Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

sweety sweety τωρα είδα το post σου. Χωρίς να έχω την σχετική εμπειρία, και λογικά σκεπτόμενη πιστεύω πως οι γιατροί δεν θα έδινα ποτέ οδηγίες που θα εξέθεταν σε κίνδυνο τους οικείους του ασθενούς. Εσένα δεν σου είπαν κάτι σχετικα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Sweety μην ασχολεισαι με τους αριθμους -το λεω με καλη προθεση, μην με παρεξηγησεις- αλλα με το ποτε θα σου επιτρεψουν να γυρισεις σπιτι σου. Ο καθε ανθρωπος αποβαλλει με διαφορετικους ρυθμους τη ραδιενεργεια απο πανω του και μπορει ενω σημερα να εχεις 2 οπως λες, ομως μετα απο 2-3 μερες να χεις ελαχιστο και να σου δωσουν το οκ να επιστρεψεις στους δικους σου. Κανε λιγο υπομονη, σχεδον τελειωσες!

Link to comment
Share on other sites

Liveloula πως εισαι? Τι κανεις? Ολα καλα? Οι εξετασεις σου μετα το ιωδιο? Barbie εσυ πως πας?

Evilial δωσε μας καποιες πληροφοριες για την περιπτωση του αδελφου σου!

Link to comment
Share on other sites

sweety sweety τωρα είδα το post σου. Χωρίς να έχω την σχετική εμπειρία, και λογικά σκεπτόμενη πιστεύω πως οι γιατροί δεν θα έδινα ποτέ οδηγίες που θα εξέθεταν σε κίνδυνο τους οικείους του ασθενούς. Εσένα δεν σου είπαν κάτι σχετικα?

ναι φυσικά πήρα τις κλασικές οδηγίες που δίνουν σε όλους για κανένα 15μερο περίπου αλλά δεν νομίζω να τις τηρούν όλοι δεν υπάρχει και κανένας έλεγχος φεύγοντας απο κει αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα.. με τις μετρήσεις μάλλον υπάρχει μια σχετική χαλαρότητα αλλά σίγουρα λένε 15 μέρες μακριά απο εγκύους και παιδιά.. τι γίνεται όμως όταν διαβάζουμε ότι το ιωδιο μένει μέσα μας για περίπου 10 μήνες? είναι δυνατόν να έχεις παιδιά και να μην τα πάρεις αγκαλιά τόσο καιρό? η να μην ξάπλωσεις δίπλα τους? κι αν είναι μικρά? κι αν τα κοιμιζεις εσύ? τι γίνεται? συγνώμη αν σας φορτώνω με ανώφελο άγχος ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Liveloula πως εισαι? Τι κανεις? Ολα καλα? Οι εξετασεις σου μετα το ιωδιο? Barbie εσυ πως πας?

Evilial δωσε μας καποιες πληροφοριες για την περιπτωση του αδελφου σου!

Ναγια, περισσότερες πληροφορίες για την περίπτωση του αδελφού μου θα μπορούσα να σας δώσω αν είχα τις εξετάσεις μαζί μου. Τις έχει κρατήσει ο ενδοκρινολόγος προκειμένου να συνενοηθεί για την διαδικασία του ιωδίου. Αυτό που μπορώ να πω αν συντομία είναι τα εξής: Αρχικά παρατηρήθηκε μία κύστη στο αριστερό τμήμα του λαιμού. Ο χειρουργός μας ζήτησε ένα υπερηχογράφημα. Το υπερηχογράφημα περιέγραφε λεπτομέρειες και το μέγεθος της κύστης και ΔΕΝ ανέφερε όζους. Φαντάζομαι αυτό ήταν τραγική παράλειψη του γιατρού αφού επικεντρώθηκε μόνο στην κύστη και δεν εκτίμησε την περιοχή γενικότερα. Κατόπιν ο χειρουργός μας παρέπεμψε στην κυτταρολόγο για ιστολογική εξέταση Εκείνη εντόπισε αμέσως τους όζους, μας ζήτησε να επαναλάβουμε την παρακέντηση προκειμένου να σιγουρευτεί 100% και μας ανακοίνωσε πως επρόκειτο για θυλώδη μετασταικό καρκίνο του θυρεοειδούς. Ήταν ενθαρρυντική και είπε χαρακτηριστικά: Τον βγάζεις, κάνεις ιώδιο και το ξεχνάς. Στην συνέχεια ο χειρουργός λίγο πριν την επέμβαση ζήτησε μία αξονική η οποία δεν έδειξε περαιτέρω ζημιά. Η επέμβαση κράτησε λίγο περισσότερο από τρεις ώρες, ο χειρουργός μας διαβεβαίωσε ότι καθάρισε καλά την περιοχή και πως ήταν ιδιάιτερα προσεκτικός. Προβλήματα ασβεστίου ή φωνής δεν είχαμε. Απλώς η τομή στο λαιμό είναι σχετικά μεγάλη, ξεκινά λίγο κάτω από το αυτί και εκτείνεται ως τη μέση του λαιμού. Θα αφήσει σημάδι πιστεύω αλλά αυτό δε με ενδιαφέρει καθόλου! Τώρα, μετά την ολιγοήμερη λήψη Τ3, διακόπτουμε το χάπι και αύριο κόβουμε τα ράμματα. Από Δευτέρα μάλλον ακολουθεί η δίαιτα. Ελπίζω απλώς τα συμπτώματα του υποθυροειδισμού να είναι ελαφρά και να περάσουν ανώδυνα και γρήγορα. Αυτό εξαρτάται φανταζομαι και από τον κάθε οργανισμό.

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του προηγούμενου μηνύματός μου θα ήθελα να πω πως η πιο βασική μου ανησυχία ήταν οι λεμφαδένες. Με βοηθήσατε να αντιληφθώ όμως πως στις περιπτώσεις θηλώδους ca είναι συχνός ο λεμφαδενικός καθαρισμός.

Μία ερώτηση θα ήθελα να κάνω, το ολόσωμο σπινθηρογράφημα που ακολουθεί τη λήψη ιωδίου, τι ρόλο παίζει? Θέλω να πω εχει απλώς απεικονιστικό ρόλο προκειμένου να καταγράψουμε την δράση του ιωδίου? Κάπου διάβασα πως χρησιμεύει ως σημείο αναφοράς για σύγκριση με μελλοντικές εξετάσεις. Μας παρέχει κάποια καινούρια πληροφορία για την όλη κατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

Evilial εχεις απολυτο δικιο για τον υποθυρεοειδισμο και πως αντιδρα ο καθε οργανισμος, φτανει να σου πω οτι ο δικος μου αδελφος δεν καταλαβε τιποτα, περα απο κρυα ποδια το βραδυ! Για να δειξει η παρακεντηση μεταστατικο θηλωδη καρκινο σημαινει οτι οτι παρθηκε υλικο και απο λεμφαδενες -οχι μονο απο τον η' τους οζους που υπηρχαν και να γινει αυτο, προφανως υπηρχαν υποπτοι λεμφαδενες στο υπερηχογραφημα ή στην αξονικη. Ειστε τυχεροι που εγινε λεμφαδενικος καθαρισμος, εμεις περιμενουμε το χρονο να μας δειξει το τι γινεται με τους λεμφαδενες. Βλεπεις πεσαμε σε εντελως ασχετους και η fna βγηκε αρνητικη σε εναν οζο που στο συνολο του ηταν καρκινος (αυτο εδειξε η βιοψια) με αποτελεσμα να μην κανουν κατι παραπανω απο απλη αφαιρεση του θυρεοειδους! Αν θες μου λες με πμ σε ποιο γιατρο χειρουργηθηκε ο αδελφος σου και που θα κανει το ιωδιο.

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του προηγούμενου μηνύματός μου θα ήθελα να πω πως η πιο βασική μου ανησυχία ήταν οι λεμφαδένες. Με βοηθήσατε να αντιληφθώ όμως πως στις περιπτώσεις θηλώδους ca είναι συχνός ο λεμφαδενικός καθαρισμός.

Μία ερώτηση θα ήθελα να κάνω, το ολόσωμο σπινθηρογράφημα που ακολουθεί τη λήψη ιωδίου, τι ρόλο παίζει? Θέλω να πω εχει απλώς απεικονιστικό ρόλο προκειμένου να καταγράψουμε την δράση του ιωδίου? Κάπου διάβασα πως χρησιμεύει ως σημείο αναφοράς για σύγκριση με μελλοντικές εξετάσεις. Μας παρέχει κάποια καινούρια πληροφορία για την όλη κατάσταση?

Το σπινθηρογραφημα μετα τη ληψη του ιωδιου δειχνει τις πιθανες μεταστασεις διοτι μας φανερωνει το που εχει καθηλωθει το ιωδιο! Αυτο καθηλωνεται εκει που υπαρχει προβλημα! Το ζητουμενο και ακρως επυθιμιτο ειναι να υπαρχει καθηλωση στην περιοχη του θυρεοειδους, που σιγουρα θα υπαρχουν καποια υπολειμματα απο το χειρουργιο. Αποτελει σημειο αναφορας διοτι θα ακολουθησουν κι αλλα σπινθηρογραφηματα στο μελλον.

Link to comment
Share on other sites

Νάγια σου έστειλα π.μ. για αυτό που με ρωτούσες.

Αντιλαμβάνομαι ότι θα προτιμούσατε να ξέρετε και για τον αδελφό σου εξ' αρχής για το αν υπάρχει θέμα με τους λεμφαδένες. Αλλά και πάλι πιστεύω πως αν υπάρχει κάτι, το ιώδιο έκανε τη δουλειά του.

¨οσο αφορά το υπόλειμμα θυροειδούς στην περίπτωση του αδελφού σου τι έδειξε? Και πότε θεωρείται μικρό το υπόλειμμα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δυστυχως το αδελφακι μου ειχε μεγαλουτσικο υπολειμμα 4,4 % με αποτελεσμα να υπαρχει μεγαλη καθηλωση του ιωδιου στην περιοχη της θυρεοειδικης κοιτης, ευτυχως δεν υπηρξε παθολογικη καθηλωση και καπου αλλου. Οι αποψεις διιστανται για το ποτε θεωρειται μικρο ή μεγαλο το υπολειμμα απο το χειρουργιο, απο αυτα που εχω διαβασει εδω μεσα και μετα απο συζητησεις με γνωστους μου γιατρους το ιδανικο και αριστο θα ηταν, να ειναι μεχρι 2. Οχι βεβαια οτι ηρθε και το τελος του κοσμου με λιγο μεγαλυτερο. Ομως επειδη στο καθε χειρουργιο μπορει να υπαρχουν τεχνικες δυσκολιες πχ οζος κολημενος σε φωνητικες χορδες δεν μπορεις να κατηγορησεις ετσι απλα το χειρουργο οτι δεν εκανε καλη δουλεια. Εγω βεβαια κατηγορησα και συνεχιζω να κατηγορω τον χειρουργο του αδελφου μου οτι δεν εκανε το καλυτρο δυνατο, τη στιγμη μαλιστα που δεν βγηκε να μας ενημερωσει για τον αντιμετωπισε καποια δυσκολια στο χειρουργιο. Να σε ενημερωσω οτι το υπολειμμα διαπιστωνεται με ενα σπινθηρογραφημα τραχηλου το οποιο γινεται πριν τη ληψη του ιωδιου. Διαβασα το πμ και σε ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκαμε. Εύχομαι υγεία σε όλους και περαστικά.

Καμιά ιδέα για γιατρούς, ενδοκρινολόγο και χειρουργό;

Είχα διαβάσει παλιά και για κάποιον ενδοκρινολόγο στο Παγκράτι, για τον οποίο λέγανε πολύ καλά λόγια στο forum...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ.

Εύχομαι υγεία!Ο αδερφός σου είναι καλά τώρα;

Χαίρομαι για τη δύναμη και την αισιοδοξία που αποπνέεις και εσύ και όλα τα μέλη του φόρουμ.

Έκανα λάθος για την καλσιτονίνη, δεν έχει κάνει αυτή την εξέταση η μητέρα μου. Οστεοκαλσίνη ήταν πολύ αυξημένη. Και συνοδεύεται από πονοκεφάλους και αρρυθμίες στην καρδιά.

Είναι αυτά κοινά συμπτώματα; Μήπως γνωρίζετε;

Για καρδιά έκανε υπέρηχο και halter ρυθμού και ήταν φυσιολογικά...

Το άσχημο είναι ότι δεν αισθάνεται καλά και δεν έχουμε πάει ακόμα σε γιατρό...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, γράφτηκα σήμερα μόλις μιας και ψάχνοντας στο ίντερνετ ένα χώρο συζήτησης για το θέμα του θυρεοειδή και των προβλημάτων σας έβγαλε στην αναζήτηση :)

Προχτές πήρα αποτελέσματα παρακέντησης και εμφανίζεται στην κυτταρολογική θηλωδες νεόπλασμα σε έναν μικρό όζο, οπότε έχω ήδη ξεκινήσει διαδικασίες για την αφαίρεση κτλ. Μου είπαν, οι ενδοκρινολόγοι που ήρθα σε επαφή, ότι θα πρέπει ο χειρουργός που θα μου κάνει την επέμβαση να κάνει πολύ καλή δουλειά στον καθαρισμό των λεμφαδένων και βλέπω ότι είναι ένα θέμα που και εδώ έχει συζητηθεί πολύ. Έχω καταλήξει μετά από κάποιο ψάξιμο στους κυρίους Γούση και Βαμβακίδη. Θα ήθελα να μου πείτε εάν γνωρίζετε κάτι και κυρίως για τον κύριο Βαμβακίδη τον οποίο δεν ξέρω (το Γούση τον έχω ξανακούσει από φιλικό μου περιστατικό). Προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη γενικά, αλλά επειδή αγχώθηκα με το θέμα του πόσο καλή δουλειά θα πρέπει να γίνει στους λεμφαδένες πραγματικά θέλω να καταλήξω στον καλύτερο που υπάρχει! Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, γράφτηκα σήμερα μόλις μιας και ψάχνοντας στο ίντερνετ ένα χώρο συζήτησης για το θέμα του θυρεοειδή και των προβλημάτων σας έβγαλε στην αναζήτηση :)

Προχτές πήρα αποτελέσματα παρακέντησης και εμφανίζεται στην κυτταρολογική θηλωδες νεόπλασμα σε έναν μικρό όζο, οπότε έχω ήδη ξεκινήσει διαδικασίες για την αφαίρεση κτλ. Μου είπαν, οι ενδοκρινολόγοι που ήρθα σε επαφή, ότι θα πρέπει ο χειρουργός που θα μου κάνει την επέμβαση να κάνει πολύ καλή δουλειά στον καθαρισμό των λεμφαδένων και βλέπω ότι είναι ένα θέμα που και εδώ έχει συζητηθεί πολύ. Έχω καταλήξει μετά από κάποιο ψάξιμο στους κυρίους Γούση και Βαμβακίδη. Θα ήθελα να μου πείτε εάν γνωρίζετε κάτι και κυρίως για τον κύριο Βαμβακίδη τον οποίο δεν ξέρω (το Γούση τον έχω ξανακούσει από φιλικό μου περιστατικό). Προσπαθώ να είμαι ψύχραιμη γενικά, αλλά επειδή αγχώθηκα με το θέμα του πόσο καλή δουλειά θα πρέπει να γίνει στους λεμφαδένες πραγματικά θέλω να καταλήξω στον καλύτερο που υπάρχει! Ευχαριστώ :)

Eufro δυστυχώς εγώ δεν γνωρίζω τους ιατρούς που αναφέρεις, θέλω μόνο να σου πω πως όποιον και να διαλέξεις θα πρεπει να σου εμπνέει εμπιστοσύνη.

Για τους λεμφαδένες που ανησυχείς, επειδή είναι και το δικό μου μεγάλο άγχος, με καθησυχάζουν τα λόγια και οι προσωπικές ιστορίες των υπολοίπων μελών του forum και μου αποπνέουν αισιοδοξία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...