Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Καλημέρα και περαστικά σε όλους/όλες εύχομαι.

Είμαι καινούρια στο forum και χαίρομαι που μπαίνω στην παρέα σας γιατί διαβάζοντας, αισθάνθηκα πολύ όμορφα.

Χρειάζομαι τη βοήθειά σας στο εξής θέμα:

Πρόκειται για τη μητέρα μου, 67 ετών, η οποία έχει υπερπαραθυρεοειδισμό - και μια σειρά από άλλα νοσήματα - και οι εξετάσεις έδειξαν αυξημένη καλσιτονίνη. Διαβάζω ότι είναι ύποπτο για καρκίνο θυρεοειδούς και επειδή δεν έχει ενδοκρινολόγο σταθερό, αναζητώ κάποιον ειδικό στην Αθήνα, όπως και χειρουργό πάρα πολύ καλό και εξειδικευμένο.

Σας παρακαλώ απαντήστε μου είτε εδώ είτε με pm.

Δεν πιστεύω να είναι θέμα ορθοπεδικού η καλσιτονίνη, επειδή συνδέεται με τα οστά;...

Σας ευχαριστώ πολύ και καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα σε ολους. Ψαχνω και εγω πληροφοριες για την μητερα μου, η οποια ειναι 57 χρονων. Θα προχωρησουμε σε ολικη αφαιρεση. Γνωριζαμε την υπαρξη οζου εδω και καποια χρονια, αλλα στις φετινες εξετασεις μεγαλωσε αρκετα και βρεθηκαν αντιδραστικοι λεφαδενες.

Η γιατρος βεβαια ηταν πολυ καθισιχαστικη και ειπε οτι δεν βλεπει καρκινο (αλλα ειπε να κανουμε παρακεντιση παλι αν δεν προχωρησουμε σε αφαιρεση) αλλα μετα απο αυτα που διαβασα σε αυτο forum, εχω ανησυχισει. Οι αιματολογικες ηταν ολες καλες. Αλλα στα αρνητικα ειναι και το γεγονος οτι η μητερα μου διγνωστηκε 7 χρονια πριν με μυελοδυσπλαστικο συνδρομο αλλα ηταν μια χαρα για 7 χρονια! Οποτε δεν ξερω η αφαιρεση τι επιπτωσεις θα εχει στον οργανισμο της.

Αν καποιος/α εχει καποιον καλο χειρουργο να προτεινει αλλα και ενδοκρινολογο (για μια δευτερη γνωμη, η τωρινη γιατρος ειναι η Συτμαλιδου) στην θεσσαλονικη για μια δευτερη γνωμη ας μου στειλει ενα PM.

Η Γιατρος προτεινε καποιον χειρουργο στον Αγ. Λουκα αλλα χωρις να το ψαξω, νομιζω θα ειναι πολυ ακριβα. Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις, και ευχομαι καλο κουραγιο και υγεια σε ολους.

Καλημέρα εύχομαι καλή επιτυχία. Και εμένα η μητέρα μου διαγνώστηκε με μυελοδυσπλαστικό σύνδρομο και έχει πολλά θέματα με θυρεοειδή - παραθυρεοειδή. Θα πάρω το θάρρος να σου στείλω pm, αν και από Θεσσαλονίκη δεν ξέρω, Αθήνα πηγαίνουμε.

Εύχομαι πραγματικά όλα να πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια παλια και νεα καλησπερα

Ας ξεκινησω απο την αρχη ,Barbie μου ελπιζω να εισαι καλα σε τι φαση εισαι ?εκανες εξετασεις TSH T4 μετα το ιωδιο ?Εγω θα κανω τις πρωτες μου Μ.Ι ( μετα ιωδιο) εξετασεις την Δευτερα μαλλον θα ειναι αρκετες απο οτι καταλαβα αλλα προσπαθω να μην το σκεφτομαι ....

Sweety Sweety περαστικα κι αγυριστα ,ευχομαι να ειναι η πρωτη και τελευταια φορα που πηρες ιωδιο .. απο που εισαι ?ποσο ακτινοβολια ειχες οταν πηρες εξητιριο ? εγω ειδα τα παιδακια μου μετα απο 18 ημερες ειχα 0.25 ,ο γιατρος μου ειπε αγκαλιες παιχνιδια οσο θελουμε αλλα οχι υπνο με τα μωρα οχι φιλια 1 μηνας και μια εβδομαδα περιπου σημερα κι ακομα τα ρουχα μου τα πλενω ξεχωριστα.Η ακτινοβολια μηδενιζεται καποια στιγμη και εχουμε μονο εσωτερικα ιωδιακι για 8 μηνες περιπου ,εξωτερικα η ωραια μας ατμοσφαιρα ομως ΔΕΝ ειναι μηδενικη ( δηλαδη κυκλοφορει ραδιενεργεια παντου η οποια φυσικα ειναι χαμηλη )Οτιδηποτε αλλο θελεις να με ρωτησεις μην διστασεις..

Οσον αφορα τα συμπτωματα ειχα ελαχιστα ,λιγη αναγουλα και αυπνιες αλλα περιπου στην μια εβδομαδα εξαφανηστικαν ...

Εvilial καλως ηρθες και περαστικα σας ,αν θελεις γραψε μας περισοτερες πληροφοριες οπως μεγεθος οζου και τι κυτταρα εδειξε η βιοψια.Ειχα (?) την ιδια μορφη καρκινου θηλωδες με μια μετασταση σε εναν λεμφαδενα ,η μετασταση μου ειχε πει ο ενδοκρινολογος μου δεν ειναι κατι κακο απλα ειναι λιγο πιο δυσκολη η διαδικασια ,επειδη θελει λιγο περισσοτερη παρακαλουθηση αλλα με το ιωδιο συνηθως καιγονται οι λεμφαδενες ,ειναι μια πολυ απλη διαδικασια πραγματικα ,και οτι θελησεις μπορεις να με ρωτησεις ,θα ειμαι παντα εδω να σας γραφω ποσο απλα ηταν ολα μετα το χειρουργειο ,αν η ψυχολογια μου ηταν καλη θα ηταν παραγματικα ενα μικρο εμποδιο στον δρομο μου ....Ελπιζω πως ολα θα τελειωσουν γρηγορα ,αν δεν εχουν τελειωσει ηδη ...Beholder ειμαι απο Θεσσαλονικη αν θελεις πληροφοριες για γιατρο και νοσοκομειο στειλε μου πμ ...

Συγνωμη για το μακροσκελες μηνυμα ελειπα καιρο και εβγαλα τα σπασμενα μου :)

ps Σονια ευχομαι ,ελπιζω να εχει τελειωσει η περιπετεια σου και να μην ειναι τιποτα σοβαρο , θα περιμενουμε νεα σου ..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καλή εβδομάδα σε όλες και όλους!

Θα ξεκινήσω από τις παλιές liveloula, Barbie, Sweety Sweety, χαίρομαι πάρα πολύ που τελειώσατε με το ιώδιο και γυρίσατε στην καθημερινότητά σας και στα πιτσιρίκια σας! Μπορεί να διαφέρουν κάποιες λεπτομέρειες στο πως βιώνει η κάθε μια μας τα συμπτώματα, αλλά η διαδικασία είναι για όλους και όλες η ίδια, και δεν είναι το βουνό που φανταζόμασταν πριν το ζήσουμε! Εύχομαι κι οι εξετάσεις σας να είναι μια χαρά και να αρχίσετε επιτέλους να βρίσκετε τις ισορροπίες σας σωματικά και ψυχολογικά.

Όσο για τα νέα μέλη, Evilial είμαι περίπτωση σαν τον αδερφό σου, με λεμφαδενικό καθαρισμό και πολλούς πειραγμένους λεμφαδένες και σου λέω να μην ανησυχείς γιατί και να έχει ξεμείνει κάτι θα το κάψει το ιώδιο! Πήρα 130mci, που θεωρείται μεγάλη δόση, λόγω της έκτασης της μετάστασης στους λεμφαδένες και ενάμιση χρόνο μετά είμαι μια χαρά! Κάνω τις εξετάσεις μου, με παρακολουθούν οι γιατροί μου και έχω θετική σκέψη. Έχω επίσης και τις φίλες μου εδώ στο φόρουμ και μου δίνουν κουράγιο γιατί έχουν περάσει ακριβώς τα ίδια πράγματα κι έχουν βγει νικήτριες! Όπως είπαμε και στη νάγια, που σαν κι εσένα μπήκε στο φόρουμ από αγωνία για τον αδερφό της, το ιδανικό θα ήταν να πείσεις τον ίδιο να μπει γιατί τη δική του αγωνία πρέπει να καθησυχάσουμε πρώτ' απ' όλα, παρ'όλ' αυτά, είναι καλό και οι κοντινοί μας άνθρωποι να γνωρίζουν κάτι παραπάνω για το πρόβλημά μας. Αν θέλεις κάτι περαιτέρω ευχαρίστως να σε βοηθήσω, μπορείς να με ρωτήσεις είτε εδώ είτε με πμ. Beholder υπάρχουν αρκετά μέλη στο φόρουμ από Θεσσαλονίκη, σίγουρα θα μπορούν να σε βοηθήσουν σ' αυτό που ψάχνεις. Εύχομαι περαστικά στη μητέρα σου όπως και στη lili23 για τη δική της. Και καλώς ήρθατε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Χρυσα μου χαρηκα που διαβασα μηνυμα σου ,μας ελειψες ....

Συμφωνω απολυτα με οσα εγραψες ..Οσο για τα 130 mci αν νομιζεις οτι ειναι πολλα ,τοτε να σου πω οτι ο διπλανος μου πηρε 250 απο τρεις φορες ,αλλαααααα

μην πανικοβαλεστε γιατι το γνωριζαν πριν το πρωτο χειρουργειο οτι ηταν δυσκολη

περιπτωση οι περισσοτεροι περνουμε 100mci με 150 mci..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

liveloula και xrysa&& σας ευχαριστώ πολύ για τα μηνύματά σας. Με βοηθούν πραγματικά.

liveloula δεν έχω δυστυχώς τις εξετάσεις του αδελφού μου κοντά μου για να σου πω το μέγεθος των όζων, μάλλον θεωρούνταν μικροί. Θα αναφέρω το μέγεθος σε επόμενο μήνυμά μου. Όσο αφορά τα κύτταρα που έδειξε η βιοψία ήταν μόνο θηλώδη δεν διευκρίνιζε όμως σε ποιον υπο-τύπο των θηλωδών κυττάρων ανήκουν αλλά ούτε ανέφερε και το μέγεθος των λεμφαδένων που προσβλήθηκαν. Απλώς ανησυχώ για τους λεμφαδένες καθώς δεν μας εξήγησε κανένας τι μπορεί να σημαίνει αυτό στην περαιτέρω θεραπεία.

xrysa&&, αν έχω καταλάβει καλά στην περίπτωση των λεμφαδένων ο φόβος είναι να μην χρειαστεί να πάρει κανείς και δεύτερη φορά ιώδιο? Ελπίζω εσύ να πήρες μόνο μία φορά και να είσαι καλά.

Οσο αφορά τον αδελφό μου δεν υπάρχει περίπτωση να τον πείσω να μπει στο forum γιατί είναι πολύ αρνητικός σε κάτι τέτοιο. Καταλαβαίνω ότι δεν λειτουργεί όπως εγώ και προτιμά να κλείνεται στον εαυτό του. Μία μεγάλη ανησυχία μου είναι ακόμη πως όταν πάρει το ιώδιο θα πρέπει να μείνω μακριά του ένα μήνα καθώς βρίσκομαι σε κατάσταση εγκυμοσύνης. Δεν θα μπορέσω λοιπόν να παρακολουθώ την ψυχολογία του και να βοηθήσω ενεργά όσο μπορώ και αυτό με στεναχωρεί πολύ.

Προσπαθώ λοιπόν μέσα από το forum να αποκτήσω μία γενική εικόνα για τα πράγματα και να του τη μεταφέρω.

Ευχαριστώ και πάλι για όλα, με βοηθάτε πολύ! Θα σας ενοχλήσω και τις επόμενες μέρες με τυχόν απορίες μου.

Link to comment
Share on other sites

Evilial δεν ενοχλεις καθολου ,μην το ξαναγραψεις αυτο ειμαστε εδω για να ανταλλασουμε εμπειριες ,να βοηθαμε ...

Τιποτα δεν ειναι ασπαρο η μαυρο ,μετασταση στους λεμφαδενες δεν συνεπαγεται με δυο φορες ιωδιο ,και αντιστοιχα ..Παντα σκεφτομουν ενα βημα καθε φορα ,χειρουργειο ,βιοψια ,ιωδιο και βλεπουμε ! Μην προτρεχεις στο δευτερο ιωδιο,πριν ακομα γινει το πρωτο ..

Επισης η ψυχολογια ενος ατομου με ca εχει σκαμπανεβασματα ,ανεβοκατεβαινει συνηθως με ιλιγγιωδη ταχυτητα ισως λογω ορμονων,συνηθιζεται κι αυτο ομως, οπως κι ο καρκινος γινεται μερος της ζωης σου μαθαινεις να ζεις με αυτον με τις εξετασεις , κι ισως καποιες φορες και με τις φοβιες ,αλλα επανερχεσαι στην ρουτινα σου ...Ομορφη η ρουτινα τελικα ξερετε ποσο μου ειχε λειψει ?

Link to comment
Share on other sites

evilial και έγκυος να μην ήσουν πάλι θα έπρεπε να μείνεις μακριά του, ευτυχώς γι' αυτό υπάρχουν τα τηλέφωνα, το skype, για να μπορεί ο έξω κόσμος να επικοινωνεί με τον ασθενή που λαμβάνει το ιώδιο και να μη νιώθει τόσο μόνος! Εγώ όσο ήμουν απομονωμένη μιλούσα συνέχεια στο τηλέφωνο και με το skype ευτυχώς μπορούσα να βλέπω και κανέναν άνθρωπο μέχρι να περάσει ο μήνας και να ξαναβγώ από το σπίτι. Νομίζω ότι θα σε βοηθήσει πολύ η νάγια, που σαν κι εσένα είχε τον αδερφό της ασθενή. Εμείς μπορούμε να σου πούμε πολλά για το θέμα και για το πως νιώθαμε εμείς οι ίδιοι ως ασθενείς, η νάγια όμως είχε τον ίδιο ρόλο με εσένα, τις ίδιες ανησυχίες όσον αφορά τους γιατρούς, τις απορίες, τη στήριξη που έπρεπε να προσφέρει στον αδερφό της κλπ. Κι ότι άλλο θέλεις να μάθεις να μας ρωτάς! Όσο για το φόβο που ρωτάς, και μόνο η λέξη καρκίνος με τη λέξη μετάσταση από δίπλα φόβο σου δημιουργεί. Απ' όσο ξέρω απλά όταν υπάρχει μετάσταση σε λεμφαδένες δίνεται μεγαλύτερη δόση ιωδίου και χρειάζεται πιο εξειδικευμένος υπέρηχος στη συνέχεια, για να μπορεί να εντοπίζει τυχόν ύποπτους λεμφαδένες. Η πιθανότητα δεύτερου ιωδίου υπάρχει και στη δική μου περίπτωση, οι εξετάσεις μου ως τώρα όμως δείχνουν ότι μάλλον το γλιτώνω. Αλλά να σου πω και κάτι; Δεν ήταν δα και τόσο τρομερό το ιώδιο... προκειμένου να είμαι καλά, αν κρινόταν από τους γιατρούς απαραίτητο θα το ξαναέκανα χωρίς δεύτερη σκέψη.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μάθαμε τις ημερομηνίες που αφορούν το ιώδιο. Στις 30/09 θα πάμε για σπινθηρογράφημα και στις 7/10 είναι η εισαγωγή για την χορήγηση ιωδίου. Από αύριο διακόπτεται το Τ3 αλλά για την δίαιτα δεν μας έδωσε ακόμα οδηγίες ο γιατρός. Φαντάζομαι πως λίγες μέρες μετά τη χορήγηση του ιωδίου θα πάμε για ολόσωμο σπινθηρογράφημα όπως έχω διαβάσει και εδώ.

Liveloula θα κάνω αυτό που έκανες και εσύ, θα σκέφτομαι ένα βήμα τη φορά.

xrysa&& με βοήθησες να απομυθοποιήσω λίγο την διαδικασία του ιωδίου. Ξέρω πως είναι το επόμενο βήμα που πρέπει να γίνει και σε κάθε περίπτωση πιστεύω πως χρειάζεται υπομονή και αυτοσυγκράτηση. Αυτό θα ήθελα να εμπνεύσω και στον αδελφό μου, γιατί ξέρω πως τα βράδια δεν κοιμάται ήσυχα και τον βασανίζουν αρνητικές σκέψεις. Του εξήγησα την όλη διαδικασία και πιστεύω πως τον προετοίμασα λίγο, όσο μπορώ και εγώ από αυτά που διάβασα.

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειμαι κι εγω!! Ευχομαι να στε ολοι καλα! Evilial ειμαστε ''ιδιες'' περιπτωσεις οσον αφορα την παρουσια μας στο φορουμ, στο οποιο μπηκα λογο του αδελφου μου. Ο αδελφος μου ειναι πολυ ανετος -εγω τσιτωνομαι με το παραμικρο- και η βοηθεια μου απεναντι του στην ολη περιπετεια του με τον καρκινο του θυρεοειδους ηταν και ειναι οι πληροφοριες και οι εξηγησεις που του εδινα και συνεχιζω να του δινω σχετικα με τις εξετασεις που εκανε, τα αποτελεσματα τους, τι κανουμε στο μελλον κτλ. ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ που στον αδελφο σου εγινε λεμφαδενικος καθαρισμος γιατι αυτο σημαινει οτι εφυγαν οι λεμφαδενες που ηταν προσβεβλημενοι και να εισαι σιγουρη οτι το ιωδιο που θα παρει θα κανει καλα την δουλεια του. Στον αδελφο μου δεν εγινε λεμφαδενικος καθαρισμος και δεν ξερουμε αν ειχαν πειραχτει λεμφαδενες. Το θηλωδες ca δινει μεταστασεις στους λεμφαδενες και εξαιρετικα σπανια αλλου. Ο,τι θες ειμαι στην διαθεση σου.

Lili23 η αυξημενη καλσιτονινη μπορει ναι κρυβει κατι υποπτο!! Να πας αμεσως σε καποιο ενδοκρινολογο τη μαμα σου!! Μην το αφησεις!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα σε ολους και ολες.

evilial, καταλαβαινω τη θεση σου και σου δινω ευσημα γι αυτο που κανεις.

θα προτεινα, αν ο αδερφος σου ξερει να χειριζεται ΗΥ, να μπει στο φορουμ για να διαβαζει μονο χωρις να κανει εγγραφη. Οι συζητησεις μας θα τον βοηθησουν παρα πολυ. Εχει τυχει πολλες φορες μελη που σημερα ειναι ενεργα να μπουν λεγοντας : "Σας διαβαζα πολυ καιρο και με βπηθησατε παρα πολυ κι ετσι αποφασισα να γραφτω και να συμμετεχω στην παρεα σας."

Αλλα ακομη κι αν δεν μπει ποτε για να μας γραψει, τουλαχιστο θα ωφεληθει απο την αναγνωση. Γιατι εδω μεσα πλεον υπαρχουν οι αποδειξεις οτι ο καρκινος του θυροειδη γιατρευεται πληρως.

Σ εσενα ευχομαι καλη πορεια εγκυμοσυνης. Σε ποιο μηνα εισαι???

Και φυσικα δεν ενοχλεις καθολου..... να ρωτας οποιαδηποτε απορια εχεις.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

νάγια, χάρηκα πολύ που βρήκα μήνυμά σου γιατί ταυτίστηκα κατά κάποιον τρόπο μαζί σου αφού βρεθήκαμε στην ίδια θέση. Προς το παρόν ενημερώνομαι όσο μπορώ για τις διαδικασίες και παρέχω τις πληροφορίες στον αδελφό μου για να ξέρει τι περίπου έχει να αντιμετωπίσει. Άλλο τρόπο να βοηθήσω δεν μπορώ να σκεφτώ. Ο τρόπος που έθεσες το θέμα του λεμφαδενικού καθαρισμού είναι πολύ λογικός. Αφού γνωρίζαμε για την κακοήθεια πιστεύω ο καθαρισμός έγινε προς όφελός μας. Φαντάζομαι στην περίπτωση του δικού σου αδελφού που δεν πραγματοποιήθηκε λεμφαδενικός καθαρισμός, είχες επιπρόσθετο άγχος, αλλά ελπίζω πως όλα είναι καλά τώρα.

georgiamami δεν πιστεύω πως ο αδελφός μου θα μπει στην διαδικασία να διαβάσει το forum γιατί έτσι είναι ο χαρακτήρας του. Του μεταφέρω εγώ τις προσωπικές ιστορίες των μελών και του έχω πει πως μιλάω με άτομα που το ξεπέρασαν και είναι καλά. Ευελπιστώ πως κάποια στιγμή, ίσως όταν θα είναι και ο ίδιος έτοιμος, καθώς στην δική μας περίπτωση έγιναν όλα πολύ γρήγορα, πως θα τον πείσω να μπει και να διαβάσει.

Εγώ σε λίγο μπαίνω στον πέμπτο μήνα της εγκυμοσύνης μου. Θα ήθελα να πω πως και εγώ έχω θέμα με τον θυρεοειδή. Εχω hashimoto και το ανακάλυψα πριν καν εκδηλωθεί από αιματολογικές εξετάσεις. Επίσης έχω όζους τους οποίους παρακολουθώ και όλα αυτά χωρίς να υπάρχει καν ιστορικό στην οικογένεια. Ο θυρεοειδής δεν με εμπόδισε στην πρώτη εγκυμοσύνη μου αλλά ούτε και τώρα. Δυστυχώς οι θυροειδικές τιμές του αδελφού μου στις αιματολογικές που έκανε κάθε χρόνο ήταν καλές. Και λέω δυστυχώς γιατί ποτέ δεν σκεφτήκαμε, αφού όλα ήταν καλά, ότι θα έπρεπε να κάνει και υπέρηχο. Το ca ήταν ένα τυχαίο εύρημα μετά από μια κύστη που παρατηρήθηκε στο λαιμό του. Και όλα αυτά τις τελευταίες 15 με 20 μέρες. Μάλλον θέλει λίγο χρόνο για να συνειδητοποιήσουμε τι συμβαίνει. Ελπίζω πως η ψυχολογία του μετά το πρώτο σοκ θα φτιάξει.

Link to comment
Share on other sites

evilial, παρτε το χρονο σας και πραξε οπως εσυ κρινεις οτι μπορεις ωστε ο αδερφος σου να λαβει την απαιτουμενη βοηθεια.

Δυστυχως, οι παθησεις του θυροειδη ειναι κληρονομικες και πολλοι ανθρωποι τις συναντουν χωρις να μαθουν ποτε οτι ενας απο τους γονεις ειχε προβλημα που δεν εκδηλωθηκε ή δεν ετυχε να διαγνωσθει ποτε.

Αυτο να το θυμασαι και να κανεις προληπτικες εξετασεις κι εσυ στα παιδια σου στις ηλικιες που θα συζητησεις με τον παιδιατρο σας.

Ξερω παιδακι που παιρνει αγωγη απο τη γεννηση του και αλλα που διαγνωσθηκαν με προβλημα μετα απο διαγνωση παθησης του ενος γονιου. Ολα αντιμετωπιζονται αν διαγνωσθουν εγκαιρα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

γεια σας εγώ μετρήθηκα σήμερα πάλι και έχω 2 Σίβερτ έτσι δεν τα λένε? για 8 μήνες θα εκπέμπω ακόμη? πλάκα κάνουμε? δηλαδή θα επιβάρυνε την υγεία όσων είναι δίπλα μου? έχω φρικτάρει ρε κορίτσια λίγη βοήθεια παρακαλώ... κάτω από ποια τιμή υπάρχει ασφάλεια? ή μήπως δεν υπάρχει αφού έχουμε πάρει το ιώδιο? δηλαδή διορθωνουμε το πρόβλημα μας και επιβαρυνουμε μετά τους δικούς μας ανθρώπους?

Link to comment
Share on other sites

Sweety sweety, ελπίζω να είσαι καλύτερα και η διαδικασία απομόνωσης να τελειώνει. Εύχομαι να πέρασαν οι μέρες εύκολα. Πήρα το θάρρος και σου έστειλα ένα π.μ. για κάτι που ήθελα να σε ρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...