Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 22 λεπτά , Faith22 είπε:

      Κορίτσια μου πρότειναν έναν γιατρό στο δημόσιο,στο Αλεξάνδρας.Δεν είναι τεράστιο ρίσκο λέτε?

      εγω βερινιασα με τη μαια σου! μου τη δίνουν και οι μαίες για να πω την αλήθεια 😅 αλλά δεν θα μπορούσα στην φαση που είσαι να παω! 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Καλησπέρα ,καλη χρονια σε ολους ..

Περιμενα όλα θα πηγαιναν καλα τελικα όμως από 0,01 που ηταν η Tsh πηγε 0,57 και από 0,2 που ηταν η tg πηγε 0,8 ηταν το δωρο του καινουργιου χρονου ,

Δεν γνωριζω αν για ολα αυτά ευθυνονται ότι ,εβαλα 3kg και αλλαξα δοσολογια στο χαπι( πηγαμε από 150 στα 125mg) αλλαξαμε και μαρκα όλα αυτά φυσικα

εν γνωση του ενδοκρινολογου και του πυρινικου ,κι αφου περασε 1 μηνας κι όλα εδειχναν ότι πηγαιναν καλα .Ειμαι αρκετα πεσαμενη ψυχολογικα ,πιστευω ότι υποτροπιασα ...Θα δειξει ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

16 hours ago, μηλιά 5 είπε:

Alice 2 υπομονή θα αργήσει ή ιστολογικη poinitsa minnie 2 είναι το πακέτο ιατρικό και ψυχολογικό που έχουμε περάσει όλες tania 8980 ginger 2 τα νέα σας? 

Καλή χρονιά!!!!Κι εγώ παλεύω ακόμα με το ασβέστιο!Παίρνω κάθε μέρα και μαζί με αυτό και one alpha για καλύτερη απορρόφηση μου είπαν.tsh ακόμα δεν έκανα την άλλη εβδομάδα, αλλά ενώ πάντα ήμουν αδύνατη, τώρα άρχισα να παίρνω κιλά.......Η ενδοκρινολόγος μου είπε πως μετά την εξέταση της tsh θα αλλάξουμε δοσολογία!Εγώ νοιωθω ότι πρηζομαι. Κατά τα άλλα καλά! Μηλιά πάντως από ότι κατάλαβα η ιστολογική σου βγήκε καλή σωστά; Πόσο ασβέστιο παίρνεις;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, liveloula είπε:

Καλησπέρα ,καλη χρονια σε ολους ..

Περιμενα όλα θα πηγαιναν καλα τελικα όμως από 0,01 που ηταν η Tsh πηγε 0,57 και από 0,2 που ηταν η tg πηγε 0,8 ηταν το δωρο του καινουργιου χρονου ,

Δεν γνωριζω αν για ολα αυτά ευθυνονται ότι ,εβαλα 3kg και αλλαξα δοσολογια στο χαπι( πηγαμε από 150 στα 125mg) αλλαξαμε και μαρκα όλα αυτά φυσικα

εν γνωση του ενδοκρινολογου και του πυρινικου ,κι αφου περασε 1 μηνας κι όλα εδειχναν ότι πηγαιναν καλα .Ειμαι αρκετα πεσαμενη ψυχολογικα ,πιστευω ότι υποτροπιασα ...Θα δειξει ....

liveloula καλη χρονια κοριτσι μου, μίλησες με τον γιατρο σου? τι σου είπε?

On ‎30‎/‎12‎/‎2016 at 4:35 ΜΜ, alice.2 είπε:

αχ κορίτσι και εσυ ακόμα περιμένεις..Να σου πω την αλήθεια εγω λέω να τηλεφωνήσω απο βδομάδα..να κάνω και πρωτοχρονιά!Ο χειρουργος ενω τον ρώτησα πολλές φορές ακόμα και όταν πήγα να βγάλω τα ράμματα μου τόνισε οτι όταν βγεί η ιστολογική θα τα πούμε και αυτο είναι το σωστό κατά την γνώμη μου, γιατι μπορεί να πει κάτι που δεν ισχύει.Πάντως απ το ύφος του,έτσι όπως τον ψυχολόγησα εγώ, μάλλον για κακό πρόκειται!Ενας άλλος χειρούργος που είχα επισκεφτεί στην αρχή,ιδιώτης,ο κορυφαίος στην Αθήνα απ οτι άκουσα μου είπε βλέποντας την fna οτι πρόκειται για θυλακιώδης.Τι να πω..τουλάχιστον παρηγοριέμαι γιατι ξέρω οτι θυλώδης και θυλακιώδης ειναι ιάσιμοι.Αλήθεια θυμησε μου πότε έκανε το χειρουργείο το συγγενικό σου πρόσωπο;

καλημέρα κοριτσι μου, έχουμε 15 μερες . εσυ πωε πασ? βγηκε η ιστολογικη σου? 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου minnie από ότι  μου ειπε  ο ενδοκρινολόγος, δεν χρειαζεται να αγχωνομαι για το 0,8 κι ότι πρεπει να ρυθμίσουμε την tsh.Η tg εξαρτάται από την tsh όταν μενει για αρκετο καιρο ανεβασμενη η tsh ανεβαινει και η tg για αυτόν τον λογο σε ολους την θελουμε στο 0,1  .Δεν ξερω πως γινεται να ξεφυγα τοσο πολύ επειδή εκανα εξεταση  τον ινουνιο και βγηκε οκ .Με την προηγουμενη δοση ειχα ταχυπαλμίες ,είναι λιγο ζορικη η ρυθμιση, σε αλλους είναι πιο ευκολη σε αλλους δυσκολοτερη .Αυριο εχω ραντεβού για υπερηχο οποτε θα δουμε και τι θα κανουμε .

Link to comment
Share on other sites

Tania 8980 καλή βγήκε η ιστολογικη και δεν το περιμέναμε κοντευαμε να ζουρλαθουμε με την γιατρό μου με τα οξύ φύλλα κυταρρα της παρακέντησης την άλλη βδομάδα επιστρέφει η γιατρός μου να δει την ιστολογικη ο χειρουργός μου είπε ότι δεν χρειάζεται ιωδιο παίρνω calcioral1000μεd3 θα της πω για το one alpha αλλά ένα σοκ θα το χει και αυτή όταν μάθει ότι έχω έναν παραθυρεοειδη δεν μου το είπε ο χειρουργός είχα κόψει από αμέλεια το ασβέστιο με έπιασε τρέμουλο στα χέρια αστάθεια στην βαδιση σαν αγκυλωση στα χέρια εγώ με το eutyrox138βλεπω ότι δεν με καλύπτει ή δόση θα κάνω εξ αίμα για να δούμε 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια μου και Καλη Χρονια σε ολους μας!!Να χουμε υγεια πανω απο ολα και καλα αποτελεσματα σε οτι εχουμε μπροστα μας!

Μηλια5 πολυ χαιρομαι που δεν θα χρειαστεις ιωδιιο!!! Καλα αποτελεσματα στις εξετασεις σου!

Μinnie2 εμενα ο χειρουργος μολις ηρθε να με δει στο δωματιο μετα το χειρουργειο μου ειπε ακριβως αυτο " απο αυτο που ειδα δεν χρειαζεται να ανησυχουμε για τιποτα". Επειδη λοιπον ειναι χειρουργος με τεραστια εμπειρια και αψογος στη δουλεια του προφανως και ηξερε οτι αφαιρεσε κακοηθεια κι οτι θα χρειαστω ιωδιο, αλλα τα καλα νεα ηταν οτι δεν υπηρχε επεκταση σε λεμφαδενες Κι εγω ετσι το καταλαβα οταν μου το ειπε διοτι ημουν σιγουρη μεσα μου οτι θα βγει κακοηθεια. Καποιος αλλος ομως θα μπορουσε να το ερμηνευσει οτι θα βγει καλοηθεια στην ιστολογικη. Τι θελω να πω? Τα λογια οπως και η ερμηνεια του καθενος ειναι σχετικη. Μην ανησυχεις λοιπον που δεν σας ελεγε τιποτα. Οτι και να ηταν βγηκε, παει!!

Alice2 κοριτσι, παρε τους ενα τηλεφωνο, μα να αργουν τοσο πολυ πια?

Tania 8980 ολα καλα να πανε με το ασβεστιο!

Liveloula, πολυ χαιρομαι που σε βλεπω παλι εδω! Και που εισαι καλα !!! Απο αυτα που γραφεις προφανως και δεν υπαρχει υποτροπη απλα θα χρειαστει περαιτερω ρυθιση με το χαπι.

Τα δικα μου νεα ειναι οτι μολις χθες πηγα στην ενδοκρινολογο μου μετα το ιωδιο γιατι περασα ιωση βαρβατη. Εμενα οι αιματολογικες δυο μερες πριν το ιωδιο εδειξαν tsh 54, tg 0,004 αλλα δυστυχως ανεβασμενα αντισωματα. Μου ειπε οτι με το ιωδιο μπορει και να πεσουν οποτε ειδωμεν. Ειχα αρκετο αγχος με αυτο αλλα ειναι πολυ καθησυχαστικη και με ηρεμησε. Προς το παρον λοιπον προσπαθω να ηρεμησω, να ξεπερασω τα ψυχολογικα που μου αφησε αυτη η ιστορια (καταθλιψη), και τα κιλα του υποθυροειδισμου,  και θα κανουμε εξετασεις σε 3 μηνες να δουμε εαν με καλυπτει η δοση του χαπιου. Το μονο καλο της ολης ιστοριας ειναι οτι ημουν πολυ τυχερη γιατι επεσα σε αψογους γιατρους. Σωστους επαγγελματιες και ανθρωπους. Μονο τα καλυτερα εχω να πω και για τον χειρουργο μου, τον πυρηνικο και φυσικα την ενδοκρινολογο μου. Πολυ σημαντικο!

Link to comment
Share on other sites

Ginger2 ευχομαι να καταφερω να γραφω συχνα και να βοηθησω οσο μπορω τα νεα μελη .

Η πορεια μου με τον καρκινο του θυρεοειδή θυμιζει την δικη σου, οσων αφορα την καταθλιψη το αγχος ,το παροδικο πρόβλημα με τις φωνητικες  χορδες .

Τολμω να πω ότι όταν περνας καταθλιψη δεν σου φευγει ποτε τελειως απλα την αναγνωρίζεις καλα και μαθαίνεις να την καταπολεμάς μονος,καταλαβαινεις

όμως καλυτερα   πως είναι να πέφτεις και να ξανασηκώνεσαι,εκτιμας την καθημερινοτητα και τα απλα πραγματα .Αναθεωρείς αλλαζεις και οριμαζεις κατι που

γινεται ετσι κι αλλιως οσο μεγαλωνουμε αλλα η δοκιμασια αυτή το κανει να συμβαινει με πιο γοργους ρυθμους .

Όταν δινεις το δειγμα για βιοψια και περιμενεις τα αποτελέσματα  συνηθως σκέφτεσαι το χειροτερο κι όταν βγαινει καλοηθης ο οζος λες, πω πω ! τι καταιγιδα περασα και γλυτωσα τωρα

τελειωσα με αυτό ! καπως ετσι πρεπει να είναι όταν εχεις καλα νεα ...Στην αντιθετη περιπτωση  όταν σου ανακοινωνουν η ανοίγεις τον φακελο και γραφει νεοπλασματικη νοσος αισθάνεσαι σαν να πέφτεις από  απ' τα συννεφα η από τον 4ο οροφο ( λιγη σημασια εχει απο που πέφτεις ) πέφτεις παντως κανονικη ελευθερη πτωση που δεν σε σκοτωνει .Δεν ξερεις πραγματικα που βρίσκεσαι γιατι διαβαζεις μια παραγραφο οπου περιγραφει αυτό που ειχες και δεν καταλαβαίνεις ουτε τα μισα απο οσα σου γραφουν .Κι υστερα η συνεχεια τοσο ιδια τα βηματα σαν στρατιωτάκια που εκτελούμε συγκεκριμένες εντολες ,ενδοκρινολόγος ,πυρινικος ,ιωδιο ,σπινθηρογράφημα ,ρυθμιση και εξετασεις κάθε εξαμηνο παντοτινο αγχος σε κάθε αιμοληψια  μηπως υποτροπιάσεις.Η ζωη όμως τελικα είναι πολύ ομορφη ακομα κι όταν μας κανει δυσαρεστες εκπλήξεις :)

Θα το ξεπεράσουμε ολες θελω να πιστευω ....αργα ...η γρηγορα ...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Ginger2 είπε:

Γεια σας κοριτσια μου και Καλη Χρονια σε ολους μας!!Να χουμε υγεια πανω απο ολα και καλα αποτελεσματα σε οτι εχουμε μπροστα μας!

Μηλια5 πολυ χαιρομαι που δεν θα χρειαστεις ιωδιιο!!! Καλα αποτελεσματα στις εξετασεις σου!

Μinnie2 εμενα ο χειρουργος μολις ηρθε να με δει στο δωματιο μετα το χειρουργειο μου ειπε ακριβως αυτο " απο αυτο που ειδα δεν χρειαζεται να ανησυχουμε για τιποτα". Επειδη λοιπον ειναι χειρουργος με τεραστια εμπειρια και αψογος στη δουλεια του προφανως και ηξερε οτι αφαιρεσε κακοηθεια κι οτι θα χρειαστω ιωδιο, αλλα τα καλα νεα ηταν οτι δεν υπηρχε επεκταση σε λεμφαδενες Κι εγω ετσι το καταλαβα οταν μου το ειπε διοτι ημουν σιγουρη μεσα μου οτι θα βγει κακοηθεια. Καποιος αλλος ομως θα μπορουσε να το ερμηνευσει οτι θα βγει καλοηθεια στην ιστολογικη. Τι θελω να πω? Τα λογια οπως και η ερμηνεια του καθενος ειναι σχετικη. Μην ανησυχεις λοιπον που δεν σας ελεγε τιποτα. Οτι και να ηταν βγηκε, παει!!

Alice2 κοριτσι, παρε τους ενα τηλεφωνο, μα να αργουν τοσο πολυ πια?

Tania 8980 ολα καλα να πανε με το ασβεστιο!

Liveloula, πολυ χαιρομαι που σε βλεπω παλι εδω! Και που εισαι καλα !!! Απο αυτα που γραφεις προφανως και δεν υπαρχει υποτροπη απλα θα χρειαστει περαιτερω ρυθιση με το χαπι.

Τα δικα μου νεα ειναι οτι μολις χθες πηγα στην ενδοκρινολογο μου μετα το ιωδιο γιατι περασα ιωση βαρβατη. Εμενα οι αιματολογικες δυο μερες πριν το ιωδιο εδειξαν tsh 54, tg 0,004 αλλα δυστυχως ανεβασμενα αντισωματα. Μου ειπε οτι με το ιωδιο μπορει και να πεσουν οποτε ειδωμεν. Ειχα αρκετο αγχος με αυτο αλλα ειναι πολυ καθησυχαστικη και με ηρεμησε. Προς το παρον λοιπον προσπαθω να ηρεμησω, να ξεπερασω τα ψυχολογικα που μου αφησε αυτη η ιστορια (καταθλιψη), και τα κιλα του υποθυροειδισμου,  και θα κανουμε εξετασεις σε 3 μηνες να δουμε εαν με καλυπτει η δοση του χαπιου. Το μονο καλο της ολης ιστοριας ειναι οτι ημουν πολυ τυχερη γιατι επεσα σε αψογους γιατρους. Σωστους επαγγελματιες και ανθρωπους. Μονο τα καλυτερα εχω να πω και για τον χειρουργο μου, τον πυρηνικο και φυσικα την ενδοκρινολογο μου. Πολυ σημαντικο!

υπομονη κοριτσι μου, εχεισ φτασει στο τελος, θα δεις ότι όλα από δω κ περα θα είναι τελεια για σενα... το δυσκολο κομματι εχει περασει για σενα αυτό πρεπει να σκέφτεσαι....

35 minutes ago, liveloula είπε:

Ginger2 ευχομαι να καταφερω να γραφω συχνα και να βοηθησω οσο μπορω τα νεα μελη .

Η πορεια μου με τον καρκινο του θυρεοειδή θυμιζει την δικη σου, οσων αφορα την καταθλιψη το αγχος ,το παροδικο πρόβλημα με τις φωνητικες  χορδες .

Τολμω να πω ότι όταν περνας καταθλιψη δεν σου φευγει ποτε τελειως απλα την αναγνωρίζεις καλα και μαθαίνεις να την καταπολεμάς μονος,καταλαβαινεις

όμως καλυτερα   πως είναι να πέφτεις και να ξανασηκώνεσαι,εκτιμας την καθημερινοτητα και τα απλα πραγματα .Αναθεωρείς αλλαζεις και οριμαζεις κατι που

γινεται ετσι κι αλλιως οσο μεγαλωνουμε αλλα η δοκιμασια αυτή το κανει να συμβαινει με πιο γοργους ρυθμους .

Όταν δινεις το δειγμα για βιοψια και περιμενεις τα αποτελέσματα  συνηθως σκέφτεσαι το χειροτερο κι όταν βγαινει καλοηθης ο οζος λες, πω πω ! τι καταιγιδα περασα και γλυτωσα τωρα

τελειωσα με αυτό ! καπως ετσι πρεπει να είναι όταν εχεις καλα νεα ...Στην αντιθετη περιπτωση  όταν σου ανακοινωνουν η ανοίγεις τον φακελο και γραφει νεοπλασματικη νοσος αισθάνεσαι σαν να πέφτεις από  απ' τα συννεφα η από τον 4ο οροφο ( λιγη σημασια εχει απο που πέφτεις ) πέφτεις παντως κανονικη ελευθερη πτωση που δεν σε σκοτωνει .Δεν ξερεις πραγματικα που βρίσκεσαι γιατι διαβαζεις μια παραγραφο οπου περιγραφει αυτό που ειχες και δεν καταλαβαίνεις ουτε τα μισα απο οσα σου γραφουν .Κι υστερα η συνεχεια τοσο ιδια τα βηματα σαν στρατιωτάκια που εκτελούμε συγκεκριμένες εντολες ,ενδοκρινολόγος ,πυρινικος ,ιωδιο ,σπινθηρογράφημα ,ρυθμιση και εξετασεις κάθε εξαμηνο παντοτινο αγχος σε κάθε αιμοληψια  μηπως υποτροπιάσεις.Η ζωη όμως τελικα είναι πολύ ομορφη ακομα κι όταν μας κανει δυσαρεστες εκπλήξεις :)

Θα το ξεπεράσουμε ολες θελω να πιστευω ....αργα ...η γρηγορα ...

liveloula είμαι σιγουρη ότι για σενα εχει τελειωσει αυτή η ιστορια κ απλα θελεισ ρυθμιση με το χαπι, δεν πρεει να σκέφτεσαι αρνητικα γιατι αυτό κανει κακο πρωτα σε σενα κ μετα σε ολουσ τους αλλουσ γυρο σου που προσπαθουν να δειχνουν καλα ενώ δεν είναι.. στο λεω από προσωπικη εμπειρια , κάθε μερα κανω τον καραγκιοζη για να μην δειχνω το αγχοσ μου... αυτή η αναμονη είναι σκετη τρελα κ κανενασ γιατροσ να μην σου λεει τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Eγω ηθελα να πω το εξης...Επειδη ολες μας εδω μεσα οσο να ναι μας εχει παρει λιγο απο κατω και δεν περασαμε και τις καλυτερες γιορτες εβερ, να ξερουμε οτι οσο δυσκολα κι αν περασαμε/ ή και συνεχιζουμε να περναμε, ή εχουμε λυγισει, μας ευχομαι καλη δυναμη κι οπως λενε οι στιχοι καποιου αγαπημενου μου τραγουδιου " βαλε στο μαγνητοφωνο τραγουδια που γουστάρεις...σκεψου την ωρα την στιγμη που την ρεβανς θα παρεις...σκεψου κορίτσια και γιορτες.....και πραμα που σαλευει....και ένα παιδι που μοναχο το δρομο του γυρευει.." Καλη μας ρεβανς λοιπον!:-P

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Ginger2 είπε:

Eγω ηθελα να πω το εξης...Επειδη ολες μας εδω μεσα οσο να ναι μας εχει παρει λιγο απο κατω και δεν περασαμε και τις καλυτερες γιορτες εβερ, να ξερουμε οτι οσο δυσκολα κι αν περασαμε/ ή και συνεχιζουμε να περναμε, ή εχουμε λυγισει, μας ευχομαι καλη δυναμη κι οπως λενε οι στιχοι καποιου αγαπημενου μου τραγουδιου " βαλε στο μαγνητοφωνο τραγουδια που γουστάρεις...σκεψου την ωρα την στιγμη που την ρεβανς θα παρεις...σκεψου κορίτσια και γιορτες.....και πραμα που σαλευει....και ένα παιδι που μοναχο το δρομο του γυρευει.." Καλη μας ρεβανς λοιπον!:-P

ΑΧ καλή μου ginger 2 με εμψυχωνεις εγώ τα βράδια σκέφτομαι τι τράβηξα παρακέντηση κλπ και το ψυχολογικο και ο φόβος απ την γιατρός από τα οξύ φύλλα κυταρρα και με παίρνει από κάτω από την άλλη μίλησα με έναν που είχε δύο καρκινικους οζους σαν μανταρίνια μου είπε έκανε ιωδιο και είναι μια χαρά! Υπομονή σε όλες μας

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κορίτσια μου χρόνια πολλά και καλή χρονιά ευχομαι το νέο έτος να είναι λίγο καλύτερο απο το προηγούμενο,τουλάχιστον για μένα.Η ιστολογική βγήκε!Θυλώδη και θυλακιώδη καρκίνωμα έδειξε με 3-4 εστίες!!Πηγα πήρα την ιστολογική μου και έκλεισα και για ιώδιο..Μου είπαν για αρκετές εξετάσεις ακόμα και για αξονική εγκεφάλου!!Εχω πάθει σοκ!Δεν το περίμενα ειναι η αλήθεια..είχα την ελπίδα,,αν και σε μικρο ποσοστό οτι θα ήταν καλύτερα τα πράγματα ή εστω δεν θα χρειαζόμουν ιώδιο!Μου είπαν οτι η λήψη ιωδιου θα διαρκέσει 3 μέρες και μετα θα πρέπει να ειμαι σε απόσταση απ το παιδι για 3 εβδομάδες!!Τι θα κάνω!!Θα μετακομίσω;;Που;;Εχω πελαγώσει!Εκανα και εξετασεις για ασβέστιο-φώσφορο και ήταν ο.κ.Πριν το ιώδιο θα κανω εισαγωγη για σπινθιρογράφημα και υπερυχο για μια μερα.και μετα απο 2 εβδομαδες θα μπω για ιώδιο!Κοριτσια εσεις που κάνατε ιώδιο τι εξετάσεις κάνατε;Γιατι μου έκαναν αξονικη στο κεφάλι;;Τι οδηγίες σας έδωσαν μετα;Πως θα το διαχειριστω όλο αυτο δεν ξέρω!Τουλάχιστον ειναι αρκετο το χρονικο διάστημα μεχρι να το συνειδητοποιήσω

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, alice.2 είπε:

κορίτσια μου χρόνια πολλά και καλή χρονιά ευχομαι το νέο έτος να είναι λίγο καλύτερο απο το προηγούμενο,τουλάχιστον για μένα.Η ιστολογική βγήκε!Θυλώδη και θυλακιώδη καρκίνωμα έδειξε με 3-4 εστίες!!Πηγα πήρα την ιστολογική μου και έκλεισα και για ιώδιο..Μου είπαν για αρκετές εξετάσεις ακόμα και για αξονική εγκεφάλου!!Εχω πάθει σοκ!Δεν το περίμενα ειναι η αλήθεια..είχα την ελπίδα,,αν και σε μικρο ποσοστό οτι θα ήταν καλύτερα τα πράγματα ή εστω δεν θα χρειαζόμουν ιώδιο!Μου είπαν οτι η λήψη ιωδιου θα διαρκέσει 3 μέρες και μετα θα πρέπει να ειμαι σε απόσταση απ το παιδι για 3 εβδομάδες!!Τι θα κάνω!!Θα μετακομίσω;;Που;;Εχω πελαγώσει!Εκανα και εξετασεις για ασβέστιο-φώσφορο και ήταν ο.κ.Πριν το ιώδιο θα κανω εισαγωγη για σπινθιρογράφημα και υπερυχο για μια μερα.και μετα απο 2 εβδομαδες θα μπω για ιώδιο!Κοριτσια εσεις που κάνατε ιώδιο τι εξετάσεις κάνατε;Γιατι μου έκαναν αξονικη στο κεφάλι;;Τι οδηγίες σας έδωσαν μετα;Πως θα το διαχειριστω όλο αυτο δεν ξέρω!Τουλάχιστον ειναι αρκετο το χρονικο διάστημα μεχρι να το συνειδητοποιήσω

Alice, προσπαθησε να ηρεμησεις. Οι περισσοτεροι τον ιδιο τυπο ειχαμε και χρειαστηκαμε ιωδιο. Τελικα οπως το εχω ξαναπει ειναι πιο φρικιαστικο οταν το ακους παρα η ολη διαδικασια. Την αξονικη στη ζητησαν οχι γιατι ειδαν κατι υποπτο, αλλα γιατι πολλα νοσοκομεια την ζητουν σαν πρωτοκολλο. Τωρα, η απομονωση απο το παιδακι σου θα ειναι το πιο δυσκολο αλλα δυστυχως πρεπει να γινει. Ο αντρας σου μπορει να μεινει μαζι σου αρκει να τηρειτε τις αποστασεις για μια εβδομαδα και να κοιμαστε χωρια, να μην τρωτε απο το ιδιο πιατο και αλλα πληρως διαχειρησιμα που θα στα πουνε αναλυτικα. Το παιδακι σου θα μπορουσε να μεινει ισως με καποιο συγγενη, καποια γιαγια, αδελφη σου κλπ. Φανταζομαι τον πανικο σου αλλα θα δεις που ολα θα ρυθμιστουν οπως πρεπει με ηρεμια.

Αν μπορω να βοηθησω σε κατι οσον αφορα τις αποριες σου για το ιωδιο, μου λες. Βεβαια, δεν δινουν ολοι τις ιδιες ακριβως οδηγιες απο οσο εχω διαβασει εδω μεσα, αλλα γενικα δεν διαφερουν και πολυ.

Link to comment
Share on other sites

ginger  ψιλοφρίκαρα οταν άκουσα οτι έχω και τους δυο τύπους μαζι και με αγχώσαν ακομα πιο πολύ και με την αξονική.Το πιο μανίκι όμως για μένα θα είναι η απομονωση μετα μακριά απ το παιδί.Οχι τόσο για μένα αλλά για το παιδί γιατι ξέρω οτι θα στεναχωριέται.Εύχομαι όλα να περάσουν γρήγορα και να τα θυμάμαι σαν ένα κακό όνειρο!για το ιώδιο μου είπαν 2 εβδομάδες πριν οχι ψάρια,θαλασσινά και ότι έχει να κάνει με ιώδιο(αυτα που ειχες γράψει και συ παλιοτερα νομίζω εδω και γω δεν τα χα πιάσει).Ειναι και αυτη η διαδικασία πάλι, μπες βγες νοσοκομείο κάνε εκείνο,κάνε το άλλο..ουφ..Σαν την υγεία τίποτα άλλο κορίτσια!

Link to comment
Share on other sites

alice 2 καλησπέρα ,εδώ liveloula παθουσα και μαθουσα !

Μην αγχωνεσαι ,για την αξονικη είναι προτοκολλο όπως πολύ σωστα εγραψε η ginger ,αν πας σε άλλο νοσοκομειο ισως να μην σου κανουν καν αξονικη !

Κάθε νοσοκομειο κανει τα δικα του πραγματικα ! με αποτέλεσμα καμια φορα να γινονται λιγάκι διαφορετικα τα πραγματα .

Οσον αφορα τον τυπο του καρκινου σου ,είναι η θυλωδες τυπος ,με θυλακιωδη μαλλον αρχιτεκτονικη ,η θυλακιωδης τυπος  και τα δυο μαζι δεν γινεται ,έναν τυπο εχουμε ο οποιος

εχει διαφορα  παλιο κυττταρα μεσα ,για παράδειγμα εχω ειχα Θυλωδη τυπο με   κυλινδρικα και λιγα θυλακιωδη κυτταρα.Προχθες που πηρα τις αιματολογικες μου ημουν κι εγω χαλια ψυχολογικα ,αλλα τελικα εκανα υπερηχο κι όλα εδειξαν να είναι μια χαρα απλα μου αυξησε την δοσολογια ,οποτε ακομα μια φορα αγχωθηκα χωρις λογο !

Το ότι δεν θα βλέπεις το παιδακι σου είναι δυσκολο δεν μπορούμε όμως να το αποφυγουμε ,θα περασουν οι μερες και θα ερθει ο καιρος που ολο αυτό θα μοιαζει μακρυνο θα δεις ..

Ποσο χρονων είναι ο μικρος σου ?

Εμενα όταν ειχα κανει ιωδιο ηταν 2,5 και 4 χρονων τα ειχα αφησει αναγκαστικα στην γιαγια τους για περιπου 18 ημερες .Ότι ερωτήσεις εχεις κι εσυ και η ginger πειτε μου θα παρακολουθώ το θεμα και θα προσπαθήσω να σας βοηθησω

Επισης προσωπικα ,επειδή κάθε εμπειρια διαφερει λιγο ,εκανα υπερηχο εναμιση μηνα περιπου πριν την εγχειρηση μετα σπινθηρογράφημα μονο τραχηλου το οποιο ο πυρινικος μου ειπε ότι ειχα μεγαλο υπολειμμα ( ο ενδοκρινολόγος στον υπερηχο εβλεπε μικρο ) .Μετα μπηκα πηρα το περιβοητο ιωδιο 100millicurie,οταν βγηκα από το δωματιο εκανα ολοσωμο σπινθηρογράφημα το οποιο δειχνει σε πιο σημειο εχει καθηλωθεί το ιωδιο .μετα από 7περιπου μηνες ξαναεκανα σπινθηρογράφημα αφου εκανα thyrogen,ηταν καθαρο μετα από αυτό ελέγχομαι κάθε εξαμηνο με υπερηχο και αιματολογικες ,τωρα θα ξανακανω thyrogen για δευτερη φορα .

Γραφεις στην αναρτηση σου τι οδηγιες μας εδωσαν μετα ,μετα το ιωδιο ? Αν θελεις σου γραφω αυριο τις οδηγιες που μου εδωσαν από το νοσοκομειο το εχω ακομα το χαρτι .

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά κορίτσια, με υγεία αγάπη και χαμόγελα. :-) 

Διαβάζοντας σας προσπαθώ να αποβαλλω το άγχος μου αλλά δεν είναι εύκολο. Εγώ ανακάλυψα ότι είμαι υπό/χασιμοτακι και με ένα ύποπτο όζο στα δεξιά στην εγκυμοσύνη μου, πριν περίπου τρία χρόνια. Τον τελευταίο χρόνο μετά από προτροπή της ενδοκρινολογου έκανα δύο fnα, ένα στην αρχή του 16, που βγήκε 3 και μια στο τέλος που βγήκε 6. Οπότε καταλαβαίνετε πάω για χειρουργείο τέλος του μήνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...