Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Χμ δεν ξερω..παντως μέτρα την πίεση να δεις πόσο έχεις 

      έφαγα τώρα σαλατουλα με φετα και συνήλθα ! πάντως με το λίγο που έφαγα πριν πιροσκί και λίγους ξηρούς καρπούς δεν μου πέρασε  ! 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Ginger2μια χαρά στο σπιτάκι σου!Ολα να τελείωσαν εδω ευχομαι καλη ξεκούραση!Αλήθεια, σου είπαν οτι δεν πρέπει να ερθεις σε επαφή με παιδια και εγκυόυς μετα τη λήψη ιωδίου;Γιατι κατι τέτοιο έχω ακούσει.Ισχύει;

Tania8980 σε ευχαριστώ πολύ που με σκέφτεσαι!!!Ακόμα περιμένω εγω..ελπίζω να μάθετε νέα μου σύντομα:D:D

μηλιά 5δυστηχώς η πιο αξιόπιστη τελικά είναι η ιστολογική.Η fna σε περιπτωση υποψίας πρεπει να γινει χειριυργείο αλλα το είδος και τι ακριβως είναι το μαθαίνεις μετα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Alice.2υπομονή καλή μου εγώ τους έπαιρνα στο καποδιστριακό πολλές φορές τηλέφωνο και όταν το πα στον χειρούργος μου τσαντίστηκε αλλά ήταν ευγενείς στο καποδιστριακό την παρασκευή κάναν την ιστολογική το χαρτί δεν έχει υπογραφεί γιατί ο ένας γιατρός πήρε άδεια οπότε μετά τα Χριστούγεννα θα ρθει η ιστολογική μου μού είπαν ότι τα αποτελέσματα τα στέλνουν μια φορά την βδομάδα αλλά αν ξέρεις από κάπου τηλ του πανεπιστημίου που θα κάνουν την ιστολογική σου τηλέφωνα τους αν είναι το καποδιστριακό πες μου να στο δώσω σε πμ εγώ.Ginger 2ποσο χαίρομαι που βγήκες όλα καλά θα πάνε!!!Tania 8980εγώ θα πάω με την ιστολογική να κάνω εξετάσεις αίματος θα της πω και για υπερηχο και έχω ακούσει ότι μπορεί να αναπλάθει ο ιστός και να ξαναγίνουν οζοι φοβάμαι εσένα τι δόση t4σου δίνει εμένα το 137

Link to comment
Share on other sites

Tania8980 η θυρεοσφαιρινη ειναι καρκινικος δεικτης...αν ειναι πανω απο 1( νομιζω) οσο η tsh ειναι υψηλη τοτε δειχνει υποτροπη της νοσου...συνηθως κοβουμε το χαπι για να ανεβει η tsh και να δειξει καλυτερα η τιμη...πολλες φορες την κανουμε και χωρις να εχουμε κοψει το χαπι αλλα( οπως την εκανα εγω φετος) πιο αξιοπιστη ειναι με tsh υψηλη..

μηλιά 5, οντως μπορει να αναπλαθει ο οζος, αλλα κατα τη γνωμη μου ειναι λιγακι δυσκολο, γιαυτο και μας δινουν υψηλοτερη δοση Τ4 απο τη συνηθισμενη, για να κρατα τον θυροειδη μας σε καταστολη και να μην παλευει ο οργανσμος μας να τον ξαναδημιουργησει... γιαυτο και γινομαστε υπερθυροειδικοι κι παλευουμε να κρατησουμε την tsh κοντα στο 0,1- ο,2( τουλαχιστον εκει τη θελει η δικη μου ενδοκρινολογος, αν και στην εγκυμοσυνη μου τωρα ανεβοκατεβαινει).. ο οζος αναπλαθεται μονο αν η tsh μας δεν παρακολουθειται και ανεβει στα ταρταρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Tania8980 η θυρεοσφαιρινη ειναι καρκινικος δεικτης...αν ειναι πανω απο 1( νομιζω) οσο η tsh ειναι υψηλη τοτε δειχνει υποτροπη της νοσου...συνηθως κοβουμε το χαπι για να ανεβει η tsh και να δειξει καλυτερα η τιμη...πολλες φορες την κανουμε και χωρις να εχουμε κοψει το χαπι αλλα( οπως την εκανα εγω φετος) πιο αξιοπιστη ειναι με tsh υψηλη..

μηλιά 5, οντως μπορει να αναπλαθει ο οζος, αλλα κατα τη γνωμη μου ειναι λιγακι δυσκολο, γιαυτο και μας δινουν υψηλοτερη δοση Τ4 απο τη συνηθισμενη, για να κρατα τον θυροειδη μας σε καταστολη και να μην παλευει ο οργανσμος μας να τον ξαναδημιουργησει... γιαυτο και γινομαστε υπερθυροειδικοι κι παλευουμε να κρατησουμε την tsh κοντα στο 0,1- ο,2( τουλαχιστον εκει τη θελει η δικη μου ενδοκρινολογος, αν και στην εγκυμοσυνη μου τωρα ανεβοκατεβαινει).. ο οζος αναπλαθεται μονο αν η tsh μας δεν παρακολουθειται και ανεβει στα ταρταρα!!!

Σ'ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες!δεν το ήξερα!κατά το φεβρουαριο θα κάνω την εξέταση!

Link to comment
Share on other sites

Alice.2υπομονή καλή μου εγώ τους έπαιρνα στο καποδιστριακό πολλές φορές τηλέφωνο και όταν το πα στον χειρούργος μου τσαντίστηκε αλλά ήταν ευγενείς στο καποδιστριακό την παρασκευή κάναν την ιστολογική το χαρτί δεν έχει υπογραφεί γιατί ο ένας γιατρός πήρε άδεια οπότε μετά τα Χριστούγεννα �� θα ρθει η ιστολογική μου μού είπαν ότι τα αποτελέσματα τα στέλνουν μια φορά την βδομάδα αλλά αν ξέρεις από κάπου τηλ του πανεπιστημίου που θα κάνουν την ιστολογική σου τηλέφωνα τους αν είναι το καποδιστριακό πες μου να στο δώσω σε πμ εγώ.Ginger 2ποσο χαίρομαι που βγήκες όλα καλά θα πάνε!!!Tania 8980εγώ θα πάω με την ιστολογική να κάνω εξετάσεις αίματος θα της πω και για υπερηχο και έχω ακούσει ότι μπορεί να αναπλάθει ο ιστός και να ξαναγίνουν οζοι φοβάμαι εσένα τι δόση t4σου δίνει εμένα το 137

Εγώ υπέρηχο θα κάνω τον άλλο μήνα.Εξευασεισ αιμε κάνω κάθε εβδομάδα γιατί είχα μία μικρή κάμψη ασβέστιο υ.Παιρνω το Τ4 των 88.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κ απο μενα, ειμαι νεα στην παρεα σας αλλα θελω βοηθεια γιατι θα τρελαθω. ενα δικο μου ατομο εκανε υπερηχο κ εχει οζο 3εκ,μας εστειλαν για fna κ τα αποτελεσματα ειναι ενα κατεβατο κα στο τελος λεει κυτταρολογικα ευρηματα συμβατα με νεοπλασμα θυλωδες τυπου κ εδω ξεκιναν ολα, η κυτταρολογος δεν μιλαει ευθεως για καρκινο αλλα για μια υπερπλασια που πρεπει να βγει για να μην παει καθε χρονο για παρακεντηση, ο ενδοκρινολογος απο την ψηλαφιση λεει οτι δεν πιστευει οτι ειναι κακοηθεια αλλα κ να ειναι θα παρει ενα ιωδιο κ ολλα τελειωνουν , ο χειρουργος θα μας παρει τηλ τις επομενες μερες για το χειρουργιο αλλα με βαση την εμπειρια του αφτα ειανια καλα λεει κ οχι κακα... τι να πω? τι να πιστεψω? πως γινεται να λεει το χαρτι νεοπλασμα αλλα να ειναι τελικα καλο? εχει κανενας παρομοια εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites

minnie2καλησπέρα και καλως όρισες στην παρέα μας!κατ αρχάς να σου πώ οτι ειδικοι για το θέμα που ρωτάς ειναι ο ενδοκρινολόγος σου.Εδω απάνταμε απο καθαρά δική μας άποψη και εμπειρία.Η fna κατηγοριοποιήται σε 6 υποκατηγορίες σύμφωνα με το σύστημα berthesda(έτσι το λένε νομίζω).Στις κατηγορίες 4,5 και 6 συνιστάται χειρουργείο. Ο γιατρός μου,μου ειχε πει οτι απ τη στιγμη που η fna βγήκε υποψία κακοήθειας πρέπει να γίνει χειρουργείο.Δεν μπορεί να το ρισκάρει.Ουτε να κάνουμε συνεχείς παρακεντήσεις.Επισης χειρουργειο γίνεται και σε περιπτωση καλοήθειας όταν οι όζοι είναι πολύ μεγάλοι και δεν 'ακούνε'σε φάρμακα.Το τελικό αποτέλεσμα θα το δείξει η ιστολογική.Εχω ακούσει για περιπτώσεις όπου η fna έδειχνε κακοηθεια και στο τέλος μετα το χειρουργειο δεν υπήρχε.Πάντως να γνωρίζεις οτι ο καρκίνος του θυροειδη ειναι ιάσιμος!Αν η εστια του καρκίνου μετα την ιστολογική δειξει οτι είναι πάνω απ τα όρια τότε παίρνεις ιώδιο..απλά για να το κάψει.Η λέξη είναι που τρομάζει..δεν ειναι σαν τον καρκίνο που ακούμε σε άλλα οργανα..δεν κάνει μεταστάσεις..Μην ανησυχεις!

Link to comment
Share on other sites

dama87σε ευχαριστώ πολύ εγώ ήμουν υποθ.πριν το χειρουργείο ρίξαμε την tsh στο 0.04 σύμφωνα με αυτά που λες πρέπει να είμαι τακτική μετά στα ραντεβού με την ενδοκρινολόγο Tania 8980και εγώ έχω προμε ασβέστιο ακόμα κάναμε κάθε βδομάδα εξετάσεις μετά κόψαμε χάπι ασβεστίου τώρα ξαναποναω θα πίνω για 20 μέρες ασβέστιο και μετά εξετάσεις πότε θα ησυχάσω από αυτο?Minnie.2καλωσηρθες εμένα βγήκε υποψία καρκίνου αλλά ευτυχώς ήταν αδένωμα αλλά εγώ είμαι σπάνια περίπτωση λόγω σπανίων κυττάρων πού είχε ο όζος.μην ανησυχείς ούτε για το χειρουργείο ούτε για αυτό τον τύπο καρκίνου είναι ιάσιμος!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, τι να πω τα έχω χαμένα , οι αιματολογικές που έκανε ήταν μια χαρά ακόμα κ tg που ειναι καρκινικός δείκτης ήταν μέσα στις φυσιολογικές τιμές ήταν 61 δεν θα έδειχνε κάτι αυτό; τα καρότσια που έχουν περάσει από αυτό το στάδιο ποσό ήταν η τιμή της tg πριν το χειρουργείο κ τελικά βρεθήκατε με θετική ιστολογική σε καρκίνο; επίσης κ η c καλσιτανινη αν την λέω καλα κ αυτή 0,5.

Link to comment
Share on other sites

Minnie2 καλώς ήρθες!Πρώτα από ολα έσω δεν είμαστε γιατροί, μόνο τις προσωπικές εμπειρίες μας λέμε, και δεύτερον ο καρκίνος του θυρεοειδούς είναι ιασιμο.Πιστεψε με όλες εδώ έχουμε βρεθεί στον πανικό που είσαι τώρα.Ολες όταν ακουσαμε είτε από τους υπερήχους,ειτε από τις παρακεντησεις τη λέξη καρκίνο πανικοβληθηκαμε.Απο τη δική μου εμπειρία μπορώ να σου πω ότι και οι τελευταίες μου εξετάσεις ήταν φυσιολογικές:tsh,t3,t4,καλσιτονινη και τα αντισώματα μου ήταν αρνητικά.Ομως στον υπέρηχο φάνηκε ο οζος ο ύποπτος που ή ιστολογική έδειξε τελικά θηλωδης καρκίνος.Μονο ή ιστολογική είναι αξιόπιστη.Ειμαι από τις τυχερες που δε θα κάνουν ιώδιο γιατί ήταν μικρό.Η μόνη μου συμβουλή είναι ψυχραιμία όσο μπορείτε και να βρεις καλό ενδοκρινολογο και καλο χειρουργό.Σοη εύχομαι όλα να πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, τι να πω τα έχω χαμένα , οι αιματολογικές που έκανε ήταν μια χαρά ακόμα κ tg που ειναι καρκινικός δείκτης ήταν μέσα στις φυσιολογικές τιμές ήταν 61 δεν θα έδειχνε κάτι αυτό; τα καρότσια που έχουν περάσει από αυτό το στάδιο ποσό ήταν η τιμή της tg πριν το χειρουργείο κ τελικά βρεθήκατε με θετική ιστολογική σε καρκίνο; επίσης κ η c καλσιτανινη αν την λέω καλα κ αυτή 0,5.

καλημέρα και πάλι!Εμενα οι αιματολογικές ηταν όλες φυσιολογικές εκτός απ τα αντισώματα anti-tg που ήταν ανεβασμένα.Αυτό μου είπε ο γιατρός μου οφείλεται σε θυροειδίτιδα hashimoto.Δεν μου είπε κατι για καρκινικούς δείκτες..νομίζω οτι αυτο ισχύει για μετα το χειρουργείο που σου κάνουν πάλι εξετάσεις.Η ιστολογική μου δεν έχει βγει ακόμα.Η fna έδειξε κυτταρολογικη ατυπία υποψια κακοήθειας στο νουμερο 5 κατα bethesda,και ο άλλος όζος που παρακεντηθηκε υπερπλασματικός..δηλαδη μεγάλος..Στη fna έδειχνε απο πάνω πολλα θυλακικα κύτταρα.τέλος και η καλσιτονίνη που έκανα ήταν φυσιολογικη.Μην αγχώνεσαι όπως είπε και η Τάνια πιο πάνω είναι ο πανικός που σε πιάνει όταν το ακους πρωτη φορα!Αλλα δεν έχει σχεση με αυτα που ακούμε.Ποσο χρονών είναι το συγγενικο σου πρόσωπο;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια,Χρονια πολλα σε ολους με υγεια κ χαρα..εμεις τελικα την καναμε την επεμβαση κ τωρα περιμενουμε την ιστολογικη, ο χειρουργος δεν μας ειπε τιποτα ουτε αν ειδε κατι ουτε αν δεν ειδε παρολο που επιμεναμε μας ελεγε οτι αν ειναι κατι κακο θα δειξει ολα η ιστολογικη.. εσας σας ειχε δωσει μια πρωτη εικονα?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα, χρόνια πολλά και καλά, με υγεία και αγάπη.

Επίσης, ειρήνη στον κόσμο όλο.

Επί του προκειμένου, θα ήθελα να σας συγχαρώ για την ομοψυχία και το θάρρος σας!!!

Εγώ ξεκίνησα την αναζήτηση του θέματος με τον θυρεοειδή μου χωρίς κανένα σύμπτωμα, με φυσιολογικές τιμές στις αιματολογικές, απλώς επειδή κάποιο άτομο από την οικογένεια είχε όζους, είπα ας το ψάξω, λόγω κληρονομικότητας.

ΟΙ αιματολογικές βγήκαν καλές, αλλά στον υπέρηχο διαπιστώθηκε η ύπαρξη πολλών όζων, εκ των οποίων ο ένας ύποπτος.

Πήρα φάρμακο για 6 μήνες κι επειδή ο γιατρός μου δεν είδε να μικραίνουν οι όζοι, συνέστησε ολική αφαίρεση του θυρεοειδούς. 

Με έστειλε σε χειρούργο, ο οποίος συμφώνησε απόλυτα.

Πήγα σε άλλο γιατρό, ενδοκρινολόγο δηλαδή, και μου είπε να μην κάνω τίποτε.

Πήγα σε τρίτο γιατρό, ενδοκρινολόγο, καθηγητή μάλιστα, κι αυτός είπε να μην  κάνω τίποτε.

Με έστειλε, όμως, για σιγουριά, στον πιο άξιο ακτινοδιαγνώστη της Θεσσαλονίκης και ίσως όλης της Ελλάδας, κι αυτός μού έκανε υπέρηχο και βρήκε 3 λεμφαδένες ύποπτους και 2 όζους ύποπτους.

Οι δύο τελευταίοι μού συνέστησαν άμεση ολική αφαίρεση του θυρεοειδούς και των παθολογικών λεμφαδένων, να βρώ τον πιο τέλειο χειρούργο για να μου κάνει αυτή την πολύ λεπτή επέμβαση, λέει, για να μη χρειαστεί, αν δεν καθαριστούν καλά οι λεμφαδένες, να ξαναμπώ στο χειρουργείο και να μου τους ξανακαθαρίσουν. 

Καταλαβαίνετε τι περνάω. 

Τι μου προτείνετε;

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια και Χρονια πολλα σε ολους. Minnie καλως ηρθες και καλα αποτελεσματα! Alice2 βγηκε η ιστολογικη? Εγω κοριτσια εκανα την περασμενη Δευτερα το ολοσωμο σπινθηρογραφημα μια εβδομαδα ακριβως αφοτου πηρα το χαπι του ιωδιου. Απο οτι μου ειπε ο πυρηνικος ολα εδειξαν καλα και οπως πρεπει. Τελικα ειχα υπολειμμα απο το χειρουργειο 0,9% και πηρα 80 m/curi ιωδιο. Ειχα ραντεβου με την ενδοκρινολογο μου για μεθαυριο αλλα αναγκαστηκα να το ακυρωσω γιατι ειμαι κρυωμενη, χαλια απο χθες οποτε μαλλον θα παω την αλλη εβδομαδα να δει οτι εξετασεις και αποτελεσματα ειχα στη φαση του ιωδιου και να μου πει πως προχωραμε απο δω και περα. Εχω ξεκινησει και το χαπι μου το euthyrox και βλεπουμε. Παρολα αυτα, το αγχος αγχος. Χωρις λογο ουσιαστηικα αλλα εκει επιμενει και ξερω ποσο κακο κανω στον εαυτο μου..Αντε να δω ποτε θα συνελθω πληρως. Εσεις? ηρεμησατε? Μαλλον μονο εγω ειμαι η τρελη ε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...