Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Είμαι στο εξωτερικό ! Δεν ρώτησα γιατί μου είπαν απλά λόγω ηλικίας από 37 και πάνω δεν βάζουμε δυο έμβρυα … εγω είμαι 38 χρόνων … και έτσι δεν επεκτάθηκα … πριν την μεταφορά το ζήτησα ξανά από έναν άλλο γιατρό και μου είπε όχι … έτσι βάλαμε ένα … σε ευχαριστω πολύ ! Και εσυ με το καλό ! 
      μ α σε ρωτήσω κάτι ;;; Έχω έναν πόνο δεξιά κοντά στον αφαλό όταν σηκώνομαι απότομα … μάλιστα και στην αφή με ενοχλεί … μήπως γνωρίζεις τι θα μπορούσε να είναι τόσο ψηλά κοντά στον  αφαλό ;; 

      Μήπως είναι έντερο; Δυστυχώς μόνο εικασίες μπορώ να κάνω, δεν ξέρω κάτι... Φαντάζομαι λόγω άγχους όλες πονάμε και υποθέτουμε πράγματα αυτές τις μέρες μετά την εμβρυομεταφορά... Καλή επιτυχία! Α! Σε ποια χώρα βρίσκεσαι;

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Anastasia S, ναι υπαρχει περιπτωση να απορυθμιζεται ανα διαστηματα και αυτο γιατι η κατασταση του αδενα της δεν ειναι σταθερη οπως στις περιπτωσεις που εχει αφαιρεθει. Μπορει να μεταβαλλονται οι τυχον υπαρχοντες οζοι αλλα και απο αλλους παραγοντες οπως διαταραχες γυναικολογικων ορμονων κλπ. Επισης αλλος παραγοντας που πρεπει να λαμβανεται υποψη ειναι οι καιρικες συνθηκες δηλαδη το χειμωνα καποιοι ασθενεις αυξανουν τη δοση γιατι οι αναγκες του οργανισμου για θερμοτητα ειναι αυξημενες και ο ηδη πασχων θυροειδης δεν μπορει να ανταπεξελθει επαρκως στη ρυθμιση της θερμοκρασιας του σωματος.

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι εισαι αρνητικη με το χειρουργειο. Εφοσον οι γιατροι που την ειδαν το προτεινουν, μαλλον αυτη θα ειναι και η σωστη λυση.

Οσων αφορα την κακοηθεια, ποτέ δεν ξερουμε την απουσια της αν δεν εχει γινει βιοψια. Και η παρακεντηση πολλες φορες δεν ειναι επαρκης ως εξεταση γιατι μπορει να ληφθει δειγμα απο σημεια που δεν εχουν κακοηθεια ενω σε καποια αλλα να υπαρχει ηδη.

Παντως σου εγγυωμαι οτι ολοι εμεις που βγαλαμε τον αδενα ειμαστε μια χαρα και δεν κινδυνευουμε να παθουμε καρκινο (οσοι δεν ειχαμε κακοηθεια) τουλαχιστο απο αυτο το σημειο του σωματος.

Θα περιμενω απαντηση για την κλινικη εικονα του αδενα της φιλης σου (διαγνωση υπερηχου).


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kαλημερα κι από εμενα

Κι εγω με την θυροξινη παλευω ! TSH 7! Δεν μου φτανει η δοση τον 125mg ,μου το εκαναν 150mg και επανεξεταση σε ένα μηνα την TSH .Xθες εκανα και υπερηχο ,όλα φενονται καλα αρχισε να καίγεται ο σιχαμενος ,θα ξερουμε σιγουρα αν θα ξανακανω ιωδιο μετα το ολοσωμο αν και εχουμε πολύ καλα δειγματα από ότι μου ειπε ο ενδοκρινολόγος .Επισης μετα το ιωδιο πηρα 3 ωραια κιλα ,τα οποια χωρις διαιτα δεν προκεται να φυγουν ...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Έχω πολύ καιρό να διαβάσω και να γράψω στο φόρουμ, αλλά είμαι κι εγώ παθούσα, με ολική αφαίρεση τον 01/2013, ιώδιο...τα γνωστά! Ως προς την TSH πάω σχετικά καλά, αλλά αυτό το πρόβλημα με το ασβέστιο μου έγινε μόνιμο από ό,τι φαίνεται δυστυχώς. Παίρνω 2000Mg την ημέρα και βιταμίνη D3, αλλά είμαι στο 8,3 (ασβέστιο). Έχω προβληματιστεί ιδιαίτερα γιατί θα ήθελα να ξεκινήσω προσπάθειες για παιδί. Θα βγει η εγκυμοσύνη όμως? Δεν θα πέσει κι άλλο? Και πόσο συμπλήρωμα να παίρνω πια?? Καμία κοπέλα που να τα κατάφερε να κάνει παιδί μετά από όλα αυτά?

Αχ έχω στεναχωρηθεί και αγχωθεί. Μ'αρέσει που ο χειρουργός με είχε διαβεβαιώσει (χωρίς να τον ρωτήσω) μετά το χειρουργείο ότι δεν πειράχτηκαν οι παραθυρεοειδείς αδένες. Τόση κοροϊδία? Είναι δυνατόν να μην το κατάλαβε? Ήταν και έμπειρος υποτίθεται. Μέχρι και να τον κυνηγήσω δικαστικά είχα σκεφτεί, αλλά φαντάζομαι δεν θα μπορεί να αποδειχτεί ότι φταίει ο ίδιος.

Αχ ήθελα να πω τον πόνο μου, ευχαριστώ που ακούτε :(

Link to comment
Share on other sites

Liveloula ,TSH 7 ???? Πως το καταφερες αυτο? :)

εμένα ηταν 0,16 με το 137 αλλα ειχα αρκετα συμπτωματα υπερ-δοσης...εφιδρώσεις (22 βαθμοι εξω και εγω να σκαω !!!!) , πονοκέφαλοι και μια τρελη ενταση που δεν μπορουσα να ελεγξω με τ-ι-π-ο-τ-α...τωρα ειμαι καλύτερα με τα 125 αλλα ακομα εχω δρομο....επανεξέταση σε 2 μηνα με αιματολογικες....φουφ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Liveloula, επειδη ξερω οτι εισαι αδυνατουλα και επειδη η δοση θυροξινης εχει αναλογικη σχεση με τα κιλα θα ηθελα να μου θυμισεις ΠΩΣ παιρνεις το χαπακι σου???? Μετα απο ποση ωρα τρως???? Ξεχνας να παρεις καποια ημερα???? Αν θυμαμαι καλα, τα ειχαμε πει ξανα και νομιζω οτι τα κανεις σωστα. Αν με το 137αρι ειχες TSH 7 ηταν αναμενομενο να σου αυξησει τη δοση. Πιτευω οτι για καποιο λογο ο οργανισμος σου δεν αφομοιωνει ολη τη δοση του χαπιου ή το συγκεκριμενο σκευασμα δεν ειναι καταλληλο για το δικο σου οργανισμο.

Σου θυμιζω οτι εγω επαιρνα 150 οταν ημουν 94 κιλα ενω τωρα 137 με 84 κιλα.

Επισης αναμενομενο ειναι με ανεβασμενη TSH να μπαινουν ευκολα τα κιλακια.

Χαιρομαι που ο υπερηχος εδειξε οτι καταστρεφεται ο π0usTR@k0s σου.

Fantasy, εχω να σου πω οτι υπαρχει μελος που σημερα χαιρεται το μωρακι που απεκτησε εχοντας παρομοια περιπτωση με τη δικη σου. Θυμαμαι χαρακτηριστικα που ετρωγε ενα κουβαδακι γιαουρτι ΚΑΘΕ μερα. Ναι..... ενα κουβαδακι..... + οποια αλλη τροφη μπορουσε να την προμηθευσει με ασβεστιο + τα φαρμακα κλπ. Αλλα εβγαλε εναν ταλιμπαν....... που σε λιγο θα παει και σχολειο. Συνεπως...... αν εχεις τελειωσε με θεμα ιωδιου ..... συζητας με τους γιατρους σου και ..... ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ!!!!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια δεν καταφερα κατι ,δεν προσπαθησα για κατι ,επαιρνα 125mg T4 Και από ότι φενεται δεν ανταποκρίνεται όπως πρεπει ο οργανισμος μου .

Το χαπι το παιρνω μολις ξυπνησω 30' λεπτα πριν το γευμα ,τωρα παιρνω 150mg ελπιζω να στρωσει ,από ότι μου ειπαν η γιατροι η σωστη δοσολογια θα είναι περιπου τα 150mg για μενα ,θα δειξει σε ένα μηνα ..

Link to comment
Share on other sites

Παντως και πριν το ιωδιο που επαιρνα 125 παλι ανεβασμενη ηταν η tsh από ότι θυμαμαι ειχα 5 ...Oσον αφορα την ληψη δεν κανω κατι λαθος επειδή το εχω συζητησει με δυο διαφορετικούς γιατρους ,τωρα μου αλλαξαν δοσολογια και χαπι ...Θα στρωσει που θα παει δεν αγχωνομαι ακομα ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα! Καλος και ο υπερηχος απο τον Καλοβιδουρη, Χρυσα, Σονια τα φωτα σας!!!! Τι σημαινουν αντιδραστικοι λεμφαδενες???

Νάγια μου εγώ αντιδραστικούς δεν είχα, διηθημένους μόνο, απ' όσο θυμάμαι όμως δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι, γιατί έχει και μια φίλη μου που δεν χρειάζεται να αφαιρέσει το θυρεοειδή της και την έχει δει κι αυτή ο Καλοβιδούρης.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Έχω πολύ καιρό να διαβάσω και να γράψω στο φόρουμ, αλλά είμαι κι εγώ παθούσα, με ολική αφαίρεση τον 01/2013, ιώδιο...τα γνωστά! Ως προς την TSH πάω σχετικά καλά, αλλά αυτό το πρόβλημα με το ασβέστιο μου έγινε μόνιμο από ό,τι φαίνεται δυστυχώς. Παίρνω 2000Mg την ημέρα και βιταμίνη D3, αλλά είμαι στο 8,3 (ασβέστιο). Έχω προβληματιστεί ιδιαίτερα γιατί θα ήθελα να ξεκινήσω προσπάθειες για παιδί. Θα βγει η εγκυμοσύνη όμως? Δεν θα πέσει κι άλλο? Και πόσο συμπλήρωμα να παίρνω πια?? Καμία κοπέλα που να τα κατάφερε να κάνει παιδί μετά από όλα αυτά?

Αχ έχω στεναχωρηθεί και αγχωθεί. Μ'αρέσει που ο χειρουργός με είχε διαβεβαιώσει (χωρίς να τον ρωτήσω) μετά το χειρουργείο ότι δεν πειράχτηκαν οι παραθυρεοειδείς αδένες. Τόση κοροϊδία? Είναι δυνατόν να μην το κατάλαβε? Ήταν και έμπειρος υποτίθεται. Μέχρι και να τον κυνηγήσω δικαστικά είχα σκεφτεί, αλλά φαντάζομαι δεν θα μπορεί να αποδειχτεί ότι φταίει ο ίδιος.

Αχ ήθελα να πω τον πόνο μου, ευχαριστώ που ακούτε :(

fantasy ήθελα απλά να σου πω ότι είναι πολύ πιθανό οι παραθυρεοειδείς σου να ατρόφησαν μετά το χειρουργείο και να μην ευθύνεται ο γιατρός σου γι' αυτό. Είμαι ακριβώς ίδια περίπτωση, με ασβέστιο στο 8,3-8,4 και τα χάπια αγκαλιά. Στο θέμα εγκυμοσύνης δεν έχω να σου πω πράγματα μιας κι εγώ δεν έχω κάνει ακόμη παιδιά, θα σου πω όμως στη διατροφή σου να βάλεις ξερά σύκα, ξερά μύγδαλα, τυρί (κατσικίσιο, γραβιέρες, παρμεζάνα) και μπρόκολο. Είμαι σε διατροφή για το ασβέστιο ένα χρόνο τώρα και με βοήθησαν πολύ όλα αυτά! Καλά ξεμπερδέματα σου εύχομαι, και με το μωράκι που τόσο επιθυμείς! :D

Link to comment
Share on other sites

Καθε όργανο ή αδένας που υπάρχει στο σώμα μας είναι απαραίτητο... Είμαι αρνητική γιατί πιστευω οτι δεν έχει γίνει σωστή προσπάθεια.. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και πρέπει να λαμβάνονται υπόψη αρκετές παράμετροι... Τί τρώμε, αν καπνίζουμε κτλ....Σε κάθε περίπτωση βέβαια θεωρούμε οτι οι γιατροί έχουν δίκιο μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου... (Και εγώ έφαγα τσάμπα καισαρική, όπως αποδείχτηκε, γιατί ο "γιατρός" ηθελε άμεσα μετρητά...)

Α ο υπέρηχος έχει δείξει οτι ο αδένας της είναι μεγάλος, για όζους δεν της έχουν πει κάτι και επειδή δεν ρυθμίζεται θα πρέπει να βγεί.

Έκλεισε ραντεβού με το χειρούργο ΩΡΛ. Όταν έχω νέα θα επανέλθω..

Εσείς που κάνατε αφαίρεση, μετά το χειρουργείο τι? Απλά χάπι και όλα οκ?

Ευχαριστώ πολύ!


9 & 7.5  my boys & 3 my butterfly

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, μου δώσατε θετική ενέργεια!

Θα το παλέψω όσο μπορώ και με τη διατροφή μου...να δούμε.

Τι να πω, εύχομαι σε όλους μας να βελτιωθεί η υγεία μας και να είναι αυτά μόνο τα προβλήματά μας.

Link to comment
Share on other sites

Νάγια μου εγώ αντιδραστικούς δεν είχα, διηθημένους μόνο, απ' όσο θυμάμαι όμως δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι, γιατί έχει και μια φίλη μου που δεν χρειάζεται να αφαιρέσει το θυρεοειδή της και την έχει δει κι αυτή ο Καλοβιδούρης.

Χρυσα ευχαριστω! Ο Καλοβιδουρης δεν εδειξε να ανησυχει για κατι, θελει να μας ξαναδει σ ενα χρονο (εγω φευγοντας εκλεισα ραντεβου στο εξαμηνο για να μαι ηρεμη), μας ειπε οτι δεν υπαρχει υπολειμμα- προφανως καηκε- και οτι υπαρχουν καποιοι αντιδραστικοι λεμφαδενες σ ενα σημειο, τους οποιους θα παρακολουθουμε. Μετα πηγαμε στον ενδοκρινολογο, αυτος θεωρησε οτι ολα ειναι καλα, μας ειπε οτι μαλλον δεν θα υπαρξει κανενα προβλημα στο μελλον και θελει να μας ξαναδει τον Φεβρουαριο για τον ετησιο ελεγχο με την Thyrogen. Ετσι μας ειπαν, ετσι σας λεω, ελπιζω να πανε καλα τα πραγματα για ολους μας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...