Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Δεν είχα πάρει γιατι ημουν μετα απο ιώδιο.Στη εβδομαδα πάνω είχα πάει.Εκανα και εξετασεις σημερα να δω πως πάω..γιατι παιρνω το τ4 125 και δεν αισθανομουν πολύ καλα και αργει πολύ το ραντεβού στο νοσοκομείο.Δόξα τω θεο ολα καλά.Η tg ηταν 0.2 πολύ χαμηλη(καλο πρέπει να είναι αυτό)Αμα η δοση του τ4 ηταν πολύ μεγαλη δεν θα φαινοταν στις εξετάσεις;Εκανα τ3,τ4,tsh,anti-tg kai tg.Ηταν όλες σε φυσιολογικα πλαίσια αλλά δεν αισθάνομαι πολύ καλά και το μάτι μου (μπορει να ειναι και τυχαιο)κανει πολύ έντονες συσπάσεις(οπως οταν ειναι να δουμε κάτι, που λέμε).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά βγήκα και γω τη Πέμπτη και έκανα και το σπινθηρογραφημα χτες και ολα καλα.

Να πω για την ακτινοβολία και τις μέρες προστασιας οτι δεν εχει να κανει με το ποσο παιρνεις αλλα με το ποσο απορροφα ο οργανισμός και ποσο ακτινοβολεις. Με μετρηση φαινεται. Παράδειγμα για την ιδια ποσοτητα 2 ανθρωποι εχουν διαφορετικη απορροφηση αναλογα με το υπόλειμμα που εχουν. Αν δεν υπαρχει πολυ υπόλειμμα φευγει γρήγορα. Ειδικά αν πινεις και πολύ νερό.

Alice και γω αρχισα επιτελους το χαπι της τ4 απο Πέμπτη παιρνω μισό και μετα ολόκληρο αλλα για να ρυθμιστεί θελει 1.5 μηνες μαι να φανει στις αιματος. Και γω ανυπομονω να αισθανθω επιτελους καλύτερα.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 6/5/2017 at 6:56 ΜΜ, mariagb είπε:

Γειά βγήκα και γω τη Πέμπτη και έκανα και το σπινθηρογραφημα χτες και ολα καλα.

Να πω για την ακτινοβολία και τις μέρες προστασιας οτι δεν εχει να κανει με το ποσο παιρνεις αλλα με το ποσο απορροφα ο οργανισμός και ποσο ακτινοβολεις. Με μετρηση φαινεται. Παράδειγμα για την ιδια ποσοτητα 2 ανθρωποι εχουν διαφορετικη απορροφηση αναλογα με το υπόλειμμα που εχουν. Αν δεν υπαρχει πολυ υπόλειμμα φευγει γρήγορα. Ειδικά αν πινεις και πολύ νερό.

Alice και γω αρχισα επιτελους το χαπι της τ4 απο Πέμπτη παιρνω μισό και μετα ολόκληρο αλλα για να ρυθμιστεί θελει 1.5 μηνες μαι να φανει στις αιματος. Και γω ανυπομονω να αισθανθω επιτελους καλύτερα.

σιδερενια κορίτσι!!Για ποσο καιρο σου είπαν να κρατάς αποστάσεις;Εμένα στην αρχη με ξεκίνησαν με το τ3 για 10-15 μερες και μετα το τ4 125.Αλλά κάπως αισθάνομαι...στις εξετασεις ηταν ολα φυσιολογικα πάντως..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Alice.

Λοιπόν βγηκα την Πέμπτη και Παρασκευή πήγα για σπινθηρογραφημα γιατι είχα χαμηλές μετρήσεις μου ειπαν(Στην αρχή μου ειχαν πει θα παω Δευτέρα). Την Παρασκευή που έφυγα με μετρησαν και ο γιατρος μου είπε οτι η ακτινοβολια εχει πέσει και πρεπει να ειναι ο αλλος διπλα μου σε λιγοτερο απο 1μετρο. Μου ειπε οτι μπορώ να παω και στο παιδι μου σε 4 μέρες.(άλλα μου ειπε να κρατησω το θεωρητικο 2 εβδομάδες )

Εγώ βεβαια εχω κανονίσει και δεν θα παω τοσο νωρίς. Αυτο που ξέχασα να ρωτήσω ειναι απο ποτε μετράμε π.χ. τις 3 η 2 εβδομάδες από την ημερα που παίρνεις το ιώδιο Ή από την ημέρα που βγαινεις; 

Εγώ πήρα 5 μέρες τ4 μιση δόση και από σημερα άρχισα επιτέλους κανονικα το τ4. Μιλησα και με τον ενδοκρινολογο και μου ειπε σε μια εβδομαδα θα ειμαι καλα θα φυγει η κόπωση και το φούσκωμα μου λεει ακουω τη φωνη σου!!!! Τι να πω κορίτσια μακάρι δεν μπορώ άλλο πολυ κοπωσηκαι τυμπανισμος λες και ειμαι 9 μηνων έγκυος ωρες ωρες. 

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/5/2017 at 9:56 ΜΜ, mariagb είπε:

Ευχαριστώ πολύ Alice.

Λοιπόν βγηκα την Πέμπτη και Παρασκευή πήγα για σπινθηρογραφημα γιατι είχα χαμηλές μετρήσεις μου ειπαν(Στην αρχή μου ειχαν πει θα παω Δευτέρα). Την Παρασκευή που έφυγα με μετρησαν και ο γιατρος μου είπε οτι η ακτινοβολια εχει πέσει και πρεπει να ειναι ο αλλος διπλα μου σε λιγοτερο απο 1μετρο. Μου ειπε οτι μπορώ να παω και στο παιδι μου σε 4 μέρες.(άλλα μου ειπε να κρατησω το θεωρητικο 2 εβδομάδες )

Εγώ βεβαια εχω κανονίσει και δεν θα παω τοσο νωρίς. Αυτο που ξέχασα να ρωτήσω ειναι απο ποτε μετράμε π.χ. τις 3 η 2 εβδομάδες από την ημερα που παίρνεις το ιώδιο Ή από την ημέρα που βγαινεις; 

Εγώ πήρα 5 μέρες τ4 μιση δόση και από σημερα άρχισα επιτέλους κανονικα το τ4. Μιλησα και με τον ενδοκρινολογο και μου ειπε σε μια εβδομαδα θα ειμαι καλα θα φυγει η κόπωση και το φούσκωμα μου λεει ακουω τη φωνη σου!!!! Τι να πω κορίτσια μακάρι δεν μπορώ άλλο πολυ κοπωσηκαι τυμπανισμος λες και ειμαι 9 μηνων έγκυος ωρες ωρες. 

 

Σε καταλαβαινω απόλυτα κοριτσι μου και γω ετσι χαλια ήμουν.Ασε που με είχε πιάσει και το στομάχι μου και μεσα στο θάλαμο!Το καλο ειναι οτι δεν ειχα κάνει εμετό.Εμενα μου είπαν 3 εβδομαδες σε αποσταση απο την μερα που φευγεις απ το νοσοκομειο.Παντως οταν ξεκινας τα χαπια και μετα αισθανεσαι πολύ καλυτερα.Εγω ειδικά σερνομουν...ασε το κλάμα που εριχνα χωρις λογο συνεχεια...παει περασε..δεν θελω να το θυμαμαι..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλους-ες. 

πριν από λίγους μήνες ένα περιστατικό αιμόπτυσης με έβαλε σε μια περιπέτεια, καθώς μετά από τις ανάλογες εξετάσεις δεν φάνηκε κάτι στον πνεύμονα αλλά βρέθηκαν όζοι στον θυρεοειδή. Ο μεγαλύτερος έιχε και λίγες αποτιτανώσεις που σημαίνει πως μάλλον πάω για χειρουργείο. Ήθελα την βοήθειά σας. Μου έχουν γράψει παρακέντηση με υπερηχογραφική υποβοήθηση. Και θεωρείται βέβαιο ότι θα επακολουθήσει χειρουργείο. θα ήθελα αν μπορείτε να μου προτείνετε ή να μου αντιπροτείνετε κάποιους γιατί ξεκινώ από το μηδέν, είτε για την παρακέντηση, είτε για το χειρουργείο, είτε για το κόστος αυτού . Δεν έχω κανέναν γνωστό που να έχει υποβληθεί σε κάτι τέτοιο και είμαι απελπισμένη. Μεγαλώνω μόνη μου δύο παιδιά και δυο μήνες τώρα πάω να τρελαθώ. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη σε πμ ή απο εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Sellina γεια σου και καλως ήρθες στην παρέα μας.

Ψυχραιμία και βήμα βήμα να τα κανεις όλα. Αρχικά πες μας σε πια πόλη θα κανεις την παρακεντιση και τα υπόλοιπα που θα χρειαστουν. 

 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Sellina είπε:

Καλημέρα σε όλους-ες. 

πριν από λίγους μήνες ένα περιστατικό αιμόπτυσης με έβαλε σε μια περιπέτεια, καθώς μετά από τις ανάλογες εξετάσεις δεν φάνηκε κάτι στον πνεύμονα αλλά βρέθηκαν όζοι στον θυρεοειδή. Ο μεγαλύτερος έιχε και λίγες αποτιτανώσεις που σημαίνει πως μάλλον πάω για χειρουργείο. Ήθελα την βοήθειά σας. Μου έχουν γράψει παρακέντηση με υπερηχογραφική υποβοήθηση. Και θεωρείται βέβαιο ότι θα επακολουθήσει χειρουργείο. θα ήθελα αν μπορείτε να μου προτείνετε ή να μου αντιπροτείνετε κάποιους γιατί ξεκινώ από το μηδέν, είτε για την παρακέντηση, είτε για το χειρουργείο, είτε για το κόστος αυτού . Δεν έχω κανέναν γνωστό που να έχει υποβληθεί σε κάτι τέτοιο και είμαι απελπισμένη. Μεγαλώνω μόνη μου δύο παιδιά και δυο μήνες τώρα πάω να τρελαθώ. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη σε πμ ή απο εδώ.

Μην αγχώνεσαι ειναι πολυ συνήθη αυτα που σου συμβαίνουν. Αυτό που αντιλαμβάνομαι ειναι οτι δεν το ειχες ψάξει ποτε για να προλάβεις  καταστάσεις. Εγω εχω απο 2009 που παρακολουθώ τους οζους μου, ποτε μεγαλώνουν, ποτε μικραίνουν. Εχω κανει δυο παρακεντησεις, ως διαδικασία δεν ειναι τίποτα μην σε φοβίζει καθόλου. Τις παρακεντησεις τις εχω κανει σε μια εξαιρετική κυτταρολόγο λέγεται Μαρία Ιωαννιδου. Για χειρουργείο δεν εχω πληροφορίες.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Τι κάνετε ; Ελπίζω όλες να είστε καλά. Εγώ προσπαθώ να ρυθμισω την δόση του χαπιού και βλέπω οτι θα πάρει καιρό. Εσείς πόσο καιρό μετα βρήκατε την δόση και επεσε η tsh σας; 

Link to comment
Share on other sites

On 20/6/2017 at 1:19 ΠΜ, mariagb είπε:

Τι κάνετε ; Ελπίζω όλες να είστε καλά. Εγώ προσπαθώ να ρυθμισω την δόση του χαπιού και βλέπω οτι θα πάρει καιρό. Εσείς πόσο καιρό μετα βρήκατε την δόση και επεσε η tsh σας; 

Γεια σου κοριτσι μου!!Εμενα μου αυξησε λιγο το Τ4 εκτος απο το 125mg μου ειπε να πάρω και των 135 mg σαββατο και Κυριακή.Εκανα και τον υπέρυχο επιτέλους.Ολα καλά δοξα το θεό!!Εσυ ποιά δοση παίρνεις;Πως εισαι γενικά;μετα απο εξετασεις σου είπαν να αλλάξεις δοση ή ειχες και κάποια συμπτώματα;Η tsh εμενα ειναι 0,53.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ μετά τον πρώτο μήνα που πήρα Τ4 έκανα tsh και ηταν ψηλά 15.91 Από 125mg πηγα στα 150 και σε 1 μηνα παλι θα δω πως θα παει. Ακόμη δεν αισθάνομαι εντελως καλά λογικό θα μου πεις με τετοια tsh! Το πρήξιμο δεν έφυγε και Θέλω να δω επιτέλους τη ζυγαριά να κουνιέται :confused: αλλα από οτι κατάλαβα πολλά ζηταω και γρήγορα. Αν σκεφτούμε οτι αφού έβγαλα τον αδένα οτι ειχε απομείνει το έκαψαν με το ιώδιο τώρα θελω να λειτουργεί ο οργανισμός όπως πριν και αμέσως!!! Πολλά Θέλω.

Link to comment
Share on other sites

αχ έτσι ειναι καλή μου!Θελουμε και πάλι να ειμαστε όπως είμαστε και πριν.Εγω σε γενικες γραμμες καλα ειμαι εκτος τα περιττα κιλά που πήρα και δεν λενε να φυγουν.Τωρα που ειναι και καλοκαιρι,μια κολυμπι,μια τρεξιμο με το μικρο που θα πάει θα φυγουν και αυτα..

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!Μολις μπηκα μετα απο καιρο και διαβασα οοολα τα τελευταια νεα σας! Χαιρομαι που ειστε ολες καλα!!

Εγω χαθηκα γιατι ημουν πολυ χαλια ψυχολογικα, με φαρμακευτικη αγωγη και καταθλιψη. Και τα φαρμακα για την καταθλιψη μου δημιουργησαν χιλιες δυο παρενεργειες ωπου ωσπου να καταλαβω οτι ευθυνονται τα χαπια νομιζα οτι ειχα κατι πολυ ασχημο απο ογκο στον εγκεφαλο αφου σχεδον δεν εβλεπα και ολη μερα ζαλιζομουν, μεχρι καρκινο του μαστου αφου το στηθος μου ποναγε αφορητα λογω του οτι ειχε αυξηθει η προλακτινη. Οι μηνες λοιπον μετα το ιωδιο για μενα ηταν ενας εφιαλτης. Ζουσα κυριολεκτικα μεσα στον τρομο..Τις τελευταιες ομως εβδομαδες πηρα τα πανω μου, τα προβληματα λυθηκαν αφου βρεθηκε οτι οτι ειχα το ειχαν προκαλεσει οι παρενεργειες των χαπιων και τωρα ειμαι πολυ καλυτερα, σχεδον αριστα θα ελεγα. Οσον αφορα το θυροειδη μου, εκανα το μαρτιο αιματολογικες και ηταν ολα σουπερ ευτυχως εκτος της tsh που ηταν στο 1,20 και ηθελα μεγαλυτερη δοση χαπιου οπου και πηρα και τωρα θα την ξαναμετρησω την αλλη εβδομαδα να δουμε τι γινεται. Για καλη μου τυχη δεν ειχα ανεβασμενα αντισωματα αυτη τη φορα κατι που με εκανε και πηρα μια ανασα ανακουφισης. Εγω υπερηχο δεν εχω κανει ακομα, η ενδοκρινολογος μου μου ειπε τον σεπτεμβρη δλδ 9 μηνες μετα το ιωδιο, οποτε εχουμε ακομη καιρο. Και τον Δεκεμβρη ολοσωμο σπινθηρογραφημα με μικρη δοση ιωδιου υποθετω. Νομιζω ετσι παει, ενα χρονο μετα το ιωδιο εχουμε το ολοσωμο σωστα? Ελπιζω να μη χρειαζεται παλι κοψιμο χαπιου και διαιτα...

Link to comment
Share on other sites

Ιιιιιιιιιιι μολις διαβασα προηγουμενα μνμ και για να κανεις το ολοσωμο σπινθηρογραφημα πρεπει να πεσεις σε βαθυ υποθυροειδισμο με διακοπη χαπιου 'η thyrogen και να κανεις και τη διαιτα του ιωδιου! αχαχαχαχααχα γελαω για να μην κλαψω. Τι να κανουμε? Θα το κανουμε κι αυτο για να ειμαστε καλα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, κοιταξα λιγο καλυτερα τις προηγουμενες σελιδες και τελικα ειδα οτι δεν κανουν ολοι σπινθηρογραφημα πανω στους 9μηνες ή 1 χρονο απο το ιωδιο. Τα νεα πρωτοκολα λενε να γινεται υπερηχος και αιματολογικες κι αν ολα ειναι καλα τοτε δεν γινεται το ολοσωμο σπινθηρογραφημα το οποιο απαιτει παλι μια μικρη δοση ιωδιου αλλα οχι την διαιτα του ιωδιου (εαν καταλαβα καλα) Η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη οποτε θα πρεπει να συμβουλευομαστε τον ενδοκρινολογο και τον πυρηνικο γιατρο μας.

Εγω εκανα τελικα αιματολογικη για την tsh το σαββατο και βγηκε 0,27. Νομιζω ειναι καλη αλλα θα το επιβεβαιωσω και με τη γιατρο μου την πεμπτη που θα την δω απο κοντα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...