Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 52 λεπτά , Eflenew είπε:

      Άρα θα αφήσεις ένα μήνα κενό? Είχα απορία σε αυτό αν είναι καλό που προτείνουν κάποιοι γιατροί αμέσως επόμενη μεταφορά ή πρέπει να ξεκουράζεται ο οργανισμός. Αν κόψεις τα φάρμακα θα πέσει προγεστερονη και θα σου ερθει περίοδος. Είναι πολύ ενθαρρυντικό που έχεις ένα εμβρυακι έτοιμο να σε περιμένει. ❤️

      Σου εύχομαι μια υψηλή χοριακη την Παρασκευή!!!! 🙏

      Πωωωω έπεσες τελείως μέσα σε όσα είπες!!!!😁 Εσυ πως εισαι?

      Ναι,είναι αυτής της φιλοσοφίας ο γιατρός μου.Και μετά την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια,είχαμε αφήσει κενό ένα μήνα και μετά προσπάθησα ξανά. Μακάρι να πετύχει αυτή τη φορά ❤️

      Συγχαρητήρια και για τη χοριακη! Είναι σούπερ ❤️ 🥰 Με το καλό μια τελειομηνη,γλυκιά εγκυμοσύνη 🥰 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

κορίτσια να φαμε μια ώρα αργότερα , μετα το χάπι, υπάρχει πρόβλημα? εννοω οτι παιρνω το χαπι το πρωι νυστική αλλα μπορεί να περάσει και μια ωρα πριν φαω .....αμα με ξαναπαρει ο υπνος :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κορίτσια να φαμε μια ώρα αργότερα , μετα το χάπι, υπάρχει πρόβλημα? εννοω οτι παιρνω το χαπι το πρωι νυστική αλλα μπορεί να περάσει και μια ωρα πριν φαω .....αμα με ξαναπαρει ο υπνος :)

Καλησπερα!!

Η ενδοκρινολογος μου ειπε οτι σημασια εχει να το παρω νυστικη μετα μπορω να φαω απο μιση ωρα ΄η και και μετα απο 5 ωρες, αρκει να το παρω νηστικη :)


yixDp2.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια να φαμε μια ώρα αργότερα , μετα το χάπι, υπάρχει πρόβλημα? εννοω οτι παιρνω το χαπι το πρωι νυστική αλλα μπορεί να περάσει και μια ωρα πριν φαω .....αμα με ξαναπαρει ο υπνος :)

Επίσης... ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ!!! Και τον πρωινό μας καφέ ΜΕΤΑ το μισάωρο τον πίνουμε!! Το τονίζω γιατί άπειρος κόσμος κάνει το λάθος αυτό επειδή δεν είναι γεύμα. ΛΑΘΟΣ! Επηρεάζει πάρα πολύ το πόσο θα μας πιάσει το χάπι.

Link to comment
Share on other sites

Παντως και πριν το ιωδιο που επαιρνα 125 παλι ανεβασμενη ηταν η tsh από ότι θυμαμαι ειχα 5 ...Oσον αφορα την ληψη δεν κανω κατι λαθος επειδή το εχω συζητησει με δυο διαφορετικούς γιατρους ,τωρα μου αλλαξαν δοσολογια και χαπι ...Θα στρωσει που θα παει δεν αγχωνομαι ακομα ...

Φυσικα και θα στρωσει. Στο χερι του ειναι?????

Κι εγω αλλαξα χαπι και εστρωσα αν θυμασαι. Δε θελω να αναφερω μαρκες αλλα σιγουρα το ενα δεν ηταν καταλληλο για μενα παρολο που λενε οτι η δραστικη ουσια ειναι ιδια :P

Σε προηγουμενες αναρτησεις ειχαμε βαλει ενα αρθρο με τις κατα μεσο ορο δοσολογιες ανα κιλο σωματος. Ειναι η βαση με την οποια ξεκινουν οι γιατροι την προτεινομενη αρχικη δοση. Μετα ακολουθουν επαναληπτικες εξετασεις και οταν φτασει η TSH σε επιθυμητο επιπεδο σταθεροποιουμε τη δοση.

Πιστευω οτι στον επομενο ελεγχο η δικη σου θα φτασει καπου στο 2 με 3. Αναλογα βεβαια αν την αποροφα ολη τη δοση ο οργανισμος σου. Ο γιατρος σου, σου ειπε ποια πρεπει να ειναι η τιμης της???


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια να φαμε μια ώρα αργότερα , μετα το χάπι, υπάρχει πρόβλημα? εννοω οτι παιρνω το χαπι το πρωι νυστική αλλα μπορεί να περάσει και μια ωρα πριν φαω .....αμα με ξαναπαρει ο υπνος :)

Οχι καλη μου, κανενα προβλημα. Σημασια εχει να παρεις το χαπι τουλαχιστο μιση ωρα πριν γευματισεις κυριως γαλακτομικα γιατι τοτε ΔΕΝ απορροφαται ολη η θυροξινη απο τον οργανισμο μας. Μονο νερο για μιση ωρα ....μετα τρωμε και πινουμε οτι θελουμε για πρωινο.

Κι εγω ξυπνω χαραματα, χαπακωνομαι και ξανακοιμαμαι του καλου καιρου. Μετα απο 5 χρονια που το παιρνω, το κανω .....μηχανικα!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καθε όργανο ή αδένας που υπάρχει στο σώμα μας είναι απαραίτητο... Είμαι αρνητική γιατί πιστευω οτι δεν έχει γίνει σωστή προσπάθεια.. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και πρέπει να λαμβάνονται υπόψη αρκετές παράμετροι... Τί τρώμε, αν καπνίζουμε κτλ....Σε κάθε περίπτωση βέβαια θεωρούμε οτι οι γιατροί έχουν δίκιο μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου... (Και εγώ έφαγα τσάμπα καισαρική, όπως αποδείχτηκε, γιατί ο "γιατρός" ηθελε άμεσα μετρητά...)

Α ο υπέρηχος έχει δείξει οτι ο αδένας της είναι μεγάλος, για όζους δεν της έχουν πει κάτι και επειδή δεν ρυθμίζεται θα πρέπει να βγεί.

Έκλεισε ραντεβού με το χειρούργο ΩΡΛ. Όταν έχω νέα θα επανέλθω..

Εσείς που κάνατε αφαίρεση, μετά το χειρουργείο τι? Απλά χάπι και όλα οκ?

Ευχαριστώ πολύ!

Φυσικα και καθε οργανο ειναι απαραιτητο. Αλλα αν το οργανο ειναι αρρωστο ή δημιουργει αλλα προβληματα, ειναι προτιμοτερο να το πεταξουμε και να παρουμε υποκαταστατο εφοσον υπαρχει παρα να πεθανουμε.

πχ θα κρατουσες μεσα στο σωμα σου εναν νεφρο που κατακρατει τις τοξινες και δημιουργει πρηξιματα και πονους???

Θα κρατουσες ενα απο τα ακρα σου αν ειχε παθει σηψαιμια????

Η περιπτωση καισαρικης ή φυσιολογικου τοκετου ειναι αλλο θεμα. Και θα συμφωνησω μαζι σου οτι οι γυναικολογοι σε συνεργασια με τις κλινικες καταληγουν σε καισαρικες για ......ευνοητους λογους. Ευτυχως υπαρχουν και οι εξαιρεσεις. Δυστυχως δεν ησουν σ αυτες ....... αν και δε γνωριζω τους λογους που καταληξατε στην τομη.

Οπως και να χει να χαιρεσαι την οικογενεια που απεκτησες.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

πως μπορουμε να καταλαβουμε αν μια μαρκα ειναι καλη για τον οργανισμο μας ή όχι?

Δοκιμαζοντας την. Δεν υπαρχει αλλος τροπος.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Georgiamami μου ειπε ότι θελουμε να είναι από 0,10 εως 1 ,αυτό για να ειμαστε σε καταστολή λογω κακοηθειας .

Σε περιπτωση που η tsh είναι ανεβασμενη τοτε πρεπει να ρυθμιστεί,μπορει να μην μου ταιριαζει η ουσια του Τ4 που επαιρνα και ισως εχω πιο αυξημένες ανάγκες από μια κοπελα στα ιδια με εμενα κιλα ..Δεν χρειαζεται παντως πανικος θελει υπομονη μεχρι να βρουμε ποιο χαπι απορροφα καλυτερα ο οργανισμος μου ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ετσι ακριβως Liveloula μου. Υπομονη μεχρι να βρεθει η καταλληλη δοση για τον καθενα. Ειναι θεμα χρονου!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Georgiamami μου ειπε ότι θελουμε να είναι από 0,10 εως 1 ,αυτό για να ειμαστε σε καταστολή λογω κακοηθειας .

Σε περιπτωση που η tsh είναι ανεβασμενη τοτε πρεπει να ρυθμιστεί,μπορει να μην μου ταιριαζει η ουσια του Τ4 που επαιρνα και ισως εχω πιο αυξημένες ανάγκες από μια κοπελα στα ιδια με εμενα κιλα ..Δεν χρειαζεται παντως πανικος θελει υπομονη μεχρι να βρουμε ποιο χαπι απορροφα καλυτερα ο οργανισμος μου ..

Γεια σου αγαπητη liveloula. Ναι οντως ετσι ειναι και εμενα τα ιδια μου ειπε και η δικη μου ενδοκρινολογος. Εγω ειμαι 89 κιλά αυτη τη στιγμη και παίρνω χαπακι των 150. Σε μια εβδομαδα θα παω για τις πρωτες εξετασεις αιματος μετα το ιωδιο...για να δουμε που θα ειμαι κι εγω. Εδω και 2 μηνες πεφτουν πολυ τα μαλλια μου και βλεπω οτι το δερμα μου ειναι πιο στεγνο....Εσυ εχεις κανενα συμπτωμα διαφορετικο;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα. Τώρα που τελείωσε ο αδελφός μου την διαδικασία του ιωδίου θα ήθελα να πω τα εξής: Πρώτα απ' όλα θα ήθελα να τονίσω πόσο πολύ με βοήθησε αυτό το forum, οι ιστορίες και συζητήσεις με παλαιότερα μέλη. Έβαλα σε μια τάξη τις σκέψεις μου, αντιλήφθηκα καλύτερα τις διαδικασίες που ακολουθούνται όσο αφορά στη θεραπεία, μπόρεσα να αντιληφθώ καλύτερα τα όσα μου λένε οι γιατροί και φυσικά πήρα δύναμη και κουράγιο από όλους εσάς.

Εν ολίγοις τα πράγματα με τη θεραπεία του αδελφού μου εξελίχθηκαν κάπως έτσι: ο υποθυρεοειδισμός πέρασε χωρίς συμπτώματα και καταλαβαίνω ότι είμασταν τυχεροί αφού άλλα μέλη ξέρω καλά πόσο ταλαιπωρήθηκαν. Ακολούθησε το up take το οποίο έδειξε υπόλειμμα 3,6%, πράγμα που θεωρήθηκε καλό από τους γιατρούς, αν και θυμάμαι τη Νάγια σε παλιότερο μήνυμά της να αναφέρει μικρότερα ποσοστά σε περιπτώσεις άλλων μελών. Η δόση του ιωδίου που χορηγήθηκε ήταν 75 μιλικιουρί και ο εγκλεισμός διήρκεσε σχεδόν δύο εικοσιτετράωρα. Σήμερα πραγματοποιήθηκε και το ολόσωμο σπινθηρογράφημα το οποίο έδειξε απορρόφηση του ιωδίου στην εμπρόσθια τραχηλική χώρα που οφείλεται στο κολόβωμα. Ευτυχώς δεν έδειξε τίποτα άλλο! Νομίζω πως τα πράγματα εξελίχθηκαν καλά και θα ήθελα και τη γνώμη σας γι' αυτό.

Αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει, το πρήξιμο στο λαιμό θα αρχίσει να υποχωρεί τώρα με τη ρύθμιση της δόσης του χαπιού?

Χαίρομαι πολύ κάθε φορά που διαβάζω πως κάποιος έλαβε καλά αποτελέσματα και ελπίζω σύντομα να το αφήσουμε όλοι πίσω μας όλο αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα!!

Έχω καιρό να διαβάσω και να γράψω γιατί τρέχω και δεν φτάνω...

Καταρχάς, να καλωσορίσω τα νέα μέλη.

Όποιος χρειάζεται κάποια πληροφορία για Ευαγγελισμό ας μου στείλει π.μ. μήπως τυχόν και δεν το δω εδώ. Και γενικώς ό,τι χρειάζεστε να βοηθήσω. Απλώς, δεν προλαβαίνω αυτή την στιγμή να διαβάσω όλα τα προηγούμενα ποστς, θα το κάνω όμως μόλις βρω χρόνο.

Τα δικά μου νέα. Πήγα στον Καλοβιδούρη για υπέρηχο και μου βρήκε αντιδραστικούς λεμφαδένες χωρίς κάποια εικόνα υποτροπής. Επειδή όμως οι ΩΡΛ θέλουν να είναι σίγουροι με στέλνουν για παρακέντηση. Εν τω μεταξύ οι λεμφαδένες μου όσο πάνε και μεγαλώνουν, κοντεύουν να γίνουν σαν καρύδια.

Σόνια κάπου πήρε το μάτι μου για προβλήματα, ελπίζω να είναι όλα καλά τώρα.

Χρύσα σου έστειλα π.μ.

Νάγια πως πάει ο αδερφός σου;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ars! Καλα παει ο αδελφος μου, εχει κι αυτος αντιδραστικους λεμφαδενες σαν κι εσενα, αλλα ο Καλοβιδουρης κι ο ενδοκρινολογος που τον παρακολουθει, δεν ανησυχησουν! Evilial περαστικα στον αδελφο σου και να σου πω -οπως θα χεις ηδη καταλαβει βεβαια- οτι το αποτελεσμα του σπινθηρογραφηματος ειναι πολυ καλο! Ολα καλα λοιπον, καλη αναρρωση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...