Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Eflenew είπε:

      Δε ξερει γιατι παιρνω αρνητικες ή χαμηλές δεδομένου οτι αυτη και 2 προηγουμενες ειναι με δανεικα και με αριστο ενδονητριο. Εχω κάνει έλεγχο μικροβιώματος και θεραπεια, υστεροσκοπησείς, εχω κάνει όλες τις εξετάσεις σε αιματολόγο, εχω ελέγξει θρομβοφιλία, εχουμε ελέγξει ορμόνες, έχουμε ελέγξει σπέρμα (οξειδωτικό στρες & καλλιέργεια για μικρόβιο). Δευτέρα....θα φανεί...ουφ!

      Άρα κάτι σαν ανεξήγητη υπογονιμότητα όπως το περιγράφεις.Ελπιζω αυτή τη φορά να είσαι έγκυος,να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη και να αφήσεις πίσω σου όλη την ταλαιπωρία που πέρασες ❤️

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Χρυσα, εχε υπομονη και να σκεφτεσαι θετικα. Θα περασει και αυτο και θα βγεις νικητρια αλλα και δυνατοτερη. Δεν εισαι η μονη που σου ετυχε αυτο αλλα επισης δεν εισαι η μονη που θα τα καταφερεις.

Ο καρκινος του θυροειδη ειναι ιασιμη μορφη αλλα εχει την ταλαιπωρια του μεχρι να φυγει.

Μεινε στην παρεα μας και θα περασει πιο ευκολα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλες και όλους, με λένε Χρύσα κι έκανα επέμβαση ολικής αφαίρεσης θυρεοειδούς το Δεκέμβρη που μας πέρασε. Είχα Hashimoto που από το '10 μέχρι και πέρυσι έδειχνε αύξηση στα αντισώματα και όζο που από τα 0,7 χιλ. τον Ιούλιο έγινε 3,5 εκ. το Νοέμβρη, θηλώδες και θηλακιώδες και διήθηση λεμφαδένων (μου αφαίρεσαν 23). Έκανα θεραπεία με ιώδιο και τώρα παίρνω χάπι και κάθε δυο μήνες εξετάσεις. Στον πρώτο μου υπέρηχο στο εξάμηνο (τον Ιούνιο) μου είπαν ότι υπάρχουν λεμφαδένες πολύ μικρού μεγέθους που ενώ φαίνονται "καμμένοι" από το ιώδιο, περιέχουν hashimoto... (τα αντισώματά μου είναι ακόμα υψηλά... 865) και να περιμένω ως το Δεκέμβρη για να δούμε αν θα χρειαστεί δεύτερο χειρουργείο, δεύτερο ιώδιο, και τα δυο μαζί ή τίποτα απ' τα δυο.

Θα ξεμπερδέψω ποτέ με αυτό το πράγμα; Μπορεί να μου κάνει μεταστάσεις;

Ευχαριστώ προκαταβολικά και εύχομαι καλά και οριστικά ξεμπερδέματα για όλες σας!!

Αγαπητη φίλη,καλησπερα.Είμαι και γω μια απο τις δυσκολες περιπτωσεις.Χειρουργηθηκα το 1994 με θηλωδες καρκινωμα.Για 7 χρονια δεν ηπια το ιωδιο,γιατι δεν μου το ειχε πει ο γιατρος.Το 2001 δεν αισθανομουν καλα και ανακαλυψα οτι εχω μετασταση στους λεμφαδενες.Αφαιρεσα 59 απο τους οποιους οι 6 ειχαν μετασταση.Μετα ηπια 4 φορές ιώδιο.Πάντως η καλυτερη αντιμετωπιση για τους λεμφ. είναι το χειρουργειο,γιατι εγω ειχα 2-3 κρυμμενους λεμφ. που δεν μπορουσε να τους καψει το ιωδιο.Αν επιτρεπεται απο που εισαι και ποιος σε παρακολουθει;

Link to comment
Share on other sites

Από Αθήνα είμαι, χειρουργήθηκα στο Ιπποκράτειο από τον Χρυσοβέργη και με παρακολουθεί πλέον η διευθύντρια του Ενδοκρινολογικού του Ιπποκρατείου λόγω της περίπτωσης. Ήταν τόσο γρήγορη η εξέλιξη του προβλήματός μου, ουσιαστικά μέσα σε 4 μήνες έγιναν όλα, που με κάνανε case study στην πανεπιστημιακή κλινική...Οι λεμφαδένες που μου βρίσκουν δεν είναι κρυμμένοι, απλά είναι πολύ μικροί (ακόμα) για να τους πιάσει το χειρουργείο, φαίνονται όμως καμμένοι από το ιώδιο. Ενώ το έχω δουλέψει πολύ το πράγμα από άποψη ψυχολογίας μου τη δίνει να πρέπει να περιμένω ως το Δεκέμβρη για να δω τι θα γίνει τελικά... κι αν το Χασιμότο συνεχίζει να μου κάνει τέτοια ζημιά.Πάντως παιδιά αν κάποιος/κάποια είναι σε αναζήτηση γιατρού το Χρυσοβέργη σας τον συστήνω ανεπιφύλακτα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα .....να ρωτησω .....επερνα t4 των 25 κ των 50 εναλλαξ ....εχει μια βδομαδα που μου ειπε να περνω μονο των 50 και εχω πολυ ασχχημη ψυχολογία ....και παθαινω κρισεις ....πιστευω οτι μπορει να ειναι παρενεργειες απο την θυροξινη .....η κανω λαθος ??????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εγώ είχα έναν μεταστατικο λεμφαδενα,που δεν μπορουσε να καει με το ιωδιο.Πηρα συνολικα 650 μιλικιουρι σε 4 δοσεις 100,150, 200 και 200.Τελικα η θυρεοσφαιρινη έπεσε μονη της απο 9,2 στο 4.Oμως η περιπτωση μου ειναι απο τις δυσκολες, γιατι οι λεμφαδενες δεν καιγονται ευκολα.Τι εννοεις 6 εστιες καρκινου;Φάνηκε στο σπινθηρογραφημα;

Γεια σου Δεσποινα οι 6 εστιες καρκινου φανηκαν απο το ολοσωμο σπινθηρογραφημα που ειχα κανει πριν το ιωδιο.μετα απο μια εβδομαδα ξαναεκανα και φανηκε οτι ειχαν καει οι 5 απο τις 6 εστιες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα .....να ρωτησω .....επερνα t4 των 25 κ των 50 εναλλαξ ....εχει μια βδομαδα που μου ειπε να περνω μονο των 50 και εχω πολυ ασχχημη ψυχολογία ....και παθαινω κρισεις ....πιστευω οτι μπορει να ειναι παρενεργειες απο την θυροξινη .....η κανω λαθος ??????

Καθε αλλαγη σε δοσολογια σε οποιοδηποτε χρονιο χαπι που λαμβανουμε, εχει τις παρενεργειες προσαρμογης σε καποα ατομα. Σε 2-3 βδομαδες θα εισαι μια χαρα.

Γνωριζεις το λογο που σου αυξησε τη δοση????

Βεβαια η αυξηση του ενος των εναλλαξ 25 mg δεν ειναι τοσο μεγαλη αλλα μην ανησυχεις θα προσαρμοσθεις γρηγορα και ολα θα πανε καλα. Ποσα κιλα εισαι??? Μηπως αυτο το διαστημα, σου συμβαινουν και αλλα στη ζωη που συνεπεσαν συμπωματικα με την αυξηση της δοσης ???

Εχεις αφαιρεσει τον αδενα??? (ζητω συγνωμη αν εχεις απαντησει σε προηγουμενες αναρτησεις και δεν τις διαβασα)


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες και όλους, με λένε Χρύσα κι έκανα επέμβαση ολικής αφαίρεσης θυρεοειδούς το Δεκέμβρη που μας πέρασε. Είχα Hashimoto που από το '10 μέχρι και πέρυσι έδειχνε αύξηση στα αντισώματα και όζο που από τα 0,7 χιλ. τον Ιούλιο έγινε 3,5 εκ. το Νοέμβρη, θηλώδες και θηλακιώδες και διήθηση λεμφαδένων (μου αφαίρεσαν 23). Έκανα θεραπεία με ιώδιο και τώρα παίρνω χάπι και κάθε δυο μήνες εξετάσεις. Στον πρώτο μου υπέρηχο στο εξάμηνο (τον Ιούνιο) μου είπαν ότι υπάρχουν λεμφαδένες πολύ μικρού μεγέθους που ενώ φαίνονται "καμμένοι" από το ιώδιο, περιέχουν hashimoto... (τα αντισώματά μου είναι ακόμα υψηλά... 865) και να περιμένω ως το Δεκέμβρη για να δούμε αν θα χρειαστεί δεύτερο χειρουργείο, δεύτερο ιώδιο, και τα δυο μαζί ή τίποτα απ' τα δυο.

Θα ξεμπερδέψω ποτέ με αυτό το πράγμα; Μπορεί να μου κάνει μεταστάσεις;

Ευχαριστώ προκαταβολικά και εύχομαι καλά και οριστικά ξεμπερδέματα για όλες σας!!

Καλημέρα Χρύσα!

Εγώ χειρουργήθηκα τον Απρίλιο για θηλώδες, πολυεστιακό και η βιοψία έδειξε ότι συνυπήρχε και Hashimoto αλλά δεν μου είπαν κάτι για αυτό. Επειδή ανέφερες ότι οι λεμφαδένες ενώ φαίνονται καμμένοι, εντούτοις περιέχουν Hasimoto...τι εννοείς ακριβώς; Θες να πεις ότι σου είπαν ότι αυτό θα επιφέρει κάποιες επιπτώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ο υπέρηχος έδειξε ότι οι συγκεκριμένοι λεμφαδένες που είχαν καρκίνο φαίνονται ότι κάηκαν από το ιώδιο αλλά εντούτοις περιέχουν hashimoto, κι ότι όσο υπάρχει το hashimoto στον οργανισμό μου σε τόσο υψηλά επίπεδα παίζει να μεγαλώσουν. Αυτό που μου είπαν επίσης είναι ότι οι λεμφαδένες κάτω από εκατοστό καίγονται από το ιώδιο χωρίς χειρουργείο, οι λεμφαδένες πάνω από εκατοστό δεν καίγονται και θέλουν χειρουργείο. Άρα πρέπει να περιμένω το Δεκέμβρη για να δω αν μεγάλωσαν και σε τι μέγεθος (εξ ου και το αν θα χρειαστεί δεύτερο ιώδιο, δεύτερο χειρουργείο ή και τα δυο) ή αν υποχώρησε το hashimoto οπότε ουσιαστικά και θα "πέθαιναν" και δεν θα χρειαστεί να κάνω τίποτα από τα δυο. Και η δική μου διάγνωση ήταν θηλώδες και θηλακιώδες πολυεστιακό, από τους 23 λεμφαδένες που μου αφαίρεσαν ήταν μεταστατικοί πάνω από τους μισούς.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση απο απλη περιεργεια.

Ποιοι /ποιες απο εσας καπνιζατε πριν την αφαιρεση του αδενα????


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλους!Σημερα πηρα πολυ καλα νεα απο τις αιματολογικες και πλεον μπορουμε να πουμε πως ολα οφειλονταν στην τοξικοτητα του ιωδιου.Ελπιζω την επομενη εβδομαδα που θα κανω υπερηχο να φανει οτι εκανε οριστικη δουλεια το ιωδιο γιατι αν χρειαστω επαναληψη θα παθω κατι :shock:.Επιπλεον φανηκα υπερθηρεοειδικημε TSH-0.03 FT4-32.3 οποτε μειωσα λιγο το χαπι.Το αρνητικο ειναι πως μου σταματησε η περιοδος τον περασμενο μηνα και εχω κατι περιεργες αψεις.Η ενδοκρινολογος μου ειπε θα το δουμε αν συνεχισει και αυτο το μηνα.Που θα παει θα το ρυθμισουμε!Καλη δυναμη σε ολους και ενα ενα βημα καθε φορα ;).

Link to comment
Share on other sites

Χρύσα εμένα δεν μου διευκρίνισαν αν η Hashimoto είναι σε λεμφαδένες ή οπουδήποτε αλλού. Απλώς η βιοψία ανέφερε ότι ''συνυπάρχουν στοιχεία που συνηγορούν με χρόνια λεμφοκυτταρική θυρεοειδίτιδα'', τίποτα άλλο, για αυτό ρωτάω. Εγώ δεν είχα μετάσταση σε λεμφαδένες αλλά είχε γίνει διήθηση του καρκινώματος στην κάψα του αδένα και επέκταση στον θυρεοειδικό ιστό. Απλώς πριν την επέμβαση ένοιωθα κάτι σαν πνίξιμο στον λαιμό και μετά το ιώδιο συνεχίστηκε και αναρωτιέμαι μήπως οφείλεται στην Hashimoto.

Georgia εγώ το είχα κόψει 8 μήνες πριν την επέμβαση.

Δέσποινα μπράβο, είδες που όλα ήταν εξαιτίας του ιωδίου;; Άντε με το καλό να έρθει και η ρυθμιση, να ησυχάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Σόνια! Δεν έχω ρωτήσει κανέναν γιατί όπως σας είχα πει δεν είχα δικό μου γιατρό, στον Ευαγγελισμό με έχουν δει αυτές τις 3 φορές που χρειάστηκε να πάω. Ψάχνω για ιδιώτη στην Αθήνα...γιατί μέχρι στιγμής μόνο ειδικευόμενη με έχει δει... Δέσποινα 4321 βαρβάτη περίπτωση όντως. Πλέον είσαι εντάξει;; Πόσος καιρός έχει περάσει από το τελευταίο ιώδιο;;

Καλησπερα,το τελευταιο ιωδιο το πηρα τον Ιούλιο του 2007.Τωρα κανω υπερηχο και εξετασεις αιματος 1-2 φορες το χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση απο απλη περιεργεια.

Ποιοι /ποιες απο εσας καπνιζατε πριν την αφαιρεση του αδενα????

Εγώ ήμουν 18 χρονων οταν τον αφαιρεσα οποτε δεν ειχα δοκιμασει το τσιγαρο.

Link to comment
Share on other sites

Georgiamami,εγω δεν καπνκσα ποτε.

ΔεσποιναΚ,χαιρομαι για τα νεα σου!!

xrysa&& και συ βλεπω ταλαιπωρεισαι αρκετα!!Περαστικα σου!!Και εγω απο το ιωδιο που εκανα τον Μαρτη του `10 εως και τωρα εχω αρκετα αντισωματα Χασιμοτο και 2 λεμφαδενες σε παρακολουθηση!!Οσο γι αυτο που λες οτι δεν μπορεις να περιμενεις εως τον Δεκεμβρη,δυστυχως πρεπει να εχουμε μεγαλη υπομονη......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...