Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Cinnamon μη μου στεναχωριεσαι !!Πιστευω οτι ειναι η καλυτερη λυση να χειρουργηθεις και ετσι να ησυχασεις απ`ολα αυτα!!!ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!!!!Δεν θα υποφερεις καθολου,στο λεω εγγυημενα!!

Σου ευχομαι ο,τι καλυτερο και καλα αποτελεσματα!!

Σου ξαναειπα οτι ειναι πολυ σπανια η κακοηθεια,οποτε μην σκεφτεσαι αρνητικα!!Καλη επιτυχια!!:):):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

lana και dancer ευχαριστώ πολυ για τη βοήθεια... Η αλήθεια είναι ότι νοιώθω μικρά πονάκια σαν βάρος διάσπαρτα, με κέντρο όμως τον αριστερό λοβό που έχω και τον μεγάλο όζο... Και πονάω όταν σκύβω... Πόναγα εδώ και κανα τρίμηνο, αλλά τώρα έχει παραγίνει. Έχω φρικάρει εντελώς, νοιώθω ότι έχω καρκίνο που εξαπλώνεται παντού, στην τραχεία, τους λεμφαδένες κτλ...

Κανόνισα την επέμβαση για την Τετάρτη, αλλά είμαι λίγο κουρέλι θα έλεγα... Ελπίζω να ξεπεραστούν όλα γρήγορα και να μη με τσακίσει η κατάσταση... Έχουν προκύψει κι άλλα οικογενειακά προβλήματα υγείας αυτές τις μέρες και είμαι πραγματικά στα όρια μου...

Τώρα το περίεργο είναι ότι δεν κανόνισα με το Γούση, παρόλο που έχω ακούσει τόσα πολλά και καλά λόγια, αλλά με τον Σακελλαρίου που δεν έχω ακούσει τίποτα και είναι και πιο ακριβά... Ο άντρας μου ρώτησε ένα γνωστό του νοσηλευτή και του είπε λέει ότι ο Γούσης τώρα τελευταία χειρουργεί λίγο βιαστικά, ενώ ο Σακελλαρίου είναι πολύ προσεκτικός. Νομίζω ότι δεν κάνω το σωστό, γιατί ο Γούσης που κάνει μόνο θυροειδή έχει σίγουρα μεγαλύτερη εμπειρία, κι αν συναντήσει κάτι δύσκολο θα είναι σε θέση να το φροντίσει. Από την άλλη δεν έχω καθόλου κουράγιο να το αλλάξω, θέλω μόνο να έρθει η Πέμπτη και να έχω βγει από το νοσοκομείο και να είμαι καλά και να μην έχω τίποτα... Συγγνώμη για την μαυρίλα, αλλά μου έχουν κάτσει πολλά....:(

Cinnamon, καλησπέρα κι από εμένα. Εϊναι απόλυτα φυσιολογικό να αισθάνεσαι έτσι πριν από ένα χειρουργείο. Να είσαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά και μετά το χειρουργείο θα είσαι μια χαρά τόσο οργανικά όσα και ψυχολογικά. Κάνε υπομονή! Μετά την καταιγίδα έρχεται νηναιμία.Κι όποτε νοιώθεις άσχημα, να εκφράζεις τα συναισθήματά σου τουλάχιστον μέσα σε αυτό το forum, κάνει αποδεδειγμένα καλό.:P

Αλήθεια, μήπως γνωρίζετε τι χρονικό διάστημα πρέπει να περάσει μετά τη χορήγηση ιωδίου (175 c.c.) προκειμένου να επιτραπεί η χορήγηση νέου εάν είναι ανάγκη;

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω, οπως ειπα αρχικα, να γινουμε ενα γκρουπακι που οποιος μας "επισκεπτεται" θα βρισκει απαντησεις στις αποριες του, θα ενημερωνεται, θα εχει συμπαραστατες στις δυσκολες μερες της απομονωσης, θα νιωθει οτι δεν ειναι μονος, θα μοιραζεται τις ανησυχιες του και φυσικα θα μεταφερουμε εδω τις γνωσεις και τις εμπειριες μας, προς ενημερωση ολων.

Sonia, καλωσορισες. Σε ευχαριστω που ακολουθησες, και να ξερεις πως η σελιδα ειναι δικια μας (ολων).

Sevoula, μακαρι να μην εχεις ποτε κατι ασχημο, μα και αν συμβει οτιδηποτε να βρεις τον τροπο για να το αντιμετωπισεις ( γοργονα μου)!!!

Περιμενω και τα υπολοιπα ατομα!!!

Στο μεταξυ, ας δωσω κι εγω το ιστορικο μου οσο πιο συντομα για να μην κουραζω. Στην πορεια θα τα λεμε πιο αναλυτικα.

Εχω αφαιρεσει τον αδενα τον Απριλιο 2009 λογω πολυοζωδους τοξικης βρογχοκυλης. Απο τοτε επαιρνα Τ4, πηρα βαρος (19 κιλα σε 9 μηνες) απεκτησα δυσκοιλιοτητα, επιδεινωθηκε η κυκλοφορια του αιματος μου (ειχα προβλημα απο πριν), κατα καιρους εχω διαταραχες του κυκλου, υπνηλια, κοπωση, μειωση ορασης, παγωμα ανω και κατω ακρων, μερικες φορες αισθημα παλμων (συμπτωματα υποθυρεοειδισμου).

Με αυξηση της δοσης του Τ4 προσπαθησε ο γιατρος μου να φερει την κατασταση σε ικανοποιητικα επιπεδα αλλα απετυχε (ας σκισει το πτυχιο του) και τωρα αλλαξα γιατρο δυστυχως μετα απο 20 μηνες.

Στο διαστημα αυτο, ξεκινησα διατροφη και γυμανστηριο για να χασω βαρος (εχασα τα μισα και ξαναβαλα μερικα), πηγα σε πολλους γιατρους (γυναικολογους, γαστρεντερολογους, οφθαλμιατρους, καρδιολογους) και ολοι εβρισκαν τα παντα ΟΚ και μου συνηστουσαν να ρυθμισω τη δοση του αδενα.

Ξεκινω λοιπον εναν δευτερο αγωνα να ρυθμισω τις ορμονες πριν με αποτρελανουν τελειως.

Ειμαι η Γεωργια και ειμαι καλα αλλα θα ειμαι ακομη καλυτερα αν επιτευχθει ο στοχος μου!!!!!:P:p:tongue:

καλησπερα..εχω αφαιρεσει κι εγω τον αδενα για τον ιδιο λογο και οσο επαιρνα t4 ειχα ασταθεια..ομως ο γιατρος μου ευτυχως μου το αλλαξε σε eythyrox (γερμανικο σκευμασμα αντιστοιχο του t4) και βρηκα την υγεια μου..εχασα και λιγα κιλακια..ρωτησε για το eythyrox και θα δεις..εγω ποτε ξανα τ4

Link to comment
Share on other sites

lana και dancer ευχαριστώ πολυ για τη βοήθεια... Η αλήθεια είναι ότι νοιώθω μικρά πονάκια σαν βάρος διάσπαρτα, με κέντρο όμως τον αριστερό λοβό που έχω και τον μεγάλο όζο... Και πονάω όταν σκύβω... Πόναγα εδώ και κανα τρίμηνο, αλλά τώρα έχει παραγίνει. Έχω φρικάρει εντελώς, νοιώθω ότι έχω καρκίνο που εξαπλώνεται παντού, στην τραχεία, τους λεμφαδένες κτλ...

Κανόνισα την επέμβαση για την Τετάρτη, αλλά είμαι λίγο κουρέλι θα έλεγα... Ελπίζω να ξεπεραστούν όλα γρήγορα και να μη με τσακίσει η κατάσταση... Έχουν προκύψει κι άλλα οικογενειακά προβλήματα υγείας αυτές τις μέρες και είμαι πραγματικά στα όρια μου...

Τώρα το περίεργο είναι ότι δεν κανόνισα με το Γούση, παρόλο που έχω ακούσει τόσα πολλά και καλά λόγια, αλλά με τον Σακελλαρίου που δεν έχω ακούσει τίποτα και είναι και πιο ακριβά... Ο άντρας μου ρώτησε ένα γνωστό του νοσηλευτή και του είπε λέει ότι ο Γούσης τώρα τελευταία χειρουργεί λίγο βιαστικά, ενώ ο Σακελλαρίου είναι πολύ προσεκτικός. Νομίζω ότι δεν κάνω το σωστό, γιατί ο Γούσης που κάνει μόνο θυροειδή έχει σίγουρα μεγαλύτερη εμπειρία, κι αν συναντήσει κάτι δύσκολο θα είναι σε θέση να το φροντίσει. Από την άλλη δεν έχω καθόλου κουράγιο να το αλλάξω, θέλω μόνο να έρθει η Πέμπτη και να έχω βγει από το νοσοκομείο και να είμαι καλά και να μην έχω τίποτα... Συγγνώμη για την μαυρίλα, αλλά μου έχουν κάτσει πολλά....:(

εμενα με χειρουργησε ο σακελλαριου και ειναι κορυφη,,ασε που το σημαδι μου δεν φαινεται σχεδον καθολου..στον συνιστω ανεπιφυλακτα.τον γουση δεν τον ξερω..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..εχω αφαιρεσει κι εγω τον αδενα για τον ιδιο λογο και οσο επαιρνα t4 ειχα ασταθεια..ομως ο γιατρος μου ευτυχως μου το αλλαξε σε eythyrox (γερμανικο σκευμασμα αντιστοιχο του t4) και βρηκα την υγεια μου..εχασα και λιγα κιλακια..ρωτησε για το eythyrox και θα δεις..εγω ποτε ξανα τ4

Καλωσορισες evab. Οπως διαβασες αλλαξα γιατρο μετα απο 20 μηνες. Ο νεος γιατρος αλλαξε το Τ4 100 σε Euthyrox 112, για να φτασω τον τελευταιο χρονο να παιρνω το 150 και παω πολυ καλα. Επειδη ομως ΤΟΤΕ επαιρνα μικρη δοση, μου την αυξησε σταδιακα και με συνεχη ελεγχο των ορμονων και οχι μονο γιατι καθε φορα που επαιρνα την αμεσως μεγαλυτερη δοση, παρουσιαζα ταχυκαρδιες (για 10-15 μερες) παρολο που το μεταβατικο διαστημα κρατουσε 2-3 βδομαδες. Ο οργανισμος μου τα ειχε παιξει οταν επι 20 μηνες ημουν χωρις αδενα και υποθυροειδικη. Και ενω ο πρωτος γιατρος μου, μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να ξανακανω υπερηχο μετα την αφαρεση για καλη μου τυχη, ο δευτερος, μου εκανε υπερηχο να δει το λαιμο μου και ειδαμε οτι υπηρχε ενα υπολειμα ιστου (9 χιλ αν θυμαμαι καλα) και διαφορα αλλα στιγματα, τα οποια ΔΕΝ επρεπε να υπαρχουν. Απο και επειτα, με εβαλε σε αγωγη και παρακολουθηση με υπερηχο καθε 6 μηνες. Τον αλλο μηνα θα κανω παλι επαναλληπτικο και αν κρινω απο την πορεια μου με τους προηγουμενους υπερ. θα πρεπει να εχει φτασει τα 4-5 χιλ.

Φανταζεστε να μην ειχα συμπτωματα και ο οργανισμος μου να "ξαναφτιαχνε " ενα αδενακι και μετα απο χρονια, να ξανακανα χειρουργειο για αφαιρεση.......αδενα???????????Κι αν αυτο το αδενακι ειχε γινει καρκινακι, θα εκανα κι εγω ιωδιακια και ολοσωμακια και thyrogen κλπ.

Για το θεμα κιλων, εγω πλεον χανω μονο με ....ασκηση!!! Κανω απιστευτη κατακρατηση και δεν ξερω αν φταιει το συγκεκριμενο χαπι ή το οτι δεν εχω αδενα ή κατι αλλο. Εχω ψαχτει πολυ αλλα ...... ολοι οι γιατροι, με εστελναν να ρυθμισω πρωτα τη δοση θυροξινης γιατι δεν εβρισκαν καμια παθολογικη αιτια και απεδιδαν τα προβληματα ως αποτελεσμα δυσλειτουργιας του αδενα (θυροξινης). Να φανταστεις οτι μεχρι και θρομβωση επαθα οταν ξεκινησα το Τ4. Κι εγω δε θελω να το ξαναδω αν και καποια ατομα που γνωριζω και παιρνουν το συγκεκριμενο χαπι, δεν εχουν προβληματα. Μαλλον εμεις ειμαστε οι εξαιρεσεις!!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα σας!Εγω Τ4 των 150 μιλ. παιρνω αλλα δε εχω καποιο προβλημα.Οσο για τα κιλα που ειχα βαλει λογω των θεραπειων κτλ,κανοντας περσι μια διαιτα μπορεσα να χασω 12 με την βοηθεια του Τ4.Δεν γνωριζω τις διαφορες του Τ4 και Euthyrox.Εδω μπορει να μας διαφωτισει η Vasvol.Eχει οντως μειονεκτηματα το Τ4?

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους σας,δεν ξερω γιατι ακομα, ειμαι ομως χαρουμενη που σας βρηκα.θα μπω στις 27 ιουνιου για ραδιεν.ιωδιο κ θα ηθελα να μου πει καποιος αν θα εχω καποιες παρενεργειες,(ναυτια ζαλαζα ισως η οτι αλλο).μου ειπαν οτι θα πρεπει να απομονωθω για 1 μηνα (πραγμα πολυ δυσκολο γιατι εχω κ παιδακι) και γενικως ας μου πει καποιος την συνεχεια.καποια στιγμη θα γραψω την ολιγων τραγικη ιστορια μου κ γω εδω σε σας ,καταθεση για αυτον που θα χρειαστει να ξερει οτι δεν ειναι μονο μια επεμβαση ρουτινας (ισως)εχει κ πολλα απροοπτα τα οποια γνωρισα πολυ καλα κ με ταλαιπωρουν εδω κ 6 μηνες τωρα.ευχομαι σε ολους σας τα καλυτερα.

:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:ειμαι λιγο ετσι τις τελευταιες μερες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Γεωργια

Λοιπον το ιωδιο εχει λιγες εως πολυ λιγες παρενεργειες.Κυριως ενα βαρυ στομαχι(σαν να εχεις φαει πολυ),σπανιότερα εμμετους και τιποτα αλλο.Επαναλαμβανω οι περισσοτερι δεν εχουν τίποτα.Να ακολουθήσεις τις οδηγιες του πυρηνικού ιατρου που θα σου δωσει το ιωδιο και ολα θα πανε καλα.

Εαν εχει internet παρε το laptop και θα στελνεις live report απο εκει!!!!!

Παρε το κινητο σου ,περιοδικα ,βιβλια για να περάσει η ωρα σου.

Καλη επιτυχία.

Για τη διαφορα μεταξυ T4-Euthyrox λεγεται οτι το δευτερο ειναι λιγο πιο σταθερό.Πολλοι ασθενεις πανε το ιδιο καλα με το Τ4.Αν δεν σε καλυπτει μιλα με τον ενδοκρινολόγο σου για τυχον αλλαγη του σκευασματος.

Link to comment
Share on other sites

Γεωργια

Ξεχασα να σου πω οτι οι μερες απουσίας σου απο το παιδι σου θα ειναι περιπου 20 με 25 μερες το πολυ,αναλογα με την ηλικια του παιδιου σου.

Απο τους ενηλικες 7 ημερες αρχης γενομενης απο την ημερα εξοδου σου και αναλογα με τον ρυθμό που θα εκπεμπεις εκεινη την ημερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σε ολους σας,δεν ξερω γιατι ακομα, ειμαι ομως χαρουμενη που σας βρηκα.θα μπω στις 27 ιουνιου για ραδιεν.ιωδιο κ θα ηθελα να μου πει καποιος αν θα εχω καποιες παρενεργειες,(ναυτια ζαλαζα ισως η οτι αλλο).μου ειπαν οτι θα πρεπει να απομονωθω για 1 μηνα (πραγμα πολυ δυσκολο γιατι εχω κ παιδακι) και γενικως ας μου πει καποιος την συνεχεια.καποια στιγμη θα γραψω την ολιγων τραγικη ιστορια μου κ γω εδω σε σας ,καταθεση για αυτον που θα χρειαστει να ξερει οτι δεν ειναι μονο μια επεμβαση ρουτινας (ισως)εχει κ πολλα απροοπτα τα οποια γνωρισα πολυ καλα κ με ταλαιπωρουν εδω κ 6 μηνες τωρα.ευχομαι σε ολους σας τα καλυτερα.

:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:ειμαι λιγο ετσι τις τελευταιες μερες

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους σας,δεν ξερω γιατι ακομα, ειμαι ομως χαρουμενη που σας βρηκα.θα μπω στις 27 ιουνιου για ραδιεν.ιωδιο κ θα ηθελα να μου πει καποιος αν θα εχω καποιες παρενεργειες,(ναυτια ζαλαζα ισως η οτι αλλο).μου ειπαν οτι θα πρεπει να απομονωθω για 1 μηνα (πραγμα πολυ δυσκολο γιατι εχω κ παιδακι) και γενικως ας μου πει καποιος την συνεχεια.καποια στιγμη θα γραψω την ολιγων τραγικη ιστορια μου κ γω εδω σε σας ,καταθεση για αυτον που θα χρειαστει να ξερει οτι δεν ειναι μονο μια επεμβαση ρουτινας (ισως)εχει κ πολλα απροοπτα τα οποια γνωρισα πολυ καλα κ με ταλαιπωρουν εδω κ 6 μηνες τωρα.ευχομαι σε ολους σας τα καλυτερα.

:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:ειμαι λιγο ετσι τις τελευταιες μερες

Γεωργια κοριτσι μου μην τρελλαινεσαι καθόλου. Η εμπειρια η δικη μου απο το ιωδιο που εκανα το Φεβρουαριο ηταν......ΒΑΡΕΜΑΡΑ μεσα στο δωματιο, και τιποτα αλλο!!! και το καλο;;; εφαγα φαγακι μουρλια μετα τη δίαιτα του αλατιου!!!!!!!!!!!! Ειδα αρκετη τηλεοραση (νοβα παρακαλω!) και διαβασα γυναικεια περιοδικα....(δεν μπορουσα να συγκεντρωθω σε βιβλιο, απο την αγωνια μου κι εγω για τα συμπτώματα του ιωδιου....που ...δεν ηρθαν.!!)

Κοιμηθηκα και 15 μερες στον καναπε, μακρια απο τον αντρα μου, και μετα απο καμμια βδομαδουλα απο τη ληψη Τ4, ηρθα και ισορρόπησα!!!!!Μην το σκεφτεσαι λοιπον... πολυ λογος για το τίποτα.....:tongue::tongue:

Link to comment
Share on other sites

αχ σας ευχαριστω ολους σας παρα πολυ για τις απαντησεις που μου δωσατε.νιωθω λιγο καλυτερα τωρα.να ειστε ολοι καλα.αν μπορω και ξερω ευχαριστως να βοηθησω και γω σε κατι .

Link to comment
Share on other sites

αχ σας ευχαριστω ολους σας παρα πολυ για τις απαντησεις που μου δωσατε.νιωθω λιγο καλυτερα τωρα.να ειστε ολοι καλα.αν μπορω και ξερω ευχαριστως να βοηθησω και γω σε κατι .

Γεωργία καλησπέρα και από μένα και καλή επιτυχία στο ιώδιο σου εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου!!!!!!!!Αυτή την διαδικασία του ιωδιού την εχω περασει 3 φορές και δεν έπαθα κάτι το φοβερό.Εκτός του ότι μετά την απομόνωση δεν ήθελα να βλέπω καθόλου νέρο για μια βδομάδα και έπινα χυμους,λεμονάδες και γάλα τα υπόλοιπα συμπτώματα λίγο πρίξιμο δυσκοιλιότητα και απορύθμιση του κύκλου τον επόμενο μήνα δεν έπαθα κάτι το τραγικό ,Ακόμα και αυτά που σου είπα ηταν υποφερτα.Καλή επιτυχία και θετική σκέψη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

αχ σας ευχαριστω ολους σας παρα πολυ για τις απαντησεις που μου δωσατε.νιωθω λιγο καλυτερα τωρα.να ειστε ολοι καλα.αν μπορω και ξερω ευχαριστως να βοηθησω και γω σε κατι .

Καλως την συνονοματη. Don't panic. Εδω μεσα εχουν ερθει πολλα ατομα με την ιδια ανησυχη κατασταση και περασαν απο το ενα ακρο στο αλλο, και ειναι τωρα πιο δυνατοι, και υγιεις ή οδευουν προς το τελος της μαχης.

Ο πανικος δεν ειναι καλος συμβουλος. Ενημερωσου σχετικα με τις διαδικασιες που θα ακολουθησεις, ρωτα οτιδηποτε τριβελιζει το μυαλουδακι σου, και συνεργασου με τους γιατρους σου. Μια φραση θα υιοιθετησεις και θα την λες συχνα, πολυ συχνα. Το <<ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.>>

Πιστεψε το και οντως ολα θα πανε καλα οπως πηγαν για πολλους εδω μεσα.

Εμεις θα σου κανουμε παρεουλα σε ολο αυτο και θα απανταμε στις αποριες σου. :P


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...