχα!!!!!!Ευχομαι ποτε κανεις να μην με φτασει.......Απο δυναμη και εγω μπολικη.Καλως οριζω και την γιατρο της παρεας vasvol την οποια βεβαια την χρειαζομαστε ολοι για τις πολύτιμες συμβουλές της.Αχ ποσο χαιρομαι ειλικρινα για αυτο το forum να εισαι παντα καλα Γιωργια που το δημιουργησες!!Μας εσωσες σ'ευχαριστουμε!!!!:)

Link to comment
Share on other sites

lana

σε εστια 2 χιλιοστων δεν κανεις ιωδιο φυσικά.Υπομονή μεχρι να περασουν 6-9 μηνες και ξαναβλεπεις.

dancer

αφου θα κανεις θεραπεια με thyrogen γιατι παιρνεις Τ3 και οχι Τ4?

Καλησπέρα και απο μενα μια συμβουλιτσα και εγω θα ηθελα στα δημοσια νοσοκομεια υπαρχει η βελονα thyrogen?Αν οχι μπορω να την αγορασω και να την εχω στο ψυγειο εως τον Οκτωβριο που την χρειάζομαι?Θα κανω μονο αιμοληψιες οχι σπινθηρογραφημα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν υπαρχει βελονα thyrogen.To thyrogen ειναι ενα κουτακι με 2 μπουκαλακια και γινονται με συγκεκριμενο πρωτοκολλο.Τωρα βελονα ειδική δεν υπηρχε ουτε χρειαζεται.

Το παιρνεις ,το φυλας στο ψυγειο σου και το κανεις οταν χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει βελονα thyrogen.To thyrogen ειναι ενα κουτακι με 2 μπουκαλακια και γινονται με συγκεκριμενο πρωτοκολλο.Τωρα βελονα ειδική δεν υπηρχε ουτε χρειαζεται.

Το παιρνεις ,το φυλας στο ψυγειο σου και το κανεις οταν χρειαζεται.

Ευχαριστω πολυ για το φαρμακο ενδιαφερομουν ολες τις φορες που το χρειαστηκα το επαιρνα απο το φαρμακειο του νοσοκομειου

Link to comment
Share on other sites

Dosoula σ' ευχαριστώ πολύ! Σου εύχομαι να είσαι πάντα θετικός άνθρωπος!

Ξαναρώτησα, αλλά έχω φρικάρει: Πονάω στην περιοχή του θυροειδή και γενικά στο λαιμό, εδώ και κανα τρίμηνο... Τώρα με όλα αυτά έχω τρελλαθεί ότι είναι σίγουρα καρκίνος κι επεκτείνεται... Υπάρχει περίπτωση; Ο αγαπητός γιατρός τι λέει; Οι ομοιοπαθείς; Πονούσε κανείς;

Σήμερα πήγα και είδα 2ο χειρούργο τον Σακελλαρίου. Χειρουργεί στο Μητέρα και την Αθηναϊκη. Έχω ακούσει καλά λόγια, αν και δεν κάνει μόνο θυροειδείς αλλά λίγο απ' όλα... λένε ότι προσέχει πολύ τους παραθυροειδείς. Δεν πάω σε άλλον, ή εκεί θα την κάνω ή στο Γούση, θα παίξει ρόλο και το οικονομικό που το ψάχνω... Πάντως θέλω να το βάλω το συντομότερο δυνατό γιατί με αυτούς τους πόνους φαντάζομαι τα χειρότερα....

Link to comment
Share on other sites

δεν πειραζει φανταζομαι οτι ειμαι αντρας?

Να σου πω.......μια απορια την εχω κι εγω....... σε ρωτησε η 2001-2006 αλλα .....απαντηση δεν ελαβε. Και απο τα μεχρι τωρα γραφομενα σου, ουτε κι εγω ξερω τι εισαι. Δε νομιζω οτι εχει μεγαλη σημασια. Μας αρκει που κατεχεις το αθλημα και εισαι εδω μαζι μας. Ελπιζω να μη σε τρομαξουμε και μας φυγεις (αμαν καναμε να ρθει ενα ατομο σαν κι εσενα).


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Dosoula σ' ευχαριστώ πολύ! Σου εύχομαι να είσαι πάντα θετικός άνθρωπος!

Ξαναρώτησα, αλλά έχω φρικάρει: Πονάω στην περιοχή του θυροειδή και γενικά στο λαιμό, εδώ και κανα τρίμηνο... Τώρα με όλα αυτά έχω τρελλαθεί ότι είναι σίγουρα καρκίνος κι επεκτείνεται... Υπάρχει περίπτωση; Ο αγαπητός γιατρός τι λέει; Οι ομοιοπαθείς; Πονούσε κανείς;

Σήμερα πήγα και είδα 2ο χειρούργο τον Σακελλαρίου. Χειρουργεί στο Μητέρα και την Αθηναϊκη. Έχω ακούσει καλά λόγια, αν και δεν κάνει μόνο θυροειδείς αλλά λίγο απ' όλα... λένε ότι προσέχει πολύ τους παραθυροειδείς. Δεν πάω σε άλλον, ή εκεί θα την κάνω ή στο Γούση, θα παίξει ρόλο και το οικονομικό που το ψάχνω... Πάντως θέλω να το βάλω το συντομότερο δυνατό γιατί με αυτούς τους πόνους φαντάζομαι τα χειρότερα....

cinnamon καλησπέρα,αυτή την αίσθηση του πόνου την είχα και εγώ μερικές εβδομάδες πρίν το χειρουργείο αλλα υποθέτω ότι ήταν ψυχολογικό γιατί και εγώ νόμιζα ότι μεγαλώνουν οι όζοι αλλά τελικά δεν είχε συμβεί κάτι τέτοιο.Μην σκέφτεσαι αρνητικά, θα δεις όλα θα πάνε καλά και θα ξεπεραστούν, και σου το λέω εγώ που είμαι η πλέον φοβιτσιάρα ...

dosoula ευχαριστώ για την απάντηση, ιώδιο δε θα κάνω προς το παρόν τουλάχιστον γιατί όλοι οι ειδικοί μου λένε ότι σε 2 χιλ. και μια εστία θηλώδης μικροκαρκίνωμα δεν υπάρχει λόγος να γίνει και βέβαια το παρακολουθώ και βλέπουμε

vasvol ευχαριστώ επίσης για την ανταπόκριση και για τη συμμετοχή σου στο forum η οποία είναι πολύτιμη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...