Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Το κέντρο μου είπε είναι νωρίς για υπέρηχο αλλά η γιατρός μου, μου είπε να πάω να επιβεβαιώσουμε ότι υπάρχει ενδομητρια κύηση. Πήγα, κάναμε υπέρηχο, είδαμε τον σάκο!!!! Εμβρυικα στοιχεία δεν φαινόταν ακόμα αλλά ήταν ορατός ο λεκιθικος ασκός που προηγείται του εμβρυου. Σε 10 μέρες που θα μπω στην 7η εβδομάδα έχω πάλι υπέρηχο ελπίζω να ακούσουμε καρδια!!!!

      1 hour ago, Lila ki είπε:

      Μπταβο κορίτσια με το καλό !!!! Όλα να πάνε δεξιά !!!

      Σε ευχαριστώ!!! 🥰

      1 ώρα πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ρε κορίτσια αλήθεια είναι φοβερό που ξένοι άνθρωποι χαίρονται με την χαρά σου σασ ευχαριστούμε πάρα πάρα πολύ για τις ευχές σασ αλήθεια μέσα από την καρδιά μου μόνο χαρές σας εύχομαι. Απλά η σύζυγος έσκασε γιατί μου λέει ότι εχτές θα έπρεπε να είναι κοντά 4000 και σήμερα 6000 αλλά μπορεί να μην κάνει διπλασιασμό κάθε 48ωρες σωστά δεν τα λέω;;

      Ρε χαίρομαι πάρα πολύ αλήθεια γιατί κάναμε την ίδια μέρα εμβρυομεταφορα αχααχαχαχα ο καθένας με τον πόνο του αχααχαχαχα σου εύχομαι τα καλύτερα αλήθεια εσύ πότε θα πασ για ραντεβού 

      Οχι δεν κάνει υποχρεωτικά διπλασιασμό κάθε 48. Μια χαρά ανεβαίνει η χοριακη σας!!!! Θα περιμένουμε τσ ομορφα νέα σας την Παρασκευή που έχετε υπέρηχο! 

      1 ώρα πρίν, Bluee19 είπε:

      Η χοριακη σας ανεβαίνει τελειαααα με το καλό ο υπέρηχος όλα να σας πάνε κατευχην 🙏🏼

      Σε ευχαριστώ!!! 🥰

      • Λουλούδια 2

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

dosoula, σου στέλνω και τις δικές μου ευχές για καλή συνέχει από εδώ και πέρα, πάνω απ'όλα με υγεία και με ένα παιδάκι να γεμίσει τη ζωή σου!!!

Εμείς, κλείσαμε αύριο ραντεβού για μαγνητική στο άνω μεσοθωράκιο και στο συκώτι και την Πέμπτη για αξονική στους πνεύμονες. Η αλήθεια είναι ότι άρχισα να αγχώνομαι πάλι .......... αλλά ελπίζω με τη θετική ενέργεια όλων σας να έχουμε καλά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ομοιως!!!!!! (για να μην επαναλαμβανω τα ιδια).

Να σκεφτεσαι ...θετικα για να βγουν τα αποτελεσματα ......αρνητικα στις κακοηθειες.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους/όλες! Ομοιοπαθής και πολύ αγχωμένη κι εγώ! Ήθελα τα φώτα σας σε κάποια θέματα αν έχετε το χρόνο. Λοιπόν, παρακολουθώ το θυροειδή μου χρόνια, ο οποίος λειτουργεί φυσιολογικά και χωρίς να μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα. Το μόνο του θέμα είναι οι όζοι. Έχω 11 όζους με το μεγαλύτερο να είναι 1,27 εκ. Τον έχω παρακεντήσει 2 φορές, μια πριν 1μιση χρόνο και μια τώρα. Δεν έδειξε κακοήθεια, αλλά η γιατρός μου λέει ότι είναι ύποπτος. Εχθές επισκέφθηκα τον Κο Γούση ο οποίος μου είπε ότι ο θυρεοειδής πρέπει να βγει για 2 λόγους: Πρώτον γιατί έχω πολλούς μικρούς όζους που δεν μπορούμε να ελέγξουμε και δεύτερον γιατι ο μεγάλος όζος ήδη από παλιότερα είχε δείξει ότι έχει περιφερειακή αγγείωση και στην πρόσφατη παρακέντηση έδειξε και κυτταροβρίθεια... Το θέμα μου είναι ότι έχω κι άλλα θέματα υγείας, βαριά υπέρταση και νεφρική νόσο, και φοβάμαι μη γίνει καμιά στραβή με τους παραθυροειδείς και την πάθω με τα νεφρά μου. Έχω λίγο φρικάρει με αυτά που διαβάζω, εντωμεταξύ για μένα είναι καίριας σημασίας να μείνουν οι παραθυροειδείς γιατί δεν κάνει το ασβέστιο για τα νεφρά. Μήπως να τον αφήσω έτσι καλύτερα και να τον παρακολουθώ, για να μην κάνω καμιά ζημιά στα νεφρά μου από το πουθενά; Κι από την άλλη αν έχω ή δημιουργήσω καρκίνο; Αφήστε που μας είπε κάποιος, ενώ έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια για τον κύριο Γούση, ότι λέει δεν προσέχει ιδιαίτερα τους παραθυροειδείς και τους βγάζει λίγο αβίαστα. Εμένα αυτό με ενδιαφέρει πάρα πολύ! Μου είπαν και για κάποιο Σακελλαρίου στην Αθηναϊκή νομίζω που λέει δεν είναι φίρμα και άνθρωπος χαμηλού προφίλ, αλλά εξαιρετικός...... Τι να κάνω;;;;; το μόνο που σκέφτομαι είναι η μπέμπα μου τίποτε άλλο........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλους/όλες! Ομοιοπαθής και πολύ αγχωμένη κι εγώ! Ήθελα τα φώτα σας σε κάποια θέματα αν έχετε το χρόνο. Λοιπόν, παρακολουθώ το θυροειδή μου χρόνια, ο οποίος λειτουργεί φυσιολογικά και χωρίς να μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα. Το μόνο του θέμα είναι οι όζοι. Έχω 11 όζους με το μεγαλύτερο να είναι 1,27 εκ. Τον έχω παρακεντήσει 2 φορές, μια πριν 1μιση χρόνο και μια τώρα. Δεν έδειξε κακοήθεια, αλλά η γιατρός μου λέει ότι είναι ύποπτος. Εχθές επισκέφθηκα τον Κο Γούση ο οποίος μου είπε ότι ο θυρεοειδής πρέπει να βγει για 2 λόγους: Πρώτον γιατί έχω πολλούς μικρούς όζους που δεν μπορούμε να ελέγξουμε και δεύτερον γιατι ο μεγάλος όζος ήδη από παλιότερα είχε δείξει ότι έχει περιφερειακή αγγείωση και στην πρόσφατη παρακέντηση έδειξε και κυτταροβρίθεια... Το θέμα μου είναι ότι έχω κι άλλα θέματα υγείας, βαριά υπέρταση και νεφρική νόσο, και φοβάμαι μη γίνει καμιά στραβή με τους παραθυροειδείς και την πάθω με τα νεφρά μου. Έχω λίγο φρικάρει με αυτά που διαβάζω, εντωμεταξύ για μένα είναι καίριας σημασίας να μείνουν οι παραθυροειδείς γιατί δεν κάνει το ασβέστιο για τα νεφρά. Μήπως να τον αφήσω έτσι καλύτερα και να τον παρακολουθώ, για να μην κάνω καμιά ζημιά στα νεφρά μου από το πουθενά; Κι από την άλλη αν έχω ή δημιουργήσω καρκίνο; Αφήστε που μας είπε κάποιος, ενώ έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια για τον κύριο Γούση, ότι λέει δεν προσέχει ιδιαίτερα τους παραθυροειδείς και τους βγάζει λίγο αβίαστα. Εμένα αυτό με ενδιαφέρει πάρα πολύ! Μου είπαν και για κάποιο Σακελλαρίου στην Αθηναϊκή νομίζω που λέει δεν είναι φίρμα και άνθρωπος χαμηλού προφίλ, αλλά εξαιρετικός...... Τι να κάνω;;;;; το μόνο που σκέφτομαι είναι η μπέμπα μου τίποτε άλλο........

Δεν ειναι απαραιτητο να πειραχτουν οι παραθυροειδεις σου, αν δεν συντρεχει λογος. Οπως αναφερεις η προταση να βγει ο αδενας ειναι λογω οζων που μεταβαλλονται αι οχι καποιας κακοηθειας. Παρε και μια δευτερη γνωμη και μετα αποφασισε.

Να φροντισεις να μη φρικαρεις με οσα διαβαζεις αλλα να βρεις εμπιστους γιατρους που θα κανουν σωστη διαγνωση και στη συνεχεια να σου δωσουν σωστη αγωγη.

Η αποψη να τον αφησεις οπως ειναι και απλα ...να τον παρακολουθεις, δε με βρισκει συμφωνη αν ο γιατρος εκρινε οτι πρεπει να βγει. Μην ξεχνας οτι ακολουθωντας αυτην την τακτικη, ειναι πολυ πιθανο καποια στιγμη να καταληξεις εσπευσμενα σε χειρουργειο εχοντας ηδη δημιουργηθει (μεταλλαχθει) καποιο καρκινακι και μετα θα βαδιζεις σε πιο δυσβατα χωραφια. Ειναι προτιμοτερο να εχεις εσυ το πανω χερι στις επιλογες σου.

Περιμενε να ακουσεις και τις αποψεις των αλλων μελων. Σιγουρα θα εχουν ενδιαφερον.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους/όλες! Ομοιοπαθής και πολύ αγχωμένη κι εγώ! Ήθελα τα φώτα σας σε κάποια θέματα αν έχετε το χρόνο. Λοιπόν, παρακολουθώ το θυροειδή μου χρόνια, ο οποίος λειτουργεί φυσιολογικά και χωρίς να μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα. Το μόνο του θέμα είναι οι όζοι. Έχω 11 όζους με το μεγαλύτερο να είναι 1,27 εκ. Τον έχω παρακεντήσει 2 φορές, μια πριν 1μιση χρόνο και μια τώρα. Δεν έδειξε κακοήθεια, αλλά η γιατρός μου λέει ότι είναι ύποπτος. Εχθές επισκέφθηκα τον Κο Γούση ο οποίος μου είπε ότι ο θυρεοειδής πρέπει να βγει για 2 λόγους: Πρώτον γιατί έχω πολλούς μικρούς όζους που δεν μπορούμε να ελέγξουμε και δεύτερον γιατι ο μεγάλος όζος ήδη από παλιότερα είχε δείξει ότι έχει περιφερειακή αγγείωση και στην πρόσφατη παρακέντηση έδειξε και κυτταροβρίθεια... Το θέμα μου είναι ότι έχω κι άλλα θέματα υγείας, βαριά υπέρταση και νεφρική νόσο, και φοβάμαι μη γίνει καμιά στραβή με τους παραθυροειδείς και την πάθω με τα νεφρά μου. Έχω λίγο φρικάρει με αυτά που διαβάζω, εντωμεταξύ για μένα είναι καίριας σημασίας να μείνουν οι παραθυροειδείς γιατί δεν κάνει το ασβέστιο για τα νεφρά. Μήπως να τον αφήσω έτσι καλύτερα και να τον παρακολουθώ, για να μην κάνω καμιά ζημιά στα νεφρά μου από το πουθενά; Κι από την άλλη αν έχω ή δημιουργήσω καρκίνο; Αφήστε που μας είπε κάποιος, ενώ έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια για τον κύριο Γούση, ότι λέει δεν προσέχει ιδιαίτερα τους παραθυροειδείς και τους βγάζει λίγο αβίαστα. Εμένα αυτό με ενδιαφέρει πάρα πολύ! Μου είπαν και για κάποιο Σακελλαρίου στην Αθηναϊκή νομίζω που λέει δεν είναι φίρμα και άνθρωπος χαμηλού προφίλ, αλλά εξαιρετικός...... Τι να κάνω;;;;; το μόνο που σκέφτομαι είναι η μπέμπα μου τίποτε άλλο........

Cinnamon, καλώσηρθες στην παρέα μας. Από την προσωπική μου εμπειρία ήθελα να σου πω κατ'αρχήν ότι ο κ. Γούσης χειρούργησε τον άνδρα μου μετά από ένα αποτυχημένο πρώτο χειρουργείο σε άλλο χειρούργο και τα αποτελέσματα ήταν πάρα πολύ καλά. Είναι πάρα πολύ καλός επαγγελματίας και απ'όλους τους γιατρούς με τους οποίους έχουμε μιλήσει, όταν αναφέραμε ότι αυτός τον χειρούργησε τη δεύτερη φορά, ακούσαμε τα καλύτερα λόγια. Πιστεύω ότι αξίζει να κάνεις μια έρευνα αγοράς και να συγκεντρώσεις γνώμες επί τουθέματος. Επιπλέον, όσον αφορά το φόβο σου για το χειρουργείο, θα σου έλεγα ότι μάλλον σε αυτό μοιάζουμε, καθώς όταν μας σύστησαν να χειρουργηθεί ο άντρας μου και να αφαιρέσει το θυροειδή, λόγω του ότι η παρακέντηση που του είχαν κάνει στους όζους που είχε έδειξε καλοήθεια, προσπαθούσα κι εγώ να βρώ από κάπου να πιαστώ και να αποφύγουμε το χειρουργείο. Τώρα, που τελικά αποδείχτηκε ότι η παρακέντηση δεν έδειξε το σωστό αποτέλεσμα, και τελικά ήταν καρκίνος του θυροειδούς, ευχαριστώ το θεό που ο διευθυντής της παθολογικής του νοσοκομείου που τον παρακολουθούσε επέμενε για την εγχείρηση. Επίσης, οφείλω να σου πω ότι και ο άντρας μου είναι νεφροπαθής και βρίσκεται όλο αυτό τοδιάστημα σε βαρειά αγωγή για τα νεφρά, γεγονός που επίσης με έκανε επιφυλακτική, αλλά παρόλαυτά σε συνεννόηση με τους χειρουργούς και τον αναισθησιολόγο, δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Γνώμη μου είναι να πάρεις κι άλλη γνώμη σχετικά με την αναγκαιότητα του χειρουργείου ( σημειωτέον ότι ο κ.Γούσης όταν τον επισκεφτήκαμε με τον άντρα μου δεν ήταν "εύκολος" στο να τον χειρουργήσει υπό την έννοια ότι παρότι είναι χειρουργός δεν συστήνει το χειρουργείο έτσι για πλάκα παρά μόνο όταν είναι πραγματική ανάγκη), και εάν προς τα κει σε κατευθύνουν οι ειδικοί, μη φοβάσαι. Επέλεξε καλό χειρουργό και όλα θα πάνε καλά. Εάν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι άλλο λόγω της ομοιότητας των περιπτώσεών μας, πες μου.

Link to comment
Share on other sites

Cinnamon καλησπερα!Ακριβως ετσι ημουν οπως εσυ με πολλους οζους,αγγειωση,αλλοι υποπτοι,αλλοι οχι και μαλιστα ειχα κανει παρακεντηση 1 χρονο πριν το χειρουργειο ,οπου και υπηρξε καλοηθεια!!!Δεν ξερω αν εχεις διαβασει την περιπτωση μου,αλλα τελικα μου ειπαν οτι ημουν παρα πολυ τυχερη που προλαβα την μετασταση!!Ειχα πολυεστιακο θηλωδη καρκινο στη περιοχη που ειχε γινει η παρακεντηση!!Δεν θελω να σε τρομοκρατησω,αλλα οπως μου ειχε πει ο χειρουργος μου που ειναι κορυφη,αυτη η κατασταση δεν μπορει δυστυχως να ελεγχθει,ουτε οι παρακεντησεις ειναι 100% ακριβεις γιατι η βελονα μπορει να μην πεσει στα κακοηθη κυτταρα,αν τυχον υπαρχουν!!Επισης οι μικροι οζοι δεν μπορουν να παρακεντηθουν λογω μεγεθους.Η γνωμη μου ειναι να αφαιρεσεις τον θυρεοειδη( παιρνοντας κι αλλες γνωμες γιατρων) και να ξερεις οτι ειναι εξαιρετικα σπανιο να εχεις κακοηθεια.Ομως δεν θα σκεφτεσαι πια αν γινει μελλοντικα κατι κακο και ουτε θα εισαι τακτικα στους γιατρους να δεις αν μεγαλωσαν οι οζοι και αν ειναι υποπτοι!!Οσο για τους παραθυρεοειδεις,θα ψαξεις τον καλυτερο χειρουργο,οπου θα τους προσεξει.Ο,τι χρειαστεις ειμαστε στη διαθεση σου!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας υπερευχαριστώ! Είναι πολύ σημαντικό να ακούς ανθρώπους που τα έχουν περάσει και σου δίνουν θάρρος...Σας ευχαριστώ πολύ! Γενικά έχω από μικρή έρθει σε επαφή με βαριές ασθένειες (γονείς, εγώ, αργότερα τα πεθερικά μου) και δεν είμαι πανικόβλητη (ακόμα). Νομίζω ότι θα τρομάξω πολύ όταν πλησιάζει το χειρουργείο γιατί αυτό φοβάμαι πιο πολύ απ' όλα! Νομίζω ότι αν είναι μια πολύ χαλαρή κι αντιμετωπίσιμη μορφή καρκίνου και δεν χρειαστεί να πάρω ιώδιο, θα είμαι εντάξει. Θα με κλονίσει φυσικά να έχω κάτι σοβαρότερο, όπως και με τρελλαίνει η ιδέα να μην μπορώ να δω το παιδί μου για ένα μηνα αν κάνω ιώδιο, γιατί δεν έχω πού να το αφήσω... Φοβάμαι πάρα πολύ όπως είπα και για τους παραθυροειδείς.... διάβασα και για πολλές άσχημες εμπειρίες από τη λάθος δόση ασβεστίου κι έχω κατατρομάξει... Προτρέχω μάλλον, αλλά.... Με τρόμαξε και λίγο ο Γούσης γιατί η δική μου ενδοκρινολόγος δεν το θεωρούσε τόσο απαραίτητο να γίνει άμεσα, μου' λέγε ακόμα να το ξαναβλέπαμε και σ' ένα εξάμηνο, ενώ ο Γούσης μου είπε απ' έξω απ' έξω να μην το αφήσω ούτε για Σεπτέμβρη και μάλιστα να το προγραμματίσουμε για την άλλη βδομάδα...

Επίσης κοιτάζω και τα οικονομικά γιατί δεν είμαστε σε καλή κατάσταση.... Το καλό είναι ότι έχω ιδιωτική ασφάλεια και θα πληρώσω 1500 στο Γούση και τα υπόλοιπα η ασφαλιστική... Αλλά αν μπορούσα να τα γλυτώσω κιόλας... χωρίς να με πετσοκόψουν! Για τα δημόσια ξέρετε τίποτα; Η λίστα αναμονής είναι μεγάλη; αν και τα φοβάμαι αυτήν την περίοδο γιατί η μαμά μου νοσηλεύεται πολύ συχνά και ζω την κατάσταση από μέσα... δεν έχουν ούτε σεντόνια ν' αλλάξουν στα κρεβάτια... Σας τρέλλανα με την πολυλογία μου κορίτσια.... Να είστε καλά και όσοι αγαπάτε...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους/όλες! Ομοιοπαθής και πολύ αγχωμένη κι εγώ! Ήθελα τα φώτα σας σε κάποια θέματα αν έχετε το χρόνο. Λοιπόν, παρακολουθώ το θυροειδή μου χρόνια, ο οποίος λειτουργεί φυσιολογικά και χωρίς να μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα. Το μόνο του θέμα είναι οι όζοι. Έχω 11 όζους με το μεγαλύτερο να είναι 1,27 εκ. Τον έχω παρακεντήσει 2 φορές, μια πριν 1μιση χρόνο και μια τώρα. Δεν έδειξε κακοήθεια, αλλά η γιατρός μου λέει ότι είναι ύποπτος. Εχθές επισκέφθηκα τον Κο Γούση ο οποίος μου είπε ότι ο θυρεοειδής πρέπει να βγει για 2 λόγους: Πρώτον γιατί έχω πολλούς μικρούς όζους που δεν μπορούμε να ελέγξουμε και δεύτερον γιατι ο μεγάλος όζος ήδη από παλιότερα είχε δείξει ότι έχει περιφερειακή αγγείωση και στην πρόσφατη παρακέντηση έδειξε και κυτταροβρίθεια... Το θέμα μου είναι ότι έχω κι άλλα θέματα υγείας, βαριά υπέρταση και νεφρική νόσο, και φοβάμαι μη γίνει καμιά στραβή με τους παραθυροειδείς και την πάθω με τα νεφρά μου. Έχω λίγο φρικάρει με αυτά που διαβάζω, εντωμεταξύ για μένα είναι καίριας σημασίας να μείνουν οι παραθυροειδείς γιατί δεν κάνει το ασβέστιο για τα νεφρά. Μήπως να τον αφήσω έτσι καλύτερα και να τον παρακολουθώ, για να μην κάνω καμιά ζημιά στα νεφρά μου από το πουθενά; Κι από την άλλη αν έχω ή δημιουργήσω καρκίνο; Αφήστε που μας είπε κάποιος, ενώ έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια για τον κύριο Γούση, ότι λέει δεν προσέχει ιδιαίτερα τους παραθυροειδείς και τους βγάζει λίγο αβίαστα. Εμένα αυτό με ενδιαφέρει πάρα πολύ! Μου είπαν και για κάποιο Σακελλαρίου στην Αθηναϊκή νομίζω που λέει δεν είναι φίρμα και άνθρωπος χαμηλού προφίλ, αλλά εξαιρετικός...... Τι να κάνω;;;;; το μόνο που σκέφτομαι είναι η μπέμπα μου τίποτε άλλο........

Καλήσπερα και από εμένα.Πιστεύω ότι πρέπει να κάνεις αυτό που λέει ο γιατρός σου για να είσαι σίγουρη και φυσικά να πάρεις και 2η γνώμη αλλά νομίζω ότι ο Γούσης είναι έμπειρος χειρουργός και ξέρει.Τον είχα συναντήσει και εγώ αλλά τελικά χειρουργήθηκα στον κ. Λινό στο υγεία καθώς είχα άμεση συνεργασία με την ιδιωτική ασφάλιση εκεί.Και όπως φάνηκε από τη βιοψια καλά έκανα γιατί βρέθηκε μια μικρή εστία 2 χιλ. Δε σημαίνει ότι έχεις απαραίτητα κάτι αλλά γιατί να μην ησυχάσεις έαν υπάρχουν ύποπτα σημάδια? Τώρα τα νέα μου

μετά από 1 1/2 μήνα από την επέμβαση είχα tsh : 0,57 tg : 0,25 ft4 1,87 .Η γιατρός μου μου είπε ότι είναι πολυ καλες και συνεχίζω με 125 τ4.Εαν εχετε εμπειρία πείτε μου τη γνώμη σας εαν πρέπει να ησυχάσω λίγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Lana,πολυ καλες οι εξετασεις σου!!

Cinnamon καταλαβαινω την αγωνια σου με τα δημοσια νοσοκομεια!!Φυσικα καλυτερα θα ηταν ιδιωτικα με τον χειρουργο που εσυ θα διαλεξεις και ετσι θα εχεις την καλυτερη αντιμετωπιση.Αν τυχον χειρουργηθεις τελικα(παρε κι αλλες γνωμες χειρουργων),δεν θελω με τιποτα να φοβηθεις το χειρουργειο,γιατι δεν ειναι τοσο τρομερο απο αποψη πονου κτλ!!Ολοι μας το ξεπερασαμε πολυ ευκολα και δεν υποφεραμε καθολου!!!!Οσο για το ιωδιο,μην το σκεφτεσαι καθολου,αφου δεν εχεις καν τετοια βιοψια!!Οπως σου ειπα ειναι εξαιρετικα σπανιο κατι τετοιο!!Απλως θα ξεμπερδεψεις απο μελλοντικες εξετασεις,υποπτους οζους,παρακεντησεις,βιοψιες κτλ!!Και η δικη μου ενδοκρινολογος ,μου ελεγε οτι στο μελλον,πολυ αργοτερα να κανω εγχειριση!!Να ναι καλα δυο χειρουργοι(ο ενας οικογενειακος φιλος),που τους χρωσταω την ζωη μου!!Αυτοι επεμειναν να την κανω και οταν βγηκε η βιοψια,μου ειπαν οτι επεσα απο ουρανοξυστη και σωθηκα!!!Ετσι παρομοιασαν την κατασταση μου!!Τους ευγνωμωνω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλοι και φιλες μου.

Θελω να σας πω το εξης: Οταν συνανταμε ενα εμποδιο στο δρομο μας, μας φρεναρει και σκεφτομαστε αρχικα οτι ειναι απροσπελαστο. Στη συνεχεια, οσο το μελεταμε και αναζητουμε τροπους προσπελασης, και μεχρι να τους βρουμε, βρισκομαστε σε μια συγχυση και πολλες φορες η διεξοδος ειναι εμφανης αλλα εμεις αδυνατουμε να την δουμε επειδη ειμαστε "πελαγωμενοι". Παρολαυτα, συνεχιζουμε και τελικα, ακολουθουμε καποια κατευθυνση που κατα τη γνωμημας ειναι η σωστη. Με δυσκολια πολλες φορες και αλλες ευκολοτερα, καταφερνουμε και βγαινουμε απο αυτο το εμποδιο που διεκοψε την πορεια μας. Βρισκομενοι πλεον στην αλλη πλευρα, εχοντας ξεπερασει το εμποδιο και συνεχιζοντας την πορεια μας, εχουμε καποια εφοδια επιπλεον.Αυτα ειναι : η υπομονη, η ψυχραιμια, η ελπιδα, η συνεση, η δυναμη.

Οσοι απο εμας εχουν περασει στη φαση που ο θυροειδης τους ειναι παρελθον, ξερουν οτι εχω δικιο. Δεν εχει νοημα να λεμε απο πριν και για οποιοδηποτε προβλημα της ζωης μας, οτι δε θα αντεξω αυτο ή το αλλο. ΟΛΑ θα τα αντεξουμε αν χρειαστει γιατι ετσι ειναι η ζωη και εμεις οι ανθρωποι αντεχουμε πολλα προκειμενου να επιβιωσουμε.

Συγκεκριμενα για το θεμα που συχνα αναφερουν οι φρεσκομανουλες οτι δε θα μπορεσουν να αποχωριστουν το μωρο τους για ενα μηνα κλπ χωρις να θελω να υποβιβασω τα συναισθηματα και τον πονο τους, σας διαβεβαιω οτι ειναι ψυχικα επωδυνη φαση αλλα ....περναει. Σκεφτειτε λιγο, ποσοι λογοι αναγκαζουν τους γονεις να βρισκονται μακρυα απο τα παιδια τους παρα τη θεληση τους???? Αντεχουν???? Πονουν αλλα αντεχουν και ισως γινονται και καλυτεροι γονεις μετα απο αυτο.

Συγνωμη που μακρυγορησα, αλλα θεωρησα σκοπιμο να πω δυο λογια σχετικα ωστε να βοηθησω αυτες τις μανουλες να ειναι πιο ψυχραιμες και αποφασιστικες και να καταφερουν να ζησουν υγιεις και να χαρουν τα παιδια τους.

  • Μου αρέσει 1

:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

cinnamon καλημερα και καλως ορισες και απο εμενα .τελικα ειμαστε πολλες/οι!!! δε θελω να επαναλλαβω τα ιδια αλλα η δουλεια ενος χειρουργου ειναι να διατηρησει και να προστατευσει τους παραθυροειδεις οταν αυτοι δεν εχουν προβλημα πραγμα το οποιο επιτυγχανεται απο τους περισσοτερους γιατρους ,οποτε οταν θα νιωσεις εσυ σιγουρια με τον γιατρο που θα επιλεξεις να μην εχεις αγχος. Τωρα σχετικα με την επεμβαση η γνωμη μου ειναι να αν δεν νιωθεις σιγουρη για αυτο που σου ειπαν να δεις και αλλους αλλα σιγουρα να μην το αφησεις .

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εμενα θα μου κοψει το τ3 ,που πινω 2 φορες τη μερα ,για 3 μερες για να κανω τις πρωτες ,μετα το χειρουγειο ,εξετασεις και τον υπερηχο. ξερει καμια εαν θα εχω προβλημα χωρις χαπι για τρεις μερες γιατι εχω λιγο αγχωθει.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εμενα θα μου κοψει το τ3 ,που πινω 2 φορες τη μερα ,για 3 μερες για να κανω τις πρωτες ,μετα το χειρουγειο ,εξετασεις και τον υπερηχο. ξερει καμια εαν θα εχω προβλημα χωρις χαπι για τρεις μερες γιατι εχω λιγο αγχωθει.

Με 2-3 μερες δε θα καταλαβεις απολυτως τιποτα. Φτανει να σου πω οτι για να κανει καποιος το ιωδιο κοβει το Τ4 (βασικη θυροξινη) για περιπου 1-1,5 μηνα. Τοτε, ναι εχει επιπτωσεις στον οργανισμο αλλα αντιμετωπισιμες. Και φυσικα υπαρχουν και οργανισμοι που δεν πτοουνται μεχρι την τελευταια στιγμη και πηγαινουν κανονικα στη δουλεια τους.

Σημασια εχει να εχεις καλα αποτελεσματα και με 2-3 μερες χωρις χαπια δε θα παθεις τιποτα. Ηρεμησε!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...