Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 43 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Άρα κάτι σαν ανεξήγητη υπογονιμότητα όπως το περιγράφεις.Ελπιζω αυτή τη φορά να είσαι έγκυος,να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη και να αφήσεις πίσω σου όλη την ταλαιπωρία που πέρασες ❤️

      Σε ευχαριστώ 😍μακάρι αν και κρατώ μικρό καλάθι....δεν πειράζει..θα ειναι 2-3 μερες δυσκολες μετα θα επανελθω...όπως λέω πάντα έχουμε δικαίωμα να πέσουμε αλλά υποχρέωση να σηκωθούμε! Αν θέλει ο Θεός θα γίνει!

      • Ευχή 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

georgiamami ευχαριστω για την αμεση ανταπόκριση .παλι καλα τουλαχιστον να ανυσηχω μονο για τις εξετασεις . οσο για τα αποτελεσματα απο το στομα σου και στου θεου τ'αυτί χιχιχι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια για άλλη μια φορά σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Georgiamami έχεις δίκιο, πρέπει να τ' αφήσω αυτά στην άκρη και να δω τι θα γίνει... Ας ξεκινήσω πρώτα με την απόφαση για το χειρουργείο και μετά βλέπουμε... Αύριο θα δω και τον Σακελλαρίου, αλλά νομίζω ότι θα καταλήξω στο Γούση. Ξεχνάω και την ιδέα του δημοσίου γιατί θέλω κάτι άμεσα, εφόσον το αποφασίσω... Απλώς νοιώθω ένα κακό προαίσθημα για κακοήθεια, δεν ξέρω γιατί.... :cry:

Πάντως δεν ξανακάνω εξετάσεις καλοκαίρι... Επειδή έχω διάφορα θέματα που κοιτάω 2 φορές το χρόνο, Ιούνη και Γενάρη, θ' αλλάξω μήνες, θα τα κάνω π.χ. Απρίλη και Σεπτέμβρη, γιατί κάθε Ιούνη είμαι με τη μούρη κάτω, και αντί να χαίρομαι που κλείνουν τα σχολεία (είμαι εκπαιδευτικός) κι έχω χρόνο, μαυρίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Σήμερα είχαμε προγραμματίσει να κάνουμε τις μαγνητικές στο άνω μεσοθωράκιο και το ήπαρ και άυριο την αξονική στους πνεύμονες. Κι ενώ φτάσαμε στη βρύση ....... νερό δεν ήπιαμε. Ενώ λοιπόν είχαν καλέσει τον άντρα μου για να του κάνουν τις μαγνητικές, όταν είπε στο γιατρό που του έκανε κάποιες ερωτήσεις, ότι έχει σοβαρό πρόβλημα με τα νεφρά, ο γιατρός αρνήθηκε να προβεί στις εξετάσεις αυτές με τη χορήγηση των σχετικών ενδοφλέβιων φαρμάκων που προβλέπονται και μας εξήγησε ότι λόγω του ότι αυτά τα ενδοφλέβια μπορούν να έχουν σοβαρές παρενέργειες στη λειτουργία των νεφρών, θα πρέπει να του προσκομίσουμε σχετική έγγραφη βεβαίωση του νεφρολόγου ότι επιτρέπεται να προχωρήσουμε στην αξονική και τη μαγνητική με τη χορήγηση παραμαγνητικού και σκιαγραφικού υγρού. Εκ των υστέρων, λέω να είναι καλά ο άνθρωπος, διότι όπως καταλαβαίνετε, πήγαμε αμέσως στο νεφρολόγο που παρακολουθεί τον άντρα μου, ο οποίος μας επιβεβαίωσε ότι πράγματι τα συγκεκριμένα υγρά μπορούν να προκαλέσουν είτε οξεία νεφρική ανεπάρκεια ( όσον αφορά το υγρό της αξονικής) είτε, σπάνια μεν αλλά πιθανό, σοβαρό πρόβλημα στα νεφρά, που δύσκολα αντιμετωπίζεται. Οπότε, μας συμβούλευσε, να σταθμίσουμε με τους ενδοκρινολόγους την πραγματική αναγκαιότητα των εξετάσεων με τη χορήγηση ενδοφλέβιων υγρών ( διότι αυτές οι εξετάσεις μπορούν να γίνουν και χωρίς τη χορήγηση τέτοιων), την αδυναμία διάγνωσης με άλλο τρόπο της πιθανότητας μετάστασης, και μόνο εάν καταλήξουμε ότι είναι αναπόφευκτες τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή, τότε να επιλέξουμε ύστερα από τη σύμφωνη γνώμη όλων των εμπλεκόμενων γιατρών, να τις κάνουμε και πάντα ύστερα από σχετική προετοιμασία εντός του νοσοκομείου, πάντα λόγω του σοβαρού αυτοάνοσου των νεφρών που έχει ο άντρας μου. Και αναρωτιέμαι: η ενδοκρινολόγος και μάλιστα καθηγήτρια πανεπιστημίου, η οποία εγγράφως έδωσε εντολή να γίνουν αυτές οι εξετάσεις με τη χορήγηση των σκιαγραφικών υγρών, δεν έπρεπε να τα έχει σκεφτεί όλα αυτά ή τουλάχιστον να έχει ζητήσει να μιλήσει με το νεφρολόγο του άντρα μου όταν μάλιστα η ίδια της έδωσα και κατέγραψε τοπλήρες ιατρικό ιστορικό σχετικά με τη νεφροπάθεια του άντρα μου; Και εάν από το ιδιωτικό κέντρο στο οποίο είχαμε πάει για τη μαγνητική, δεν μας σταματούσαν, τι θα γινόταν εάν τα φάρμακα που θα είχαν χορηγήσει θα προκαλούσαν ανεπανόρθωτη βλάβη στο νεφρικό σύστημα του άντρα μου το οποίο ήδη έχει σοβαρότατο πρόβλημα. Ειλικρινά, δεν ξέρω τι να σκεφτώ. Καταρχήν ευχαριστώ το θεό που στο ιδιωτικό κέντρο ήταν ιδιαίτερα προσεκτικού και μας παρέπεμψαν στο νεφρολόγο. Τώρα, σκεφτόμαστε να συμβουλευτούμε τον ενδοκρινολόγο που ούτως ή άλλως παρακολουθούσε τον άντρα μου στο νοσοκομείο και μέχρις στιγμής έχει αποδειχθεί πολύ καλός (μέχρι αποδείξεως του εναντίον στην περίπτωσή μας) και να δούμε πως θα κινηθούμε. Αλήθεια, πείτε μου εάν θεωρείτε πως είμαι υπερβολική σχετική με τον τρόπο που κρίνω την ενδοκρινολόγο που συνέστησε αβίαστα τις εξετάσεις, γιατί είναι στιγμές που αρχίζω να αμφιβάλω για την κρίση μου και ίσως τις απαιτήσεις που πρέπει να έχω από τουςγιατρούς. Ευχαριστώ πολύ που με ακούσατε και συγγνώμη εάν σας ζάλισα, αλλά για μια ακόμα φορά, μετά το σημερινό, έπεσα από τα σύννεφα......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους

Διαβαζω απο καιρο το siteκαι ειδικα το θεμα του θυρεοειδους και την θεραπεια του.Επειδη ασχολουμαι επαγγελματικα με το θεμα,οποτε μπορω και ξερω θα απαντω σε ερωτησεις σας,ελπιζοντας με αυτο τον τροπο να βοηθω.

Μονο ενα θα σας πω για αρχη.

Ο καρκινος του θυρεοειδους ειναι πληρως θεραπευσιμος.

Link to comment
Share on other sites

Vasvol καλως ηλθες στη παρεα μας!!Ειναι μεγαλη μας χαρα που επιτελους θα εχουμε και μια επιστημονικη αποψη,γιατι ολοι μας παραθετουμε τις προσωπικες μας εμπειριες!!Σε ευχαριστουμε παρα πολυ εκ των προτερων!!:):):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σε ολους

Διαβαζω απο καιρο το siteκαι ειδικα το θεμα του θυρεοειδους και την θεραπεια του.Επειδη ασχολουμαι επαγγελματικα με το θεμα,οποτε μπορω και ξερω θα απαντω σε ερωτησεις σας,ελπιζοντας με αυτο τον τροπο να βοηθω.

Μονο ενα θα σας πω για αρχη.

Ο καρκινος του θυρεοειδους ειναι πληρως θεραπευσιμος.

ευχαριστουμε και καλως ηρθες στην παρεα μας!εισαι δηλαδη γιατρος?ενδοκρινολογος ή κατι τετοιο?;)

Link to comment
Share on other sites

ναι

βασικα ειμαι νομιζω σε θεση να απαντω σε ερωτησεις σχετικά με το θεμα του θυρεοειδους στην επεμβαση και τη θεραπεια με το ιωδιο.

Με βλεπεις λιγο<δυσκολο> γιατι ο σκοπος εισόδου στο forum δεν ειναι για να διαφημιστω αλλα να προσφερω οσο μπορω μια μικρή βοήθεια σε οσους εχουν πρόβλημα με τον θυρεοειδή τους.

Link to comment
Share on other sites

ναι

βασικα ειμαι νομιζω σε θεση να απαντω σε ερωτησεις σχετικά με το θεμα του θυρεοειδους στην επεμβαση και τη θεραπεια με το ιωδιο.

Με βλεπεις λιγο<δυσκολο> γιατι ο σκοπος εισόδου στο forum δεν ειναι για να διαφημιστω αλλα να προσφερω οσο μπορω μια μικρή βοήθεια σε οσους εχουν πρόβλημα με τον θυρεοειδή τους.

:-P εγω εχω τελειωσει με το κομματι ιωδιο.τον οκτωβριο εκανα σπινθ. και βγηκε καθαρο.προχθες εκανα υπερηχο επισης καθαρος!!!!!!την FT4 1.58(0.93-1.7) την θεωρης καλη?περνω τ4 137 αλλα εχασα και 5 κιλα!μηπωσ να μειωσω λιγο?να παρω 125?τι λες?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα.

Kisi, πραγματικα χαιρομαι που πηγατε στην πηγη και δεν ηπιατε νερο οπως το λες αλλα εφοσον το νερο ηταν ...μολυσμενο καλυτερα που δεν το ηπιατε. Περιμενουμε τις εξελιξεις.

Vasvol, ειμαι ιδιαιτερα χαρουμενη για την συμμετοχη σου στην παρεα μας. Απο την αρχη που ανοιξαμε αυτη τη σελιδα, ελπιζαμε στη βοηθεια ατομων που εχουν επιστημονικες γνωσεις στο θεμα γιατι οπως εχουμε πει πολλες φορες και προς αποφυγην παρεξηγησεων, οσα αναφερουμε εδω βασιζονται αποκλειστικα σε προσωπικες εμπειριες και γνωσεις του καθενος μας. Σκοπος μας ειναι μεσα απο τη φιλοξενια του parents να αλληλοσυμπαρασταθουμε στον αγωνα του καθε ατομου που χρειαζεται τη βοηθεια μας καθως και να λυσουμε καποιες αποριες οσο αυτο ειναι δυνατον. Δεν ξεχναμε πως εκει που βρισκονται τωρα καποια ατομα, ειμασταν εμεις πριν καποιο διαστημα. Και ειμαστε εδω, ως ζωντανη αποδειξη αυτου που ειπες κι εσυ για αρχη. Οτι δηλαδη ο καρκινος του θυροειδους ειναι πληρως θεραπευσιμος.

Καλως ηλθες λοιπον στην παρεα μας και ευχομαι η προθυμη βοηθεια σου να φανει πολυτιμη σε πολλους συνανθρωπους μας. :P:p:p:p:p


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και η TSH? πρεπει να εισαι οριακα υπερθυρεοειδική.Ρωτα και τον ενδοκρινολογο σου.

Μερικες φορες το καλοκαιρι πρεπει να αναπροσμοζονται οι δοσεις της θυροξινης.

TSH 0.01 TG <1
Link to comment
Share on other sites

καλα εισαι.

Ξανα, ρωτα τον ενδοκρινολογο σου.Τον παντρευτηκες τωρα!!!!!και αυτος τωρα ειναι στο κομματι που του αναλογει υπευθυνος για σένα.

Μαλλον ομως εχεις τελειωσει με το κομματι θεραπεια.Σου μένει ο επανέλεγχος.Τακτικός για τα πρώτα 2-3 χρόνια και μετά μονο για να σου ρυθμίζει τη δοση της θυροξινης.

Link to comment
Share on other sites

καλα εισαι.

Ξανα, ρωτα τον ενδοκρινολογο σου.Τον παντρευτηκες τωρα!!!!!και αυτος τωρα ειναι στο κομματι που του αναλογει υπευθυνος για σένα.

Μαλλον ομως εχεις τελειωσει με το κομματι θεραπεια.Σου μένει ο επανέλεγχος.Τακτικός για τα πρώτα 2-3 χρόνια και μετά μονο για να σου ρυθμίζει τη δοση της θυροξινης.

NA 'SAI KALA!EYXARISTO!:-P
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ομως εχεις τελειωσει με το κομματι θεραπεια.Σου μένει ο επανέλεγχος.Τακτικός για τα πρώτα 2-3 χρόνια και μετά μονο για να σου ρυθμίζει τη δοση της θυροξινης.

Αχ!!! Ποσο χαιρομαι οταν το ακουω αυτο. Οταν μπαινουν τα ατομα-ασθενεις ή συγγενεις ασθενων- ειναι ανησυχα, πελαγωμενα. Στην πορεια, ενημερωνονται και βαζουν την αποψη τους σε ταξη. Μετα ακολουθει η θεραπεια τους παντα παρεουλα μαζι μας και τελος ακουμε παρομοια νεα. Ειθε για ολο τον κοσμο να φτανει αυτη η χαρμοσυνη μερα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...