Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, marmaki είπε:

      Καλημέρα! Μπορώ να προτείνω τον δικό μου, Γ. Παπαγ..ιου, πηγαίνω χρονια και τον εμπιστεύομαι! Φτηνός δεν είναι βέβαια κι είναι στην Αθήνα, στο Μέγαρο μουσικής

      Σε ευχαριστώ πολύ θες να μου πεις το όνομα σε μήνυμα;; 

      Εμείς τόσες μέρες καλά εχτές το βράδυ πόνοι περιόδου σήμερα το πρωί ροζ δεν ξέρουμε τ να κάνουμε να πάμε ξανά για υπέρηχο η μήπως δεν κάνει και συχνά να το ενοχλούμε και να πάμε 30 του μήνα. Μασ κάνει καψονια η μικρή μας 😅😅😅

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

O καθενας ,λεει ,κανει ,βγαζει οτι συμπερασμα θελει και ακολουθει οποιο πρωτοκολλο τον βολευει,συγνωμη αλλα αυτο καταλαβα .Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη ,δεκτο οχι ομως αλλος να μην κανει up take αλλος να μην κανει ολοσωμο ,αλλος να μην κανει το ολοσωμο του 8μηνου ..Ποιον γιατρο να πιστεψουμε ?

Παιρνω απο τις 9.00 το πρωι να μιλησω με τον πυρηνικο, μα φυσικα και δεν υπαρχει περιπτωση να μιλησω μαζι του ,ειναι δημοσιο νοσοκομειο δεν ειναι κλινικη ...

Το δευτερο νεο ειναι οτι σημερα πριστικα μαλλον απο την κορτιζονη που μου εδωσαν για να μην εχω παρενεργειες αυριο την κοβω αλλα εκανε την δουλεια της !!!Επισης εχω υπνηλια ..

Συγνωμη για τα παραπονακια μου σημερα ..Σας υποσχομαι γρηγορα να ξαναπαρω τα πανω μου ..Το λογο μου !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μολις μιλησα με τον πυρηνικο ..

Αυτο που μου ειπε ο πυρηνικος ειναι οτι στο up take ο θυροειδης προσλαμβανει μια ποσοτητα ιωδιου και φενεται περιπου το υπολειμμα το δικο μου απορροφησε λιγο 1,5% φενοταν μικρο αλλα τελικα μαλλον δεν ηταν !!!!!!!!!Στο ολοσωμο σπινθηρογραφημμα μετα το ιωδιο φενεται ποσο πραγματικα μεγαλο ειναι το κομματι θυρεοειδη που εμεινε,αυτο φενεται απο το ποσο ιωδιο καθηλωνεται για αυτο ειναι απαραιτητο να γινεται (σας γραφω ακριβως τα λογια του )ΟΚ δεν σας κρυβω οτι απογοητευτικα γιατι ο χειρουργος που με εγχειρησε λενε οτι ειναι καλος και σημερα μαθαινω οτι μου αφησε μεγαλο κομματι ...

Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλη καθηλωση στο ολοσωμο σπινθηρογραφημα δεν ειναι καλο σημαδι δειχνει μεγαλο υπολειμμα αλλα το κακο ειναι οτι δεν ξερω ποσο μεγαλο τελικα ηταν με 1,5% up take!!!!

Mπερδεμα !!!Σας επριξα παλι ..

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, ο καθενας το κοντο του και το μακρυ του (συγνωμη που μιλαω ετσι), αλλα αυτη την εκδοχη για το up take πρωτη φορα την ακουω!!!! Με αυτη τη λογικη κακως κακιστα το κανουμε το ρημαδι!!! Τοτε γιατι να ειναι αληθη τα νουμερα (τα αποτελεσματα) που εχουμε στα χερια μας απο αυτα που εχουμε κανει? Καλα κρασια τον Αυγουστο (οχι τον τωρινο του χρονου)!!! Μετα απο την εκδοχη του γιατρου της Barbie για το ολοσωμο ακουσαμε κι αυτο για το up take! Τι να πω? Η Μεγαλοχαρη να δωσει φωτιση!!!

Link to comment
Share on other sites

Liveloula οτι εγινε εγινε τωρα, το θεμα ειναι τι κανουμε απο δω και περα!! Μην ταραζεσαι παντως κι ο αδελφος μου μεγαλο υπολειμμα ειχε, ας ελπισουμε να κανει το θαυμα του το ιωδιο με τη μια και να τελειωνουμε! Μην το σκεφτεσαι, θα σκασεις και το θεμα ειναι οτι δεν μπορεις να κανεις κατι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ενταξει, ο καθενας το κοντο του και το μακρυ του (συγνωμη που μιλαω ετσι), αλλα αυτη την εκδοχη για το up take πρωτη φορα την ακουω!!!! Με αυτη τη λογικη κακως κακιστα το κανουμε το ρημαδι!!! Τοτε γιατι να ειναι αληθη τα νουμερα (τα αποτελεσματα) που εχουμε στα χερια μας απο αυτα που εχουμε κανει? Καλα κρασια τον Αυγουστο (οχι τον τωρινο του χρονου)!!! Μετα απο την εκδοχη του γιατρου της Barbie για το ολοσωμο ακουσαμε κι αυτο για το up take! Τι να πω? Η Μεγαλοχαρη να δωσει φωτιση!!!

Να εισαι καλα ,με εκανες και γελασα ..

Ποσο μα ποσο δικαιο εχεις!!!Ναι σημερα εμαθα οτι το ειναι ακυρο το up take που μου εκαναν στο νοσοκομειο ,ηπιε πολυ λιγο ιωδιο και εδειξε μικρο υπολειμμα μετα απο δυο μερες ομως ως εκ θαυματος πεινασε και ηπιε πολυ με αποτελεσμα να φενεται μεγαλο το υπολειμμα..Ηθελα να ηξερα και στο εξωτερικο οτι θελει κανει ο καθενας με τους ασθενεις του?

Ας ελπισουμε λοιπον στην Μεγαλοχαρη διαφορετικα δεν βλεπω σωτηρια ...

Link to comment
Share on other sites

liveloula τι γράφει ακριβώς η έκθεση για το Ολόσωμο σπινθηρογράφημα?

Σήμερα πήρα τη δική μου απάντηση και γράφει :

" Στο γενόμενο ολόσωμο σπινθηρογράφημα μετά από χορήγηση θεραπευτικού Ι-131, παρατηρείται υπόλειμμα θυροειδικού ιστού στην πρόσθια τραχηλική χώρα.

Εκ του λοιπού ολόσωμου δεν παρατηρούνται σαφή παθολογικά ευρήματα."

Δεν αναφέρει κανένα ποσοστό. Μια γιατρός (πυρηνικός) που μίλησε με τον σύζυγό μου του εξήγησε πως το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό γιατί φαίνεται πως το ιώδιο δεν "κάθισε" σε κάποιο άλλο σημείο εκτός του τραχήλου (που είναι και το επιθυμητό).

Συγκεκριμένα του είπε πως πάντοτε υπάρχει υπόλλειμα και το ιώδιο μένει εκεί για να το κάψει.

Σε σένα αναφέρει ποσοστό?

Link to comment
Share on other sites

Σημερα δεν ειμαι και στα καλυτερα μου ψυχολογικα οπως καταλαβατε

Δεν εχω παρει στα χερια μου το σπινθηρογραφημα οπως καμια αλλη εξεταση αιματολογικη η up take ,εχουν φακελο στο νοσοκομειο .Αυτο που μου ειπε ο πυρηνικος ειναι οτι ενα μεγαλο ποσοστο του ιωδιου πηγε το θυρεοειδη ,σε λεμεφαδενες δεν πηγε ,τον ρωτησα και μου ειπε οχι ,τωρα αν εχω απομακρυνσμενες μεταστασεις επισης πιστευω οτι θα μου το ελεγε ,αυτος μιλησε μονο για ενα μεγαλο κομματι θυρεοειδικου ιστου τιποτα παραπανω ..

Κοριτσια σας το ειπα ?Κουραστικα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν....

Liveloula, πόσο θεωρεί ο συγκεκριμένος ενδοκρινολόγος ότι είναι μεγάλο υπόλειμμα;;

Για τα σχετικά περί uptake και ολόσωμου...έχω να πω τα εξής: το να είναι αμφιλεγόμενη η αξία του uptake το καταλαβαίνω, το να δείχνει καλύτερα όμως το σπινθηρογράφημα με ελάχιστα μιλικιουρί από το σπινθιρογράφημα που αξιοποιεί μια μεγάλη ποσότητα ιωδίου (αυτή που μόλις έχουμε πάρει στο θάλαμο) και μάλιστα σε κατάσταση έντονου υποθυρεοειδισμού που το σώμα το απορροφά πλήρως και ''σπινθιρίζει'' έντονα στην κάμερα....ε αυτό μου φαίνεται τελείως κουφό...τι να πω...

και άντε πες ότι μετά από 6 μήνες ενδιαφέρονται να δουν τι αποτέλεσμα είχε η λήψη του ιωδίου στο θάλαμο κ τι έχει απομείνει....δεν θα πρέπει να περάσει ο ασθενής βαρύ υποθυρεοειδισμό για να λάβει ιώδιο;; Αυτό δεν θα είναι βάρβαρο για τον οργανισμό τόσο σύντομα;;;

Τεσπα αγνωσται αι βουλαι των γιατρων, οπως εχω ξαναπει...

Πάντως Liveloula μην πανικοβάλλεσαι πριν πάρεις στα χερια σου το αποτέλεσμα του σπινθηρογραφήματος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Oταν μιλησα μαζι του μου ειπε οτι του εδωσα παραπανω αξια απο οτι του επρεπε ..

Οταν τον ρωτησα περιπου ποσο ηταν το υπολειμμα που καθηλωθηκε στο ολοσωμο

μου ειπε οτι αυτο δεν το γνωριζει ,με το "ματι" του φανηκε μεγαλο. Απλα δεν το περιμενα

κοριτσια γιατι το up take ηταν 1,5 % ,δεν πιστευα οτι θα εβγαζε τελειως ακυρο το up take μετα στο ολοσωμο λεει ειχε μεγαλη καθηλωση ποσο μεγαλη δεν ξερω :(

Μου ειπε κατα ενα 80% με 85% δεν θα ξανακανω ιωδιο.Ωστοσο σιγουρα θα ξερουμε μονο μετα το 8μηνο .Πραγματικα δεν θελω να παρω στα χερια μου καμια εξεταση ,σιχαθηκα τις εξετασεις ,τις αιμοδοσιες τα αποτελεσματα τους γιατρους ..Το ψυχολογικο σκαμπανεβασμα και την σιχαμερη λεξη καρκινος ..

Link to comment
Share on other sites

Liveloula χαλαρωσε γιατι εχεις δρομο μπροστα σου, οπως ολοι μας! Σας αντιγραφω το πορισμα του σπινθηρογραφηματος του αδελφου μου για να χετε μια εικονα: Σημειωνεται αυξημενη καθηλωση του ρ/φ στην περιοχη της κοιτης του θυρεοειδους αδενα. Παρατηρειται φυσιολογικα αυξημενη καθηλωση του ρ/φ στην περιοχη της ρινος, στον γαστρεντερικο σωληνα, στην ουροδοχο κυστη καθως και στο ηπαρ (αποδομηση ενδογενων θυρεοειδικων ορμονων). Δεν παρατηρουνται αλλες αστιες αυξημενης καθηλωσης του ραδιοφαρμακου στον τραχηλο ή το υπολοιπο σωμα.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Αυξημενη καθηλωση του ρ/φ στην περιοχη της κοιτης του θυρεοειδους αδενα μετα απο θυρεοειδεκτομη. Χωρις αλλες αστιες παθολογικης καθηλωσης του Ι-131 στον τραχηλο ή το υπολοιπο σωμα.

Αυτα! Θεωρω -χωρις να ειμαι ειδικος- οτι ειναι αναλυτικοτατο! Ας ελπισουμε οτι ο γιατρος που διαβασε το σπινθηρογραφημα και εγραψε το πορισμα, δεν πηρε το πτυχιο με λαδωμα! Τι αλλο να πω????

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!Κοριτσια εχω δει περιπτωσεις με μεγαλο υπολειμμα (7%) και με λιγα μιλικιουρι που πηραν (οχι 100) ειναι μια χαρα τωρα!!!

Συμβουλη μου μετα απο 5 περιπου χρονια στην ασθενεια:Μην περνατε την ωρα σας,σκεπτομενοι αν το ενα αν το αλλο,γιατι ο ενας ασθενης εκανε 2 η 3 φορες ιωδιο κ.τ.λ..Να ξερετε οτι το ραδιεν. ιωδιο "λειτουργει" και "καιει" για 9 μηνες ο,τι θυρεοειδικο υπολειμμα υπαρχει και θα δειτε στο ολοσωμο που θα κανετε μετα απο μηνες οτι ολα θα ειναι αρνητικα και τσαμπα χανατε τον υπνο σας!!!

Σπανιοτατα συμβαινει κατι και αντιμετωπιζεται φυσικα!!

Απαιτηστε να σας κανουν Thyrogen για τις εξετασεις σας (αν ενδεικνυται για την περιπτωση σας),για να μην εχετε ολα αυτα τα ασχημα συμπτωματα και ολα θα πανε σουπερ!!

sweetyεγω εκανα στο Θεαγενειο.Τι θα ηθελες?

Θα ηθελα αν ειναι ευκολο να μου πεις πως σου φανηκαν εκει οι πυρηνικοι γιατροι,πως ηταν το δωματιο , αν ειχες καποιο ιδιαιτερο θεμα.. Σεπτεμβριο μπαινω...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια απ οτι εχω καταλάβει και εγω το uptake γινεται για να δουν πόσο υπολειμμα υπ αρχει. Στο ολοσωμο του 6μηνου , το ιωδιο συνεχίζει να υπάρχει και είναι ηδη καθηλωμενο εκει που πρεπει να ειναι γιαυτο και θεωρείται καλύτερος δείκτης μεταστασεων κ.τλ. απο αυτο που γίνεται αμεσως μετα το ιωδιο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...