Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 23 λεπτά , Eflenew είπε:

      Άρα θα αφήσεις ένα μήνα κενό? Είχα απορία σε αυτό αν είναι καλό που προτείνουν κάποιοι γιατροί αμέσως επόμενη μεταφορά ή πρέπει να ξεκουράζεται ο οργανισμός. Αν κόψεις τα φάρμακα θα πέσει προγεστερονη και θα σου ερθει περίοδος. Είναι πολύ ενθαρρυντικό που έχεις ένα εμβρυακι έτοιμο να σε περιμένει. ❤️

      Σου εύχομαι μια υψηλή χοριακη την Παρασκευή!!!! 🙏

      Πωωωω έπεσες τελείως μέσα σε όσα είπες!!!!😁 Εσυ πως εισαι?

      σήμερα εχω ελαφρώς πονάκια κοιλιτσα κ μέση! αλλά ισα ενόχληση! με πιάνουν 1 φορά τη βδομάδα , πίνω ένα ντεπονακι κ περνάει! το πρωί βέβαια ξύπνησα με τόση ενέργεια που ήθελα να βγω κ έξω…. 🙄 αύριο εχω το ντοπλερ και αν είναι όλα οκ και μας επιτρέψει ο γιατρός θα κάτσουμε με τον άντρα μ  1 ωριτσα  έξω για φαγητό … 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Γεια σας και απο εμενα!

Αγαπητη La Gioconda ευχομαι όλα να πηγαν καλα με την παρακεντηση. Εχω ακουσει οτι ο Πετροπουλος στη Βιοιατρικη ειναι πολυ καλος και σε αυτον ειχε κανει παρακεντηση η αδελφη μου και πραγματικά δε καταλαβε τιποτα. Σου ευχομαι καλα αποτελεσματα. Και οτι πληροφορία χρειαστεις εμεις ειμαστε εδω.

georgiamami πραγματικά εσυ εισαι η ψυχη της παρεας. Παντα βρισκεσαι ετοιμη να απαντησεις στον καθενα και αυτο ειναι πολύτιμο. Προσπαθω να παρακολουθω οσο πιο συχνα γινεται τις συζητησεις εδω μεσα αλλα λογω υποχρεωσεων ειναι σπανιες οι στιγμες οπως τωρα που μπορω να συμμετεχω.

Ναγια περαστικά ευχομαι.Όλα να πανε καλα.

Οσο για εμενα εκανα τις πρωτες εξετασεις μετα το ιωδιο και τα αποτελεσματα ειναι :

TSH 0,23 (η γιατρος μου ειπε οτι πρεπει να πεσει κι αλλο για να ειναι κοντα στο 0)

ΘΥΡΕΟΣΦΑΙΡΙΝΗ (Tg) < 0.1

ΑΝΤΙ-ΤPO 45,6 με όριο το < 12 iu/ml (πολύ τσιμπιμενα τα αντισωματα ....)

ANTI-TG 20,6 με όριο < 20 iu/ml

Θα τις επαναλαβω σε 3 μηνες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

georgiamami πραγματικά εσυ εισαι η ψυχη της παρεας. Παντα βρισκεσαι ετοιμη να απαντησεις στον καθενα και αυτο ειναι πολύτιμο.

Σ ευχαριστω καλη μου.

Καποιος πρεπει να κραταει ανοιχτο το μαγαζι!!!! Για να το βρουν ανοιχτο οσοι θελησουν να το επισκεφθουν.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Εδώ κι εγω ...

Georgiamami καλα θα ηταν να ηταν μαγαζι ..η ακομα καλυτερα να διαβαζαμε ΜΟΝΟ ευχαριστα..:)

Giogonta οσον αφορα την παρακεντηση ,εχω κανει 2 παρακεντήσεις ηταν πραγματικα σαν να σου περνουν αιμα ,την δευτερη φορα με τρυπησαν 7 φορες την πρωτη μονο δυο,δεν ηταν πραγματικα τιποτα πιο πολύ με αγχωνε το αποτέλεσμα παρα η διδιακασια ..Αυτό που πρεπει να προσεξεις είναι να παρει ο γιατρος σου πολλα δειγματα επειδή εχεις δυο μεγαλους οζους..Καλα αποτελέσματα

Κittyme δεν θυμαμαι καθολου τα αποτελέσματα μου επειδή ,ηταν όλα οκ μονο η tsh ηταν 0,10 αλλα ο δικος μου ενδοκρινολόγος μου ειπε ότι είναι οκ επειδή την θελουμε κατω από 1 ..Η θυρεοσφαιρινη νομιζω ηταν 0,2 τα υπολοιπα ANTI-TPO πολύ πιο κατω από το οριο ..Εγω θα ξανακανω εξετασεις τον Φεβρουαριο και ναι πλεον είμαι καλα ισως καλυτερα από ποτε ...Πεσαμε στο λιγοτερο "κακο" τελικα δικαιο ειχατε ...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα κοριτσια... Ετοιμαζομαι για δευτερο αιματολογικο έλεγχο...εχω μειώσει δοκιμαστικα το χάπι απο 135 σε 125 , νιωθω ομως κουραση.....!!!!!

Ολοσωμο εχω προγραμματισει για τον Απρίλιο .....πολύ μακρια αλλα δεν υπήρχαν αλλα ραντεβου νωριτερα.....9 μηνς μετα τη ληψη δηλαδη.....κατα τα αλλα ,καλα!!! φιλια σε όλες σας..

Η παρακέντηση όντως δεν είναι τίποτα...πιο πολυ εινια ο φοβος!!!!οταν την κανεις θα δεις οτι δεν αξιζε η ανησυχια!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους κ ολες.... Ειμαι απο θεσσαλονικη ειχα χρονια πολυοζωδη βργχοκηλη....κανεις δεν μου ειχε πει τιποτα...απλα επαιρνα thyrormone....φετος ασχοληθηκα λιγο παραπανω κ εγω...ειμαι κ 30 χρονων κ ηθελα να το δω καλυτερα το θεμα του θυροειδη......μην τα παραλεω πηγα σε δυο γιατρους με ειπανε αφαιρεση θυροειδη παροτι εκανα βιοψια κ βγηκε αρνητικη.....την βιοψια την εκανα στο θεαγενειο...δεν τους αρεσουν μορφολογικα οι οζοι αιματωνονται πολυ με υποασβεστωσεις κ αντιδραστικους λεμφαδενες...εχω παει σε δυο χειρουργους που με προτεινανε...στον Κ.Κουτελιδακη και στον Κ.Γκοροπουλο....βρισκομαι σε διλημμα ομως...η διαφορα ειναι οτι ο δευτερος ειπε θα με κανει ταχεια βιοψια για να μην ξαναχρειαστει αλλο χειρουργιο...κ σε τιμες δεν διαφερουν κ ιδιαιτερα.....οσο αναφορα για ιωδιο θα κριθει μευα την βιοψια...υ.γ εδω κ δυο χρονια ειμαι χωρις θεραπεια αλλα οι οζοι μου παντα παρεμεναν στασιμοι....ορμονολογικες εξετασεις παντα σε φυσιολογικα επιπεδα...μια γνωμη για τους χειρουργους που προανεφερα κ για την γενικη εικονα ζηταω....Ευχαριστω εκ των προτερων.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σας. Ειμαι νεα στο φορουμ αν και σας διαβαζω αρκετο καιρο. Η ιστορια μου πολυ προσφατη. Μετα απο αρκετες ιατρολογικες εξετασεις να μαι εδω σημερα εγχειρησμενη στις 05 νοε 14, με αποτελεσματα βιοψιας 0.6 χιλ θηλακιωδες καρκινωμα χωρις διηθηση καψας χωρις λεμφαδενες. Μου αφαιρεσαν κατα τν διαρκεια της εγχειρησης 8 λεμφαδενες για καθαρισμο της περιοχης κ αποδειχτηκαν καθαροι. Ειμαι τρομερα αγχωμενη με το ιωδιο ψυχολογια μηδεν. Ειμαι απο κυπρο και εχω ενα αγορακι 13 ετων. Εγω ειμαι 42.. βοηθεια σας παρακαλω ειμαι σε απογνωση..

Link to comment
Share on other sites

ειχα το ιδιο θεμα με το ενδο μου εδω η βιοψια εδειξε καθαρη αλλα ειχα αποσβεστωση σε μικρο οζο υποχοικο τλκ αφαιρεσα τον θηρ και ηταν κακοηθεια. Πιστευω δν πρεπει να το αφησεις προχωρα στην εγχειρηση.
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή μαρια@@ την ιδια αγωνια περασα και εγω τον Ιουλιο. Ειμαι 34 χρόνων και εχω ενα αγοράκι 3 ετων. Η διαδιακασία του ιωδίου δεν είναι κατι το τοσο φοβερο ωστοσο ειναι μονοδρομος. Το δυσκολο ειναι η αποσταση που θ απρεπει να κρατησεις απο τους δικους σου για περιπου 18 μερες. Επειδη ο γιος σου ειναι μεγαλο παιδακι και μπορεις να συζητησεις μαζι του θα ειναι ολη η διαδικασια πιο ευκολη. Ειναι πολα άτομα εδω μεσα που εχουν κανει ιωδιο. Πιστεψε με σε λιγο θα ειναι ολα μια αναμνηση. Για οτι πληροφορια θες μας ρωτας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα kitty me. Ευχαριστω πολυ για το θαρρος απλα μαζι μου τα πραγματα ειναι καπως περιεργη κατασταση κ τρομαξα. Βασικα το θεμα μου αρχισε απο μια κυστη εγκεφαλου στην υποφυση και μετα προχωρησαμε για ελεγχο θυροειδη εκει βρεθηκαν 7 οζοι. Ειχαμε κανει βιοψια στογς εξι ο ενας ηταν 7 χιλ κ δν του εκαναν βιοψια κ οι αλλοι βασικα ητανε καλοηθεις. Ο μικρος ηταν ο θυλωδες. Εμενα αυτο που με τρομαζει ειναι η συσχετιση με το κεφαλι. Δν θα το αντεξω να ναι καπιο συνδρομο περιεργο.. τωρα για το ιωδιο οι πυρινικοι με τους ενδο συγκρουονται γιατι αλλοι λεν να παρω ιωδιο κ αλλοι οχι. Μου ειπαν για μια δοση 30 μιλικιουρη!!@@@@

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μαρια καλημερα και περαστικα!! Θα δεις οτι ολα θα πανε καλα! Ειναι γεγονος οτι πολλες φορες υπαρχουν διαφορετικες αποψεις για το πως θα λυσεις το ιδιο προβλημα, αυτο που ξερω εγω παντως απ οσο εχω ασχοληθει με τον ca θυρεοειδους, ειναι οτι σε πολυ μικρα θηλωδη καρκιμωματα -κατω απο 1 εκατοστο- δεν δινουν ιωδιο, φτανει βεβαια να συντρεχουν και καποιες αλλες προυποθεσεις που εχουν να κανουν με τον υποτυπο του θηλωδους. Να σου πω ακομα οτι δεν εχω ακουσει ποτε να σχετιζεται ο θηλωσες καρκινος θυρεοειδους μα καποιο προβλημα στο κεφαλι. Θεωρω οτι δεν πρεπει να τρομαζεις τοσο πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Μαρια καλημερα και περαστικα!! Θα δεις οτι ολα θα πανε καλα! Ειναι γεγονος οτι πολλες φορες υπαρχουν διαφορετικες αποψεις για το πως θα λυσεις το ιδιο προβλημα, αυτο που ξερω εγω παντως απ οσο εχω ασχοληθει με τον ca θυρεοειδους, ειναι οτι σε πολυ μικρα θηλωδη καρκιμωματα -κατω απο 1 εκατοστο- δεν δινουν ιωδιο, φτανει βεβαια να συντρεχουν και καποιες αλλες προυποθεσεις που εχουν να κανουν με τον υποτυπο του θηλωδους. Να σου πω ακομα οτι δεν εχω ακουσει ποτε να σχετιζεται ο θηλωσες καρκινος θυρεοειδους μα καποιο προβλημα στο κεφαλι. Θεωρω οτι δεν πρεπει να τρομαζεις τοσο πολυ.
Ναγια μου καλησπερα. Μου ηρθαν μαζεμενα ολα κ γενικως τα παιξα.. σ ευχαριστω για τα λογια σου ειμαι τρελαμενη. Η βιοψια μου ελεγε καθαρο θηλωδες καρκινωμα 0.6 χιλ χωρις διηθηση καψας χαμηλου ρισκου βαθμου ενα. Μου εβγαλαν και οχτω λεμφαδενες καθ αυτοι καθαροι. Κατα τα αλλα ειχε ενα ruthlie cell αδενωμα και μια φουσκωμενη βρογχοκηλη χωρις καρκινωμα. Ο γιατρος μου αρχισε 100 euthyrox και μ ειπε αν θα παρω ιωδιο θα μου δωσει κατι ενεσιμα δυο μερες πριν .. μου ειπαν να κανω διαιτα μονο το αλατι και το ψαρι.. την τριτη εχω ραντευου στο ογκολογικο νοσοκομειο (εμας μας στελνουν κρατικα εδω) για να με δει κ αλλος πυρηνικος. Ο πρωτος ειναι ιδιωτης κ ηθελε να μ δωσει 30 μιλικιουρ ιωδιο..
Link to comment
Share on other sites

μαρια@@ και καλα θα κανεις να πας και σε 2ο ενδοκρινολογο να παρεις γνωμη αλλα και σε 2ο πυρηνικο. Ισως να μη χρειαστεί να κανεις ιωδιο. Εύχομαι όλα να πανε καλα. Παντως ότι κι αν γινει τελικά πιστεψε με θα περασει και θα σου ειναι μια κακη αναμνηση.

Link to comment
Share on other sites

μαρια@@ απο την δικη μου εμπειρια σε μικρά καρκινωματα (κατω απο 1χιλ) και χωρις διηθηση καψας δεν δινουδ ιωδιο!!!Και εγω ειχα ενα 0,6χιλ αλλα ΜΕ διηθηση και ετσι αναγκαστικα πήρα ιωδιο!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα. διαβαζω εδω και καιρο το φορουμ σας. σχεδον εχω διαβασει ολα τα ποστ. η γυναικα μου τυχαια ανακαλυψε οτι ειχε οζο.

δεν ειμαι τοσο καλος στις ονομασιες. τελος παντων εκανε ολικη αφαιρεση θυροειδη και ενω ο οζος ο μεγαλος στη βιοψια ειναι καλοηθης βρεθηκε ενας αλλος 5χιλιοστα κακοηθης.

ο χειρουργος που ειδε την βιοψια ειπε να μην μας ανησυχει γιατι δεν ηταν κοντα σε χειρουργικα ορια και δεν ειχε κανει και διήθηση.

χθες που πηγαμε στον ενδοκρινολογο μας ειπε οτι καλο ειναι να παμε στο θεαγενειο για σπινθιρογραφημα και καλο ειναι να παρουμε και ιωδιο γιατι ειναι μολις 30χρονων η γυναικα μου και μονο ετσι θα ειμαστε 100% σιγουροι.

ευτυχως ψυχολογικα η γυναικα μου αποδηχθηκε βραχος και εχει παρει απο την αρχη την περιπετεια της πολυ χαλαρα αλλα εγω αγχωνομαι. να παρουμε γνωμη και απο αλλον ενδοκρινολογο? να αναφερω οτι μετα την εγχειρηση επεσε το ασβεστιο για μια βδομαδα αλλα ευτυχως επανηρθαν οι παραθυροιδεις και παιρνει μονο το t3 των 25 δυο φορες την μερα εχοντας μια πολυ φυσιολογικη ζωη. απλα μπορει να κουραστει λιγο πιο ευκολα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...