Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Angot είπε:

      καλημερα κορίτσια σήμερα μπήκα 30η εβδομάδα! 🙏

      το θέμα είναι ότι μάλλον είμαι θεότρελη … εχω προσπαθήσει τόσο γι αυτό το μωρο και τώρα που κοντεύω να τα καταφέρω , νιώθω ότι δε μπορώ να το χαρώ και ειμαι καθηλωμένη στο κρεβάτι και ένα σωρό αλλά! πχ μου εστειλε πριν ένα βιντεάκι ο άντρας μου με αναμνήσεις από τις διακοπές μας κλπ τα τελευταία χρόνια και αντί να χαρώ και να πω κοιτα τα καταφέραμε , εγώ έκλαιγα με μαύρο δάκρυ ότι κοιτα τι καλα περνούσαμε και τώρα δεν περναμε και δεν κάνουμε τπτ, και πως είναι κλπ ! ε αφού ηρέμησα τώρα πάλι κλαίω γιατί εχω τύψεις που το σκέφτηκα, αμαρτία !  😔 και δεν ξέρω  πφφφ 

      Καλημέρα κορίτσι μου! Δεν είσαι καθόλου τρελή,έχεις περάσει πολλά,είσαι στο κρεβάτι ζώντας με την αβεβαιότητα.Μολις έρθει ο μπέμπης,θα δεις πόσο πιο όμορφη θα γίνει η ζωή σας και όλα αυτά ούτε που θα τα θυμάσαι.Με το καλό να περάσουν οι εβδομάδες και να κρατήσεις στην αγκαλιά σου τον μπέμπη ❤️

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

καλημερα σε ολους

vasvol η ενδοκρινολογος μου ξεκινησε την Τ3 αμεσως μετα τοχειρουργειο (21/05/2012) το thyrogen θα κανω μια ένεση στις 02/07/2012 και την αλλη στις 03/07/2012 και 4/07/2012 το ιωδιο απο ότι κατάλαβα αφου τελειωσω το ιωδιο θα μου δωσει αλλη αγωγη και οχι την τ3 . τι να πω δεν ξερω πραττει σωστα. επισεις οπως ανεφερα και με ενημερωσαν και οι αλλες κοπελες εχω μια ανωμαλια στον κυκλο μου θα επρεπε υπο νορμαλ συνθηκες να εχω αδιαθετησει στις 11/06/2012 αλλα μεχρι σημερα τιποτα δεν ξερω ποσο πρεπει να περιμενω; και μετα τι να κανω ; με αγχονουν πολυ όλα αυτα γιατι οχι τιποτα αλλο θα ηθελα πολυ καποια στιγμη και εγω να κανω οικογενεια και μετα απ'όλη αυτη την ιστορια δεν ξερω αν θα μπορω .σορυ αν κουραζω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

dosoula καλημερα και ευχαριστω.για το thyrogen αμα καταφερεις και το βρεις γιατι εμενα μου ειχαν πει οτι εχει έλειψη και οτι μάλλον θα φερουν τελος Ιουνιου (εγω βρηκα σε φαρμακειο) φυλαξε το στο ψυγειο για οσο χρειαστει και εγω εκει το χω και περιμενει.

cinnamon πονας ή νιωθεις πιεση και τραβηγμα γενικα μια δυσκολια γιατι και εγω ενιωθα ενα κομπο και μια πιεση απο τη μερια που ειχα τον οζο οχι παντου,βεβαια και

εμενα μου έλεγαν οτι μαλλον η ιδεα μου ειναι γιατι ο οζος δεν δημιουργει τιποτα αλλα μαλλον εκαναν λαθος κατα τη γνωμη και αν κανω λαθος διορθωστε με μπορει να πιεζει κατι απειροελαχιστα και η ενοχληση να αντανακλα παντου.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους

vasvol η ενδοκρινολογος μου ξεκινησε την Τ3 αμεσως μετα τοχειρουργειο (21/05/2012) το thyrogen θα κανω μια ένεση στις 02/07/2012 και την αλλη στις 03/07/2012 και 4/07/2012 το ιωδιο απο ότι κατάλαβα αφου τελειωσω το ιωδιο θα μου δωσει αλλη αγωγη και οχι την τ3 . τι να πω δεν ξερω πραττει σωστα. επισεις οπως ανεφερα και με ενημερωσαν και οι αλλες κοπελες εχω μια ανωμαλια στον κυκλο μου θα επρεπε υπο νορμαλ συνθηκες να εχω αδιαθετησει στις 11/06/2012 αλλα μεχρι σημερα τιποτα δεν ξερω ποσο πρεπει να περιμενω; και μετα τι να κανω ; με αγχονουν πολυ όλα αυτα γιατι οχι τιποτα αλλο θα ηθελα πολυ καποια στιγμη και εγω να κανω οικογενεια και μετα απ'όλη αυτη την ιστορια δεν ξερω αν θα μπορω .σορυ αν κουραζω

Σιγουρα ΔΕΝ εισαι εγκυος??????????????????:confused::confused:


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

georgiamami: τεστ δεν εχω κανει ομως ακριβως πριν την εχειρηση ειχα αδιαθετησει και μόλις τελειωσα μπηκα χειρουργειο.το διαστημα μετα το χειρουργειο και μεχρι να μου ξαναερθει δεν ειχα επαφη οποτε θεωρητικα δεν ειμαι . μαλλον ομως θα παρω να κανω ενα τεστ οχι τιποτα αλλο μην μπω για ιωδιο ετσι να μαι και 100%

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα κανει.κανε και ενα τεστ αλλα μαλλον δεν εισαι ακομα οπως ειναι λογικο ρυθμισμενη.

Φυσικα και θα κανεις πολλα πολλα παιδακια!!!!!

Δεν επηρρεαζει το ιωδιο στην τεκνοποιηση.Απλα θα πρεπει να κανει ιγο πιο επισταμενο προγεννητικό έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας!!Μολις γυρισα απο το Θεαγενειο και ολα πηγαν πολυ καλα!!

HTG 0,14

TSH 0,06 (απο Τ4 των 162 μιλ.,μου το μειωσαν στα 150 μιλ.)

TG-AB 25,89

FT4 16,78

Vasvol καλες ειναι?Για να σου θυμισω το ιστορικο,χειρουργηθηκα Οκτωβρη του 2009(πολυεστιακο θηλωδη Ca),Μαρτιο του 2010 ραδ.ιωδιο(100 mCi) και σημερα που εκανα υπερηχο μου ειπαν οτι εχω λεμφαδενητιδα και οτι δεν ανησυχουν.Θα με δουν τωρα σε ενα χρονο.

Ηθελα να σε ρωτησω η θυρεοσφαιρινη πρεπει καποια στιγμη να μηδενιστει τελειως?Το οτι ειναι 0,14 σημαινει οτι υπαρχουν ακομα υπολειμματα?Οι λεμφαδενες οι οποιοι δεν αφαιρεθηκαν και παντα μου λενε οτι φλεγμενονται και ειναι υποχοιοκοι,υπαρχει πιθανοτητα να δημιουργησουν προβλημα?

Σε ευχαριστω εκ των προτερων!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!Μολις γυρισα απο το Θεαγενειο και ολα πηγαν πολυ καλα!!

HTG 0,14

TSH 0,06 (απο Τ4 των 162 μιλ.,μου το μειωσαν στα 150 μιλ.)

TG-AB 25,89

FT4 16,78

Vasvol καλες ειναι?Για να σου θυμισω το ιστορικο,χειρουργηθηκα Οκτωβρη του 2009(πολυεστιακο θηλωδη Ca),Μαρτιο του 2010 ραδ.ιωδιο(100 mCi) και σημερα που εκανα υπερηχο μου ειπαν οτι εχω λεμφαδενητιδα και οτι δεν ανησυχουν.Θα με δουν τωρα σε ενα χρονο.

Ηθελα να σε ρωτησω η θυρεοσφαιρινη πρεπει καποια στιγμη να μηδενιστει τελειως?Το οτι ειναι 0,14 σημαινει οτι υπαρχουν ακομα υπολειμματα?Οι λεμφαδενες οι οποιοι δεν αφαιρεθηκαν και παντα μου λενε οτι φλεγμενονται και ειναι υποχοιοκοι,υπαρχει πιθανοτητα να δημιουργησουν προβλημα?

Σε ευχαριστω εκ των προτερων!!

Φανταστικοτατες οι εξετασεις σου!!!!!Δεν φαινεται με τιποτα να εχεις υπόλειμμα.0-0,3 η θυροαισφαιρίνη ειναι μηδενικη οποτε ηρένησε ολα πανε μια χαρα!!!!;)

Link to comment
Share on other sites

vasvol ευχαριστω πολυ ειληκρινα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

sonia 64: αν και δεν καταλαβαινω απο τις τιμες ακομα εγω απο την αντιδραση των υπολοιπων και αυτων που σου ειπαν μαλλον όλα ειναι superrrrrrrrrrrrrrrr .μπραβο και παλι μπραβο τελεια νεα

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε.Οι εξετασεις ετσι οπως ειναι ,ειναι καλες.Φανταζομαι οτι θα κανεις και επανέγχο με αποσυρση η thyrogen καποια στιγμη.Παντως η tg μπορει να μη μηδενιση αν και το 0,14 ειναι καλο δείγμα.Πεσμου λιγο τα αντι-tg αντισωματα τι εχουν φυσιολογική τιμή.

Απο Ηρακλειο πηγες Θεσσαλινικη για θεραπεία? και επανέλεγχο?

Και στο ΠΕΠΑΓΝΗ μπορουσες να τα κανεις.......

Link to comment
Share on other sites

Vasvol μενω Θεσσαλονικη και παντα με παρακολουθουσαν στο Θεαγενειο.

Η TG-AB εχει φυσιολογικες τιμες <70.

Ειχα κανει ολοσωμο τον Φεβρουαριο του 2011 με διακοπη Τ4 και οχι με Thyrogen,οπου και βγηκε καθαρο το σπινθηρογραφημα.

Σημερα μου ειπαν οτι δεν θα ξαναχρειαστει να κανω ολοσωμο πια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν επηρρεαζει το ιωδιο στην τεκνοποιηση.Απλα θα πρεπει να κανει ιγο πιο επισταμενο προγεννητικό έλεγχο.

Δεν καταλαβα καλα. Μπορει μια εγκυος να λαβει ιωδιο????

Ξερω οτι, σε ατομα που δεν εχουν απαλλαγει πληρως απο καρκινικα κυτταρα, δεν δινουν το ΟΚ για τεκνοποιηση. Ακομη και μετα απο ληψη ιωδιου, περιμενουν καποιο ευλογο χρονικο διαστημα, κανουν το ολοσωμο και αφου δουν οτι ο ca εγινε μακαριτης και δεν αφησε απογονους, λενε........ ΟΚ σε προσπαθεια για bebe!!! Κανω λαθος????


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

sonia

μαλλον λοιπον εχεις τελειωσει.

Τωρα , τεκνοποιηση επιτρεπεται 6-μηνες μετά το ιωδιο.

Φυσικά οι περισσοτεροι περιμένουν τον πρωτο επανέλεγχο με ολοσωμο και μετα΄2 μηνες μπορουν να προσπαθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε.Οι εξετασεις ετσι οπως ειναι ,ειναι καλες.Φανταζομαι οτι θα κανεις και επανέγχο με αποσυρση η thyrogen καποια στιγμη.Παντως η tg μπορει να μη μηδενιση αν και το 0,14 ειναι καλο δείγμα.Πεσμου λιγο τα αντι-tg αντισωματα τι εχουν φυσιολογική τιμή.

Απο Ηρακλειο πηγες Θεσσαλινικη για θεραπεία? και επανέλεγχο?

Και στο ΠΕΠΑΓΝΗ μπορουσες να τα κανεις.......

Γιατρέ σε μπερδέψαμε λιγάκι.Εγω μενω Ηράκλειο και κάνω το thyrogen στο ΠΕΠΑΓΝΗ.Τον τελευταίο όμως 1,5 χρόνο με παρέπεμψε η γιατρός μου στο Θεαγένειο στην ειδική ομάδα που υπάρχει για τον καρκίνο του θυροειδη.Ανέβηκα λοιπόν 5 φορές μέσα σε ένα χρόνο έκανα ότι μου είπαν εκει εκανα και την 3η εγχέιρηση στον Αγ.Λουκα Θεσ/κης τον επανέλεγχο με εξετάσεις αίματος και εκανα και αξονική τον Ιανουάριο και το μόνο που απομένει είναι τον Οκτώβριο που συμπληρώνεται χρονος απο το ιωδιο να κάνω thyrogen στο ΠΕΠΑΓΝΗ με αιμοληψία μόνο και επειτα αν όλα πάνε καλα τέλος η ταλαιπωρία μου

Link to comment
Share on other sites

lana και dancer ευχαριστώ πολυ για τη βοήθεια... Η αλήθεια είναι ότι νοιώθω μικρά πονάκια σαν βάρος διάσπαρτα, με κέντρο όμως τον αριστερό λοβό που έχω και τον μεγάλο όζο... Και πονάω όταν σκύβω... Πόναγα εδώ και κανα τρίμηνο, αλλά τώρα έχει παραγίνει. Έχω φρικάρει εντελώς, νοιώθω ότι έχω καρκίνο που εξαπλώνεται παντού, στην τραχεία, τους λεμφαδένες κτλ...

Κανόνισα την επέμβαση για την Τετάρτη, αλλά είμαι λίγο κουρέλι θα έλεγα... Ελπίζω να ξεπεραστούν όλα γρήγορα και να μη με τσακίσει η κατάσταση... Έχουν προκύψει κι άλλα οικογενειακά προβλήματα υγείας αυτές τις μέρες και είμαι πραγματικά στα όρια μου...

Τώρα το περίεργο είναι ότι δεν κανόνισα με το Γούση, παρόλο που έχω ακούσει τόσα πολλά και καλά λόγια, αλλά με τον Σακελλαρίου που δεν έχω ακούσει τίποτα και είναι και πιο ακριβά... Ο άντρας μου ρώτησε ένα γνωστό του νοσηλευτή και του είπε λέει ότι ο Γούσης τώρα τελευταία χειρουργεί λίγο βιαστικά, ενώ ο Σακελλαρίου είναι πολύ προσεκτικός. Νομίζω ότι δεν κάνω το σωστό, γιατί ο Γούσης που κάνει μόνο θυροειδή έχει σίγουρα μεγαλύτερη εμπειρία, κι αν συναντήσει κάτι δύσκολο θα είναι σε θέση να το φροντίσει. Από την άλλη δεν έχω καθόλου κουράγιο να το αλλάξω, θέλω μόνο να έρθει η Πέμπτη και να έχω βγει από το νοσοκομείο και να είμαι καλά και να μην έχω τίποτα... Συγγνώμη για την μαυρίλα, αλλά μου έχουν κάτσει πολλά....:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...