Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 12 λεπτά , Titti είπε:

      Την 10η μέρα είχα 268,2 και είχα βάλει βλαστοκύστες 5 ημερών. Εσύ τι έχεις βάλει; Πότε είναι να κάνεις την χοριακή; (Συγγνώμη αν τα έχεις ήδη αναφέρει, μπαίνω λίγο στο φόρουμ και βγαίνω, δεν παρακολουθώ ενεργά)

      Καλημέρα! 9η ημέρα είχες αχνη και 10η 268?? Άρα και τα τεστ εγκυμοσυνης είναι λίγο ότι να ναι...😁. Εβαλα 2 βλαστοκυστες 5ης ημερας. Σημερα ειναι η 11η μέρα, έδωσα το πρωί αίμα, έτρεμε πρώτη φορά το χέρι μου και δε μπορούσαν να πάρουν. Κατά τις 11 θα ξέρω!

      Σε ποια εβδομαδα είσαι??? Όλα με το καλό 🥰

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Καλημέρα σε ολους , η ιστολογική έδειξε, τι άλλο όπως όλοι εδώ μέσα θυλωδες καρκίνωμα στάδιο 2  χωρίς να έχουν πειραχτεί οι λεμφαδενες, τωρα ξεκινάει η διαδικασία ξανά νοσοκομεία εξετάσεις σπινθηρογράφηματα κ ιώδιο....ουφ κουραστικα μόνο που τα γράφω .. που θα πάει όμως όλα θα τελειώσουν κ θα υπάρξει άσπρη μέρα κ για μας. Καλή δύναμη σε ολους σε ότι στάδιο κ αν είστε .

Alice καλή δύναμη για το ιώδιο που θα πάρεις σε λίγες μέρες . Φτάνεις στο τέλος αυτό να σκέφτεσαι. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

9 hours ago, minnie2 είπε:

Καλημέρα σε ολους , η ιστολογική έδειξε, τι άλλο όπως όλοι εδώ μέσα θυλωδες καρκίνωμα στάδιο 2  χωρίς να έχουν πειραχτεί οι λεμφαδενες, τωρα ξεκινάει η διαδικασία ξανά νοσοκομεία εξετάσεις σπινθηρογράφηματα κ ιώδιο....ουφ κουραστικα μόνο που τα γράφω .. που θα πάει όμως όλα θα τελειώσουν κ θα υπάρξει άσπρη μέρα κ για μας. Καλή δύναμη σε ολους σε ότι στάδιο κ αν είστε .

Alice καλή δύναμη για το ιώδιο που θα πάρεις σε λίγες μέρες . Φτάνεις στο τέλος αυτό να σκέφτεσαι. 

minnie μου τι να σου πώ, παρα μόνο υπομονή και δύναμη.Σου τα λέω αυτα γιατι τα ιδια λέω και στον εαυτό μου!Το καλό είναι όπως είπαν και σε μένα οτι ηταν μονο ο θυροειδής και δεν είχε πάει παρα δίπλα(λεμφαδένες κ.τ.λ)Η διαδικασία είναι δύσκολή το ξέρω,μείνε εσυ δυνατή να σταθείς και στον αδερφό σου!Καλή πορεία ευχομαι να έχετε..μετα τη φουρτούνα που λένε έρχετε η γαλήνη.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μπαίνω τις τελευταίες μέρες αλλά δεν ξέρω τι να γράψω! Μετράω τις μέρες αντίστροφα μέχρι την Τετάρτη και προσπαθώ να σκεφτώ πως θα ειναι το μετά. Το περίεργο ειναι ότι δεν αισθανομαι καμία ενόχληση ούτε πόνο, όπως σε άλλες περιπτώσεις που πας σε νοσοκομείο. Όλοι σε ρωτάνε πως είσαι ; και τι να πεις; μηπως ξέρω και γω πως είμαι ;

Αυτό που κατάλαβα μέχρι στιγμης ειναι ότι όσο υποστήριξη και να έχεις ειναι πρωτα από όλα μια προσωπική μάχη και το πιο δύσκολο ειναι να παλεύεις με τις κακές σκέψεις.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα. Μπηκα σημερα και διαβασα τα νεα σας. 

Alice μου καλη δυναμη για το ιωδιο Θα δεις οτι το αγχος μας ειναι μεγαλυτερο απο οτι πραγματικα του αξιζει.

Mariagb μπαινεις χειρουργειο. Ολα καλα θα πανε, Οπως λενε ολοι ρουτινα!!!

Minnie2 καλη δυναμη και σε σενα αν και οπως ειπα και στην Αλις, δεν ειναι τελικα τοσο τραγικο το ιωδιο.

Tania πολυ χαιρομαι για τα καλα αποτελεσματα των εξετασεων σου. Μπραβο!!!

Bianca22 θα σου στειλω αυριο μηνυμα με τα στοιχεια του δικου μου χειρουργου στην Αθηνα.

Liveloula ευχαριστουμε που συνεχιζεις να γραφεις και να μας δινεις πολυτιμες πληροφοριες! Καλα αποτελεσματα και σε σενα!

Γενικα, καλα αποτελεσματα σε ολες μας και καλο κουραγιο σε οποιο σταδιο κι αν ειμαστε!!!!

 

 

Εχω χαθει γιατι δεν ειμαι και στα καλυτερα μου ψυχολογικα αλλα το παλευω...Ελπζω συντομα να βρω τον παλιο μου εαυτο

 

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Μερικες συμβουλές για την παραμονή στο νοσοκομείο ; Ετοιμάζω τώρα τα πραγματα που θα πάρω μαζί. Σας έδωσαν προναρκωση η κατευθειαν στο χειρουργείο ; Την ημερα της επέμβασης μόλις ξυπνας μπορεις να σηκωθείς ;

Ginger2.Ευχαριστώ για τα καλά λόγια σου!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 hours ago, mariagb είπε:

Μερικες συμβουλές για την παραμονή στο νοσοκομείο ; Ετοιμάζω τώρα τα πραγματα που θα πάρω μαζί. Σας έδωσαν προναρκωση η κατευθειαν στο χειρουργείο ; Την ημερα της επέμβασης μόλις ξυπνας μπορεις να σηκωθείς ;

Ginger2.Ευχαριστώ για τα καλά λόγια σου!

Καλησπέρα!!! Ναι από την πρώτη μέρα μπορείς να σηκωθείς ! Γενικά εγώ πήρα πολλά πράγματα γιατί δεν ήμουν από Θεσσαλονίκη, τα οποία δεν τα χρειαστηκα.Μπιτζαμες να πάρεις , νομίζω σου δίνουν και πετσέτες αν χρειαστείς βέβαια εγώ είχα πάρει τις δικές μου.Η κλινική βέβαια είναι πεντακάθαρη και όλο το προσωπικό ήταν εξαιρετικό.Σου δίνουν προναρκωση , κατά την οποία έχεις μία ευθυμία, εγώ όμως κοιμήθηκα αμέσως, ξαναξυπνησα όταν ήρθαν να με πάρουν για το χειρουργείο, και θυμάμαι ελάχιστα.Αληθεια το ξέρω ότι αποκλείεται να το κάνεις, αλλά μην αγχώνεσαι, κι εγώ συνέχεια το σκεφτούν , αλλά δε βοηθάει σε τίποτα.Δωσε δύναμη στον εαυτό σου και σκέψου θετικά!Καλή επιτυχία για την Τετάρτη ! Περιμένουμε νέα σου!!!Ότι θελήσεις στη διάθεσή σου!Καλά αποτελέσματα!!!

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, mariagb είπε:

Μερικες συμβουλές για την παραμονή στο νοσοκομείο ; Ετοιμάζω τώρα τα πραγματα που θα πάρω μαζί. Σας έδωσαν προναρκωση η κατευθειαν στο χειρουργείο ; Την ημερα της επέμβασης μόλις ξυπνας μπορεις να σηκωθείς ;

Ginger2.Ευχαριστώ για τα καλά λόγια σου!

Καλο κουράγιο και απο μένα!!Εγω εκανα την επέμβαση σε δημοσιο νοσοκομείο.Μου έκαναν αρκετά πράγματα.Πήγα την προηγούμενη μέρα μου έκαναν γενική αιματος ,ακτινογραφια θωρακος,καρδιογράφημα,Μου έκαναν και μια αντιπηκτικη ένεση στο μπράτσο και το βράδυ μου έδωσαν κλύσμα...:shock:Το επομενο πρωι μπήκα για χειρουργειο και μετα αφου ξύπνησα σε κανα δύωρο με κατεβασαν στο δώματιο..ενταξει εισαι λιγο ψιλοζαλισμένη μέχρι να συνέλθεις τελείως..Εγώ αμέσως δεν σηκώθηκα γιατι ζαλιζόμουν ειναι η αλήθεια...αλλά γενικώς το χω αυτο..Τωρα να ξερεις καθε νοσοκομείο εχει τα δικά του δεν λειτουργούν ολα τα ίδια.Ειδικα στα ιδιωτικά δεν νομίζουν να κάνουν τοσες πολλές εξετάσεις.Οσον αφορα τα πράγματα ειχα πάρει ολες τις εξετάσεις που ειχα κάνει μεσα στη τσάντα μου..Πιτζάμες,πετεσέτες,σαπουνι,χαρτι υγειας δυστηχως δεν ειχα προνοήσει....γιατι δεν είχε..παντοφλες,εσωρουχα,κάλτσες...και κανα βιβλίο για τον ελευθερο χρόνο..Τώρα όμως στη κλινική θα στα παρέχουν αυτά οπώτε η Τάνια θα βοήθησε περισσότερο.Καλή επιτυχία εύχομαι!!!και περιμένουμε νέα σου!!Φιλιά πολλά:)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, alice.2 είπε:

Καλο κουράγιο και απο μένα!!Εγω εκανα την επέμβαση σε δημοσιο νοσοκομείο.Μου έκαναν αρκετά πράγματα.Πήγα την προηγούμενη μέρα μου έκαναν γενική αιματος ,ακτινογραφια θωρακος,καρδιογράφημα,Μου έκαναν και μια αντιπηκτικη ένεση στο μπράτσο και το βράδυ μου έδωσαν κλύσμα...:shock:Το επομενο πρωι μπήκα για χειρουργειο και μετα αφου ξύπνησα σε κανα δύωρο με κατεβασαν στο δώματιο..ενταξει εισαι λιγο ψιλοζαλισμένη μέχρι να συνέλθεις τελείως..Εγώ αμέσως δεν σηκώθηκα γιατι ζαλιζόμουν ειναι η αλήθεια...αλλά γενικώς το χω αυτο..Τωρα να ξερεις καθε νοσοκομείο εχει τα δικά του δεν λειτουργούν ολα τα ίδια.Ειδικα στα ιδιωτικά δεν νομίζουν να κάνουν τοσες πολλές εξετάσεις.Οσον αφορα τα πράγματα ειχα πάρει ολες τις εξετάσεις που ειχα κάνει μεσα στη τσάντα μου..Πιτζάμες,πετεσέτες,σαπουνι,χαρτι υγειας δυστηχως δεν ειχα προνοήσει....γιατι δεν είχε..παντοφλες,εσωρουχα,κάλτσες...και κανα βιβλίο για τον ελευθερο χρόνο..Τώρα όμως στη κλινική θα στα παρέχουν αυτά οπώτε η Τάνια θα βοήθησε περισσότερο.Καλή επιτυχία εύχομαι!!!και περιμένουμε νέα σου!!Φιλιά πολλά:)

Alice, το μόνο διαφορετικό στην κλινική από το δημόσιο (σε σχέση με τις εξετάσεις) είναι ότι δε μου έκαναν κλυσμα.Κι εγώ ουν υπνηλικη αμέσως μετά, αλλά μετά από ένα τρίωρο σηκώθηκα κανονικά με βοήθεια βέβαια.Βιβλιο πηρα κι εγώ αλλά ήταν αδύνατο να διαβάσω.....Ζαλιζομουν!alice πως τα πας κατά τα ,άλλα?

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!

Γραφω πρωτη φορα στο φορουμ, σας βρηκα ψαχνωντας πληροφοριες για τον καρκινο του θυροειδους στο ιντερνετ, και καθε εμπειρια ομοιοπαθουσας θα μου ηταν χρησιμη!!

Ειμαι 29  χρονων και μαμα ενος μπεμπη 2.5 μηνων και πριν λιγες μερες διαγνωστηκα με θηλωδες καρκινωμα μετα απο παρακεντηση. Εκανα ραντεβου με τους Λινο, Κεκκη &  Βαμβακιδη και προσπαθω να καταληξω με ποιον να χειρουργηθω.Το προβλημα μου ειναι οτι οι 2 πρωτοι, οπως και ο ενδοκρινολογος μου, μου λενε πως αφου φαινεταξ να υπαρχει μονο μια εστια η οποια ειναι κατω του εκατοστου και οι λεμφαδενες ειναι καθαροι θα προχωρησουμε μονο σε ολικη αφαιρεση θυροειδους και πιθανοτητα να μην χρειαστω ιωδιο.Ο Βαμβακιδης ομως μου ειπε οτι αυτος κανει και προληπτικο κεντρικο λεμφαδενικο καθαρισμο καθως υπαρχει ενα μικρο ποσοστο υποτροπης και επειδη η επανεπεμβαση θα ναι δυσκολη καλυτερα να τους βγαλουμε εξ αρχης.Οι αλλοι δυο οταν τους ρωτγσα σχετικα μου ειπαν οτι δεν αφαιρουμουμε τπτπροληπτικα και οτι δεν ειναι σωστη ιατρικη πρακτικη.Οπως καταλαβαινετε ειμαι πολυ μπερδεμενη για το τι πρεπει να κανω γιατι αν επιλεξω να βγαλω και λεμφαδενες γινεται το χειρουργειο πιο βαρυ μεν αλλα δεν αυξανεται ιδιαιτερα ο κινδυνος επιπλοκων και βγαζω απο το μυαλο μου τον φοβο μελλοντικης μεταστασης.

Αν καποιος εχει παρομοια εμπειρια, καθε σκεψη θα μου ηταν πολυ χρησιμη.Ευχαριστω!!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


18 hours ago, Ellie87 είπε:

Καλησπερα σε ολους!

Γραφω πρωτη φορα στο φορουμ, σας βρηκα ψαχνωντας πληροφοριες για τον καρκινο του θυροειδους στο ιντερνετ, και καθε εμπειρια ομοιοπαθουσας θα μου ηταν χρησιμη!!

Ειμαι 29  χρονων και μαμα ενος μπεμπη 2.5 μηνων και πριν λιγες μερες διαγνωστηκα με θηλωδες καρκινωμα μετα απο παρακεντηση. Εκανα ραντεβου με τους Λινο, Κεκκη &  Βαμβακιδη και προσπαθω να καταληξω με ποιον να χειρουργηθω.Το προβλημα μου ειναι οτι οι 2 πρωτοι, οπως και ο ενδοκρινολογος μου, μου λενε πως αφου φαινεταξ να υπαρχει μονο μια εστια η οποια ειναι κατω του εκατοστου και οι λεμφαδενες ειναι καθαροι θα προχωρησουμε μονο σε ολικη αφαιρεση θυροειδους και πιθανοτητα να μην χρειαστω ιωδιο.Ο Βαμβακιδης ομως μου ειπε οτι αυτος κανει και προληπτικο κεντρικο λεμφαδενικο καθαρισμο καθως υπαρχει ενα μικρο ποσοστο υποτροπης και επειδη η επανεπεμβαση θα ναι δυσκολη καλυτερα να τους βγαλουμε εξ αρχης.Οι αλλοι δυο οταν τους ρωτγσα σχετικα μου ειπαν οτι δεν αφαιρουμουμε τπτπροληπτικα και οτι δεν ειναι σωστη ιατρικη πρακτικη.Οπως καταλαβαινετε ειμαι πολυ μπερδεμενη για το τι πρεπει να κανω γιατι αν επιλεξω να βγαλω και λεμφαδενες γινεται το χειρουργειο πιο βαρυ μεν αλλα δεν αυξανεται ιδιαιτερα ο κινδυνος επιπλοκων και βγαζω απο το μυαλο μου τον φοβο μελλοντικης μεταστασης.

Αν καποιος εχει παρομοια εμπειρια, καθε σκεψη θα μου ηταν πολυ χρησιμη.Ευχαριστω!!

 

Αχ κορίτσι μου, εδώ καμία μας δεν είναι γιατρός για να σε συμβουλέψει.Με τον γιατρό που νιώθεις ότι τον Εμπιστεύεσαι πιο πολύ με αυτόν να συνεχίσεις.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Για σας κορίτσια. Εκανα την Τεταρτη την επεμβαση θα βγω τη Δευτέρα. Ολα καλα ειπε ο γιατρος πηγαν. Καθαρισε οτι βρήκε και τωρα βλέποντας και κάνοντας. Να βγει η βιοψία. ΠΟΛΥ ΖΟΡΙ ο αυχενας !!!! Δεν ξερω εγω πολύ με ενοχλεί. Ολη η αριστερη πλευρα ειναι χαλια μουδιασμένη.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, mariagb είπε:

Για σας κορίτσια. Εκανα την Τεταρτη την επεμβαση θα βγω τη Δευτέρα. Ολα καλα ειπε ο γιατρος πηγαν. Καθαρισε οτι βρήκε και τωρα βλέποντας και κάνοντας. Να βγει η βιοψία. ΠΟΛΥ ΖΟΡΙ ο αυχενας !!!! Δεν ξερω εγω πολύ με ενοχλεί. Ολη η αριστερη πλευρα ειναι χαλια μουδιασμένη.

Καλή ανάρρωση κορίτσι μου, εύχομαι ολόψυχα καλά αποτελέσματα. Εγώ τελικά θα μπω στις 15...

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mariagb είπε:

Για σας κορίτσια. Εκανα την Τεταρτη την επεμβαση θα βγω τη Δευτέρα. Ολα καλα ειπε ο γιατρος πηγαν. Καθαρισε οτι βρήκε και τωρα βλέποντας και κάνοντας. Να βγει η βιοψία. ΠΟΛΥ ΖΟΡΙ ο αυχενας !!!! Δεν ξερω εγω πολύ με ενοχλεί. Ολη η αριστερη πλευρα ειναι χαλια μουδιασμένη.

καλή ανάρρωση και απο μένα!Χαίρομαι που πήγαν όλα καλά!και γω με τον αυχένα και γενικώς όλο το πίσω μέρος του κεφαλιού με ενοχλούσε πολύ.Μέρα τη μέρα θα σου περνάει όμως.Ειναι και η σταση που σε βάζουν στο χειρουργειο με ολο το κεφαλι πισω για κανα 2 ωρο.Ωπότε..άμα ειχες και αυχενικο.Θα σου περάσει όμως μην ανησυχείς!Με το καλο να βγεις!!!

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, mariagb είπε:

Για σας κορίτσια. Εκανα την Τεταρτη την επεμβαση θα βγω τη Δευτέρα. Ολα καλα ειπε ο γιατρος πηγαν. Καθαρισε οτι βρήκε και τωρα βλέποντας και κάνοντας. Να βγει η βιοψία. ΠΟΛΥ ΖΟΡΙ ο αυχενας !!!! Δεν ξερω εγω πολύ με ενοχλεί. Ολη η αριστερη πλευρα ειναι χαλια μουδιασμένη.

Καλή ανάρρωση!Θα περάσει ο αυχένας μην ανησυχείς!Όλα καλα θα πάνε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...