Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ελπιζω ολα να πανε καλα. Ο υπερηχος δεν εδειξε κατι τρομερο, μονο σκιες στην αριστερη πλευρα. Το βεβαιο ειναι ότι μαλλον πρεπει να γινει η επεμβαση. Το μονο που με ανησυχει ειναι η ηλικια και ενδεχομενη επιπλοκη λογω αυτης. Τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

sigtania, να σκεφτεσαι θετικα και να ακολουθεις τις οδηγιες των γιατρων. ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ (ειναι το σλογκαν της παρεας.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

sigtania,εγω θα επαιρνα σιγουρα και μια δευτερη γνωμη κι επειτα αν κι ο

δευτερος γιατρος μου ελεγε για χειρουγειο τοτε θα πηγαινα στον καλυτερο

χειρουργο που υπαρχει και θα εκανα την εγχειρηση ,σκεψου οτι ειναι για το

καλο της και μονο κι οτι η επιστημη σημερα εχει προχωρηση τοσο που προλαμβανει

μελλοντικα προβληματα υγειας ..οτι καλυτερο για την μικρουλα σας :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες και όλους!!!

Ελπίζω να είστε όλοι καλά, διάβασα τα του Αυγούστου, καλή επάνοδο liveloula, barbie!!! Είδατε που δεν ήταν τόσο τρομερό όσο το φανταζόσασταν; Απλά λίγο μοναχικά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σε ολη την παρεα!!Συγνωμη που χαθηκα ,αλλα μου ετυχαν πολλα προβληματα υγειας,δικα μου και του γιου μου και τωρα και του συζυγου!!

Ευχομαι να ειστε ολοι καλα και θα επανελθω οταν ηρεμησουν τα πραγματα!!

Φιλια σε ολους!!

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ....ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ...ΛΙΓΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ..ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΕΓΓΡΑΦΗ...ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΓΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΟ ΟΛΙΚΗΣ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ ΘΥΡΟΟΙΔΟΥΣ...ΠΟΛΥΟΖΟΔΟΥΣ ΒΡΟΧΟΚΥΛΗΣ....ΧΩΡΙΣ ΑΛΛΑ ΕΥΡΙΜΑΤΑ...ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΠΑΙΔΕΥΤΕΙ ΠΟΛΥ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΗΛΟ ΓΙΑΤΡΟ...ΔΕΝ ΕΙΘΕΛΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΟΥ ΒΟΛΟΥ....ΦΟΒΑΜΑΙ....ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓ.ΛΟΥΚΑ...ΑΛΛΑ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΧΕΙ Η ΤΣΕΠΟΥΛΑ ΜΟΥ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΑΝΕΡΓΗ....ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΙΜΙΚΟ ΛΑΡΙΣΑΣ...ΕΩΣ ΠΟΥ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΟΥ ΤΟ ΑΠΕΚΛΗΣΕ Ο ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ ΛΟΓΟ ΕΛΕΙΨΕΙΣ ΑΝΕΣΘΗΣΙΟΛΟΓΩΝ..ΜΕ ΣΤΡΕΦΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ..ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΚΑΘΗΣΩ ΣΤΟ ΒΟΛΟ...ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ,....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ....ΜΕ ΕΚΤΙΜΙΣΗ ΝΙΚΟΛ ΑΠΟ ΒΟΛΟ...:-P

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ....ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ...ΛΙΓΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ..ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΕΓΓΡΑΦΗ...ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΓΩ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΟ ΟΛΙΚΗΣ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ ΘΥΡΟΟΙΔΟΥΣ...ΠΟΛΥΟΖΟΔΟΥΣ ΒΡΟΧΟΚΥΛΗΣ....ΧΩΡΙΣ ΑΛΛΑ ΕΥΡΙΜΑΤΑ...ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΠΑΙΔΕΥΤΕΙ ΠΟΛΥ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΗΛΟ ΓΙΑΤΡΟ...ΔΕΝ ΕΙΘΕΛΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΟΥ ΒΟΛΟΥ....ΦΟΒΑΜΑΙ....ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓ.ΛΟΥΚΑ...ΑΛΛΑ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΧΕΙ Η ΤΣΕΠΟΥΛΑ ΜΟΥ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΑΝΕΡΓΗ....ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΙΜΙΚΟ ΛΑΡΙΣΑΣ...ΕΩΣ ΠΟΥ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΟΥ ΤΟ ΑΠΕΚΛΗΣΕ Ο ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ ΛΟΓΟ ΕΛΕΙΨΕΙΣ ΑΝΕΣΘΗΣΙΟΛΟΓΩΝ..ΜΕ ΣΤΡΕΦΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ..ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΚΑΘΗΣΩ ΣΤΟ ΒΟΛΟ...ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ,....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ....ΜΕ ΕΚΤΙΜΙΣΗ ΝΙΚΟΛ ΑΠΟ ΒΟΛΟ...:-P

Καλως ηλθες NIkol στην παρεα μας.

Κι εγω απο ιδια περιπτωση εκανα αφαιρεση. Γιατι δεν κοιτας για νοσοκομειο Θεσ/νικης ή Αθηνας????

Εγω εκανα στο Αχεπα με ΙΚΑ (το 2009) και ειμαι πολυ ευχαριστημενη. Και απο τον χειρουργο μου αλλα και απο ολο το πακετο του νοσοκομειου.

Αν θες λεπτομερειες ειμαι στη διαθεση σου.

ΥΓ. Μη γραφεις κεφαλαια (ειναι ορος του φορουμ)


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια τελείωσα με το ιώδιο όλα πήγαν καλα δεν είχα κανένα πρόβλημά παρά μόνο λίγο στομάχοπονο την πρώτη μέρα,θα σας γράψω λεπτομέρειες κάποια στιγμή μόλις ηρεμήσω λιγάκι. θέλω να ρωτήσω όμως τις πιο έμπειρες, ποσά sivert πρέπει να είμαι κατα την μέτρηση ώστε να μπορέσω να γυρίσω με ασφάλεια στο παιδί μου? μηδενίζει ποτέ ο δείκτης? μετά από πόσες μέρες θα είμαι εντάξει ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα σε ολους. Ψαχνω και εγω πληροφοριες για την μητερα μου, η οποια ειναι 57 χρονων. Θα προχωρησουμε σε ολικη αφαιρεση. Γνωριζαμε την υπαρξη οζου εδω και καποια χρονια, αλλα στις φετινες εξετασεις μεγαλωσε αρκετα και βρεθηκαν αντιδραστικοι λεφαδενες.

Η γιατρος βεβαια ηταν πολυ καθισιχαστικη και ειπε οτι δεν βλεπει καρκινο (αλλα ειπε να κανουμε παρακεντιση παλι αν δεν προχωρησουμε σε αφαιρεση) αλλα μετα απο αυτα που διαβασα σε αυτο forum, εχω ανησυχισει. Οι αιματολογικες ηταν ολες καλες. Αλλα στα αρνητικα ειναι και το γεγονος οτι η μητερα μου διγνωστηκε 7 χρονια πριν με μυελοδυσπλαστικο συνδρομο αλλα ηταν μια χαρα για 7 χρονια! Οποτε δεν ξερω η αφαιρεση τι επιπτωσεις θα εχει στον οργανισμο της.

Αν καποιος/α εχει καποιον καλο χειρουργο να προτεινει αλλα και ενδοκρινολογο (για μια δευτερη γνωμη, η τωρινη γιατρος ειναι η Συτμαλιδου) στην θεσσαλονικη για μια δευτερη γνωμη ας μου στειλει ενα PM.

Η Γιατρος προτεινε καποιον χειρουργο στον Αγ. Λουκα αλλα χωρις να το ψαξω, νομιζω θα ειναι πολυ ακριβα. Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις, και ευχομαι καλο κουραγιο και υγεια σε ολους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Απευθύνομαι κυρίως σε παλαιότερα μέλη του forum. Ο αδελφός μου χειρουργήθηκε πρόσφατα και η βιοψία έδειξε θηλώδη καρκίνο του θυρεοειδούς, με δύο εστίες - όζους. Ο γιατρός προχώρησε σε πλαγιοτραχηλικό καθαρισμό καθώς και σε λεμφαδενικό (είχαν πειραχθεί πέντε λεμφαδένες). Είμαστε εν αναμονή της χορήγησης ιωδίου καθώς τώρα κινούμε τις σχετικές διαδικασίες. Θέλω να σας ευχαριστήσω γιατί έπαιρνα θάρρος διαβάζοντάς σας. Προσπαθώ να κατανοήσω τις πραγματικές διαστάσεις του προβλήματος, όσο γίνεται μακριά από συναισθηματισμούς. Μία τέτοια περίπτωση με λεμφαδένες "πειραγμένους" είναι από τις πιο επιβαρυμένες? Θα έχουμε ανταπόκριση στο ιώδιο? Αν έχει τύχει σε κάποιον άλλο μεταστατικός θηλώδης που πείραξε και λεμφαδένες, θα εκτιμούσα την εμπειρία του. Έχω διαβάσει πολλές περιπτώσεις των μελών του forum αλλά αυτή την στιγμή δεν σκέφτομαι καθαρά, βρίσκομαι μέλλον σε σύγχυση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει πολλές περιπτώσεις των μελών του forum αλλά αυτή την στιγμή δεν σκέφτομαι καθαρά, βρίσκομαι μέλλον σε σύγχυση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Γεια σου evilial!!!

Θελω να ξερεις ενα πραμα: ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!!

Να το βαλεις καλα στο μυαλο σου και να το σκεφτεσαι οσο πιο συχνα μπορεις.

Οτι και γινει απο εδω και περα...... μικρο βουνο ή μεγαλος Γολγοθας, οτι και να ειναι θα τελειωσει!!!!

Καποια φιλη χαρακτηρισε αυτη τη διαδρομη ΜΟΝΟΔΡΟΜΟ και εχει δικιο. Κοιταμε λοιπον μονο ΕΜΠΡΟΣ και δεν κωλωνουμε σε τιποτα εχοντας μονο ενα στοχο : να φτασουμε στο τελος νικητες.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Απευθύνομαι κυρίως σε παλαιότερα μέλη του forum. Ο αδελφός μου χειρουργήθηκε πρόσφατα και η βιοψία έδειξε θηλώδη καρκίνο του θυρεοειδούς, με δύο εστίες - όζους. Ο γιατρός προχώρησε σε πλαγιοτραχηλικό καθαρισμό καθώς και σε λεμφαδενικό (είχαν πειραχθεί πέντε λεμφαδένες). Είμαστε εν αναμονή της χορήγησης ιωδίου καθώς τώρα κινούμε τις σχετικές διαδικασίες. Θέλω να σας ευχαριστήσω γιατί έπαιρνα θάρρος διαβάζοντάς σας. Προσπαθώ να κατανοήσω τις πραγματικές διαστάσεις του προβλήματος, όσο γίνεται μακριά από συναισθηματισμούς. Μία τέτοια περίπτωση με λεμφαδένες "πειραγμένους" είναι από τις πιο επιβαρυμένες? Θα έχουμε ανταπόκριση στο ιώδιο? Αν έχει τύχει σε κάποιον άλλο μεταστατικός θηλώδης που πείραξε και λεμφαδένες, θα εκτιμούσα την εμπειρία του. Έχω διαβάσει πολλές περιπτώσεις των μελών του forum αλλά αυτή την στιγμή δεν σκέφτομαι καθαρά, βρίσκομαι μέλλον σε σύγχυση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

έχω περάσει τα ίδια ακριβώς πρόσφατα ότι χρειάζεσαι μην διστάσεις στείλε μου πμ. όλα θα περάσουν είμαι ακόμη λίγο μπερδεμένη κι εγώ μόλις τελείωσα το ιώδιο αλλά πιστεύω πραγματικά ότι θα τα αφήσουμε όλα πίσω μια μέρα. .. περαστικά για όλους να είναι και μη χειρότερα... αισιοδοξία και χαμογελο

Link to comment
Share on other sites

georgiamami και sweety sweety, σας ευχαριστω πολύ για την ανταπόκρισή σας στο μήνυμά μου.

Sweety sweety θα πάρω το θάρρος να σου στείλω π.μ. Ευχαριστώ και πάλι.

Θα μπαίνω συχνά και θα ενημερώνω για την πορεία του αδελφού μου.

Αυτό που κάνω τώρα είναι να ακούω προσεκτικά τι λένε οι γιατροί και μετα να υπεραναλύω κάθε τους λέξη στο μυαλό μου, να αναρωτιέμαι γιατί χρησιμοποίησε αυτή την φράση και δεν το είπε διαφορετικά και τι πραγματικά εννούσε? Νομίζω αυτός είναι ο πιο σίγουρος τρόπος να τρελαθεί κανείς! Τα ψυχολογικά σκαμπανεβάσματα είναι πολλά αλλά ελπίζω να καταφέρω να μείνω ήρεμη.

Πιστέυω πως το χειρότερο κομμάτι είναι αυτό της αναμονής. Μόλις θα έχουμε ημερομηνία εισαγωγής στον θάλαμο ιωδίου έχω την αίσθηση πως θα ησυχάσω, γιατί θα νιώθω ότι μετά την εγχείρηση γίνεται το δεύτερο βήμα και τα πράγματα μπαίνουν σε μία σειρά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...