Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Liveloula μου, να εισαι σιγουρη οτι ολοι εδω μεσα σε καταλαβαινυμε και εχεις απολυτο δικιο. Δεν μπορεις ομως να κανεις διαφορετικα. Μονη σου εχεις ονομασει αυτο το δρομο ΜΟΝΟΔΡΟΜΟ και ξερεις πολυ καλα οτι πρεπει να τον περπατησεις μονη σου ως το τελος. Επισης ξερεις καλα οτι απο σενα εξαρταται να φανει η δυναμη σου και να αντεξεις ως το τελος. Ειναι για το καλο τους. κανενας δεν εμφοσβητει οτι τα αγαπας και σου λειπουν. Υπομονη.... Θα περασει!!!! Οδευεις προς το τελος της διαδρομης. Φιλακια πολλα


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Georgiamami δεν εχω αλλη επιλογη το γνωριζω ,απλα με επιασε το παραπονο ..

Ηθελα να γραψω σε εσας γιατι το μονοπατι μας ηταν κοινο ,ξερετε καθε σημειο

αυτου του δρομου ,επεσα πολλες φορες κι αλλες τοσες σηκωθηκα ,κουραστικα

κι οσο κι αν σας φενεται περιεργο ειναι στιγμες που εμαθα πολλα πραγματα

απο αυτην διαδρομη..ειναι κι αλλες στιγμες ομως που ενω ο δρομος τελειωνει

σου φενεται οτι κολλας ,οτι τρεχεις στο ιδιο σημειο ξανα και ξανα σαν να κανεις κυκλους ...

Παμε παλι απο την αρχη ? μετραω μερες 7 και σημερα ...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μου σας εχω ερωτηση ...

Ποσες μερες μετα το ιωδιο εφτιαξε το στομαχι σας ?

Εγω ενω ημουν μια χαρα ,μολις σταματησα τα zantac εχω βαρυ στομαχι ,

τα γευματα μου ειναι κανονικα αλλα μου πεφτουν βαρια ,εχω δηλαδη

ενα βαρος μετα ,εχουν περασει 10 μερες περιπου ποτε θα περασει ? :/

Link to comment
Share on other sites

Liveloula, εχεις δικιο. Και καλα κανεις που εκφραζεις τον καημο σου και προπαντων σε ανθρωπους που εχουν εμπειρια.

Οπως ειπες, στη διαδρομη αυτη .... εμαθες πολλα και ειμαι σιγουρη οτι εγινες πιο δυνατη...οπως αλλωστε ολοι μας.

Για το στομαχι δεν ξερω να σου πω αλλα υποθετω οτι διαφερει απο οργανισμο σε οργανισμο. Προσπαθησε να τρως ελαφρια - πολλα και μικρα γευματα και προσεχε λιγο το αλατι.

Για ενα να εισαι σιγουρη: Θα περασουν ολα συντομα.

Οι υπολοιποι της παρεας????? Πώς ειστε????


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βarbie μου υπομονη την αλλο ? Μας εγινε συνηθεια η υπομονη ...

Δεν με ανυσηχουν τα κιλα ας παρω ας χασω ας γινει οτι θελει στο φιναλε ,οι μερες

να περασουν ,αισθανομαι σαν λεχωνα ...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια και απο εμένα...σας παρακολουθώ όσο μπορω βεβαια γιατι με μονοπωλεί ο γιος μου ο οποίος είναι ζωηρώτατος!! Liveloula και εμενα το στομαχι μου άργησε να φτιαξει και γενικα μου εχει μείνει να τρωω πιο ελαφρια και μικρα γεύματα. Λίγες μερες υπομονη ακομα ...και οταν θα εχεις και παλι τα μικρακια σου κοντα σου όλα θα γίνουν καλύτερα!!Βarbie για τα κιλά μην ανησυχεις καθόλου εδω και μια εβδομαδα εχω αρχισει και χανω επιτέλους κιλάκια...οπότε όλα θελουν το χρόνο τους.

Να σας ρωτησω βρε κορίτσια ποσες μερες μετα το ιωδιο επαναλάβατε την εξεταση TSH???Εγω πινω το χαπι μου εδω και ενα μηνα και εχω αρχισει και νιωθω λιγακι ασχημα μεσα στη μερα κατι σαν δυσφορία...λετε να εχει πεσει πολύ η TSH;;;

Link to comment
Share on other sites

Kittyme, ξερω οτι καθε φορα που κανουμε αλλαγη δοσης χαπιου, απαιτειται διαστημα 6 εβδομαδων.

Το ιδιο θα ισχυει λογικα και για τη φαση που βρισκεσαι εσυ τωρα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα,είμαι καινούργια στην παρέα, όπως καταλαβαίνω μεγαλύτερη από σάς μα με τα ίδια προβλήματα τις ίδιες αγωνίες.....και λιγότερη πείρα πάνω στο θέμα "θυροειδής". Έκανα αφαίρεση του θυρεοειδούς αδένα τον Μάιο και στη συνέχεια πήρα και εγώ ιώδιο...και παράλληλα και πέντε κιλά, τα οποία όσο και άν προσπαθώ να τα χάσω δεν κατεβαίνουν με τίποτα.

Παίρνω το Τ4 125 και η TSH μου είναι 0,29.... Κατά τη γνώμη σας ποια είναι η καλύτερη τιμή του TSH η μεγαλύτερη ή η μικρότερη .....για χάσιμο κιλών ΄

Σας ευχαριστώ για την προσοχή σας...ελπίζω όλα να πάνε καλά για όλες...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Και μεις με παρομοια προβληματα. Η συζυγος με οικογενες μυελοειδες, χειρουργηθηκε πριν πεντε χρονια στον Αγιο Λουκα (θεσσαλονικη) και μεχρι στιγμης όλα καλά. Καλσιτονίνη σχεδόν μηδενικη.

Ελεγξαμε τα δυο παιδια με εξεταση DNA δυστυχως το ένα παιδι, η κόρη 5,5 ετων είναι θετική. Σημερα παμε για υπερηχο.

Το θεμα είναι ότι η γιατρος μαλλον προσανατολιζεται για προφυλακτικη θυρεοειδεκτομή.

Εχουμε αγωνια πως θα κανουμε τετοιο χειρουργειο σε 6 ετων κοριτσι αλλα δεν βλεπω να υπάρχει άλλη λυση.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα,είμαι καινούργια στην παρέα, όπως καταλαβαίνω μεγαλύτερη από σάς μα με τα ίδια προβλήματα τις ίδιες αγωνίες.....και λιγότερη πείρα πάνω στο θέμα "θυροειδής". Έκανα αφαίρεση του θυρεοειδούς αδένα τον Μάιο και στη συνέχεια πήρα και εγώ ιώδιο...και παράλληλα και πέντε κιλά, τα οποία όσο και άν προσπαθώ να τα χάσω δεν κατεβαίνουν με τίποτα.

Παίρνω το Τ4 125 και η TSH μου είναι 0,29.... Κατά τη γνώμη σας ποια είναι η καλύτερη τιμή του TSH η μεγαλύτερη ή η μικρότερη .....για χάσιμο κιλών ΄

Σας ευχαριστώ για την προσοχή σας...ελπίζω όλα να πάνε καλά για όλες...

Καλώς ήρθες στην παρέα μας!!

Εδώ έχει συμβουλές για διατροφή σε άτομα που έχουν αφαιρέσει το θυρεοειδή-->

http://www.diatrofi.gr/index.php/health/item/1612-%CE%91%CF%86%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%B8%CF%85%CF%81%CE%BF%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%AE-%CE%A4%CE%B9-%CE%BD%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%AD%CE%BE%CE%B5%CF%84%CE%B5

Μετά την αφαίρεση η Tsh πρέπει να 'ναι όσο το δυνατόν κοντά στο μηδέν. Αυτό γίνεται για να προλάβουμε τυχόν υποτροπή του καρκίνου αλλά ταυτόχρονα βοηθάει και από την άποψη του βάρους (αφού στον υποθυρεοειδισμό που η tsh ανεβαίνει, ο μεταβολισμός υπολειτουργεί με αποτέλεσμα την αύξηση του βάρους).

Ό,τι άλλο θες εδώ είμαστε. Μην σε ανησυχούν πάντως τα κιλά θα φύγουν σταδιακά. Πίνε πολλά νερά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Και μεις με παρομοια προβληματα. Η συζυγος με οικογενες μυελοειδες, χειρουργηθηκε πριν πεντε χρονια στον Αγιο Λουκα (θεσσαλονικη) και μεχρι στιγμης όλα καλά. Καλσιτονίνη σχεδόν μηδενικη.

Ελεγξαμε τα δυο παιδια με εξεταση DNA δυστυχως το ένα παιδι, η κόρη 5,5 ετων είναι θετική. Σημερα παμε για υπερηχο.

Το θεμα είναι ότι η γιατρος μαλλον προσανατολιζεται για προφυλακτικη θυρεοειδεκτομή.

Εχουμε αγωνια πως θα κανουμε τετοιο χειρουργειο σε 6 ετων κοριτσι αλλα δεν βλεπω να υπάρχει άλλη λυση.

Καλώς ήρθες και συ sigtania!

Άσχημο να ακούς τέτοια νέα και σίγουρα θα έχετε τρομοκρατηθεί....

Πιστεύω ότι στο άκουσμα του χειρουργείου όλοι φοβόμαστε... και ειδικά όταν πρόκειται για παιδάκια.... από την άλλη όμως σκέφτομαι πόσο τυχερό είναι το κοριτσάκι σου που θα γλυτώσει μελλοντικά τρεχάματα αφού ως υπεύθυνοι γονείς φροντίσατε να ελέγξετε κάθε ενδεχόμενο και επίσης θεωρώ ότι οι γιατροί δεν θα το πρότειναν εαν υπήρχε πιθανότητα να έχει αρνητικές συνέπειες για το παιδί. Μακάρι να υπήρχε τέτοια εξέταση για κάθε σοβαρή ασθένεια...

Ίσως σε ένα παιδί η διαδικασία να περάσει και πιο ανώδυνα. Και εφόσον δεν θα έχει θέμα με λεμφαδένες κτλ που συνηθίζεται στα μυελοειδή. Απλώς εγώ για το μόνο που θα ήθελα να σιγουρευτώ είναι αν επηρεάζεται η ανάπτυξη.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα,είμαι καινούργια στην παρέα, όπως καταλαβαίνω μεγαλύτερη από σάς μα με τα ίδια προβλήματα τις ίδιες αγωνίες.....και λιγότερη πείρα πάνω στο θέμα "θυροειδής". Έκανα αφαίρεση του θυρεοειδούς αδένα τον Μάιο και στη συνέχεια πήρα και εγώ ιώδιο...και παράλληλα και πέντε κιλά, τα οποία όσο και άν προσπαθώ να τα χάσω δεν κατεβαίνουν με τίποτα.

Παίρνω το Τ4 125 και η TSH μου είναι 0,29.... Κατά τη γνώμη σας ποια είναι η καλύτερη τιμή του TSH η μεγαλύτερη ή η μικρότερη .....για χάσιμο κιλών ΄

Σας ευχαριστώ για την προσοχή σας...ελπίζω όλα να πάνε καλά για όλες...

Καλως ηλθες στην παρεα μας Mardim. Θελω να σου πω οτι το θεμα κιλων συχνα ταλαιπωρει τους πασχοντες απο θυροειδη. Προσεξε πολυ τη διατροφη σου και το αλατι (για κτακρατηση υγρων). Κανονικα με το 0,29 που εχεις της TSH θα πρεπει σιγα σιγα να χανεις τα παραπανισια κιλα. Εγω με 0,05 παντως δεν εχανα. Ειχε κολλησει για τα καλα ο μεταβολλισμος μου.Να μη σε απογοητευσω αλλα ο δικος μου μεταβολλισμος και σε συνδυασμο με καποιους αλλους παραγοντες, αρχισε να λειτουργει μετα 5 χρονια. Στους πρωτους 5 μηνες πηρα 19 κιλα και μετα συνεχισε αργα αργα να ανεβαινει ξεπερνωντας τα 25. Τωρα εχω αρχισει να χανω ...επιτελους!!!

Η καλυτερη τιμη για την TSH πρεπει να ειναι αυτη που δε θα αφησει κανενα κυτταρο καρκινου να ζωντανεψει. Τα κιλα ερχονται σε δευτερη θεση οσων αφορα την προτεραιοτητα.

Καλημέρα σε όλους. Και μεις με παρομοια προβληματα. Η συζυγος με οικογενες μυελοειδες, χειρουργηθηκε πριν πεντε χρονια στον Αγιο Λουκα (θεσσαλονικη) και μεχρι στιγμης όλα καλά. Καλσιτονίνη σχεδόν μηδενικη.

Ελεγξαμε τα δυο παιδια με εξεταση DNA δυστυχως το ένα παιδι, η κόρη 5,5 ετων είναι θετική. Σημερα παμε για υπερηχο.

Το θεμα είναι ότι η γιατρος μαλλον προσανατολιζεται για προφυλακτικη θυρεοειδεκτομή.

Εχουμε αγωνια πως θα κανουμε τετοιο χειρουργειο σε 6 ετων κοριτσι αλλα δεν βλεπω να υπάρχει άλλη λυση.

Καλως ηλθες κι εσυ φιλε μας. Ευχομαι ολα να πανε καλα σε συζυγο και κορη. Ειμαι σιγουρη οτι οι γιατροι ξερουν ποιο ειναι το καλυτερο για το παιδι σας. Αν μπορεις παρε και δευτερη γνωμη....... ισως και τριτη και μετα προχωρατε. Απλα για να εισαι απολατα βεβαιος οτι ετσι επρεπε να πραξετε.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...