Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Bluee19 είπε:

      Συναγωνίστριες εύχομαι σε όλες καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα με υγεία !!! 
      Στις εγκυολες μας να έχουν μια γλυκιά εγκυμοσύνη και σύντομα να κρατήσουν τα θαύματακια τους στην αγκαλιά τους!!! Και σε όλες τις υπόλοιπες που ακόμη προσπαθούμε σύντομα να έρθει και σε εμάς το θαύμα 🙏🏼

       

      καλή ανάσταση κορίτσι μ ! εσωτερική και εξωτερική! το επόμενο πάσχα να χεις  μια κοιλιτσα τούρλα! 

      • Λουλούδια 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Επίσης μού είπαν ότι θα πρέπει να πάρω μία κάψουλα με ραδιενεργό ιώδιο, και θα πρέπει να μείνω απομονωμένη, σε καραντίνα, αλλά δεν μου είπαν για πόσο. Σημειώστε ότι έχω ένα βρέφος ολίγων μηνών και έχω σοκαριστεί από όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Poinitsa καλωσηρθες και Χρονια πολλα.  Εγω θα σου πω την προσωπικη μου γνωμη. Επειδη λοιπον βρεθηκαν υποπτοι και 2 οζοι και 2 λεμφαδενες εγω θα προχωρουσα σε χειρουργειο. Εμενα μου συνεστησαν ολοι χειρουργειο με εναν υποπτο οζο και χωρις καθολου υποψια σε λεμφαδενες. Αλλα εγω ειμαι εγω και ειμαι ακρως αγχωτικο ατομο που μονο και οζους μη υποπτους να μου εβρισκαν πολυ πιθανον να προχωρουσα σε χειρουργειο γιατι δεν θα μπορουσα να σκεφτομαι οτι υπαρχει κατι εκει.

Poinitsa το χαπι ιωδιου θα το παρεις ΑΝ και εφοσον η ιστολογικη σου μετα το χειρουργειο δειξει οτι οντως υπηρξε κακοηθεια. Η καραντινα απο βρεφη ειναι ενας μηνας. Ναι ειναι δυσκολο αλλα μπορει να μη χρειαστει εαν η ιστολογικη σου βγει καθαρη κι εξαρταται κιολας νομιζω απο το ποσα μιλικιιουρι ιωδιο θα παρεις. Το παν ομως ειναι να γινεις καλα, ακομα κι αν χρειαστει να αποχωρηστεις για ενα μηνα το μπεμπακι σου. Ολοι μας φρικαρισμενοι νιωθαμε σε καταλαβαινω απολυτα και ειναι δυσκολο οταν εισαι μανουλα (εγω δεν ειμαι ακομα) αλλα αν ειναι κατι που πρεπει να γινει, τοτε πρεπει να γινει για την υγεια σου και θα δεις οτι ολα θα πανε καλα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε Ginger, έχω κάνει ήδη διάφορα άλλα χειρουργεία, να το κάνω κι αυτό, άντε.

Αλλά με τρομάζουν:

Οι λεμφαδένες, πώς θα βγουν, αν θα καθαριστούν σωστά, αν δεν καούν με το ραδιενεργό ιώδιο, αν χρειαστεί να τους ξαναχειρουργήσω σε περίπτωση που δεν καθαρίστηκαν σωστά, κι αυτό το δεύτερο χειρουργείο θα είναι πιο δύσκολο επειδή θα υπάρχουν ουλές (αυτά μού τα είπε ο γιατρός, δεν τα λέω εγώ),

Πώς θα αφήσω το παιδί για τόσο καιρό (αλήθεια, πόσο διαρκεί η καραντίνα, δεν μου είπαν),

Αν όντως ο καρκίνος αυτός δεν είναι μεταστατικός,

Μήπως πρέπει να πάω και σε άλλον γιατρό ή σε άλλο διαγνωστικό κέντρο;;;;

 

Λοιπόν, ας μην σας αγχώνω, μέρες που είναι,

ας ευχηθούμε και ας προσευχηθούμε όλοι και όλες, το νέο έτος και όσα ακολουθήσουν, να φέρει σε όλους μας υγεία και αγάπη!!!

Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατό, είπε ο μέγας Νίτσε, κάτι ήξερε ο φιλόσοφος!!!

Ξέρει καμιά σας, αν αποφασίσω να πάω στο Θεαγένειο για μια δεύτερη γνώμη, ποια γιατρό να επιλέξω; ΠαζαΪτου, Μπουντίνα ή Χρυσουλίδου;

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλο μπερδεμα οταν υπαρχουν διαφορετικες αποψεις γιατρων για το ιδιο θεμα. Εμενα ολοι μου συνεστησαν χειρουργειο οποτε τετοιο διλημμα δεν υπηρξε στην περιπτωση μου. Προσπαθησε να εισαι ψυχραιμη για να σκεφτεις λογικα. Ισως αν ειχεςκαποιον γιατρο απ ολους αυτους που να εμπιστευεσαι περισσοτερο? 

Εγω ειμαι Αθηνα οποτε γνωμη για τις γιατρους του θεαγενειου δεν εχω...

Link to comment
Share on other sites

Ginger, σε ευχαριστώ θερμά, και μόνο που έκανες τον κόπο και μου απάντησες, χωρίς να γνωριζόμαστε!!!

Ψύχραιμη είμαι, και τώρα και πάντα, συνήθως....

Ο τελευταίος γιατρός που πήγα είναι ο πιο έγκυρος, υποτίθεται. Μόνο καλά λόγια έχω ακούσει γι' αυτόν.

Το ίδιο και το τελευταίο διαγνωστικό κέντρο στο οποίο πήγα.

Απλώς λέω να πάω και σε έναν ακόμη πολύ καλό γιατρό και σε ένα ακόμη πολύ καλό διαγνωστικό κέντρο.

Φίλος γιατρός που του το είπα αυτό, λέει να μην πάω άδικα, και ο τελευταίος γιατρός και το τελευταίο διαγνωστικό κέντρο είναι πολύ καλά, άδικα θα σπαταλήσω χρόνο αν ψάξω για άλλους...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Poinitsa said:

Κορίτσια, καλημέρα, χρόνια πολλά και καλά, με υγεία και αγάπη.

Επίσης, ειρήνη στον κόσμο όλο.

Επί του προκειμένου, θα ήθελα να σας συγχαρώ για την ομοψυχία και το θάρρος σας!!!

Εγώ ξεκίνησα την αναζήτηση του θέματος με τον θυρεοειδή μου χωρίς κανένα σύμπτωμα, με φυσιολογικές τιμές στις αιματολογικές, απλώς επειδή κάποιο άτομο από την οικογένεια είχε όζους, είπα ας το ψάξω, λόγω κληρονομικότητας.

ΟΙ αιματολογικές βγήκαν καλές, αλλά στον υπέρηχο διαπιστώθηκε η ύπαρξη πολλών όζων, εκ των οποίων ο ένας ύποπτος.

Πήρα φάρμακο για 6 μήνες κι επειδή ο γιατρός μου δεν είδε να μικραίνουν οι όζοι, συνέστησε ολική αφαίρεση του θυρεοειδούς. 

Με έστειλε σε χειρούργο, ο οποίος συμφώνησε απόλυτα.

Πήγα σε άλλο γιατρό, ενδοκρινολόγο δηλαδή, και μου είπε να μην κάνω τίποτε.

Πήγα σε τρίτο γιατρό, ενδοκρινολόγο, καθηγητή μάλιστα, κι αυτός είπε να μην  κάνω τίποτε.

Με έστειλε, όμως, για σιγουριά, στον πιο άξιο ακτινοδιαγνώστη της Θεσσαλονίκης και ίσως όλης της Ελλάδας, κι αυτός μού έκανε υπέρηχο και βρήκε 3 λεμφαδένες ύποπτους και 2 όζους ύποπτους.

Οι δύο τελευταίοι μού συνέστησαν άμεση ολική αφαίρεση του θυρεοειδούς και των παθολογικών λεμφαδένων, να βρώ τον πιο τέλειο χειρούργο για να μου κάνει αυτή την πολύ λεπτή επέμβαση, λέει, για να μη χρειαστεί, αν δεν καθαριστούν καλά οι λεμφαδένες, να ξαναμπώ στο χειρουργείο και να μου τους ξανακαθαρίσουν. 

Καταλαβαίνετε τι περνάω. 

Τι μου προτείνετε;

 

Καλημερα και Χρονια Πολλα σε ολους. Επειδη εχουμε τραβηξει κι εμεις ζορια με τον θυρεοειδη και ως εκ τουτου εχουμε ασχοληθει πολυ με το θεμα (αυτο βεβαια δεν μας κανει ειδικους, ειδικοι ειναι μονο οι γιατροι) εχω να σου πω οτι στο υπερηχογραφημα μπορει να φαινονται διογκωμενοι καποιοι λεμφαδενες αλλα αυτο δεν τους κανει απαραιτητα και παθολογικους, καθως επισης μπορει καποιοι οζοι να εχουν εντονη αιμματωση και αγγειωση πραγμα που ισως κρυβει κατι παθολογικο. Αν υπαρχει υποψια για κακοηθεια αυτη μπορει να βεβαιωθει μονο με παρακεντηση των οζων. Αν τωρα εκανες πρωτη φορα υπερηχο και βρεθηκε οτι βρεθηκε, περιμενε ενα 6μηνο να επαναλαβεις τον υπερηχο και αν υπαρχει διαφοφοποιηση τοτε κανεις χειρουργειο. Στα λεω ολα αυτα επειδη 2 γιατροι σου ειπαν να μην κανεις κατι και ενας μονο σου ειπε να κανεις χειρουργειο. Επειδη επι διαφοροποιησεων των αποψεων των γιατρων οι ασθενεις σαλταρουν, κρατησε την ψυχραιμια σου, επελεξε αυτον που σου εμπνεει περισσοτερη εμπιστοσυνη και πορευσου μαζι του. η αναμονη του 6μηνου που σου πα παραπανω πιστευω οτι ειναι κατι που θα σου προτεινουν και οι ιδιοι οι γιατροι σαν παρακολουθηση.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Poinitsa said:

Ginger, σε ευχαριστώ θερμά, και μόνο που έκανες τον κόπο και μου απάντησες, χωρίς να γνωριζόμαστε!!!

Ψύχραιμη είμαι, και τώρα και πάντα, συνήθως....

Ο τελευταίος γιατρός που πήγα είναι ο πιο έγκυρος, υποτίθεται. Μόνο καλά λόγια έχω ακούσει γι' αυτόν.

Το ίδιο και το τελευταίο διαγνωστικό κέντρο στο οποίο πήγα.

Απλώς λέω να πάω και σε έναν ακόμη πολύ καλό γιατρό και σε ένα ακόμη πολύ καλό διαγνωστικό κέντρο.

Φίλος γιατρός που του το είπα αυτό, λέει να μην πάω άδικα, και ο τελευταίος γιατρός και το τελευταίο διαγνωστικό κέντρο είναι πολύ καλά, άδικα θα σπαταλήσω χρόνο αν ψάξω για άλλους...

Κορίτσι μου Χρόνια πολλά!!!! Νομίζω πως κατάλαβα σε ποιον ακτινοδιαγνωστη πήγες κι εγώ εκεί πήγα.Εμενα μου βρήκε έναν λίαν ύποπτο οζο και έναν ύποπτο λεμφαδενα.Για το λεμφαδενα δεν ήταν σίγουρος όμως.προτεινε άμεσα χειρουργείο.το οποίο και έκανα τρεις εβδομάδες μετά.Έβγαλα θυροειδή και αριστερούς λεμφαδένες .Η ιστολογική μου έδειξε ότι ο οζος ήταν καρκίνος κλασικου τυπου, αλλά οι λαμφδενες καθαροί.τωρα ένα μήνα μετά είμαι πολύ καλά αν και ποναω καμία φορά βέβαια τραυματίστηκαν οι παρθυροειδεις και έχω ένα μικρό θέμα με το ασβέστιο.Εγώ τον εμπιστεύτηκαν και έπεσε μέσα.ειμαι από τις τυχερες που δε θα κάνω ιώδιο γιατί δεν είχε πειράξει λεμφαδένες,και ήταν μικρο.Εμενα μου είπαν ότι ήμουν τυχερή που το βρήκα νωρίς και το αφαίρεσα γιατί αν το άφηνα Χρόνια μπορεί να έπιανε κι άλλους λεμφαδένες, βέβαια μπορεί να έμενε και ίδιο, αλλά εγώ δεν μπορούσα να ζω με το αγχο.επειδη κι εγώ Θεσσαλονίκη κινήθηκα, ότι χρειαστείς μπορώ να σου πω !Σου Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά!!!Δώσε θάρρος στον εαυτό σου!!!

Ginger δεν άκουσα νέα σου μέρες κι ανησύχησα!! Περαστικά κορίτσι μου!!!Εγώ στις 17/1 θα πάω για μεγάλο υπέρηχο να δούμε πόσο καλά καθαρίστηκε.Παλευω ακόμα όμως με το ασβέστιο!!!!alice 2 που είσαι κορίτσι μου;;;;;;Όλα καλά;;;

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Ginger2 said:

Ναγια Χρονια πολλα!!! Τι κανετε? Πως ειναι ο αδελφος σου?

Καλη σου μερα Ginger2. Μετα απο 3 χρονια μπορω να πω οτι ειμαστε καλα. Κατι ψιλα με το ασβεστιο που μας εχουν μπερδεψει, αλλα ολα καλα οσον αφορα την κακοηθεια. Ειμαι σιγουρη οτι ολες σας θα ειστε σε θεση μετα απο καιρο να πειτε το ιδιο που λεω εγω τωρα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια μου καλησπέρα σας και χρονια πολλά!!!!Χάθηκα λίγο μια με το φόρουμ που δεν μπορούσα να μπώ,μια το κλίμα των εορτών που είπαμε να πάμε καμιά βολτίτσα με τον μικρό.Η ιστολογική ακόμα δεν έχει βγεί!Υποθέτω θα με ειδοποιήσει ο γιατρός εγώ δεν έχω ενοχλήσει καθόλου.Ειναι και γιορτές τώρα γι αυτό ίσως η καθυστέρηση.Εσας σας πήρε ο γιατρός ή επικοινωνήσατε εσείς;

νάγια

καλοσώρισες στη παρέα μας δυστηχώς δεν ξέρω τίποτα απο Θεσσαλονίκη.Ευχομαι να βρεις τον κατάλληλο και όλα να πάνε καλά!

Ginger2

Tania8980

minnie2

μηλιά 5

τι κάνετε κοπέλες μου;;Σας έχασα!Βγήκαν οι ιστολογικές σας ηρεμήσατε..Αλι σε μένα!!!χαχαχαχα

 

sorry κορίτσια αλλά εχει αλλάξει λιγο ο τρόπος γραφής στο φόρουμ 

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 28/12/2016 at 5:20 ΜΜ, alice.2 said:

κοριτσια μου καλησπέρα σας και χρονια πολλά!!!!Χάθηκα λίγο μια με το φόρουμ που δεν μπορούσα να μπώ,μια το κλίμα των εορτών που είπαμε να πάμε καμιά βολτίτσα με τον μικρό.Η ιστολογική ακόμα δεν έχει βγεί!Υποθέτω θα με ειδοποιήσει ο γιατρός εγώ δεν έχω ενοχλήσει καθόλου.Ειναι και γιορτές τώρα γι αυτό ίσως η καθυστέρηση.Εσας σας πήρε ο γιατρός ή επικοινωνήσατε εσείς;

νάγια

καλοσώρισες στη παρέα μας δυστηχώς δεν ξέρω τίποτα απο Θεσσαλονίκη.Ευχομαι να βρεις τον κατάλληλο και όλα να πάνε καλά!

Ginger2

Tania8980

minnie2

μηλιά 5

τι κάνετε κοπέλες μου;;Σας έχασα!Βγήκαν οι ιστολογικές σας ηρεμήσατε..Αλι σε μένα!!!χαχαχαχα

 

sorry κορίτσια αλλά εχει αλλάξει λιγο ο τρόπος γραφής στο φόρουμ 

 

 

κοριτσι μου καλημερα,εμεις εδω στην αναμονη τησ ιστολογικης...εσυ τι κανεις ?βγηκε η ιστολογικη σου?να σασ ρωτησω κατι βρε κοριτσια μου? ο χειρουργοσ σασ μετα το χειρουργιο σασ ειπε μια πρωτη εκτιμηση ?

Link to comment
Share on other sites

αχ κορίτσι και εσυ ακόμα περιμένεις..Να σου πω την αλήθεια εγω λέω να τηλεφωνήσω απο βδομάδα..να κάνω και πρωτοχρονιά!Ο χειρουργος ενω τον ρώτησα πολλές φορές ακόμα και όταν πήγα να βγάλω τα ράμματα μου τόνισε οτι όταν βγεί η ιστολογική θα τα πούμε και αυτο είναι το σωστό κατά την γνώμη μου, γιατι μπορεί να πει κάτι που δεν ισχύει.Πάντως απ το ύφος του,έτσι όπως τον ψυχολόγησα εγώ, μάλλον για κακό πρόκειται!Ενας άλλος χειρούργος που είχα επισκεφτεί στην αρχή,ιδιώτης,ο κορυφαίος στην Αθήνα απ οτι άκουσα μου είπε βλέποντας την fna οτι πρόκειται για θυλακιώδης.Τι να πω..τουλάχιστον παρηγοριέμαι γιατι ξέρω οτι θυλώδης και θυλακιώδης ειναι ιάσιμοι.Αλήθεια θυμησε μου πότε έκανε το χειρουργείο το συγγενικό σου πρόσωπο;

Link to comment
Share on other sites

On 28/12/2016 at 5:20 ΜΜ, alice.2 είπε:

κοριτσια μου καλησπέρα σας και χρονια πολλά!!!!Χάθηκα λίγο μια με το φόρουμ που δεν μπορούσα να μπώ,μια το κλίμα των εορτών που είπαμε να πάμε καμιά βολτίτσα με τον μικρό.Η ιστολογική ακόμα δεν έχει βγεί!Υποθέτω θα με ειδοποιήσει ο γιατρός εγώ δεν έχω ενοχλήσει καθόλου.Ειναι και γιορτές τώρα γι αυτό ίσως η καθυστέρηση.Εσας σας πήρε ο γιατρός ή επικοινωνήσατε εσείς;

νάγια

καλοσώρισες στη παρέα μας δυστηχώς δεν ξέρω τίποτα απο Θεσσαλονίκη.Ευχομαι να βρεις τον κατάλληλο και όλα να πάνε καλά!

Ginger2

Tania8980

minnie2

μηλιά 5

τι κάνετε κοπέλες μου;;Σας έχασα!Βγήκαν οι ιστολογικές σας ηρεμήσατε..Αλι σε μένα!!!χαχαχαχα

 

sorry κορίτσια αλλά εχει αλλάξει λιγο ο τρόπος γραφής στο φόρουμ 

 

 

 

Καλησπέρα σας χρόνια πολλά έκανα αλλαγή κινητό για αυτό δεν έμπαινα πήρα σήμερα την ιστολογικη αλλοιώσεις οζωδους υπερπλασιας κυταρρα ιστιοκυταρρα τα γράφει μου βγάλε ο χειρουργός κεντρικούς λεμφαδένες και παραθυρεοειδης χωρίς ουσιώδης αλλοιώσεις οπότε δεν υπάρχει νεοπλασια η παρακέντηση μου όμως έδειχνε υποψία νεοπλασια από οξύ φύλλα κυταρρα το ασβέστιο το πίνω ακόμα 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, μηλιά 5 είπε:

 

Καλησπέρα σας χρόνια πολλά έκανα αλλαγή κινητό για αυτό δεν έμπαινα πήρα σήμερα την ιστολογικη αλλοιώσεις οζωδους υπερπλασιας κυταρρα ιστιοκυταρρα τα γράφει μου βγάλε ο χειρουργός κεντρικούς λεμφαδένες και παραθυρεοειδης χωρίς ουσιώδης αλλοιώσεις οπότε δεν υπάρχει νεοπλασια η παρακέντηση μου όμως έδειχνε υποψία νεοπλασια από οξύ φύλλα κυταρρα το ασβέστιο το πίνω ακόμα 

Alice 2 υπομονή θα αργήσει ή ιστολογικη poinitsa minnie 2 είναι το πακέτο ιατρικό και ψυχολογικό που έχουμε περάσει όλες tania 8980 ginger 2 τα νέα σας? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...