Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

On 27/12/2016 at 2:16 ΜΜ, ναγια είπε:

Καλημερα και Χρονια Πολλα σε ολους. Επειδη εχουμε τραβηξει κι εμεις ζορια με τον θυρεοειδη και ως εκ τουτου εχουμε ασχοληθει πολυ με το θεμα (αυτο βεβαια δεν μας κανει ειδικους, ειδικοι ειναι μονο οι γιατροι) εχω να σου πω οτι στο υπερηχογραφημα μπορει να φαινονται διογκωμενοι καποιοι λεμφαδενες αλλα αυτο δεν τους κανει απαραιτητα και παθολογικους, καθως επισης μπορει καποιοι οζοι να εχουν εντονη αιμματωση και αγγειωση πραγμα που ισως κρυβει κατι παθολογικο. Αν υπαρχει υποψια για κακοηθεια αυτη μπορει να βεβαιωθει μονο με παρακεντηση των οζων. Αν τωρα εκανες πρωτη φορα υπερηχο και βρεθηκε οτι βρεθηκε, περιμενε ενα 6μηνο να επαναλαβεις τον υπερηχο και αν υπαρχει διαφοφοποιηση τοτε κανεις χειρουργειο. Στα λεω ολα αυτα επειδη 2 γιατροι σου ειπαν να μην κανεις κατι και ενας μονο σου ειπε να κανεις χειρουργειο. Επειδη επι διαφοροποιησεων των αποψεων των γιατρων οι ασθενεις σαλταρουν, κρατησε την ψυχραιμια σου, επελεξε αυτον που σου εμπνεει περισσοτερη εμπιστοσυνη και πορευσου μαζι του. η αναμονη του 6μηνου που σου πα παραπανω πιστευω οτι ειναι κατι που θα σου προτεινουν και οι ιδιοι οι γιατροι σαν παρακολουθηση.

 Μετά τον τελευταίο υπέρηχο στο καλύτερο διαγνωστικό κέντρο για θυρεοειδή, όλοι οι γιατροί μού συνέστησαν αφαίρεση θυρεοειδούς και καθαρισμό  λεμφαδένων, κάτι το οποίο έκανα πριν 4 μέρες. Τελικά η ιστολογική δεν έδειξε κακοήθεια...Τώρα τι να πω...

On 27/12/2016 at 2:16 ΜΜ, ναγια είπε:

Καλημερα και Χρονια Πολλα σε ολους. Επειδη εχουμε τραβηξει κι εμεις ζορια με τον θυρεοειδη και ως εκ τουτου εχουμε ασχοληθει πολυ με το θεμα (αυτο βεβαια δεν μας κανει ειδικους, ειδικοι ειναι μονο οι γιατροι) εχω να σου πω οτι στο υπερηχογραφημα μπορει να φαινονται διογκωμενοι καποιοι λεμφαδενες αλλα αυτο δεν τους κανει απαραιτητα και παθολογικους, καθως επισης μπορει καποιοι οζοι να εχουν εντονη αιμματωση και αγγειωση πραγμα που ισως κρυβει κατι παθολογικο. Αν υπαρχει υποψια για κακοηθεια αυτη μπορει να βεβαιωθει μονο με παρακεντηση των οζων. Αν τωρα εκανες πρωτη φορα υπερηχο και βρεθηκε οτι βρεθηκε, περιμενε ενα 6μηνο να επαναλαβεις τον υπερηχο και αν υπαρχει διαφοφοποιηση τοτε κανεις χειρουργειο. Στα λεω ολα αυτα επειδη 2 γιατροι σου ειπαν να μην κανεις κατι και ενας μονο σου ειπε να κανεις χειρουργειο. Επειδη επι διαφοροποιησεων των αποψεων των γιατρων οι ασθενεις σαλταρουν, κρατησε την ψυχραιμια σου, επελεξε αυτον που σου εμπνεει περισσοτερη εμπιστοσυνη και πορευσου μαζι του. η αναμονη του 6μηνου που σου πα παραπανω πιστευω οτι ειναι κατι που θα σου προτεινουν και οι ιδιοι οι γιατροι σαν παρακολουθηση.

 Μετά τον τελευταίο υπέρηχο στο καλύτερο διαγνωστικό κέντρο για θυρεοειδή, όλοι οι γιατροί μού συνέστησαν αφαίρεση θυρεοειδούς και καθαρισμό  λεμφαδένων, κάτι το οποίο έκανα πριν 4 μέρες. Τελικά η ιστολογική δεν έδειξε κακοήθεια...Τώρα τι να πω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ginger  ,liveloula σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την συμπαράσταση!Με αγχωσανε γιατι δεν πήρα απάντηση οταν με στείλανε για αξονική.Ηρθαν και όλα μαζι εκείνη την μέρα.Αποσυντονίστηκα τελείως!Πάλι καλά που είχα πάρει και ένα δικό μου άτομο μαζί γιατι μετά απο κάποια στιγμή δεν καταλάβαινα τίποτα..Σαν ζόμπι ένα πράγμα..Δεν ξέρω αν το έχετε πάθει και εσεις.Με στέλνανε απο δω,με στελνανε απο κει..πάει τα χασα..Η ιστολογική έδειξε οτι ο ένας οζος ειχε θυλώδη καρκινωματα και ο αλλος όζος ο μεγαλος, θυλακιώδης.και οι 2 τυποι καρκινοι υπάρχουν απ οτι είδα..Πάντως δεν μου έκαναν μέτρηση με εστειλαν κατευθειαν να κλεισω ραντεβου για ιώδιο.Γιατι εγω νομιζα οτι πρώτα γινεται μια μετρηση να δουν αν υπάρχει υπολλειμα και μετά σε στέλνουν για ιώδιο.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, alice.2 είπε:

ginger  ,liveloula σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την συμπαράσταση!Με αγχωσανε γιατι δεν πήρα απάντηση οταν με στείλανε για αξονική.Ηρθαν και όλα μαζι εκείνη την μέρα.Αποσυντονίστηκα τελείως!Πάλι καλά που είχα πάρει και ένα δικό μου άτομο μαζί γιατι μετά απο κάποια στιγμή δεν καταλάβαινα τίποτα..Σαν ζόμπι ένα πράγμα..Δεν ξέρω αν το έχετε πάθει και εσεις.Με στέλνανε απο δω,με στελνανε απο κει..πάει τα χασα..Η ιστολογική έδειξε οτι ο ένας οζος ειχε θυλώδη καρκινωματα και ο αλλος όζος ο μεγαλος, θυλακιώδης.και οι 2 τυποι καρκινοι υπάρχουν απ οτι είδα..Πάντως δεν μου έκαναν μέτρηση με εστειλαν κατευθειαν να κλεισω ραντεβου για ιώδιο.Γιατι εγω νομιζα οτι πρώτα γινεται μια μετρηση να δουν αν υπάρχει υπολλειμα και μετά σε στέλνουν για ιώδιο.

Το ρωτας? Εγω ημουν σα ζομπι για μηνες. Κι ακομα δε λειτουργω πληρως. Η ψυχιατρος μου παντως λεει οτι ειναι φυσικο. Δεν περασαμε/περναμε και λιγα. Αλλα θα δεις οτι ολα θα περασουν, ηδη εχει γινει ενα μεγαλο κομματι αυτο του χειρουργειου και τωρα μενει το ιωδιο. Το υπολλειμα για να στο μετρησουν πρεπει να παρεις μια πολυ μικρη δοση ιωδιου οπου αφου την παρεις σου κανουν το λεγομενο σπινθηρογραφημα τραχηλου η αλλιως uptake. Ετσι οπως τα εγραψες παραπανω θα το κανεις δυο εβδομαδες πριν το ιωδιο. Σε μενα ηταν αλλιως το προγραμμα αλλα δεν παιζει ρολο γιατι καθε νοσοκομειου λειτουργει διαφορετικα. Που θα το κανεις?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Bianca22 είπε:

Καλή χρονιά κορίτσια, με υγεία αγάπη και χαμόγελα. :-) 

Διαβάζοντας σας προσπαθώ να αποβαλλω το άγχος μου αλλά δεν είναι εύκολο. Εγώ ανακάλυψα ότι είμαι υπό/χασιμοτακι και με ένα ύποπτο όζο στα δεξιά στην εγκυμοσύνη μου, πριν περίπου τρία χρόνια. Τον τελευταίο χρόνο μετά από προτροπή της ενδοκρινολογου έκανα δύο fnα, ένα στην αρχή του 16, που βγήκε 3 και μια στο τέλος που βγήκε 6. Οπότε καταλαβαίνετε πάω για χειρουργείο τέλος του μήνα.

Κοριτσι μου χρόνια πολλα και καλή χρονιά!Καλο κουράγιο σου εύχομαι μην φοβάσαι ολα θα περάσουν.Αν και οσο δυνατός και να είσαι το αγχος πάντα το έχεις οταν προκειται για χειρουργείο.Ιδιωτικά θα το κάνεις ΄ή δημοσια;Οσο για το χασιμότο και μενα πριν την παράκεντηση και το χειρουργειο σε εξετάσεις έδειξαν υψηλα anti-tg αντισώματα και μου ειχαν πει για χασιμοτο.Οι υπόλοιπες τιμές ηταν όλες φυσιολογικές..τωρα είχα δεν ειχα θα σε γελάσω..γιατι στην παρακεντηση δεν εδειξε τίποτα για χασιμότο.Εμενα η Fna έδειξε 5 έκανα χειρουργειο πριν 1,5 μήνα και η ιστολογική έδειξε θυλακιώδη καρκίνωμα και θυλώδη .Τωρα ειμαι για ιωδιο όπου να ναι.Καλο κουράγιο σου ευχομαι και να μην στεναχωριέσαι..όσο μπορεις..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

19 hours ago, Bianca22 είπε:

Καλή χρονιά κορίτσια, με υγεία αγάπη και χαμόγελα. :-) 

Διαβάζοντας σας προσπαθώ να αποβαλλω το άγχος μου αλλά δεν είναι εύκολο. Εγώ ανακάλυψα ότι είμαι υπό/χασιμοτακι και με ένα ύποπτο όζο στα δεξιά στην εγκυμοσύνη μου, πριν περίπου τρία χρόνια. Τον τελευταίο χρόνο μετά από προτροπή της ενδοκρινολογου έκανα δύο fnα, ένα στην αρχή του 16, που βγήκε 3 και μια στο τέλος που βγήκε 6. Οπότε καταλαβαίνετε πάω για χειρουργείο τέλος του μήνα.

Ολα καλα θα πανε κι ας φαινονται τωρα βουνο! Καλως ηρθες!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, alice.2 είπε:

Κοριτσι μου χρόνια πολλα και καλή χρονιά!Καλο κουράγιο σου εύχομαι μην φοβάσαι ολα θα περάσουν.Αν και οσο δυνατός και να είσαι το αγχος πάντα το έχεις οταν προκειται για χειρουργείο.Ιδιωτικά θα το κάνεις ΄ή δημοσια;Οσο για το χασιμότο και μενα πριν την παράκεντηση και το χειρουργειο σε εξετάσεις έδειξαν υψηλα anti-tg αντισώματα και μου ειχαν πει για χασιμοτο.Οι υπόλοιπες τιμές ηταν όλες φυσιολογικές..τωρα είχα δεν ειχα θα σε γελάσω..γιατι στην παρακεντηση δεν εδειξε τίποτα για χασιμότο.Εμενα η Fna έδειξε 5 έκανα χειρουργειο πριν 1,5 μήνα και η ιστολογική έδειξε θυλακιώδη καρκίνωμα και θυλώδη .Τωρα ειμαι για ιωδιο όπου να ναι.Καλο κουράγιο σου ευχομαι και να μην στεναχωριέσαι..όσο μπορεις..

Καλησπέρα και ευχαριστώ :)

Δημόσια θα την κάνω, σε χειρουργό ωρλ και θα στείλω την ιστολογική ιδιωτικα. Στην παρακεντηση δεν γράφει, μόνο στον υπέρηχο αναφέρει "σε έδαφος χασιμοτο" Δυστυχώς όμως αν έχεις αυτοανοσο δεν σε αποχωρίζεται ούτε με την επέμβαση,  τα συμπτώματα θα τα έχεις. 

Δεν στεναχωριέμαι... γενικά έχω μια άρνηση προς την όλη κατάσταση και δεν θέλω να μπω χειρουργείο. Έχω και εγώ τεράστιο άγχος για το παιδί, δεν έχει μάθει με άλλον.

Καλή δύναμη και σ εσένα κορίτσι μου με το ιωδιο. Θετική σκέψη πάνω απ όλα. 

 

1 hour ago, Ginger2 είπε:
1 hour ago, Ginger2 είπε:

Ολα καλα θα πανε κι ας φαινονται τωρα βουνο! Καλως ηρθες!

Ευχαριστώ πολυ, καλώς σας βρήκα.  Εύχομαι γρήγορη ανάρρωση σε όλους μας

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, alice.2 είπε:

ginger  ,liveloula σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την συμπαράσταση!Με αγχωσανε γιατι δεν πήρα απάντηση οταν με στείλανε για αξονική.Ηρθαν και όλα μαζι εκείνη την μέρα.Αποσυντονίστηκα τελείως!Πάλι καλά που είχα πάρει και ένα δικό μου άτομο μαζί γιατι μετά απο κάποια στιγμή δεν καταλάβαινα τίποτα..Σαν ζόμπι ένα πράγμα..Δεν ξέρω αν το έχετε πάθει και εσεις.Με στέλνανε απο δω,με στελνανε απο κει..πάει τα χασα..Η ιστολογική έδειξε οτι ο ένας οζος ειχε θυλώδη καρκινωματα και ο αλλος όζος ο μεγαλος, θυλακιώδης.και οι 2 τυποι καρκινοι υπάρχουν απ οτι είδα..Πάντως δεν μου έκαναν μέτρηση με εστειλαν κατευθειαν να κλεισω ραντεβου για ιώδιο.Γιατι εγω νομιζα οτι πρώτα γινεται μια μετρηση να δουν αν υπάρχει υπολλειμα και μετά σε στέλνουν για ιώδιο.

Alice2 δεν μπήκα δύο μέρες, και τώρα τα διάβασα όλα μαζεμένα.Λοιπον τώρα πρέπει να δείξεις δύναμη όσο δύσκολο κι αν είναι αυτό.Εμεις θα είμαστε εδώ να τα λέμε!Μία φίλη μου που είχε τρία παιδιά, όταν έκανε ιώδιο έμεινε στο σπίτι της μαμάς της και η μαμά της με τον άντρα της έμειναν σπίτι με τα παιδία. Πρέπει όμως να κάνουμε ότι χρειάζεται για να είμαστε γερές, και δίπλα στα παιδιά μας! Έχουμε τα πάνω μας και τα κάτω μας, υπάρχουν βράδια που πνιγομαι από το άγχος κι δεν μπορώ να κοιμηθώ.Υπαεζουν βράδια που δεν μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου. Δύναμη κορίτσι μου θα τελειώσει , θα ξεμπερδεψεις και όλα θα πάνε καλά!Ένα θα σου πω όταν ξεκίνησε η ιστορία μου που στην αρχή νομίζαμε ότι ήταν κάτι πιο επιθετικό και είχε πιάσει και τους λεμφαδένες,(είμαι καθηγήτρια σε φροντιστήριο και κάνω και ιδιαίτερα και έχω και μαθητές τις τρίτης λυκείου που δίνουν εξετάσεις) τους ρώτησα λοιπόν αν πρέπει να αφήσω τα παιδιά της Τρίτης, και μου είπαν πως δεν υπάρχει λόγος θα ταλαιπωρηθεί λίγο με το ιώδιο αλλά μετα θα επανέλθεις κανονικα.Σου εύχομαι όλα όλα να πάνε καλά και να είναι η τελευταία σου ταλαιπωρία!

25 minutes ago, Bianca22 είπε:

Καλησπέρα και ευχαριστώ :)

Δημόσια θα την κάνω, σε χειρουργό ωρλ και θα στείλω την ιστολογική ιδιωτικα. Στην παρακεντηση δεν γράφει, μόνο στον υπέρηχο αναφέρει "σε έδαφος χασιμοτο" Δυστυχώς όμως αν έχεις αυτοανοσο δεν σε αποχωρίζεται ούτε με την επέμβαση,  τα συμπτώματα θα τα έχεις. 

Δεν στεναχωριέμαι... γενικά έχω μια άρνηση προς την όλη κατάσταση και δεν θέλω να μπω χειρουργείο. Έχω και εγώ τεράστιο άγχος για το παιδί, δεν έχει μάθει με άλλον.

Καλή δύναμη και σ εσένα κορίτσι μου με το ιωδιο. Θετική σκέψη πάνω απ όλα. 

 

Όπως τα είπες κορίτσι μου!Δύναμη και θετική σκέψη!

Ginger, τι κάνεις; Επανήλθες μετά το ιώδιο ή είσαι ακόμα στο σπίτι;Έχω χάσει τις μέρες!Τελικά στις 18/1 θα κάνω θυρεοσφαιρινη, άντε να δούμε τι θα δείξει.....

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On ‎6‎/‎1‎/‎2017 at 3:22 ΜΜ, alice.2 είπε:

κορίτσια μου χρόνια πολλά και καλή χρονιά ευχομαι το νέο έτος να είναι λίγο καλύτερο απο το προηγούμενο,τουλάχιστον για μένα.Η ιστολογική βγήκε!Θυλώδη και θυλακιώδη καρκίνωμα έδειξε με 3-4 εστίες!!Πηγα πήρα την ιστολογική μου και έκλεισα και για ιώδιο..Μου είπαν για αρκετές εξετάσεις ακόμα και για αξονική εγκεφάλου!!Εχω πάθει σοκ!Δεν το περίμενα ειναι η αλήθεια..είχα την ελπίδα,,αν και σε μικρο ποσοστό οτι θα ήταν καλύτερα τα πράγματα ή εστω δεν θα χρειαζόμουν ιώδιο!Μου είπαν οτι η λήψη ιωδιου θα διαρκέσει 3 μέρες και μετα θα πρέπει να ειμαι σε απόσταση απ το παιδι για 3 εβδομάδες!!Τι θα κάνω!!Θα μετακομίσω;;Που;;Εχω πελαγώσει!Εκανα και εξετασεις για ασβέστιο-φώσφορο και ήταν ο.κ.Πριν το ιώδιο θα κανω εισαγωγη για σπινθιρογράφημα και υπερυχο για μια μερα.και μετα απο 2 εβδομαδες θα μπω για ιώδιο!Κοριτσια εσεις που κάνατε ιώδιο τι εξετάσεις κάνατε;Γιατι μου έκαναν αξονικη στο κεφάλι;;Τι οδηγίες σας έδωσαν μετα;Πως θα το διαχειριστω όλο αυτο δεν ξέρω!Τουλάχιστον ειναι αρκετο το χρονικο διάστημα μεχρι να το συνειδητοποιήσω

alice μου τι κανεις? τωρα τα ειδα τα νεα σου....ποτε εχεισ κανονισει για ιωδιο? σου ειχαν πει τιποτα οι γιατροι ότι ισως χρειαστει να κανεις ιωδιο ή ετσι ξαφνικα εγινε κ αυτό?

 

On ‎7‎/‎1‎/‎2017 at 0:57 ΠΜ, Bianca22 είπε:

Καλή χρονιά κορίτσια, με υγεία αγάπη και χαμόγελα. :-) 

Διαβάζοντας σας προσπαθώ να αποβαλλω το άγχος μου αλλά δεν είναι εύκολο. Εγώ ανακάλυψα ότι είμαι υπό/χασιμοτακι και με ένα ύποπτο όζο στα δεξιά στην εγκυμοσύνη μου, πριν περίπου τρία χρόνια. Τον τελευταίο χρόνο μετά από προτροπή της ενδοκρινολογου έκανα δύο fnα, ένα στην αρχή του 16, που βγήκε 3 και μια στο τέλος που βγήκε 6. Οπότε καταλαβαίνετε πάω για χειρουργείο τέλος του μήνα.

καλημέρα, το ξερω ότι σου φανταζουν όλα σαν βουνο αλλα δεν είναι ετσι, παρτα βηματα ένα ένα και θα φτασεισ στην κορυφη . το κυριοτερο είναι να γινει η επεμβαση και μετα όλα θα παρουν το δρομο τους.... σιγουρα θα στο εχει πει κ ο γιατρος σου ότι ακομα κα κακοήθεια να είναι δεν παθαινεις τιποτα.. υπαρχουν εδώ μεσα περιπτώσεις που η ιστολογικη εδειξε κακοηθεια κ τελικα ουτε ιωδιο δεν εχουν παρει...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

tania σ ευχαριστώ πολύ και σε σένα ευχομαι ολα καλά να πάνε.Ολα θα περάσουν το ξέρω..η διαδικασία ειναι λίγο που με τρομάζει.και οτι 20 μερες δεν θα βλέπω το παιδι μου!εχει μαθει και με μένα πολύ!Το βραδυ πέφτω διπλά του για να κοιμηθει..εγω το διαβάζω εγω όλα..Δεν ξερω πώς θα το πάρει..Τελοςπάντων ετσι ήταν να γίνουν τα πράγματα.Υπομονή τίποτα άλλο.

minnie πήγα να πάρω την ιστολογική μου απ το νοσοκομείο και κατευθείαν η ενδοκρινολογος εκει με εστειλε στη πυρινικό να κλείσω ραντεβού για ιώδιο.Η δική μου ιστολογική ηταν κατευθειαν για ιώδιο..σε κάποιες άλλες κάνουν ισως μετρηση να δουν αν πρεπει να γίνει λήψη ιωδίου ή οχι σε μένα απ οτι καταλαβα δεν υπήρχε κουβέντα παραπάνω..Ειναι αναλόγως το αποτελεσμα που δειχνει..Εμενα ειχε και 3-4 εστιες γι αυτο μάλλον ήταν πολυεστιακο.Τι να πω εκεινη τη μερα ετρεχα απο όροφο σε όροφο βάλε σφραγιδα εδω,παρε το φακελο σου δωσε το μου σε εμένα,βγάλε φωτοτυπίες,πηγαινε στη πυρινικο..κ.τ.λ οπώτε κάποια στιγμη και μετα delete το μυαλο..πάλι καλα που ειχα πάρει και δικο μου άτομο μαζί και συννεννοοταν εκεινο..Αστα αγχώθηκα και πολύ..τελειωσε κολλησα μετα:confused:Το ιώδιο σε ενα μηνα περιπου θα γινει.

bianca οσον αφορα το χασιμοτο απ το υπέρυχο σου το βρήκαν;Οι εξετάσεις σου έδειχναν κάτι;Δηλαδη σε περιπτωση χειρουργειου δεν φευγει;Ενας ενδοκρινολογος μου ειχε πει πάντως οτι μετα το χειρουργειο φευγει και το χασιμοτο..τωρα τι να πω..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 minutes ago, alice.2 είπε:

tania σ ευχαριστώ πολύ και σε σένα ευχομαι ολα καλά να πάνε.Ολα θα περάσουν το ξέρω..η διαδικασία ειναι λίγο που με τρομάζει.και οτι 20 μερες δεν θα βλέπω το παιδι μου!εχει μαθει και με μένα πολύ!Το βραδυ πέφτω διπλά του για να κοιμηθει..εγω το διαβάζω εγω όλα..Δεν ξερω πώς θα το πάρει..Τελοςπάντων ετσι ήταν να γίνουν τα πράγματα.Υπομονή τίποτα άλλο.

minnie πήγα να πάρω την ιστολογική μου απ το νοσοκομείο και κατευθείαν η ενδοκρινολογος εκει με εστειλε στη πυρινικό να κλείσω ραντεβού για ιώδιο.Η δική μου ιστολογική ηταν κατευθειαν για ιώδιο..σε κάποιες άλλες κάνουν ισως μετρηση να δουν αν πρεπει να γίνει λήψη ιωδίου ή οχι σε μένα απ οτι καταλαβα δεν υπήρχε κουβέντα παραπάνω..Ειναι αναλόγως το αποτελεσμα που δειχνει..Εμενα ειχε και 3-4 εστιες γι αυτο μάλλον ήταν πολυεστιακο.Τι να πω εκεινη τη μερα ετρεχα απο όροφο σε όροφο βάλε σφραγιδα εδω,παρε το φακελο σου δωσε το μου σε εμένα,βγάλε φωτοτυπίες,πηγαινε στη πυρινικο..κ.τ.λ οπώτε κάποια στιγμη και μετα delete το μυαλο..πάλι καλα που ειχα πάρει και δικο μου άτομο μαζί και συννεννοοταν εκεινο..Αστα αγχώθηκα και πολύ..τελειωσε κολλησα μετα:confused:Το ιώδιο σε ενα μηνα περιπου θα γινει.

bianca οσον αφορα το χασιμοτο απ το υπέρυχο σου το βρήκαν;Οι εξετάσεις σου έδειχναν κάτι;Δηλαδη σε περιπτωση χειρουργειου δεν φευγει;Ενας ενδοκρινολογος μου ειχε πει πάντως οτι μετα το χειρουργειο φευγει και το χασιμοτο..τωρα τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Tania8980 είπε:
16 hours ago, alice.2 είπε:

tania σ ευχαριστώ πολύ και σε σένα ευχομαι ολα καλά να πάνε.Ολα θα περάσουν το ξέρω..η διαδικασία ειναι λίγο που με τρομάζει.και οτι 20 μερες δεν θα βλέπω το παιδι μου!εχει μαθει και με μένα πολύ!Το βραδυ πέφτω διπλά του για να κοιμηθει..εγω το διαβάζω εγω όλα..Δεν ξερω πώς θα το πάρει..Τελοςπάντων ετσι ήταν να γίνουν τα πράγματα.Υπομονή τίποτα άλλο.

minnie πήγα να πάρω την ιστολογική μου απ το νοσοκομείο και κατευθείαν η ενδοκρινολογος εκει με εστειλε στη πυρινικό να κλείσω ραντεβού για ιώδιο.Η δική μου ιστολογική ηταν κατευθειαν για ιώδιο..σε κάποιες άλλες κάνουν ισως μετρηση να δουν αν πρεπει να γίνει λήψη ιωδίου ή οχι σε μένα απ οτι καταλαβα δεν υπήρχε κουβέντα παραπάνω..Ειναι αναλόγως το αποτελεσμα που δειχνει..Εμενα ειχε και 3-4 εστιες γι αυτο μάλλον ήταν πολυεστιακο.Τι να πω εκεινη τη μερα ετρεχα απο όροφο σε όροφο βάλε σφραγιδα εδω,παρε το φακελο σου δωσε το μου σε εμένα,βγάλε φωτοτυπίες,πηγαινε στη πυρινικο..κ.τ.λ οπώτε κάποια στιγμη και μετα delete το μυαλο..πάλι καλα που ειχα πάρει και δικο μου άτομο μαζί και συννεννοοταν εκεινο..Αστα αγχώθηκα και πολύ..τελειωσε κολλησα μετα:confused:Το ιώδιο σε ενα μηνα περιπου θα γινει.

bianca οσον αφορα το χασιμοτο απ το υπέρυχο σου το βρήκαν;Οι εξετάσεις σου έδειχναν κάτι;Δηλαδη σε περιπτωση χειρουργειου δεν φευγει;Ενας ενδοκρινολογος μου ειχε πει πάντως οτι μετα το χειρουργειο φευγει και το χασιμοτο..τωρα τι να πω..

καλημέρα σε όλους, καλή χρονιά με υγεία και αγάπη. Σας διαβάζω αρκετό καιρό , όμως λόγω χρόνου δεν είχα κάνει εγγραφή, σήμερα νιώθω ότι χρειάζομαι την εμπειρία σας και τη βοήθεια σας και παρακαλώ όποιον μπορεί να μου απαντήσει. Η δική μου περιπέτεια με τον καρκίνο ξεκίνησε τον Μάιο και ολοκληρώθηκε πριν από  λίγες μέρες με τη λήψη του ιωδίου. Εχθές έκανα το ολόσωμο σπινθηρογράφημα , το οποίο έδειξε καθήλωση εκτός από τα αναμενόμενα και στον αριστερό μαστό και στην τραχεία , δεν πολυκατάλαβα τι σημαίνει αυτό και οι γιατροί το μόνο που μου είπαν ήταν "μη φοβάσαι ", χωρίς όμως περαιτέρω διευκρινήσεις και ότι θα μου πει η γιατρός μου σε ένα μήνα!! Αν κάποιος έχει αντίστοιχη εμπειρία θα τον παρακαλούσα να με διαφωτίσει .. Σας ευχαριστώ 

 

καλημέρα σε όλους, καλή χρονιά με υγεία και αγάπη. Σας διαβάζω αρκετό καιρό , όμως λόγω χρόνου δεν είχα κάνει εγγραφή, σήμερα νιώθω ότι χρειάζομαι την εμπειρία σας και τη βοήθεια σας και παρακαλώ όποιον μπορεί να μου απαντήσει. Η δική μου περιπέτεια με τον καρκίνο ξεκίνησε τον Μάιο και ολοκληρώθηκε πριν από  λίγες μέρες με τη λήψη του ιωδίου. Εχθές έκανα το ολόσωμο σπινθηρογράφημα , το οποίο έδειξε καθήλωση εκτός από τα αναμενόμενα και στον αριστερό μαστό και στην τραχεία , δεν πολυκατάλαβα τι σημαίνει αυτό και οι γιατροί το μόνο που μου είπαν ήταν "μη φοβάσαι ", χωρίς όμως περαιτέρω διευκρινήσεις και ότι θα μου πει η γιατρός μου σε ένα μήνα!! Αν κάποιος έχει αντίστοιχη εμπειρία θα τον παρακαλούσα να με διαφωτίσει .. Σας ευχαριστώ 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

alexiathe καλωσόρισες στη παρέα μας και εύχομαι καλή χρονιά!!Εγω είμαι ακόμα στη διαδικασία του ιωδίου,δεν εχω περάσει απ το στάδιο του σπινθηρογραφήματος ακόμα, οπώτε κάποια πράγματα δεν τα γνωρίζω ακόμα.Πάντως να ξέρεις οτι αμα ήταν κατι ανησυχιτικό πιστεύω οτι ο γιατρος θα σου το έλεγε μεσα στις άκρες Σε ενα μήνα γιατί πρέπει να περιμένεις;Να βγούν τα αποτελέσματα;.Ευχομαι ολα να πάνε καλα μεσα απ τη καρδιά μου!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Alexiathe καλώς ήρθες!Κι εγώ νομίζω πως αν ήταν κάτι ανησυχητικό θα σου το έλεγαν αμέσως.Ξεκουρασου και ηρέμησε!

Alice2 χθες από λάθος αναδημοσίευση την απάντηση σου και δε φαινόταν η δική μου.Ποτε παίρνεις το ιώδιο;Εγώ είμαι από τη φύση μου αισιόδοξη οπότε όλα καλά θα πάνε!!! Πόσο χρονών είναι το παιδί σου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...